Darebák

3.6 (3.6) | Comics Centrum | akční

Jediné, co chtějí, je jeho mozek a jediné, co chce on, je cigáro.

Komiks Franka Millera a Simona Bisleyho Darebák je příběhem chlapce jménem Jason. Ten zjistí, že ti, o kterých si myslel, že jsou jeho rodiče, jeho rodiče nejsou a že svět okolo něj je něčím úplně jiným, než se zdá.

Komiks původně vycházel na pokračování v britském magazínu Gentlemen‘s Quarterly. Nyní si ho můžete přečíst v podobě, v jaké ho jeho tvůrci původně zamýšleli. Toto vydání obsahuje novou obálku, galerii skic, původní obálku a novou kresbu od Franka Millera (která zároveň slouží jako obálka speciálního limitovaného vydání).

Scénář:
Frank Miller
Kresba:
Simon Bisley
Lettering:
Martin Trojan
Překlad:
Václav Dort, Martin Trojan
Obálka:
Simon Bisley

Varianty:
Darebák
Darebák (limitovaná edice)

Rok a měsíc vydání: červenec 2013 | ISBN: 978-80-86839-71-4 | Vydání: 1. | Vazba: šitá v tvrdých deskách | Formát: 255 x 325 mm | Počet stran: 48 | Tisk: barevný | Cena v době vydání: 549 Kč | Název originálu: Bad Boy | Vydavatel originálu: Dynamite Entertainment, 2007

Obálka (1/4)
Ukázka č.1 (2/4)
Ukázka č.2 (3/4)
Ukázka č.3 (4/4)
trudoš
trudoš | 10.2.2020 | Darebák |

Je mi jasný, že si koleduju o ukamenování pro umělecký nevkus, ale tohle byla vážně bída. Za pět set padesát kaček jsem dostal osmačtyřicet stran sice výtvarně i technicky vymazleného komiksu, ale s obsahem pro kočku. Sice hard 'n' heavy metal punk rock kočku, ale pořád kočku. Jako jo, individualita je důležitá věc, stejně jako mít vlastní názor na život, vesmír a vůbec, přičemž jakýkoliv zákaz ve jménu dobra nemusí být nutně dobrý zákaz. Tohle všechno vám ovšem nadhodí v podstatě až poslední stránka příběhu. Všechno před ní vypráví - napůl v metaforách, napůl v krvi - o boji malého nezbedy, co se snaží utéct z područí svých rodičů. Nutno podotknout, že hodně podezřelých rodičů, co dost možná ani nejsou jeho. Konec, tečka. To se přiznám, že jsem už utratil daleko menší peníze za mnohem více zábavy se stejným, ne-li lepším výsledkem. Asi holt nejsem správný anarchista. Každopádně vyvstává otázka, jestli ten by za něco takového dal peníze. Spíš to vidím na basu dobře vychlazených piv.

mearez
mearez | 5.5.2019 | Darebák |

Tento komiks jsem dostal od příbuzného. Normálně moc netíhnu k takovýmhle speciálním edicím v bůhví akým formátu, kterej se nevejde do knihovny, ale jak se už od dob počátků lidské rasy říká, darovanému koni na zuby nehleď. Tak jsem se do toho navečer pustil, no a jsem rád, že nejsem jediný, kdo má rozporuplné pocity. Nebudu tu sáhodlouze vypisovat, proč se mi Darebák nelíbil, prostě řeknu, že nechápu, proč a čím si tento kousek, tento one-shot, když to tak řeknu, vysloužil takhle pěkné vydání. Komiks mi připadal příběhově prázdný a no nevim, asi na něj po nějáké době úplně zapomenu.
Pak je tu kresba, kvůli které Darebák vyšel v tomto zvětšeném formátu. No, Millera obecně moc v lásce nemám, ale v rámci nějáké artové záležitosti jako je tato, jsem ochoten dát mu další šanci. No ovšem, tohle fakt ne. Darebák rozhodně nepotřebuje zvětšený formát, už jen proto, že vynikne odbytá kresba.
No nevim no, nejsem z tohoto komiksu něják extra nadšenej, a asi se k němu nevrátim, ale aspoň mi Darebák rozšířil obzory. Za mě 3*.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 16.12.2017 | Darebák |

Jak jsem psal i Drsné školy, Miller ANO/NE. Občas zvučná jména a první sláva u daných tvůrců není vždy záruka kvality a u Millera mi to tak poslední dobou přišlo. Proto jsem jeho komiksy, včetně tohohle, přehlížel. Ve své době, kdy jsem na VŠ sháněl komiksy a teprve se o tom něco dozvídal, všude samý Mignola, Miller a Moore. Moora jsem chtěl, tam žádný problém, ale Miller prostě NE. Říkal jsem, že když je Návrat Temného rytíře takový super, že i zbytek musí být takový. Bohužel, Sin CIty já prostě nedávám a asi ani dávat nebudu. Filmy jsou fajn, ale komiks mě nechytil. Jeho režisérský debut The Spirit, také ne. Darebáka jsem i na úkor kresby Simona Bisleyho také přešel. Něco mi nesedělo zkrátka. Kresba mi přišla nebisleyovská. Srovnejte si Sláina a Darebáka, a pochopíte, proč to píšu. Každopádně po nějaké době mi to prostě nedalo a Darebáka jsem si zakoupil a přečetl. Musím uznat, že nakonec opravdu dobré počtení. Krátký a velmi specifický komiks, který nám na velmi krátkém příběhu naservíruje tunu detailů a myšlenek. Opět jak u Drsné školy, chci se o tomto světě dozvědět víc. Pěkně nastavený post-apo (snad?) svět. Tolik otázek, které si musí člověk sám odpovědět. Zkrátka mě komiks chytil a líbí se mi, jak je drsný a tvrdý a nebojí se jít až za hranice morální únosnosti. Vážně, psát o pubošovi s erekcí... ne každý to vydýchá, ale já se dívám především na uměleckou stránku díla. Za mě dobrý. Co se týče kresby, ta je krásná a super, ale vadí mi prostě ten coloring. Bisleyho znám jinak a tak mi sedí. Tady je ta jeho kresba moc výrazná, resp. vytažená a tím pádem je až moc každičká věc rozpoznatelná. U něj mi tento styl nesedí. Nicméně, celkovému dojmu to na ničem neubírá a v celku hodnotím tento komiks kladně, lepší průměr čili 3 z 5, snad jedině menší formát by neuškodil tomuto komiksu (50 stran a takové detaily mi na tak velkém formátu vadí a nesedí mi to k tomu). Nakonec jsem ale rád, že jsem si komiks zakoupil a určitě u mě zůstane ve sbírce. Přece jen je to netradiční autorské duo (trio) a undergroundově laděný komiks beru.

mAGiic
mAGiic | 11.10.2016 | Darebák (limitovaná edice) |

Krátký one-shot od Millera, který samotný postrádá jakýkoliv smysl a po dočtení vyvolává mnoho otázek. Jestli to měl být jakýsi prolog pro nějakou sérii, tak budiž, ale takhle to nedává moc smysl. Bisleyho kresbu už mám spjatiou hlavně s Lobem, takže s tou problém nebyl. 2*

Kaluž
M Kaluž | 2.3.2016 | Darebák |

Tak jo. Vzhledem k tomu, že se tenhle one-shot tváří jako ne moc povedený pilot k předem típnuté sérii, uchází mi podstata existence českého vydání v tomhle obskurním monstrformátu. Scénář působí jako taková ta na oko drsňácká devadesátková divočina, samej sráč a zmrd, nic moc objevnýho a je vidět, že i ten Bisley to tam seká, jak mu to zrovna přišlo pod ruku. Jako volovina na pokračování do měsíčníku pro pány to ještě ujde, ale jako prestižní bichle v přepáleným formátu to akorat zasírá místo v knihovně. Není holt všechno zlato, co se Millerem třpytí.

Vojtěch 393
Vojtěch 393 | 12.4.2014 | Darebák |

Jak už napsala řada lidí přede mnou, také jsem dnes po přečtení (asi půl hodina čistého času) cítil zklamání. Franka Millera miluji a kresba mě na první dojem také zaujala, protože je hrubiánská stejně jako atmosféra a scénář celého komiksu. Pasuje to k sobě to ano. Ale po přečtení jsem nemohl uvěřit, že to je konec a že tento komiks nemá pokračování. Opravdu to působí jako nějaký "víkendový" projekt Franka Milerra a týdenní projekt Simona Bisleyho. To nejlepší z komiksu je asi mluvící kocour Adolf a dvě prsaté dámy. Ale i tyto dvě postavy mohly být nakresleny svůdněji. Takže vítězí kocour. Jedna věčná pravda tam samozřejmě je: "Jakékoli osvobození člověka od něčeho znamená pro to něco zákaz." Jsem sám kdo v tom vidí paralelu na nechutnou byrokracii EU?

Josh
Josh | 4.4.2014 | Darebák |

Souhlas s chozem, taky nechápu, čím si zrovna tenhle komiks vysloužil velký vydání. V malém provedení by člověk o nic nepřišel, dokonce mi podle náhledů přijde, že i kresba by vypadala mnohem líp. Mně se nelíbila, není nijak detailní, naopak působí jakoby dost nahrubo dělaná, pozadí jsou prázdný, takže tím spíš ty nedostatky vyniknou. A ani stránka s nahou velkoprsaticí zde velkoformát neospravedlní:))

Příběh taky vidim jako alegorii na dospívání a strach z něj, jinak těžko říct cokoliv bližšího, jelikož se nedozvíme VŮBEC nic. Jako úvodní kapitolu bych to bral všema deseti, ale jako kompletní dílo??? Iritoval mě voiceover, spousta keců jen pro drsňáckej efekt, stejně tak společensky kritický fórky. Přišlo mi to falešný. Zajímalo by mě, jestli Miller s Bisleym jen narychlo potřebovali nějaký prachy, nebo v čem byl problém. Mám po dočtení (tzn. asi tak po 20-30ti minutách) dojem naprostý odfláklosti.

Mimochodem je fakt vtipný, skoro až absurdní, že se z knihy nedozvíte ani slůvko navíc oproti textu v oficiálním popisu:)) Stačilo by za to připsat jen "Konec". A hotovo, máte během pár vteřin z krku Darebáka a můžete investovat do jinýho komiksu:))

Takže k čemu je dobrý tohle luxusní balení? Jo, asi bude vypadat pěkně vedle Drsný školy. Jinak to za těch 550kč vnímam jako boudu na českýho čtenáře, kterej skočí po každym Millerovi. Koukal jsem schválně na zahraniční recenze a veškerý hodnocení jsou ryzí průměr.
Comics Centrum mam rád, ale tohle je podle mě trapas.
Lituju majitele limitovaných edic.

PS: Kdyby se hlavní hrdina nejmenoval Jason, ale Chucky, tak zvýším hodnocení o hvězdu:))

J.Connor
M J.Connor | 16.1.2014 | Darebák |

Mám jistou slabost pro tyhle příběhy o tom, že zdání klame a nám vymezený svět nemusí mít hranice, které jsou nám vtloukány do hlavy (viz třeba 13. patro, Dellamorte Dellamore atp.). Fanoušek Bisleyho už nějaký čas nejsem, ale velký formát a žánr mu sluší. .... A za dva litry 48 stran, tvl. to je síla. Proboha už s tím přestaňte, chrlení speciálních edic o ničem devalvuje samotný pojem speciální edice jako takové. Záložka a plakátek, no tě prsty. A XL triko vypovídá o jistém stereotypu o fyzičnu čtenářů komiksů :D a ten motiv? Pyžamo pro metaláky. Víte, jak by třeba vypadalo pěkný triko? Černý M/L vepředu s bílou Millerovo kresbou z obalu a vzadu pod krkem menší červenej nápis Darebák.

George Walker Bush
A George Walker Bush | 20.12.2013 | Darebák |

Cha, celkem zajímavě vykreslný svět a zápletka, která rozhodně nenudí. Někdo v tom může vidět dystopické prvky a sci-fi, někdo zase zajímavé metafory (viz erik). Bisleyho kresba se mi líbila. Jenom celkové vypointování mi přišlo trochu slabé, respektive konec mi nějak nenabídl ono "správné" vyvrcholení, na které mě navnadil celkový děj. A nemám na mysli zrovna kozatou chirugyni (chiruržku, ženského chirurga?).

Celkový dojem: 70%

erik
erik | 10.12.2013 | Darebák |

Kratučký komiks kreslený Bisleym v drahom veľkoformátovom prevedení? Podozrenie z neskutočnej kraviny bolo na mieste.

Avšak samotný komiks je v podstate takou metaforou výchovy a dospievania. Dieťa túži po nepoznanom, rodičia a spoločnosť mu vymývajú mozog, nuž musí zavrhnúť istoty a vrhnúť sa do priepasti, preniknúť ilúziou reality a okoštovať... cigarety. Výsledok je jasný, ani tá nepoznaná realita nie je žiadne terno, začína sa oblápaním sporo odetých motorkárok, cigaretami a končí... kdesi pri primitívnom prežívaní. Celé je to zaobalené do sci-fi a zaujímavo vystavané na opakujúcich sa pokusoch o útek, kým sa dielo vydarí.

Pravda, toto moje evokačné čosi nemusí byť pravda. V podstate je to aj celkom uletené sci-fi, v ktorom deťom chcú ukradnúť mozog. Tu však nastupuje pocit, že ide len o úvod akejsi veľkej story, ktorá, nanešťastie, nemá pokračovanie. Obávam sa, že takýto prístup k veci čitateľov skôr sklame.

Veľký formát je rozhodne plus. Bisleyho kresba vyzerá skvelo, je predpoklad, že si toto dielo prečítam aj v dôchodkovom veku, keď opustím škálu známych dioptrií.

Darebáka som si odkladal na neskôr, pretože som sa bál, že ma nebude baviť. Ale opak bol pravdou.

Light
Light | 2.11.2013 | Darebák |

Kratší, ale mnohem lepší než Drsná škola. Celej Darebák mi příšel takovej hrozně milej, i když tohle Miller asi nezamýšlel :D Škoda, že to není delší, ten svět, ve kterým se to odehrává vypádá hodně zajímavě.

Walome
Walome | 19.9.2013 | Darebák (limitovaná edice) |

MindReader: jojo, dobře jim tak, kvůli takovejdlem se na mě nedostalo s Ragemoorem :/

choze
choze | 14.9.2013 | Darebák |

Vůbec nechápu, proč se tomu u nás dostalo tak luxusního potažmo drahého vydání. U předešlé Drsné školy měl velký formát smysl kvůli kochací kresbě, tady zato podle mě nestojí ani kresba, byť není špatná, ani kraťounký příběh, který působí dojmem, že je pouhým prologem rozsáhlejší story.

mart.in
M mart.in | 20.8.2013 | Darebák (limitovaná edice) |

to fakt ještě prodávaj:o)? já myslel, že se to zase vyprodalo tak za hodinu... asi už byly ty 2000 za 48 stran vážně moc

MindReader
MindReader | 19.8.2013 | Darebák (limitovaná edice) |

tak to byl dobrej fail, to doprodávaj ještě teď :D muselo potěšit ty, který toho nakoupili víc s tim, že to pak střelej xDDD

mart.in
M mart.in | 28.7.2013 | Darebák |

Je to sice jen na pár minut, ale rozhodně to není nuda. Bisley nepatří zrovna mezi mé oblíbence, ale tentokrát mi kresba nevadila, naopak se mi některé panely dost líbily.

kaylin
kaylin | 17.7.2013 | Darebák |

Především kresba ukazuje, jak zajímavý je svět "Darebáka". Ti, co po Jasonovi jdou, vypadají jako zombie náckové, nemluvě pak o kočce Adolfovi s knírkem. I když je Simon Bisley ve své kresbě celkem umírněný a není tak rozvášněný, jako například u Loba, jeho kresba rozhodně není špatná. Naopak. Stále má svůj mírně karikaturní styl, což komiksu prospělo. Jason vypadá naprosto nevinně, což je ve skvělém kontrastu s tím, jak přemýšlí a jak mluví. Komiks má tak ten správný efekt již od prvního panelu. Simon Bisley komiksu dodává potřebnou šťávu, což je patrné na celkem absurdních postavách, anebo jejich absurdním chování. Frank a Simon tvořili "Darebáka" nejspíš v nějakém symbiotickém propojení, protože je vidět, že kresbě dokonale koresponduje s textem. Více:http://www.comics-blog.cz/2013/07/199-darebak-95.html

Walome
Walome | 16.7.2013 | Darebák |

Doporučuji kupovat přímo na comicscentrum.cz - je to tam o 200,- levnější. A je to další lahůdka, která nám bude zdobit knihovny. Ono to má sice jenom 48 stran, ale je to prostě krásný vydání a obsahově nadprůměrný. A viděl jsem desky limitky, a ta bude bombová.

Někomu možná nesedne příběh, který sází na dvě odlišné věci (dystopické prostředí a strach malého kluka z toho, co se kolem něj děje), ale když se do toho pořádně začtete, tak je to slušná dystopárna. Kresba je fajn, rozhodně jí dominuje kočičák Adolf AKA kočka Šklíba :D

Majklbig
Majklbig | 12.7.2013 | Darebák |

Tak předevší je potřeba opět pochválit skvěle provedenou práci CC, tzn. ostrá kresba a velký formát.
Samotný příběh není nic originálního, ne nadarmo se ihned vybavuje nedávno vyšlá Drsná škola od stejného autora. Přesto mě Darebák bavil více než Drsná škola, ačkoliv nemá kresbu, která vybízí dlouze a detailně prohlížet každou stránku. Což ovšem neznamená, že by byla kresba průměrná, právě naopak, je výborná. Nevím proč, ale hlavní postavě Jasonovi jsem fandil mnohem více než Nixonovi z již zmiňované Drsné školy, u kterého mi bylo celkem jedno, jak dopadne a spíš jsem to jen pozoroval jakoby z povzdálí.
Samotný příběh končí tak napůl a člověk uvažuje zda je to škoda, že už nepokračuje v rozvíjení zdejšího světa nebo ja naopak rád, že skončil v tom nejlepším.
Hlavní myšlenku knihy asi nejlépe vystihuje Jasonův vnitřní monolog: Je zvláštní, že "osvobodit od něčeho" vždycky znamená to něco zakázat

Darebák

Harry.Dresden
Harry.Dresden 24.9.2020

Zbysek2410
Zbysek2410 23.7.2020

Lobok257
Lobok257 30.6.2020

2scha
2scha 11.2.2020

mearez
mearez 5.5.2019

raimi
raimi 27.3.2019

petrSF
petrSF 1.12.2018

foudy
foudy 28.12.2017

Darth Raelchi
Darth Raelchi 16.12.2017

disclose
disclose 27.7.2017

szajter
szajter 26.3.2017

mttra
mttra 25.2.2017

mike731
mike731 25.11.2016

willis
willis 7.10.2016

monte walsh
monte walsh 21.9.2016

hellblazer
hellblazer 12.6.2016

Kaluž
Kaluž 2.3.2016

Olesh
Olesh 28.2.2016

AxusNalim
AxusNalim 9.12.2015

trudoš
trudoš 12.4.2015

Librarian
Librarian 27.2.2015

Qee
Qee 15.2.2015

duri
duri 12.2.2015

oleav
oleav 4.12.2014

t0mas
t0mas 7.11.2014

Deckard
Deckard 27.9.2014

kinak
kinak 6.9.2014

listr
listr 29.8.2014

terrordemon
terrordemon 21.6.2014

DAN478
DAN478 12.5.2014

Vojtěch 393
Vojtěch 393 12.4.2014

Josh
Josh 4.4.2014

p3tris
p3tris 25.1.2014

J.Connor
J.Connor 16.1.2014

erik
erik 10.12.2013

Shpeckk
Shpeckk 30.11.2013

Light
Light 2.11.2013

Lenny
Lenny 20.10.2013

pearlxjam
pearlxjam 14.10.2013

choze
choze 14.9.2013

Black Bro, yo
Black Bro, yo 31.8.2013

jd.
jd. 24.8.2013

NecRoman
NecRoman 20.8.2013

Azbest
Azbest 19.8.2013

Fox01
Fox01 18.8.2013

matrosh
matrosh 14.8.2013

mart.in
mart.in 28.7.2013

kaylin
kaylin 15.7.2013

DAxik
DAxik 14.7.2013

Walome
Walome 13.7.2013

invape
invape 12.7.2013

Majklbig
Majklbig 12.7.2013

Darebák (limitovaná edice)

mAGiic
mAGiic 11.10.2016

willis
willis 7.10.2016

Joshua_T
Joshua_T 31.12.2015

Trevelyan
Trevelyan 4.10.2015

Walome
Walome 3.4.2014

kinobuta
kinobuta 2.3.2014

invape
invape 31.8.2013

Četli (55):
2scha, 81splinter, alois13, ben_bella, bierce, ComicBookGuy, Darth Raelchi, Draco nobilis, emanek, erik, farnhajt, foudy, Fox01, Hawwwran, hellblazer, HellWeber, Infarkt, J.Connor, James, jankie, jd., jindroush, jiskra, Kaluž, kaylin, kinak, Librarian, Light, Lobok257, mart.in, mearez, Mercurio, miuanek, mywiel, oleav, Olesh, p3tris, pechna, petrSF, RadimNemec, raimi, RudyRod, SHORTY, sleepless, Spacecore, Spike, terrordemon, the.kasztan, trudoš, Ukko, Vojtěch 393, Walome, WEAPONE, Zbysek2410, zlejzmrd

Mají (118):
2scha, 81splinter, adam.ra, Alfi, alois13, antiimini, Anton Whatever, AxusNalim, Azbest, BeeSee, binnmode, blackJag, Bob, bronxik, burzum, calviti, charvos, chcita, ComicBookGuy, CSE_AC/DC, D.K.Logic, Dali, DAN478, DAxik, Deckard, disclose, doophy, Draco nobilis, dracula, ebbe_voe, emanek, erik, farnhajt, faster86, filemon, Fox01, Galupus, goodspeed, grinder, Hamichal, Hawwwran, hellblazer, HellWeber, Hulik, Infarkt, invape, J.Connor, Jak, James, jankie, jiskra, kaylin, Kazumaki, kinak, komik.sx, koniklec, Leland, Librarian, Light, listr, Lobok257, Lojza, maara, mart.in, Martin Buchal, matrosh, MB, Mercurio, merhyx, mikina, mirec, miuanek, monty.cl, MP, mttra, namdnas, NecRoman, Netorack, noMster, oleav, Olesh, p3tris, pearlxjam, pechna, Quintana, RadimNemec, Radkos, raimi, Ricarderon, Rich, RudyRod, Saiffer, Saran, SHORTY, Skot, sleepless, songoku, Spike, StanleyHu, start05, syon, t0mas, tacmud, terrordemon, the.kasztan, TIM.biker, timek, Tombal, tomned, trudoš, Ukko, Vojtěch 393, WEAPONE, xai, yogi, Zbysek2410, Zíďas, zlejzmrd

Chtějí (16):
Benji, Braindead, deadpool, filosh, Fr3d_K, Jabba, Maty48, Meesha, Miriyak, Montiseus, nx, padre_negro, rockyt, sadoman, Strokes, xxaannddeerr

Shání (1):
Meesha

Nabízí (2):
MB, oleav