Záhadný Spider-Man #17
Semic-Slovart 1992série Záhadný Spider-Man 17/35
4.2
...
Příběhy:
Stíny minulosti (dokončení)
Teď útočí Zlý duch

Miniprofily:
Daredevil a Doctor Doom

Publicistika:
Čím kdo bojuje? (Spider-Manovy vrhače pavučin
Daredevilův Billy Club)

Vycházelo jak v české, tak slovenské mutaci.
Originály: Stíny minulosti (dokončení) - část Amazing Spider-Man #238 (březen 1983)
Teď útočí Zlý duch - Amazing Spider-Man #239 (duben 1983)


Scénář
Roger Stern
Art
John Romita Jr.
Ink
Frank Giacoia, John Romita Jr.
Barvy
Glynis Wein Oliverová (Wein), Andy Yanchus
Obálka
John Romita Jr.
Překlad
Katarína Rybková
Redakce
Miloš Chovanec
Žánry
akční, superhrdinský
ISBN/ISSN
80-7147-102-X
Vazba
sešit v měkkých deskách
Formát
170 x 260 mm
Hmotnost
50 g
Tisk
barevný
Stran
36
Původní cena
22 Kčs
Po vykradení tajných skladišť Normana Osborna a vylepšení vybavení Zeleného skřítka přichází na scénu nový úhlavní protivník – Zlý duch! Pro Petra je to samozřejmě osobní (ale „o tom jinde“), takže se do pátrání po něm vrhá naplno (pomineme-li jeho klasické trable s penězi, fotkami, tetičkou May, plus nějaké záležitosti s Doktorem chobotnicí a postřelenou Felicií na JIPce – „o tom jinde“). Jejich první konfrontace se nese v duchu oťukávání a slibuje spíš věci příští, protože síly zatím opravdu nejsou vyrovnané a Zlý duch uniká jen s velkou porcí štěstí.
Asi jeden z mojich najobľúbenejších zošitov zo série Semic-Slovart. Green Goblina (v slovenskej verzii brutálne preloženého ako Zelený škriatok!!!) strieda jeho tajomný a ešte drsnejší nasledovník. V slovenskej verzii preložený ako Mátoha (čo je super), v českej ako Zlý duch (wtf?). Kto sa ukrýva pod maskou a kam až je schopný zájsť? K tomu milý bonus v podobe camea Madame Web. Hobgoblin bol mimoriadne silný Spajdyho protivník, ktorý sa ničoho nebál, každého nechutne rafinovane zneužíval a manipuloval ním a len čo mu prestal dobre slúžiť, kruto sa ho zbavil. Tu už Pánovi Pavúkovi zjavne riadne horelo pod zadkom, čo je v ostrom kontraste s niektorými jeho predsa len aj naivnejšími a detskejšími nepriateľmi. Hobgoblin bol fakt mimoriadne silný sok. Run s Hobgoblinom vyšiel ucelene v rámci KVS: Hobgoblin v roku 2021.
Komix k nahlédnutí zde.
Komix k nahlédnutí zde.
Jsme svědky zrodu Hobgoblina a jeho prvního souboje se Spideym, kde má Hobgoblin namále. 4*
Hobgoblin mě nějak nebral. Ale pořád super komiks!
Spider-mana od Semicu prostě nemůžu hodnotit objektivně, je to část mého dětství :) Díly s Hobgoblinem jsem měl nejradši
Hobgoblin nastupuje.
Tady se rodí Hobgoblin v české verzi pojmenovaný jako Zlý Duch,ve slovenské sice vtipně ale úplně mimo jako Mátoha. Prvoligový padouch, využívající dědictví Green Goblina. Na konci, při prvním střetnutí se Spidermanem, se tak dočkáme explosivní akce. Jinak ještě k background ději, i když v tyhle díly jsou především o něčem jiném¨. - Spiderman v nemocnici navštíví uzdravující se Černou kočku a madam Web a odmítne rande s Amy Powelovou.
Stíny minulosti (dokončení)

Obsah
Bankovní lupič, který Spideymu posledně unikl a přitom náhodou objevil doupě Zeleného skřítka, do něj zavede kohosi neznámého, kdo se živě zajímá o Skřítkův odkaz. Peter se zatím dozvídá, že lupič mu předtím zmizel u jedné z Osbornových továren, v níž je vzápětí objeveno prázdné doupě, vykradené a vypálené lupičem a tajemným neznámým. Ten lupiče zabije a Skřítkovy věci si přizpůsobí pro vlastní kariéru superzločince - a světlo světa spatří Hobgoblin aka Zlý duch!

Teď útočí Zlý duch

Obsah
Série vloupaček do Osbornových závodů, která odhaluje, že tam byly jakési tajné místnosti, přivede Petera na myšlenku, že někdo vykrádá bývalá doupata Zeleného skřítka, zřejmě podle seznamu nacházejícího se v tom, co předtím náhodně objevil bankovní lupič. Peter se obává, že člověk, který za nimi stojí se v nich mohl dozvědět i o jeho identitě, kterou Zelený skřítek znal. Jako Spidey se tedy vydá do dvou jemu známých. Jedno už je vybílené, ale v druhém se srazí s Hobgoblinem (ještě bez superschopností, které mu později dodá Skřítkovské sérum) a ten má co dělat, aby mu při následujícím souboji unikl.


Komentář
Nějakým zázrakem odpálil Slovart ságu o Hobgoblinovi - ze které hodně vytěžil - od začátku, který má v sérii Amazing podobu dvou čísel (238, 239), kdy na konci prvního sešitu uzříme Hobgoblina v kostýmu a na konci druhého se s ním Spidey poprvé utká. Oba sešity bych nazval stahováním mraků - nejde tu o akci a hlášky, ale o zlověstné obnovování odkazu Spideyho nejfatálnějšího protivníka a budování jedné z největších záhad série Amazing i Marvel Universe - kdo se skrývá za maskou Hobgoblina?
jojo dobrý díl
Kdybych ZSM četl poprvé dnes, asi by mě tak nechytl, ale v roce vydání mi bylo jen pár let, a Spider-Man byl jeden z mých nejoblíbenějších komiksů. Čísla s Tarantulou, Will-O-Wispem a Hobgoblinem (14-19) se mi líbila nejvíc.
Viz poslední číslo... MdS
Semicovský Spider-mani jsou klasika, sice barvy a překlad byly celkem mizerný - např. překlady jmen - Kingpin - Srdcový Král, Hobgoblin - Zlý duch (a někdy se dokonce objevovalo Mátoha... do dnes jsem nepochopil proč), ale byl to první a nejvýdržnější sešitovej Spider-man u nás a to se cení.
Četl/a (33)
2scha, Big_Boss, Cemino, Crics, emanek, erik, Final, flipflop, house192, Ivan Kucera, Izmir Čupr, J.Connor, Kapis, Keno, Killingjoke, Kiwi1902, Knuckless, Laik, Lawer de Sanctis, mAGiic, mart.in, mineralk, Nevidal7, radimisko, robertsedmik, SHORTY, Slaine, tacmud, Tyfus, VanTom, vita, vranakx, Zdendy
(130)
2scha, 5555, 665+1, adam.ra, afri, Agiru, Alfi, arnecht, Avian, Azbest, AZTeck, bboorreekk, BeeSee, Benji, Big_Boss, Black Bro, yo, blackJag, bobo666_2005, Braindead, BreakingAway, burzum, Caiiiczech, Cassidy, Cemino, chalmovsky, chauvesouris, choze, Corvus, Crics, CSE_AC/DC, DANCO, danyno76, Dinik, doophy, DracoAn, ElGregory, emanek, Erich, erik, fel68, filemon, Final, Financ, Frizer, Fruitix, fubong, goodspeed, grinder, Hamichal, Hauzina, HELLEIA, herbert, holubdema, house192, Hulik, imro, invape, Ivan Kucera, J.Connor, Jane, JindrasT, Kabukiman, Kapis, KdG, Keno, killermarf, Kiwi1902, Knuckless, krvinka56, Laik, Lawer de Sanctis, Lenny, Lobok257, lokeren7777, Markyz de Sade, mart.in, Masinfira, matrosh, MB, merhyx, mikado, MIKER65, mineralk, Miriyak, Mitthrawnuruodo, moiqpiom, morbi, morbn, Nevidal7, Nightmare, Odal , oru, pechna, pennywise, Poseidon06061978, Poseidon1978, PP, radimisko, Radowan, Raikou, RainDamage, Redlum, Ricarderon, robertsedmik, Rocksteady147, Saiffer, SHORTY, Skot, Slaine, Slávek, sleepless, stanleystar, tacmud, The Genius, Tialster, trudoš, tulipstros, Tyfus, vallyslayer, VanTom, Viking, vita, vranakx, willis, xintax, yogi, Zajo original, Zdendy, zdennanek, Zíďas
Chce (9)
123456, Fugas, jankie, komiksák13, Maty48, Netorack, RaptoR, Samurai-Jack, Tabasco
Koupí (1)
Tabasco
Prodá (3)
arnecht, Fox01, Nevidal7