Příběhy:
Vysoký a mocný
Stíny minulosti (začátek)

Miniprofily:
Captain America
Kingpin

Publicistika:
Deset nejcennějších komiksů vydavatelství Marvel Comics

Vycházelo jak v české, tak slovenské mutaci.
Originál: Vysoký a mocný - Amazing Spider-Man #237 (únor 1983)
Stíny minulosti (začátek) - část Amazing Spider-Man #238 (březen 1983)


Scénář
Bill Mantlo, Roger Stern
Art
Bob Hall, John Romita Jr.
Ink
Frank Giacoia
Barvy
Bob Sharen, Glynis Wein Oliverová
Obálka
Bob Hall
Lettering
Květa Šlosárová
Překlad
Katarína Rybková
Redakce
Miloš Chovanec
Žánry
akční, superhrdinský
ISBN/ISSN
80-7147-101-1 (Semic-Slovart)
Vazba
sešit v měkkých deskách
Formát
170 x 260 mm
Tisk
barevný
Stran
36
Cena
22 Kčs
 • Fruitix
  Komix k nahlédnutí zde.
 • mAGiic
  První příběh s Chůdařem je nuda a ve druhém začíná sága s Hobgoblinem vtipně přeloženým jako Zlý Duch nebo Mátoha. 3/5
 • Viking
  Viking mecenáš29.7.2014 22:57Záhadný Spider-Man #16
  Chůdař je loser! Je vůbec možný, že takového borce jako Spider-mana porazí zrovna takový zoufalec???!!! :-)
 • The Genius
  Spider-mana od Semicu prostě nemůžu hodnotit objektivně, je to část mého dětství :)
 • erik
  Toto je podivný diel, celkom sa mi páči, ale Spiderman je tu dosť ľahko premohnutý.
 • willis
  Další bizarní záporák zvaný Chůdař/Stiltman je strašný loser, prohrál s kdejakým superhrdinou a tak si chce sebedůvěru a prestiž spravit na Spidermanovi, kterého se mu už jednou porazit podařilo. Ke svému cíli se dostane blíž než bychom čekali Zábavná postavička.
 • choze
  Vysoký a mocný

  Obsah:
  Wilbur Day se kdysi tyčil na impozantních hydraulických nohou nad New Yorkem jako superzločinný Chůdař, ale poté, co ho porazil snad každý superhrdina ve městě kromě Spideyho a navíc mu bylo jeho brnění ukradeno, zahořkle vegetuje z ubývajících peněz z poslední loupeže. Vzpomínaje na zašlou slávu se rozhodne pro comeback, vloupe se do továrny Tonyho Starka (alias Iron Mana) a zrobí si tam zbrusu nové, vylepšené brnění, které dostane příležitost hned vyzkoušet na Spider-manovi. Ten mu ale při jejich souboji shodou okolností zachrání život a tak Chůdař ušetří jeho život, i když by ho mohl snadno zabít.

  Komentář
  Chůdař byl původně protivníkem Daredevila (který měl dlouho samé druhořadé protivníky udělané jen na efekt) a pokud se někde objevil, byl rychle potupně poražen až degeneroval do komické figurky. Vysoký a mocný podle Sternova námětu, scénáře Billa Mantla a kreslený Bobem Hallem je jeho jediným vážným příběhem a i když je slabší (jak linie s Chůdařem, kterého měli tvůrci mnohem víc protáhnout, tak vycpávky z Peterova soukromí), postavu Chůdaře jsem si při své slabosti pro bizarní druholigové padouchy okamžitě oblíbil. A momenty jako ten, kde se Chůdař rozhodne bezbranného Spideyho nezabít taky nenajdete v každém sešitě. Senzační obálka, v originále na ní navíc ten Chůdařův výstřel zničí nápis s názvem comicsu.

  Stíny minulosti (začátek)

  Obsah
  Spidey pronásleduje auto bankovních lupičů, kteří na útěku málem srazili tetu May a Nathana. Jeden z nich mu ale zmizí v kanalizaci pod tovární čtvrtí, kde lupič náhodou objeví tajnou skrýš Zeleného skřítka.

  Koment
  Ano! Začátek ságy o Hobgoblinovi, mém bezkonkurenčně nejoblíbenějším Spideyho padouchovi (vždycky se mi líbily kopie víc než originály)! Jak nás poučil už Chůdař, ani superpadouši se nevyhnou okradení a konkrétně tahle krádež bude mít dalekosáhlé a fatální důsledky a nicnetušící Spidey z ní bude mít ještě dlouho noční můry. A začalo to přitom tak nenápadně...

  Poznámky
  Poprvé se na objevují miniprofily na předposlední stránce a sice Kapitána Ameriky a Kingpina. Pamatuju, jak jsem na střední čmáral podobné hrdinům a padouchům, co jsem si vymýšlel. Plus seznam Deset nejcennějších komiksů vydavatelství MARVEL COMICS (tři z nich jsou spider-manovské).
 • Kapis
  Kapis mecenáš25.6.2007 17:27Záhadný Spider-Man #16
  nic moc
 • AxusNalim
  Kdybych ZSM četl poprvé dnes, asi by mě tak nechytl, ale v roce vydání mi bylo jen pár let, a Spider-Man byl jeden z mých nejoblíbenějších komiksů. Čísla s Tarantulou, Will-O-Wispem a Hobgoblinem (14-19) se mi líbila nejvíc.
 • Markyz de Sade
  Markyz de Sade22.9.2004 08:54Záhadný Spider-Man #16
  Zlej duch byl asi nejlepší Spideyho soupeř v Semicovskejch Spiderech... MdS
 • Slaine
  Slaine admin13.9.2004 16:32Záhadný Spider-Man #16
  Semicovský Spider-mani jsou klasika, sice barvy a překlad byly celkem mizerný - např. překlady jmen - Kingpin - Srdcový Král, Hobgoblin - Zlý duch (a někdy se dokonce objevovalo Mátoha... do dnes jsem nepochopil proč), ale byl to první a nejvýdržnější sešitovej Spider-man u nás a to se cení.
 • KLAUN_DOMINANT
  KLAUN_DOMINANT mecenáš13.9.2004 08:28Záhadný Spider-Man #16
  Jo, zlej duch byl dobrej protivník.
4128
Četl/a (26)
2scha, Cemino, Crics, emanek, erik, Final, house192, J.Connor, Kapis, Keno, Killingjoke, Kiwi1902, Knuckless, Laik, Lawer de Sanctis, mAGiic, mart.in, mineralk, robertsedmik, SHORTY, Slaine, tacmud, the.kasztan, Tyfus, vita, vranakx
(127)
2scha, 5555, 665+1, adam.ra, afri, Agiru, Alfi, arnecht, Avian, AxusNalim, Azbest, AZTeck, bboorreekk, BeeSee, Black Bro, yo, blackJag, bobo666_2005, Braindead, BreakingAway, burzum, Caiiiczech, Cassidy, Cemino, chalmovsky, chauvesouris, choze, Corvus, Crics, CSE_AC/DC, DANCO, danyno76, Dinik, doophy, DracoAn, emanek, Erich, erik, fel68, filemon, Final, Financ, Frizer, Fruitix, fubong, gocatgo, goodspeed, Greyman, grinder, Hamichal, Hauzina, HELLEIA, hi_jacker, holubdema, house192, Hulik, imro, invape, J.Connor, Jane, JindrasT, Kabukiman, Kapis, KdG, Keno, killermarf, Kiwi1902, Knuckless, krvinka56, Laik, Lawer de Sanctis, Lobok257, lokeren7777, Markyz de Sade, mart.in, Marvin, Masinfira, matrosh, MB, merhyx, mikado, MIKER65, Milo_Harwey, mineralk, Miriyak, moiqpiom, monty.cl, morbi, Nightmare, Odal , oru, pechna, pennywise, Poseidon1978, PP, Radowan, Raikou, RainDamage, Redlum, Ricarderon, robertsedmik, Rocksteady147, Saiffer, saja, SHORTY, Skot, Slaine, Slávek, sleepless, Spider-man, stanleystar, tacmud, The Genius, the.kasztan, Tialster, trudoš, tulipstros, Tyfus, Viking, vita, vranakx, willis, xintax, yogi, Zajo original, Zdendy, zdennanek, Zíďas
Chce (11)
123456, Benji, Fugas, jankie, komiksák13, Maty48, naimko, Netorack, Pavouk01, RaptoR, Samurai-Jack
Nabízí (3)
arnecht, pechna, yogi