Vycházelo jak v české, tak slovenské mutaci.
Originály: Retrospektiva - Amazing Spider-Man #181 (červen 1978)
Objevuje se Champion - Amazing Spider-Man #182 (červenec 1978)
Tuná nie je čo dodať. Môj komentár k prvému Záhadnému Spider-Manovi od Semic-Slovartu bude brutálne neobjektívny. A také je už jeho hodnotenie - nekompromisných 5*. A to napriek tomu, že prvý zošit je dnes už svojím spôsobom strašný a zastaraný. Strýka Bena ani poriadne nespoznáme a už umiera, zrod Spajďáka je urobený ako z rýchlika a bonusom je bizarný druhý (nikdy nedokončený) príbeh s kurióznym protivníkom menom Pretekár (v origináli Champion). Lenže viete čo? Písal sa rok 1991, kúpili mi to rodičia v PNS za 19 Kčs, ja som mal sladkých a rozkošných 10 rokov a nemohol som spustiť zrak už z úchvatnej obálky, nieto ešte z jednotlivých strán. Na obálke sa týčil ohromujúci Spider-Man nad hrobom na ponurom cintoríne, kde lieta popadané jesenné lístie a za ním sa zákerne na nepekné veci chystajú Lizard, Doom, Dr. Oc a Kingpin. Bolo to čosi absolútne úžasné, nevídané a navždy to vyformovalo komiksovú časť môjho Ja (spolu s Thorgalom, Funkym Kovalom a 3x Kája Saudek). Takže z nostalgie 5*. A hoci to objektívne fakt nie je povedané slovami klasika nič moc, na počiatku 90. rokov to ako zoznámenie s dovtedy pre nás neznámou (zakázanou) postavou amerického komiksu fungovalo báječne, na jednotku s hviezdičkou (šikana, bifľoš, poštípanie rádioaktívnym pavúkom, prejavenie superschopností, MJ, Gwen, Benova smrť, teta May, wrestling, Green Goblin...). Pozoruhodné je, že sa tu mihne wrestler Drvička Hogan. To je ten, ktorého v ringu porazí Peter v čase, keď ešte nemal ani kostým, ale superschopnosti už áno. Po Hoganovi neskôr siahli tvorcovia zaujímavej spajďáckej série Pavučina, postavenej na príbehoch, v ktorých hrá náš milovaný Sieťomil len vedľajšiu (ak vôbec) rolu.
Patrně historicky první oficiální Spiderman potažmo Marvel, který se objevil v česky mluvících zemích. Díky tomu se dá odpustit hodně vágní překlad, naprosto neodpovídající formát sešitu, špatný lettering, který se sotva vešel do bublin, monstrózní cena odpovídající tehdejšímu paperbackovému vydání knihy a dokonce i prvotní zmatené nakousávání a nedokončování příběhů a chybějící stránky. Každý kdo byl tenkrát při TOM ví jak zásadní milník v české komiksové historii to byl. Retrospektiva začíná hodně příhodně někdy v polovině stříbného věku, což byl na začátku marvelově průserových devadesátek jediný možný správný začátek.
Mal som celu tuto seriu od Semicu. Na jednej strane vychytili skvele pribehy, s Juggernautom, Matohom, Hydeom... co vsak ubera na kvalite, bolo caste preskakovanie pribehov, usekavanie, zly preklad... a celkovo zjavna amaterskost vydavatelstva... A k tomu vsetkemu sa Semic vyznacoval este aj dost zlou tlacou (za ktoru teda nemoze redakcia priamo, ale tlaciaren, s ktorou uzavreli zmluvu).
V podstatě můžu jen dodat, co zde bylo již mnohokrát řečeno. Na základní škole jsem to hltal plnými doušky. Škoda jen, že Spidermani nevycházeli vždy popořadě jako v originále. Docela by mě zajímala smlouva jakou měl Semic-Slovart s Marvelem, protože v 90. letech zde vycházeli Spidermani, kteří v Americe vyšli už v 80. letech a v některých případech dokonce 70. Práva na starší vydání komiksů byla levnější než na současná, nevím. Bohužel nakladatelství po pár letech zkrachovalo. Československý trh asi nebyl pro podnikání v komiksech dost rentabilní. Pokud někdo zná historii Semic-Slovartu bud rád, když se podělí jak to tenkrát bylo.
Ach jo, Spajdy..:) dokonce mám i takovou přezdívku, no tohle byla moje devátá třída, mám to dokocne ještě v nějakém souborném vydání, zkrátka objektivně to asi hodnotit nemůžu, jedena z prvních sérií které jsem si začal kupovat sám.. Dokonce i moje přítelkyně si to v roce ´98 přečetla a líbilo se jí to..:) Zkrátka dnes už kultovní komix:)
Parádny úvod, navyše, keď som ako malý fagan toto uvidel v stánku a neveriacky kúpil (a bolo to dabované!!!), tak som bol definitívne upísaný komiksovému diablovi. Už nielen obrázky s Was machst du hier..., konečne aj význam slov!
Začít sérii retrospektivou hlavního je velmi dobrý nápad, takže se ve zkratce dozvíme o Spidermanovi všechno co je třeba. Napadá mně kolikrát za sérii už byl vydaný takovýhle nebo podobný díl a kolikrát už SM začínal znova od nuly. K druhému příběhu: Champion je funny postava, to jak vypadá a hláškuje je celkem srandovní (né, že by to byla taková legrace, myslím spíš naivně srandovní), ale celkově je příběh zase vcelku standard (tetička je nemocná, SM zase řeší vztahy s MJ), a neprobíhá tady ani žádný velký zločin. SM honí Championa (párkrát se objeví jméno Závodník), asi jenom kvůli překročení povolené rychlosti.
Tak ty nadávky ve slovenské mutaci (chumaj, trpák, fičúr, bazeďák) nebyly moc srozumitelné ani pro mého známého ze Slovenska, kterého jsem požádal o překlad :)
Dovolím si být tentokrát pateticky nekritický a u tohoto sešitu dám za 100, ikdyž o jeho nedostatcích samozřejmě vím. Vzpomínám si to jako teď. Letní tábor v roce 91 a mé první seznámení s touto postavou. Čumím na to přes mřížku výlohy ve stánku u koupaliště a to nutkání, že to musím mít, je neodbytné. Od té doby je Spider-man můj nejoblíbenější super hrdina :-) No řekněte sami, dokážete říct, kdy přesně jste se dozvěděli o nějaké komiksové postavě? Od té doby mám všechno se Spider-manem, co u nás vyšlo... a spoustu toho, co vyšlo jinde :-) Těžká, těžká nostalgie... Mé poděkování Chozemu za dlouhé pojednání přede mnou...
Bratislavský Semic-Slovart byl československou pobočkou předního francouzského vydavatelství Semic, vydávajícího jak francouzské comicsy, tak oficiální překlady comicsů od DC, Marvelu a dalších. V letech 1991-1994 u nás Slovart pravidelně vydával širokou škálu comicsů v české a slovenské mutaci, přičemž jeho nejúspěšnějším a nejdéle vydávaným titulem byl superhrdinský ZÁHADNÝ SPIDER-MAN (34 čísel) od Marvelu. Na rozdíl od francouzského SEMICU, SLOVART nikdy nevydal žádné domácí comicsy a jen okrajově pak vyprodukoval několik necomicsových publikací (samolepková a plakátová alba).
Zpočátku slavil Slovart, vezoucí se na porevoluční vlně zájmu o comics, úspěchy a vesele rozšiřoval nabídku, dokonce odměňoval dopisy svých čtenářů 50,- korunami. Pro jeho produkci byla typická špatná kvalita grafiky, tisku, barev a překladu, který se vyznačoval topornou doslovností, senilním skloňováním, uměleckou licencí i úplnými nesmysly a občas došlo i k takovému přehmatu jako když druhé číslo ZÁHADNÉHO SPIDER-MANA vyšlo na Slovensku jen v češtině a u nás naopak jen ve slovenštině. Ne každá další rozjetá comicsová řada Slovartu ale měla potřebný ohlas (navíc nasadil velmi nízké ceny), což spolu s rozdělením republiky a trhu, které zkomplikovalo a prodražilo distribuci u nás, vedlo přes postupné zdražování, nabízení zlevněných starších titulů a omezování nabídky až ke krachu vydavatelství.
RETROSPEKTIVA / RETROSPEKTÍVA
Obsah
V den výročí smrti strýčka Bena přichází Peter Parker v kostýmu Spider-mana k jeho hrobu a vzpomíná, jak se stal Spider-manem a na všechny zásadní mezníky ve svém životě po kousnutí radioaktivním pavoukem jako smrt strýčka Bena, útoky J. J. Jamesona či smrt Gwen Stacy. Než odejde, nechává Peter u hrobu mikroskop, dárek, který dostal od strýčka a tety k narozeninám, když byl ještě na střední škole. Ten si pak přivlastní hlídač hřbitova a odnáší jej domů jako dárek svému synkovi, kterému se stejně jako kdysi Peterovi smějí spolužáci ve škole.
Komentář
Těžko hodnotit, protože Retrospektiva není svébytný příběh, ale zasvěcující mozaika klíčových postav a událostí Spideyho vesmíru a sice mozaika s rekordním počtem charakteristických slovartovských odkazů ("O tom budeme ešte počuť", "K tomu sa ešte vrátíme", To ešte spomeneme", "O tom neskor"), plná nechtěně komických hlášek ("Gwen Stacyová je mrtva, ty romantický idiot!" "Zabil jsi moju lásku, škriatok! Za to zaplatíš životom!") a marginálií (Tu máš! - Zbytočne - No prosím!, Osudová slúčka, Strašná hrozba), tedy aspoň ve slovenské mutaci (až donedávna jsem tenhle díl znal jen ve slovenštině a v češtině to není ono). Fascinující, mnou stále dokola čtené seznámení s legendou. A ta dramatická obálka!
OBJEVUJE SE CHAMPION / OBJAVUJE SE PRETEKÁR
Obsah
Spider-man pronásleduje speciálním skateboardem vybaveného druhořadého černošského padoucha Championa/Pretekára, který právě ukradl důkazy o tom, že se obchodník Jackson Weele dopustil řady zpronevěr, jimiž Weelea vydírá. Když Champion zmizí Spider-manovi v metru, vydává se Peter za tetou do nemocnice, kde si domluví rande s Mary Jane a v Drbech dne potká mimořádně dobře naladěného J. J. J (pomalu se totiž schyluje ke svatbě s Marlou Madisonovou). I při druhém společném střetu tentokrát na mostě, do kterého se zaplete i policie, Champion Spider-manovi uteče a Peter razí na rande s M.J. vybavený krabičkou lentilek s prstýnkem uvnitř.
Komentář
Objevuje se Champion nezapře rok vydání 1978 - záporaří tu cool černoch jako ze sedmdesát-kových blaxploatačních filmů (drsné černošské kriminálky, pozn. aut.) pohybující se na jiném americkém fenoménu 70. let - skateboardu. Skvělý druholigový padouch mimochodem, vsadím se, že v originále chrlí černošským slangem jednu hlášku za druhou, ve slovenské mutaci se ohání pro mě nepříliš srozumitelnými nadávkami jako chumaj nebo trpák (Spidey kontruje fičúrem a bazeďákem). Hned na začátku jsme vržení do akce, mající v čísle podobu dvou, díky gyroskatu originálních honiček, během nichž se Spidey a Champion vtipně pošťuchují. Bohužel všechno ostatní (návštěva u tety a v Drbech dne) je až na Weelea jen vata a bohužel se Slovart zcela nepochopitelně vykvajzl na slibované pokračování Nikdo neví, kde se Velký Weele zastaví!, kde Weele bojuje s Championem usazený v jakémsi vyzbrojeném kovovém mlýnském kole (Big Wheele).
Spidey byl první závan comicsových žní, měl jsem ho dokonce předplacený - byla to prostě fantazie - tenhle díl jsem dokonce znal nazpaměť, okýnku po okýnku;-)
První Spider-man u nás , sice kvalita tisku a barev nic moc, ale šlo to, navíc ho znám od mala, právě díky prvním třem dílům, a v tomhle oceňuji, že začali retrospektivou.
Kdybych ZSM četl poprvé dnes, asi by mě tak nechytl, ale v roce vydání mi bylo jen pár let, a Spider-Man byl jeden z mých nejoblíbenějších komiksů. Jen toto číslo bylo trochu horší, protože příběh skončil v půlce. (A ve Flashbacku vynechali stránky)
Semicovský Spider-mani jsou klasika, sice barvy a překlad byly celkem mizerný - např. překlady jmen - Kingpin - Srdcový Král, Hobgoblin - Zlý duch (a někdy se dokonce objevovalo Mátoha... do dnes jsem nepochopil proč), ale byl to první a nejvýdržnější sešitovej Spider-man u nás a to se cení.