Ukázka č.1
Ukázka č.2
Ukázka č.3
Když v roce 1956 zastřelili izraelští vojáci v Chánu Júnis a Rafahu bezmála čtyři sta lidí, šlo zdánlivě jen o poznámku pod čarou v dlouhé a krvavé historii izraelsko-palestinského konfliktu. Byl to chladnokrevný masakr, nebo jen hrozná chyba? Právě na to se padesát let poté Joe Sacco snaží přijít v rozhovorech s uprchlíky, vdovami i šejky. Jeho pátráním a historickými retrospektivami se ovšem prolíná současnost Gazy: druhá intifáda, islámští radikálové a bourání stovek palestinských domů v Rafahu. Tak jako v Palestině a Bezpečné zóně Goražde se Saccovi i tentokrát podařilo objektivně přiblížit čtenáři jeden z nejtrpčích konfliktů našeho věku a kombinací orální historie, memoárů a komiksové reportáže zachytit tragédii v krystalicky čisté podobě.

Scénář
Joe Sacco
Kresba
Joe Sacco
Překlad
Viktor Janiš
Obálka
Joe Sacco
Žánry
drama, válečný
ISBN/ISSN
978-80-7381-084-9 (BB/art s.r.o.)
Vazba
šitá v tvrdých deskách s přebalem
Formát
195 x 260 mm
Tisk
černobílý
Stran
432
Cena
590 Kč
Originál
Footnotes in Gaza ()
 • Netorack
  Perfektní sonda do šíleného prostředí, obdobně jako v jiných knihách od Joe Sacca. Občas fascinující, občas k naštvání, občas vás to vytočí. Ale pořád je to skutečnost, která se děje, i když ji ve zprávách zrovna nevidíme. Pět hvězd.
 • kaylin
  Joe Sacco především opět dokázal, že komiks může být médiem pro dokument, a to dokument komplexní, který se dovede na pravdu dívat ze všech pohledů, i když je jasné, komu Sacco trochu nadržuje. Ale je to dobře, podobné poznámky pod čarou si musíme pamatovat. Více: http://www.comics-blog.cz/2017/08/1514-gaza-poznamky-pod-carou-dejin-100.html
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin31.1.2011 14:42Gaza: Poznámky pod čarou dějin
  Jsem hrdý na to, že sem můžu napsat komentář jako první, protože Sacco je pro mě TOP autor a srdeční záležitost:-)

  Zatímco po Šíbrovi jsem si říkal, že se Sacco možná lehce vyčerpává, Gazou opět dokázal, jakým skvělým autorem ve skutečnosti je. A to nezměnil styl a formu, pokud nepočítáme poněkud větší rozsah (tj. 400 stran komiksu + přílohy). Po odbočkách v bývalé Jugoslávii (Goražde, Šíbr) se vracíme opět do Palestiny, konkrétně do pásma Gazy, kde Sacco rekapituluje události z válečného roku 1956, kdy došlo k masakrům Palestinců v Chán Junis a Rafahu. Sacco sbírá střípky vzpomínek v době, kdy vypukne válka v Iráku, a tak se tyto dvě roviny velmi zajímavě protínají. Opět nejsou důležité ty "velké dějiny", ale dějiny "obyčejného člověka", který je mnohdy nevinnou obětí okolností. Utrpení přes 50 let staré je zapomínáno nikoli kvůli dlouhé době, ale kvůli tomu, že ho smývají další a další utrpení, která trvají dodnes (útoky Cahalu, bourání domů, bída...).

  Saccova práce je jednoduše obdivuhodná, a to i přesto, že po jeho přečtení mám vždycky mrazivý a smutný pocit, jako kdybych dokoukal dokument např. o holocaustu... každý druhý páprda v české hospodě má o věcech (zvláště politických) jasno a dokáže o nich zaujatě a jednostranně hovořit. Sacco ukazuje, že realita je jiná a nesmírně komplikovanější. Jeho snaha poukázat na zločiny Izraelců a mizérii Palestinců však nekončí v propagandistické rovině, ale zachovává si punc objektivnosti, což je možná těžší úkol, než se pohybovat po bojištích a zpovídat téměř zapomenuté očité svědky 50. let.
2261