Batman - Legendy Temného rytíře: Jed
CREW1. vydáníkvěten 2024série Batman - Legendy Temného rytíře 1/1
4
...
...
...
...
+ 6 dalších ukázek
Koupit
Batman je, přes všechna svá udělátka a výcvik, pořád jenom obyčejný člověk. Zatím mu to vždycky stačilo… až dosud. Teď jeho síly nestačily na to, aby zachránil malou holčičku před utopením. Tohle už se nesmí opakovat, a tak do hry nastupuje super steroid jménem Jed, který má Batmanovi propůjčit nadlidskou sílu.
Jenže za všechno se platí. A tahle cena bude vážně obrovská. Jed je opravdu legendární komiks, který nejen sráží Batmana na kolena, ale také se zde poprvé objevuje droga, která později stála za zrozením jednoho z největších Batmanových protivníků - Banea!

Přichází příběh, který změnil celou komiksovou historii.

Obsahuje sešity série Legends of the Dark Knight (Vol. 1) #16-20 (březen 1991 - červenec 1991)

Scénář
Dennis O'Neil (Denny O'Neil)
Art
Russel Braun, Trevor Von Eeden
Ink
José Luís Garcia-López
Barvy
Steve Oliff
Obálka
José Luís Garcia-López, Steve Oliff
Lettering
Petr Schwarz
Překlad
Jan Kukrál
Redakce
Filip Gotfrid, Jolana Tichá
Žánry
akční, superhrdinský
ISBN/ISSN
978-80-7679-557-0
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
168 x 258 x 10 mm
Hmotnost
400 g
Tisk
barevný
Stran
148
Původní cena
349 Kč
Originál
Batman: Venom (DC Comics, 1993)
Je velice osvěžující přečíst si batmanovský příběh kompletně zbavený obvyklých batmanovských záporáků i omladiny, kde se dokonce neobjeví ani Batmobil nebo batsignál a považte, ani obligátní vzpomínka na vraždu rodičů! Wow. A kde Batmana potrápí jen civilní záporáci. Bavila mě první temnější polovina, kdy se z Batmana stává fetka, která musí žadonit o drogu (byť se tady dalo zajít mnohem dál), ta druhá, dobrodružná na ostrově mě už moc nebrala, nějak jsem nepotřeboval vidět Batmana bojujícího se žraloky nebo unikajícího ze zaplavující se kobky. Oceňuju některé drsnější hlášky ("Přemýšlím, do kterýho z tvých otvorů tohle narvu.") a momenty, jako bylo zlomení vazu babičce. Pěkné rozpanelování a (post)osmdesátková kresba.
Vyjma kompletního Batmana od Morrisona v ENG jsem si příběh s Temným rytířem koupil naposledy v roce 2021. Tady jsem však neváhal ani minutu. Detektivní noir, ve kterém vedlejší postavy umírají v každém sešitě a droga která mění Batmana v poslušného psa?! Tohle si musíte přečíst taky.
Batman je v patách šílenému výrobci drog do jejichž závislosti sám upadá. Slušná osmdesátková klasika, která ve skutečnosti pochází z počátku devadesátek. Bezva kresba, nijak závratný dějový oblouk, který ale má příjemný dobrodružný feeling. O'Neil je zdatný řemeslník. Pro fanoušky retra fajn čtení.
Na komiksech s Batmanem se za celou jeho historii vystřídalo desítky scénáristů a umělců. A jen pár jedincům se podařilo se zapsat do historie batmanových příběhů zlatým písmem. Jedním z nich je scénárista Dennis O'Neil, který pomáhal s novým realistickým pohledem na Batmana. O'Neil je legendární tvůrce, který vytvořil nové padouchy a dal svým příběhům nový civilnější pohled. A hlavně se nebál ukázat Batmana jako člověka, který dělá chyby, a ty chyby ho bolí a dokonce ho mohou zlomit. V jeho podání Batman není dokonalý hrdina.

O'Neil v tomto komiksu rozjede jednoduchou zápletku, která funguje velmi dobře. Scénárista se tentokrát tolik nesoustředí na detektivní práci, ale na Batmanovu zarputilost, nezlomnost a odhodlání vykonat spravedlnost za každou cenu. A je to parádní čtení, které mi hodně sedlo. Moc dobře funguje psychologická rovina, akční momenty a celé to má hutnou atmosféru. Líbilo se mi jak je příběh krásně vyvážený, a jedná se o napínavé a dobré čtení. Jediné, co mi výrazně nesedlo, je moment, kdy Batman začne brát super steroid, a nezjistí si nic o jeho složení a ani pořádně neprověří člověka, který ho vytvořil. V jiných komiksech by Batman provedl velkou detektivní práci, než by si vzal cizí látku. Ale tohle je taková komiksová berlička, aby se mohla rozjet zápletka.

Trevor Von Eeden se postaral o rozvržení panelu a odvedl špičkovou práci, protože jeho rozvržení je dynamické a žene příběh kupředu, ale umí i krásně zpomalit, když je potřeba, aby se ke slovu dostala psychologická stránka příběhu.

O kresbu a barvy se postarali umělci Russell Braun, José Luis García-López a Steve Oliff, a odvedli špičkovou práci. Kresba je hutná, má správnou atmosféru a výborně vystihuje přesný tón příběhu. Práce se stíny a barvy je luxusní a skvěle se na jednotlivé stránky a panely kouká. Z mého pohledu jsem dostal parádně nakreslený komiks a jsem hodně spokojený.

Série Legendy Temného rytíře nám odstartovala velmi dobře a Batman: Jed je dobrý a povedený komiks, který mi dost sedl. Příběh má spád, je správně napínavý, a ukáže nám, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy. A i Batman může být zoufalý a udělat obrovskou chybu, která ho může stát všechno, co měl. Takže pokud si chcete přečíst komiks, který už obstál zkouškou času, tak si tento komiks sežeňte.
Velká škoda že tohle nevydávají od začátku a navíc budou asi některé příběhy přeskakovat (?). Po dlouhé době super Batman!
Jestli se nepletu, tak ve Volejte ředitelům padlo, že to nebudou vydávat chronologicky, zároveň že tu vyjde jen něco. Tak kdo ví.
Crew začíná sešitem č.16 této řady. Doufejme, že vydá i starší příběhy. Mohli bychom se tak dočkat série Shaman (č.1 až 5), které tady vydával v bídném zpracování Unicorn Comics a skončil předposledním sešitem.
Skvělý, jsem rád za trochu temného rytíře, když nám tu vychází toho Batmana tak strašně málo. Hlavně aby jiné postavy nedostaly prostor na úkor Batmana.
Po Batmanovském kompletu kde jsme se též dočkali u nás zatím nevydaných klasik, díky této řadě aspoň budeme mít hezky zmapované netopýří devadesátky, což je moje oblíbené období, chválím!
Zda se ze Crew najizdi na vlnu Legend, uvidime s cim prijdou
@Tyfus vypadá to tak, viz https://www.obchod.crew.cz/detail/komiks-932691-batman-legendy-temneho-rytire-jed

Nejslavnější batmanovské příběhy od nejslavnějších tvůrců – to jsou Legendy temného rytíře!
Je tu první kniha z nové edice vydávající legendární příběhy!
Jenom jestli tomu rozumím správně, po Legendách DC a Legendě o Batmanovi, je tohle další řada a jmenuje Legendy Temného rytíře?