Truchlivý amoret pražský

3.7 | Argo | městská fantasy

Xavier Truchlivý Sněžný, protagonista komiksu Jamese Stafforda Truchlivý amoret pražský, je vpravdě rozporuplný hrdina: barokní andělíček, který ovšem přišel na svět v renesanci (konkrétně na dvoře císaře Rudolfa II).; bytost s tváří dítěte a hořkou moudrostí starce; něžný milovník i zuřivý bojovník, a především: oddaný ochránce Prahy. Své milované město už zachránil víckrát, než si dokáže vzpomenout – mimo jiné před rozběsněným Golemem (s nímž se ovšem poté spřátelil) či před zombie inkarnací Alexandra Velikého a jeho armádou živých mrtvol –, nyní však pracuje jako hlídač v supermarketu a bojí se, aby nepřišel o místo. Jednotlivé kapitoly jeho dobrodružství nás zavedou do rudolfínských či barokních dob, do minulosti zcela nedávné i do žhavé současnosti. Vypráví se tu o politických čistkách padesátých let nebo o normalizační tajné policii, jíž náš hrdina se střídavým úspěchem vzdoruje; dozvíme se, že nechvalně známí pražští taxikáři jsou vlastně členové jednoho proslulého řádu, že asanace Žižkova byla mj. vyvolána zázračným zjevením mluvící hlavy svatého Vojtěcha nebo že se v Praze v 18. století objevil svatý grál, pomohl zachránit město před Luciferem, ale pak jej ukradla straka. Zkrátka a dobře, Truchlivý amoret pražský nabízí natolik bizarní mix historických reálií, fantaskních příběhů, pražského genia loci, černého humoru (typicky britského i typicky českého) a popkulturních narážek, že po jeho přečtení už matičku Prahu nikdy neuvidíme stejnýma očima. Na působivosti dodává komiksu jeho výtvarná stránka, jež je dílem čtyř umělců z různých koutů světa: dvou filipínských kreslířů, AJ Bernarda a Josela Nicolase, rumunské malířky Ralucy Moldovanové a české výtvarnice Lenky Šimečkové. Za pozornost stojí i soundtrack k dílu, který lze najít na stránkách projektu (www.theputto.com) a který je dílem Rogera O’Donnella, klávesisty legendární skupiny The Cure: ten byl komiksem – zvláště jeho kapitolou, jež se točí kolem latinské verze alba Disintegration – natolik nadšen, že pro projekt speciálně složil několik skladeb.

Scénář:
James Stafford
Kresba:
AJ Bernard, Raluca Moldovanová, Josel Nicolas, Lenka Šimečková
Překlad:
Jana Fischerová
Redakce:
Petr Onufer

Rok a měsíc vydání: květen 2017 | ISBN: 978-80-257-2123-0 | Vydání: 1. | Vazba: šitá v tvrdých deskách | Formát: 160 × 230 mm | Počet stran: 152 | Cena v době vydání: 348 Kč | Název originálu: The Sorrowful Putto of Prague

Obálka (1/1)


Koupit

Murphy722
Murphy722 | 25.6.2019 | Truchlivý amoret pražský |

Matička Praha je vlastně jedna velká epizoda. Ať už to člověk bere po stránce historické, lidské, osudové či z jiného konce. Báje a pověsti Prahy autor spojil do jednoho velice zajímavého celku a já bych si dal i další nášup. Čtenář se střetává s rozzuřeným Janíčkem z Pomuka, který mlátí svým atributickým křížem amorka do hlavy, díky jedné roztržce, zatímco Golem rabiho Löwa v utajení posrkává škopek v hospodě "U Černého vola". Co víc by si milovník Prahy, legend a historie mohl více přát?

marek zigmund stanko
marek zigmund stanko | 20.11.2018 | Truchlivý amoret pražský |

na můj vkus, moc epizodické a málo příběhové ..ale atmosféru TO má, o tom žádná

Kabukiman
Kabukiman | 25.8.2018 | Truchlivý amoret pražský |

Sakra tohle bylo divný! :D Ale líbilo se mi to! :D

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 12.11.2017 | Truchlivý amoret pražský |

Co to je sakra Amoret? To zní nějak divně, říkal jsem si... to je jako něco řeckého? Pak tam je nějaká Praha, anglický autor, ale potom už rozpoznávám známá jména, Lenka Šimečková (díky Ti Aarghu!), tu znám, tu jsem už někde viděl. Její kresba je prostě úchvatná a krásná. Taková vtahující, cítíte se, jako by vás ovinula svým závojem a vtáhla přímo dovnitř kresby. Proto jsem ani neváhal a koupil tento komiks. Něco jsem si o tom přečetl mezitím, pak nějaký koment od Samuela L. Jacksona, dobrý, má to nějaký doprovodný soundtrack na webu. Vše znělo nějak moc dobře, jako by se někdo snažil za každou cenu prorazit a ukázat nám, že tady je něco prostě neskutečného, znáte to ne GABO! GABO! GABO! Pak jsem si ten komiks přečetl a byl jsem v rozpacích. Co si o tom mám jako myslet? Co mi tím chce autor říct? Kresba je skvělá, za všech autorů. Každý je jiný a projevuje se jinak a zdůrazňuje něco jiného ve své kresbě. To respektuji. Ale ten scénář mi prostě neseděl. Nedávalo mi to logiku. Postrádalo to veškerý smysl. Bohužel takto může komiks působit na první dojem. Nenechte se ale odradit, protože až při druhém čtení mi už začaly některé věci dávat větší smysl. Najednou to jaksi působilo odlehčeně. Jakoby, tak to prostě je, tak to berte. Začal jsem si užívat humoru a satiry v různých panelech. Je to zároveň pocta a soustředění se na určité čechismy, které můžou přijít cizinci zajímavé nebo zaražení hodné. Ten komunistický prvek a otrávenost Amoreta v průběhu let je prostě vidět, něco jako my Češi jsme tu už tak dlouho, furt něco bylo a někdo přišel a něco udělal, tak nás prostě nechte být v klidu si dělat svoje a popíjet pivko - berte trochu s nadsázkou. Každopádně mě tento komiks překvapil a dostal mě svou vytříbeností a kvalitou, kterou autor dává na odiv svými znalostmi reálií a úctou k Česku. Nakonec jsem velmi spokojený a sám autor je skvělý člověk, skromný, milý, úslužný, ale zároveň správně "cáklý". Určitě to stojí za přečtení a potažmo i zakoupení, protože se jen tak nesetkáte s takovou "antologií" a poměrně širokou paletou Česku méně známých kreslířů - vyjma LEnky Šimečkové, tu už mnozí z nás můžou znát déle. Jestli chcete něco originálního, neotřelého a zároveň vytříbeného, běžte do tohoto komiksu.

George Walker Bush
A George Walker Bush | 19.6.2017 | Truchlivý amoret pražský |

Neříkám, že to není celkem příjemné počtení, ale jsem trochu zklamán. Až na pár výjimek mi pointy nepřišly tak zábavné, stejně jako typ humoru, který mě trochu míjí.

Celkový dojem: 60%

Norri
M Norri | 18.5.2017 | Truchlivý amoret pražský |

Kniha rozhodně splnila očekávání. Drsný andílek, který si nebere servítky, své soky nemilosrdně likviduje a sype hlášky jako Bruce Willis ve svých nejlepších rolích. Největší devizou jsou skvěle vypointované příběhy. Výtvarně je kniha příjemně rozmanitá. Více zde: http://vlcibouda.net/komiks/truchlivy-amoret-prazsky

cyboy
M cyboy | 16.5.2017 | Truchlivý amoret pražský |

Tohle jsem si nechal az na konec veletrzni hromadky a rikal jsem si, ze to bude ona prislovecna tresnicka na dortu. A asi jsem se spletl. Pisu asi, protoze vlastne nevim, moje dojmy jsou velmi rozpacite. Knihu tvori serie kratkych, prakticky nenavazujicich pribehu Amoreta prazskeho z nichz nektere jsou dobre a nektere uz mene. Celkove jsem asi zklamany, protoze jsem cekal neco kontinualnejsiho a nikoliv jen stripy po metastazi. Kazdopadne abych nebyl spatne pochopen - nerikam ze je to spatne, jen jsem cekal trochu neco jineho. Pokud by nekdy v budoucnu vyslo pokracovani tak si ho temer jiste koupim (pisu temer, protoze si to budu muset precist minimalne jeste jednou abych se rozhodnul). Komiks rozhodne stoji za pozornost, protoze kdyby nic jineho, tak originalni je a to se pocita.
80%

Murphy722
Murphy722 25.6.2019

calvin10
calvin10 2.3.2019

zd
zd 26.1.2019

trudoš
trudoš 20.10.2018

Kabukiman
Kabukiman 25.8.2018

Light
Light 5.7.2018

Schramm
Schramm 19.1.2018

Abstinent
Abstinent 18.1.2018

Garp
Garp 16.11.2017

Darth Raelchi
Darth Raelchi 12.11.2017

NecRoman
NecRoman 24.9.2017

Hellaiser
Hellaiser 7.9.2017

aza
aza 19.8.2017

Scaleo1
Scaleo1 30.7.2017

disclose
disclose 26.7.2017

tricky
tricky 2.7.2017

mart.in
mart.in 21.6.2017

invape
invape 13.6.2017

Ukko
Ukko 9.6.2017

mike731
mike731 27.5.2017

Ricarderon
Ricarderon 26.5.2017

Norri
Norri 18.5.2017

cyboy
cyboy 16.5.2017