Záhadný Spider-Man #12
Semic-Slovart1. vydání 1992série Záhadný Spider-Man 12/35
4.3
...
Příběhy:
Boj s neporazitelným protivníkem (dokončení)
Přistižen při činu...

Vycházelo jak v české, tak slovenské mutaci.
Originál: Boj s neporazitelným protivníkem (dokončení) - část Amazing Spider-Man #230 (červenec 1982)
Přistižen při činu - Amazing Spider-Man #231 (srpen 1982)


Scénář
Roger Stern
Art
John Romita Jr.
Ink
Jim Mooney
Barvy
Daniel Abnett, Bob Sharen, Glynis Wein Oliverová (Wein)
Obálka
John Romita Jr.
Překlad
Katarína Rybková
Žánry
akční, superhrdinský
ISBN/ISSN
80-7147-097-X
Vazba
sešit v měkkých deskách
Formát
170 x 260 mm
Hmotnost
50 g
Tisk
barevný
Stran
36
Původní cena
22 Kčs
Absolutní klasika. Tu obálku jsem miloval a dokonalou přesdržkovanou s Juggym též. Impozantní v Marvelu docela nevytěžený padouch. V sešitě začíná i část s Cobrou a Hydem což byla další kultovka. Semic měl své (podstatné) chyby, ale s výběrem tématu měl minimálně od čísla 11 docela hodně šťastnou ruku.
Nerovný boj s Juggernautem patří stále mezi nejlepší akční díly Spider-Mana, jaké jsem kdy četl. Pročež mi přišlo docela divné, že po té hrozné nakládačce nemá Petr v následujícím příběhu (kde se vysloveně píše "na tomto místě VČERA porazil obrovského netvora nazývaného Juggernaut") ani modřinu. To ovšem nic nesnižuje z jeho kvality; kluzký jedovatý zloděj Kobra se sice ukáže jako ne plně rovnocenným protivníkem, na konci však ze stínů vystupuje Mister Hyde (mimochodem, jeho vzpomínané předchozí porážce jsme mohli být svědky v NHM #6: Captain America). Většinu prostoru nicméně zaujímá pátrání novináře Neda Leedse po pochybných praktikách Brandovy společnosti, které tempo trochu brzdí. A hřích by byl konečně nezmínit tu parádní kresbu Johna Romity Jr.
Nadupaný diel. Začíname legendárnym minirunom s nezastaviteľným Juggernautom, ktorý je taký perfektný, že odvtedy patrí k mojim obľúbeným Spajdyho protivníkom. Pikantnou (a vlastne strašnou) zaujímavosťou je, že keď v roku 2020 príbeh vyšiel v rámci Spajďáckeho KVS (konkrétne v čísle 26), zistili sme, že v skutočnosti bol príbeh bohatší o niekoľko stránok, ktoré však Semic-Slovart proste... vystrihol (kvôli nostalgii to diplomaticky nechávam bez komentára). V druhej polovici Záhadného Spider-Mana 12 je načatý nový príbeh. V ňom náš zbožňovaný Pavúk naháňa zlodeja Kobru a tesne potom, ako ho konečne dostane, sa na scéne zjaví nový súper - mohutný Mr. Hyde (áno, TEN od Stevensona). Hyde sa naplno objaví až na poslednom paneli; dovtedy je prítomný len v náznakoch, ako obrovská postava tajne stalkujúca Spider-Mana. Pamätám si, že keď sa ku mne tento zošit dostal ako k školákovi, bol som v tom, že ide o Juggernauta, ktorému sa "nejako" podarilo dostať z betónu. Je to taká hra s čitateľovými očakávaniami. Nakoniec sa ale z tajomného muža samozrejme vykľul Mr. Hyde. Dokončenie príbehu zaujímavého tria Stenolez, Kobra a Hyde sme sa dočkali už v nasledujúcom zošite (čo u Semic-Slovartu povedzme si na rovinu žiadna samozrejmosť nebola).
Komix k nahlédnutí zde.
Dokončení příběhu s Juggernautem, zabetonování mi uvízlo v paměti doteď:) Druhý příběh se točí kolem Kobry a pana Hyda...4*
To som kvitoval, že Spidey ide aj do súbojov, v ktorých nemá takmer žiadnu šancu...
Spider-mana od Semicu prostě nemůžu hodnotit objektivně, je to část mého dětství :) tenhle díl je super
Super. Super. Super.
BOJ S NEPORAZITELNÝM PROTIVNÍKEM (dokončení)

OBSAH:

Poté, co Juggernauta bez úspěchu atakoval benzínovou cisternou, se ho Spideymu podaří uvěznit v čerstvých betonových základech rozestavěného domu. V nemocnici pak zjišťuje, že Madame Web po Juggyho útoku ztratila paměť.

KOMENTÁŘ:

Nedá mi to, abych se ještě jednou nesvezl po Slovartu zato, že otiskl jen polovinu dvousešitového duelu s Juggernautem (byť tu lepší) a tu půlku ještě rozpůlil do dvou svých sešitů. Bože, taková fušeřina. Přesto patří tenhle příběh k těm nejlepším jak ve slovartovské řadě, tak v řadě Amazing. Vytknul bych jen absenci hlášek.

PŘISTIŽEN PŘI ČINU...

OBSAH:

Kluzký maskovaný zlodějíček Kobra krade cennosti z policejních skladů. Jonah Jameson si bere na paškál tajemnou Brandovu společnost a vysílá Marlu Madisonovou a Neda Leedse na schůzku s Leedsovým informátorem Nosem Nortonem. Betty Brantová se o svého manžela bojí a svěří se s tím Peterovi, který se rozhodne dohlédnout na průběh schůzky v pavoučím kostýmu. Na místě se ale objeví Kobra, který zaútočí na Nose, protože si myslí, že ji zrazuje novinám. Spidey zabrání nejhoršímu a Kobru zneškodní, když v tom na místo dorazí bývalý zločinný komplic Kobry, impozantní a nasraný Mr. Hyde...

KOMENTÁŘ:

Bezprostředně po Juggym přichází druhá Sternova velkolepá dvousešitová sága, stejně jako Juggy také zahrnutá do Wizard Masterpiece Edition Spider-man: The 10 Greatest Spider-man Stories Ever , u níž stejně jako u Juggyho nezbývá než konstatovat, že jde o jeden z nejlepších Spideyho příběhů, jak u Slovartu, tak u Marvelu. Recept je týž - ultradrsný protivník s nímž Spidey ještě nebojoval, hafo akce a navíc i hlášek, i když většina až v pokračování Všudypřítomný Mister Hyde.
Dokončení příběhu s Juggernautem, kdy se ho Spidermanovi podaří alespoň na chvíli zpomalit. Dozvíme se také, že stav Madam Web po únosu Juggernautem je vážný (zřejmě amnézie), ale ne beznadějný.
Ve druhém příběhu Spiderman víceméně náhodně narazí na Kobru, zlodějíčka a bývalého sidekicka "údajně" mrtvého Mr. Hyda. Ty uvozovky mají svůj důvod protože na poslední stránce dojde k jednomu velkému znovuobjevení:)
Pobavila mně stránka kde se Spiderman snaží spíchnout a vylepšit si svůj kostým: Opatrně. Pomalu. No tak Parkře, použij svou pověstnou pavoučí šikovnost, dokážeš to, už jenom kousek a..."
byl to můj ájdol;-)
Kdybych ZSM četl poprvé dnes, asi by mě tak nechytl, ale v roce vydání mi bylo jen pár let, a Spider-Man byl jeden z mých nejoblíbenějších komiksů.
Jug se s tim nesere... MdS
Semicovský Spider-mani jsou klasika, sice barvy a překlad byly celkem mizerný - např. překlady jmen - Kingpin - Srdcový Král, Hobgoblin - Zlý duch (a někdy se dokonce objevovalo Mátoha... do dnes jsem nepochopil proč), ale byl to první a nejvýdržnější sešitovej Spider-man u nás a to se cení.
Juggernaut je fakt zlej pán. Rozhodně lepší spidey.
Četl/a (34)
2scha, Big_Boss, Cemino, emanek, erik, Final, flipflop, house192, Ivan Kucera, Izmir Čupr, J.Connor, Kapis, Keno, Kiwi1902, Knuckless, Laik, Lawer de Sanctis, mAGiic, mart.in, mineralk, NecRoman, radimisko, raimi, robertsedmik, SHORTY, SickNail, Slaine, tacmud, Tyfus, VanTom, vita, vranakx, Zdendy, zdennanek
(135)
2scha, 5555, 665+1, adam.ra, afri, Agiru, Alfi, arnecht, Avian, Azbest, AZTeck, bboorreekk, BeeSee, Benji, Big_Boss, Black Bro, yo, blackJag, bobo666_2005, Braindead, BreakingAway, burzum, Cassidy, Cemino, chalmovsky, chauvesouris, choze, Corvus, CSE_AC/DC, danyno76, Dinik, doophy, DracoAn, dracula, ElGregory, emanek, Erich, erik, fel68, filemon, Final, Financ, FrAnK, Frizer, Fruitix, fubong, gocatgo, goodspeed, Greyman, grinder, Hamichal, Hauzina, HELLEIA, herbert, holubdema, house192, Hulik, imro, invape, Ivan Kucera, J.Connor, Jane, JindrasT, Kabukiman, Kapis, KdG, Keno, killermarf, Kiwi1902, Knuckless, krvinka56, Laik, Lawer de Sanctis, Lenny, Lobok257, lokeren7777, Markyz de Sade, mart.in, Marvin, Masinfira, matrosh, MB, merhyx, mikado, MIKER65, mineralk, Miriyak, moiqpiom, monty.cl, morbi, morbn, NecRoman, Nightmare, Odal , oru, pechna, pennywise, Poseidon06061978, Poseidon1978, PP, radimisko, Raikou, raimi, RainDamage, Ricarderon, robertsedmik, Rocksteady147, Ruw, Saiffer, saja, SHORTY, shyANDROID, Skot, Slaine, Slávek, sleepless, Spider-man, Spideyfan, stanleystar, tacmud, The Genius, Tialster, trudoš, tulipstros, Tyfus, VanTom, Viking, vita, vranakx, willis, xintax, yogi, Zajo original, Zdendy, zdennanek, Zíďas
Chce (8)
123456, Fugas, jankie, komiksák13, Maty48, Netorack, RaptoR, Samurai-Jack
Prodá (5)
adam.ra, arnecht, burzum, Ivan Kucera, yogi