Záhadný Spider-Man #11
Semic-Slovart1. vydání 1991série Záhadný Spider-Man 11/35
4.2
...
Příběhy:
Pavoučí vražda
Boj s neporazitelným protivníkem (začátek)

Vycházelo jak v české, tak slovenské mutaci.
Originály: Pavoučí vražda - Amazing Spider-Man #228 (květen 1982)
Boj s neporazitelným protivníkem (začátek) - část Amazing Spider-Man #230 (červenec 1982)


Scénář
Roger Stern, Jan Strnad
Art
Rick Leonardi, John Romita Jr.
Ink
Jim Mooney, Dave Simons
Barvy
Bob Sharen, Glynis Wein Oliverová (Wein)
Obálka
Nasser
Překlad
Katarína Rybková
Žánry
akční, superhrdinský
ISBN/ISSN
80-7147-096-1
Vazba
sešit v měkkých deskách
Formát
170 x 260 mm
Hmotnost
50 g
Tisk
barevný
Stran
36
Původní cena
22 Kčs
Temnější uzavřený příběh o vraždách nepřímo spojených se Spidermanem (tady poprvé bez pomlčky). Škoda toho anonymního padoucha o němž jsme se mohli dozvědět trochu víc, ale zejména začátek příběhu funguje opravdu pěkně. Dále je tu začátek konce události s unesením madam Web, kde si to Spidey rozdá se samotným Juggernautem. Je zajímavé, že Semic svým strukturováním dělal defakto cliffhangery v cliffhangerech (štípal sešity kde neměl a pak nevydal zbytek, nebo ho vydal až po pár číslech), ale ten efekt visu z útestu fungoval defakto kdekoli. Možná ještě pádněji. Rozhodně jeden z klasických sešitů, kde Romita Jr. ještě vládl.
Konfrontace s bezejmenným vrahounem, který sestrojil přístroj zvyšující agresivitu pavouků – což ovlivňuje i našeho hrdinu, mě i přes mírný hororový tón dvakrát nezaujala. Poté ovšem následuje 1. část pronásledování a neúspěšné snahy o zastavení neporazitelného Juggernauta v ulicích NY nabitá jakostní, nepřetržitou demoliční akcí. Byť tedy osobní úvod k ní, tzn. nezdařený únos Madam Web, Semic jaksi přeskočil a musí nám stačit tříobrázková rekapitulace.
Už ten prvý záber je úžasný. Obrovský starý dom. Neskorý večer. Tma. Leje ako zo sprchy. Temnota. Strach. Horor! Vnútri starec usadá k skromnej večeri. A vonku sa vznáša Spider-Man a tuší čosi zlé a temné. Ale nič tomu nenapovedá. Nikde na ulici sa nedeje nič nebezpečné. Naopak, všade panuje (až podozrivý) pokoj. No jeho šiesty zmysel nikdy neklame. Čo sa to deje? Bohužiaľ postupne dej redne a stáva sa banálnym. Ale aj tak nostalgická šupa. Ešte lepší je druhý príbeh, kedy sa k slovu dostáva nielen Deadpoolov, ale i môj obľúbený zlosyn Juggernaut. Tento príbeh je dokončený v čísle 12. Oba tieto komiksy sa dočkali súhrnného vydania v roku 2020 v rámci Spajďáckeho kompletu.
Komix k nahlédnutí zde.
Vědec, který využívá pavouky k vraždění a obrovský Juggernaut...3*
první příběh zaujmě hlavně kresbou, ale začína tady hlavně nejlepší story vůbec souboj s juggernautem
Spider-mana od Semicu prostě nemůžu hodnotit objektivně, je to část mého dětství :) úžasný juggernaut :)
Super jednohubka. A Juggernaut je božský.
PAVOUČÍ VRAŽDA

OBSAH:

Majitel úctyhodné starožitné sbírky je ve svém domě ukousán k smrti pavouky. V tu samou chvíli o kousek dál dostane Spidey nekontrolovatelný záchvat agresivity a nepřiměřeně brutálně zasáhne proti pouličním zlodějům. Spidey se snaží vypátrat co se za pavoučí vraždou i jeho ztrátou sebeovládání skrývá a padne na stopu zneuznaného vědce dálkově manipulujícího pavouky a zneužívajícího je k objednaným vraždám.

KOMENTÁŘ:

Od Speed Demona v devítce Slovart zase o pár čísel poskočil (desítka je v originále speciál označovaný Annual a nespadající do řady Amazing) a Stern přichází po slabém příběhu KDO JE TA DÍVKA? s přece jen o něco zajímavějším námětem. Jenže opět strašně rutinně zpracovaným - se zápletkou o manipulaci pavouky i pavoučím hrdinou se dalo rozhodně vyhrát daleko nad rámec průměrné spider-manovské detektivky. Začátek příběhu má slušně tísnivou až hororovou atmosférou a scéna, kdy nad sebou Spidey ztratí kontrolu a nenávistně mlátí gaunery hlava nehlava až vyděsí jejich oběti, je výborná. Stejně jako obálka.

BOJ S NEPORAZITELNÝM PROTIVNÍKEM (začátek)

OBSAH:

Spidey se všemožně snaží zastavit Juggernauta, který se po útoku na Madame Web vrací do přístavu, kde kotví jeho komplic, Black Tom Cassidy.

KOMENTÁŘ:

Willisův pocit je správný, Semic se zcela nepochopitelně vysral na první půlku v originále dvousešitového boje Spideyho s Juggernautem, kterou pro zajímavost můžete najít v souboru Wizard Masterpiece Edition Spider-man: The 10 Greatest Spider-man Stories Ever mj. spolu s bezprostředně následujícím Spideyho dvousešitovým soubojem s Kobrou a Hydem, rovněž od Sterna. Tedy ne že bych ten soubor bral za bernou minci (není tam např. zásadní a vynikající Smrt Gwen Stacy), ale všichni víme, že tyhle dva příběhy si tam být zaslouží. Stern: "Hledal jsem pro Spideyho nějaké nové protivníky a chtěl někoho skutečně neporazitelného, ale fanoušci dávali přednost starým známým záporákům. Skončilo to kompromisem - půjčil jsem si známého padoucha z jiného comicsu (X-Men)." Co dodat. Parádní zloduch, nepřetržitá nadživotní akce.
V první epizodě bojuje Spiderman s nějakým "no name" vědcem, který dokáže pomocí svého vynálezu vyprovokovat pavouky k vražednému útoku. Tento vynález, který částečně funguje i na Spidermana, potom prodává "potřebným" (tedy těm, co chtějí z různých příčin někoho zlikvidovat (dědictví, sbírka starožitností).
Na začátku druhého příběhu jsem měl pocit, jakoby Semic vynechal nějaká čísla, ale podle čísel tady asi ne, tak nevím. Vstupujeme už rovnou do rozběhnutého příběhu ve kterém se Juggernaut na pokyn Černého Toma pokusil únést Madam Web. Ta však vzhledem k tomu, že je závislá na přístrojích skončí v nemocnice a Spiderman se vydává za Juggernautem. Následuje zábavná demoliční honička ve městě, která v tomhle čísle není ukončena.
Jugi rullez
Jug to rozjel... MdS
Semicovský Spider-mani jsou klasika, sice barvy a překlad byly celkem mizerný - např. překlady jmen - Kingpin - Srdcový Král, Hobgoblin - Zlý duch (a někdy se dokonce objevovalo Mátoha... do dnes jsem nepochopil proč), ale byl to první a nejvýdržnější sešitovej Spider-man u nás a to se cení.
Objevuje se Juggernaut největší masér ze spideyho vesmíru.
Četl/a (29)
2scha, Cemino, emanek, erik, Final, flipflop, house192, Ivan Kucera, Izmir Čupr, J.Connor, Kapis, Keno, Kiwi1902, Laik, mAGiic, mineralk, NecRoman, radimisko, robertsedmik, SHORTY, SickNail, Slaine, tacmud, Tyfus, VanTom, vita, vranakx, Zdendy, zdennanek
(122)
2scha, 5555, 665+1, adam.ra, afri, Alfi, arnecht, Avian, Azbest, AZTeck, bboorreekk, BeeSee, Benji, Black Bro, yo, blackJag, bobo666_2005, Braindead, BreakingAway, burzum, Cassidy, Celestius, Cemino, chalmovsky, chauvesouris, choze, Corvus, CSE_AC/DC, danyno76, Dinik, doophy, DracoAn, ElGregory, emanek, erik, fel68, filemon, Final, Financ, FrAnK, Frizer, Fruitix, fubong, goodspeed, grinder, Hamichal, Hauzina, HELLEIA, herbert, holubdema, house192, Hulik, imro, invape, Ivan Kucera, J.Connor, Jane, JindrasT, Kabukiman, Kapis, KdG, Keno, killermarf, KINIMODUS, Kiwi1902, krvinka56, Laik, Lenny, Lobok257, lokeren7777, Markyz de Sade, Marvin, matrosh, MB, merhyx, mikado, MIKER65, mineralk, Miriyak, moiqpiom, monty.cl, morbi, morbn, NecRoman, Nightmare, Odal , oru, pechna, Poseidon06061978, Poseidon1978, radimisko, Raikou, RainDamage, Redlum, Ricarderon, robertsedmik, Rocksteady147, Saiffer, saja, SHORTY, Skot, Slaine, Slávek, sleepless, stanleystar, tacmud, The Genius, Tialster, trudoš, tulipstros, Tyfus, VanTom, Viking, vita, vranakx, willis, xintax, yarda, yogi, Zajo original, Zdendy, zdennanek, Zíďas
Chce (8)
123456, Fugas, jankie, komiksák13, Maty48, Netorack, RaptoR, Samurai-Jack
Prodá (2)
arnecht, Ivan Kucera