Nebeský bibendum

3.3 | Meander | existencionální, fantasy

Tuleň Diego je mimořádně citlivý. Romantická dušička. Sotva tušil, co se s ním začne dít, když se vylodil v New Yorku nad Loirou, v tom městě potu a kovu, v metropoli, kde vše je krajností. Někteří si o něm myslí, že je vyvolený. Je snad opravdu bohem? Ach, jen jedno je o něm jisté: stane se z něj favorit na příští Nobelovu cenu lásky. Ale na to se ještě něco nadře. Konkurentů je hodně a cesta k ceně plná překážek. Tím víc, že Ďábel se svým kostkovaným bryndáčkem pod krkem ho moc rád nemá a chce mu všechno pokazit. A Ďábel, jak říká autor, to je vážná věc! Hodlá zaujmout místo profesora Lombaxe, který (nebo aspoň to málo, co z něj zbylo) je vypravěčem příběhu... Je těžké být chudým tuleněm v New Yorku nad Loirou...

Nebeský bibendum je velké dílo o šílenství všedního dne. Bravurně vykresluje potrhlý a někdy krutý svět, svět zasutých dětských nočních můr, ozvláštněný prapodivným humorem a poezií typickými pro celé mistrovské dílo autora, který již dlouhá léta patří mezi klasiky moderního světového komiksu.

Scénář:
Nicolas de Crécy
Kresba:
Nicolas de Crécy
Překlad:
Richard Podaný
Redakce:
Pavel Kořínek
Grafické úpravy:
Kristýna Tučková

Vydání integral - tři alba v jednom.
Podpořeno Francouzským kulturním institutem v Praze (Ministerstva zahraničních věcí Francie).

Rok a měsíc vydání: říjen 2016 | ISBN: 978-80-7558-002-3 | Vydání: 1. | Vazba: pevná vazba | Formát: 240 x 320 mm | Počet stran: 200 | Cena v době vydání: 698 Kč | Název originálu: Bibendum céleste | Vydavatel originálu: Les humanoïdes associés, 2013

Obálka
S4TW
S4TW 1.3.2017

Rozhodně nejdivnější a nejtěžší komiks, jaký jsem kdy četl. A kresba je na tom to nejméně zvláštní, ta mě vlastně zaujala ze všeho nejvíc a líbil se mi velký vliv impresionismu. Spousta narážek, satyra, střídání emocí, vlastně ani nevíte, jestli se smát či brečet - je to smutné, vtipné nebo jaké? Už jen ta tragicky vtipná postava tuleně Diega, který mě ze začátku neskutečně pobavil svým pohybem, ale pak mi ho bylo tak nějak líto. Vlastně všechny postavy jsou tu tragicky komické. Každý to pochopí jinak a na druhé čtení zase trochu jinak. Něco pochopíte až na druhé čtení, něco vůbec, ale určitě se budete nad každou stránkou, ne, panelem, zamýšlet a hledat, co autor vlastně chtěl říct. Jsem moc rád za takovouhle zkušenost a zajímavou změnu na poli česky vydávaného komiksu. Navíc ten formát, to je lahoda, už jen kvůli němu si najde toto dílo čestné místo v mé poličce...

PAK
M PAK 11.1.2017

"...je to prostě taková My Fair lady štrejchnutá reklamou na Michelin, Stopařovým průvodcem po galaxii, antikapitalistickou satirou, náboženskými dogmaty, alternativní, na hlavu postavenou historií, celé je to zakápnuté LSD a posypané koksem. A zabalené do decrécyovské estetiky..."

De Crécy jak ho známe i jak ho neznáme. Více v článku.

http://www.mdscomics.net/nebesky-esteticka-psychoza-povanocniho-ducha/#more-9536

DEmnoG
M DEmnoG 26.12.2016

On je tlusťoušek takovej dada:). Nebeský je pro mne vtipný, s krásně ohnutými metaforami, které si asi každej může vyložit podle svých zkušeností. Bůh jsou kuřata, stojíme na hovnech, prázdné obaly, easy manipulace veřejným míněním, peklo není pro všechny a podstatné je, jak se poddá příběh. Pro mne svěží, zábavné a v úžasné kresbě. Rád bych silnější scénáristickou linii, která tři alba (1994, 1999 a 2002) udrží u sebe, ale možná by to s jasným sdělením nebylo ono. Čtyři hvězdy a jedna hvězda ze překlad a odvahu Meanderu.

Teze, antiteze, mozek na protéze.

kaylin
kaylin 1.12.2016

"Nebeský bibendum" není komiks, který čtete každý den. Není to ani komiks, který se vám musí líbit. Nemusí. Vlastně se vám může stát, že se vám nebude líbit vůbec a třeba ho ani nedočtete. Pokud ale chcete dílo, u kterého budete přemýšlet, dílo, které je schopno vám nabídnout témata k úvaze, "Nebeský bibendum" je rozhodně tou správnou volbou. Více: http://www.comics-blog.cz/2016/12/1319-nebesky-bibendum-65.html

George Walker Bush
A George Walker Bush 18.11.2016

"Moje vědecká existence nebyla ještě dokázána! Chápeš, jak je mi z toho trapně? (...) Ďábel! Zatraceně herdek himl! Neříkám vám jasně, že jsem ďábel?!! Měli byste mě oslovovat zlomení v pase a se zděšeným pohledem! To je tradiční poloha těla, a vy ji nedodržujete! Píše se to ve všech knížkách. Kurva!"

Nádherně nakreslené absurdně groteskní satirické dílo. Asi jsem též neprohlédl všechny metafory či alegorie, ale přes svou možná někdy účelovou nepochopitelnost a těžkou jinotajnost (stále lepší než Lynch), je to komiks krásně fantaskní a místy ohromně zábavný a vtipný (vtipně přeložený):

"Emoce! To je první podmínka pro good story. Vzbouřené city, nemožná love story, nějaké ty drobné společenské a politické náměty... ale most important je slza! People hladoví po tragice! The slza! (...) Emoce! Když je, profesore, spojíme s několika dobře rostlými symboly, tak well played!"

Celkový dojem: 80%

cyboy
M cyboy 28.10.2016

Muj prvni de Crecy a musim priznat ze jsem hloupe, tupe hovado, ktere neni schopno docenit mistrovy kvality. Prakticky naprosto me to minulo. Jako ano, je tam spousta podivnych napadu (a weird ja rad), ale prijdou mi samoucelne, nebo ony metafory asi nechapu. Je tam take spousta dobrych napadu a usmevnych mist, ale jako celek je ten pribeh hodne slaby. Mozna by byl dobry na sto stranach, ale na dvou stech je to rozvelke, nevyrazne a hlavni myslenka se opakovane ztraci (tedy alespon me).
Meander se v poslednich dnech rozjel a jak jsem se po jedenacte zamiloval do Macanuda a uzil jsem si Fantomase, tak koupe bibenduma pomerne lituju.
65%

trudoš
trudoš 15.8.2017

emanek
emanek 9.3.2017

S4TW
S4TW 1.3.2017

terrordemon
terrordemon 19.2.2017

PAK
PAK 11.1.2017

Light
Light 28.12.2016

DEmnoG
DEmnoG 26.12.2016

kaylin
kaylin 28.11.2016

Ricarderon
Ricarderon 14.11.2016

cyboy
cyboy 28.10.2016

keporkak
keporkak 23.10.2016

DEmnoG
M DEmnoG 30.12.2016

to Kapis: To už před lety, ale jsem rád, že jsi si konečně všiml:). Já mám Crécyho rád, "Pan Ovocňák" i "Doba Ledová" mne bavila. Myslím, že že když bude mít navrch tvé klášterní intelektuální já, tak u Bibendum budeš spokojen vrnět. Proto příteli koukej objednat a přečíst.

Kapis
M Kapis 29.12.2016

Hmmm...DEGu, tak to jsi mě nakous...