Kniha beze slov, kniha mnoha lidských příběhů, komiks, jehož obrázky poskytují mnoho příležitostí ke kladení otázek i hledání odpovědí. Kniha, jejíž příběh je napínavý a končí happy endem, kniha o diktatuře písmene A.

Příběh chlapce s číslem 21868 na rádiovce se odehrává ve městě, v němž jediné správné názory symbolizuje písmeno A. AAAA zní z amplionů, A je ve znaku města, na praporech, i praporcích, jimiž mávají děti, je na transparentech, ale i na každé knížce za výlohou knihkupectví, na stravenkách,…. Jenom písmeno A se učí ve školách, A proniká do moderní architektury, lidé jej skandují, jsou ho plné noviny, i vyšetření zraku probíhá pouze na velikosti písmene A. Je to vtip, hrozba, minulost, nadsázka, absurdita a hlavně všechno dohromady.

Hrdina knihy žije v podivné (v detailech nevraživé) atmosféře šedivého města každý den stejně. Pracuje v továrně, v níž je jediným světlejším okamžikem dne přestávka na svačinku. To se mladík s krajícem chleba posadí ven, za tovární komín. Vysoko na nebi svobodně létají rorýsi. Chlapec snící o létání vyleze na komín. V dálce, za hranicemi města obestavěného zdí vidíme spolu s ním docela jinou krajinu, barevný svět. Co asi to zjištění s chlapcem udělá?

Scénář
Pavel Čech
Art
Pavel Čech
Redakce
Jiří Trachtulec
Žánry
bez textu, dobrodružný, dystopie
ISBN/ISSN
978-80-87595-57-2 (Petrkov)
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
235 x 330 mm
Tisk
barevný
Stran
60
Cena
240 Kč
Varianty
A (2. vydání) (2018)
A (2016)
 • mcleek
  mcleek23.4.2018 20:00A (2. vydání)
  Perfektní knížka ve všech ohledech. Tvorbu Pavla Čecha znám již dlouho z krátkých příběhů v Aaarghu!, ale tohle je moje první knížka od něj. A rozhodně ne poslední - zdá se, že jsem ho objevil v pravý čas, kdy vychází jeho knížky jedna za druhou v reedici.
 • Norri
  Norri mecenáš8.3.2017 12:27A
  Áčko přináší podobenství o nesvobodě, o časech které byly a o časech, které už nesmíme dopustit. Vypráví to formou, kterou ocení staří, mladí a dokonce i ti nejmenší. Tuto knihu si přečtou i předškoláci, protože Áčko je beze slov. O to více vynikne děsivá realita totalitního světa a přinutí čtenáře, aby se alespoň na chvíli zamyslel. Čechova kresba tomu dodává hustou mrazivou atmosféru. Tato kniha se beze studu může v knihovně postavit vedle Orwellova 1984. Kniha má velký formát A4 a tvoří ji 60 stran na velmi tlustém a pevném papíru. To už musí něco vydržet. Tohle prostě chcete! Více zde: http://vlcibouda.net/komiks/a-komiks-beze-slov
 • kaylin
  kaylin30.12.2016 05:37A
  Ono se to nezdá, přece jen máte Pavla spojeného s dětskými čtenáři, ale on ukazuje, že v sobě má mnohem více a že je schopen vytvořit komiks, který je určený jak dětem, tak i dospělému čtenáři. Ten si může vzít z komiksu hodně. A měl by si vzít hodně, protože myšlenky zde prezentované jsou platné v podstatě v jakékoli době, dnešní nevyjímaje. Více: http://www.comics-blog.cz/2016/12/1340-100.html
 • DEmnoG
  DEmnoG mecenáš22.12.2016 13:20A
  Pavel Čech umí jednoduše, prakticky bez bublin, na pár stránkách předat komplexní myšlenku, která ve mne rezonuje i po dočtení. Minimalismus, promyšlenost a zdánlivá lehkost vedoucí k jasnému vyjádření je dech beroucí. Pro mne jasný adept do Fabuly Rasa. Skvělé!
 • cyboy
  cyboy mecenáš11.10.2016 00:36A
  Prakticky naprosty souhlas s G.W.B. i Kaluzem. Snad jen poznamka, ze ano, podobnych "agitek" (coz mi prijde jako nevhodne zvolene slovo, protoze ma totalitni stigma) tu bylo hodne, ale jak se ukazuje, tak to porad neni dost. Skoda jen, ze ti co by to cist meli, to asi nikdy cist nebudou.
  Nadherna nebarevnost a barevnost. Hrave a mile.
  100%
 • Kaluž
  Kaluž mecenáš6.10.2016 20:00A
  Máte-li doma drobotinu, které se chystáte vysvětlit, jak moc důležitá je ochrana základních demokratických práv a svobod, pak je tenhle komiks přímo pro vás. Jedna z nejkrásnějších publikací letošního roku!

  „Ve své podstatě se jedná o čistou protitotalitní agitku, jakých jsme tady v různých formách měli už spousty. Nejhlasitějším autorem byl v tomto směru dozajista Alan Moore se svým majstrštykem V jako Vendeta, ovšem Pavel Čech zde nyní přichází s něčím, co s podobnou intenzitou osloví i čtenáře předškolního věku.“

  Více zde: https://edblok.blogspot.com/2016/10/a.html
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin6.10.2016 10:34A
  Nádherná alegorie a zároveň až děsivý, mrazivý (i takový umí Čech se svou jinak vždy milou kresbou být) popis totalitního orwellovského státu, který tak moc připomíná bolševické experimenty. Opět úchvatná kresba obsahuje plno zajímavých detailů, které člověka baví hledat a rozklíčovávat. Hranice dobra a zla jsou sice jasně dané, příběh přímočarý, ale vše perfektně funguje - vždyť popisuje věci (bohužel) tak dobře známé. A nejen proto jsem si včera rád připomněl nedožité narozeniny Václava Havla, který vlastně takovým čechovským hrdinou této knihy, "Janem Tleskačem" s číslem 21868 na čepici, byl.

  Celkový dojem: 100%
22161