Záhadný Spider-Man #34
Semic-Slovart1. vydání 1994série Záhadný Spider-Man 34/35
3.7
...
Příběh:
To zlato je moje
Cloak a Daggerová IX

Miniprofily:
Phantom Eagle, Bucky

Publicistika:
Marvel Music

V příběhu Cloak a Daggerová nevystupuje Spider-Man. Vycházelo jak v české, tak slovenské mutaci. Poslední díl, co vyšel.
Originál: To zlato je moje - Amazing Spider-Man #268 (září 1985)
Cloak a Daggerová - čerpá z minisérie Cloak and Dagger 1st series #1-4 (říjen 1983-leden 1984)


Scénář
Tom DeFalco, Edward Hannigan, Bill Mantlo
Art
Ron Frenz, Rick Leonardi
Ink
Terry Austin, Josef Rubinstein (Joe)
Barvy
Bob Sharen, Glynis Wein Oliverová (Wein)
Obálka
John Byrne
Lettering
Květa Šlosárová
Překlad
Katarína Rybková
Redakce
Miloš Chovanec
Žánry
akční, superhrdinský
ISBN/ISSN
80-7147-247-6
Vazba
sešit v měkkých deskách
Formát
170 x 260 mm
Hmotnost
45 g
Tisk
barevný
Stran
36
Původní cena
25 Kč
Spidey se stává svědkem (a vlastně od začátku účastníkem, což Semic tak nějak přeskočil) netradičního, ve výsledku spíše divného případu: V centru NY se zřítil mrakodrap z ryzího zlata, které musí vláda co nejrychleji odklidit do hlubokomořského příkopu, aby se nezhroutila světová ekonomika; jenomže Srdcový král má plán, jak si nějakou tu tunu přivlastnit. Mnoho stránek je popisován proces likvidace, než se vůbec začne něco dít. „Příští číslo si v žádném případě nenechte ujít!“ :-( Plášť a Dýka působivě dopovědí svůj origin, ten ale jako závěr celé minisérie úplně neuspokojí. Navíc stále mizernější tisk, resp. soutisk barev posunuje detailní, drobnou Leonardiho kresbu na hranu čitelnosti.
Po komediálnych posledných zošitoch predsa len opatrný návrat k vážnejším príbehom. najviac vážnosti sa odohrá zrejme v poslednom cliffhangerskom paneli, kedy vidíme, ako sa k zemi rúti neskutočné nebezpečenstvo. Už nikdy sme sa ale nedozvedeli, ako to s ním dopadlo, nakoľko číslo 34 bolo posledným, ktoré Semic-Slovart vydal. Zaujímavou zhodou náhod (alebo o tom vydavateľstvo vedelo?) sa podarilo v tomto čísle ukončiť temný príbeh Cloka a Dagger a na konci prišlo v ich prípade k vykúpeniu. Snáď.
Komix k nahlédnutí zde.
Poslední příběh co vyšel od Semicu, bohužel se mu nepovedlo udělat za touhle sérií důstojnou tečku - Beyonder tu promění mrakodrap ve zlato...Slibované Tajné Války už Semic nikdy nevydal a v tomto čísle se rovněž dozvíme jak přišli Cloak a Daggerová ke svým schopnostem..Celkově tak 2*

Když shrnu sérii od Semicu, tak se jim podařilo vydat 34 čísel v kterých nám přinesli velkou řadu průměrných a někdy i podprůměrných příběhů s pár nezapomenutelnými sešity točíčí se většinou kolem Hobgoblina (honička v pancířovém voze, hořící sklad..) + sešity s Hydro-manem, Sandmanem a Scorpionem.

Semic přeskakoval originální čísla a kolikrát na sebe čísla nenavazovala, rovněž překlad byl někdy fakt úděsný (Hobgoblin - Zlý duch, Mátoha) a občas v tom mělo vydavatelství opravdu guláš.

I tak ale už Spider-man od Semicu zkultovněl. A v srdcích českých a slovenských fandů Spideyho bude už navždy.
Spidey zde má jako záporáka sice Kingpina, ale ten vždy jen čumí buďto za sklem limuzíny či můžeme obdivovat jeho ladnou siluetu před sklem mrakodrapu, ale rozhodně nebojuje. Budeme se muset spokojit s pár namakanýma námořníkama a to jaksi není ono. Cloak a Daggerová je takovej odfláklej origin...
Skoro ani nevim proč dávám ****. Možná proto, že je to sešitovka, nebo proto, že sem tenhle díl sháněl několik let (v mládí jsem sbírku skoro celou rozdal)a konečně to mám kompletní (jasně, mohl jsem to koupit totálně předražené, ale to nebylo ono).
Poslední rozloučení se Spider-manem mohlo proběhnout důstojněji, ale byla prostě krása že to vycházelo...
Semic-Slovart si toho vzal na bedrá príliš mnoho, keď veril,že všetky tie série sa budú predávať. Spidey vydržal celkom dlho, ale aj tomu sme nakoniec povedali Au revoir. Celkom slušné číslo
Spider-mana od Semicu prostě nemůžu hodnotit objektivně, je to část mého dětství :) Posledním sešitem se upadající úroveň zvedla, ale pak už neměla kam. Zamáčkněme slzu :)
To zlato je moje

Obsah
Poté, co Beyonder proměnil jeden z manhattanských mrakodrapů ve zlato, vláda se snaží celou věc ututlat a s pomocí armády zlato tajně pohřbít do podmořského příkopu, aby nebyla narušena světová ekonomická stabilita. Kingpin, který jí s tím pomáhá, se ale nechce smířit s faktem, že neobdrží svůj obvyklý desátek a nechá jednu z lodí vezoucí zlato unést svým poskokem Zařizovačem. Naštěstí se na scéně objevuje Spidey.

Komentář
Poslední Spidey byl zároveň první, kterého jsem si koupil, do té doby mi je dával číst kámoš na základce. Zrovna jsem začínal střední školu a měl štěstí, že jsem tu narazil na člověka, který taky Spideyho prožíval a od kterého jsem později odkoupil část jeho sbírky. Slovart se nerozloučil nijak bombasticky (škoda, že už se nedostalo na anoncovaného Ohniváče), ale přece jen jde o lepší díl (vrací se DeFalco), obzvlášť ve srovnání s předchozím Vesničanem. Jen bych dodal, že onen mimozemšťan, co promění mrakodrap ve zlato není nikdo jiný než Beyonder, pořadatel tajných válek superhrdinů (které Slovart sliboval vydat), což z textu nevyplývá.

Cloak a Daggerová IX

Obsah
Po svém útěku z domova se Tyrone a Tandy setkávají v New Yorku, kde si je vyhlídne pouliční gang a unese je do drogové laboratoře. Tady je jim vpíchnuta nová syntetická droga, která v nich na následném útěku probudí zvláštní schopnosti a udělá z nich Pláště a Dýku.

Komentář
"Nedaleko však byli lidé, kteří se nestyděli za nic." I (lehce hororové) rozloučení s Pláštěm a Dýkou je fajn, na poslední chvíli se ještě dozvídáme, jak se spolu seznámili a jak přišli k superschopnostem. Vzdor popisku "To není konec" působí jejich příběh uzavřeně.
Kdybych ZSM četl poprvé dnes, asi by mě tak nechytl, ale v roce vydání mi bylo jen pár let, a Spider-Man byl jeden z mých nejoblíbenějších komiksů. U tohoto čísla dost chybí úvod příběhu z jiné sešitové řady (a vůbec kvůli provázanosti se Secret Wars II ho měl možná Semic vynechat)
Poslední díl, a proto ze sentimentu a za nejvíc vydanejch Spider-manů v ČR dávám tolik kolik dávám... MdS
Semicovský Spider-mani jsou klasika, sice barvy a překlad byly celkem mizerný - např. překlady jmen - Kingpin - Srdcový Král, Hobgoblin - Zlý duch (a někdy se dokonce objevovalo Mátoha... do dnes jsem nepochopil proč), ale byl to první a nejvýdržnější sešitovej Spider-man u nás a to se cení.