Conan Barbar #11
Semic-Slovart1. vydání 1993série Conan Barbar 11/18
4.4
...
...
...
...
Comicsová podoba příhod Conana Cimmeřana, nejslavnější postavy z pera Roberta Ervina Howarda.

Příběhy:
Divoká akce v Shému
Mumie v hrobce
(adaptace příběhu L. Sprague de Campa a Lina Cartera)

Miniprofily: Wasp, Sinister Six
Publicistika: Conanův svět (+mapa Hyborského světa), Z historie komiksu (2.část)

Vycházelo v české i slovenské jazykové mutaci.

Originál:
Savage Doings in Shem! - Conan the Barbarian #91 (říjen 1978)
The Thing in the Crypt! - Conan the Barbarian #92 (listopad 1978)
Vydal: Marvel.
Obálka: Savage Sword of Conan #126 (červenec 1986)


Scénář
Roy Thomas
Art
John Buscema
Ink
Ernie Chan
Barvy
George Roussos (Bell)
Obálka
Doug Beekman
Lettering
Květa Šlosárová
Překlad
K. Blažek
Redakce
Miloš Chovanec
Žánry
dobrodružný, fantasy
ISBN/ISSN
80-7147-167-4
Vazba
sešit v měkkých deskách
Formát
170 x 260 mm
Hmotnost
49 g
Tisk
barevný
Stran
32
Původní cena
25 Kč
Aj zošit č. 11 je tradične rozdelený na dva príbehy. Prvý nie je dokončený a pravdupovediac ma ktovieako nebavil. Druhý je našťastie iná káva. Conan je sám, bez s prepáčením otravných spolupútnikov a navyše v snežnej divočine, čo je oproti predchádzajúcim moriam, mestám a džungliam predsa len príjemné narušenie stereotypu a tým pádom vítané oživenie. V tej svojej jednoduchosti (barbar unikajúci v snežnej pustatine pred svorkou hladných vlkov) to má niečo do seba napriek absencii fantasy prvkov (alebo možno práve preto, aj keď aby som nezavádzal – „niečo“ je na konci). Ešte by som rád poukázal na slovenský preklad, ktorý je alebo srandovný („V normálnych časoch sa aktívny muž vlkov veľmi báť nemusí.“), alebo krásne zastaraný („Som ja ale ťarbavý, došľaka!“). Súčasťou čísla je listáreň, dvojstranový špeciál „Conanov svet“ a klasické „Najslávnejší v histórii Marvel Comics“.
Jj, Conan byl vždycky super a zjevení se těchto sešitů na pultech PNS se dalo srovnat se sestoupením Mesiáše mezi nás bídné červy. Byl jsem sotva puboš a komisů bylo tehdá tak strašně málo, mám přečtené x- krát, kde x = (10,40) V té době Semic Slovart opravdu kraloval a Conan se Spideyem patřili k špičce.
Druhý príbeh je špička aj v knižnej podobe.
Divoká akce v Shému: OBSAH: Takže skupinka se setká na pobřeží s piráty, kteří mezitím připravovali pro Belit cestu do Asgalunu, města kde vládl její otec. Teď je vládcem Belitin strýc, který otce svrhnul a díky němu byl i popraven. Pirátka se proto vrací pomstít. Dostanou se do města a proniknou do zahrady poblíž paláce, ale jsou zajati mágem (mága má v téhle sérii každý vládce, tenhle má tu schopnost, že každý člověk kterého se dotkne poslechne jeho příkaz). Dotkne se proto všech zajatců a přikáže jim aby spolu bojovali na život a na smrt. Konec dílu. 70%
Mumie v hrobce: OBSAH: Další příběh se opět odehrává v jiných dobách, kdy byl Conan ještě mladík v Cimmerii. Prchá (zase!!), tentokrát před smečkou hladových vlků, předtím prchnul pro změnu z nějakého zajetí. Najde jeskyni v které je na trůnu mumie nějakého starověkého krále. Když mu Conan vezme meč mumie obživne a jde po něm. Barbar jde do toho a po tuhém boji (plných 7 stránek!) mrtvolu zpopelní. 80%

Komentář: Příběh Mumie v hrobce to je čistá akce, nejprve boj s vlky (5 stránek),
potom s mumií (7 stránek). Když si uvědomíme, že celý komiks má 17 stránek, tak na nějakou omáčku není čas. Další výbornou věcí je, že Conan je i přes strašnou zimu, příběh se odehrává na sněhu, stále svlečený do půl těla. V jednu chvíli se s ním dokonce prolomí led a bojuje ve studené vodě, ale zima mu asi nijak není ….no je to otužilec.
No a odtud až do 18tky to už nemám, myslím, že 87%, co jsem dal všem předchozím dílů bezpochybně zaslouží, ale nečetl jsem - nesoudím - až seženu a přečtu - posoudím;-)
Conana jsem měl ze všech sérií nejradši a pořád mám. MdS
Předposlední díl se skvělým Zulou. Standardní Conan. Souboj Conana s mumií v hrobce má ten správnej šmrnc.