Conan Barbar #12
Semic-Slovart1. vydání 1993série Conan Barbar 12/18
4.4
...
...
...
...
Comicsová podoba příhod Conana Cimmeřana, nejslavnější postavy z pera Roberta Ervina Howarda.

Příběhy:
O bouři a odplatě
Král zvířat z Abombi


Miniprofily: Iron Man, Marauders
Publicistika: X-Meni mají 30 let

Vycházelo v české i slovenské jazykové mutaci.

Originál:
Of Rage and Revenge! - Conan the Barbarian #93 (prosinec 1978)
The Beast-King of Abombi! - Conan the Barbarian #94 (leden 1979)
Vydal: Marvel.
Obálka: Savage Sword of Conan #9 (prosinec 1975)


Scénář
Roy Thomas
Art
John Buscema
Ink
Ernie Chan
Barvy
George Roussos (Bell)
Obálka
Boris Vallejo
Lettering
Květa Šlosárová
Překlad
K. Blažek
Redakce
Miloš Chovanec
Žánry
dobrodružný, fantasy
ISBN/ISSN
80-7147-168-2
Vazba
sešit v měkkých deskách
Formát
170 x 260 mm
Hmotnost
49 g
Tisk
barevný
Stran
32
Původní cena
25 Kč
Nudnejší Conan; nechytil ma prvý, ani druhý príbeh. Tentokrát chýba listáreň, zato je dokončený príbeh z minula, kedy sa proti sebe postavili Conan, Zula a Belit. Tá sa konečne stáva kráľovnou, čo sa samozrejme nezaobíde bez bojov, krvi a smrti veľkého počtu nepriateľov. Druhý príbeh ma každopádne bavil o čosi viac, než prvý, pretože obsahuje plno zvierat, čo je fajn (hady vraždiace paviány, leopardy...). Prítomná je rubrika „Najslávnejší v histórii Marvel Comics“, kde sa však v skupine „ani dobrý ani zlý“ šokujúco ocitol Iron Man (!).
Ukončenie jednej etapy.
O bouři a odplatě Obsah: Díl začíná (i končí)v Asgalunu, kde proti sobě stojí naši očarovaní hrdinové. Ovšem zdání klame. Zula je díky své minulosti a získaným magickým schopnostem imunní proti kouzlu a čaroděje překvapí, zlikviduje a tím osvobodí své přátele ze zakletí. Shodou podivných náhod je to ten samý čaroděj, který Zulu jako mladíka prodal do otroctví. V Asgalunu probíhá zrovna boj o moc do kterého se přimíchá Belit jako dědička trůnu. Při popravě svého bratrance se odhalí (tedy obrazně) před lidmi, s pomocí Zuly zlikviduje svého strýce Nim-Karaka a má možnost dosednou na trůn. Když se však dozví, že pokud přijme korunu už se jí, dle tradice, nemůže vzdát, předá jí svému ustrašenému bratranci, který měl být před chvíli popraven. Politická situace v Asgalunu však zůstává stále nejistá, to však Belit nezajímá a vyráží za dalším dobrodružstvím. Na konci dojde k důležitému okamžiku pro tuhle sérii.Zula si , po zabití svého bývalého otrokáře, uvědomí že pomsta není tak sladká jak se říká a zprošťuje Conana slibu který sidali. Conan kdysi Zulovi slíbil, že ho bude provázet a pomáhat mu při jeho cestě za pomstou, který měla být původně daleko většího rozsahu. 70 %
Král zvířat v Abombi Obsah: Zula se tedy loučí, bere si sebou několik Belitiných pirátů a vydává se s nimi kamsi na sever. Belit vyráží na cestu svou lodí po Černém pobřeží, kde leží vesnice, které jí platí daně za ochranu. Vesnice jsou opuštěné a v jedné jim náčelník vysvětlí proč. V kraji toho času vládne Ajaga, muž který byl vyhoštěn ze svého kmene. Došel do tajemného města Abombi, kde se po nějakém rituálu spojil s starobylým bohem Jebbal – Sagem. Od té doby dokáže mluvit a ovládat divoká zvířata. Stal se tak vládcem kraje a místní vesnice mu museli odpřísáhnout věrnost a vyplácet výpalné. Conan a Belit slíbí, že Ajagu zabijí. V horách blízko Abombi jsou přepadeni tlupou Ajagových paviánů, kteří Belit unesou a Conan je svržen do hluboké propasti. 80 %
Komentář V první příběhu konečně končí cesta Belit za pomstou za smrt svého otce. Scénárista se rozhodl skoncovat se Zulou a to celkem rychle. Ještě pár dílů s ním bych vydržel. Nezdá se mně, že by v příbězích dost využil jeho magické schopnosti. Dokonce si umím představit i nějaký samostatný příběh (snad se objevil v nějakých komiksech s Red Sonjou) s tímhle hrdinou. Ve filmu Conan ničitel pak pod jménem Zula vystupovala hrdinka, kterou hrála Grace Jonesová, ta měla ale s původním Zulou, kromě exotického vzhledu, málo společného. Vypadá to, že se Thomas prostě rozhodl jinak než původně zamýšlel a příběh se vydal jinou cestou, přeci jenom druhá cesta za pomstou už by byla na čtenáře asi moc.
Základ druhého příběhu se podobá tomu úplně prvnímu. Tam byl Amra králem lvů, tady je Ajaga králem zvířat, a oba měli chutě na Belit. Téhle ne náhodné podoby pak využili v příštím čísle kde došlo k souboji nový Amra (Conan) x Ajaga.
Conana jsem měl ze všech sérií nejradši a pořád mám. MdS
V tomto čísle se rozloučíme se Zulou a už nás dál čeká jen Conan a Belit. Klasika s výbornou omáčkou. Přecejenom tomuhle fakt sedí komentář ke každému pohybu a pohledu.