Conan Barbar #10
Semic-Slovart1. vydání 1993série Conan Barbar 10/18
4.5
...
...
...
...
Comicsová podoba příhod Conana Cimmeřana, nejslavnější postavy z pera Roberta Ervina Howarda.

Příběhy:
Meč a had
Čelenka obřích králů


Miniprofily: She-Hulk, Hydra
Publicistika: Z historie komiksu

Vycházelo v české i slovenské jazykové mutaci.

Originál:
The Sword and the Serpent! - Conan the Barbarian #89 (srpen 1978)
The Diadem of the Giant-Kings! - Conan the Barbarian #90 (září 1978)
Vydal: Marvel.
Obálka: Savage Sword of Conan #156 (leden 1989)


Scénář
Roy Thomas
Art
John Buscema
Ink
Ernie Chan
Barvy
George Roussos (Bell)
Obálka
Joe Jusko
Lettering
Květa Šlosárová
Překlad
Katarína Rybková
Redakce
Miloš Chovanec
Žánry
dobrodružný, fantasy
ISBN/ISSN
80-7147-166-6
Vazba
sešit v měkkých deskách
Formát
170 x 260 mm
Hmotnost
50 g
Tisk
barevný
Stran
32
Původní cena
25 Kč
Únik z Luxuru temnými katakombami s hypnotickým, hadovitým zlem patří k tomu nejlepšímu, co jsem v této řadě četl, zatímco zemětřesení při dlouhé pouti k moři a čelení kletbě obřích králů naopak standardní kvalitu tak akorát drží. Možná i kvůli mizernému (snad se i zhoršujícímu) překladu a chybám.
Neviem sa zbaviť pocitu, že Belit bolo to najhoršie, čo sériu od Semic-Slovartu mohlo postretnúť. Nech sa scenáristi a kresliči akokoľvek snažili, proste to bola nudná postava s nulovou chémiou s Conanom a do jeho sveta sa vôbec nehodila, aspoň teda nie takto spracovaná (čo dokázal zväzok Conan z Cimmerie z roku 2018, kde sa mi páčila). Naopak, Zula je (tak, ako ostatne vždy) skvelý. Prvý príbeh zachraňuje najmä psychedelický megahad s ľudskou hlavou (čo je fakt nepríjemné). Druhý ma bavil o dosť viac, mám rád komiksy s obrami (segment z thorgalovského omnibusu Neviditelná pevnost alebo elektrón-zenitovské komiksové spracovanie kultovej sci-fi knihy Nonstop od Aldissa).
Z krála Kulla (iný Howardow hrdina) prichádzajú hadí ľudia a mŕtvy obor je dosť materialistický a hamižný aj po smrti.
Meč a had: OBSAH: Naši hrdinové prchají (to není nic nového, takhle začíná každý druhý komiks s Conanem) podzemní tajnou chodbou z Luxuru. Na scéně se zjevuje nová postava mocný mág Toth-Amon, který se vrací do Luxuru a stává se poradcem Ctesphona III (tak si teď říká Neftha) a jeho prvním úkolem je zabití uprchlíků. Ti v podzemí narazí na Toth-Amonovu stvůru (medúza s hadím tělem), která ovládá hypnózu. Tu samozřejmě přemůžou a poté narazí i na hadí lid, ti se zase dokáží maskovat jako Conanovi soudruzi. Ten je však dokáže odhalit a následně jim i zlomit vaz, takže se nakonec dostanou v pořádku a do bezpečí.
Čelenka obřích králů: OBSAH: Zatímco Ctesphon III (Neftha) a její rádce plánují zničení Harakhtu a další upevnění stygijské moci, Conan s přáteli se mají setkat s Černými korzáry. Během cesty je postihne zemětřesení, zem se otevře a oni objeví starou hrobku a v ní obrovskou kostru a artefakt známý jako čelenka obřích králů. Conana provází skupinka stygijských obchodníků, kteří se pokusí čelenku ukrást. Obří kostra v tu chvíli poroste masem, ožije a s chutí se pustí do likvidace přebytečných postav. Na naše hrdiny ovšem nemá, tedy fyzicky jo, ale štěstí přeje připraveným takže už menší skupinka může pokračovat dál.

Komentář: Těžko přicházet stále s něčím novým, takže scénáře se počase vlastně stále dokola opakují. Občas nějaká nová postava (tady Toth-Amon), ale vzor je jasný. Naštěstí si toho díky výborné kresbě skoro ani nevšimnete. Na nestvůry a monstra, vyvedené Buscemiho rukou je radost se dívat.
Jj, Conan byl vždycky v pago, mám přečtené x- krát, kde x <10,20> V té době toho nebylo moc a Conan se Spideyem patřili k špičce
Conana jsem měl ze všech sérií nejradši a pořád mám. MdS
Conan, Zula a Belit se musejí vypořádat s oživlou mrtvolou a hadí medůzou. Na scénu vstupuje kouzelník Thot Amon. Vrchol conanovské série od semicu. Kresba Buscemy stále skvělá. Jediné co opět nechápu je, proč používal Semic Slovart jiné obálky, které se k ději absolutně nevztahovali...Nicméně tady hodnotím absolutním počtem hvězd. Dalo se to číst v roce 1993 a dá se to číst i v roce 2013...