Krajina půlnočních stínů

4.6 | Comics Centrum | existencionální, horror, městská fantasy

David Grey je úplně obyčejný poručík od losangeleské policie. Jeho práce je pro něho vším. Dokud nenarazil na podivné mrtvoly s očima vytřeštěnýma strachem, byl v podstatě spokojený se světem, který se mu sice nelíbil, ale kterému rozuměl.Černé záhadné auto a hlava v ledničce ho maličko rozhodí a tak se za pachatelem rychle vydává. Narazí na podivné postavy se zeleným tetováním, a po jejich útoku upadá do kómatu. Probuzení je ještě podivnější: tajemná dívka jménem Laurel ho informuje o tom, že se nachází v "mezisvětě" a má jedenáct měsíců na to, aby došel do New Yorku a tam svedl souboj s ďáblem o svou duši. Prohraje-li stane se jedním z těch podivně tetovaných stínů. Tak začíná fantaskní road-movie comics, který líčí cestu za poznáním...

Bonusový příběh:
Drahocennosti - Straczynski, Zulli

Scénář:
J.Michael Straczynski
Kresba:
Gary Frank, Michael Zulli
Ink:
Jason Gorder, Jonathan Sibal
Lettering:
Martin Trojan
Barvy:
Matt Milla
Překlad:
Dana Krejčová
Redakce:
Václav Dort

Ocenění:
comiCZaward 2004: cena diváků Conrád

Původně c originále vycházelo sešitově jako Midnight Nation #1 - #12 (říjen 2000 - červenec 2002)

Druhé vydání v roce 2009

Rok a měsíc vydání: 2004 | ISBN: 80-903213-8-0 | Vydání: 1. | Vazba: pevná vazba | Formát: 160x240 mm | Počet stran: 304 | Tisk: barevný | Cena v době vydání: 999 Kč | Název originálu: Midnight Nation | Vydavatel originálu: Top Cow Productions (Image Comics), 2004

Obálka
Alternativní obálka
Ukázka č.1
Ukázka č.2
Ukázka č.3
PKD
PKD 8.11.2017

Není to taková bomba,jako Rising Stars,ale pořád hodně! dobrý.

Kapis
M Kapis 26.11.2014

Tohle byl kdysi snad můj první velký barevný a drahý komiks a já jsem zjistil, že už si vůbec nepamatuju o čem to bylo, tak jsem si to přečetl znova. No, už z toho nejsem až tak odvařený jak před deseti lety, kdy jsem neměl tolik srovnání. Je to furt dost dobrý, přímočárý mainstream, kde je zlo a dobro zcela jasně definované a žádných velkých zvratů se čtenář nedočká. Komiks se taky snaží evokovat v lidech to nejlepší, nevzdávat se a mít krystalicky čistý charakter jako každý správný americký polda. Kresba je fakt pěkná, čistá, propracovaná, akorát kdyby ti hlavní hrdinové nebyli takoví katalogoví. Taky odpouštím překladateli auťáky, fára a další jazyková zvěrstva, jakož i autorovi to, že pro efekt celý rok byl na obloze cca 10x větší měsíc než je běžné a ještě skoro furt v úplňku a jiné drobné nelogičnosti, a trochu patetického pseudohlubokobiblického žvatlání. Celkově je to zkrátka ne úplně klasický příběh zlo/dobro, který se dá co deset let znova a znova s chutí za jeden den zhltnout. Jsem nad spodní hranicí pěti hvězd, někde u 85% a musím přiznat, že tomu přidalo nejvíc to psané slovo nakonci, kde autor vysvětlil původ Lidu půlnočních stínů a dva paralelní světy, denní a noční na jednom místě + dlouhé procházky. To mě vzalo hodně a rozumím tomu, proto nemůžu jít níže.

Jo a ještě musím podotknout, že tohle první vydání v pevné vazbě je na úžasném papíru - pevném a hlavně se ty černé plochy neomacávají, nezůstávají na nich otisky. To když čtu nové Hellboye, tak je papír lesklejší, ale jde na černé vidět úplně vše. Papír, který byl použit zde by se měl používat pořád (i když asi je dražší, protože je i poměrně hrubý).

marek zigmund stanko
marek zigmund stanko 29.9.2014

naprostá srdcovka (!) nadčasový, lidský, emotivní -pro mě osobně- zcela zásadní dílo

Kazumaki
M Kazumaki 1.5.2011

Krajina půlnočních stínů je komiks, který kdysi definitivně přitáhl mou pozornost ke světu komiksu. Pro mě osobně je to jeden z nejlepších komiksových počinů vůbec.

vasek
vasek 17.11.2009

Krajina půlnočních stínů… Jakási pseudobiblicko-gaymanovská skorohoror-fantasy… s docela silným příběhem a napínavým dějem, zabalená do limonádový kresby.

Vyprávění bylo hodně fajn, našláplý, nenudící a člověk to zkrátka zblafne jedním dechem. Nutno teda dodat, že místy maličko zasmrdí tušená věta „to be continued“ a množství stránek je dáno poměrně hodně velkorysou (až rozmáchlou) výtvarnou koncepcí. Zvlášť teda směrem ke konci s lehce ubývající kvalitou kresby (není se čemu divit, sešity si získaly čtenáře a zkrátka už nejsou tak vymazlené) přibývá i samoúčelných celostránkových ilustrací. V závěru možná maličko dochází dech i scénáři, ale kniha si celou dobu drží velmi dobrý nadstandard a kvalitní řemeslo.

Mínusy beru sice jako takový drobný vady na kráse, ale nezmínit to nemůžu:
Co mi opět vadilo, je americký syndrom přebubřelý moudrosti. Běžná toť záležitost mainstreamovýho komiksu mejdin jůesej. Až mám někdy pocit, že scénáře většiny sérií schvaluje nějakej patetizační úřad.

V závěru se pochopitelně dočkáme absolutního dovysvětlení všech nevyřčených (leč zcela zřejmých) skutečností…to asi pro případ, že by byl čtenářem snad naprostej trotl.

Pak je tady Velkej Pan „Zlej a zápornej“ , kterej mi přišel ve svých omílajících se monolozích značně nepřesvědčivej. Veškerý jeho pindy mi připadaly natolik banální, že místo neodolatelnýho řečníka a mistra manipulace byl vidět spíš ňákej plešatej hovňous, co si nejprv musí odříkat ty svý blbostě, abysme mohli jít konečně domů. Při čtení jsem si mimoděk vzpomněl na komiks „Boj o duši“ od Michala Opitze, jehož ďábel vedl rozhodně přesvědčivější rétoriku :-D

A takový malý zbytečný rejpnutí do žeber úplně na závěr: limonádová kresba ubírá postavám na uvěřitelnosti, což je v tomto konkrétním případě škoda.

Závěr (neboli vývod): Takže co z toho vyvedeme? Zkrátka dobrej, kvalitní mainstream s maličko krkolomným pokusem o biblickou velehloubku. Působí to uceleně, promyšleně a když bude někdy čas, klidně bych si to přelousk znova.

andywart
andywart 11.5.2009

Mám vlastne iba poľskú verziu a to len prvú časť. I z tej je však zrejmé, že losangeleský poliš o svoju dušu nakoniec príde. Kresebne je to dosť dobré, aj keď istá unifikácia postáv uberá z celkového dojmu reálnosti. Na to, že ide o americký mainstream to je veľmi podarené. Ak by som mal celú verziu, moje hodnotenie by bolo možno trochu iné.

brkowycz
brkowycz 3.1.2009

Velmi příjemné počtení, které vám rozhodně nijak nevyrazí dech nějakým super silným finišem ani drtivě napínavým dějem. Slušně odvyprávěný s výbornou kresbou, příjemný příběh který někam spěje, snad bych dal i víc nebýt zamotaného konce...

SPOILER: Nemůžu si pomoct, na to že na konci Grey ztratil duši nedopadl nijak špatně. Mohla z něj bejt větší troska.

royan
royan 24.6.2008

Mimořádný komiks.

erik
erik 14.1.2008

Toto mi vyložene sadlo. Krásny príbeh o hľadaní seba samého, zmysle existencie a láske.

Houbař
M Houbař 14.12.2007

Pro mě hodně silně silný zážitek. Navíc, když jsem to četl, tak v rádiu dávali ploužákový set, takže jsem měl slzy takřka na krajíčku :) Jediné co to tak trochu kazí, ,je závěr - trochu moc rozvleklý a "moralizující."

Woffce
Woffce 20.11.2007

Dostal jsem darem, a je to dobře ze dvou důvodů: 1) Sám bych za to ten litr nedal; 2) Sice mě to nenadchlo, ale ani vyloženě nezklamalo (hlavně díky nápaditému scénáři). Vše ostatní za mě už naťukal Andre.

ClimbVibe
M ClimbVibe 8.10.2007

Ty 100% a 90% hodnocení mě hodně zaráží, ale budiž - musím smutně konstatovat, že to co na ostatní působí tak mocně se u mě totálně míjí účinkem. Jak u Vycházejích hvězd tak u Krajiny... Ale rozhodně to patří do té lepší půlky komiksového světa :)

Wiruss
Wiruss 7.10.2007

Jeden z nej komixů co jsem četl, je to sice částečně obšlehnutej nápad z Nikdykde, ale zpracování je výtečné. Výborní kresba, ruku v ruce s dobrým tiskem a výborně odvedenou prací od CC, super příběh jen podtrhuje. Moje doporučení zní, lidi kupujte dokud je to ještě k sehnání, jelikož dotisk patrně nebude...

Godsmacker
Godsmacker 1.8.2007

Bezvadnej komix,super nápad a atmosféra.Nebejt toho správňáckýho rozhodnutí s duší a hepyendu,hodnotím ještě výš.

Big G
Big G 20.9.2006

Skvělý comics. Straczynski znovu ukázal, že patří mezi scenáristickou špičku. Zpracování je opravdu parádní a té tisícovky nelituju.

Lobodlak
Lobodlak 19.5.2006

Nemůžu než doporučit. Tohle mě opravdu uchvátilo. Zajímavej nápad i postavy, mohl bych vychválit skoro všechno...co se mi ale opravdu nelíbí je ta první obálka ...ten font a ta barva..sice tam je pěknej had,ale...naštěstí jsem narazil na tu druhou :) trochu mi navíc připomněla lynchovo záběry na silnice a to mě ještě víc nalákalo

krvinka56
krvinka56 15.5.2006

super není co dodat

Kapis
M Kapis 26.12.2005

Vanikající, právě jsem nad tím strávil většinu dne a musím říct, že to je skutečně nadupané dílko, querré stojí za to. Sice to nemá takovou hloubku jako třea Sandman, ale není to povrchní mlátička. I přes tu mainstreamovskou kresbu, která je ale skvělá, vkusná, barvičky, světelné efekty, všechno prokucené do posledního okapu někde mimo hlavní děj. Obzvlášť ta práce se světlem, další bodíky za robustní vazbu, která vypadá, že vydrží a kvalitní zpracování. Dobrý kup, navíc mi to kupoval na jméno kámoš v Praze, jen jsem mu dal klubové číslo CC a jméno (thnx) a jako bonus všechny modré crwe, bez Loba, kerého mám;-) Takže příjemný den s DAVIDEM a LAUREL, stojí to zato, určitě se k tomu brzo vrátím.

Saiffer
M Saiffer 2.10.2005

Absolútna špička. Takto ma myšlienky a príbeh v komikse dostali len v Spiderman Návrat (od Straczynského - žeby zhoda okolností? :) ) a v Sandmanovi. Kresba je dokonalá a skvele doplnená efektami (hlavne ak ide o priehľadnosť). Toto je majstrovské dielo. Spolu s 300, Sandmanom a Spideyho Návratom patrí k mojím naj.

Markyz de Sade
Markyz de Sade 2.6.2005

Jeden z nejlepších comicsů jaký jsem kdy četl. MdS

andre
M andre 23.3.2005

Je to dobře čtivé, člověka to pohltí. Ale zase nic extrasuper. Působí to na mě, jako komix, který se chce tvářit "intelektuálně"(?), ale přitom je to těžkej "USA" maistream. Myslím, že cílová skupina (v USA) byla, nižší střední třída (co se intelektu týká), co není "genialní", ale myslí si to osobě. (snad někdo pochopí co tím myslím) To mi připadá takovej Spawn mnohem zajímavější a košatější co se boje "zla" s "dobrem" týká.... Jinak KPS vřele doporučuji, jak jsem řekl, dobře se to čte a snad neurazí. Takže tak.

2scha
M 2scha 26.2.2005

Vynikající, na něco podobného jsem fakt čekal. Základní linie mi dost připomínala Nikdykde od Geimana

lummox
lummox 23.1.2005

Nápad je velmi dobrej, ale bohužel se mi zdá, že si Straczynski nasadil laťku příliš vysoko. Rozjezd výbornej, ale konec je takovej... nevím, prostě tomu něco chybí.

Emperor
Emperor 26.8.2004

Na takovyto komiks jsem dlouho cekal...kresba moc pekna, zpracovani excelentni ale nejvic u me zabodoval pribeh. Naprosta pecka. Za ty penize urcite stoji

Michigan
Michigan 17.8.2004

Tohle se mi fakt libilo. Jakkoliv jsem na zacatku kresbu Garyho Franka nemusel, nakonec mi prirostla k srdci a uz si neumim u tohohle komiksu predstavit neco jinyho. Straczynskeho scenar je skvelej, hodne textu, ktery s oblibou vklada do bublin tu nebylo nijak na prekazku, diky tomu bylo na pribeh vic mista. Ona uz hlavni idea je zajimava a to jak vas udrzi u tohohle komixu v napeti az dokonce je skvely. Libilo se mi, že ani hlavni padouch neni jednobarevnej, Straczynski proste umi. Super!

Slaine
A Slaine 15.8.2004

Moc dobrej komiks, ale na road-movie (kterou mám moc rád) je tam málo takovejch těch vedlejších zajímavejch postaviček, který jen tak náhodou potkávaj na cestě. Tady byl akorát Lazarus + ten v té přidané povídce. Takovýhle mini-epizody k road-movie prostě patří a dělají ji pestrou a zábavnou. Místo třeba těch tolika keců o falešné naději atd. na konci (to se autor už trochu moc rozjel a docela opakoval). Ale jinak to bylo zábavný, dobře se to četlo a zpracování je opravdu skvostný.

willis
willis 13.8.2004

Zajímavá road-movie o souboji dobra a zla. I když konec je docela konvenční, tak jsem se při čtení nenudil. Děj ubíhá bez nějakých škobrtnutí, i když nevím jestli jsem všechno tak úplně pochopil. Kresba mi nijak neurážela, k příběhu se hodí, je to takový precizní mainstream. Navíc komiks má skoro 300 stran a bonusový příběh. Za české provedení přidávám 5 procent. Pro mě zatím nejlepší komiks co tady letos vyšel.

DEmnoG
M DEmnoG 13.8.2004

Ano, skvele zpracovani, moc dobrej komiks, vyborna kresba. Libil se mi to od zacatku do konce. Dobra volba CC.

KLAUN_DOMINANT
M KLAUN_DOMINANT 13.8.2004

Skvělé zpracování CC, ale to je skoro vždy. Docela dobrej komiks, kterej má skvělej rozjezd, ale už né takovej dojezd. Nicméně ten nápad je fakt skvělej.

koudak89
koudak89 17.1.2018

flynander
flynander 7.1.2018

PKD
PKD 8.11.2017

Symbi
Symbi 28.8.2017

spagr
spagr 31.1.2017

mike731
mike731 20.12.2016

Tomzany
Tomzany 13.12.2016

Wub
Wub 3.11.2016

monte walsh
monte walsh 8.10.2016

Jabba
Jabba 5.4.2016

Paldini
Paldini 25.2.2016

Killingjoke
Killingjoke 16.1.2016

Dinik
Dinik 11.11.2015

trudoš
trudoš 11.4.2015

invape
invape 14.10.2014

Viking
Viking 30.7.2014

willis
willis 8.3.2014

hypermlok
hypermlok 30.12.2013

calvin10
calvin10 27.10.2013

oleav
oleav 25.10.2013

Librarian
Librarian 27.5.2013

disclose
disclose 18.4.2013

zdennanek
zdennanek 11.4.2013

strougy
strougy 5.4.2013

Fox01
Fox01 23.3.2013

calviti
calviti 8.3.2013

choze
choze 12.3.2012

vasek
vasek 12.2.2012

Mankin
Mankin 6.2.2012

MindReader
MindReader 6.2.2012

Houbař
Houbař 5.2.2012

Emperor
Emperor 5.2.2012

wayhui
wayhui 5.2.2012

Kapis
Kapis 5.2.2012

Saiffer
Saiffer 5.2.2012

Black Bro, yo
Black Bro, yo 5.2.2012

andre
andre 5.2.2012

2scha
2scha 5.2.2012

lummox
lummox 5.2.2012

Michigan
Michigan 5.2.2012

Ogre
Ogre 5.2.2012

Slaine
Slaine 5.2.2012

kojot
kojot 5.2.2012

DEmnoG
DEmnoG 5.2.2012

krvinka56
krvinka56 5.2.2012

Lobodlak
Lobodlak 5.2.2012

Kazumaki
Kazumaki 5.2.2012

mart.in
mart.in 5.2.2012

andywart
andywart 5.2.2012

brkowycz
brkowycz 5.2.2012

royan
royan 5.2.2012

erik
erik 5.2.2012

Woffce
Woffce 5.2.2012

ClimbVibe
ClimbVibe 5.2.2012

Wiruss
Wiruss 5.2.2012

Godsmacker
Godsmacker 5.2.2012

vccn
vccn 5.2.2012

Big G
Big G 5.2.2012

Četli:
2scha, Afrodoman, ben_bella, calvin10, chcita, Darth Raelchi, DEmnoG, fel68, Final, Fox01, Houbař, hypermlok, Jabba, jiskra, Kapis, Killingjoke, koudak89, Librarian, marek zigmund stanko, mart.in, monte walsh, oleav, Paldini, Petrisko911 , PKD, Slaine, sleepless, Symbi, Tomzany, trudoš, VXP, zgrywus

Mají:
2scha, adam.ra, afri, Afrodoman, Avian, Azbest, AZTeck, bboorreekk, Benji, ben_bella, Black Bro, yo, blackJag, Blair, bmc75, bodhi, Braindead, brkowycz, calvin10, calviti, Cassidy, chcita, Corvus, CoupeC, CP, CSE_AC/DC, DAxik, DEmnoG, Dinik, domo9321, doophy, dre, duri, erik, fel68, filosh, Final, flynander, Fox01, freestyletricker, Fréza, gongon44, goodspeed, Grebenda, grinder, Hamichal, hawkzn, haxxor, herbert, holubdema, Houbař, hypermlok, ikshorm, invape, Jabba, jiskra, Joshua_T, Kabukiman, Kapis, Kazumaki, KdG, keplik, KINIMODUS, KLAUN_DOMINANT, Komediant1842, koudak89, krvinka56, Librarian, Lobodlak, maara, Majkl, mangan, Mankin, Markyz de Sade, mart.in, Martin Buchal, Marvin, MB, merhyx, mikado, MindReader, mirror, Mistak, monte walsh, NecRoman, oleav, Paldini, pavel, Petr, Petrisko911 , pk123x, PKD, planika, POLAKST, Ricarderon, Robb, Rudá Táňa, Saiffer, Samurai-Jack, SHORTY, Skot, Slaine, sleepless, Stara.kryta, Symbi, Šedo, tacmud, tankgirl, Tomzany, trudoš, tulipstros, vasek, Viking, vrazdinek, VXP, willis, Wiruss, Woffce, xai, xintax, yama, yogi, Zajo original, zdennanek, zebedee, zgrywus, Zíďas

Chtějí:
Bubsy, ChaoticMan, Gerri, Henry108, Kel, Odal , Plumm, sawtooth, Xeelee

Shání:
Gerri, Kel