DC komiksový komplet #083: Noví Bohové, kniha druhá

2.3 | BB/art s.r.o., Eaglemoss Collections | akční, superhrdinský | série DC komiksový komplet

Noví Bohové, kniha druhá (Původně vycházelo od března do listopadu 1972)
V uplynulých letech vmanipuloval Darkseid dystopickou planetu Apokolips do války - nechal svého strýce Steppenwolfa zavraždit manželku Izaji z Nové Genesis, což odstartovalo zničující konflikt mezi oběma planetami.

Detective Comics #64 (Původně vyšlo v červnu 1942)
V příběhu "Komando přichází", se představí chlapecká bojůvka Boy Commandos vedená pouličním rváčem Brooklynem, tedy mladičkým "Děsným Turpinem".

Scénář:
Jack Kirby
Kresba:
Jack Kirby, Joe Simon
Ink:
Michael W. Royer (Mike)
Lettering:
Pavel Mařata
Překlad:
Richard Klíčník
Redakce:
Mirka Jarotková, Richard Podaný
Obálka:
Jack Kirby, Michael W. Royer (Mike)

Hřbety jednotlivých svazků pak postupně tvoří ucelený obraz od Alexe Rosse.

Obsahuje sešity sérií New Gods (Vol. 1) #7-11 a Detective Comics (Vol. 1) #64

Rok a měsíc vydání: únor 2020 | ISBN: 978-83-8199-316-6 | Vydání: 1. | Vazba: šitá v tvrdých deskách | Formát: 178 × 266 mm | Počet stran: 144 | Tisk: barevný | Cena v době vydání: 269 Kč | Název originálu: The New Gods Part 2 | Vydavatel originálu: DC Comics, 1942, 1971

Obálka (1/1)


Koupit

Tyfus
Tyfus | 18.3.2020 | DC komiksový komplet #083: Noví Bohové, kniha druhá |

Tak tohle bylo hodně těžké! Nebýt aktuální situace s karantenou, tak bych to nikdy nedočetl. Vůbec nevím o čem to bylo.

kaylin
kaylin | 9.3.2020 | DC komiksový komplet #083: Noví Bohové, kniha druhá |

Kniha "DC komiksový komplet 83: Noví bohové, kniha druhá" z mého pohledu jen dokazuje, že Jackovi Kirbymu docházel v 70. letech dech. Už neměl v hlavě takové příběhy, které by dokázaly více zaujmout, respektive které by se i v dnešní době daly číst se skutečným nadšením, jež nebude dáno jen tím, že se jednalo o výtvor legendy. A o tom rozhodně nelze pochybovat. Jack Kirby legenda byl, je a bude. Je to poznat i na komiksu "DC komiksový komplet 83: Noví bohové, kniha druhá", ale bohužel v menším množstvím prvků, než by si čtenář přál. Kresbu měl Jack Kirby pořád v ruce, o tom žádná, ty panely jsou skvělé, i když se jejich rozestavení sem tam může zdát zastaralejší, na druhou stranu jeho jednostránkové nebo dvoustránkové panely jsou naprosto úchvatné i dnes. Jeho problém byl hlavně se scénářem, kdy jeho příběhy jsou nekonzistentní, mají sem tam dobrou scénu, ale neskutečně zastaralé dialogy a podivné chování postav. Jako celek to prostě nefunguje.

Spacecore
Spacecore | 7.3.2020 | DC komiksový komplet #083: Noví Bohové, kniha druhá |

Čím jednodušší a hranatější Kirbyho linka, tím pompéznější a rozmáchlejší stylizace kresby! Líbí se mi jak je to barevné! Ta kresba pulzuje energií, je dravá a rychlá, připomíná mi to dost Franka Millera. Vážně mě tenhle Kirbyho styl přijde vyzrálejší, než jeho rané věci, které byly sice uhlazenější, ale ne tak odvážné. Paráda. Příběh je tady lepší než v první knize, sešit číslo 7 jsem zhltnul se zatajeným dechem, historie Highfathera je něco s čím jsem se setkával v průběhu mnoha jiných pozdějších komiksů a číst origiální origin bylo super!

hroubek
hroubek | 6.3.2020 | DC komiksový komplet #083: Noví Bohové, kniha druhá |

Mnohem lepší, než první kniha. Kirby se mnohem více věnuje klasickému vyprávění, popisu událostí, které vedly k tomu co se děje, a v neposlední řadě i nějaké konfrontaci, která v rámci příběhu má smysl. Bohužel občas jsou tam momenty, kdy jsem nechápal co děje, proč je to tam, a nebo jaký to celé má smysl. A tohle jsou ty věci, kvůli kterým ty tři hvězdy nedám. Kresba je krásná, starý příběh hodně zábavný, a rozhodně se to čte lépe. Ale přes všechny klady mám pořád na jazyku jistou pachuť, a nejsem prostě spokojený.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 6.3.2020 | DC komiksový komplet #083: Noví Bohové, kniha druhá |

Tohle mi sedlo méně než předchozí kniha, ale pořád je to na stejné vlně. Jediné co mi vadilo byla nepřehledná akčnost. V knize 1 mi to až tak moc nepřišlo, ale tady to bylo strašně nahuštěné až nepřehledné (možná to bylo více tím mytologickým dojmem v Knize 1). Co oceňuji je čistá práce Kirbyho a paneláž. Samotná kresba je dobrá, ale když to srovnám s jeho ranou tvorbou tak se nemůžu ubránit dojmu, že se Kirby sám zasekl ve Zlaté éře, do které přitom sám patří, ale zároveň mi přijdou Noví bozi jako takové retro i na 70. léta. Nemůžu se prostě ubránit tomu dojmu, že Kirby moc zjednodušil svůj styl (účelově nebo nikoliv, toť otázka). Ukecané je to normálně, ale vzhledem k nepřebernému množství akce a bojů se to i blbě četlo. Bonusový příběh je opravdu dobový, ale ta kresba se mi tam líbila mnohem víc, byla taková detailní a přehledná, na svou dobu! Příběh je jen prostě úsměvný na dnešní poměry, ale za přečtení to rozhodně stojí. Kniha 1 mi přišla o trochu lepší než Kniha 2, ale obojí hodnotím plus minus stejně - 3 hvězdy. Pozitivní je, že Kirby rozjel dobrou partii, která obohacuje DC svět dodnes. Když to srovnám s Captainem Amerikou Mentabomba, obojí 70. léta, tak tohle mě aspoň nějak bavilo, tam to vůbec.

cyboy
M cyboy | 26.2.2020 | DC komiksový komplet #083: Noví Bohové, kniha druhá |

Co cekat od komiksu, kde je to sama hromdira a hromkyj a kde smrtelne vazne zaznivaji vety jako:
"Zvuk se da stejne jako teplo prenaset skrze laserovy paprsek! Existuje kosmicky zvuk, ktery jste nikdy neslyseli - ale da se prenaset paprskem, ktery nikdy neuvidite!"
Nebo dalsi perla:
"Kam uderi paprsky Omega, neni misto pro zivot - pro smrt - pro stopu predchozi existence! Deaad nemel ani cas vykriknout!"

40%

puolpm
puolpm 3.4.2020

mackin
mackin 1.4.2020

disclose
disclose 29.3.2020

xflori01
xflori01 26.3.2020

Tyfus
Tyfus 18.3.2020

dajik
dajik 17.3.2020

lantan1
lantan1 10.3.2020

kaylin
kaylin 9.3.2020

trudoš
trudoš 9.3.2020

jh666
jh666 7.3.2020

Spacecore
Spacecore 7.3.2020

hroubek
hroubek 6.3.2020

willis
willis 6.3.2020

Darth Raelchi
Darth Raelchi 6.3.2020

calvin10
calvin10 1.3.2020

Carnage
Carnage 1.3.2020

punisher
punisher 29.2.2020

2scha
2scha 27.2.2020

Doppelganger
Doppelganger 26.2.2020

cyboy
cyboy 26.2.2020

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 29.2.2020 |

To co pise cyboy mi uplne krasne pripomnelo dokument z nataceni filmu watchmen. Tam si letmo vybavuji ze jakykoliv nerealny prvek zasazeny do realneho sveta musi rovnez v ramci fyzikalnich zakonu je i respektovat. Konkretne se tam resil rorschach a jeho splhaci vystrelujici hak a dr manhattan a jeho schopnosti. Je to presne jak pise cyboy, lez musi byt uveritelna a balancovat na hrane pravdy, jinak je to prokouknutelne a tudiz fraska.

cyboy
M cyboy | 29.2.2020 |

Milo: Ale já s ním nejsem ve sporu (nebo alespoň doufám, že to tak nevyznívá). Jen mi přišlo, že se pořád opakují argumenty, jako kdybych nechápal, že je superhrdinský komiks ve své podstatě nereáný/nelogický. Ale s tím problém nemám, protože to je součást "hry". Dál už bych se jenom opakoval.

Milo_Harwey
Milo_Harwey | 29.2.2020 |

Tak teď jsem zvedavej na Buše :D
GWB: cyboyi, moc přemýšlíš, jses divnej, uz se s tebou nebudu bavit a ty se radši už nebaví s nikým :D a myslím, že autor sice u psaní přemýšlel, ale nevěděl, že lze :D

cyboy
M cyboy | 29.2.2020 |

GWB: Já samozřejmě chápu, jak to myslíš, ale blbost zůstává blbostí (i kdyby třeba vtipnou). S těmi Supermanovými blesky z očí je to ale složitější. Nejprve k mému komentáři – všimni si, že jsem neřešil, že paprsek Omega je blbost, ale fakt, že má způsobit stav, pro který jazyk ani nemá výraz, natož aby dával smysl - tedy, že po zásahu není oběť ani mrtvá, ani živá a nejspíš ani nikdy neexistovala. Takže co se jí vlastně stalo?

„Kam udeří paprsky Omega, není místo pro život - pro smrt - pro stopu předchozí existence! Deaad neměl ani čas vykřiknout!“

Abych vysvětlil, proč neřeším paprsek Omega jako takový, nebo Supermanovy paprsky z očí, ale řeším stav, který má způsobit, případně fakt, že autor pracuje se zvukem ve vesmíru, musím začít trochu zeširoka. A ani trochu to není o očekávání hard sci-fi.

Základním stavebním kamenem beletrie je vymyšlený příběh. Vyprávění o něčem, co se nestalo. Tedy, řečeno bez příkras – lež. Na tom není nic špatného. Autor tu lež (většinou) nevytváří se zlým úmyslem a čtenář (opět většinou) chápe pravidla hry a tuto autorovu lež nebere jako pravdu, ale jako zábavu, někdy dokonce i umění. Protože dobře lhát umění je. Ti nejlepší lháři a manipulátoři velmi dobře vědí, že nesmí lhát ve velkém a snadno ověřitelném, ale že musí pouze lehce přikořenit pravdu.
To je stejné, jako s propagandou. Dobrá (což je ze své podstaty protimluv), fungující propaganda musí být sestavena podle jednoduchého (a přitom nesmírně komplikovaného) vzorce. Tedy, aby mohla nést onu potřebnou lež/manipulaci, pak musí obsahovat částečně pravdu a částečně musí pracovat s psychologií příjemce (což samo o sobě může mít mnoho podob).
V obou zmíněných případech jde o vytváření uvěřitelné lži. Nicméně na rozdíl od propagandy, má literatura, umění apod. tu výhodu, že její příjemci jsou od počátku připravení a ochotní tuto lež přijmout, protože bez toho by jejich zážitek byl menší, nebo vůbec žádný.
Tím se dostáváme k něčemu, čemu pracovně říkám „teorie uvěřitelnosti“. Aby bylo dílo (lež) uvěřitelné/přijatelné, pak musí autor svoje nápady (lži) umně zapracovat do reality a nesmí lhát neuvěřitelně. Např. může napsat, že slunce zezelenalo, protože si na něj ulevil Green Lantern, ale už nemůže tvrdit, že slunce sice je koule, ale že koule je ve skutečnosti hranatá.

Onehdy tady někdo někde komentoval můj komentář s tím, že jsem „logik marvel univerza“ nebo tak něco. Ale tak to není (pokud správně chápu, jak to autor toho výroku myslel), jen mi vadí do očí bijící neuvěřitelné lži (ve smyslu výše zmíněného) a logické lapsy (navíc samoúčelné). Jinými slovy – přistoupením na hru (lež), že existují superhrdinové, je implikováno i přistoupení na (lživá) fakta, že Superman má nadlidskou sílu, umí létat apod., ale aby to bylo (v rámci té lži) uvěřitelné, tak prostředí, ve kterém se pohybuje, musí fungovat podle principů, které čtenář zná. Takže ano, Superman si může paprsky z očí uvařit čaj, ale nedávalo by smysl, kdyby si těmi žhavými paprsky udělal ledový čaj. To by nefungovalo.

Takže když nám autor Deathloka tvrdí, že ve vesmíru je možná existence zvuku, tak se pohybuje přesně za tou hranou uvěřitelnosti a vlastně tím dokazuje hned dvě věci – že má velké mezery v základním vzdělání a také to, že nechápe jak vyprávět uvěřitelný příběh. Totéž platí o těch paprscích Omega. Já mu neberu paprsky Omega, s těmi nemám sebemenší problém, protože jsou součástí hry na superhrdiny, ale mám problém s tím, co mají podle autora způsobit, což je další neuvěřitelná lež. V tomto případě nejen neuvěřitelná, ale navíc naprosto beze smyslu, čímž autor opět dokázal, že při psaní ani trochu nepřemýšlel.
Když tedy uvádím podobné citace, nebo situace, tak to nedělám proto, že bych od superhrdinského komiksu čekal něco, co v něm (ze své podstaty) ani nemůže být, ale proto, že se autor dopustil na čtenáři neuvěřitelné lži, čímž zbytečně podkopává nejen výsledky své práce, ale hlavně čtenářův zážitek.

Omlouvám se, nakonec to bylo delší, než jsem zamýšlel. Je načase se opět ponořit do ticha.

George Walker Bush
A George Walker Bush | 28.2.2020 |

cyboy: Říkám, že to zní vtipně. Ale je to asi jako smát se, že Supermanovi lítaj z očí červené lasery:) Superhrdinský komiks nebyl nikdy asi úplně hard sci-fi. Na druhou stranu je velmi pravděpodobné, že by mě to strašně nebavilo jako tebe. Jen mě to dle tvého popisu velmi zaujalo.

cyboy
M cyboy | 27.2.2020 |

GWB: :) :) Jakoze driv byl ve vesmiru zvuk a paprsky omega nezpusobovaly smrt, ani zivot, proste nic? Takze obet neni ani ziva, ani mrtva, proste nic a jeste u toho ani nestihne pipnout. :) To byly prece naprosto kardinalni kravoviny uz v dobe vzniku.

George Walker Bush
A George Walker Bush | 26.2.2020 |

Kdybych neměl co jiného na práci, naopak by mě cyboyovi citáty zaujaly, to zní vtipně!:-) Nelze se asi dívat na tyhle staré věci striktně prizmatem dneška.