Šen-čen: Cestovní deník z Číny
BBart s.r.o.1. vydánízáří 2009
3.9
...
Guy Delisle se coby animátor ocitá v čínském Šen-čenu. Méně politizujícím pohledem než ve svém díle Pchjongjang popisuje realitu běžného života v komunistické Číně. Vtipně glosuje nesnadnost dorozumění se s obyvatelstvem z malého města, ale i s pracovníky vlastního studia, kteří příliš nechápou animační postupy. Setkání s „přáteli“ mají také svá úskalí, vycházející z absolutně odlišných kulturních návyků.

Scénář
Guy Delisle
Art
Guy Delisle
Obálka
Guy Delisle
Překlad
Kateřina Reinischová
Redakce
Richard Podaný
Žánry
ze života
ISBN/ISSN
978-80-7381-543-1
Vazba
šitá v tvrdých deskách s přebalem
Formát
160 x 235 mm
Tisk
černobílý
Stran
152
Původní cena
349 Kč
Teda vyrazit s Delislem na služební cestu musí být kvalitní očistec. Chlapík to psal ve svých třicátých letech a přitom zní jako důchodce, kdy je jeho největším zážitkem (spoiler) uklouznutí po banánové slupce. Bravo, téma na dvě hodiny u večeře v restauraci, kde si asi po stopadesátéprvní objedná jídlo s vejcem. Mladá rošťa mu dělá náznaky s albem, kterýžto samozřejmě náš superzábavný hrdina úmyslně nerozklíčuje. Nene, tohle je destilovaná nuda, jejímž jediným přínosem pro čtenáře je uvědomnění, jak bohatý a rozmanitý život oproti panu animátorovi žije.
Trochu jiný styl kresby, ale to nevadí.
Co mi možná trochu vadilo, tak častý vysvětlování animace a kreslení komiksů namísto většího rozepsání o zemi.
Guy Delisle podává obrázek o místních obyvatelích v mírně cynickém tónu, který vyplývá z toho, že smířit se s přístupem jiných je někdy vyloženě složité. Guy tohle dokáže zachytit výborně a s nadhledem, a i když si většinou dělá srandu z místních, nevadí mu dělat si srandu i ze sebe. Některá specifika jsou však natolik jedinečná, že je člověk prostě musí zachytit. Takovým specifikem jsou například veřejné záchodky a vůbec vyměšování. To je docela síla pro člověka, který je zvyklý na příjemný, snadno ovladatelný a komfortní splachovací záchod. Guy dokáže zachytit takové maličkosti, které jsou zajímavé a jeho nadhled jim dává správný podkres. Sice mám pocit, že je místy celkem buran, co má problémy s vlastním zakořeněním, ale jeho přístup a kresby mi prostě sedí. Více: http://www.comics-blog.cz/2014/05/628-sen-cen-cestovni-denik-z-ciny-75.html
Rád cestuju a mám rád zábavný cestovní deníky a to tenhle je. Pchojgjangem si nechávám až na potom, protože má být údajně lepší. Nicméně i tohle mě bavilo. Zajímavé je, že po přečtení komiksu má člověk pocit, že tam byl Guy nejméně rok a on "jen" tři měšíce. Je příjemné mít ve své poličce i něco jiného než jen superhrdiny .o) Jestli chcete vtipný cestovní deník a ještě k tomu komiks...
S výtkama níže a porovnáni s Pchojgjangem se dá souhlasit, takže je nebudu opakovat. Přesto jsem knížku zhltnul aniž bych se nudil.
Velmi příjemné překvapení. Četl jsem dřív než Pchjongjang, což určitě k dojmu přispělo, protože současná Čína prostě není pro čtenáře ani zdaleka tak tajemná a zajímavá jako Severní Korea. Tento komiks je v podstatě povinnost, možná někoho odradí černobílost, možná někomu nesednou vtípky na adresu čínských soudruhů, mně ale sednul příběh i kresba maximálně.
Ta todle mne už tak nezaujalo jako předešlá kniha.Místy je pár povedenýchh forků.Ale jinak převažuje nuda.Nějaké ty zajímavé informace tu taky sou.Kresba mi teda o proti předešlé knize přišla o něco horší.Prvotní nadšení u mne opadlo po prvních několika stranách.Číst to před tím krejským příběhem tak ten si již nezakoupím.
Snad je to tím, že mi "Výlet do Severní Koreje" přišel první do ruky, snad je to tím, že mi "Výlet do Severní Koreje" přišel prostě zajímavější, i já ale Delislovu "reportáž" z Pchjongjangu považuju za zdařilejší. Důvod, řek´ bych, tkví mimojiný v rozdílnosti obou režimů - díky svý totální uzavřenosti dala Korea Delislemu přeci jen trochu větší prostor se s ní konfrontovat, a to se odrazilo i v knize. To ale neznamená, že by "Šen-čen" byl suchopárným cestopisem, založeným na pouhým popisu podivuhodností, jež uvádějí kanadského animátora co stránku do úžasu - kdepak; opět se jedná o čtivý chytrý dílko, plný vtipných postřehů, a - to budiž autorovi k dobru - i postřehů né až tak vtipných ("...Opravdu jsem nepochopil, co provedli. ....Chápu ale, že škrtnutí jsou ti, kteří již byli popraveni." - poznamenal si Delisle u tabule na ulici s policejními fotkami zadržených).
Je to roztomilé, plné vtipných momentů, ale následující Pchjongjang se Delislemu povedl o něco více.
Další důkaz (po Singapurském speciálu) , že komiksové cestovní deníky jsou pestré, citlivé i vtipné čtení. Doporučuji všem kdo se chtějí pobavit i cestovat z pohodlý svého obýváku.
Pokud se chcete příjemně pobavit u praskajícího krbu, zasmát se, zasnít se a zakroutit hlavou, jak že jsou ty číňani podivný tvorové, tohle je ta pravá volba. Ve srovnání s Koreou je tohle méně depresivnější, bohužel kratší (a nebo jsem se ti prolouskal snázeji?:) Přišlo mi, že je zde méně filozofujících myšlenek a o trochu hezčí kresba..:) Zkrátka milé čtení na večer. Mě se to líbilo a měl jsem rozečtený tři komixy vedle sebe a stejně jsem sáhl po tomhle:)
V srovnani s Pchojngjangem je to o dost slabší. Ted nehodnotim kresbu, ktera byla jeste vice kresebnejsi nez u minulyho ale to jak svou situaci podava. Zazitky vyborny, ale jejich "opepreni" (to jsou hodne velky, tlusty a ironicky uvozovky!) vulgarismama me nijak neoslovilo. Nejsem zadnej estet, ale zrovna u Delisla mi to prislo jako laciny gesto. Delisle v Pchojngjangu pobavil i bez toho. A daleko lip. Nevim zda je to prekladem, nebo esli to je i v originale takhle napsany, ale proste a jednoduse me to votravilo...nooo...boooze...
91691