Jako sametová rukavice odlitá ze železa

4.1 | Al dente | underground

Pokud Máte rádi Lynchův Modrý samet, Lost highway apod., budete příjemně překvapeni tímto prvním českým vydáním povídky jednoho z nejznámějších a nejlepších autorů amerického undergroundového a alternativního komiksu. Tenhle halucinační příběh o vraždě, šílenství a touze vás bude ve snech pronásledovat ještě dlouho po přečtení.

Scénář:
Daniel Clowes
Kresba:
Daniel Clowes
Lettering:
Martin Gec (Feuer)
Překlad:
Martin Gec (Feuer)
Obálka:
Daniel Clowes

Původně v originále vycházelo v sešitové sérii "Eightball", jmenovitě v číslech 1 až 10 (srpen 1989 - únor 1993)

Rok a měsíc vydání: 2005 | ISBN: 80-903599-0-6 | Vydání: 1. | Vazba: paperback | Formát: 190 x 279 mm | Počet stran: 144 | Tisk: černobílý | Cena v době vydání: 249 Kč | Název originálu: Like a Velvet Glove Cast in Iron | Vydavatel originálu: Fantagraphics Books

kaylin
kaylin 18.2.2016

Možná o komiksu "Jako sametová rukavice odlitá ze železa" nechci jen přemýšlet, možná je na mě prostě moc divný. V konečném důsledku na mě ale prostě dobře nepůsobí. Ale je jiný, o tom žádná. A pro mě záhadným způsobem drží pohromadě. Více: http://www.comics-blog.cz/2016/02/1104-jako-sametova-rukavice-odlita-ze.html

Norri
Norri 23.11.2015

Originálnost se tomu nedá upřít. Ale je to zatím první komiks, ze kterého se mi dělá nevolno i při pouhé vzpomínce. Tohle mi fakt nesedlo.

choze
choze 25.8.2014

Zábavná atmosférická ujeťárna, která mi sedla jak strnulou černobílou kresbou (něco mezi Černou dírou a Cornellou), tak bizarními nápady a smyslem pro humor, a podobně jako třeba Smrt po životě mě bavila, ačkoli tyhle kousky zrovna nevyhledávám. Interpretovat jsem se ji ani nesnažil.

Černá Krysa
Černá Krysa 10.1.2014

Velmi tajemný a divně děsivý příběh. Čte se jedním dechem, konec je trochu šok a zůstává po něm hořká pachuť. Četla jsem zapůjčenej a chci ho! Nezbytnost pro "milovníky divnejch komiksů", což jsem já. A pět hvězd si šetřím jen pro to, co na mě fakt hluboce zapůsobilo.

Josh
Josh 1.3.2013

Musí vás dostat ta atmosféra snu, ve kterym tušíte, že se staně něco zlýho, ty bizarní postavy a situace, to šílenství, který by chtělo řvát, ale Clowes ho nechává po většinu času promlouvat klidnym tónem.
Je to ideální čtení na pochmurný večery, kdy si myslíte, že věci můžou bejt jen těžko víc zvrácený... můžou a to velmi:)

PS: Podle mě úžasnej překlad, kterej sedí k náladě celý knihy

KLAUN_DOMINANT
M KLAUN_DOMINANT 7.5.2012

Jako sametová rukavice má jen dva problémy. Není to Lynch a není to film. Být to jedno z toho. Dám 5*. Šíleností je tam dostatek a Lynch je tam cejtit jak hovno v nosní dírce a je to přesně ten styl, kdy by se k šíleným scénám hodila hudba na vyvolání zimomriavek, protože šíleností je tam fakt dost. V ději sem se krapet ztrácel a chvilkama byl mimo (vyžaduje to velké soutředění a s tím mívám občas problémy, což je samozřejmě jen a jen můj problém), ale je to zajímavej komiks a 4* to uniklo jen o vlásek. Což nic nemění na tom, že sem z toho nebyl moc moudrej .o)

Kaluž
M Kaluž 30.12.2011

„Vyšuká ji a potom ji zabije... střelí ji do hlavy.“ (představa současných hollywoodských scenáristů o romantické zápletce nezná mezí)

Lost Highway? Zapomeňte. Mulholland Drive? Těžko. Inland Empire? Možná. Cílem není jednoznačně chápat, cílem je interpretovat. Film v komiksu aneb život podle scénáře. Militantní feministky, podivná rybí dívka, pes bez tělesných otvorů, chlápek, co nemůže strávit kečup a tajemný pan Jones. Pokud nemáte koho obejmout, nečtěte to, mohli byste se zabít. David Lynch spí (doufejme, že ne na vavřínech), ještěže máme toho Clowese.

Ovšem ten "lettering" stojí za hovno.

mart.in
M mart.in 2.10.2011

Ani nevim co k tomu říct...co se k tomu dá říct? Asi jen, že je to divný a zábavný:o).

J.Connor
M J.Connor 9.8.2011

Yeah ! / chtěl jsem původně komentář takto ponechat, ale po letmém přečtení zdejších komentářů mě opravdu baví, že podobně jako v případě Lynche existují lidé, kteří se snaží díla tohoto typu racionalizovat a logicky pochopit, tak hodně štěstí přeju /

feuer
feuer 28.4.2011

komix je stále k mání na www.aldenteshop.cz. připravuje se charles burns, peter bagge...

cybern
cybern 20.11.2010

Jak už tu někdo psal, tento comics má blízko k Lynchovým filmům. A ty já můžu, takže jsem byl spokojen. A také mi bizarní atmosférou připomínal Černou díru od Burnse. Nevím, jestli jsem všemu na první přečtení porozuměl, určitě se ke knize brzo vrátím ;)

vachudik007
vachudik007 28.5.2010

Tento komiks od Daniela Clowese je celkem dopře zdařile dílko s koncem ,který určitě nikdo nečeká..Výborná kresba a čtivý děj dává tomuto komiksu jedinečný zážitek.
Nespadá tento komiks do řádu jiného/tohoto/ světa?To poznáte po přečtení ....

flipflop
flipflop 9.5.2010

Dost hustej komiks plnej bizardností. Lynchovka jako vyšitá. Prostě atmosféra!

massilia
massilia 28.1.2010

Temný, neuchopitelný, místy zvrácený a bezvýchodný, takový je komiks Jako sametová rukavice odlitá ze železa. Nedivím se, že některým zde přítomným to připomnělo Lynchovy filmy, mně totiž také. Není to veselé čtení, ale je to komiks, ke kterému se musíte vracet, protože vám to nedá a chcete k tomu najít nějaký klíč. Je jen velká škoda, že kvůli jistým osobním problémům činnost nakladatelství Al Dente skončila stejně rychle jako začala. Pokud vím, v plánu byly další zajímavé dílka z intelektuálněji zaměřeného amerického nakladatelství Fantagraphics. Škoda, přeškoda.

Neutrino
Neutrino 21.3.2009

Když jsem dočetl tuhle knihu, cítil jsem se dost divně, jaksi nedobře a nejistě. Má svůj vlastní, komplikovaný svět a když do něj člověk pronikne, může to pro něj být opravdový zážitek. Tenhle komiks je prostě strašně originální. I přesto, že Clowes je naprosto typickým autorem druhé vlny americké alternativy, jeho dílo se napodobá ničemu co jsem kdy v komiksu viděl. Kresba sice působí dost strnule, ale narozdíl od mnoha jiných podobně tvořících kreslířů nám Clowes předvádí schopnost zachycovat všemožné pohyby i úhly pohledu. K mysterióznímu hororu dost dobře pasuje (rozhodně víc než ke komedii typu Art school confidental). Scénář je kapitola sama pro sebe, pravděpodobně se to nebude každému líbit, ale mě to opravdu zaujalo, i když bych to nemusel mít každý den. Spoustu věcí nechápu, ale to je pravděpodobně záměr. Tenhle komiks podle mě zase jako jeden z mála posunuje hranice média a vydává se do neprozkoumaných vod, takže si určitě zaslouží vysoké hodnocení.

vasek
vasek 22.2.2009

Tahle knížka si devadesátku určitě zaslouží. Nebudu se v tom moc rozpitvávat, jen řeknu jedno slovo: "Atmosféra". Tohle je totiž horor jak řemen. Ješte teď, když si vzpomenu na určitý pasáže, tak se musím oklepat. "Brrr". Takovejhle nápor na psychiku jsem při četbě "paňáců s bublinama u huby" ještě nezažil...

Kapis
M Kapis 22.12.2008

No UFF, 2x jsem si to rozečetl v posteli, ale to vskutku není čtení na dobrou noc. Napotřetí při plném vědomí a naráz jsem to do sebe nalil rychleji než "kávu černou jak bezměsíčná noc;-)" Zde se asi nedokážu nepochlubit, že jsem byl v té kavárně, kde se natáčel Twin Peaks, dal jsem si ten slavný "Pie" i to kafe (oboje stálo za hovno) a viděl jsem i ten vodopád ze znělky a celé to bylo dílo obrovské náhody. Výletík, na který jen tak nezapomenu, ale dost vzpomínání a čpícího sebeukájení se;-)

Rukavice je pořádný záhul, který má však hlavu a patu. Neustále se děly podivné a misteriózní věci, které mě přikutávaly k ději čím dál pevněji a podivné zvrhlosti, zvrácené nechutnosti, nejasné proplétání skutečnosti, snů, vzpomínek a představ mě vtahovaly do děje hloub a hloub. Celé je to vlastně hon za ztracenou láskou, s kterou nakonec aspoň hlavního hrdiny urvané končetiny spočinuly v hrobě vedle ní "až spletly lásky pravé uzel, rudá růže a něžný vřes" a on jako "trupík" skončil v starostlivé péči překrásné Tíny.

Výborná záležitost, která však není pro každého (což je přirozené) a vycházet více takových psycho-šíleností, tak je určitě všechny kupuju.

Woffce
Woffce 1.11.2007

Fantazie, tvé jméno je Clowes ! Co ještě dodat k nadšení Slainea ? To nebyl komiks, to byl tobogan - ještě teď se mi točí hlava. (A tak mě teď napadá, esli vona není nakonec MAZACÍ........!!!!!!!!!)

Markyz de Sade
Markyz de Sade 17.11.2006

Tak tohle je velice vydařená věc. Pokud hledáte něco divného, úchylného, zvláštního, nenormálního, perverzního, tak jste to našli. Vřele doporučuji. MdS

Dark Scavenger
Dark Scavenger 3.8.2006

Asi je to tak... Kdyby byl Lynch ještě trochu perverznější a dělal místo do filmů do komiksů, byla by jeho tvorba asi jen o trochu mírnější, než je tato kniha. Jinak ale kladení nezodpověditelných (nebo široce interpretativních) otázek a vytváření slepých vedlejších zápletek, které mají jen splést nebohého čtenáře, jako by z jeho režisérské stoličky vypadlo. Nebo spolu opravdu všechno souvisí a můj ubohý mozek to nebyl schopen pochopit? Bylo to groteskně smutné, nebo šíleně veselé? Nebo jen šíleně groteskní? Groteskně šílené?... Každopádně se mi to líbilo! A pokud jste si nedejbože :) otevřeli tuhle stránku, abyste zjistili, jestli budou doporučení zdejších přispěvatelů dost silná na to, abyste tenhle titul vyzkoušeli, pak se vás ptám: Jak jen jste mohli uvažovat, že minete pravděpodobně tu nejúchylnější věc, která u nás vyšlla?!?

DEmnoG
M DEmnoG 12.7.2005

to Slaine: A ja jsem si myslel, ze je chyba jen u me:).

Slaine
A Slaine 11.7.2005

DEmnoG: neznám nikoho, kdo by pobral (ve smyslu pochopil) Mulholland Drive :) - to snad ani nejde.

DEmnoG
M DEmnoG 11.7.2005

Slainovo prirovani k Lynchovy je pomerne presne. Lost Highway se mi od nej jeste libila, ale Mulholland Drive jsem uz moc nepobral. A podobne je to s touto publikaci, par postav treba s degenerovana holcicka a jeji maminka jsou pekne, ale jinak u me Clowes nezabodoval.

Slaine
A Slaine 28.6.2005

Tohle je prostě... strašně skvělý! Dokonalá záhadně-perverzní atmosféra. Lynche žeru, ale tohle má oproti filmům jednu velkou výhodu - můžu se vracet. A to se sakra hodí u takovýho příběhu.

Black Bro, yo
Black Bro, yo 28.5.2005

Dobrý, ale ne všechno jsem v tomto "divném" příběhu pochopil, hlavně ten konec, to jsem měl nad hlavou fakt otazníky. Možná to pochopím až po druhém přečtení, ale nevim, nevim.

Lobok257
Lobok257 19.4.2017

hellblazer
hellblazer 17.2.2017

disclose
disclose 26.6.2016

merhyx
merhyx 8.6.2016

filemon
filemon 22.4.2016

mclusky
mclusky 14.4.2016

Norri
Norri 23.11.2015

trudoš
trudoš 7.11.2015

Light
Light 31.8.2015

kaylin
kaylin 29.8.2015

Vrenn
Vrenn 6.8.2015

choze
choze 25.8.2014

Černá Krysa
Černá Krysa 10.1.2014

Fox01
Fox01 20.10.2013

JFL
JFL 24.4.2013

Josh
Josh 24.2.2013

8602
8602 24.11.2012

Crazyliquid
Crazyliquid 6.10.2012

mikki.maser
mikki.maser 12.8.2012

MilkyA
MilkyA 3.5.2012

willis
willis 18.4.2012

Black Bro, yo
Black Bro, yo 13.2.2012

MindReader
MindReader 6.2.2012

Woffce
Woffce 5.2.2012

namathur
namathur 5.2.2012

DEmnoG
DEmnoG 5.2.2012

Slaine
Slaine 5.2.2012

filmator
filmator 5.2.2012

Kapis
Kapis 5.2.2012

vasek
vasek 5.2.2012

Kaluž
Kaluž 5.2.2012

mart.in
mart.in 5.2.2012

J.Connor
J.Connor 5.2.2012

cybern
cybern 5.2.2012

vachudik007
vachudik007 5.2.2012

flipflop
flipflop 5.2.2012

massilia
massilia 5.2.2012

Neutrino
Neutrino 5.2.2012

kojot
kojot 5.2.2012