Jako sametová rukavice odlitá ze železa
Al dente1. vydání 2005
4.1
...
Pokud Máte rádi Lynchův Modrý samet, Lost highway apod., budete příjemně překvapeni tímto prvním českým vydáním povídky jednoho z nejznámějších a nejlepších autorů amerického undergroundového a alternativního komiksu. Tenhle halucinační příběh o vraždě, šílenství a touze vás bude ve snech pronásledovat ještě dlouho po přečtení.

Původně v originále vycházelo v sešitové sérii "Eightball", jmenovitě v číslech 1 až 10 (srpen 1989 - únor 1993)

Scénář
Daniel Clowes
Art
Daniel Clowes
Obálka
Daniel Clowes
Lettering
Martin Gec (Feuer)
Překlad
Martin Gec (Feuer)
Žánry
underground
ISBN/ISSN
80-903599-0-6
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
190 x 279 mm
Tisk
černobílý
Stran
144
Původní cena
249 Kč
Originál
Like a Velvet Glove Cast in Iron (Fantagraphics Books)
Všechno už je v předchozích hodnoceních , vysvětlení podal sám autor slovy pana 1000. Ke kvalitě Černé díry chybí větší propracovanost scénáře, kresba odpovídá charakteru vyprávění. A možná je něco i v překladu, slova důležité písně v závěrečných kapitolách moc smyslu nedávají . A to jsem to četl třikrát za sebou , což doporučuji , vždycky si všimnete dalších drobných detailů na stěnách , ale k lepšímu pochopení to výrazně nepřispěje.
Typ příběhu kdy si říkáte: "Dobrý, dobrý, stále ještě se chytám" ale ke konci byste potřebovali manuál od autora. V devadesátkách, kdy to původně v originále vyšlo, bych to považoval za pecku, teď už neohromí.
Wilson docela ušel a Ghost World mě hodně bavil. Tohle je ale znepokojující bizarnost, která se tak nějak čte s odporem a přesto táhne dál jen čirou zvědavostí, která opomíjí pud sebezáchovy. Cely příběh připomíná takový ten šílený horečnatý sen, co jste měli tehdy, když vás skolila chřipka a teploměr se dotýkal 40°C. Děsivý zdrcující sen, naprosto šílený, co by jste nejraději zapomněli, ale tak nějak obdivujete své podvědomí, že něco takového dalo vůbec dohromady. Tenhle komiks se těžko řadí a ještě hůře doporučuje. Samotné "sekvenční umění" je zde zvládnuto výborně, příběh, nebo alespoň děj, je originální. Tohle dílo bych doporučil jen těm, co mají rádi ujetosti typu Pixy a WTF momenty jsou pro ně příjemným zpestřením.
Možná o komiksu "Jako sametová rukavice odlitá ze železa" nechci jen přemýšlet, možná je na mě prostě moc divný. V konečném důsledku na mě ale prostě dobře nepůsobí. Ale je jiný, o tom žádná. A pro mě záhadným způsobem drží pohromadě. Více: http://www.comics-blog.cz/2016/02/1104-jako-sametova-rukavice-odlita-ze.html
Originálnost se tomu nedá upřít. Ale je to zatím první komiks, ze kterého se mi dělá nevolno i při pouhé vzpomínce. Tohle mi fakt nesedlo.
Zábavná atmosférická ujeťárna, která mi sedla jak strnulou černobílou kresbou (něco mezi Černou dírou a Cornellou), tak bizarními nápady a smyslem pro humor, a podobně jako třeba Smrt po životě mě bavila, ačkoli tyhle kousky zrovna nevyhledávám. Interpretovat jsem se ji ani nesnažil.
Velmi tajemný a divně děsivý příběh. Čte se jedním dechem, konec je trochu šok a zůstává po něm hořká pachuť. Četla jsem zapůjčenej a chci ho! Nezbytnost pro "milovníky divnejch komiksů", což jsem já. A pět hvězd si šetřím jen pro to, co na mě fakt hluboce zapůsobilo.
Musí vás dostat ta atmosféra snu, ve kterym tušíte, že se staně něco zlýho, ty bizarní postavy a situace, to šílenství, který by chtělo řvát, ale Clowes ho nechává po většinu času promlouvat klidnym tónem.
Je to ideální čtení na pochmurný večery, kdy si myslíte, že věci můžou bejt jen těžko víc zvrácený... můžou a to velmi:)

PS: Podle mě úžasnej překlad, kterej sedí k náladě celý knihy

Jako sametová rukavice má jen dva problémy. Není to Lynch a není to film. Být to jedno z toho. Dám 5*. Šíleností je tam dostatek a Lynch je tam cejtit jak hovno v nosní dírce a je to přesně ten styl, kdy by se k šíleným scénám hodila hudba na vyvolání zimomriavek, protože šíleností je tam fakt dost. V ději sem se krapet ztrácel a chvilkama byl mimo (vyžaduje to velké soutředění a s tím mívám občas problémy, což je samozřejmě jen a jen můj problém), ale je to zajímavej komiks a 4* to uniklo jen o vlásek. Což nic nemění na tom, že sem z toho nebyl moc moudrej .o)
„Vyšuká ji a potom ji zabije... střelí ji do hlavy.“ (představa současných hollywoodských scenáristů o romantické zápletce nezná mezí)

Lost Highway? Zapomeňte. Mulholland Drive? Těžko. Inland Empire? Možná. Cílem není jednoznačně chápat, cílem je interpretovat. Film v komiksu aneb život podle scénáře. Militantní feministky, podivná rybí dívka, pes bez tělesných otvorů, chlápek, co nemůže strávit kečup a tajemný pan Jones. Pokud nemáte koho obejmout, nečtěte to, mohli byste se zabít. David Lynch spí (doufejme, že ne na vavřínech), ještěže máme toho Clowese.

Ovšem ten "lettering" stojí za hovno.
Ani nevim co k tomu říct...co se k tomu dá říct? Asi jen, že je to divný a zábavný:o).
Yeah ! / chtěl jsem původně komentář takto ponechat, ale po letmém přečtení zdejších komentářů mě opravdu baví, že podobně jako v případě Lynche existují lidé, kteří se snaží díla tohoto typu racionalizovat a logicky pochopit, tak hodně štěstí přeju /
komix je stále k mání na www.aldenteshop.cz. připravuje se charles burns, peter bagge...
Jak už tu někdo psal, tento comics má blízko k Lynchovým filmům. A ty já můžu, takže jsem byl spokojen. A také mi bizarní atmosférou připomínal Černou díru od Burnse. Nevím, jestli jsem všemu na první přečtení porozuměl, určitě se ke knize brzo vrátím ;)
Tento komiks od Daniela Clowese je celkem dopře zdařile dílko s koncem ,který určitě nikdo nečeká..Výborná kresba a čtivý děj dává tomuto komiksu jedinečný zážitek.
Nespadá tento komiks do řádu jiného/tohoto/ světa?To poznáte po přečtení ....
Dost hustej komiks plnej bizardností. Lynchovka jako vyšitá. Prostě atmosféra!
Temný, neuchopitelný, místy zvrácený a bezvýchodný, takový je komiks Jako sametová rukavice odlitá ze železa. Nedivím se, že některým zde přítomným to připomnělo Lynchovy filmy, mně totiž také. Není to veselé čtení, ale je to komiks, ke kterému se musíte vracet, protože vám to nedá a chcete k tomu najít nějaký klíč. Je jen velká škoda, že kvůli jistým osobním problémům činnost nakladatelství Al Dente skončila stejně rychle jako začala. Pokud vím, v plánu byly další zajímavé dílka z intelektuálněji zaměřeného amerického nakladatelství Fantagraphics. Škoda, přeškoda.
Když jsem dočetl tuhle knihu, cítil jsem se dost divně, jaksi nedobře a nejistě. Má svůj vlastní, komplikovaný svět a když do něj člověk pronikne, může to pro něj být opravdový zážitek. Tenhle komiks je prostě strašně originální. I přesto, že Clowes je naprosto typickým autorem druhé vlny americké alternativy, jeho dílo se napodobá ničemu co jsem kdy v komiksu viděl. Kresba sice působí dost strnule, ale narozdíl od mnoha jiných podobně tvořících kreslířů nám Clowes předvádí schopnost zachycovat všemožné pohyby i úhly pohledu. K mysterióznímu hororu dost dobře pasuje (rozhodně víc než ke komedii typu Art school confidental). Scénář je kapitola sama pro sebe, pravděpodobně se to nebude každému líbit, ale mě to opravdu zaujalo, i když bych to nemusel mít každý den. Spoustu věcí nechápu, ale to je pravděpodobně záměr. Tenhle komiks podle mě zase jako jeden z mála posunuje hranice média a vydává se do neprozkoumaných vod, takže si určitě zaslouží vysoké hodnocení.
Tahle knížka si devadesátku určitě zaslouží. Nebudu se v tom moc rozpitvávat, jen řeknu jedno slovo: "Atmosféra". Tohle je totiž horor jak řemen. Ješte teď, když si vzpomenu na určitý pasáže, tak se musím oklepat. "Brrr". Takovejhle nápor na psychiku jsem při četbě "paňáců s bublinama u huby" ještě nezažil...
No UFF, 2x jsem si to rozečetl v posteli, ale to vskutku není čtení na dobrou noc. Napotřetí při plném vědomí a naráz jsem to do sebe nalil rychleji než "kávu černou jak bezměsíčná noc;-)" Zde se asi nedokážu nepochlubit, že jsem byl v té kavárně, kde se natáčel Twin Peaks, dal jsem si ten slavný "Pie" i to kafe (oboje stálo za hovno) a viděl jsem i ten vodopád ze znělky a celé to bylo dílo obrovské náhody. Výletík, na který jen tak nezapomenu, ale dost vzpomínání a čpícího sebeukájení se;-)

Rukavice je pořádný záhul, který má však hlavu a patu. Neustále se děly podivné a misteriózní věci, které mě přikutávaly k ději čím dál pevněji a podivné zvrhlosti, zvrácené nechutnosti, nejasné proplétání skutečnosti, snů, vzpomínek a představ mě vtahovaly do děje hloub a hloub. Celé je to vlastně hon za ztracenou láskou, s kterou nakonec aspoň hlavního hrdiny urvané končetiny spočinuly v hrobě vedle ní "až spletly lásky pravé uzel, rudá růže a něžný vřes" a on jako "trupík" skončil v starostlivé péči překrásné Tíny.

Výborná záležitost, která však není pro každého (což je přirozené) a vycházet více takových psycho-šíleností, tak je určitě všechny kupuju.
Fantazie, tvé jméno je Clowes ! Co ještě dodat k nadšení Slainea ? To nebyl komiks, to byl tobogan - ještě teď se mi točí hlava. (A tak mě teď napadá, esli vona není nakonec MAZACÍ........!!!!!!!!!)
Tak tohle je velice vydařená věc. Pokud hledáte něco divného, úchylného, zvláštního, nenormálního, perverzního, tak jste to našli. Vřele doporučuji. MdS
Asi je to tak... Kdyby byl Lynch ještě trochu perverznější a dělal místo do filmů do komiksů, byla by jeho tvorba asi jen o trochu mírnější, než je tato kniha. Jinak ale kladení nezodpověditelných (nebo široce interpretativních) otázek a vytváření slepých vedlejších zápletek, které mají jen splést nebohého čtenáře, jako by z jeho režisérské stoličky vypadlo. Nebo spolu opravdu všechno souvisí a můj ubohý mozek to nebyl schopen pochopit? Bylo to groteskně smutné, nebo šíleně veselé? Nebo jen šíleně groteskní? Groteskně šílené?... Každopádně se mi to líbilo! A pokud jste si nedejbože :) otevřeli tuhle stránku, abyste zjistili, jestli budou doporučení zdejších přispěvatelů dost silná na to, abyste tenhle titul vyzkoušeli, pak se vás ptám: Jak jen jste mohli uvažovat, že minete pravděpodobně tu nejúchylnější věc, která u nás vyšlla?!?
to Slaine: A ja jsem si myslel, ze je chyba jen u me:).
DEmnoG: neznám nikoho, kdo by pobral (ve smyslu pochopil) Mulholland Drive :) - to snad ani nejde.
Slainovo prirovani k Lynchovy je pomerne presne. Lost Highway se mi od nej jeste libila, ale Mulholland Drive jsem uz moc nepobral. A podobne je to s touto publikaci, par postav treba s degenerovana holcicka a jeji maminka jsou pekne, ale jinak u me Clowes nezabodoval.
Tohle je prostě... strašně skvělý! Dokonalá záhadně-perverzní atmosféra. Lynche žeru, ale tohle má oproti filmům jednu velkou výhodu - můžu se vracet. A to se sakra hodí u takovýho příběhu.
Dobrý, ale ne všechno jsem v tomto "divném" příběhu pochopil, hlavně ten konec, to jsem měl nad hlavou fakt otazníky. Možná to pochopím až po druhém přečtení, ale nevim, nevim.
211366