Koupit
Autoři předkládají přehled o historii českého komiksu v letech 1945-1989, a toto stále značně nezřetelné místo v historii kreslených příběhů co nejvíce doplňují a obohacují. Především chtějí ukázat, že se tu nerodila jen díla poplatná režimu, tematicky slabá či obsahově špatná, nebo dokonce určená prakticky bez výjimky dětským čtenářům. Poukazují na tvorbu konkrétních autorů, jejichž jména by se rozhodně neměla zapomínat jen proto, že žili a tvořili v té či oné době. A často i za cenu osobního hrdinství, ze kterého neměli většinou vůbec žádný prospěch.
V prvním díle Encyklopedie komiksu se seznámíme s komiksy, které vycházely v časopise ABC.

Publicistika
Josef Ládek, Robert Pavelka
Žánry
publicistika
ISBN/ISSN
978-80-7388-462-8 (XYZ (Albatros Media a.s.))
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
200 x 260 mm
Tisk
barevný
Váha
851 g
Stran
280
Cena
399 Kč
 • J.Connor
  Výtky by určitě byly, ale celkově hodnotím tento počin pozitivně. První výtka zní možná banálně, ale třeba mě osobně graficky strašná obálka v kombinaci s boomem teoretických publikací o českém komiksu odrazovala vůbec od toho, aby svého času knihu v obchodě otevřel. Za 149,- v LK už jsem se přemohl a jsem za to rád. Pánové se snad neurazí, ale z knihy je po textové stránce znát, že jsou především nadšenci a nikoli fundovaní historici či teoretici umění. Nejen proto tedy vítám, že je kniha laděna především faktograficky a nehraje si na nic čím není a ani nemusí být. Od Encyklopedie neočekávám analýzy, kritiku apod., ale právě suchá fakta. Co se týče faktů, všiml jsem si chyby na str. 148, kde se o Lubomíru Hlavsovi hovoří jako o Milošovi s tím, že Kapitán Karibského moře byl jeho derniérou pro ABC, což není pravda, viz VKK 2 a Stroj času z 90. let. Pokud někde bylo autorům vyčítáno, že se nezabývali dobovým politickým ovzduším, souhlasím s kolegou Kapisem, že to opět do žánru encyklopedie nepatří. Na druhou stranu, pokud autoři, byť jemně říkají A), tedy, že to nebylo s komiksem před rokem ´89 zas tak strašné, jak se říká, musí říci i B) a alespoň nárazově zmínit negativa doby (v souvislosti s komiksem). Nepovažuji autory za latentní sympatizanty minulého režimu, ale je pravdou, že jejich doprovodné texty mohou skutečně v někom vyvolat pocit, že dopady režimu na domácí komiks poněkud bagatelizují. Totální WTF je pro mě prostor věnovaný malíři Paulovi, na nějž by v rámci této publikace bohatě stačila jedna strana (rozhovor i s unikátním komiksem patří jednoznačně do nějakého zinu a ne sem) a místo něj mohly být alespoň stručné biografie autorů. Nikdo učenej z nebe nespadl a autoři ode mě mají bonus za sympatie.
 • Kapis
  ...tak a po zevrubném přečtení VKK4 musím ještě korigovat své hodnocení jednou výtkou - jak se pánové drbali s porovnáním každého písmenka a barvičky v textu, jaxi mi chyběla u Strážců zásadní zmínka o úplně nové epizodě (aspoň jsem ji teda nikde jinde nenašel) se skautskou družinou, které Strážci pomohli najít staré klubové věci - ve speciálech ABC 87 ani 89 to samosebou být nemohlo, ale ve VKK4 to bylo (na str. 54) - a mám pocit že tam bylo celkově mnohem více epizod, kreslených Kovaříkovou - ale to si nejsem úplně jist - listoval jsem Speciály a VKK a občas tam byly i 3-4 strany navíc mezi epizodami ve Speciálech.
 • Kapis
  Tááák, trvalo mi to jen něco málo přes 2 roky a konečně jsem postupně přečetl první díl této Encyklopedie spolu s Velkou knihou komiksů (VKK) 2 a VKK 3. Vždycky jsem si přečetl povídání o daném komiksu a ten si pak následně dal, takže jsem vlastně louskal dohromady tři knihy. Bylo to celkem příjemné, ale nedalo se to dělat pořád a v kuse, takže jsem to kouskoval tak dlouhou dobu. Ale stálo to za to.

  Samotná Encyklopedie je dle mého záslužné dílo, občas mi přišla až hnidopišsky puntičkářská, kdy se řešilo skoro každé písmenko a odstín barvy. Nejčastěji byl pak řešen chybějící text v záhlaví a zápatí, které měly původní vydání v ABC a bez kterých jsou opravdu některé komiksy dost chaotické, protože jsou zhusta kresleny poměrně zkratkovitě a bez doplňujícího textu člověk neví co se “ve škarpě mezi panely“ stalo. Trochu jsem zalitoval, že jsem povyhazoval staré z ABC vystřihané stránky, ale zase tak moc času nemám, abych to kutil až takhle do hloubky a byt taky není nafukovací.

  Osobně nesouhlasím s pány Prokůpkem a Krejčím a jejich zprzněním této Encyklopedie na Komiksáriu. Přečetl jsem si po roce a něco pozorně znovu všechny tři díly jejich recenze + odezvu autorů i všechny komentáře včetně Tomanova a mám neodbytný pocit “žárlivosti z lezení do zelí“. Pro zajímavost, kdo to nesledoval, zde je první část recenzce - (http://www.komiksarium.cz/index.php/2011/05/encyklopedie-komiksu-v-ceskoslovensku-vzbuzuje-u-ctenaru-ostalgii-1-cast/) – zbylé pokračování si každý jistě najde sám.

  V lecčems mají autoři dozajista i pravdu, ale ve výsledku je to spíš takové maskované ublížené “oni nás předběhli a my bychom to udělali lépe a profesionálněji“. Vyčítají autorům nedostatek kritického odstupu, nedehonestování vyšlých, režimem ovlivněných děl, neserióznost v poplatnosti vůči socialismu a nevymezování se vůči komunismu jako takovému. Proboha, vždyť by v publikaci, mapující ABC od roku 1957-1989 nedělali nic jiného! Já to chápu jako encyklopedickou práci, která by měla být prosta emocí a subjektivních komentářů k době, kdy daný komiks vznikl, ač to byla doba tak pohnutá a rány jsou ještě poměrně čerstvé. Uvedu příklad co mě první napadne, i když je to jistě značně nepřesné - je to jako by se v Encyklopedii Britanica vymezovali vůči pojmům, které vznikly dejme tomu v době otrokářství a v nových vydáních je dobově zabarvovali svými nad míru osvícenými pohledy na věc. Autoři recenze hledali holt chyby za každou cenu na každém šprochu aspoň trochu.

  No, ale nejsem odborník, s tvořením podobných publikací mám nulové zkušenosti, Prokůpek dělá pro český komiks a jeho studium a prezentaci opravdu hodně, v komentech i reakcích autorů či p. Tomana je napsáno snad vše a tak ať si každý najde ten svůj bližší břeh, já už radši toho polemizování nechám a za mně subjektivně musím říct, že jsem si knihu i přes určité mouchy užil, rozšířila mi obzory a přinutila mě si přelouskat VKK 2 a VKK 3. I když mi to trvalo už zmíněné dva roky. Za ten závan dětství a sentimentu ze starých časáků, které jsem si pod postelí chránil jako pak už jen první kalendáře s kozama ven a roztrhané Leo čtení, jsem nesmírně vděčný.

  Čemu nerozumím je rozhovor s J. Paulem a zařazení jeho komiksu, který byl celkem zajímavý sám o sobě, ale do téhle publikace mi nesedl, tady musím souhlasit s recenzenty na Komiksáriu, lépe by bylo udělat “medailonky jednotlivých tvůrců“.

  Takže celkově za mně musím pochválit, je to záslužný čin, i když není dokonalý, ale kdo a co je, že? Já to oceňuji čtyřmi hvězdami a díky za něj, teď už mám pocit, že mám ábíčko obsahově zmáknuté a jsem za to rád. Díky za toulky krajinou dětství:-)