Hellboy #02: Probuzení ďábla (3. vydání)
Comics Centrum3. vydánísrpen 2018série Hellboy 11/44
4.5
...
...
...
...
+ 3 další ukázky
Záhadná vražda a chybějící bedna v jednom newyorském panoptiku zavádějí Hellboye a jeho kolegy z Úřadu paranormálního výzkumu a obrany na jistý rumunský hrad legendárního upířího šlechtice Vladimira Guiresca. Ten je ale plný nacistů snažících se opět přivést k životu Rasputina a s jeho pomocí způsobit konec světa.

Obsahuje sešity série Hellboy: Wake the Devil #1-5 (červen 1996 - říjen 1996)

Scénář
Mike Mignola
Art
Mike Mignola
Barvy
James Sinclair
Obálka
Mike Mignola
Lettering
Martin Trojan
Překlad
Jan Kantůrek
Redakce
Václav Dort, Cary Grazzini, Mike Mignola
Žánry
akční, dobrodružný, horor
ISBN/ISSN
978-80-88152-53-8
Vazba
šitá v tvrdých deskách s přebalem
Formát
160 x 240 mm
Hmotnost
509 g
Tisk
barevný
Stran
144
Původní cena
599 Kč
Originál
Hellboy #02: Wake the Devil (Dark Horse Comics, 1996)
Varianty
Hellboy #02: Probuzení ďábla (3. vydání) (2018)
Hellboy #02: Probuzení ďábla (2. vydání) (2013)
Hellboy #02: Probuzení ďábla (2003)
Hellboy #02: Probuzení ďábla (kožená verze) (2003)
Druhá kniha Hellboye je v mnohém jiná než ta první, ač na ni přímo a přirozeně navazuje. Je znát že už si ji Mignola dělal sám, bez pomoci jiného scénáristy, a i jeho charakteristická kresba, včetně barev, je už o dost blíž tomu jak Hellboy později i dnes vypadá. K téhle knize jsem se dostal až po jejím druhém vydání, takže vcelku pozdě a déle než k pár jiným. Všude jsem ale četl jak je tohle snad ten nejlepší Hellboy a prostě dokonalý komiks. Co vzpomínám při prvním čtení, mé dojmy však byly mírně rozpačité. Co na to opakované čtení?

Rozdíl v tom že si příběh už píše Mignola sám tu dle mě je. Není už na tolika místech zbytečně ukecaný, ubylo i monologů které by byly vyloženě navíc. Na začátku dostaneme nějakou tu zasvěcující expozici, a pak se bez zbytečných keců vrháme do akce. Příběh plyne jaksi přirozeněji, hlášky trefně sednou, a člověk se jaksi nemá kde nudit, jelikož se děj nezastavuje a jede neúnavně vpřed. Tak kde jsou pak ty problémy?
Ve zkratce - je tam toho prostě moc. Mignola se při prvním větším projektu který měl kompletně pod vlastní kontrolou utrhl ze řetězu a nacpal tam opravdu všechno co ho napadlo. Do jaké míry to tak měl v plánu od začátku nebo tam nápady házel za pochodu je vedlejší, podstata je že příběh by si vystačil tak se třetinou a působil by soudržněji a lépe. Tady se postavy a události od určitého bodu prostě vrší jedna na druhou až je toho příliš a speciálně pro tuto knihu až zbytečně. Sice všemu co zde je naťuknuté se v budoucnu nějaká kniha věnuje, takže v širším kontextu Hellboy univerza je vše v pořádku pokud to člověk ví, pro neznalce co to čte prvně to však musí být docela zmatek. Jako podstatný kousek skládačky, katalyzátor pozdějších událostí a část celku je Probuzení ďábla v pořádku a jedna z těch (nej)důležitějších knih v sérii, jako samostatný komiks jde však spíše o přeplácaný guláš. Než ucelený příběh co má začátek, prostředek a konec, působí spíš jako upoutávka na všechno co přijde v budoucnu. A nalákat dovede, to dozajista, sama za sebe to však nejlepší Hellboy kniha není ani náhodou.

Zatím jsem zněl dost kriticky, ale pravda je, že jsem si opakované čtení velmi užil. Jak už jsem zmínil, příběh má lepší tempo a lepší hlášky než Sémě zkázy, čte se to samo a prostě to baví. Tempo je zběsilé a není problém přečíst komiks na jeden zátah. Navíc vizuálně je to paráda, pokud tedy člověka aspoň trochu baví Mignolův styl. Škoda jen že po téměř dokonalé první polovině kdy všeho bylo tak akorát, začne druhá půlka sypat do děje tolik postav, dějových linek a náznaků věcí příštích, že se v tom příběh tak trochu utopí. Na jednu stranu ale respektuju že jde o první větší příběh co si Mignola dělal čistě sám, takže to že se napoprvé úplně neohlídal lze prominout. Tím spíš že pokud se čtenář nenechá odradit kadencí postav a informací, jde napodruhé o dost hlubší ponor do tohoto světa a je velice snadné si ho zamilovat. Z tohoto hlediska by to bylo skoro maximum, jako samostatná kniha je však hodnocení o trochu nižší. 7,5/10
Fantastické pokračování. V podstatě platí, co jsem psal u prvního dílu. Skvělá kresba, jen ten děj má větší rozměry. Hellboyův svět se nám zde rozšiřuje, a nastavuje základy pro budoucí části. Jediné, co krapet zamrzí je uspěchanost tohohle dílu. I přesto dávám 7/10.
Teda po posledním přečtení musím dát tomuhle díle 3 hvězdy a to čistě v rámci série, kde většinou dávám 4-5. Postav jak na orloji, dějově ne moc dobře ukočírovaný a celkově uspěchaný. Jako kdyby nevěděl, že má na vyprávění ještě 20 let čas :) Celkově tedy slabší díl, ale z pohledu člověka, který to četl už asi 3x a naposledy 25 let od vydání.
Celkem zklamání. To, že je zde strašně moc nápadů a všelijakých potvor by nevadilo, kdyby to bylo nějak elegantně promyšlený, ale na konec toho většina vyšumí do prázdna. Mignola vytvořil úžasný, originální svět, o tom není pochyb. Jeho osobitý styl jde cítit z každé stránky, ale chtěl bych strávit více času poznáváním postav. Stejně jako minule je nejlepší část komiksu kresba, která je naprosto prvotřídní.
Tentokráte Mignolův sólový příběh.
Uznávám, že je lepší než první díl.
Opět dokonalý scénář a kresba. 100%
Za mě další dobrý příběh s Hellboyem. Pokračujeme v rasputinské "trilogii" a je to o dost tvrdší, míň ukecanější a celkově je to takové drsné. Tady už je to pro mě ten Hellboy, na kterého jsem zvyklý, i z filmů. Už si pomalu začínám zvykat na toho Hellboye, který je ten "bystander". Přesto všechno už tenhle příběh trochu zestárl.
Strom světa Yggdrasil.. po prvním "úvodním" dílu příběh začíná košatět.
Knize není co vytknout
Vážně dobrý komiks, ale na 1 díl nemá.
Druhá kniha nadobro rozrůstá Hellboy universum do několika linek a i přesto, že se v tom může leckdo ztratit, tak dnes, kdy máme k dispozici už více knih, nemusí čtenář příliš panikařit, jelikož pokračování je na dosah. Vše vypadá zajímavě a svěže. Mignola je opravdu nejspíš génius. Ale vzhledem k tomu kolik otázek mi po dočtení knihy naběhlo a vzhledem k tomu, že zkrátka po dočtení nemám jakýsi pocit naplnění, nemohu hodnotit nejvyšší známkou. Jinak se totiž jedná o skvělý komiks s parádní kresbou, která vás prostě chce nalákat do svého světa.
Pekelně povedená jízda, hrozně se mi líbí jak Mignola proti sobě pouští postavy jako Hellboy, upíři, Nacisti, Rasputin apod. Scénář mi oproti prvnímu dílo výrazně více sedl, což jen ukazuje že Mignola svému světu rozumí. To samé lze říct o kresbě i coloringu, je to bomba. Dále se mi líbí jak krůček po krůčku poznáváme svět Hellboye, stejně jako v první knize nevíme příliš ale pár věcí se nám už rýsuje.
Tohle je radost číst.
Opět stylová podívaná a chlapec z pekla vypustí pár suchých poznámek tváří v tvář smrtelnému nebezpečí, ale ta směska byla už moc a na smysluplnosti příběhu to bylo dost znát. Ingredience pro tento mytologický fantasy eintopf: Upír z Transylvánie, nacisti včetně hlavy von Klempta v láhvi, okultista a guru Rasputin, bohyně Hekaté, čarodějky z Tesálie, homunkulus, Baba Jaga, Ragna Rok, železná pana hraběnky Bathory, Yggdrasil, sedminásobný drak chaosu Ogdru Jahad a k tomu vyšetřovatelé Ú.P.V.O. rudý čert Hellboy, pyrokinetička a žabák. Kdyby toho byla čtvrtina, fungovalo by to.
Naprosto skvělý komiks, 11/10
Sice se mi první díl líbil o malinko více,i tak jsem si to užil.
Ukázali se nám další záporáci,představují se nám nové zápletky a do toho všeho se v pozadí děje něco velkého.
Kresba se mi líbí,ale je to klasický Mignola,takže je mi jasné,že se to někomu nelíbí.
A opět skvělý zpracování knížky,prostě Comics Centrum.
Plná palba jasná.100%
Jedno se Mignolovi nedá odpárat a upřít. Vytvořil geniální kombinaci světa, ve kterém využívá klasickou lidovou tvořivost, pověsti, legendy, ale i historické postavy. To celé zaobalí podle svých představ a nápadů a mi díky tomu dostáváme originální, zábavný svět. Navíc je to pro českého čtenáře o to zajímavější, že slovanská mytologie zde hraje značnou roli a tak k tomu máme podobně blízko, jako třeba k Zaklínači od Sapkowskiho. Další úžasnou věcí je jeho kresba, která je stejně originální jako celý svět Hellboye. Tuto kresbu, když někde uvidíte, hned budete vědět, kdo je autor. Krásná, jednoduchá, hranatá, temná, ale zároveň se v ní skrývá plno zajímavých detailů, mlask. Navíc oproti jedničce jsou zde ještě o něco lepší, takové živější, barvy. Příběhově nakousáváme několik různých linií, které se postupně budou rozvíjet v dalších knihách (trochu škoda, že to CC zbytečně slepičí). Díky tomu se možná zdá, že je to lehce zmatečné a na nějaké čtenáře to může být moc různorodých informací a věcí, nad kterými přemýšlet, ale já toto kvituji. Jo, bavilo mě to, chci do toho světa ještě hlouběji pronikat, celé jsem to přečetl s nadšením, ale chybí tam ten úplný boom, to wow, prostě necítím, že to je pro mě topovka. Pravdou je, že možná, kdybych to četl 2-3 roky zpět, kdy jsem neměl tolik načteno, tak by zážitek byl větší, ale takhle jsem jen slušně spokojený…
Je pravdou, že tento příběh je dosti k zamyšlení a ne všechny dialogy může člověk poprvé pochytit. Mignola umí zkrátka parádně pracovat s legendami a slovanským folklorem. A to já strašně žeru a uznávám! Něco podobného co dokázal Sapkowski se Zaklínačem. U mne není co řešit.
"Hellboy #02: Probuzení ďábla" - Nechal jsem si to den uležet v hlavě, abych nebyl předpojatý k tomu, že jsem čekal prostě víc. Hellboy má své kouzlo a nepopiratelnou atmosféru, číst to v době, kdy jsem s komiksy začínal, nemohl bych si ani koutkem oka stěžovat, ale dnes mi to přijde trochu málo. Příběh měl hlavu a patu, Mignola umí nepopiratelně nádherně kreslit, některé panely bych si s chutí zarámoval na zeď, ale to je tak vše. V Ú.P.V.O. se najdou lepší příběhy ... Za mě 4*!
Moje prvé stretnutie s Hellboyom nemohlo dopadnúť lepšie. Skvelá atmosféra a Mignolova kresba ma úplne vtiahli do príbehu.
Jsem rád, že jsem se k Hellboyovi konečně dostal, i když (podobně jako u Lucifera) jsem měl asi přehnaná očekávání. Nebo mi prostě chybí první díl (to napravím a případně upravím hodnocení). Každopádně je to pořád výborná knížka se skvělými nápady. Trochu jsem si musel zvykat na kresbu, ale ke konci už jsem si ji užíval. Jen mi pořád nedochází, proč je v Rumunsku hrad, co vypadá jako Karlštejn. 80 %
Klasický Hellboy se vším, co k němu patří, tedy pořádnou dávkou mystiky, akce a příjemného humoru. Jde o chytrý a nápaditý blockbuster, který pobaví a uspokojí. Co však na Hellboyovi miluju nejvíc je Mignolova hranatá, vcelku minimalistická kresba s použitím pár barev, což atmosféře komiksu parádně sedne.
Moje první kniha s Hellboyem. Je to opravdu skvělé, a zaslouží si plné hodnocení. Hlavně díky postavám, a příběhu. Je to zase něco jiného než číst Batmana a další "pláštěnkáře", ale bezesporu fantasticky vymyšlený svět. Doporučuji číst i serii Ú.P.V.O. která je s Hellboyem provázaná (a ikdyž bez Hellboye, tak i u Ú.P.V.O. se budete bavit).
Hellboy je u mě sérii na, kterou momentálně nezbývají peníze. Tak sem zaúkoloval ježíska. Hellboy se čte jedním dechem, čístě plynule. Využití mýtu a postav z minulosti mu u mě přidává hodně na síle v uvěřitelnosti příběhu. Samotná kniha funguje samostatně, ale věřím, že v tomto universu se toho dá nalézt hodně. Dalším skvělým aspektem Hellboye je charakter postavy, a to, že to není žádný svatoušek. Kniha splňuje to hlavní, že se člověk u ní baví.
Nejskvělejší comics co znám. Mignola to má v sobě umí vyprávět a jeho kresby jsou prostě excelentní. Proto není divu že comics jde na dračku a je tolik populární i mě si získal svým provedením stylizaci barev, akcí a humorem. Jedině co mi vadí je vysoká cena comicsu. Ale to už tak u mistrovských děl prostě chodí. Těším se na třetí vydaní Sémě zkázy které mi ve sbírce prozatím chybí ale bude to místo které zaplním velice rád... Rubínovým skvostem.
Příběh je možná trošku překombinovaný, ale já se bavil celou dobu. Více linií, které se postupně sbíhají, mix mytologie několika kultur, dobré hlášky, parádní kresba. Škoda, že následující 3 díly jsou vyprodané, netrpělivě očekávám dotisky, abych mohl dále pronikat do tajů Mignolova světa.
Též jsem se dostal k tomuto dílo jakýmsi obloukem zpět a ačkoli si již řadu věcí nepamatuji plus některé souvislosti z jiných děl neznám, byl jsem velmi mile překvapen. Správně tajemný příběh s klasickým kontrastem mezi úctyhodnými silami zla a ironickým "prosťáčkem" Hellboyem mě tentokrát opět velmi bavil. A zase předmluva Alana Moora, což je známka kvality narozdíl od 90% jiných komiksových předmluv.

Celkový dojem: 80%
V prvním vydání mi tento Hellboy unikl, a proto se k němu vracím jakoby zpětně, i když mám ostatní příběhy načtené až do osmého dílu. Po velice kvalitní první knize jsem očekával obdobnou kvalitu od knihy druhé, neboť jsem si myslel, že autor byl na začátku svého psaní Hellboye plný skvělých nápadů. Zdá se, že tomu tak bylo, avšak Mignola se rozhodl všechny své nápady nacpat do jedné knihy. Po vyvážené, temné a napínavé jedničce dvojka přináší těžko přehledný guláš. V podstatě bych řekl, že nápady užité v této knize, by klidně vydali na tři nebo čtyři jiné knihy. Možná ještě na víc. Máme tu drsňáckýho upíra. Máme tu draka Chaosu a jeho proroka. Máme tu podivuhodnou nacistickou sektu, babu Jagu, matku drsňáckýho upíra a železnou panu. Mignola, stejně jako později v dalších dílech, vrhá na Hellboye jednu mytologickou postavu za druhou a příběh samotný ustupuje do pozadí. Bral bych raději jednoho záporáka, trochu budování atmosféry, trochu hrátek s příběhem, nějaké odkrývání tajemna a atd. Je možné, že číst tuto knihu skutečně jako druhý díl, líbila by se mi víc, ale když mám načtené i další příběhy s Hellboyem, zřejmě mě tento díl nemohl nijak překvapit. Tak či onak, když si vyjedu seznam komiksů tady na comicsdb a vyskočí na mě, že je "Probuzení ďábla" vlastně nejlepší komiks, co u nás vyšel, jdou na mě mrákoty. Přesto, že Hellboy vyniká mnoha klady, jakým je kresba, viditelné nadšení pro mytologii a ony hororové prvky, které zmiňuje "kaylin" níže, rozhodně se nejedná o nejlepší komiks, co kdy v ČR vyšel a budu jej tedy hodnotit trochu přísněji.
Mike Mignola vytvořil něco neskutečného. Je viditelně očarován mýty, pohádkami, starými mistry literatury a nacisty. Ale kdo by nechtěl ve fantastické knize bojovat proti nacistům? Jeho kresba, která je tak specifická, že si jí nespletete, oplývá panely, které na první pohled nic neřeknou, ale na druhý jsou to právě ony, které vytváří až téměř gotickou hororovou atmosféru, která se vznáší všude kolem. "Hellboy" není komiks, který by se četl snadno, respektive tak, abyste pochopili všechny detaily, ale pokud se do něj začtete, je to jedna z věcí, která si vás získá. "Hellboy" je ale neskutečný svět, tolik jiný od klasického mainstreamu, že je snad nejvhodnější alternativou pro ty, kteří už jsou Marvelem a DC a jejich častou neoriginalitou a vyčpělostí unaveni. Více: http://www.comics-blog.cz/2013/09/268-hellboy-2-probuzeni-dabla-100.html
rudý rozrážeč evropských mýtů je zpět ve vrcholné formě!
Příběh hellboye se pod taktovkou Mika Mignoly pozvolna ale neúprosně rozjíždí a všem už musí být jasné , že Rasputian se jen tak nezbavíme. dostaneme odpověĎ na pár otázek, ale za každou přibude ranec dalších a komplexnsot světa a plánu, který se v pozadí Hellboye odehrává nabírá ohromných rozměrů. Autor pak konečně vdechl Hellboyovi to proč ho všichni musí milvoat, ten chlápek je schopnej zahlásit fakt pecky:)
Abych to shrnul, hned jak sem si přečet drueh jbook serie bylo mi jasný, že se tohohle červenýho čorta jen tak nezbavím...díky bohu!:)
Tak jsem si přečetl komplet všech 5 dílů Hellboye pěkně v kuse a musím své hodnocení z před bezmála čtyř let navýšit. Platí to stejné, co jsem psal u dílu prvního. Akorát mi přišlo trochu nelogické, jaxnadná a rychlá byla autodestrukce toho norského hradu - taková tlačítka se přece umisťuji pod několikanásobnou ochranu. Není to záchranná brzda. Ale odpusťmež autorovi takové maličkosti, zvedněmež hlavu z malicherných nepodstatností, zážitek ze čtení Hellboye je zkrátka obrovský, Mignola to fakt umí:-)
Hellboy má pre mňa jedinečnú atmosféru, ktorá skryje akékoľvek dejové trhliny. Táto kniha je vynikajúca.
Povídkový styl mi moc nesedí, ale zase Mignola neumí napsat pořádný příběh na 130 stránek. Moc zkratkovité, moc jednoduché, moc nesoudržné... Ale skvělá kresba, 'cool' Hellboy a úžasná atmosféra to vynahrazují. Ale ne úplně...
Má to atmosféru a líbilo se mi to.
Vynikající pokračování prvního dílu, sqělá kresba, scénař, barvy, zpracování. PARÁDA
O chlup lepší než jednička, příběhem i grafickým zpracováním.
Lepší než jednička, ale stále to má daleko do "Right hand of Doom" nebo "Conqueror Worm". Pokračuje to však v tradici - neodtrhneš oči, dokud to nepřečteš...
Eště lepší než jednička - ten mišmaš se mi na na tom právě líbí, fakt dokonalej book.
O špitku horšie ako Sémě skázy a to v príbehu.....
Me se Hellboy dvojka libi o kousek vic nez jednicka. A jak jsem zminil uz u prvniho dilu, ja proto chlapka mam slabost.
Mě připadá, že ve dvojce se Mignola až příliš utrhl ze řetězu jako scénárista. Uvařil takový dort jako ten pejsek a kočička. Upíři, Golem, Železná pana, Fašismus, Baba Jaga..... Mně už to přišlo trochu moc. První díl se mi líbil o něco víc, ale stejně je to vysoce nadprůměrný book.
Dvojka je už o dost lepší než jednička. Plynulejší, vygradovanější příběh, zajímavější postavy i prostředí, hutnější atmosféra...
HELLBOY!!!!Absolutní špička!Dostala mě eště před prolistováním obálka s Karlšteinem (ač v Transylvánii:o) ale tak už to bývá..
Další dokonalej Hellboye. Pekelná atmosfééra. Jeden z nejkomiksů u nás.
114531521
Četl/a (75)
123peta, Aldo26, AlmightyMates , Azik2586, BadBoy, Balů103, Benny, Berry669, Bonpar, Bubákolog, Cinema Ranger, ConanVJ, cyboy, Dalamar, DANT3_, Darth Raelchi, Davidos402, Davispear , desto, Django, Dzoglik, Elfo.here, Fida, Franta z Čokolády, fuerto_gepa, Garp, Georgíno J., Hades, Hawwwran, HevyEli, hromotlk, Hugin, invape, Jack, jindroush, karl173, Kerbellos, Komiksum, Kraken, kubosos, Lachvos, lacoste, Loxin, Mamut12, Mariohurbanek, Matthew, Matthew, MEGA, Moon, Mr.Plysh, mstefl, Mysak92, Nekrokok, Nexis, Palebras, parado, Poseidon1978, regressiv, Sajmon, schefik, Sikk, Sole, SteveCZ, syon, taidana, tomkalhotka, TZcomics, utresyby, VXP, Wasps, wittos, worm, Yaromil, Yefery, zlejzmrd
(111)
123peta, Aldo26, AlmightyMates , Azik2586, BadBoy, Balů103, bboorreekk, Benny, Berry669, blackJag, bmc75, Bubákolog, calvin10, Caylen-Tor, ConanVJ, cyboy, Dalamar, Dali, DANT3_, Davidos402, Davispear , desto, Django, DKoscik, Dzoglik, Fida, fifas, FilipNejdl , Flowtek, Franta z Čokolády, fuerto_gepa, Georgíno J., gezic, grinder, Hades, Hawwwran, Hebled, herbert, HevyEli, hromotlk, Hugin, hugosnowden, invape, Jack, james dixon, jendavondra, karl173, KarlosJB, Kazumaki, Komiksum, koudak89, Kraken, kubosos, kucik, lacoste, Loxin, LuckyLjuk, Mamut12, Mariohurbanek, Matio, Matthew, Matthew, MEGA, Mitak, Moon, Mr.Plysh, mstefl, Mysak92, mywiel, Nekrokok, Neuro, Nexis, o2t2, OldaB, Palebras, parado, pavel, pechna, perper, petad, Poseidon1978, psramek, puolpm, RaptoR, RicHard. , saja, Sajmon, Salien, schefik, semi41, Sidi Santini, Sikk, SkillJam, Skot, Sole, start05, SteveCZ, StressCZ, suricattaontheway, syon, taidana, tomkalhotka, TZcomics, utresyby, vishnar, vranakx, Wasps, wittos, Yaromil, Yefery, zlejzmrd
Chce (8)
BreakingAway, deadpool, delsemela, DracoAn, gumidekmedvidek, Maty48, Sebastian the wise, tuzexchrist
Koupí (1)
Mighty_Morphine