Conan Barbar #08
Semic-Slovart1. vydání 1993série Conan Barbar 8/18
4.4
...
...
...
...
Comicsová podoba příhod Conana Cimmeřana, nejslavnější postavy z pera Roberta Ervina Howarda.

Příběhy:
O šermířích a čarodějích
Polykač mrtvol


Miniprofily: Magneto, X-Men
Publicistika: Mutanti, Cerebro , Robert Ervin Howard

Vycházelo v české i slovenské jazykové mutaci.

Originál:
Of Swordsmen and Sorcerers! - Conan the Barbarian #85 (duben 1978)
The Devourer of the Dead! - Conan the Barbarian #86, (květen 1978)
Vydal: Marvel.
Obálka: Savage Sword of Conan #174 (červen 1990)


Scénář
Roy Thomas
Art
John Buscema
Ink
Ernie Chan
Barvy
Phil Rachelson
Obálka
Earl Norem
Lettering
Květa Šlosárová
Překlad
K. Blažek
Redakce
Miloš Chovanec
Žánry
dobrodružný, fantasy
ISBN/ISSN
80-7147-164-X
Vazba
sešit v měkkých deskách
Formát
170 x 260 mm
Hmotnost
48 g
Tisk
barevný
Stran
32
Původní cena
25 Kč
Zula vypoví svůj "origin" a motivace, na což Conan suše zareaguje vypovězením slibu – na rozdíl od pomsty záchrana Belit nepočká. Po nezbytném poměření rovnocenných sil se tedy společně odebírají ke stygijské metropoli Luxuru, ve které infiltrují pohřební průvod až k nestvůrnému "Polykači mrtvých". Dobře napsaný scénář s povedeným parťáckým doplňováním a skvělou akcí v báječné Buscemově kresbě kazí snad jen divné barvy, sice (opět) v jemném rastru, ale hodně lajdácky aplikované (Zula má třeba polovinu druhé části tmavě šedou barvu kůže namísto dosavadní modré).
Nič proti ženám (ehm), ale Conanovi ich spoločnosť pristane len ak oddychuje v prístave, alebo v krčme. Akonáhle vyrazí do boja, získa to spád len ak mu kryje chrbát drsný chlap. Ako legendárny, odvážny, dych nikdy nestrácajúci a nemilosrdný bojovník Zula. Dozvedáme sa jeho origin – a totiž že nie je len tak nejakým otrokom, ale naopak jeho krv niečo znamená. Musí si ju ale vziať naspäť. A Conan mu v tom prirodzene pomôže. Veľmi sa mi páčilo rozprávkovo-hororové prostredie mesta kúzelníkov. Následne sa dej z minulosti presúva do súčasnosti, do Hadieho mesta, kde v temnote a mútnej vode číha Mŕtvoložrút. Cítil som parafrázy na Lovecrafta, mimochodom Howardovho kamoša a kolegu. Negatívne vnímam scenár, ktorý operuje s neskutočnými náhodami (objavenie Belit), prípadne je wtf (Conan odmietne splniť dohodu, ktorú uzavrel so Zulom, ponúkne novú dohodu, ktorá je pre Zulu nevýhodná, Zula súhlasí a následne sa filozoficky pýta, či Conan dohodu dodrží, pričom len pred chvíľou jednu nedodržal, nuž toto sa určite dalo vyriešiť estetickejšie). Číslo obsahuje listáreň, rubriku Najslávnejší v histórii Marvel Comics a jednostranový text nielen o postave Conana (kde sa zmieňuje nenapadnuteľný fakt, že slávne conanovky so Schwarzeneggerom nemajú s tými literárnymi veľa spoločného), ale i o samotnom spisovateľovi.
Pecka. Mŕtvoložrút bol sympatický.
O šermířích a čarodějích: <i>OBSAH:</i> Zula s Conanem prchají na sokolech a při jedné zastávce Zula vypráví Conanovi svůj příběh. Zula je syn náčelníka kmene, který byl vyvražděn a on je tak jeho posledním příslušníkem. Byl prodán jako otrok k jednomu významnému čaroději do města mágů Kheshatty. Jeho pán Zulu, jako méněcenného podceňuje a ten se tak může potají přiučit některým magickým praktikám (to trvá zřejmě několik let, protože mezitím dospěje). Jednou je však odhalen a poslán do arény a poté, když se pokusí svého pána zabít, je opět prodán a odveden. Teď plánuje zabít svého bývalého pána a Conan mu slíbí, že jakmile najde Belit v Luxuru, pomůže mu s jeho pomstou a vrátí se s ním do Kheshatty.
Polykač mrtvol: <i>OBSAH:</i> Dostanou se tedy v přestrojení do hlavního stygijského města Luxuru, kam už Belit a Nefta pronikli v podobě hadů (viz. minulý díl). Aby se dostali do paláce přidají se k právě probíhajícímu pohřbu . Pohřeb je prováděn v kamenné mohyle, kde zesnulý spolu s jeho otroky předstupuje před polykače mrtvých. Je to taková dvojhubá příšera, se kterou se hrdinové utkají.Tam se také ukáže že v sarkofágu je Belit, kterou tam dal král Ctesphon II. Když totiž Belit s Neftou chytili a poznali, že Nefta není žádnou otrokyní, ale sestrou Luxurského krále a může si tak dělat nárok na trůn.

<i>KOMENTÁŘ:</i> co je mi záhadou kde se naučil Zula tak dobře bojovat, když byl zajat jako chlapec a potom hned byl otrokem u čaroděje. V souboji s Conanem, kdy si oba vyjasňují kam se vydají dřív (do Keshatty nebo do Luxuru)je mu vyrovnaným soupeřem. Stejně tak v aréně si poradí se třemi bojovníky. Takže nevím kde cvičil.
To že je Nefta sestrou krále je takový klasický „překvapení“, je ale pravda že díky Semicu nevíme nic o její minulosti, ani kdy a kde se potkala s Conanem a Belit, protože jsme se s ní ocitli uprostřed děje v č.3
Jj, Conan byl vždycky v pago, mám přečtené x- krát, kde x <10,20> V té době toho nebylo moc a Conan se Spideyem patřili k špičce
Conana jsem měl ze všech sérií nejradši a pořád mám. MdS
Conan dále putuje se Zulou a hledá Belit. Po cestě narazí na polykače mrtvých-obrovskou zrůdu a pořádně si zabojujou. Chvilku si to rozdají i spolu a zase táhnou vtrus. :o) Klasika a to nejlepší z Conana co u nás vyšlo.
Četl/a (36)
81splinter, Alfi, Caiiiczech, ConanVJ, emanek, erik, filmator, Final, flipflop, holubdema, house192, invape, Ivan Kucera, Izmir Čupr, J.Connor, James, jankie, Kapis, Knuckless, Laik, Lawer de Sanctis, Librarian, mart.in, mineralk, NecRoman, Poseidon1978, radimisko, robertsedmik, SHORTY, tacmud, trudoš, Tyfus, VanTom, vita, Zajo original, zgrywus
(118)
5555, 81splinter, adam.ra, afri, Alfi, Ashek, Askalon, Avian, Azbest, AZTeck, bboorreekk, Benji, blackJag, Blair, bobo666_2005, Bounty, Braindead, burzum, Caiiiczech, Cassidy, chalmovsky, chauvesouris, ConanVJ, Corvus, CSE_AC/DC, danyno76, Dinik, doophy, DracoAn, ElGregory, emanek, erik, fel68, filemon, Final, Financ, Frizer, fubong, goodspeed, grinder, Grynca, Hamichal, Holmwood, holubdema, house192, hovad2, Hulik, imro, invape, J.Connor, James, Jane, jankie, JindrasT, Kabukiman, Kapis, KdG, killermarf, Knuckless, komiksák007, krvinka56, Laik, Lawer de Sanctis, Lenny, Librarian, Lobok257, lokeren7777, mAGiic, MarDos78, Markyz de Sade, mart.in, Matio, matrosh, MB, merhyx, mikado, MIKER65, mineralk, Mitthrawnuruodo, moiqpiom, monty.cl, NecRoman, Nightmare, pavel, pechna, pennywise, POLAKST, Poseidon06061978, Poseidon1978, PP, radimisko, RainDamage, Ricarderon, robertsedmik, Saiffer, SHORTY, skiperciatkox, Skot, Slaine, Slávek, sleepless, tacmud, Tombal, Trevelyan, trudoš, tulipstros, Tyfus, VanTom, Velrybář, Viking, vita, vranakx, willis, worf, xintax, yogi, zgrywus, Zíďas
Chce (5)
Maty48, Odal , Premek, RaptoR, tuwanakha
Koupí (1)
Ashek
Prodá (3)
LajtyP, Slaine, yogi