Bantam: Tajemství černého brouka
Calibre Publishing1. vydání 2002
2.8
...
...
...
...
Olda Šetrný z Halířova získá na svých cestách vzácný druh brouka, na jehož krovkách je údajně v kresbě zašifrovaná stopa k velkému tajemství. Záhy je však o něj oloupen proslulým zločincem Leonem Chameleonem. Na pomoc Oldovi přichází trpaslík Felix a zkrachovalý hrdina Bantam.

Původně vycházelo v roce 1992 na pokračování v magazínu Čau.

Scénář
Jiří Hrdlička
Art
Libor Páv
Barvy
Libor Páv
Obálka
Libor Páv
Lettering
Libor Páv
Žánry
akční, dobrodružný, humorný, parodie, superhrdinský
ISBN/ISSN
80-86482-14-6
Vazba
sešit v měkkých deskách
Formát
176 x 250 mm
Hmotnost
97 g
Tisk
barevný
Stran
32
Původní cena
99 Kč
Originál
- (-)
Není to špatný a klidně bych dal i víc, kdyby to bylo vyloženě pro děti, ale jelikož (pokud mě tedy paměť neklame) se Bantam tváří jako celkem univerzální komiks, tak nepřitlačím.
Oceňuji snahu o vydání původního českého comicsu o Super-hrdinovi a zpracování. Ale velmi naivní až trapný příběh s ubohou a nezáživnou kresbou...
Tohle má být zřejmě parodie na superhrdinské příběhy, ale dopadlo to asi nejhůř, jak mohlo. Hrdinové jsou vláčeni příběhem, který má spád (čti: neustále se mění jejich poloha na zemi) ale čtenáře to nemá, jak vtáhnout. Člověk si připadá, že je vržen doprostřed "zábavy", ke které by měli dávat nějaký návod. Scenárista Jiří Hrdlička si zřejmě myslel, že když se bude neustále dít něco "akčního", tak to čtenáře zaujme, dokonce snad i zabaví, ale opak je pravdou. Je to hrozná nuda. Postavy jsou nesympatické, a jak píše willis, tak postava samotného Bantama je tragicky nevyužitá. Tohle mě fakt nebavilo. Procenta dávám za odvahu psát český superhrdinský komiks. Pár procent je i za kresbu a barvy, ale ten příběh je prostě pitomej.
Mám tolik soudnosti, že tohle prostě nemůžu ve svým věku hodnotit. Kdybych si ale virtuálně odmazal pět procent mozku a dostal se tak na úroveň šestiletýho dítěte (ano, nepodléhám iluzím o své mentální zdatnosti) – do dob, kdy Čtyřlístek byl vrchol mého čtenářského vkusu… Pak si myslím, že by mě Bantam bavil opravdu hodně. Jednak by mi to přišlo nesmírně sofistikované, plné neuvěřitelně chytrých a promakaných dějových zvratů … a navíc ta spousta vtipů! Úplně se vidím, jak sedím na posteli v tom svým kousavým svetříku z první třídy, hltám to s vykulenýma očima a na poslední straně je mi s-t-r-a-š-n-ě líto, že už to skončilo. Tohle prostě není matroš pro dospěláky! Když se zase virtuálně vrátím zpátky, tak poznamenám, že Pávova kresba je super pořád… Hodně povedená je i barevnost… A jednou jsem se během čtení uchechtnul. No,…za kilo celkem málo muziky.
Na Bantama jsem byl zvědav, protože jednak hltám vše superhrdinské a na české pokusy jsem zvědav dvojnásob, druhak se mi líbí Pávova akční kresba, kterou mám zafixovanou ještě z jeho comicsů v Kometě. Bohužel jak je scénář Bantama přeakčnělý, tak je nezáživný a postavy se svým eskápádem nasmějí podstatně víc než čtenáři. Nedá se mluvit ani o nějaké rafinované parodii superhrdinských klišé, ta končí u Bantamovy pivní vany, jde spíš o dobrodružný příběh s fantastickými motivy a to příběh pekelně nudný.
Mě to přišlo jako ztráta času, taková infantilní blbůstka, která by mě bavila tak v sedmi-osmi letech.
Slušně nakreslená blbina, pěkný barvy, kvalitní papír, ale hlavní problém vidím, že se to tváří jako vyslovená parodie a člověk od toho čeká víc gagů a humoru, bohužel toho je tam pomálu. Vlastně se tam neuděje nic vyloženě vtipnýho nebo překvapivýho. Bantam je totálně nevyužitá až zbytečná postava. Taková jednohubka na jedno přečtení. Neurazí, ale maximálně tak zkrátí dlouhou chvíli.
Na český poměry to neni zas takový průser, jaký bych čekal. Kresba mi docela sedla, příběh je slabší, ale párkrát jsem se i pousmál. Průměr no.
Jako oddechovka celkem slušný.
Mě se to nelíbilo vůbec. Sorry. MdS
Česká srandička. V časopise Čau se mi dost líbila, ale neměl jsem komplet příběh. Proto jsem s nákupem neváhal. Dnes hodnotím jako mírně nadprůměrné.
Docela dobrá kravinka. Ale přišlo mi to příliš "češské". Tak akorát do ábíčka (ač tam zrovna teď frčí batman). :)
Tak z meho pohledu nic moc. Ani jsem se u toho prilis nesmal, ani jsem nebyl unesenej z pribehu, ani tlustej hero me moc nezaujal (jsem zvedavej na Incredibles:)). Nevim proc, ale prislo me to stejny, jako kdyz jsem kdysi davno cetl Barbanka.