Ukázka
Ukázka
Ukázka

+ 2 další ukázky

Koupit
Antologie Generace 89 přináší reprezentativní výběr z tvorby těchto scenáristů a výtvarníků, nabízí průřez dobově oblíbenými žánry a zároveň ukazuje, jakých vizuálních podob český a slovenský komiks na přelomu osmdesátých a devadesátých let nabýval. Kromě dodnes populárních příběhů představuje i ty, které z různých důvodů nebyly vydány až do konce nebo oficiálně vůbec nevyšly. Publikaci provází obsáhlý úvod objasňující dobové souvislosti.

Scénář
Otakar Batlička, Pavol Bratský, Ivan Čobey, Bohumil Fencl (Bof), Jan Gibek, Jiří Grbavčic, Eva Hauserová, Stanislav Havelka, Lubomír Hlavsa, Jiří Hrdlička, Jana Komárková, Jan Patrik Krásný, Ladislav Kubic, Fero Mráz, Ondřej Neff, Pišta Semjan, Vladimír Tučapský (key)
Předloha
Robert Ervin Howard
Art
Pavol Bratský, Richard Broschardt, Bohumil Fencl (Bof), Josef Gertli (Danglár), Jiří Grbavčic, Vladimír Hanuš, Lubomír Hlavsa, Jana Komárková, Jan Patrik Krásný, Fero Mráz, Libor Páv, Miroslav Schönberg, Vladimír Tučapský (key), Karel Zeman
Obálka
Miroslav Schönberg
Lettering
Lukáš Jedounek
Publicistika
Tomáš Prokůpek
Redakce
Andrea Brázdová, Veronika Kopečková, Jiří Matoušek, Tomáš Prokůpek
Žánry
sborník
ISBN/ISSN
978-80-264-2815-2 (CPress (Albatros Media a.s.))
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
210 x 297 mm
Tisk
černobílý + barevný
Váha
1022 g
Stran
168
Cena
349 Kč
 • kaylin
  kaylin4.12.2019 18:17Generace 89
  Kniha "Generace 89" ukazuje, že jsme zde měli skvělé tvůrce - naštěstí někteří se stále drží a sem tam komiks ještě tvoří – ale především v oblasti kresby, co se týká scénářů, i v té době jsme tápali. Není divu, že si kreslíři často brali na pomoc povídky. Někdy to zafungovalo, někdy méně. Kniha "Generace 89" je skvělý editorský počin, který ukazuje, že rok 1989 byl zlomem pro český komiks, který tenkrát dokázal přijít se zajímavými kusy, stejně jako s těmi velmi slabými.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš2.12.2019 08:18Generace 89
  Další sbírka, která se špatně hodnotí. Z hlediska edice samotné a způsobu její prezentace je samozřejmě na výbornou. Prokůpek dělá čest českému komiksu. A to věřím, že tuto sbírku sestavil podle nejlepšího vědomí a svědomí. Přesto je to takové divné. Když srovnám komiksy vznikající v době socialismu, potažmo ještě před (že Vpřed), tak se nedokážu zbavit dojmu, že je doba (těsně) po revoluci naprosto neuchopitelná a rozstřelená na všechny světové strany. Kometa, Aréna, aj. - znám, ale nikdy jsem se k tomu nijak zvlášť nedostal, takže je toto v podstatě moje premiéra a už asi i chápu, proč mě to minulo. Je to dnes už prostě staré, ale i na tu dobu to zase bylo přehnaně nové, resp. snaha o to být brutálně originální a vybočovat se konvencím asi bylo heslem doby po roce '89. Naprosto neuchopitelné komiksy. Opravdu co mě bere je kresba, konkrétně- Krásný, Broschardt, Zeman, Grbavčic, Bratský, Hlavsa, Schönberg a Hanuš. Zbytek mě kresbou neuchvátil nijak významně a např. jsem se moc těšil na Komárkovou, ale z její kresby mám málo a příběh děs. Danglár je Saudek ze Slovenska, a i když je tady v této sbírce nejoriginálnější co ho znám, tak u příběhu jsem prošoupal gatě (co to jako bylo?!). To samé mi přišlo u Hypermana. Sheila je někde na pomezí, ale aspoň je vtipná. Tam spíš mezery mezi kapitolami působily jak pěst na oko a já se tak ztrácel. Bof je docela ok, jen mě nesedlo to médium. V jiných příbězích mi sedí víc. Conan to samé. Na první dobrou to vypadá dobře a conanovsky, ale při bližším čtení mi začala vadit karikaturizace Conana, resp. ty jeho oči a grimasy. Celé to šlo do kopru. Scenáristicky to bylo horší. V podstatě mi hlavu a patu dávaly tyto příběhy- Flip, Kirri, Rocky Raccoon, Mise lásky a Dračí let (Přízrak napůl, je překombinovaný a tudíž mate na tak krátkém prostoru). Zbytek děs a hrůza. Utrpení to číst. Bílá hůl je třeba ok, ale je to všechno tak smrsknuté, že se člověk ztrácí a skáče se z jednoho do druhého. Konec staré struktury a Black Hole jsou příběhy bez textu a jde spíš o proud vědomí, tudíž se o příběhu jako takovém ani nezmiňuji a ty jsou na okraji. Kresba je u obou v cajku, jen z Krásného mám víc, z Komárkové ne (nemluvíme-li o počtu stran, to bych řekl, že v obou případech mám z nich málo). Barbaři a bohové trpí stejnou zkratkovitostí a zase se člověk ztrácí v orientaci při čtení. Přitom ta kresba jede parádně, první stránka dokonce působí epicky, mám pocit, že to je větší formát zmenšený na A4, narozdíl od dalších stran. Asi nej nej je pro mě Dračí let, ale i ten pokulhává na scénáři, který hodně očekává, že si bude čtenář domýšlet. Tohle si zaslouží delší prostor, protože kresba je bomba. Škoda jen, že z dinosaurů máme málo :-(.
  Suma sumárum jsem v podstatě spokojen a já jsem moc rád, že se tím někdo zabývá. Jediné co mě mrzí, že si k tomu nemůžu udělat vztah jako v době, kdy to vycházelo. Pro mě je toto pravěk a paradoxně mě víc berou ty příběh před '89 než komiksy v této sbírce. Tam už nějak věděli, tady se hledali. Naštěstí se někteří odpíchli a fungují dnes na výbornou. Určitě si to někdy přečtu znovu, protože to uzraje a některé věci zaberou u mě jinak. Proto dávám 4 hvězdy. Za příběhy 3, ale jako celek si to zaslouží 4.
 • cyboy
  cyboy mecenáš21.11.2019 01:17Generace 89
  Jako pripominka mladi je to asi fajn, ale ackoliv jsem hltal Komety, tak tahle doba je za mnou. Tezko se mi to objektivne hodnoti a trochu se ve me pere vzpominkovy optimismus (a neochota si priznat, ze jsem tehdy cetl blbiny) s pohledem ctenare se starsima ocima. Ten prvni by dal ctyri hvezdy, ten druhy tri. Na pulky se tu nehraje, tak dam poctive tri, protoze muj melancholicky pocit tomu na objektivni kvalite nepridava.
  60%
 • RadimNemec
  RadimNemec mecenáš17.11.2019 16:44Generace 89
  Prokůpek - čili asi netřeba nic dodávat. Upřímně bych snesl více textu - ale to je čistě subjektivní. Obsahuje řadu věcí, které buďto nevyšly, nebo v neúplné podobě.
464