Alternativní obálka
Alternativní obálka
Jedno malé nádraží ve slezských horách, které křižují vlaky sem a tam a jehož návěstidla a nástupiště se občas ztrácejí v mlze skrývající podivnosti. Jeden blázinec, jehož chodby křižují lidé, pro které jsou i ta nejmenší nádraží příliš velká, ale v mlze často vidí její konec. A jeden výpravčí, který se jmenuje Alois Nebel. Příběhy ze století, o němž si myslíme, že už je dávno za námi.

V roce 2005 vyšlo v angličtině pod názvem Alois Nebel: Bílý Potok - A Story from the Borderlands a v roce 2007 vyšlo v polštině pod názvem Biały Potok: Alois Nebel viz. alternativní obálka.

Scénář
Jaroslav Rudiš, Jaromír Švejdík (Jaromír99)
Art
Jaromír Švejdík (Jaromír99)
Obálka
Juraj Horváth, Jaromír Švejdík (Jaromír99)
Lettering
Joachim Dvořák
Redakce
Joachim Dvořák
Žánry
městská fantasy
ISBN/ISSN
80-85935-42-2 (Labyrint)
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
165 x 230 mm
Tisk
černobílý
Stran
100
Cena
199 Kč
Originál
- (-)
 • choze
  choze30.10.2016 14:58Alois Nebel #01: Bílý Potok
  Suverénně napsaný a krásně atmosféricky nakreslený historkaření z železnice v Sudetech, u kterýho by se mi akorát líbilo, kdyby bylo ještě víc přimknutý k železnici (tj. škrtlo se vše, co s ní přímo nesouvisí) a ještě víc tlačilo na mysteriózno.
 • Josh
  Josh15.10.2014 12:19Alois Nebel #01: Bílý Potok
  Mně to přijde jako poctivá československá socialistická depka:)) Z knížky na vás dejchne taková ta pocitová zima a její dech je cítit po vodce. Nebel žije ve světě plnym těch nejobyčejnějších snů, kterejma se maskuje obří beznaděj.

  Původně jsem chtěl taky srážet body za výtvarnej styl, protože místy to opravdu je jako vystřižený ze Sin City. Škoda, že není v úvodu nějaká předmluva autorů, kde by padlo pár slov o tom, jak zbožňujou Franka Millera a jak mu tímto skládají poctu v našich končinách a podobně, tím by se podobným pobouřením předešlo:))

  Ale i přes stejnou vizuální stránku věci má Nebel svou vlastní, jedinečnou atmosféru. Je to jak díky prostředí, kde se příběh odehrává, tak i díky krásnýmu textu, kterej mi někde zněl skoro jako báseň v próze ( = báseň v próze v komiksu). Přitom Rudiš nepoužívá žádný okázalý metafory, všechno je opět úplně obyčejný.

  Přidejte trochu kafkovskýho surrealismu (ale fakt, to není pseudointelektuální kec:)) ) a ve výsledku dostanete působivý dílo, ke kterýmu se u nás, jak koukám, přistupuje až překvapivě macešsky.
 • Viking
  Viking mecenáš11.8.2014 10:40Alois Nebel #01: Bílý Potok
  Trochu nerozumím více méně nadšení, které tu ohledně komiksu panuje. Já sám nebudu dávat vyšší hodnocení jen proto, že se jedná o původní český komiks. Pro mě je to jen "vykrádačka" (nikoli pouhá inspirace) Sin city, tak trochu kombinovaná s ponurým Švejkem, který také vyprávěl různé příhody, které však byly poutavější a zábavnější než ty vyprávěné Aloisem. Celkem dlouho jsem dumal mezi 2 a 3 třemi hvězdami, ale nechci komiksu křivdit, protože znám i horší, které jsem narozdíl od tohoto kusu třeba ani nedočetl, a tak dávám 3 hvězdy s tím, že hodnotím na 50%.
 • Černá Krysa
  Černá Krysa12.6.2014 10:03Alois Nebel #01: Bílý Potok
  Četla jsem zapůjčený a nekoupím si ho. Ani jinej díl (krom Hlaváku, ten jsem dostala darem a přesto se ho nejspíš zbavím.) Přišlo mi to nudný. Kresba pěkná, tak za kresbu tři hvězdy.
 • J.Connor
  J.Connor mecenáš31.10.2011 23:28Alois Nebel #01: Bílý Potok
  Jasně, viděli jsme Mignolu a Millera. Jasně, scénář není nic dechberoucího. Ale je mi to prostě nejen jako sudeťákovi blízké. Podobně jako Bill Burroughs i já mám rád postavy z podsvětí.
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin6.9.2010 08:51Alois Nebel #01: Bílý Potok
  Kdo by čekal nějaký jednoduchý přímočarý děj s jednoduchou zápletkou tak se (bohudík) nedočká a zároveň ten, kdo by se ze začátku bál nějaké složitosti, tak se bát také nemusí. "99ková" kresba je zvláštní, někdy je příliš jednoduchá a nehezká, někdy naopak krásně vystihne to, co by jiný styl nezvládl. Skvěle okořeňuje nebo lépe řečeno posiluje příběh takovou "priessnitzovskou" depresivní melancholií. Jinak tuhle sérii mám rád, ať už kvůli době, atmosféře, dialogům nebo jemným vtipům...
 • Dr_Bilo
  Dr_Bilo18.10.2008 14:30Alois Nebel #01: Bílý Potok
  Kresba není příliš originální, ale moc hezká rozhodně je. Hlavní předností tohohle komiksu je bezesporu scénář, velmi originální a atmosferický, na české poměry věc nevídaná...
 • Markyz de Sade
  Markyz de Sade10.8.2008 21:25Alois Nebel #01: Bílý Potok
  První pořádný pokus o novodobý český comics. MdS
 • Kapis
  Kapis mecenáš14.8.2007 18:01Alois Nebel #01: Bílý Potok
  Kresba jak z Hellboye, příběh z Jeseníků, myslím, že zatím docela nejasný, uvidíme jaxe to vyvine v dalších dílech. Hodně sentimentality, underground. Na prdel mě to nepoložilo, ale jako pohodové čtení do vlaku v pagodě;-) Jen více původní české tvorby.
 • yogi
  Jára Rudiš příjemně překvapil už s Nebem pod Berlínem.Jak už bylo řečeno ,inspirace kresbou je jasná-Minolla,Miller,ale kdo se v dnešní popkultuře něčím neinspiruje.Atmosféra Sudet skvěle vystižena,stejně tak nádražácký genius loci malé staničky někde ve vlčích horách.Znám z osobní zkušenosti.Jako bývalý hajzlbonák říkám ANO.
 • KdG
  Za atmosféru a kresbu.
 • lola007
  lola00730.7.2004 14:34Alois Nebel #01: Bílý Potok
  Cernobile noir s vytecnou atmosferou i pribehem, ktery neni polopaticky linearne odvypraven. Konecne puvodni cesky "graphic novel". Blahopreju.
 • KLAUN_DOMINANT
  KLAUN_DOMINANT mecenáš16.6.2004 08:29Alois Nebel #01: Bílý Potok
  Mno, sice to nemělo moc příběh a vlastně nevim o čem to skoro bylo, tak se mi to docela líbilo a má to atmosféru.
 • Nakor
  I když ani první díl nemá moc příběhu, tak ho má rozhodně více než dvojka, která je spíše sledem zajímavých scén. Ale to vůbec nevadí. Ani u jedničky, ani u dvojky. Lépe tohle téma snad ani zpracovat nešlo, scénář je opravdu skvělý, a to nejenom jeho nápady, atmosféra, celkový děj, téma, jednotlivé pasáže, pointy, zápletky... ale i dialogy v bublinách. Kresba je Millerovská a výborně scénář zpracovává. Doporučuju všem, hlavně těm, kdo mají rádi produkci motu, případně knihy arga, labyrintu a spol.
 • maarv
  Moc zajimave zpracovany comics ale pro me az moc dialogu a povidani...ale atmosfera se tomu uprit neda. Kresebne hezke..ten kdo ma rad Sin City bude jako doma...
 • M@P
  Po dlouhe dobe velky krok ceskeho komiksu. Daji se tu nalezt chyby, ale celkove vyzneni je u me hodne pozitivni. Latka pro dalsi dobrodruhy uz je nastavena docla vysoko.
 • Zack
  Zack admin8.6.2004 21:07Alois Nebel #01: Bílý Potok
  Asi hlavne proto, ze tomuto comicsu predchazela masivni (na comics nevidana) medialni masirka (no dobre, reklama v televizi asi nebyla), jsem k nemu pristupoval dost rezervovane... Kresba je jasna inspirace Millerem, s nekolika az trestuhodnyma vykradackama dalsich kresliru, ale vem to cert. Scenar je ale paradni... jakkoliv je pribeh vlastne nulovy, svym zpusobem je totalne vedlejsi, protoze dulezity jsou drobne historky, krasne nenasilne vypravene hlavni postavou. Musim rict, ze sem dlouho necet tak vyzraly dialogy a texty vubec. Celkove muzu jen doporucit.
91910