Proces: Grafický román
BBart s.r.o.1. vydání 2009
2.7
...
Proces, slavný Kafkův román skvěle adaptovaný do komiksové podoby, je ponurým příběhem prokuristy Josefa K., kterému v den jeho třicátých narozenin vniknou do bytu dva neznámí muži a zatknou ho pro neznámé provinění. Ze začátku pokládá celou věc za nedorozumění a při prvním předvolání k záhadnému soudu je odhodlán obvinění popřít. Proces mu však zabírá stále více času a energie a nedokáže se již plně soustředit ani na svou práci v bance. Při své snaze dokázat svou nevinu pak Josef K. postupně poznává zkorumpovanost a nepostižitelnost soudu, jehož „případy“ uzavírá pouze smrt obžalovaného. Kafkův portrét byrokratického soukolí, které drtí životy svých občanů, je dnes bohužel stejně aktuální jako v době svého zrodu.

Scénář
David Zane Mairowitz
Předloha
Franz Kafka
Art
Chantal Montellier
Obálka
Chantal Montellier
Překlad
Viktor Janiš
Žánry
ze života
ISBN/ISSN
978-80-7381-538-7
Vazba
šitá v tvrdých deskách s přebalem
Formát
170 x 235 mm
Hmotnost
415 g
Tisk
černobílý
Stran
128
Původní cena
299 Kč
Originál
Trial: A Graphic Novel ()
Kniha pokrývá celkem věrně děj románu, ale díky rozsahu komiksu došlo k určitému zkracování a zjednodušování a nějak se z toho vytratila všechna ta atmosféra stísněnosti, nevyhnutelnosti, ta úporná byrokracie, která hlavním hrdinou vláčí a nenechá ho vydechnout. Toto jsem četl poněkud nezaujatě, nevtažen do příběhu. Je jasné, že takovéto adaptace to mají těžké, protože se neubrání srovnání s výbornými originály, ale třeba Matyáš Namai v 1984 dokázal, že i adaptace může být na vysoké úrovni. Tady se to úplně nepovedlo. Kdo ale nechce číst originál a seznámit se s Kafkou, tak toto postačovat bude.
Jakožto Kafkův velký nadšenec jsem sáhl po tomto komiksu aniž bych měl nějaká přehnaná (zda-li vůbec nějaká) očekávání... a i tak jsem byl zklamaný. Nejenže je to suše převyprávěný děj a přidaná hodnota komiksu je tak (až na vizuál - jakž takž) téměř nulová, ono to navíc ani nefunguje samostatně. Když se nahází na hromadu repliky z předlohy bez větší snahy uvést čtenáře do širšího kontextu, tak to pak v tomto komiksu prostě nedává smysl.
Vzhledem k médiu bych pochopil naprostou absenci (či osekání) některých situací a popis vnitřních pochodů postavy. To je ale riziko adaptace a s cílovým médiem se tak musí od začátku příslušně pracovat, vynahradit absenci prvků z předlohy aby to pak fungovalo samo za sebe. K tomu ale tady nedochází.

Vizuál byl jakž takž fajn, byť na mě místy nepřehledný... chápu, byla snaha o vytvoření onoho tísnivého, místy až pošahaného Kafkova světa, což se i občas zadařilo (děti u malířova pokoje). Někdy to ale bylo až moc, a prostě jsem se v tom neorientoval nebo mi to přišlo jako tlačené na pilu.

Co jsem si měl z této adaptace odnést, to nevím. A už vůbec nevím, komu je komiks určený. Pro znalce předlohy je tohle maximálně tak připomenutí si pár situací, pro neznalce to bude těžko dávat nějaký smysl. Opravdu si raději přečtěte knihu...
Přijde mi, že to jako komiks moc nefunguje. K těm absurdním a smysl-moc-nedávajícím replikám a větám (které v samostatných bublinách vypadají a znějí jako spadlé z Marsu, což tedy ony jsou, ale má to nějaký důvod) je prostě imho potřeba ta omáčka a atmosféra okolo, kterou komiks podle mě moc nezachytil. Kniha za pět hvězd, tato podoba za tři.
Nečetl jsem knihu a asi ani nebudu. Vůbec mě to nezaujalo, celkově celkem nuda, kresba nějaká hodně zmatená a opět nahotinky... Být tu odpad, asi bych moc neváhal.
Neohromí, nenaštve a v mém případě ani nepobaví, Jeden z mála komiksů z mé knihovny, kterej tam pravděpodobně už zůstane a já ho už znovu číst nebudu.
Ten Kafka byl ale schízař. Také jsem se těšil ale nakonec to byla celkem nudná podívaná. Souhlasím že tenhle komiks neohromí ani nenaštve.
Když se pokusím odmyslit si předlohu, a představím si, že jde o originální scénář, mám tendence hodnotit tohodle "francouzskýho Kafku" hodně vysoko - kresba přesně šlape s příběhem, nevyčnívá, občas trefně podtrhuje absurditu Josefova údělu, a ani (Kafkův) humor nechybí. Ale to už jsem zpět u předlohy, a - jako už poněkolikátý na comicsdb - se musím vysvěřit s pochybností, proč se do geniální beletrie vůbec "komiksově" pouštět. Na autory při tvorbě možná dopadne cípek stínu Velkých Mistrů, na jejich adaptace - už z principu (všichni srovnáváme) - většinou ani ten ne. Nicméně: Tento "Proces" - si dovolím hádat - nikoho nenaštve, ale ani neohromí svým novátorským pojetím. Je to JEN hezká kniha.
Je to prostě převyprávěný Kafka, nic víc, nic míň. Rozhodně je lepší si přečíst knihu...
Na tento komiks jsem těšil ale bohužel nenaplnil mé očekávání. Působí strašně přímočaře a má "nudnou" kresbu.
Sáákryš, před ani ne půl rokem jsem byl v Divadle komedie na nejlepší představení r.2007: Proces, kvůli toho jsem si i znova přečetl knihu a ejhle, ono tu vychází i jako komiks, no paráda, tak do toho určitě brzo půjdu. I když mám radši Zámek:-)