Princezna z Nekonečného hradu
Argo1. vydáníříjen 2024
3.1
...
...
...
Píše se 16. století a vojevůdce Oda Nobunaga je na nejlepší cestě sjednotit politicky roztříštěné Japonsko, ukončit dlouhou válku a stát se šógunem. Jenže než stihne svůj úkol dokončit, postaví se mu do cesty jeho věrný vazal Akeči Micuhide a zavraždí jej… nebo ne? Co by se stalo, kdyby se v kritickém okamžiku japonských dějin rozštěpil svět vedví a rozdílné reality existovaly paralelně vedle sebe v podobě dvou hradů, jejichž obyvatelé by mohli přecházet z jednoho do druhého?
Vrcholné dílo mistra japonského komiksového stylu guro plné chaosu a bizarní erotiky.

Série je známá především pod názvem The Princess of The Never-Ending Castle (anglický název), než pod originálním názvem 無限の城のプリンセス. České vydání vychází z anglické verze. Komiks je zataven ve fólii s nálepkou 18+ viz náhled press kit obálky v ukázkách.

Scénář
Šintaró Kago
Art
Šintaró Kago
Obálka
Šintaró Kago
Lettering
Jiří Nevěřil
Překlad
Anna Křivánková (hotate)
Redakce
Milan Dorazil, Hana Gelnarová, Richard Klíčník, Jiří Nevěřil
CdbID
11122
Žánry
akční, erotický, fantasy
ISBN/ISSN
978-80-257-4518-2
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
160 x 230 x 16 mm
Hmotnost
318 g
Tisk
černobílý
Stran
192
Původní cena
388 Kč
Doporučený věk
18+
Originál
無限の城のプリンセス (Hollow Press, 2021)
Ano, v jistém směru rozhodně zajímavější než mainstreamová manga, dílo experimentální a veskrze bizarní, které si velice zajímavě hraje s paralelními světy a různými větvemi osudu. A ač jsou tyto japonské věžáky v podobě vysokých rostoucích hradů působivé a hezky vykreslené, hravě vymyšlené, jednou zjistíme, že jsou to světy jenom prostorově paralelní, že to vlastně nedává moc smysl (přestože je nutno řadu věcí chápat asi a spíše symbolicky), vyústění je nijaké, zůstává jen divnost.

Celkový dojem: 50%
Se jménem Shintara Kaga jsem se setkal díky publikaci Planeta Nippon, kde je mu věnováno několik řádků, které ho představují jako umělce, pro kterého jsou příznačné dvě věci - experimentování a explicitní, až extrémní obsah, který není pro lidi se slabým žaludkem. Protože jsem od dětství přitahovaný k hororovému žánru je jasné, že mě to zaujalo a v posledních pěti letech jsem vyhledával Kagovu mangu porůznu na internetu a byl to pro mne opravdu dobrý trénink a zkouška odolnosti, neboť ve svých nejextrémnějších podobách je Kago palivem pro duševně choré lidi a nedoporučoval bych tuto jeho polohu nikomu, kdo se považuje za normálního. Hlavně v jeho raných dílech se setkáte s extrémním (sexuálním) násilím páchaným na školačkách, opravdu nepříjemným body hororem skouzávajícím až k dehumanizaci, scatologií a tak dále a tak podobně... Toto nastavení Kago zachraňuje groteskností, satirou, humorem tak černým, že to žádný humor není (a pochopit ho může jen Japonec). Tyto díla jsou odtržená od světa, od reality, a to je dobře, jinak by totiž musela být příšerně depresivní. Autor po svých čtenářích rozhodně nechce, aby ho brali vážně. Jeho manga je taková hra pro otrlé podivíny a pro širokou veřejnost určitě není určena. Klidně jí můžete brát jako samoúčelnou úchylárnu, proč ne!

Princezna z Nekonečného hradu spadá do pozdní a také krotší tvorby tohoto autora, není zde kladen důraz na násilí či explicitnost, není zde potřeba šokovat. Kago tady svým způsobem zkoumá myšlenku paralelních realit, okamžik, kdy dochází k dějinému zlomu a budoucnost se může odvíjet dvěma odlišnými směry. Z příběhů jsme zvyklí, že paralelní reality se nacházejí v odlišných vesmírech, v této manze je to ale naopak. Zde jsou paralelní linie v jednom světě, v jednom nekonečném hradu a jeho obyvatelé mohou přecházet z jedné linie do druhé a zakoušet na sobě následky porušování pravidel místní reality. Je to spíš taková Kagova typická hravá absurdnost a nakladatel její volbou neriskuje pobouření.
Myslím že je to manga pro otevřené čtenáře, kteří rádi zkoušejí netradiční věci a těší je neznámé a nepředvídatelné.
Mrzí mě (ne)kvalita recyklovaného papíru, ale přesto jsem Argo podpořil - výtisky Kaga jsou totiž vzácné, rozhodně v porovnání s globálně masově rozšířenými mangami, které vydává konkurenční Crew.
Pozor akce nekonečno! No po přečtení jsem měl chuť si to přečíst pozpátku. Pokud jde o příběh tak si přečtěte anotaci. Protože tady člověk bude jen kroutit hlavou, na první mangu od shintara jsem narazil náhodou na netu, název už přesně nevím asi Mongolska invaze nebo tak nějak díky tomu jsem objevil žánr Ero Guro, který mně zaujal svou bizarnosti, no jestli je to umění tak já mu nerozum. Ano ty obrázky jsou provokativní, ale více méně nic říkající. Prostě jen různé odporné výjevy a uchylarny, někdo může tvrdit že je to plne kritiky symboliky a surrealismu ale to já nežeru za mně, Kago má talent na vystihnutí různých fetišů. Jako pobavilo ale celkově nic moc, ksakru to i životní lapálie Frankieho od Jima Woodringa jsou nápaditější a jestli si chcete přečíst nějakou pěknou mangu tak doporučuji myšlenky smyšlenky. Celkově blbost na jedno přečtení.
Tak jen snad dodejme, že nejde o recyklovaný papír...
Recenze super. Mě právě odradilo, jak kniha vypadá v mé knihovně by byla vedle pevné vazby Hitlera a Kitaro a tahle brož by mi tam nezapadla.
Tak dneska mi to dorazí a těším se na to hodně, ale teda dost mě mrzí, že je to natištěné na tom hajzlpapíru. U nějaké obyč mangy mi to je celkem fuk (třeba u sérií od Dobrovského to třeba aspoň znamená nižší cenu), ale když je to něco takhle zvláštního, rád bych si připlatil za lepší papír a klidně i pevnou vazbu.
Jako já chápu, že to není takové veledílo jako Hitler od Mizukiho, ale takhle to pak v kombinaci s tou erotikou ještě umocňuje ten pocit, že je to jen random péčko a neměli bychom v tom hledat nic chytrýho (což je podle mě špatně).
Děkuji ti. Chtěl jsem hlavně upozornit na to, že se vlastně jedná o limitované zboží, které je po světě jen v málo kopiích.
Qvestor: Opět výborná recenze!