Ukázka
Ukázka
Ukázka
Koupit
Po fenomenálním úspěchu díla Pod dekou pracoval Craig Thompson dlouho na svém mistrovském díle, téměř sedmisetstránkové alegorii ve stylu arabských pohádek a islámských příběhů. Odehrává se ve fiktivním světě, který je krutější a soudobější verzí Tisíce a jedné noci, a líčí životní osudy Dodoly a Zama, dvou uprchlých dětských otroků. Ti v ní projdou mnoha proměnami a překonávají početné překážky, jež se staví do cesty jejich lásce a shledání.

Habíbí je milostný příběh s početnými přesahy, podobenství o roli člověka v přírodě, výpověď o rozdílech mezi vyspělým a rozvojovým světem, líčení společného kulturního dědictví křesťanství a islámu a v neposlední řadě opět neskutečná hostina vyzrálého vypravěčství a košatého, orientálně zdobného výtvarného stylu, který autora prudce odlišuje od minimalismu, jenž v oblasti „komiksů pro dospělé“ jinak drtivě převažuje.

Žluté prvky v náhledu obálky jsou ve skutečnosti vytažené (emboss) a pozlacené.

Scénář
Craig Thompson
Art
Craig Thompson
Obálka
Craig Thompson
Lettering
Petr Suchý
Překlad
Richard Podaný
Redakce
Viktor Janiš, Hana Musilová
Žánry
fantasy, náboženský, pohádka, romantický
ISBN/ISSN
978-80-7595-552-4 (BBart s.r.o.)
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
165 x 230 x 68 mm
Tisk
černobílý
Váha
1340 g
Stran
672
Cena
890 Kč
Originál
Habibi (Pantheon Books, 2011)
Varianty
Habíbí (2. vydání) (2022)
Habíbí (2012)
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš5.9.2021 09:02Habíbí
  Habíbí je prostě skvělý komiks, který nádherně ilustruje drsnost a proměnlivost okolního světa v závislosti na vývoji a růstu postav od dětského do dospělého věku. Ten kontrast je přímo nádherný a jak je do toho ještě ukázaná společnost / civilizace a jak ona roste a vyvíjí se, někdy až moc rychle, je rovněž něco co kontrastuje náš život. Takhle krásně přemýšlet a dávat si vše do souvislostí moc komiksů, natož příběhů, neumí. Ale Habíbí je prostě paráda. Pohádkově laděný příběh, který ale umí ukázat i tu druhou stranu, to ošklivé ve světě, ale přitom krásně nakreslené. Tohle je vynikající práce. Thompsonův opus magnum.
 • rajot
  rajot11.5.2017 11:57Habíbí
  Krásnej příběh o lásce, odloučení a shledání, o lidskym štěstí, ale spíš útrapách, protkanej spoustou dalších minipříběhů, pohádek, někdy veselejších, někdy krvavějších. Trochu jsem se nejdřív bál, jestli to nebude trochu moc náboženský, ale není, byť i takový pasáže tam jsou, ale naštěstí je jich minimum. Všemu vévodí přenádherná a úchvatná černobílá kresba. Škoda, že BBart nepokračuje v cestě vydávání podobnejch uzavřejnejch komiksovejch knih, protože od něj vycházely ty nejlepší kousky (Strážci, Z pekla, Bezpečná zóna Goražde, Palestina, V jako Vendeta, Persepolis, Jeruzalém, Criminal, Pchjongjang nebo právě Habíbí, atd.), trochu se obávám, že v tomdle ranku vznikne trochu díra a budeme ochuzeni o spoustu podobnejch parádních kousků, což by (pro nás čtenáře) byla obrovská škoda.
 • michelangelo
  michelangelo22.5.2016 08:29Habíbí
  Boží(!)
 • trudoš
  trudoš editor1.2.2016 21:46Habíbí
  Habíbí je jakousi parafrází příběhů Tisíce a jedné noci - rozhodně ne doslovnou, spíše jde o příběh odvyprávěný podobnou formou. Kombinace východního a západního folklóru vytváří zajímavou propletenici, a je jen věc vkusu, které motivy ve vás zanechají silnější dojem. Je to tragické, krásné, poetické i epické zároveň. Jsou tu situace, které naprosto okouzlí, stejně jako chvíle, kdy se člověk neubrání spánku. Ale pakliže nejste zrovna otrok, pouliční prostitutka, eunuch v harému, či sultánova konkubína, těžko najdete v příběhu místa, ve kterých byste se poznali, jako to bylo v autorově prvotině Pod dekou.
  I tak nelze jinak, než smeknout klobouk, protože to, co Craig Thompson v komiksu předvádí, už zdaleka není jen obyčejný obrázkový příběh, ale dílo s poselstvím, jež by mu záviděl kdejaký román. Navíc práce, kterou si s kresbou dal, musela být neskutečná, především pak hrátky s arabským písmem, jež se často skrývá v samotných obrázcích, a které rozpoznáte až na druhý třetí pohled.
 • Černá Krysa
  Černá Krysa28.10.2014 15:44Habíbí
  Nádherná kniha, zlaté zdobeni, úchvatná kresba dovedená do takových detailů, že to bere dech. Léta práce jsou na ní skutečně vidět. A je až neskutečně tlustá! Když jsem ji ukázala kolegyni v práci a řekla jí, že to je komiks (pro ni komiks=čtyřlístek) tak jí bez nadsázky spadla čelist. Zkrátka malé mistrovské dílo.

  Příběh jsem vnímala stránku za stránkou od začátku knihy po konec velmi silně a kontinuálně, proto mě dost překvapily některé komentáře níže, že tam příběh chybí. Snad někoho může rušit, že se vyprávění větví do mikropříběhů a pohádek vyprávěnych hlavní hrdinkou a do krátkých úryvků z Koránu, ale mě to nijak nepřekáželo ve sledování hlavní linie.
  Děj se odehrává ve fiktivní zemi Orientu a jak už jsem psala, nachází se v něm spousty odkazů a úryvků z Koránu. Ale netřeba se plašit, kniha je velmi dobře čitelná i pro zapřísáhlého odpůrce Islámu.

  Příběh dvou otroků kteři se protloukají životem jak se dá, je velmi dojemný, ale v žádém případě ne sentimentální. Stěžejní je tu skutečnost, že traumatický zážitek může hlouběji zasáhnout toho, kdo ho viděl, než toho, kdo byl obětí. Ukazuje to na fakt, že stejný zážitek může zanechat následky na každé zůčastněné osobě zcela různé a to od téměř žádných až po naprosto destruktivní, v závislosti na zážitcích předchozích a řadě dalších aspektů.
  Ve vyprávění se dále objevuje rozmanitá řada dalších osob, na kterých jsou mistrně zpodobněny různé lidské povahy, jakož i vliv těchto povah na jejich život. Tak trochu encyklopedie lidí :)
  Celkově Habibi považuju za jeden z nejlepších komiksů, který jsem četla.
 • erik
  erik12.7.2014 11:52Habíbí
  Príjemná love story, ktorá dojme, zaujímavo sa prelína dej, akoby staroveký, a zrazu je z toho súčasnosť. Kresba je pekná. Škoda, že autor túžil poistiť si hlbšie posolstvá za každú cenu, a tak tam občas fičí náboženské nadprirodzeno kombinované s mystikou, až to bolí. Najlepšia vec na celom diele je obálka. Habibí ma utvrdilo v tom, že je fajn byť Európan a rovnako sa vyplatí dávať ruky preč od všetkých náboženstiev.
 • brkowycz
  brkowycz6.10.2013 16:08Habíbí
  Velice krásná kniha. Absenci příběhu jsem tedy rozhodně nezaznamenal, podle mě knize příběh nechybí. Jsem absolutně nadšený. Záložky a zadní strany knih většinou obsahují text, který knihu vychvaluje a který se snaží každého, kdo si ho náhodou přečte, přilákat k přečtení celé knihy. Zcela vyjmečně se stane, že text na zadní straně knihy není pouhým lákadlem, ale dokonalým zhodnocením publikace. Klidně bych zkopčil to samé, co se píše zde v profilu této publikace. Zejména ta část "...s početnými přesahy". To asi hodnotí tuhle knihu nejlépe: "Početné přesahy". A do všech stran. Paráda, nevím co by se tomu dalo vytknout. Snad jen, že autor zřejmě nechal Biblickým prorokům, kteří vystupují i v Koránu, arabská jména. Z příběhu většinou každý pochopí o koho jde, že Núh je Noe, Sulajmán je Šalamoun, ale stejně mi to přišlo zbytečný. Je to asi jako kdyby někdo vyprávěl příběh o anglických usedlících a místo "Ježíš" nebo "Jan" psal "Jesus" nebo "John". Dost zvláštní je také autorovo skákání mezi slovem "Bůh" a "Alláh" - což v podstatě znamená totéž, akorát jedno v češtině (potažmo tedy zřejmě angličtině) a druhé v arabštině. Dalo by se to sjednotit a držet jednotný styl.
  Ale... to je jen taková blbost, která mi rozhodně zážitek ze čtení nekazila. A ta kresba? Neskutečný!!!

 • mart.in
  mart.in mecenáš6.8.2012 22:54Habíbí
  Celé to vypadá moc krásně, kresba je úžasná, některé stránky by se snad daly klidně zarámovat... ale příběh mě tolik nezaujal, nebo spíš úplně nevtáhl. V některých pasážích mi prostě bylo celkem jedno, co se s postavami stane, a několikrát jsem knihu i odložil, protože jsem se začínal nudit. Třeba někdy jindy zafunguje líp, uvidíme. Nicméně za průměr bych to rozhodně neoznačil, takže čtyři hvězdy.
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin8.7.2012 16:21Habíbí
  Na knížku jsem se těšil strašně moc a ona mě nezklamala. Craig Thompson je přesně tím autorem, který je ve světě komiksu úplně někde jinde než většina ostatních. Nesouhlasíte-li s tím, že kvalitativně, tak tématicky zcela jistě. A takováhle krásná tlustá pevně vázaná kniha za 690,-? Sice jsem si ji nemusel kupovat, ale cena je to příjemná.

  Perskou, arabskou, orientální či jednoduše islámskou tématiku v příbězích jsem si oblíbil při četbě Borgesových povídek - zde se velmi podobným způsobem ponoříme do mystického a hloubavého vyprávění plného kontrastů a emocí. "Jemná" černobílá kresba Thompsona (která je sama o sobě vynikající) se může zdát někdy trochu odfláknutá - je to přece jenom skoro 700 stran -, ale nikde to myslím zvlášť neruší. Komiks by stál určitě za rozsáhlejší komentář, ale nechme to tak, pravé zážitky tkví v četbě.

  Celkový dojem: 90%
 • Kazumaki
  Kazumaki mecenáš22.5.2012 14:06Habíbí
  Budu rovněž stručný. Ten příběh tam je, ale spíš pro šťouraly. Kdo ho tam chce, ten ho najde. Akční to moc není, nahoty je hodně, detailů přemnoho a kresba je příliš příjemná. Většinu času jsem si ale přál, aby se tam už něco 'dělo.' Ve výsledku tedy moc nevím, co o tom napsat - vypomůžu si proto doprovodným textem na konci knihy - "...podobenství o roli člověka v přírodě, výpověď o rozdílech mezi vyspělým a rozvojovým světem (otroci vs. zlí mocní boháči), líčení společného kulturního dědictví křesťanství a islámu..." - to poslední ve velkém. Přidal bych ještě popis nadmíry mateřských citů a klasické téma věznění a odloučení.
  Z 'příběhu' dvou sirotků Dodoly a Zama se klube něco jako cestovní deník po arabském světě (někdo by řekl, že smyšlený, někdo zase, že pravdivý). Proč ne, jistou skupinu lidí to opravdu může zaujmout.
  Jenže s tou obrázkovou bouří to vypadá fakt skvěle. Takže já bych k těm třem původním hvězdičkám přidal ještě jednu za snahu a práci.
 • Azalin
  Azalin mecenáš22.5.2012 10:49Habíbí
  Budu stručný. Kresba je naprosto dokonalá. Až maniakálně dokonalá. Možná až příliž dokonalá, protože se zřejmě kvůli ni zapomnělo na to nejdůležitější. Na příběh. A ten se nekoná. Bohužel.
30133