• Svraster
  Svraster10:10Plutona
  Po Essex County a Matce moje třetí setkání s Jeffem Lemire. Prostá zápletka se zaměřením na postavy a jejich vztahy - o ty jde v knize především. Moc příjemná jednohubka která se dobře četla. Kresba mi k tomu sedla na jedničku.
 • radimisko
  Každý z nejznámějších hrdinů (a padouchů v druhé knížce) z prvních tří epizod ságy Star Wars má vlastní příběh. Některé jsou jako zajímavé scény, které byly vystřiženy z filmu. Jiné přidávají působivé momenty ze zákulisí hlavního dění. Ale najdou se i takové, které vyvolají dojem zbytečnosti, jako bychom je už znali odjinud. Hrdinové obstojí, ale Padouchové tentokrát baví více.
 • 46028
  4602828.2. 17:13Kačer Donald 2024/01
  Taky bych rád sbíral čísla jen podle seznamu autorů a určitých období jejich kresby, scénáře, délky, pro jakou zemi to tvořili. Ale teď si to nemůžu přečíst v knihovně, nemají to tam. Tak kupuji každé číslo, abych to vůbec přečetl a proto jsem si poprvé v životě zařídil předplatné, jinak by to bylo o mnohem dražší.

  A ty příběhy, i když jsem u nich předpokládal ty pointy, protože to je typické pro ty postavy, tak i tak jsem spokojen se všemi, zvláště to s tím detektorem lži.
 • Kapis
  Tak jsem ještě dokončoval uložení nějakých komiksů do krabic a tohle na mne vykouklo, tak jsem to rychle zpucoval a musím říct, že opravdu bardzo fajne :) Takhle brutálně asi nebyli napsání ani původní Hänsel und Gretel, promícháno s houbičkami a máme na světě povedenou čamaládu z ojczyzny. Moc jsem od děje nečekal, ale dokonale mě zakončení krátkého příběhu překvapilo. Pěkná androšovina na 7 minut, ještě se dívám na doslov a jejj uups, autorka s přezdívkou Zavka získala cenu za grafiku na festivalu, no považte, pššššš, v Rusku!!!! Tak volám do zbraně, probuzení pražští hipsterští bolšánci!!! Na protestní nótu či petici do Centrály to určitě je, na bojkot jejich produkce taky, neztratí se ani nějaký sprostý profitransparent a jak už nic, tak minimálně aspoň ozvučit na sockách, naplivat tam na ni pořádně a počastovat hromadou odporných nadávek!! :))
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin28.2. 09:40Modrá CREW #32 - Zabiják #1, 2
  Je to takové úsporné a chladné, stejně jako amorální a cynický hlavní... no, to snad není ani antihrdina, to je prostě zm*d.

  Celkový dojem: 70%
 • Walome
  Vyčítat nějakému médiu žánr je hloupost a hrozně nerad to dělám. Když začnu číst superhrdinský mainstream, tak musím počítat s tím, že to bude superhrdinský mainstream. Což je myšlenka, kterou jsem si musel celou dobu opakovat.

  Od podobných komiksů chci dvě věci - aby tam nebylo moc postav a emzáků a abych se vyznal v ději. Jednička je jakž takž splněna (záporáků je tam habakuk, ale aspoň se nemusím potýkat s bat family) a dvojka vesměs taky, ačkoliv bych přísahal, že v jednom panelu je mrtvý záporák a o stránku dál je naživu, ale třeba jsem minul bublinu s vysvětlením celé této zapeklité situace.

  No ale co fanoušky asi nejvíc zajímá - jaký tento nový story arch je... je dobře nakreslený a odsejpá. Je tam několik hezkých panelů (i když to klišé, kdy Batman šplhá v dešti po budovách je už hodně ohrané) a dva tři fórky k pochechtnutí. Nesedí mi překlad, ale to je halt kopřiva, který pořád překládá, jako kdyby mu bylo 17, ale zase si říkám, že pro cílovku to je vlatně okej.

  Děj směřuje k něčemu, co je možná až příliš rychle vysvětleno v posledním sešitě (a končí to samozřejmě cliffhangerem) a dobře funguje chemie mezi Batmanem a Catwoman.

  A teda za tu cenu je to vesměs parádní produkt. A pochválit musím lettering.
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš28.2. 07:39Kačer Donald 2024/01
  Vydavateľ si asi prečítal moju kritiku predošlých čísel, v rámci ktorej som sa pustil do otrasnej prílohy (neónový jašter???) a odfláknutej redakčnej práce (absencia tiráže pri viacerých príbehoch) a tak s prvým číslom roka 2024 prichádza... umelohmotný basketbal! Netvrdím, že je to pecka, ale oproti šuntovej umelohmotnej „hávedi“ z čísla 1/2023 je to predsa len krok pozitívnym smerom. Osobne sa ale stále prihováram za plagát a samolepky. Oceňujem tiež, že tentokrát tiráž chýba už „len“ pri jednom príbehu (a pri poslednej hádanke chýba podnadpis resp. upozornenie „hádanka“). Kuriózne na mňa pôsobila prvá hádanka o krádeži v múzeu, kde som fakt nepochopil, či by sa dáme podarilo v sklenenom okne urobiť skalpelom dieru a ak áno, ako by sa vôbec do výšky X metrov (kde sa okno nachádzalo) dostala. Žeby vedela lietať? Alebo mala pri sebe 5-metrový rebrík? Veď to už nie je hádanka, to je sci-fi a to nie je voči snaživým detským čitateľom fér, pretože sa to de facto NEDÁ uhádnuť! Novinku predstavujú zábavné pikošky a vtipné zaujímavosti uverejňované vo forme krátkeho zvýrazneného textu priebežne v rámci celého časopisu. Samotné komiksy sú fajn a bavili ma (detektor lži, výťahový tanec). Poteší návrat na legendárny Klondike strýka Držgroša, hoc tentokrát žiaľ mimoriadne krátky a s divným vysvetlením. Tomuto číslu musím s prižmúreným káčerom dať 4*, lebo príbehy ma bavili a užil som si ich. Ztelesněný křik bol super, bavil ma i Donald prejavujúci sa ako extrémny fanúšik. Je tu ponaučenie pre detského čitateľa, že ak ste statoční a máte dobré srdce, vie vám spoločnosť občas tolerovať aj to, že ste tak trochu debil. Výborný bol Goofy značkovač, čo teda fakt nebol dobrý nápad poveriť túto osobu takouto zodpovednou činnosťou a dopadlo to presne podľa očakávaní.
 • Spider-man
  Spider-man28.2. 07:08Kačer Donald 2024/01
  Osobně mám nejradši kresby Rosy, Barkse, Vicara nebo Scarpy, takže tady mě potěšil jen ten Vicar. Příběhově je to všechno taky průměr. Neurazí, nenadchne, u dalších dílů si počkám, až budu vědět seznam příběhů a nebudu kupovat nic na blind. Ocenil bych spíš starší příběhy, zajímavé obsahem...například jako tu byl první příběh s Magikou...tyhle klasiky by mohli občas zařadit. Velmi kladně hodnotím hračku, s tou jsem i sám zablbnul.
 • faster86
  faster8628.2. 07:07Enigma
  Je to fajn čtení. Roztěkaná kresba k příběhu pasuje, i když ne vždy sem chápal co se na panelech děje. Je go přesně ten komiks u kterého člověk neví, jestli si ho chce nechat, nebo poslat dál.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš28.2. 06:16Kačer Donald 2024/01
  Byt je lepsi nez predchozi cislo, nejak jsem dosel do bodu, ze asi nechci shromazdovat casopisy s pribehy kolisajici kvality v nic moc provedeni. Radeji nejakou sbirku, kompletek apod. Nicmene to splnilo svuj ucel, me to dalo neco dalsiho, cim se zabyvat. Vicaruv a "a la Munch" pribehy byly velmi povedene. Zbytek hezky stred nebo nad. Celkove by tomuto casopisu prospelo vice delsich pribehu a aby Egmont nebo kdokoliv jinej uz zase zacal vydavat komiksove disneyovky.
 • Svraster
  Svraster27.2. 21:30Zaklínač: Rónin
  Oproti komiksu podle Sapkowského povídek mě tohle vůbec nebavilo. Místy to na mě působilo dost zmateně, nesedlo mi ani pojetí bitek. Některé věci mi tam nedávaly moc smysl. Třeba proč dřevorubec občas mluvil normálně a občas jako "Joda".
  Kresba se mi taky moc nelíbila.
  Další díl už číst nebudu.
 • hroubek
  Japonská verze Dextra, která je ještě brutálnější, úchylnější a cyničtější. Nečekal jsem nic, a dostal jsem fajn příběh, co jsem přečetl raz dva. Bavil mě ten cynismus hlavního hrdiny, užil jsem si citování Vymítače ďábla, a byl jsem lehce znechucený tím, co mi Kei Koga prezentuje - ne samotnou věcí, ale jakým způsobem je to vyobrazené v rámci příběhu a daného světa. Další díl bych si klidně přečetl.
 • George Walker Bush
  Je to mrazivé, je to rychlé, je to hnusné, vlastně asi takové věci moc nechci číst... ale je to dobré. Skoro se to mohl nacpat do jedné knihy a vykašlat se na další povídky; přiznám se, že mě stejně nezajímala.

  Celkový dojem: 70%
 • Django
  První povídka je celkem dobrá, ale něco tomu chybí. Dcera sov je podle mě nejlepší z celé knížky. Harlekýn mne docela bavil a místy sem se i zasmál. Jinak poslední povídka s černou kočkou byla pro mě utrpení, jak já se nudil. Celkový dojem prostě průměr, jsem rad ze sem se toho zbavil.
 • Kapis
  Vcelku zbytečné, nic moc nepřidávající, trochu jsem se pobavil u Negana. Nevím, jestli autor byl někdy v nějaké vypjaté situaci a zda-li v takové situaci mluvil v rozsáhlých košatých monolozích. Ono to tak spíš nebývá, když se situace nečekaně zvrtne a člověk nemá moc času. No tak ale, protože mám doma všech 32 dílů, tak jsem za těch pár kaček přibral i tento, myslel jsem ale že to bude lepší.
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin27.2. 10:05Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo
  Konečně opět zajímavý komiksový Zaklínač, říkám si... nojo, vždyť on je adaptací původního Sapkowského. Tak to pak dává smysl. K tomu ještě lehký videoherní "vibe".

  Celkový dojem: 90%
 • ludek.n
  Velitel X-Menů Scott Summers dostal dovolenou. A možná to není ta nejhorší dovolená, co kdy zažil, ale rozhodně do ní nemá daleko. Cestu mu totiž zkřížil Odysseus, bývalý vojenský velitel elitní skupiny zelených baretů cvičených k boji proti nadpřirozeným hrozbám, jenž přišel vinou mutantů o celý svůj tým a teď má jediný cíl: odplatu. Čtyřdílný příběh vzešel z dílny Briana K. Vaughana a Marka Texeira a bez přehánění je to jízda s pedálem u podlahy. Přes sekvence sršící adrenalinem a urputnými bojovými akcemi se pánové přitom nevyhýbají ani závažnějším otázkám o odpovědnosti za spáchané činy a lidi okolo sebe. Sem tam se dokonce objeví trefná sarkastická hláška či odlehčující komentář. Přidáme-li parádní kresbu, je Odysea aspirant na maximální hodnocení. Bohužel o něco usedlejší a civilnější jednohubka První roky Scotta Summerse od Stuarta Moora a Jesse Delerdanga už taková pecka není. Jednak recykluje starou historii, ale především je poněkud emočně plochá a nevýrazná. Obávám se, že Stuart Moore nevyužil potenciál, který se mu nabízel a promhral příležitost ukázat něco víc ze Scottova dětství.
 • ludek.n
  Anna Marie alias Rogue je jednou z těch mutací posedlých hrdinů, kteří svou kariéru započali na špatné straně zákona. Jako členka Bratrstva zlých mutantů bojovala proti Avengers a teprve ve chvíli, kdy nad získanými superschopnostmi ztrácí kontrolu, vyhledá pomoc profesora Xaviera a je přijata mezi X-Meny. Právě tyto klíčové okamžiky v jejím životě nám představuje scénárista Chris Claremont ve svých dvou příspěvcích s názvy „Zrazena svými přáteli!“ a „Rogue“. Jeden je z roku 1981 a nakreslil ho Michael Golden, druhý pak z roku 1983 a za kreslící podložkou se objevil Walt Simonson. Zbytek knihy vyplňuje čtyřdílná samostatná minisérie Howarda Mackieho a Mike Wieringa s názvem „Nový začátek“. Rogue se tady snaží vypořádat s dědictvím své minulosti a najít odpuštění za hříchy, které spáchala a to ruku v ruce se svým přítelem Gambitem. Všechny zde uvedené příběhy jsou dostatečně energické, aby nenudily, a mají osobitou hloubku, aby dokázaly zaujmout i přemýšlivější čtenáře. Rogue si své místo na výsluní marvelovského světa určitě zaslouží.
 • ludek.n
  Hank McCoy alias Beast započal svou kariéru marvelovského hrdiny jako člen Xavierových X-Menů. Jeden z nejnadanějších studentů Školy pro nadanou mládež následně prošel řadami Avengers, Secret Avengers, Defenders i X-factor. Přestože nikdy nezískal svou vlastní samostatnou sérii (nepočítáme-li Amazing Adventures featuring Beast) je postavou, která se zlatým písmem zapsala do komiksové historie a je těžké si bez něj představit jakoukoli inkarnaci X-Menů. Nejmocnější hrdinové Marvelu ho představují v otvíráku Gerry Conwaye a Toma Suttona Zrození bestie a v navazujících pěti sešitech Amazing Adventures z pera Steve Engleharta, které doplňuje příběh Neuvěřitelného Hulka s názvem Za obzorem číhá smrt. Při hodnocení těchto komiksů je nutno vzít v potaz skutečnost, že se jedná a sešity, které vznikaly v 70. létech (konkrétně v letech 1972-1973), a tak je potřeba se smířit s prostoduchostí scénářů (všechny tvořené podle jedné šablony) a s kresbou, odpovídající technickým možnostem doby a nijak se nesnažící změnit status quo. Nicméně, budeme-li upřímní, kniha ničím nepřekvapila ani nijak výrazně nezaujala.
 • ludek.n
  Jean Greyová - jedna z nejikoničtějších žen marvelovského univerza se představuje hned ve třech příbězích. Napřed nám Sean McKeever společně s fenomenálním Mike Mayhewem ukážou její cestu od prvních dětských trampot až k odhodlané teenegerce na Xavierově škole pro nadanou mládež. Poté Fabian Nicieza za podpory Andy Kuberta sezdají Jean Greyovou se Scottem Summersem a nakonec se v čtyřsešitovém příběhu Scotta Lobdella a Geneho Ha vydáme do dva tisíce let vzdálené budoucnosti, kde se oba novopečení manželé musí postarat o výchovu malého Nathana Christophera Summerse a ochránit ho před Apocalypsem. Všechny tři příběhy mají něco do sebe, ale nejvíce se mi líbily První roky Jean Greyové, v nichž silný scénář podpořila doslova dechberoucí vizuální podoba. Mladá Jean je tady prostě nezapomenutelná a před Mike Mayhewem se klaním až k zemi. Věčná pouta byly díky nasazené laťce trochu zklamáním, a to jak po stránce příběhu, tak kresby. Závěrečné dobrodružství si mě získávalo postupně: na začátku jsem byl ze všech těch manévrů a nových postav zmatený jak labuť v zimě, ale s rozvíjením zápletky a pronikáním do hlubin světa budoucnosti jsem se zorientoval, setřepal led z křídel a nechal se unášet k finálnímu rozuzlení. Takže za mě spokojenost.
 • ludek.n
  Nejrychlejší muž marvelovského světa Quicksilver má za sebou velice pestrou minulost. Stál po boku Magneta v boji za ovládnutí světa, poté změnil strany a přijal místo v řadách Avengers, aby se záhy objevil u Nelidí, mezi nimiž si dokonce našel manželku. Byl také členem vládou sponzorovaného mutantského týmu X-Factor, aby se později proti němu postavil. Vyučoval v Akademii Avengers, spolu s Magnetem se svého času přidal k Doktoru Doomovi a v této knize ho vidíme v roli vůdce Wundagorských rytířů, a to zrovna ve chvíli, kdy se pod vedením Mistra Evoluce pustili do Exoduse a jeho přisluhovačů. Pět sešitů na střídačku ze série Nájemní hrdinové a Quicksilver, doplněných o speciál z roku 1998, je natlakováno na samou hranici a sem tam dokonce i přes ni. Toho bojování je tu tolik, že v podstatě není místo na nic dalšího, ať už se na to díváte zprava nebo zleva. Kreslíři Paschalis Ferry, Derek Aucoin a Chris Renaud odvádějí mistrovskou práci, a to i přes to, že jim monotónní scénář mnoho prostoru nedal. Fakt zvířecký komiks, ale co je to platné, když mi bylo vlastně jedno, jak skončí.
 • ludek.n
  X-Meni jsou dnes celosvětový fenomén a jedna z největších marvelovských sázek, která několikanásobně překonala očekávání. Scénárista Dennis Hopeless s Jamie McKelviem a Mike Nortonem v roce 2012 zrekonstruovali původní x-menovský příběh Stana Leeho a Jacka Kirbyho a originální pětici - Cyclopse, Beasta, Icemana, Angela a Marvel Girl - představili novým čtenářům. Ostatně ani pro ostřílené fanoušky série není návrat do Xavierova institutu pro nadanou mládež žádnou pohanou a do nudné epizody má sakramentsky daleko. Na McKelvieho čistý kreslířský styl se navíc moc příjemně kouká. Vedle Premiéry pak kniha obsahuje ještě silný příběh s názvem „Co Bůh miloval, člověk zabil“ z pera Chrise Claremonta, jemuž za kreslící podložkou asistoval Brent Anderson. Tento komiks z roku 1982 ukazuje více než přesvědčivě, proč se z X-Menů staly takové komiksové ikony, jakými dnes jsou. Energie doslova stříká z každé dvoustránky, a byť mi Andersonova kresba tak úplně nesedla, považuju tuhle čtyřdílnou odyseu za parádičku par excellence.
 • ludek.n
  Čtvrtá kniha Nejmocnějších hrdinů Marvelu nabízí tři zastaveníčka s Clintem Bartonem alias Hawkeyem, mužem, který na rozdíl od ostatních maskovaných hrdinů nemá žádné speciální superschopnosti. V příběhu Ostrostřelec Stana Leeho stojí ještě na druhé straně zákona proti Iron Manovi, ve Starých pořádcích už ale prozřel a v rámci nápravy se hlásí do týmu Avengers a konečně v čtyřdílné minisérii Marka Gruenwalda se společně s bývalou agentkou S.H.I.E.L.D.U Mockingbird staví na vlastní nohy a bojuje s padouchem jménem Crossfire. Rozdíl dvacet let, které od sebe dělí Leeho a Gruenwaldovy příspěvky, není téměř poznat. Dalo by se říct: najdi deset rozdílů a vyhráls! Jednotlivá vyprávění jsou hodně naivní a přímočará. Jednoduché zápletky si jdou za svým a mnoho prostoru pro zajímavé nápady nenabízejí. Mark Gruenwald jako kreslíř kopíruje styl 60. let, jak ho představují Don Heck a Dick Ayers, takže na první pohled je kniha výtvarně stejnorodá. Neurazí ani nenadchne.
 • ludek.n
  Právnička Jennifer Waltersová, sestřenice Bruce „Hulka“ Bannera, se v roce 1980 za dramatických okolností stala zelenou Amazonkou She-Hulk. Poté, co se léta protloukala Marvelovským vesmírem jako členka Avengers či Fantastic Four, ji devět let po debutu John Byrne coby Senzační She-Hulk zajistil samostatnou pravidelnou sérii. Kromě jiného ji dal do vínku jedinečný a specifický přístup k vyprávění příběhů. Jennifer si totiž uvědomuje svou existenci komiksové postavy, což jí umožňuje přímo komunikovat se čtenářem, přeskakovat mezi panely, protrhávat se skrz stránky, obracet se na své tvůrce a zapojovat je do dění, prostě využívat všech možností, jak bořit hranice svého fiktivního světa. Druhým nepřehlédnutelným elementem popularizace She-Hulk je Byrnův humor, který se neostýchá rýpat, ostouzet a parodovat cokoli, co mu přijde pod ruku. Od Star Treku, Robocopa, kreslené seriály pro děti, rytíře na bílém koni až k Santa Klausovi (dokonce ani samotný Marvel nezůstal ušetřen pohany). Někdy je veselosti až příliš a sklouzává ke stupiditě, ale povětšinou se Byrnovi daří balancovat na hladině vkusu. Kresba klasická „osmdesátková“, ale fajn s letmým blýskáním na překvapení.
 • ludek.n
  Zbrusu nový Ghost Rider, který v pravém slova smyslu Ghost Riderem vlastně není. Robbie Reyes neuzavřel smlouvu s ďáblem, nejezdí na nadupané motorce a o pomstu neusiluje on, ale jeho alter ego, satanistický masový vrah Eli Morrow. Spojení obětavého a zodpovědného středoškolského studenta, který se stará o postiženého bratra, s duchem mrtvého démonického zabijáka, dává autorům širokou škálu možností, jak na hrdinu nahlížet a do kolika osidel ho zaplést. Poněkud nešťastným se nicméně jeví přeskočení čtyř prvních sešitů po úvodním startupu, neboť čtenář se pak v následujícím pěti sešitovém Odkazu plácá jako moucha v kaluži vody a zoufale hledá souvislosti, které mu unikají tím více, čím se příběh noří hlouběji. Kresba je parádní, ovšem v dvoustránkových kolážích je až neskutečně chaotická a nepřehledná. U některých z nich jsem ani netušil, na co se vlastně dívám, kde mají postavy hlavu a kde patu, o dalších elementech ani nemluvě. Dynamika a drive jsou neskutečné, ale stará pravda „méně je více“ tady platí jako vyšitá.
 • ludek.n
  Kaskadér Johnny Blaze se díky neuvážené smlouvě s ďáblem stal monstrem jménem Ghost Rider. Celé to odstartoval v roce 1972 sešit Marvel Spootlight č. 5, který pak záhy následovala samostatná série a nejrůznější klony, reuniony a hostovačky nás provázejí v podstatě až do dnešních dnů. Příběhy Začarovaný kruh a Pekelný dluh z let 2006-2007, obsažené v této knize, má na svědomí scénárista Daniel Way, za kreslící podložkou mu asistovali Javier Saltares, Mark Texeira a Richard Coben. Základními elementy obou vyprávění jsou zlost, vina a pomsta. Plynulost a sourodost děje tu rozhodně nejsou hlavní veličinou, zabýváme se spíš dílčími myšlenkami a jednorázovými nápady, které drží pohromadě jen silou vůle a člověk se zde ztratí pouhým otočením stránky. Problémem je už vlastně samotná postava Ghost Ridera, jehož od základu nenávistný a agresivní postoj buď akceptujete, nebo nad komiksem rovnou zlámete hůl. Kresba solidní, pár ohromujících panelů, ale povětšinou rutina, v případě Pekelného dluhu už téměř karikatura.
 • Django
  Django26.2. 20:24Sweet Tooth - Mlsoun #03
  V některých případech mi to přišlo, trochu uspěchané. Finále na Aljašce mi přišlo neslané nemastné, celkem je mlsoun parádní komiks který není o cíli ale cestě samotné.
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš26.2. 17:16Barbar Conan #02: Mořští jestřábové
  V 90. rokoch, kedy ledva-ledva vychádzal Barbar Conan v Semic-Slovarte, sa mi ani len nesnívalo, že sa raz dožijem toho, že v češtine budú vychádzať takéto jeho masívne omnibusy. Na Morských jestřáboch je rovnako, ako na jednotke, badať od prvého pohľadu editorská poctivá práca. Musela to byť neskutočná piplačka, dať to všetko dokopy. Ak by sa ambiciózny plán podarilo dotiahnuť do úspešného konca a vyšlo by „všetko“, bol by to husársky kúsok a klenot komiksovej knižnice. Sú tu tony komiksov, veľa bonusov, kvalitný papier, prebal, lacetka a rozkošne anarchistický slovník, ktorý sa k „starým“ conanovkám hodí (sic, tak jest, zřete, neb). Podmračený Cimerčan s mečom veľkým ako Cthulhuho (uff, nezávideniahodné skloňovanie) špáradlo medzi zuby si ide stále to svoje, z dobrodružstva do dobrodružstva, ženy oslovuje „ženské“ a spravidla sú to smrteľne nebezpečné beštie, alebo jednoduché osoby, ktoré túžia po tom, aby ich oplodnil. Jedno exotické miesto strieda druhé, štvrté tretie... No a v tom tkvie problém. Viac, ako v príbehoch iných slávnych komiksových postáv, mi v Morských jestřáboch do očí udierala monotónnosť, zotrvačnosť. Všetko sa neustále opakuje, len postavy majú iné mená a príbeh X sa na rozdiel od príbehu Y neodohrával na mori, ale v džungli atď. Mnohé batmanovky sú tak diametrálne odlišné, až to berie dych. Komiksový Conan je proste stále len komiksový Conan. Značne ma bavilo týmto v mnohom obdivuhodnom ombinuse listovať, privoniavať si k nemu a dotýkať sa ho, ale menej ma bavilo čítať ho. Na môj vkus to bolo príliš rovnaké, stále o tom istom. U iných komiksových postáv vážne až tak nebije do očí repetetívnosť. Unavovali ma i siahodlhé dlhé texty a dialógy, čo je vec, ktorá sa k postave nehodí. Takisto ma rušili divnosti (Conan má modré vlasy a iná postava o nich hovorí ako o čiernych), nezrovnalosti (omráčeného Conana jazdec prehodí cez zadok koňa ako vrece zemiakov, ale stúpa do takých strmých schodov, že by sa barbar zo zvieraťa zákonite musel zošmyknúť) a veci, z ktorých je zrejmé, že sa Conan ešte len hľadal sa (takže používa absurdné vety typu „rozehřejí tě mé horké polibky“ alebo padne hláška „po zádech mu strachy přeběhne mráz“ – Conanovi????). Napriek tomu som sa rozhodol prižmúriť oko a dať až 4*, lebo je to naozaj kus krásneho komiksu. Dúfam, že sa dožijem podobných ombinusov aj so Spider-Manom z 80. a 90. rokov, ktorý je mi bližší (OK, žarty bokom: viem, že nedožijem). 2-3* za komiksy, 4* za editorskú prácu (resp. zámer dať toto desaťročia vychádzajúce monštrum do jedného kompletu). Ako Norrimu, aj mne sa páčilo Conanovo znechutenie civilizáciou. Miestami dáva riadne radikálne mizantropické hlášky a ak nie on, tak postavy okolo neho. Rovnako mi imponovala jeho nechuť stať sa kráľom (akejkoľvek ríše). Proste na to kašle, nestojí mu to za to, vie, že by sa s tým spájali len problémy a marazmus a tak prehnane povedané v každom druhom zošite zahodí kráľovskú korunu a ide preč.
 • trudoš
  Druhá kniha Katastrofy nám tentokrát přináší sérii krátkých a delších povídek, mapujících události plné zmaru a zkázy. Některé jsou komické, jiné tragické, občas jde o spojení obého. Rozhodně je to ale nečekaná změna oproti prvnímu albu, jež nabídlo jasně definovanou událost. Ovšem poslední příběh nám dává na vědomí, že zemětřesení dost možná vůbec nebylo přírodním jevem, ale cíleným zločinem...
  Tohle se tvůrcům povedlo, především pro tu maličkost, že síly všech hrdinů i padouchů se během několika minut prakticky vyrovnaly. Žádné souboje s geniálními zločinci, mimozemskými parazity či kouzelnými bytostmi, ale starý dobrý zemětřas. Navíc je ke cti tvůrců třeba dodat, že se nijak nepářou s počtem obětí, díky čemuž celá událost působí mnohem hodnověrněji. Jediné, co tomu krapet podkopává uvěřitelnost, je fakt, že o zemětřesení slyším poprvé a na budoucí tváři Gothamu se prakticky nijak nepodepsalo. Netuším, kde se stala chyba, ale v tomhle ohledu soudruzi ze západu troufale zahodili klenot.
 • Django
  Django26.2. 14:39Sweet Tooth - Mlsoun #02
  Lemire s komiksovým médiem umí dobře pracovat. Tak nám přibylo trochu duchovna, takže ten vznik zvířecí epidemie asi nebude tak jasnej, jak sem myslel. Kresba a barvy prostě perfektní, ale napadlo mě že čistá kresba bez coloringu by to mohla o třídu výš posunout.
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin26.2. 10:47Dopis 44
  Se svou sklerózou velice oceňuji vydávání příběhů v jednom kuse, ale zde se už ocitáme na hraně čtenářské únosnosti, tím myslím zejména formát knihy - to i rozměry větší Kolosální Conan se čte paradoxně lépe. Ale to je pouze první z mnoha ambivalentních pocitů, které z komiksu mám. Aby bylo jasno, dílo je to husté, hutné, bezesporu originální, mnohovrstevnaté, hrající si s velmi zajímavou sci-fi zápletkou, která má vliv na to, že místy čteme i politický thriller, který se nebojí i psychologické roviny zdejších aktérů. Dialogy jsou fajn. A ač jsem čtenářsky spíše spokojen, než nespokojen, příběh je podle mě místy děravý jak ementál, zdá se mi také, že mnoho zůstává nevysvětleno či přeskočeno.

  Že je jedním z ústředních motivů americké prezidenství, vítám, nicméně zde se při souboji mezi 43. prezidentem (archetypální GWB?) potácejícím se divně mezi chaotic a lawful evil a 44. prezidentem (vyžehlenou "dobrou", snad - ač "bílou" - obamovskou změnou?) dostáváme do hájemství klišé a kýče, které se na mnoha místech přetavuje v onen úsměvný a nesympatický amerikocentrismus. Nástavající katastrofické války světových rozměrů a politická jednání o nich jsou odbyty až neuvěřitelně rychle a neřkuli hurvínkovsky. To samé platí o blížícím se konci světa, jenž postupuje tak trochu arkádovitě a devalvuje tak prvotní zajímavý sci-fi námět. A samozřejmě je třeba věci řešit za dvě vteřiny dvanáct.

  Shrnuto, Charles Soule se toho rozhodně nebojí a je to očividně velice ambiciózní scénárista, u kterého jsem zvědavý na jeho další počiny, které do své stáje zařadilo MB. Komiks je to takřka monumentální, obsahuje opravdu plno zajímavých myšlenek, trpí však klasickou komiksovou naivitou...

  Celkový dojem: 70%
 • hroubek
  Katastrofa pokračuje a Bruce Wayne a jeho alter ego Batman se snaží zachránit koho můžou. Na komiksu se mi hodně líbí to, jak ukazuje, že tahle katastrofa zasáhla úplně všechny. Od nejbohatších po ty nejchudší. Velmi dobře fungují mini epizody, které hezky ukazují jak se lidé chovají. Co se týče hlavního příběhu, tak je fajn, čte se to dobře, ale pořád mám problém, že mi tam něco chybí. Příběh mě nedokáže naplno sejmout a poslat do kolen abych ho četl jedním dechem. Na druhou stranu je to celkem příjemná změna oproti klasickým příběhům.
 • Bary02
  Předposlední díl Batmana od Snydera mi přišel jako takový čistý průměr. Nejsem žádná konzerva a tak mě nápad s tím, že batman je veliký symbol naděje pro Gotham a je tudíž potřeba a novým batmanem se stane Jim Gordon přišel skvělý. Styl jakým to Snyder podává už je o trošku horší. Nechytejte mě však za slovo, jedná se o skvělou superhrdinskou akci, ale čekal bych trošku víc. Zajímalo by mě jak by na tuhle změnu reagovala etablovaná zločinecká galérka v Gothamu, nehledě na to, že třeba o batfamily tady nepadne slovo. Přitom tato batrodina by měla být právě tím hnacím motorem který dotáhně Jima Gordona jako batmana k dokonalosti a ukáže mu tu pravou podstatu toho co to znamená být batmanem. Každopádně jsem velice zvědavý jaké bude vyvrcholení děje a jak velkou hrozbou je pro Jima Gordona nebo možná i pro celý Gotham Mr.Bloom a těším se na pokračování
 • Norri
  Stejní tvůrci, a přesto je druhá kniha jiná než ta první. A není to jen tím, že se to tentokrát neodehrává v Gothamu, ale v želváckém New Yorku. Kresbu jsem si užíval o více než v první knize. Bane je tady velkolepý. Jinak je to ale mnohem méně nahláškované a méně odlehčené. Nese se to na temnější a epičtější vlně. Zpočátku mi to připadalo jako chyba, že bylo humoru oproti první knize ubráno. Přece jenom, humor je silná zbraň a želvám velice svědčí. Bitky s Banem mě ale přesvědčily, že i temnější příběh může v tomto crossoveru dobře fungovat.
 • sedw
  Opět návrat do top formy. Bavily mě obě linky, jak linka z reálného světa, tak z podsvětí. Dochází opět k několika odhalením a zvratům, zároveň se konečně propojují linky, které byly od počátku vedeny samostatně. A nevím, čím to je, ale tento díl mi zároveň přišel zatím jako nejlépe kreslený ze všech.
 • sedw
  Po předchozím díle dochází k mírnému zklidnění a začíná se odvíjet druhá polovina příběhu a tedy nová linka. Objevují se nové postavy, a ne všechny jsou mi tak sympatické, jak jsem byl u tohoto komiksu zvyklý. I tak jsem se ale bavil a konec navnadil na další události.
 • sedw
  Prozatím nejlepší díl, bavilo mě na něm všechno, jak příběh z přítomnosti, tak nahlédnutí do minulosti. Velké zvraty, velká odhalení, napětí od začátku do konce. Nemám co vytknout.
 • Qvestor
  Qvestor25.2. 16:25Vodní had
  Vodní had je velmi zvláštní a podivný komiks, který nejde pohodlně přiřadit do nějaké škatulky. Nejvíc určující je pro něj surreálno a horor, jako pro celé Sandovalovo dílo. I zde platí, že to není nic pro čtenáře, co chtějí mít všechno polopaticky vysvětlené, jasné, srozumitelné a předžvýkané.
  Zpočátku jsem měl pocit, že toto bude nejpřístupnější Sandovalův komiks, který se mi dostal do ruky, ale brzy jsem byl vyvedený z omylu. Stejně jako u Růžového a černého a u Pohovky a mrtvoly i tady musím přemýšlet nad celým příběhem a v duchu ho zkoumat jako rubikovu kostku, abych viděl, kam co zapadá.
  O ději samém se nedá psát bez spoilerů. Je to vyprávění podle mého gusta, protože já mám z různých žánrů nejradši horory a pohádky, pohádkové horory, hororové pohádky. Je tu řada naprosto ohromných panelů a výjevů, z nichž běhá mráz po zádech - nádherný je ten, na kterém schází hrdinka po schodech pod vodní hladinu.
  Jako Švankmajer je i Sandoval posedlý zuby; zatímco u Švankmajera je to většinou odporné, u Sandovala to většinou působí podivně sexy.
  Vodní had je originální a autentické dílo a při prvním setkání s ním jsem měl pocit něčeho zlomového, převratného a přitom současného. Doporučil bych ho každému, kdo má opravdu rád nespoutanou imaginaci.
 • deefha
  deefha mecenáš25.2. 11:29Sexuální výchova na 120 % #03
  Tak to máme za sebou. Po naspeedovaném prvním a podprůměrném druhém dílu je tu velice nevyrovnaný třetí, který se chvíli snaží hrát na vážnou notu, aby hned v další kapitole zase spadnul do křečovité agitky. Slibný začátek se sice věnuje problematice těhotenství a interrupce (kniha je z roku 2021, takže v ní není zmíněná "potratová pilulka", která je v Japonsku legálně k dispozici až od roku 2023; btw Japonsko je sice v tomhle relativně pokrokové, ale standardní potrat je dost drahý a je k němu potřeba souhlas partnera), ale učitelka Cudži si neodpustí zařvat, že "odmítání ochrany před početím je forma domácího násilií!". Další kapitoly se pak už nesou v duhově monotónním duchu:

  "Nejdřív si zopakujeme, co znamená LGBT!!!"
  Transgender
  Bisexualita
  Sexuální menšiny
  Sexuální výchova budoucnosti

  Příběhem, který se snad poprvé prolíná všemi kapitolami, je školní výlet do Ósaky a souběžná příprava na školní festival (bude LGBT expozice, pochopitelně, co taky jiného?). Během školního výletu vyzná uřvaná učitelka Cudží lásku zdravotní asistentce Nakazawě, po které jede už od prvního dílu. Cudži je totiž bisexuální, i když neměla nikdy nic z žádným mužem (pochopitelně... takže je teda bi...? OK...). Nakazawa se nedá a Cudži upadne do deprese, ale stejně se rozhodne všechno vykecat svým oblíbeným žačkám (dvě lesby, ta co má ráda BL a nečitelná Kašiwa s kocourem). Nastává pseudoromantická zápletka, kdy se žačky rozhodnou udělat Cudži radost a psychologickým nátlakem spojeným s vydíráním doslova donutí Nakazawu, aby na festivalu dala Cudži druhou šanci a před celou školou slíbila, že s ní půjde aspoň na nezávazné rande. Moc pěkný, holky, fakt moc pěkný!

  Na samém konci se ještě nečekaně zjeví jediná mužská postava v sérii - přísný zástupce ředitele. Prohlédne si LGBT expozici, dojatě zaslzí a prohlásí: "Kdyby se nám zamlada dostalo takového vzdělání, možná by dnes bylo všechno jinak." Cudži samozřejmě kontruje a zařve za ním, když odchází školní chodbou v dál: "Na změnu nikdy není pozdě!" No, a to je konec.

  Vlastně ne. Bonusová minikapitola popisuje ono vyžebrané rande Cudži s Nakazawou. Zdravotní asistentka je ovšem charakter - nenechá se ani vzít za ruku, ani nepřistoupí na tykání. Jako jediná tak celým příběhem projde beze ztráty pověstné heterosexuální kytičky a získává si tím můj nesmírný obdiv. V kontextu knihy si nicméně myslím, že na ni bylo tímto závěrem poukázáno jako na někoho, kdo to vlastně celé kazí. Inu, nedá se nic dělat - někdo prostě musí být normální! :-)

  Můj celkový názor na tuhle mangu si můžete poskládat po přečtení komentářů k oběma předchozím dílům. Kdybych to měl shrnout čistě za sebe: tyhle tři útlé knížečky jsou tak nebezpečně blbé (resp. blbě nebezpečné), že by si je opravdu měl přečíst každý. Ale ne proto, aby se v oblasti sexuální výchovy snad nějak "dovzdělal", to fakt ne. Spíš proto, aby se na vlastní oči přesvědčil o tom, jak se osvěta nemá dělat. Jsou mnohem lepší a odbornější publikace. Jen holt nejsou kreslené, no...

  Mír a klid s vámi!
 • Fry
  Dějový oblouk autorova vyprávění se posouvá do dalšího cyklu a do děje se vrací mnoho známých, avšak spíše okrajových postav z předchozích knih. Věřím, že to má Mignola celé dobře naplánované, avšak scenáristicky je to alespoň v této knize strašně přeplácané. Škoda, čekal jsem od toho víc.
 • Spider-man
  Spider-man24.2. 20:44Lex Luthor: Muž z oceli
  Sonda do hlavy Lexe Luthora. V podstatě se mi líbí myšlenka, že Lex je ochránce světa před mimozemským emzákem. Jen mi bylo líto Naděje.
 • Spider-man
  Superman je v pohodě, škoda, že pointa hlavního příběhu je odhadnutelná už na druhé stránce a v závěru je ještě naprosto lacině odprezentována. Bažináč mě bavil víc. :-)
 • Django
  Django24.2. 15:55Betelgeuse (paperback)
  Oproti Aldebaranu to působí poněkud nevýrazné, jumove velcí sympaťáci. Snad jediná záhada která mě zaujala, byla kdo vytvořil ten počítačoví virus. Bonusový příběh Kim a zimní květina, je vizuálně perfektní.
 • Norri
  Jsem rád, že mě ten komiks nezklamal a naplnil téměř všechna má očekávání. Vůbec se to nebere vážně a je to krásně nahláškované. Docela často jsem se při čtení smál. Co na tom, že příběh je jenom o tom, aby se udělala týmovka. Nikdo příčetný nemůže čekat nic hlubokého od crossoveru Batmana a pubertálních zmutovaných želvích ninjů. Tohle bylo naopak napsané tak, aby to bavilo a potěšilo fanoušky obou světů, a to se povedlo. Trošku rozpolcený jsem ohledně kresby. Některé strany jsou naprosto boží. No a na některých ta kresba vůbec nefunguje, jsou tam špatně proporce a obličeje jsou tak nějak směšné. Naštěstí to dobré převažuje. Celkově mám pocit, že tento komiks dělali všichni zúčastnění s láskou k želvám i Batmanovi. Za zmínku stojí i rozsáhlá galerie obálek na konci knihy.
 • Svraster
  Povídky od Sapkowského od dětství miluju a nedám na ně dopustit a tohle převedení do komiksu se mi hodně líbilo, hlavně proto, že se drželo skvělé předlohy. Moc mě to potěšilo, snad vyjdou další adaptace původních povídek.
 • Poniczech
  No, nevím. Tenhle komiks mi přišel "moc hrr" i na mě a to sám patřím mezi lidi, co si dávají pozor na to, co kupují, snažím se jíst míň masa, kompostuju, nakupuju co nejvíc bez obalů a kupuju potraviny od lokálních prodejců, aby nejezdily přes půlku zeměkoule.

  Myšlenka krásná, některé ukázky "jde to i takhle!" byly sice fajn, protože ten komiks pak nebyl jen obecné plácání o tom, že máme dávat pozor na přírodu, ale rovnou i ukázal, jak na to. Taky mi nejprve přišlo super, jak se můžu ztotožnit s postavou Izii - ráda by chtěla žít permakulturně, ale má spoustu obav a některé věci jí nevyhovují.

  O to víc mě mrzelo, že na konci příběhu prostě na všechno přistoupí a my se ani nedovíme, proč se tak nakonec rozhodla (asi aby zůstal šťastný její přítel?). Prostě změní povolání, což je tam sice popsáno jako něco, co není úplně jednoduché, ale ona to "prostě zvládne".

  Sečteno a podtrženo - komiks celkem hezký, ale jedině jako vzdělávací teorie, nemyslím si totiž, že někoho přesvědčí o změně životního stylu. Já osobně budu dál jíst víc zeleniny z vlastní zahrady, ale suchý záchod na zahradě a "lednici" z květináče a mokrého písku asi přenechám jiným nadšencům.
 • Django
  Django23.2. 11:00Ryby - Útok z hlubin
  Bezesporu nejlepší itova práce, kam se na to hrabe spirála která je strašně přeceňovaná. Začíná to tak nevině a pak už to jen narůstá a narůstá. Když už si řekněte že ryby dosáhly vrcholu tak ejhle ani náhodou. Jako třeba zombií cirkus který sestřelí vzducholoď a ona roztáhne křídla a nasadí tryskový pohon.
 • Django
  Barevné stránky fajn, naprosto zmatený děj. Takové to filozofování o tom co dělá člověka člověkem, a jestli je syntetický člověk ještě člověk, a otázky o existenci duše. Až do půlky knížky jsem nevěděl o čem to je. konec nám to vysvětlí, ale dát domu 3 hvězdičky prostě ne.
 • Django
  Django23.2. 07:46The Ghost in the Shell
  No nevím proč to je ve světě takový kult. Ve své době naprosté hardcore scifi, ale dnes už standartní scifi. Největší plus je kresba, když ale dáme stranou kresbu a scifi kulisy, tak scénář a dialogy postav prostě průměr. A když to tenkrát vyšlo četl jsem to pomalu s náboženskou úctou :) jinak průměr 3 za kresbu davem 4 hvězdu.
 • faster86
  Zajímavější, než první díl, ale vesměs je to u celeho pochmurného kraje stejné, takové fajnové čtení.