• Delphín
  ,,Každý muž... každá žena... každý národ... každý věk má svého Pavouka. Ty jsi byl můj. Jaká to čest!"
  Naprosto fenomenální dílo, ke kterému se mi jen těžko hledají slova, abych se odlišil od ostatních recenzí. Vše podstatné již ale o tomto komiksu bylo již mnohokráte řečeno a já se budu jen s chutí opakovat.
  Naprosto geniální cesta do hloubi duše Spider-Mana ale hlavně Kravena. Jako záporáka jsem ho nikdy moc nemusel. Tady se ale ukázal jako neuvěřitelně charizmatický člověk s nešťastným osudem. Myšlenkové rámečky jsou tu udělané oproti jiným komiksům odlišně, díky čemuž se více můžete ponořit do té velké psychologické noty, která zní celým tímto komiksem. Podstatu příběhu navíc pochopí každý, nemusíte být nějaký vystudovaný psycholog.
  Kresba na první pohled taková klasika, která neurazí. K tomuto příběhu ale skvěle sedne. Furt tam prší, každý panel na Vás doslova vdechuje tu depresivní atmosféru špinavých uliček v New Yorku.
 • Liborius
  Krátký, vcelku pozoruhodný příběh povznáší především netypická a bravurní vizuální stránka vizionáře Moebia, který vyšší hodnocení stvrzuje ještě smečem v podobě bohatého a zajímavého bonusového materiálu. - 9/10 Více na https://multiverzum.sk/stan-lee-moebius-silver-surfer-podobenstvi/
 • faster86
  Obsah kulatých bublin je nic moc, ale obsah hranatých... to tento komiks pozvedá výš než je normální superhrdinská týmovka. Je tu spousta, ale spousta postav, každá dostane svůj prostor a to nenuceně, což u týmovek většinou není.
 • radkin
  Výborné. Ucelené. S náladou. Různorodé. Děkuji
 • Norri
  Norri mecenáš12.1. 21:16Gunsmith Cats #02
  Druhá kniha dějově i kvalitativně navazuje na první knihu. Pořád je to napínavé, akční, drsné, humorné a má to kapku erotiky. Druhou knihu jsem četl hned po té první a v jednu chvíli jsem měl trošku pocit, že je to pořád to samé. Ale přidaly se drogy a celé to najednou dostalo úplně jiný odstín. Pořád je to hodně zábavné a nemůžu jinak než hodnotit to stejně jako první knihu.
 • Norri
  Norri mecenáš12.1. 21:15Gunsmith Cats #01
  Asi jsem to nejdříve neměl dávat číst synovi, hehe :-) Jasně, přeháním, ale i tak mě Gunsmith Cats překvapily. Je to parádní - napínavé, akční, humorné, a čtenář se navíc něco dozví o zbraních. Navíc to má kapku erotiky. Parádní zábava, kterou bych rád viděl zfilmovanou. Hlavě ten "prohoz", hehe! :-)
 • Hawwwran
  Hawwwran mecenáš12.1. 14:23RUR
  Tohle mi vážně sedlo. Slyšel jsem RUR jen jako rozhlasovou hru a při čtení jsem jí slyšel v hlavě. Barevné podání a vůbec celé podání mi k tomu vážně skvěle sedlo. Co se týká RUR předlohy, tak mne překvapuje jak aktuální to pořád je. Necítím z toho 100 let staré dílo.
 • Palebras
  Soukromý očko je prostě klasická Lobákovina. Příběh samotný je jednoduchý, ale rozhodně jsem se u něj nenudil. Stejně je zde jen jako křoví pro tunu Lobových parádiček ve formě rozbitých kebulí, roztrhaných páteří a vybuchlých pazourů. Rozhodně mi ale chyběly pořádné hlášky, které by to celé pozvedly na vyšší úroveň, což se však nestalo. Frajer jako Lobo, by měl hláškovat jako o život, zatímco maximálně díky překladu Španihela, balancuje někdy na samé hraně předpokládané vtipnosti. Jinak se Soukromý očko četlo moc dobře, kresba bylo naprosto v pohodě, neměl jsem s ní sebemenší problém a rozhodně jsem se pobavil. Takže za mě spokojenost a zamrzela pouze absence pořádně kulervoucích hlášek, kterých jsem se bohužel nedočkal. I tak ale hodně slušná práce!
 • Moon
  Velice povedený komiks, fajn kresba a dobré vykreslení charakteru Johnyho Storma.
  Dobře tu fungují vztahy mezi postavami a je to tak trochu jiné hrdinské počtení. Jedinou výtku bych měl ke konci, který byl slabý a celé to tak trochu zazdil.
 • Moon
  Povedená knížka, kresba a zápletka fungují dobře a Banshee je sympaťák.
 • Moon
  Fajn napsaná postava v průměrném příběhu.
 • mewt
 • mewt
 • George Walker Bush
  Jak je ten námět nápaditý, tím je i místy značně přiblbý. Ale pokud se zrovna Jodorowsky nevěnuje svým surreálno-buddhistickým komiksovým tripům, celkem mu to dějově svižně šlape, podobně jako třeba u Královské krve. Jen tohle není fantasy pohádka, ale historické fantasy, které využívá skutečných postav a událostí, ovšem dává je do úplně jiného vyfabulovaného světla, což obecně popravdě příliš nemusím.

  Celkový dojem: 60%
 • trudoš
  „Víte, co mi nejvíc vadí na dietě? Jídlo je společenská záležitost. S dietou je člověk vždycky sám.“
 • nejakdivne
  nejakdivne12.1. 00:27Rudo
  Leto 1998, kdesi v hlbokých horách medzi Breznom a Rimavskou Sobotou, kde sa líšky báli tieňov a elektrinu tu poznali len počas búrok.
  "Dano, spíš?"
  "Nie, fabulujem."

  Len tak ďalej, starčok.
 • tom173
  Prvních pět sešitů funguje jako přístupný a zábavný WW origin. Potom se děj bohužel hodně zrychlí a scénář působí trochu odflákle. Závěrečný sešit pěkně rozšiřuje mýtus Cheetah o které toho u nás moc nevyšlo. Celkově dobrá oddechovka, která baví po celou dobu čtení.

 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin11.1. 17:49Neználci
  Strašně příjemná grafická exkurze do světa komiksu a - pro mě zejména - vinařství. Pěkná kresba, zajímavosti z enologie, milé vyprávění o jednom přátelství - zkrátka povedený námět.

  Celkový dojem: 90%
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin11.1. 14:11Piňďa / Růžové něco
  Kniha o Piňďovi se vám asi líbit nebude. A jestli jo, tak ste divný.

  Jo, přiměřeně divnej jsem, neb se mi to přiměřeně líbilo. Je to samozřejmě dost úlet, samozřejmě to dost připomíná Maxe Andersona, ale je to celkem vtipná záležitost. Nejdříve se vrhneme (respektive podle toho, jak si o otočíte knihu) na surrealistický love trip. Poté jsem se dosti chlámal u růžové značně vulgární záležitosti, abych to zakončil depresivním hororem alias originální adaptací klasické pohádky.

  Už jsem byl svědkem toho, jak se některým lidem z tohoto díla obracejí panenky a cítí se býti pohoršeni, ale mě to celkem pobavilo.

  Celkový dojem: 70%
 • Copak(:-chceš
  Tohle bylo super, bavil jsem se, místy sice ukecané ale je to spidey.
  První origin byl moc good i když je tam ten věk vidět, za to remasterované vydání jsem rád protože člověk to vidí v modernějším tónů. Navíc už vyšlo neremastrované, tak aspoň změna:-| Sinister six bylo prostě retro(tzn. ukecané, nějaké výrazy postav vypadají jako by měli záchvat nebo co, a spoustu nelogičností, jako proč sakra nešli na pavouka najednou, ne odděláme ho po jednom a jednomu se to snad povede) ale bavilo mě. Šťastné narozeniny bylo supr straczynskiho mám rád a romita je. skvělé kreslí. Příběh byl zábavný a celkem i napínavý. Na závěr ještě dva kvalitní minypříběhy.
  Za mě 102%...;)
 • trudoš
  Opět maličko zklamání. Tahle série evidentně od svého počátku kladla na scénáristy vysoké nároky, aby ve stínu Strážců vytvořili vlastní majstrštyk. U mě bodoval zatím jen Darwyn Cooke s Minutemany, ostatní tvůrci pouze okořeňovali již dostatečně kořeněné. A ani J. Michael Straczynski nepředvedl žádný zázrak. Příběhy pracují s jeho oblíbeným motivem hledání smyslu života, přičemž Sůva si ještě drží dobrodružný charakter a pěkně propojuje minulost s budoucností. Ovšem Dr. Manhattan už je přesně tak zmatený, jak jsem se od počátku bál – co ale čekat jiného od postavy, putující napříč časem a realitami. Nejlépe z toho nakonec vychází bonusový Moloch, který je výborně vypointovaný, třebaže je dopředu jasné, jakým směrem se budou události vyvíjet, znáte-li opus magnum Alana Moorea. Charakteristická kresba Eduarda Rissa pak v tomto případě taky dělá svoje.
  Album sice splňuje, co si redaktoři předsevzali, avšak že by povýšilo celou sérii na zapsání se do školních čítanek, to zas bohužel ne.
 • Carnage
  Za mě taky dobrý, udělat z Dooma hrdinu je tak absurdní až je to právě na příběhu to nejlepší. Stejně jako to Victorovi nežere nikdo z hrdinů a z Shieldu tak mu to nežeru ani já a tím pádem to splnilo účel. Maleev má sice celkem hezkou kresbu ale přijde mi že v dramatických a akčních scénách mu to zas tolik nejde i když jak kde. Zbývající sešity jsem si pořídil digitálně a jako celek je to ještě lepší ale zakončení mi přišlo ve výsledku celkem slabý a bylo tam dost nevyužitého potenciálu a pořád mam radši Dooma jako čistokrevného záporáka.
 • RudyRod
  Šíleně krásné.
 • Ter
  Kresba hnusná - knihu zachraňujú Paralel lives. Príbeh stál dosť za hovno. Téma svatba by sa dala využiť podstatne zaujímavejšie. Musel som sa nútiť čítať každú ďalšiu stranu. Od vydania Avataru od CC som až do tohto komiksu väčšiu sračku nekúpil. Škoda papiera.
 • brkowycz
  V tomhle komiksu jsem dostal nejspíš to, co jsem vždycky doufal, že dostanu od Jodorowského. Tam mi také obálka vždy slibovala kombinaci akce a mystiky a Jodorowský přitom většinou jen píše pološílené příběhy plné násilí a sexu, ve které vystupují postavy absolutně bez hloubky.
  Tady je mystika velice jemně a zajímavě podaná, příběhy fungují skvěle, jsou napínavé, také plné surového násilí, ale není to takové to gore porno, co dělá Jodo (viz Borgiové). Kresba je krásně detailní, líbivá, za mě určitě jedna z nejlepších MDEK, co u nás vyšli.
 • karl173
  Tak jsme na samotném konci nemastného, neslaného runu Briana Hitche a podle zákulisních informací se má jednat o to nejlepší, co tento původem kreslíř dokázal s Ligou spravedlnosti spáchat. No a já rovnou mohu potvrdit, že je to pravda.

  Začátek je taková klasika. Hodí nás to přímo do děje a opět jsme svědky nějaké apokalypsy, pro tentokráte z budoucnosti. Nic převratného říkáte si. Jenže pak nás to hodí do současnosti a hrdinové z budoucnosti konfrontují JL s tím, že svět je v troskách a ke všemu jsou to jejich děti. Uff, to zní zase jako nějaký typický " román " z mainstreamových vod v tich nejklišojidnějších kulisách.

  Jenže!. Všechno to kupodivu Hitchovi funguje velmi dobře. Postavy mezi sebou vedou slušné monology, děj se ubírá opravdu velmi zajímavým způsobem a navrch to všechno skvěle vypadá, jelikož Fernando Pasarin nejenže je ve formě, ale navíc se postaral o celou knihu, takže žádné výkyvy v kresbě zde nečekejte. No prostě prostředek knihy se opravdu povedl. Sice se nejedná o nic převratného, ale funguje to!

  Bohužel závěr se znovu sklouzne se všemi klišé, které v superhrdinském žánru máme, což je trochu škoda, jelikož si myslím že se z toho dalo vymačkat o něco více. Možná kdyby touto knihou Hitch začal a více to rozvedl, mohla z toho být zajímavější série. Ovšem to už je teď jedno.
  Hitchův run je u konce a naštěstí skončil tím nejlepším. Nečekejte v této knize něco převratného, ale pokud chcete klasický superhrdinský mainstream, který bude dobře šlapat a dobře se na něj dívá, tak jste na správném místě. Slabší 4*
 • hroubek
  Tohle mi sedlo. Je vidět, že i samotného autora ta myšlenka bavila a dost dlouho si jí představoval. Bendis odvádí velmi dobrou práci. Je to hravé, zábavné, a nabízí to zajímavý pohled na Dooma a jeho přemýšlení. Tento pohled se mi dost líbil, jelikož krásně ukazuje, že se dá s některými charaktery pracovat jinak. Kresba od Maleeva je moc pěkná a k tomu to příběhu se hodí. Trochu mě mrzelo, že to žene, tako moc dopředu a nedostaneme žádný pořádný souboj. Jediný velký nedostatek tohoto komiksu je, že končí v ten nejhorší moment a asi nikdy nebude dovyprávěn. Je to velká škoda. Neoblíbený Iron Man je velmi povedený komiks.
 • james89
  Tak zde bych hned na začátku uvítal stručný popis jednotlivých postav pro oživení, protože jsem se v hromadě severských jmen začal trochu ztrácet. Tento díl mě ze všech bavil asi nejmíň. Už se tu hodně řešila politika. Děj se sice odehrává v severských zemích, ale v jednom panelu je nakreslená Staronová synagoga v Praze.
 • james89
  Trochu mi opět vadily zdlouhavý rozhovory z vydávání novin a Mikaelovy vztahy s ženskýma, ale stále zajímavý thriller. Trochu mě v kresbě zarazilo to, jak borec ke konci pronásleduje s novým Mustangem, tak zezadu na dalším obrázku je jeho auto nakresleno jako Mustang Mach 1 z r. 1971. Mohli si s tou kresbou dát víc záležet a nedělat ze 2 aut jedno :)
 • james89
  První 2 díly se mi líbily z celé série nejvíc. Jen pachatel se odhalil nakonec celkem rychle a nebavily mě zdlouhavý rozhovory ohledně vydávání časopisu
 • Darth Raelchi
  Taky příjemná sbírka a dokonce mě příběhy bavily o trochu víc než v předchozí sbírce. Více delších příběhů, dobrodružství bylo příjemně napojeno na historii a reálné věci. To mi u Rychlých šípů trochu chybělo, propojení se světem tady, ale zase to není na škodu, mít vymyšlený svět. Modrá pětka si bere to nejlepší z obou světů a dělá to brilantně a čtivě, kresba mě tu moc bavila a já si jejich dobrodružství moc užil.
 • MEGA
  Silver Surfer a jeho jedinečný šarm v podání Stana Leeho září nejjasněji. Zde si Stan psaní očividně užívá a nešetří s monology o podstatě lidstva. Surferova postupný růst nenávisti ke společnosti mě bavilo sledovat. Nejhorší sešit byl pak souboj s Thorem, na který jsem byl zvědavý nejvíc, ale nakonec byl velmi prázdný a příběh tam byl pouze pro to, aby se Thor a Surfer pomlátili a toť vše. Nejvíce se mi líbila část s prvním výskytem Mephista, který v podání Johna Buscemy působil opravdu zlověstně. Celkově je kresba špičková a na knihu je radost pohledět. Parádní old-schoolová jízda
 • Darth Raelchi
  Už je to slabší sbírka oproti první, ale je pořád dobrá a poutavá. Dva delší příběhy plné dobrodružství a poučení doplněné o příjemnou kresbu Marka Čermáka. Bohužel, ale některé strany trpí špatnou kvalitou a kreslířovými opravami v letteringu, což si myslím, že by mělo být redakčně zmáknuté. Měl by být kladen větší důraz na co největší jednotnost grafické stránky. Přesto, můžeme být rádi, že to vůbec někdo vydává a na zážitku to nijak zvlášť neubírá. Kratší příběhy jsou taky dobré a pobaví, zde se daleko víc nabízí srovnání s Rychlými šípy, ale co vnímám jako klad, že Modrá pětka není vždy automaticky pokládána za ty hodné a jsou kolikrát v podezření, ze kterého se musí svým důvtipem vymanit. Za mě pořád pěkná sbírka.
 • Darth Raelchi
  Krásná detektivní zápletka, skvělá kresba Marka Čermáka. Vše odsýpá a je to příjemně napínavé. Můžu jen doporučit. Jen mě mrzí, že k této sbírce není v knize žádný komentář, předmluva, zkrátka nic. K Modré pětce je dobré info na této stránce: https://chrz.wz.cz/?stranka=2328. Takhle jsem aspoň trochu pochopil, jak to je a že Václav Vávra zatím nevydal všechny příběhy. Tak snad se dočkáme.
 • Palebras
  Hodně dobře zvládnutý rozjezd Ligy spravedlnosti v podání Geoffa Johnse. Příběhově se nejedná o nic o čem by se ještě po letech povídalo, ale rozhodně to má svou kvalitu. Jak již název napovídá, jsme svědky zrození Ligy v plné parádě, kdy její schopnosti a dovednosti prověří samotný Darkseid. Tohoto záporáka mám rád, takže za něj palec nahoru. celkově všechno dobře odsýpá, akce střídá akci, sem tam se prohodí nějaký vtípek či narážka a čtenář nemá do konce absolutní šanci vydechnout. Kresba byla fajn a nemám k ní výhrad. Pokud hledáte dobrou popkornovou zábavu, je Liga spravedlnosti: Počátek super volbou.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš9.1. 21:31Rychlé Šípy
  Tohle je prostě klasika a vždy jí bude. Kdo má vydání od Olympie to může v podstatě přeskočit a vystačí si s tím, co má. Já ta vzal jen z důvodů, že chci mít všech 10 knih Marka Čermáka od Václava Vávry pohromadě a nakonec jsem i rád, že jsem si tuto sbírku koupil. Jednak je tam skvělá předmluva, Foglarův rukopis o tvorbě komiksu Rychlé šípy, scénáře pro Marka Čermáka a nový příběh podle nepublikovaného scénáře samotného Foglara. Hodně přidaných hodnot. Dále, jsou tam překreslené příběhy Václava Junka a Jana Fischera, nebojte jen jeden a to s pytláky. Samotné příběhy nakreslené přímo Čermákem mají mnohem lepší kvalitu a barevnost, než ve vydání od Olympie a do toho je i hezčí záhlaví daných pokračování. Za mě super počtení a jsem rád, že mohu srovnat kresbu třech kreslířů. Nevěděl jsem, že Čermák něco dalšího překresloval. Za mě je to prostě fanouškovská záležitost ve slušné kvalitě.
 • Darth Raelchi
  Družina čápů byla opravdu lahůdka a pobavila, dobový kontext je skvělý a je to vynikající přidaná hodnota. Kresba skvělá, ale co mi vadí je ona zmíněná kvalita určitých pokračování, o které se mluví v předmluvě. Myslím si, že si mohli dát lepší práci s restaurací oněch listů, které nebyly z originálů. Takhle to působí nejednotně a škodí to celkovému dojmu. Psáno na březové kůře je zajímavý příběh s příjemnou kresbou, ale občas jsem se neorientoval, oč vlastně běží v celém příběhu, skáče z místa na místo. Nicméně zase je to jiný Marko Čermák a to oceňuji. T.O. Sedmdesátka byla také dobrá, ale i v té jsem se občas ztrácel, hodně příběhových linií na malém prostoru je moc zkratkovitý a věci tak nevyniknou. No a poslední příběh ve Žlutých skalách byla taková sladká tečka na konci, které jen škodila délka a dlouhý text pod panely v malém písmu. Jinak to bylo příjemné a hezky nakreslené.
 • Darth Raelchi
  Taky docela silná sbírka, ale moc jsem se nedokázal čtenářsky ztotožnit s příběhem Tom a Péťa. Postupně jsem se k tomu nějak dostal, ale zkratkovitost a nepropojení jednotlivých příběhů mě občas mátla a víc mi to přišlo, jako "zakopli" jsme o dobrodružství, zatímco lelkujeme, aspoň ze začátku to tak působilo. I ten jejich oddíl mi tam nějak nezapadl, oč tam šlo, kdo je vede, trochu zmatek a pár věc nevyřešených, viz RR. Safírová cesta je krátké a příjemné dobrodružství, které krásně jede a kresba to jen podtrhuje. Podobně je tomu u Záhady Smaragdového jezírka, až na občasné zmatky při čtení, to bylo také příjemné dobrodružství. Kresba v pohodě, bavila mě, někdy méně, někdy více.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš9.1. 21:19Plamínek / Boj o zlato
  Tohle je pro mě zatím ta lepší kniha ze sbírky komiksů Marka Čermáka. Plamínek je příjemné dívčí dobrodružství a líbí se mi ten ženský prvek, jinými slovy, že to není holka z pohledu kluka, ale holka, která je holkou a má své dívčí problémy. Kresba je pěkná a srozumitelná, moc jsem se neztrácel a druhý příběh byl ještě drsnější. Oceňuji, že to není tak skautské / trampské, což mi normálně nevadí, ale je prostě zajímavé vidět Marka i v jiném uměleckém rozpoložení. Boj o zlato bylvelmi dobrý, místy mi to připomínalo Revenanta a co jse mčetl nějaké francouzské westerny, tak být to delší, klidně by jim to mohlo konkurovat. Navíc ta černobílá kresba tomu jen svědčí a Čermák se zase předvedl.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš9.1. 21:16Rower Hogan / Tři kluci
  Rower Hogan byl místy zmatený a ztrácel jsem se, ale má to takový správný dobrodružný ráz ála Rychlé šípy. Jako bych cítil dobu První republiky. Druhá část byla taková divná a matoucí, Hogan tam skoro nebyl a občas jsem se ztrácel v tom, oč vlastně jde a zkratkovitost je opravdu účelová, ostatně jak je psáno v předmluvě. Tři kluci mě moc bavili, ale je to prostě oddychovka, která si na nic nehraje a kresba se mi zde líbí mnohem víc, než u Hogana. Hogan působí skautsky, viz Walitaka, kdežto Tři kluci zase rychlošípácky. Dokonce se mi líbilo zpracování prvního příběhu Třech kluků víc než od Miloše Nováka. Kresba je čistá a přehledná. Další komiksová zajímavost pro mě.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš9.1. 21:13Walitaka
  Příjemné počtení. Pobavilo i jsem se něco dozvěděl. Indiánské zvyky a tradice jsou tu příjemně propojeny s českým tábornictvím. Kresba je pěkná, ale není to Marko Čermák, na kterého jsem zvyklý r Rychlých šípů. Musel jsem si zprvu zvykat na tento styl, který se pak opakoval v dalších 90. komiksech Marka Čermáka. Někdy jsem jsem se ztrácel během čtení, střih nebyl vždy šťastný, ale nakonec jsem "do cíle" vždy dorazil. Je to pro mě prostě komiksová zajímavost.
 • RadimNemec
  Další v řadě Traum (slovu pokračování se záměrně vyhýbám). Něco do sebe zapadlo a dostali jsme se v poznání dále, na druhou stranu se samozřejmě vyrojila spousta nových otazníků. Je to nářez a kresba v našich luzích a hájích silně neotřelá. Teším se na další.
 • Walome
  Škoda, myslel jsem, že se z Liz stane taková Queen of Blades :) i tak to bylo fajn, útesový držák solidní.
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin9.1. 13:53Green Blood - Zelená krev #03
  Je to naprosto "vychcaně" vykonstruovaně psané, polopaticky a černobíle vykreslované, aby všem bylo jasné, kde je dobro a zlo, což někdy automaticky odpouštím (naposledy krásný film Vlkochodci), někdy ne (tady mi to přijde až směšné), ale stále to odsejpá a má to drajv.

  Celkový dojem: 60%
 • hroubek
  Ze všech hlavních hrdinů DC má Flash nejsložitější historii a časovou osu. A fakt nesouhlasím s tím, že tohle ideální start pro nové čtenáře Flashe. Nicméně pokud Flashe trochu znáte, a osvěžíte si vzpomínky úvodním komiksem Znovuzrození hrdinu DC, tak se chytnete. Ze začátku jsem místy tápal, opět je na vině český vydavatel, který se neobtěžoval, napsat, vysvětlit nebo dovydat New 52. Takže nám chybí dost informacích a trvá, než se zorientujeme. Jakmile se naskočí do hlavního příběhu, tak většina problému zmizí a my si můžeme užít zajímavý příběh Barryho Allena nejrychlejšího muže planety. A je to dobré čtení, které má parádní konec a moc hezky láká na další díly.
 • louza
  Iron Man je už historicky nezastupitelná postava v teamovkách, ale není moc silná sólo. A tahle kniha krásně ukazuje proč. Na rozdíl od někdy zmateného a nesebevědomého studentíka Parkera je těžké uvěřit v nejistotu úspěšného milionáře s pověstí playboye, který vlastně playboyem vůbec není. Před ženami uniká, v soubojích se drží zpátky kvůli nemocnému srdci a důvody proč se do nich vrhá nezná ani on sám. Dlouhodobou ctitelku Janice pohřbí mávnutím ruky, zatím co pro boxera jehož sotva zná by položil život... Tohle prostě není uvěřitelná postava s níž se může čtenář nějakým způsobem ztotožnit. A když se k tomu ještě přidá slizská hlavní postava evokující sňatkového pododníka... Ne. Není to organické. Je to konstrukt. Situace je ještě o to horší, že k sobě nemá ani důstojné protipóly. Všichni Iron Manovi padouši jsou bčkoví kazisvěti většinou na bázi chlapů oplechovaných v brnění. Když už přijde nějaká změna, je to týpek co se mění v růžovou mlhu a ovládá opice. Scénáře nejsou vyloženě stupidní, ale ty dílčí propriety zkrátka na zlatý fond, jakým disponuje třeba Spider Man, nestačí. Co se mu naopak dokonale vyrovná je Tuskova tuška. Marvel měl na přelomu sedmdesátek extrémní schopnost nasát kresebné génie a ve svých řadách jich soustředil několik. George Tuska je bezpochyby jedním z nich protože kniha vypadá doslova báječně.
 • trudoš
  trudoš admin8.1. 06:58Bludiště
  Je to začátek, kdy se ještě ani neví, jestli půjde o psychologický horor, teenagerskou romanci nebo burleskní science fiction. Každá z variant má své zastoupení, žádná však nevystupuje do popředí natolik, aby člověk dokázal určit budoucí vývoj událostí. Ale orientace v ději – na to že jde o dílo Charlese Burnse – je zatím poměrně snadná. Sen se tu sice občas prolíná s realitou, ovšem tyhle znepokojující fantazie mají naštěstí zatím jen podobu mladického poblouznění.
  Krátké vyprávění má lynchovsky podmanivé kouzlo, umocněné tím, že oba ústřední protagonisté jsou sympaticky lidští. Právě v tomhle mě to bavilo asi nejvíc, ta civilní atmosféra, kdy realita dává jasný smysl a pak vás během okamžiku jeden dva obrázky naprosto znejistí, zdali příběh skutečně vnímáte skrze správnou perspektivu. Autorova láska ke starým „osmičkovým“ hororům pak taky dělá svoje a já osobně doufám, že to celé nakonec nesklouzne v psychedelický rauš à la Jako sametová rukavice odlitá ze železa Daniela Clowese.
 • trudoš
  Takhle má vypadat superhrdinský komiks. Žádné komické pláštěnky či načančané masky, ale lidské bytosti, které kostým nosí pouze do „práce“ a ne i v soukromí. K tomu si připočtěte bestiálního padoucha, který nemá v úmyslu nic menšího než povraždit půlku světa, hrdinu co není tak úplně Mirek Dušín, takže se občas musí krotit, aby všechny neposlal do háje a akcí nadupaný děj, jež se sice drží ve vyjetých kolejích, ale přesto je napínavý, nápaditý a skvěle vygradovaný. Finální crossover Irona Mana se Spider-Manem je pak vysloveně třešničkou na dortu.
  Matt Fraction potěšil moje srdce fanouška, třebas jen pro tu maličkost, že v podstatě nemusíte znát z historie Marvelu nic, abyste se v příběhu orientovali. Což ovšem neznamená, že tu návaznosti nejsou, ale odkazy spíš zaujmou kvůli provázanosti, než že by bylo vysloveně nutné je chápat v rámci aktuálního vývoje událostí. No a Salvador Larrocat coby výtvarník dává příběhu přesně ten punc mainstreamového kýče, jaký k němu neodmyslitelně patří.
 • louza
  Viktor von Doom má problém. Splnil si svůj sen. Stal se bohem vlastního ideálního světa. Bohužel však zjistil, že jediným kazem své vlastní idily je on sám, což nemíní nechat jen tak. Naštěstí zrovna umřel Iron Man jehož identity chce Viktor využít k očištění sebe sama. Ale zbavit předsudků budoucí parťáky i bývalé špatňáky nebude nic jednoduchého. Ústřední premisa zní skvěle a v rukou dua Bendis Maleev tohle nemohlo selhat. Na rozdíl od editorů knihy, kteří tradičně s přehledem doručili jen půlku příběhu. I tak ale kniha šlape slušně, skvěle vypadá a Doom se místy dostává do vtipně tragických situací novopečeného správňáka, které v kombinaci s jeho vrozenou arogancí slibují opravdu zajímavá východiska. Alternativní role mu určitě sedí víc než třeba spideyho inkarnace v režii Doc. Ocka. Škoda že se tvůrci do práce se záporáky, kteří jsou evidentně zajímavější a flexibilnější postavy než hrdinové, nepouští častěji. Kdyby byl všechny komiksy jako Doomův Iron Man, nebo třeba aktuálně vycházející Taskmaster, začal bych zase číst moderní Marvelovský mainstream.
 • ondra kenway
  Tak jsem si nedávno tuto komiksovou klasiku konečně přečetl a musím říct, že nezklamalo. Docela jsem se bál kresby, přeci jen jsem dost zvyklý na modernější mainstream, ale ta mě nakonec velmi mile překvapila a neumím si to představit s jinou kresbou. Příběh i postavy naprosto dokonalé, komiks je tak akorát dlouhý(i když... k tomu se dostanu) a rád bych řekl, že nikdy nenudí. ALE. Pár výtek bych ovšem měl k příběhu o Černé lodi a těm textovým výňatkům mezi kapitolami. Nápad s komiksem v komiksu je poměrně zajímavý a krásně rozšiřuje svět Watchmenů, ovšem trochu mě to nudilo a hlavně docela nemile brzdí tempo příběhu. Naštěstí toho ale není až tolik a asi bych to tam klidně nechal. S texty mezi kapitolami je to ale horší. Některé byly dost zajímavé a opět hezky rozšiřovaly svět, ale jiné byly dost nudné a absolutně zbytečné(hlavně ten výňatek o ptácích). Kdyby takových textů bylo tak 4-5, bylo by to ideální, ale za každou kapitolou mě to celkem vytáčelo, opět to velmi brzdí tempo a zdržuje. Někdy ke konci jsem si taky říkal, že Ozy mohl dostat více prostoru, ale poslední dva sešity to jakž takž vynahradily. Také smrt vy víte koho na konci(abych nespoiloval) byla taková sušší a mrzelo mě, že u toho ani nebyl Sůva jako ve filmu(který jsem viděl před komiksem). To jsou ovšem jen malé vady na jinak dokonalém díle.
  Watchmeni jsou bezesporu legendární klasikou, kterou byste si, pokud máte rádi komiksy, obzvláště superhrdinské, rozhodně měli přečíst. Na stupnici od 4 do 16 hodnotím 16.