• hroubek
  hroubek5.5. 09:42Krize identity
  Hodně povedený komiks, který funguje na více úrovních. Krizi identity lze vnímat jako detektivku s přesahem, jelikož se naplno ponoříme do nitra "vyšetřovatelů". Samotný komiks velmi často nabízí nový pohled na vnímání vztahů mezi superhrdiny, jejich blízkými, a tím co se považuje za morálně správné, a tím co je nutné udělat. To, že komiks není černobílý, je super a dodává mu úplně jiný rozměr, který podtrhuje samotná pointa. Mám z tohoto komiksu velkou radost. Mohu říci, že jsem přečetl docela dost komiksů, a proto mě vždy potěší, když mě něco překvapí. A to se scénáristovi Bradu Meltzerovi povedlo. Meltzer se rozhodl koukat na věci pod jiným úhlem a soustředit se na záležitosti, které většinu čtenářů nenapadly, anebo je prostě nezajímaly. Díky tomuto úkroku stranou získal Meltzer obrovské možnosti, kam s příběhem jít, co vyprávět a jak moc zničit představu o šlechetnosti superhrdinů. A to je na tomto komiksu to nejlepší. Ten pohled na superhrdinský život, co to obnáší, s čím hrdinové musí žít a jakou to má všechno cenu. Meltzer odvedl parádní práci a znovu nám v plné nahotě ukázal, že superhrdinové jsou pod kostýmy stále lidé plní emocí, lásky a taky hněvu s bolestí. Z mého pohledu odvedl Ralph Morales velmi dobrou práci. Kresba je krásně mainstreamová a moc hezky se na ní kouká. Morales vyniká v detailech, které si uvědomíte při další četbě nebo po přečtení bonusů. Hodně moc se mi líbili konkrétní okamžiky - Atom, který prostupuje atomy provazy, pohřeb, nebo celá sekvence na satelitu. Kresba tohoto komiksu sice není nejoriginálnější, ale na sto procent splňuje to, co má. Co se týče kladů, tak tady to bude velmi jednoduché. Zajímavý a dobře napsaný příběh, který funguje a má velmi dobře vystavěné zvraty, které nutí k zamyšlení. Přesná a přehledná kresba plná detailu a nádherně zobrazený panelů a dvojstránek. A teď k záporům. Pro nováčky ve světě DC to bude složitější. Je tu hodně postav, dost se tu odkazuje na některé věci, co staly v minulosti, a ne vždy je prostor je pořádně vysvětlit. Počítá se tady s tím, že víme, že někteří hrdinové kdysi umřeli, a i přesto se jim povedlo se vrátit. A v neposlední řadě je potřeba mít alespoň trochu přehled, kdo je kdo. Pokud chcete mainstreamový komiks s myšlenkami, tak je Krize identity jasná volba.
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin5.5. 09:24Ú.P.V.O. #16: Upír
  Tam, kde mignolovské komiksy trochu skřípou v příběhu, umí to nahradit parádní atmosférou. Zde se jedná o podobný případ, byť děj není tak strašný, to rozhodně ne... a zdá se mi to, nebo byl Mignola před lety v Českém Krumlově a oblíbil si ho? Každopádně zde ho podle mě využil mnohem elegantněji a zajímavěji než v Lady Baltimore, i zdejší čarodějnice působí strašidelněji a upíří ekipa je dost cool.

  Celkový dojem: 70%
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš5.5. 07:59DC komiksový komplet #030: Wonder Woman: Kruh
  Hoci je Kruh zdanlivo jednoduchý, priamočiary a sympaticky krátky (prehnane povedané sú retro bonusy na konci dlhšie, než samotný Kruh), budete sa v ňom strácať. Ak boli Amazonky Athénou vykázané z Themysciry, prečo tam zostala kráľovná? Musela? Bol to trest? Ak trest, prečo bol zoslaný aj na uväznené členky Kruhu? Prečo sa chceli náckovia vylodiť na ostrove a všetko tam vyvraždiť, keď (ako sami neskôr priznajú) disponovali informáciou, že na ostrove nikto nie je? Čo myslela Alkyoné tým, keď kráľovnej povedala, že by sa Diana mala dozvedieť pravdu? Prečo to pred ňou tajila? Veď sa ju snažil behom desaťročí zabiť kde-kto, tak v čom toto bolo iné, až na ten detail, že sa o to pokúsili samotné Amazonky? Ako je možné, že sa Diana počas svojho pobytu na ostrove o Kruhu nikdy nedozvedela? To jej o jeho existencii za desaťročia nikto nepovedal? Ako je možné, že väzenia nenašla? Veď musela mať ostrov pobehaný zľava-sprava už ako dieťa. Ako je možné, že sa amazonská superbojovníčka nedokáže dostať z väzenia pozostávajúceho z jedných dvier (!), ale radoví náckovia bez superschopností áno? Je pekné, že sa WW snaží odlíšiť od „teroristu“ Batmana. Na rozdiel do neho je diplomatka. Avšak v praxi to vyzerá tak, že protivníkov zmláti ako žito a potom ich nechá ponižujúco bozkávať svoje laso (ehm). K (údajnej) šokujúcej kontroverznosti by som bol zdržanlivý. Síce vidíme „narodenie“ malej Diany (čo nie je zlý nápad) a áno, veci s tým súvisiace sú občas poburujúce (vražda žien prejavujúcich materinské city, ochota zabiť novorodenca). Inak ale nemáme dočinenia s ničím, čo by zásadným spôsobom prepisovalo kánon. Pár vecí je klišéovitých, ďalšie sú príprava pôdy do budúcna (utopeniu hlavnej záporáčky neuverí ani dieťa). Kresba je fajn, ale o čo viac sa ilustrátori Terry Dodson (spider-manovky Dolů mezi mrtvé alebo Zlo v lidských srdcích) a Ron Randall (Bažináč) sústredili na zadok WW v obtiahnutých nohavičkách, o to viac flákali všetko ostatné (ľudia nemajú na nohách prsty, raz Dianu držia za obe ruky a chystajú sa ju roztrhnúť a hneď na ďalšom paneli ju za končatiny nikto nedrží). Je to zvláštne, ale napriek tomu sa mi Kruh celkom páčil. Po prvom prečítaní som dokonca uvažoval nad 4*. Bleskovo ma to však prešlo, keďže scenár je fakt mizerný. Scenáristka Gail Simone (Tony Stark – Iron Man: 3: Válka říší) zostala stáť v strede cesty. Démýtizácia Amazoniek bola super. Páčilo sa mi, ako rozobrala fakt, že Amazonky nemôžu mať deti. Ale ako rýchlo Gail k tejto myšlienke prišla, tak rýchlo ju aj opustila. Snažila sa o niečo, čo tu (azda) nebolo, ale potom sa toho zľakla (rezignovala?) a utiekla k „náckovia sa na pláži bijú s obrnenými gorilami“. Opice sú síce super, ale tu už som sa predsa len v duchu pýtal, či na podobné zverstvá predsa len už nie som starý.
 • Delphín
  ,,Možná proto zůstávám silný v tomto chaosu. Protože vím, že jsem slabý."
  Příběhy od Jenkinse mi občas nesedly, ovšem jeho práce v tomto komiksu je fakt úžasná, Jenkins zde ukázkově pracuje jak s Goblinem tak Peterem a rozhodně se toho nebojí, škoda jen kresby, která se mi moc nelíbila.
  Ze řetězu se autoři utrhli i v druhém příběhu, jehož zápletka je dosti zvláštní ale jako celek to funguje relativně v pohodě, ale jak už psal Hroubek, rozhodně to nesedne každému. Za mě ale pohoda a celkově dost fajn počtení.
 • Palebras
  Hodnoceno v rámci celé série. Se čtením série Grandville jsem otálel poměrně dlouho dobu, ostatně tak, jako se všemi ostatními sériemi a opět jsem se přesvědčil o tom, že to byla chyba grandiózních rozměrů. Grandville je totiž naprostou parádou a čtení jsem si dokonale užíval. Detektiv-Inspektor Lebrock je frajer každým coulem a jeho všestrannost je naprosto ohromující. V jednu chvíli tedy máme na scéně Sherlocka, Bonda i Ramba s Terminátorem dohromady, ale pořád se jedná o dokonale vybroušenou zábavu. Pařížské a Londýnské zasazení příběhu jednoznačně svědčí a zvolené interiéry a exteriéry díky naprosto fantastické kresbě plné páry a všudypřítomných parních lahůdek, dokáží naprosto učarovat. Jednotliví zvířecí hrdinové jsou propracováni do sebemenších detailů a není to jen kresba, která je staví do naprosto přesvědčivé roviny, ale i vybroušené charaktery, které si člověk musí zamilovat. Politické pletichy, vraždy, vloupačky, převraty, sektáři a mnohem více, jen nám servírováno s takovou lehkostí, že čtení je naprostá parádička. Na sérii Grandville opravdu musím pět pouze ódy, protože na tolik odkazů, nádherných lokací a skvěle vymyšleného světa, plného jedinečných zvířecích postaviček se v jedné sérii často nenarazí. Těším se, až se časem příběh v mé mysli zamlží jako při projetí parodrožky a já si všechno s chutí zopakuju. Dokonalost.
 • salamandr
  Už víte do čeho jdete a příběh není taková výhra jako minule, ale pořád stojí za to číst
 • salamandr
  salamandr4.5. 11:13Conan #02: Bůh v míse
  jo tohle a sloní věž to je pro mě vrchol Conanovských comicsů. Kresba i příběh jsou supr
 • salamandr
  Podařený úvod série, pokud Vás Conan zaujme, tak další knihy chcete číst, kresba není ideál, ale budiž
 • salamandr
  Prequel co má smysl číst, kresba za mě slabší...
 • Good Games
  Přátelé a protivníci je druhým dielom série a stále je to dobrá zábava. Príbeh ponúka viacero nápaditých zápletiek a to Spideyho spolubývajúceho, ktorý je však v skutočnosti superzločinec Boomerang a zoberie Petra Parkera do baru superzločincov, v ktorom sa odohráva kvíz o Spider-Manovi, ďalej sa na scéne objaví Spideyho ex a bude sa kradnúť ikonická výbava Avengerov a iných superhrdinov. Je to trochu guláš, ale funguje. K tomu si prirátajte viacero známych zloduchov, akčné scény, hlášky a je to uvoľnená komiksová zábava. Zatiaľ celkom fajn séria so Spider-Manom. =►Celá recenzia◄=
 • salamandr
  salamandr4.5. 10:59Černá palice #02: Zvrat
  Tuhle sérii vzdávám, kresba OK příběh úplně o ničem
 • salamandr
  Nechápu hipe kolem tohoto comicsu. Kresba pěkná, příběh mi nedává smysl
 • salamandr
  salamandr4.5. 10:53Baltimore #01: Morové lodě
  Celá série je supr, odlišovat jednotlivé knihy nemá moc smysl i když je fakt, že ty první jsou trochu lepší
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin4.5. 10:16Zatoulaní psi
  V celkem zajímavé předmluvě se Lemire zpovídá ze svých kritických pohledů na své starší práce, kterak se vyvinul, zlepšil atd. Je to možné, ale typický lemirovský (formální) rukopis je patrný už tady, a i když je to skutečně poměrně dost syrové i surové zároveň, celkem se mi to líbí. S příběhem je to horší. Různé momenty děje nejsou úplně originální, dialogy nejsou úplně vybroušené a na konci zbyde jen taková čtenářská pachuť deprese. Ale ne takové deprese "wow, to byl mazec", spíše takové "hm". Bylo by krásně na světě, kdyby každý ne úplně dokonalý debut dostal takové pěkné knižní zpracování!

  Celkový dojem: 40%
 • Good Games
  Good Games mecenáš3.5. 22:44Aldebaran (paperback)
  Aldebaran je jeden z najinteligentnejšie napísaných komiksov, ktorý má aj veľmi uveriteľné reakcie ľudských postáv. Dokazuje, že dobré sci-fi môže byť napínavé aj bez laserov a celkovo takmer bez akcie. Stačí len kvalitný príbeh. Som veľmi rád, že sa na náš komiksový trh dostáva ďalší zaujímavý komiksový tvorca a verím, že tu toho od Lea vyjde viac. =►Celá recenzia◄=
 • luky.kuky10
  Tenhle Batman vás dostane svojí atmosférou! I když je to malinko “ukecanější”, tak text skvěle koresponduje s kresbou a nikde jsem nenašel žádnou nudnější pasáž. Každá postava má svou úlohu a možná jediné co bych vytkl je, když Batman svádí vyrovnané souboje s někým, kdo zdaleka nemá takový výcvik, jako Baťa. To je ale nanešteští fuck up u mnoha superhrdinských komiksů.. Celkově jsem byl ale spokojen a tohle dílo si ode mě zaslouží 5*
 • Sagikkun
  Nadupané volume téměř celé zasvěcené jednomu z nejlepších a nejikoničtějších soubojů v Naruto sérii. Pár věcí kolem souboje ale působí poněkud lámané přes koleno (Sakura sejme tři ninji, jednoho z nich s elitním výcvikem, blbými uspávacími bombami; k tomu zvládne během zmíněného souboje sem dorazit odkudsi během relativně krátké doby, doběhne ji Kakaši a brzy dorazí i Naruto, který se ještě stihl prospat... prostor a překonávání vzdáleností celkově nikdy nebyla silná stránka série), a zamrzí menší či větší chyby v překladu, kterých bylo tentokrát více než obvykle, především tedy na úplně poslední straně. Čtvrtýmu byl Oročimaru u zadku, správně tam měl být Třetí. Hádám, že člověk, který to překládal, byl rád za další dokončenou práci a prostě to už neřešil.
 • karl173
  karl173 mecenáš3.5. 17:40Zatoulaní psi
  Jak píše DR, tohle opravdu chtělo odvahu jít s tím ven. Osobně jsem nečekal, že to bude až tak syrově punkové.
  Kresba připomíná spíše letmé náčrty jaké dnes vídáme na zadních stranách komiksů.
  I tak to ale pro vyprávění příběhu stačí. Ten je prostý a krátký. Přesto však umí být dojemný.
  Na jednu stranu je potřeba Jeffa Lemira pochválit za jeho snahu a odkrytí jak začínal. Na tu druhou je však tento komiks zcela objektivně zatím spíše jen milý průměr.
  I tak jsem ale za jeho přečtení rád.
 • Fort
  Tento svazek zachycuje 15 minutový lov, kde je vyobrazeno mnoho myšlenkových pochodů a nějaká ta akce. Postavy, které vás nezajímají tu přežívají a děj skáče z jedné skupinky na druhou. Konec je přesně takový jaký očekáváte. Konec navnadil na další díl.
 • adevr
  Na zadek jsem se z toho neposadil, a tak doufám že další díl tomu dá pořádnou korunu, potenciál to má... Možná že, až se příběh uzavře, dostane to, pro mě, nějaký ,,WOW" efekt.
 • Fort
  Tenhle svazek je opak předešlého. První polovina je informačně nabitá a druhá bojově laděná. Je celkem logické, že nové postavy v příběhu objevující se v minulém díle jsou tu hlavně od toho, aby zemřeli. Jsem s tím vyrozuměn, chci ihned pokračovat ve čtení.
 • louza
  louza3.5. 12:14Žoldnéř #07: Cesta
  Výkop začíná solidně. Žoldnéř přistane na ostrůvku, který ovládají hmyzí lidé. Svede souboj s pavoukem, je zachráněn vílami...krásná pohádková fazóna, která kdyby vydržela do konce, není pochyb o hodnocení. Problém je, že po patnácti stranách se příběh zvrací do neskutečně zhulené polohy, kde má čtenář pocit nejen chybějících stran, ale i chybějících panelů na stránkách. Tady je špatně snad úplně všechno, děj se nelogicky láme, záporák se objevuje odnikud a hned mizí, hrdina vidí světlo, vejde do světla, vyjde ze světla kde se cosi stalo a má božské schopnosti. Dějou se divné a nevysvětlitelné věci, nebo naprosto banální věci nemající žádný dějotvorný efekt (přjezd námořníků). Jak to celé skončilo nemám šajn, Uff. Buď jsem něco kriticky nepochopil, nebo je to úplný nesmysl. Žoldnéř byl vždycky extra simplistické příběhové formě, ale je velký rozdíl mezi jednoduchým příběhem a blábolem. I přes skvělou vizuální formu a adorativní příklon k této sérii tuhle knihu odmítám a želím promarněné pohádkové šance. Když bonusy zaujmou víc než obsah, je něco hodně špatně.
 • faster86
  je to béčko u kterého kolísá kvalita, ne jen ze sešitu k sešitu ale ze stránky na stránku, vtipných hlášek je tu plná prdel jen většina vtipná není, jako oddych večer je to ok. ALE poslední sešit je nějaký annual nebo co to... a to je taková, ale taková pičovina, že to není možný.
 • Fort
  První polovina má pomalejší tempo, což mi vyhovuje, protože se k sérii vracím po nějaké době. V druhé pulce se toho dost stane, přibude spousta nových osobností, což nejspíš povede v budoucnu ke zvratu a někdo zemře. Nové informace posunou děj a nastíní co bude v příštím svazku.
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš3.5. 06:35Krize identity
  Na prvý raz trochu sklamanie (najmä po ambicióznych prirovnaniach k Watchmen Alana Moorea), ale po druhom prečítaní musím uznať, že je to fakt vydarený, skvele napísaný komiks, kde nič nie je navyše a akčné scény nie sú v skutočnosti až také samoúčelné, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Napokon prirovnanie k Mooreovej klasike nie je až tak od veci; démýtizácia superhrdinov je v oboch príbehoch spracovaná inak, ale zakaždým kvalitne, aj keď samozrejme Moore je Moore. Akcie je každopádne (našťastie) málo. Namiesto nej komiks vsádza na vzťahy a vyšetrovanie vraždy. Žiadne záchrany sveta, ani vesmíru. „Iba“ vražda nevinnej ženy. Scenárista si vybral prekvapivo skôr menej známe, miestami až vyložene neznáme (u nás) postavy. Legendy Wonder Woman, Superman a Batman sa stiahli do ústrania, miestami až do camea. Bola by to samovražda, nebyť jednej veci. Nebyť toho, že scenár je veľmi osobný a psychologicky dobre spracovaný. I z treťotriedneho chlapíka, ktorý sa vie naťahovať (ehm), sa mu darí spraviť kvalitnú postavu, do ktorej (elastickej) kože sa vieme ľahko vcítiť. Na prvé čítanie je to komplikované, ale pri druhom už mi do seba zapadávali veci, ktoré mi pri prvom utiekli. Okrem prekvapivo náročného scenára oceňujem samozrejme ešte kresbu Ragsa Moralesa a skoro 50 strán (!) bonusov. Viac v mojej recenzii: https://www.fandom.sk/clanok/recenzia-krize-identity-komiks
 • Good Games
  Hledači pokladů je predposledným dielom a už tu ide naozaj do tuhého. Príprava na epické finále. Predposledný diel prekvapuje hlavne počtom nových postáv. Je ich tu celkom dosť a síce sú niektoré úplne nepodstatné, aj vďaka nim je tento diel dostatočne pútavý. Celá séria si udržuje vysokú kvalitu a som veľmi rád, že to tu bude farebne už onedlho skompletizované. =►Celá recenzia◄=
 • martin28
  martin282.5. 18:39Wolverine a Hulk
  Kieth je blázen. Po přečtení sám nevím, jak to celé vstřebat. Kresba se mění jak počasí - z předškolní dětské přes mázlou psychedelickou, až po temnou ostrou (s parádním stínováním). Kresba je u tohoto komiksu klíčová. Určitě to přečtu ještě vícekrát, napoprvé jsem čekal větší jízdu, než na jakou lákali na zadní straně knihy.
 • Dave4.3
  Tady se nedá mluvit o žádném hypeu. Esence moderního existencionálního dekonstrukčního komixu z doby, kdy to v módě rozhodně nebylo. Samotná současná popularita Strážců jen dokazuje, jak moc novátorské dílo to je a skutečný milník žánru jako takového. Mooreovy se zde podařilo stvořit funkční alternativní svět zasazený do historie. samotnou realitu mění vlastně jen kosmeticky a umě tak, aby mohl vyprávět to, co chce. Amerika si dodnes nese stigma poraženého z Vietnamu a ačkoli jej toho autor zbavil, stále je to země dost možná s většími a více problémy, než jakákoli jiná země. Superhrdinové jsou na odpis, dál vládne prezident Nixon (to je průs*r sám o sobě), nedaří se řešit hrozba jaderného konfliktu a konec lidstva je blíž, než kdy jindy a to za naprosté apatie běžných občanů. Zkrátka a dobře komix, který nám toho o lidech říká až nepříjemně mnoho a přitom ve správné chvíli stále zůstává příjemně přepálený. Třešinkou na dortu pro mě je, že každopádně právě skrze jedinou postavu, jež je omnipotentní, dokáže nakonec Moore říci nejvíc o nás, o lidech.
  Abych to shrnul, kdo ještě nečetl a myslí to s komixy vážně, tak honem na to!

  Toto vydání je se svou papírovou obálkou trošku jiné a mně se moc líbí. Formátu tedy opravdu není co vytknout.

  PS: neodpustím si jen poznámku k filmové adaptaci - pro mě přeci jen filmový konec překvapivě uvěřitelnější. Tady to Moore možná přepálil :D
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin2.5. 18:31Milá Joy
  Nejedná se, upřímně řečeno, literárně vzato o žádné veledílo, autor se trochu opakuje a místy sklouzává ke coelhovsky laděným citátům; zároveň se nedomnívám, že humorné stránce prospěji tím, že zařadím hned několik fekálně-pšoukacích vtipů. Na druhou stranu, velmi těžko si člověk vyobrazí autorovu nesmírnou bolest, kterou ve svém díle na pomezí kresleného deníku a komiksu popisuje. Zvlášť na začátku jsem měl co dělat, abych si s Garym nepobrečel.

  Celkový dojem: 70%
 • Fort
  Myslel jsem, že tohle bude ukončení série a ono ne. Nejslabší díl série, ovšem předešle díly byli tak na 6 hvězdiček. I přesto jsem se skvěle bavil a těším se na pokračování.
 • faster86
  Předmluvu jsem přeskočil hned po první stránce... Příběh je to takový abíčkový céčkový tak nějak nemastný neslaný, bez zvratů. Co mi tu přišlo jako hlavní problém je, že jsem měl pocit jakoby autor měl v hlavě vymyšlené všechno, ale do komiksu se mu dostala jen půlka. Postavy mění chování ze stránky na stránku, samotný Corto je tam jen do počtu, chvílema jsem měl pocit že mi tam ze dvě stránky chybí.... Pozitivní je tu kresba která je řekl bych fajn, a cena 39 korun byla taky pěkná.
 • Finvarra
  Vlastně mě to zklamalo. Povím proč. Ale nejdřív pochvala vyvedené kresbě, scény jsou velkolepé, naaranžované, romatnické. Nekonzistenci a drobné anatomické chyby odpouštím, nakonec je to komix (hrozně mě na jednom obrázku iritovala posunutá nozdra) :D Návrhy obálek pro komix jsou nádherné, škoda, že je jim věnovaná jen jedna stránka. Taktéž skici jsou krásné a ukazují zdatnost umělce. Ale protože to nebyla jen kresebná stránka, která mě zajímala, tak... příběh podle mě šel příliš po povrchu, málo je toho věnované postavám, a tak je těžké si k nim udělat vztah. A co je horší, použití jména Musaši ve spojení s milovníkem žen a mstitelem. Tady by bylo lepší, kdyby měl prostě jiné japonské jméno. Tohle nejsem schopná akceptovat, i když vím, že to má být spíš fantasy, než jeho životopis. A připomeňme, že se o něm traduje, jaký žil asketický život. Ostatně to dokládá jeho Dokukódó. Odprostím-li se od toho, že to není onen Musaši, pořád se mi tenhle obrázek Japonska zdá příliš francouzský. Stejně tak vyobrazení cesty meče. To není prostě ono. Pokud mohu soudit, pak o Musašim je mnohem zdařilejší komix – i když taky upravený, aby lahodil oku čtenářovu – od Takehiko Inoue s názvem Vagabond.
 • Finvarra
  Finvarra1.5. 22:16Vrána (2. vydání)
  Přiznám se, že mě trochu zmátla vizáž hlavní postavy, Erika – Vrány. Nějak to ve mě evokovalo mylnou představu, že to bude japonská manga (nehledě na nejaponské jméno autora). A ejhle... ona je to dokonce sonda do hlubin raněné duše autora samotného. Zanechalo to na mě dojem, ale nekrvácela jsem. Naopak. Erikovy jízlivé zápichy mě hodně bavily.
 • Norri
  Norri mecenáš1.5. 21:02Doomboy
  Já ten komiks prostě miluju. Od roku 2016, kdy jsem jej objevil v jednom knihkupectví na severu Švédska, jsem jej četl už několikrát. Nyní mám i české vydání a pořád to na mě funguje. Pořád to ze mě dokáže vymáčknout ty správné emoce, i když vím, co bude na každé další stránce.

  Přiblížit komiks Doomboy je těžší, než by se mohlo zdát. Pokud už jste od Tonyho Sandovala četli například Vodního hada, tak víte, co od něj můžete čekat. Jeho vyprávění a kresba spolu fungují v dokonalé symbióze. Výsledné dílo je plné imaginace a mystiky, a někde hluboko se vás dokáže dotknout a vzedmout vlnu emocí. Sandovalova kresba je zvláštní. Má svůj styl, jakým kreslí postavy a navíc často mění “kvalitu” kresby. Něco je nakreslené naprosto precizně a úžasně, ale něco je zase na první pohled hrozně hrubé a kostrbaté. Brzy ale zjistíte, že i ta hrubá kresba je plná detailů, které ji dávají nový rozměr.

  Doomboy vypráví o týpkovi, kterému nikdo neřekne jinak než “D”. Je to obyčejný kluk s obrovskou imaginací, kytarou a láskou k metalu. Jenže zrovna neprožívá nejšťastnější období. Nejen že ho vyhodili z kapely, ale hlavně mu zemřela jeho holka. Jeho milovanou Annie srazil náklaďák a mu po ní zbyl pes a obrovská díra v hrudi - zrovna tam, kde má být srdce. “D” teď vůbec neví, co s tím má dělat. Pomůže, když ji přes rádiové vlny bude posílat doom metalové vzkazy někam do vesmíru, nebo snad až do nebe?

  Ta kniha je zkrátka naprosto úžasná. Když jsem se rozhodoval, jestli si ji koupit, tak jsem si pročítal recenze na internetu a jedna z nich mě obzvlášť zaujala. Recenzent v ní psal, že při čtení Doomboye a zvláště při Doomboyových představách, jak na nebi během bouřky spolu svádějí dvě armády epickou bitvu, si připadal, jako kdyby znovu poprvé poslouchal hudbu kapely Amon Amarth. Když jsem si tohle přečetl, tak jsem věděl, že tu knihu musím mít. Když potom v knize “D” poprvé hrábne do strun a pošle metal do éteru, tak mi vždy naskočí husí kůže. Tenkrát před lety a nyní znovu. Doomboy se zkrátka dá číst opakovaně, aniž by ztrácel na síle.

  České vydání od Comics Centa má větší formát, ale to má pozitivní efekt jen u obálky a celostránkových kreseb, kde oproti originálu přibyl kousek kresby navíc. Mírné zvětšení na standardních stránkách s panely nic nepřináší. České vydání má také posunuté stránky. Liché jsou na sudých a naopak. Snažil jsem se přijít na to, zda to byl správný krok, takto to posunout. Za sebe musím říct, že se mi ve většině knihy asi více líbí původní rozložení sudých a lichých. Je tam ale asi deset stránek ke konci knihy, kde je rozhodně lepší rozložení od Comics Centra. Jedna epická scéna byla v původním vydání jako pěst na oko, zatímco v českém to dává větší smysl. Ale jestli těch několik stran stálo za posunutí celé knihy? Nevím. Pokud neznáte originál, tak nad tím vůbec nebudete přemýšlet. A to je hlavní.
  Potěšily mě bonusy na konci českého vydání, kde je oproti původnímu vydání přidaný jeden celostránkový vtípek a taky obálky francouzského vydání, které bylo orientované na výšku.
 • Fry
  Fry admin1.5. 18:47Aldebaran (pevná vazba)
  Aldebaran - Souhlas s ostatními, Aldebaran je jedním z nejlepších Evropských komiksů, které jsem v posledních letech četl, i když se teda přiznávám, že jsem to na jeden zátah jako ostatní nepřečetl. Každopádně příběh dobře načrtnutý, zápletka skvěle vtáhne do děje a ta flóra a fauna je neskutečně fascinující. Tohle opravdu chcete mít doma a to včetně všech pokračování ... Za mě 5*!
 • karl173
  karl173 mecenáš1.5. 15:47Doctor Strange: Zatracení
  Toto byl takový menší event. Čistokrevná týmová mlátička, která nedává moc smysl, ale funguje jako wow efekt.
  Pro pobavení ale stále dostačující a především i díky kresbě.
 • p3tris
  p3tris1.5. 15:35Tokijský ghúl:re #13
  Ačkoliv je Tokijský ghúl mým oblíbeným komiksem, začínám se v něm trochu ztrácet. Děj se totiž pohybuje z místa na místo a dokonce v různých časových rovinách. Tento díl na srozumitelnosti zrovna nepřidal. Jedná se totiž o jednu velkou akci, tedy vlastně několik jednotlivých soubojů. A i když při nich zahynou některé z důležitých postav, vlastně jsem pořádně napoprvé nepostřehl, kdo to vlastně byl. Takže paradoxně nejsrozumitelnějším pro mě byl závěr, kdy Kaneki rozmlouvá s několika svými já. Pomalu se blížíme k velkému finále a já jsem zvědav, kde se všechny dějové smyčky nakonec protnou.
 • Stara.kryta
  Stara.kryta1.5. 13:48Aldebaran (pevná vazba)
  Původně jsem chtěl jen nakouknout, přečíst pár stránek, a zbytek si nechat na nějaký volný večer. Příběh mě ale tak vtáhl, že jsem všechny plány překopal, knihu na jeden zátah dočetl až do konce a nevnímal nic okolo. Podobná věc se mi stala kdysi zamlada, když jsem četl ábíčkovské Příhody malého boha.
  Tohle je velká paráda, řadím mezi top komiksy, které jsem kdy četl, a přemýšlím, jestli má cenu na Crewním auditoriu orodovat za další alba, když to není Jodorowsky :-D. Minimálně za pokus to stojí, protože tohle bych měl rád komplet v češtině ;-).
 • karl173
  karl173 mecenáš1.5. 13:05Doctor Strange #07: Město hříchu
  Jak již bylo napsáno pode mnou, aby byl příběh kompletní, je třeba přečíst ještě Doctor Strange: Zatracení.
  Přesto to však na kvalitě tohoto dílu neubírá. Naopak střídání velkolepé epické akce s komorním vztahovým dramatem mi sedlo.
  Stejně jako kresba Niko Henrichona. Naopak poslední díl mě kresbou moc nezaujal a byl to na mě až moc velký skok na jiný styl kresby.
  Celkově jsem se však bavil.
 • hroubek
  Mnohem lepší, než jsem čekal. Poslední dobou zjišťuji, že Batmanovi kratší detektivní příběhy sluší. Zde jsou vystavěny kolem jedné konkrétní události, kterou nám snad tento komplet, taky ukáže. Co, se týče samotných příběhů, tak ty se mi líbily. Mají spád, mají nějakou zajímavou pointu a čtou se dobře. Hřbitovní směna je dobrý a zábavný komiks.
 • Azalin
  Azalin mecenáš1.5. 12:24Aldebaran (paperback)
  Skvostná záležitost po všech stránkách.
 • Fort
  Velmi kvalitní pokračování příběhu malého Riada, obklopen mnoha různorodými kulturními zvyklostmi, které se přesouvá více do Francie. Zakončení knihy budí velké očekávaní od pátého dílu.
 • adevr
  adevr1.5. 10:19Papež ukrutný
  Moc krásná kresba, a děj... no děj se co děj, ten dostal na prdel. Alespoň co se historie týče, jinak se to dalo. Být učitel dějepisu, tak si to buď hodim,a nebo se takovou literaturou pokusím získat nějaké žáky pro historii. A některé i k experimentováni v LGBTQ+÷, ať z toho maji radost i aktivisté z neziskovek. Takže je to vlastně velice prospěšná kniha
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš1.5. 08:54Život a doba Skrblíka McKváka
  Toto nie je „len“ 100%-ný návrat do detstva. Toto je plnohodnotný (komiksový) dobrodružný román pre mládež (a dospelákov, ktorí nezabudli, aké je to, so zatajeným dychom listovať stranami nového komiksu). Román pozostáva z 12 kapitol a všetko spolu súvisí. Jeden z najlegendárnejších disneyovských komiksových tvorcov Don Rosa sa rozhodol pre epické vyrozprávanie Držgrošových peripetií od detstva po dôchodok, kedy už sa zdá, že hlavnému hrdinovi niet pomoci. Alebo skôr antagonistovi? Keď sa to tak vezme, strýko Držgroš je záporná postava, ktorá pre majetky neváha urobiť čokoľvek, vrátane vyhnania najbližších. Čím všetkým si musí káčerovi preskákať, aby sa z neho stal zahorknutý cynik, odsúdeniahodný mrzút a zatrpknutý frfloš, ktorý si pre jeden cent nechá vŕtať koleno? Bol na Divokom západe, splavoval Mississippi, pochádza zo Škótska, dobre ho poznajú ako v Afrike, tak v Austrálii a behom jedinej strany stihne navštíviť Karibik, Južnú Ameriku a Áziu. Ako jednotlivé kapitoly pribúdajú, sa mozaika skladá do kompaktného celku a na konci máme puzzle, aké poznáme z detských liet (Donald, megatrezor pardon kancelárska budova, Mladí svišti). Je to hravé, vynaliezavo napísané, plné vtipných hlášok a fantasticky nakreslené. Rosa vkladá výborné gagy do úzadia, kam povrchní čitatelia nepozerajú (vták zo zeme vyťahuje dážďovku a za jeho chrbtom číha druhá dážďovka s oklincovaným kyjakom). Inokedy nás ohúri prvkom, ktorý je vskutku rozkošný (keď sú postavy dole hlavou, aj text v bubline je dole hlavou). Na prvý raz nemáte šancu všetko pochytať, verte mi. Rosa je ako autor absolútne na svojom mieste, viď. vysvetlenie Držgrošovej superschopnosti plávať v minciach. Páčilo sa mi vyvrátenie (pseudo)axiómy o šťastnej minci; Držgroš si všetko tvrdo odmakal, nemal dôvod spoliehať sa na mystické blbosti. Vyzdvihnúť musím decentné a pritom krásne spracované úmrtia rodičov. Úplne šialené (v dobrom) sú bohaté bonusy. Nielenže kniha obsahuje Donove dvojstranové úvodné slovo, ale každej (!) kapitole predchádza textový bonus, v ktorom nás zasvätí do vzniku tej-ktorej kapitoly a poukáže na drobnosti, ktoré by mohli ujsť našej pozornosti. Tieto bonusy sú okrem samotných textov prepchaté nádhernými, farbami hýriacimi obálkami, storyboardami a dobovými fotkami (napr. archívna pohľadnica z 19. storočia s hradom, o ktorom sa fanúšikovia domnievajú, že stál ako predloha pre Rosu počas kreslenia škótskeho hradu klanu McDuckovcov). Obsah obsahuje aj originálne názvy a hlavička s úpätím sú taktiež pekne spracované. Nechýba pevná väzba z na dotyk zaujímavého materiálu.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš30.4. 21:56Zatoulaní psi
  Ano, je to Lemire, a to je asi tak vše. Mně se to vlastně líbilo, ale je to naprosto a neoddiskutovatelně prvotina se vším všudy co k tomu patří. Jasně rozpoznatelné zárodky současných kvalit Lemira co se jeho scenáristických dovedností týče. Kresebných také, ale Lemira jsem vždycky spíš bral jako autora než kreslíře, pro mě vždy byl účelový kreslíř, který chtěl vyprávět své příběhy a prostě si je nakreslil tak, jak si je muzikant zhudební. Asi nejlepší přirovnání je Metallica či Slayer a srovnání jejich prvních alb s jejich dalšími o mnoho levelů vyššími alby než se to stočilo do recyklovanosti, průměru/konzumu a sem tam nějakému výstřelu - ale přitom už nemusí, páč mají ustálenou reputaci (k Lemirovi to docela sedí). Zkrátka je to Lemire, ale není to "ten" Lemire. Příběh je vlastně prostinký, ale pořád funkční. Premisa o nevyzpytatelnosti života a jeho pomíjivosti je evidentní, včetně jeho vykreslování všelijakých různých outsiderů a vybočenců. Svým způsobem je to vlastně průměr, ale tu 4. hvězdu dám za tu odvahu se tomu jako autor postavit a říct, jo tohle je má prvotina a tohle jsem já. "Tady a tímhle jsem začal a tak to prostě je, a já s tím nic neudělám." Edice je od Paseky pěkná, ostatně jako vždy, když jde o Lemira. Za mě pořád spokojenost a tohle si dám na tu lemirovskou hromádku.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš30.4. 21:49Náraz
  No co bylo zase tohle... Bože můj, další hovadina o ničem a o nikom. Sem tam nějaký vtípek, budiž, ale jinak nic moc. Smysl, kde? Příběh je, ale vede kam a říká mi co? Stupidita na entou s naprosto otravným až nečitelným letteringem v kvalitě vydání tisku typu křížovky. Kresba dětinská až infantilní, která se mi k tomu vůbec nehodila a perspektiva nula, natož proporce. Každá věc, co se tam děla vedla k něčemu, co vedlo k něčemu, co vedlo k něčemu a tak dál až konec a okénko s autorem. Nic víc. Trystero se mi čím dál víc vzdaluje.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš30.4. 21:42Kovboj ze Šaolinu: Sakra trek
  Naprostá kravina. Příběh nula. Prostě není. Sorry, ale poslouchat (číst) cca 200 stran blbejch keců bez ladu a skladu v idiotské češtině, to je na mě trochu moc. Jestli je takový originál, tak se není ani čemu divit. Že si Darrow polaská své ego, prosím, ale nechápu jen, co tím sleduje? I v té Drsné škole šlo nějak vystopovat střípky jakéhosi děje, byť to byla spíš jízda než plynulé načítání děje. Ale tady? Nic. Prostě blbý kecy, který nikam nevedou, nijak "děj" neposouvají, resp. nic co se děje a je v komiksu nemá nijak vliv, vlastně, na nic. A že jde CC na ruku, čím? Vizuálními orgiemi? Zas takové terno to nebylo. Důkaz, že kresba neustojí komiks bez příběhu. I ty scény, kde se bojovalo, např. s tím oslem na tom dinosaurovi u konce byly ve stylu, že bylo vlastně jedno, kde se to odehrává, jak se furt skáče z místa na místo, tak to mohlo být prakticky kdekoliv na tom dinosaurovi. K jednotlivým místům nemáte vztah, tak je jedno, že tam jsou detaily skoku doleva, skoku doprava, širší záběr a tak pořád dokola. zaměnitelné a spíš matoucí. Zkrátka, co mi tím autor říká? Nakreslím si a napíšu si co? Jako jestli lidi bere komiks, kde jsou akční scény pořád dokola, aniž by tam byl nějaký smysl, tak asi jo, jde mi taky na ruku. Když si ale pomyslím, že jsem ještě včera četl Aldebaran, který je délkou a cenou plus minus na stejno, vidím mezi těmito dvěma komiksy velmi velkou propast. Naprosto nesrovnatelné až to není možné si takovou propast vůbec představit. Tenhle komiks se neobhájí, nemá čím. Tohle je pro mě ekvivalent paperbacku za nějakých 300 kč, kterých po světě běží tuna. Darrow se vyšvihl jakž takž v Drsné škole a hlavně v Matrixu. Tímto je pro mě tato kapitola uzavřená. Pro mě to nebyl mindfuck, ale mindrape.

  PS: na to jsem malem zapomnel, jak se ze Start Trek stal Sakra trek? To mi hlava nebere..
 • Lojza
  Příjemná myší fantasy. Jako úvod do světa Myší hlídky je to super entrée, ale jsem rád, že mám v knihovně i ty další knížky, protože to bylo celé poměrně rychlé a krátké. Kresbě není co vytknout. Charaktery jsou načrtnuté sice krátce, ale výstižně. Zápletka je tak akorát košatá. Bonusy dokreslují detaily myšího světa, některé věci jsou zatím jen naznačeny (lasičky, pachové zátarasy, rozlehlost myších teritorií…). Oceňuji i spoustu práce, kterou do toho Comics Centrum muselo dát - hromada dodělávané grafiky, hlavně nápisy, ozdobné aliterace… Těším se na čtení dalších dílů.
 • Norri
  Norri mecenáš30.4. 20:18Corto Maltese: Balada o slaném moři
  Tahle komiksová kniha má u nás celkem hloupý osud, který ale vůbec není spojen s tím komiksem jako takovým. Peripetie s jeho vydáním je ostatně možné vyčíst ze zdejších diskuzí. Z údajně zásadního díla, se stala předražená kniha vytisknutá z nekvalitních podkladů. Za sebe ještě dodám, že tomu komiksu musela podrazit nohy také škaredá obálka. Skončilo to přetiskem, takže tisk je nyní opravdu dobrý, a nakonec i výprodejem za 29,- Kč. Přes to všechno, anebo právě proto, jsem byl na tu knihu hodně zvědavý.

  Kniha překvapivě začíná výtvarnými studiemi domorodců a předmluvou Umberta Eca, který dopodrobna rozebírá zeměpisné nepřesnosti ve světě Balady o slaném moři. Podle mě by to bylo mnohem lepší na konci, ale naštěstí to nijak nevyzrazuje děj.

  Je to příběh o pirátech, ale odehrává se za první světové války v Pacifiku. Vůbec jsem netušil, že i tam probíhala první světová válka. Říkal jsem si, že je to sice ještě exotičtější, než klasičtí piráti z Karibiku, ale zdaleka ne tak romantické. Piráti, ponorky a lodě naložené uhlím. Znělo mi to jako moc divná kombinace. Ale víte co? Je to moc pěkný pirátský příběh. Je to napínavé, udržuje si to tajemství, obsahuje to spoustu dobrodružství a nepostrádá to humor. Navíc je v příběhu povídání o kultuře Maorů a Melanésanů. To bylo obohacující. Hlavní hrdina Corto Maltese se zpočátku zdá jako pěkný bídák, ale postupně, jak ho více poznáváte, tak zjistíte, že jste si ho už stihli oblíbit.

  Co se týká kresby, tak jen občas jsem narazil na něco, co se mi nelíbilo. Jinak jsem si ji hrozně užíval. Asi nikde jinde jsem neviděl pěkněji nakreslené lodě na moři. Celkově zajímavá je práce s tenkou linkou tuší v kombinaci s širšími tahy štětcem. Vlastně si moc neumím představit, jak by tento příběh fungoval s jinou kresbou. Byla by vážně škoda, kdyby tahle pěkná kresba s jejími tenkými linkami zůstala rozrastovaná na kostičky.

  Je jen málo věcí, které se dají tomu komiksu vytknout a všechny jdou za vydavatelstvím Egmont. To, že si nedali tu práci a nepřeložili zvuky, to dokážu pochopit a příliš mi to nevadí. Spíše je škoda, že se nesnažili lépe vycentrovat texty v bublinách. I přesto budu hodnotit plným počtem hvězdiček. Celkově je mi líto, že už u nás asi další kniha příběhů Corto Maltese nevyjede.
 • Fry
  Jujutsu Kaisen - Prokleté války #02: Prokleté lůno - Meh, no na to jak to vcelku dobře začalo jsem se u druhého dílu lehce ztrácel v ději a když už jsem se neztrácel, tak mě to ani moc nebavilo. Nicméně co mě bavilo opravdu hodně jsou předěly mezi kapitolami, jelikož Gage Akutami má skvělý smysl pro humor. Snad to bude příště lepší, přece jen to zásadní nás teprve čeká ... Za mě 3*!