• MEGA
  MEGA30.12.2022 17:21Hubert
  Krásný příběh. I ve svém omezeném rozsahu komiks autenticky vykreslí hlavní postavu. A já se na ni dokázal emočně napojit. Tempo komiksu je unikátní. V polovině jsem skoro usínal, ale vlastně bych to nepočítal ani jako vítku. Komiks totiž vytváří klidnou a pohodovou atmosféru, které jsem možná podlehl až moc. Tomu samozřejmě napomáhá kresba, která se mi na komiksu líbila asi nejvíc. Krásná linka a citlivá paleta barev. Jsem opravdu rád, že jsem tento komiks četl.
 • jajsemviktor
  Jak by dopadlo kdyby se Deadpool v těle malé holčičky najednou objevil v kouzelném pohádkovém světě plném radosti a cukrlátek? Přesně na tohle vám odpoví série Nesnáším Pohádkov a my se dnes podíváme na její první díl.

  Příběh vypráví o malé holčičce Gertrudě, kterou jednoho dne vsákne podlaha a ona se objeví v pohádkově. Jediné co musí udělat, aby se dostala zpátky domů je najít klíč. Jenže to není tak jednoduché a tak se příběh posune o dvacet sedm let dopředu a Gertruda stále nezískala ten klíč. A tak vetšinu komisku bloudí po pohádkově a zabíjí jednu postavičku za druhou ve snaze najít klíč, který ji dostane domů.

  A když říkám zabíjí tak ano, navzdory názvu, či všudypřítomným veselým barvám je tento komiks velice dospělou brutální podívanou, ve které se řeže, ve které se mučí, ve které se kanibalizuje, chlastá a tak dále. Gertruda za těch dvacet sedm let opravdu lehce zdivočela a vše řeší zakrvácenou sekerou a do toho hláškuje. A tady je právě ta podobnost s deadpoolem. Strašně se mi líbí jakým způsobem tento komiks boří čtvrtou stěnu. Vždycky na začátku každého sešitu se střídají vypravěči a vždycky nám řeknou tak a teď na příběh navážu já a začne vyprávět, jednou se tam i stalo že jeden v vypravěčů nemohl a tak za něj zaskočil nějakej random borec co ten příběh vyprávěl z jeho poznámek.

  Kresba je tady více než skvěla. Zajímavé designy postav, prostředí a hlavně ta krev a vnitřnosti to opravdu autorům jde kreslit.

  Když si to tak sesumarizujeme, tak Nesnáším Pohádkov je skvělý originální komiks plný hlášek, krve, výbuchů, zajímavých zvratů, krve, kreativity, boření čtvrté stěny, krve, jo a taky krve.
 • jajsemviktor
  jajsemviktor30.12.2022 12:36Amazing Spider-Man: Rodinný podnik
  Hlavní výhodou je že tento komiks je uzavřený jednotný příběh, takže vám stačí tahle jedna kniha, kde máte začátek i konec příběhu. Příběh je velice jednoduchý a pochopí ho opravdu každý, příkladem můžu být já, pro kterého to byl jeho první superhrdinský komiks ever a chápal jsem to bez problémů. Príběh pojednává o Peterovi, kterého najednou zničeho nic helikoptéra, ale Peterovi se samozřejmě povede utéct a to díky hezké holce v rychlém autě, která se mu představí jako Teresa Parkerova, Peterová sestra. Cože, vždyť Peter nikdy neměl sestru přece. No a tak plný pochybnosti vyrazí s Teresou na cestu po stopách jejich špionských rodičů ve snaze zjistit, proč jsou celý život odděleni.

  To je vše co potřebujete vědět o příběhu, a čím míň toho budete vědět, tím více si tento příběh užijete, protože o zvraty a silné momenty není nouze. Tenhle komiks se od klasických superhrdinských komiksů liší tím, že toho superhrdinstvi tady v podstatě zas tak moc nemáme. Tohle je čistě akční napjatá špionážní akce a s klasickými superhrdinskými šablonami má jen pramálo společné. Další silnou věci na tomto příběhu jsou postavy, máme tu dvě hlavní postavy, Petera s Teresu. A ta práce s nimi, to postupné odhalování jejich minulosti, rozhovory mezi nimi, každý jeden střípeček posouvá jejich charakter míle dopředu. Hlavně tedy postava Teresy, kterou budete mít rádi i kdybyste nechtěli.

  Tenhle komiks nakreslil sám italský bůh umění Gabriele Dell'Otto. A svou naprosto hyper realistickou kresbou dodal tomuto komisku šmrnc jako málo který komiks má. Gabriele fakt umí, to jak realisticky kreslí postavy, obličeje, to jak si v úvodní akci hraje s vodou a mýdlem, ty všudypřítomné odlesky, rozmazání pohybu, světla a takhle bych mohl pokračovat do nekonečna. Jasně, jeho kresba je dost stylizovaná a ne každému se může líbít ale pro mě osobně je to skvost.

  Vydání tohoto komisku je taky kapitola sama o sobě, krváci to tady vydali česky dokonce v naprosto úchvatném hardcoveru, kde najdete i ziliardu bonusů.
 • Fort
  Fort30.12.2022 12:33Tokijský ghúl #04
  Pokud se snížíte na úroveň hlavní postavy, tak vás konec překvapí. Pro autora mangy je to prvotina a je rád za takovýto závěr. Vlastně můžeme vidět jeho profesní růst v přímém přenosu.
 • perak
  perak30.12.2022 08:20Místo činu
  Dobré to je, ale ve srovnání s jinými Brubakerovými kousky slabší. Je to takové konvenční krimi, které v rámci noir žánru ničím závratně novým nepřekvapí. Na druhou stranu přes poměrně hodně textu děj rychle plyne, nechybí zajímavé akční scény a sympatický hlavní hrdina, který nějakou tu ráno dostane, ale více jich rozdá. Na to, že je to jedno z prvnch autorových děl, tak již zde máme základy drsné školy, na nichž jsou vystavěny pozdější Brubakerovy příběhy.
 • louza
  louza29.12.2022 21:36Cesta kostí
  Cesta kostí je příběhem o útěku tří trestanců z ruského gulagu přes pustou tajgu. Jsou tu fajn vykreslené charaktery a prostředí. Obé je bohužel až příliš archetypální, takže už po prvním sešitě odcitujete jak to celé skončí. Jinak je to vcelku dobře se čtoucí jednohubka, která nezanechá snad kromě poslední stránky hlubšího dojmu. Je zvláštní, že zrovna takhle klasický erbovně plochý příběh si vybrala kvalitativní úderka Mighty Boys. Ale možná jsem to jen nepochopil. Ač mám horrory rád, k tématu koncentráků určitě nemám nijak blízko. 3,5*
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš29.12.2022 19:05Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách
  Díky této knize mi vlastně došlo, jak moc pro českou kulturu Čtyřlístek znamená, a jak moc je u nás zakořeněný. Sám jsem četl mnoho příběhů, o kterých jsem nevěděl, že jsem je vlastně četl ve Čtyřlístku. Taky mi došlo, že jsem se jich jako malý načetl opravdu hodně. Kouzelná lampa byla moje první (díky za něj Radime Bulawo!). Tady jsem se ještě dozvěděl hodně o, asi genialitě, pana Němečka a jeho "týmu", protože takhle zakořenit něco původně zamýšleného jako krátkodobou záležitost, to chce fakt fištróna. Dost mě zarazilo, do kolika projektů se Čtyřlístek pouštěl, ať už jde o reklamy, hry a jiné. Obzvlášť Malabara mám doteď moc rád. Ty žvejky byly super a příběhy jakbysmet. Nejsem už sice cílová skupina, ale kniha se mi moc líbila. Fakt vkusně pojaté a předané info o skvělém fenoménu (a komiksu samozřejmě). Opravdu velmi přehledné. Pravdou ale je, že jistá analýza nebo rozbor by se tu také dobře vyjímal. Mohli to tu dát jako další část, klidně ať už se jedná o posbírané věci, nebo diplomky, nebo ryze autorské záležitosti. Bonusy hodnotím na výbornou.
 • Fort
  Vyzkoušel jsem to jako nefanoušek Star Wars, dokonce jsem se před čtením podíval na první čtyři epizody, abych nebyl úplně mimo. Překvapilo mě to svou kvalitou. Příběh přímo navazuje na konec třetí epizody a dozvíte se v něm jak Darth Vader získal svůj světelný meč. Knižka je pro fanoušky na zaplnění hluchých míst mezi epizody, kdy se děj posune příliš dopředu a zbyde prostor pro tvorbu přídavného materiálu, který dokonale pasuje do univerza Star Wars.
 • adevr
  adevr29.12.2022 14:04V kůži Woodyho Allena
  Dobře udělaný soubor stripů. Jen nedoporučuji číst na jeden zátah. Tu depresi, ač s humorem podávanou, chce dávkovat. pak si to lépe vychutnáte, a objevíte i mnohá skrytá moudra.
 • adevr
  adevr29.12.2022 14:00Vánoční říše
  Docela fajn velkoformátový horůrek... :) Užil jsem si ho, přesně, ve vánoční dny.
 • baatcha
  baatcha29.12.2022 13:0412 Comic Pilgrims
  Překvapivě dobré! Přistupoval jsem k tomu se skepsí, protože když výtvarníci dělají komiks, mívají často potíže se scénářem a i přes atraktivní výtvarno jim dělá potíže odvyprávět příběh. To ale není případ 12 komiksových poutníků. Každý z příběhů někde začíná, končí a někam směřuje, vyprávění se vrství na sebe a co jeden příběh třeba nedopoví, to vám doplní a vynahradí příběh následující. Najdete tu zpracování místních legend, exkurze do historie i existenciální zamyšlení, tedy vše, co k poutnické cestě patří. Velké překvapení!
 • Palebras
  Palebras29.12.2022 08:25Vánoční říše
  Román NOS4A2 jsem nečetl a tudíž jsem kvitoval informaci, že se v tomto případě jedná o samostatně fungující a uzavřený příběh, který však představuje částečný prequel právě k onomu románu. Vánoční říši jsem si tak přečetl pěkně během svátků a musím říct, že se jednalo o absolutně skvělý zážitek na rozdíl od milionkrát opakovaných pitomostí v televizi. Už samotný ústřední motiv obsahující hlavního hrdinu Manxe, jeho Rolls a celou Vánoční říši je skvělý. Hned v úvodu jsme vhozeni do děje a dozvídáme se počátek příběhu samotného Manxe, abychom následně na plný plyn vklouzli do říše plné dětské radosti a smíchu a závěrem se během skvělé psané části doplněné o ilustrace dozvěděli, jak to vlastně celé bylo. Celé se to četlo jedním dechem a nemalou měrou všemu přispěla kresba, která je prostě skvělá a v tomto případě rozhodně oceňuji kolosální formát, protože tenhle materiál si jej jednoduše zaslouží. Vánoční říše je další lahůdkou o kterou se postaral Joe Hill a rozhodně by neměla minimálně milovníkům podobně laděných příběhů uniknout.
 • Palebras
  Samotný úvod čtení ve mně evokoval pocit, že se na to asi vykašlu a nechám to prostě na někdy jindy. Gotham ovládající záporáci, Bane oplývající rádoby honosně chytrými bláboly a já si prostě říkal, že tohle jsem už sakra četl a viděl tolikrát. Naštěstí se situace po prvním sešitu zlepší a celkový chaos nastolený hned v úvodu vezme za své a děj začne příjemně nabírat na obrátkách. Když se pak přesuneme společně s Brucem a Selinou do sluncem zalitého plážového resortu, kde Bruce zdárně operuje v přestrojení za Magnuma ze stejnojmenného seriálu a Selina působí zatraceně sexy, musel jsem uznat, že tohle Kingovi prostě žeru. Sice jsem tak trochu rád že se blížíme do finále, ale tahle první část mi fakt sedla. Plus ke všemu ta Selina. Fakt dobrá práce.
 • faster86
  faster8629.12.2022 01:31Paper Girls, kniha třetí
  Další a další cestování časem, když se oprostíte od toho že jde o 12ti leté holky (protože mě fakt nepřesvědčíte o tom, že by se ve většině příladů zachovali tak jak se chovají) tak je to super a Vaughan i konec velmi pěkně ukočíroval. Co se týče celé série, tak jsem byl ze začátku skeptický, ale je to super a nemůžu jinak než doporučit.
 • faster86
  faster8629.12.2022 01:24Konec civilizace - Brave New World
  Další vize budoucnosti, na to že je předloha psaná v roce 1923 tak musím uznat, že nějaké myšlenky se až nepříjemně potkaly se současnou realitou... Nicméně, začátek s popisem jak svět funguje je ok, ten prostředek se střetem nového a starého je asi taky ok, pak můj zájem nějak opadl. Komiks ve mě nic nezanechal (za měsíc nebudu vědět co jsem četl) ale špatné to není.
 • Norri
  Norri mecenáš28.12.2022 23:50Bludiště
  Bludiště je o vyrovnávání se se ztrátou. A taky o tom, že cestu k novému začátku má každý ve své hlavě jinak dlouhou a jinak klikatou. Zpočátku jsem si myslel, že Bludiště patří ke slabším Lemirově komiksům. Ale není tomu tak. Je to jeho naprostý standard. Jak způsobem vyprávění, kdy celou knihu buduje atmosféru, aby ve vás na konci vyvolal silnější emocionální reakci, tak kresbou, prací s barvami a v neposlední řadě i prací s panely. Lemire často pracuje s odstíny jedné chladnější barvy, aby v určitých momentech umocnil vyprávění použitím byť jediné červené čáry, anebo dokonce celobarevné dvoustrany. Také často experimentuje s panely a tady to dělá naprosto stylově. Panely se totiž v jedné části knihy klikatí dvoustranami jako cesta bludištěm. Jednu věc ale musím u této knihy zkritizovat a to její zpracování. Comics Centrum dělá své knihy velmi dobře. Pevná vazba je jasná věc, za tu jsem rád. Často jsem rád i za pevný papír, který je navíc odolnější proti otiskům. U téhle knihy jsem měl ale pocit, že mi ten tuhý a nepoddajný papír znesnadňuje čtení.
 • Sagikkun
  Dlouho jsem se tomuhle vyhýbal. Bál jsem se, že to bude jeden z těch přehajpovaných komiksů s kultovním statusem, ze kterého budu akorát zklamaný. A z ukázek, které jsem vždycky někde viděl (hromada textu v miniaturních políčkách) mě to upřímně ani tolik nelákalo. S Batmanem jsem ale za tu dobu už něco načetl a cítil jsem, že je na čase se do Návratu temného rytíře konečně pustit. A jsem nesmírně rád, že můžu říct, jak byly moje obavy zbytečné...

  Velmi mě překvapilo (a trochu i rozesmutnilo), jak je Millerova kritika společnosti v tomto díle stále aktuální. Společnost, ve které má útočník pomalu větší práva, než napadený, a ve které se každý vyhýbá přímé zodpovědnosti za svoje činy a vždy hledá někoho, na koho svoje rozhodnutí může svést. A o tom Návrat temného rytíře je. O návratu do společnosti, která se za těch několik let od Bruceova odchodu změnila, panuje v ní naprosto jiná nálada a netopýřího bojovníka se zločinem již nehodlá přivítat a jednoznačně oslavovat jako svého hrdinu, jako tomu bylo předtím. Změnil se ale i Bruce, který je stejně jako ona společnost mnohem více nepřátelský. A jeho činy jsou (stejně jako činy všech ostatních postav) mnohem více diskutabilní než kdy předtím. Najdeme tu tak sice klasické i nové záporáky a hrdiny, kterým bude muset Bruce čelit, ale tím hlavním nepřítelem je především právě sama společnost.

  Kresba je krásně ošklivá (zvláštní spojení, vím) a syrová, barvy jsou chladné, a pro celé vyznění depresivního příběhu je to tak naprosto perfektní. A i přes tyto "nepříznivé" charakteristiky se zde dají najít opravdu nádherné panely. Bruce je zde taky jakožto veterán, který se už s ničím nepáře, mnohem více badass a salty než obvykle (a dost mě to bavilo), což umožňuje všem čtyřem kapitolám být přeplněnými naprosto ikonickými a nezapomenutelnými scénami a hláškami.
  Bývalo by to tak bylo naprosto perfektní, ale...

  Jak jsem psal na začátku komentáře, jedna věc mě na první pohled od komiksu odrazovala - přehršel textu na neskutečně malém prostoru. S textem není žádný problém, neodstranil bych z toho ani slovo, protože se to čte opravdu skvěle a snad ani jedna věta nebyla zbytečná. Co je problém je ten prostor. Na každé stránce jsem cítil, že má Miller toho tolik co říct, že nás chce doslova zaplavit svými nápady a myšlenkami, ale že je toho tolik a místa tak málo, že je pak na sobě všechno hrozně naplácané a stísněné jako sardinky v konzervě. Návrat temného rytíře je opravdu velká věc, a naprosto bez problémů mohla (nebo spíš měla) být dvakrát tak delší. Takhle tam jsou často situace, které jsou bohužel až moc uspěchané, zkratkovité, mnohdy i nejednoznačné - prostě tam ty panely chybí. Často to přeskakuje mezi místy a postavami, což opět, není špatně, že to tam je (protože je to příběh o společnosti, o obyčejných lidech), ale je špatně jak to tam je.

  Být to dvakrát tak delší a mít to tak na všechno dostatečný prostor, bylo by to za plný počet a silně bych váhal, zda-li je lepší tohle nebo Strážci (se kterými se to tak často porovnává a kteří obstáli zubu času mnohem lépe). Takhle je to "jen" za lepší čtyři.
  I tak je to ale rozhodně jeden z nejlepších Batmanů, které jsem kdy četl a ke kterému se budu chtít ještě několikrát vrátit.
 • TonyT
  TonyT28.12.2022 20:06Údolí zrůd
  Tak asi bych musel přijít po X letech z pralesa, přečíst za život tak dvě knihy a zhlédnou tři filmy aby mě tenhle komiks nějakým způsobem zaujal. Velice prostinký a kratičký příběh z podprůměru nevytáhne ani kresba Grega Rutha, která mě jinak nadchla v Conanovi, tady mi ovšem přišla tak o řád horší, navíc formát A4 kresbě spíš uškodil, dokonce jsem měl pocit, že mám nějaký vadný výtisk. CC se tvaří že vydávají samé perli, ale tohle se tentokrát moc nepovedlo.
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš28.12.2022 18:53Místo činu
  „Ta tragédie nebyla vlastně nijak výjimečná, ale pořád to byla tragédie.“ Brubaker. Phillips. Lark. Čo dodať. Miesto činu je nielen názov galérie, ktorú vedie hrdinov strýko, ale je to tiež strýkova špecializácia: už X desaťročí sa pohybuje po krvavých miestach činu a zachytáva ich na fotografie svojou špecifickou optikou, čím je široko-ďaleko preslávený. No a miesto činu je samozrejme miesto, kde sa stal zločin, v našom prípade vražda a keďže je to dielo Eda Brubakera (Fatale, Criminal), môžete si byť istí tým, že pri jednej to neskončí. Je pozoruhodné, že hoci je komiks Místo činu jedným z Brubakerových prvých diel (vtedy mal kúsok nad sladkých a nevinných tridsať), už vtedy to bol vyzretý muž chápajúci podstatu zla, ľudskej psychiky a to nielen psychicky zločinca a detektíva, ale tiež obete. To z Místa činu robí fakt skvelú detektívku s jednoduchým, ale možno práve o to údernejším (v zmysle reálnejším) záverom. Bonusov sú desiatky strán (úvodné slovo tvorcu Alias Blendisa alebo Brubakerovo spomínanie na svoje začiatky). Viac v mojej recenzii: https://www.fandom.sk/clanok/recenzia-misto-cinu-komiks
 • trudoš
  trudoš editor28.12.2022 12:56Vánoční říše
  V první řadě je třeba říct, že nejde o přepis románu, který u nás vyšel pod stejným názvem, třebaže v originále se jmenuje maličko jinak. Tahle shoda mě zmátla natolik, že jsem po celou dobu čekal adaptaci, ačkoliv i sama anotace říká něco jiného.
  No a dál už vlastně není co říct, kromě superlativů. Joe Hill dovedně využívá svět strašidelné Vánoční říše, přičemž původní knihu nemusíte znát ani náznakem. Premisa zápletky je pak sympaticky jednoduchá a pro hororový žánr příznačná – parta zlobivých lidí se dostane na místo, jež trošičku evokuje peklo, tedy jestli je ve vaší fantazii peklo místem, kde pod kotly přitápějí zubaté a věčně neposedné děti. Autor nedělá žádné štráchy, ostatně rozsah dvou stovek stran mu pro to prostor ani nedává, a i když textu je v bublinách občas až příliš, spád vyprávění tím nijak netrpí. Charles Paul Wilson III tomu přitom dodává svými úchylnými detaily nevšední šmrnc, jehož morbiditě nelze odolat jinak, než úsměvem. Schválně kdo z vás první najde Valdu?
 • Norri
  Norri mecenáš28.12.2022 12:55Velký vezír Iznougud je zpět (pevná vazba)
  Stokrát opakovaný vtip přestává být vtipem. To mi velmi často vytanulo na mysli především v první polovině knihy. Scénáře asi nejsou horší než v první knize a kresba je pořád skvělá, ale už mě to moc nebaví. Až na výjimky, které tady naštěstí jsou. Říkal jsem si, že by to chtělo změnu a ony tady změny oproti první knize opravdu jsou. Přibylo zde bourání čtvrté stěny a kromě toho, že postavy vnímají čtenáře, tak se čtenáři komunikuje i vypravěč. Občas je to opravdu vtipné a autoři se pouštějí do divokých komiksových vtípků, kdy si dělají srandu i sami ze sebe. Jindy to ale působí, jako by autoři už nevěděli, co vtipného by na Iznouguda ještě vymysleli, tak se snaží bavit čtenáře jinak. Iznougudův poskok v této knize hláškuje jako o život, ale to nenahradí menší množství slovních hříček, které mi chyběly hlavně v první polovině knihy. Ale jak už jsem psal, najdou se zde i výjimky, jako například v příběhu Ice Crime (Zmrzlinový zločin). Těch pár výjimek tomu zachránilo stejné hodnocení, jaké jsem dal první knize.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš27.12.2022 23:20Země potomků
  Docela milé překvápko od Trystera. Škoda, že to je komiks na 20-30 minut. Bohužel ani svou kresbou toho nenabízí tolik, aby ho čtenář četl "pomaleji". Každopádně to aspoň odsýpá, nenudí to, jazyk je dobře zachycený coby postapo. Děj je taky ok, vlastně tam přímo není, a spíš se to krásně motá kolem onoho pověstného sešitu a vše ostatní se na to jaksi nabalí, ale nic proti. Funguje to. Naopak to krásně ilustruje, jak z naprosté banality, vznikne něco, co naprosto hory přenáší. Celkově hodnotím komiks velmi kladně. Fakt dobré. Konečně se Trystero probralo ze své letargie a naservírovalo nám poctivý komiks s přidanou hodnotou.
 • Norri
  Norri mecenáš27.12.2022 16:33Humr Johnson #03: Znamení smrti
  Pět skvěle napsaných a dobře nakreslených povídek. Povídky většinou moc nemusím, ale tyhle se vážně povedly. Mají spád, napětí a potřebnou dávku mystična.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš27.12.2022 15:21Zenit
  Debilita na entou a ještě hnusně nakreslená. Jsem si myslel, že nic svou kresbou nepřebije Sabrinu a přece se něco našlo. Hlavně mi nějak uniká smysl tohohle komiksu. Wtf na entou. Fakt ne. Pár stran něčeho v hnusné kresbě za pětikilo.
 • Fort
  Fort27.12.2022 15:09Tokijský ghúl #03
  Mado, je inspektor? Vždyť je to pošuk jak mohl projít psychotesty. Dějově to není špatný, ale ta kresba...
 • trudoš
  trudoš editor27.12.2022 14:33Šangri-La
  Chytrá, sžíravá a nádherně nakreslená hard SF. Mathieu Bablet je hodně skeptický vůči homo sapiens, ale zároveň nepříjemně trefný co se lidské snahy vládnout týče. Přestože se jeho vyprávění odehrává stovky let v budoucnosti, společnost živená konzumem v mnohém připomíná tu současnou. Nejde ovšem o cílenou kritiku moderních trendů, ale překvapivě srozumitelný rozbor toho, jak člověk ve stádu funguje. Finta je, že Bablet si bere na paškál i druhou stranu mince a jednoznačným způsobem kritizuje také zaslepenou tvář revolty. Dialogy, které ve vás dlouho budou rezonovat a nenechají vaši mysl chladnou, pak podtrhuje precizní kresba, díky níž budoucnost vypadá až neuvěřitelně realisticky. Tohle není naivní futurismus, ale tísnivý minimalismus, jež se už dnes stává v některých metropolích životním standardem.
  Jedinou vadou na kráse je na můj vkus příliš fatalistický konec, který je sice pochopitelný, ale působí jako dílčí berlička, aby se autor nemusel namáhat s něčím čtenářsky atraktivnějším.
 • trudoš
  trudoš editor27.12.2022 14:28Neviditelné království
  „Lidé o pravdu nestojí. Chtějí jen takové informace, které je utvrdí v tom, co si myslí.“
  Výtvarné provedení otřesné. Já prostě na digitální avantgardu moc stavěný nejsem. Nechci Christianu Wardovi upírat umělecký talent, ovšem i kresba na počítači může vypadat stylově a nemusí se spoléhat pouze na pár zvládnutých detailů a pak počítat s tím, že zbylé čmáranice nějak sjednotí a vytvaruje koloring.
  U téhle space opery je toho dvojnásob škoda, protože pracovat s G. Willow Wilsonovou komornější kreslíř, mohlo by Neviditelné království dopadnout naprosto jinak. Obsahově totiž vyprávění nemá daleko k vizím Alejandra Jodorowského, snad jen bez potřeby do každé druhé bubliny cpát nějaké meta-filozofické pojednání. Tohle je poměrně sympatická a přímočará dobrodružka o posádce kosmické přepravní lodi, jež se ocitne uprostřed soukolí politického skandálu a najednou zjistí, že z něj nemá kam uniknout. Ačkoli zápletka nepřekvapí vývojem, nemůžu říct, že by postrádala napětí, či klopýtala v tempu.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš26.12.2022 23:50Velvet
  Slusny akcnak, dobre plot twisty, zajimave pojate spionazni tema. Kresba velmi dobra, sedla mi ta prostorovost a plnost barev. Konec mi prisel jen trochu zvlastni, ale jinak spokojenost. Tohle si asi znovu neprectu, ale jinak pobavilo. Slusny Brubaker.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš26.12.2022 22:33Místo činu
  O trochu lepsi nez ba co jsem u Brubakera zvykly. Delka ideal, kresba super, dej srozumitelny a vyhovuje mi nosna linka a motivy postav. Nicmene je tam zase moc textu a necetlo se mi to moc plynule. Neni to muj salek, ale dobry, zlatej stred.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš26.12.2022 21:04Na západ severozápadní linkou
  Tohle by se snad ani nemelo radit do komiksu. Na druhou stranu premira textu je jen vzhledova, opravdu to mate za chvili prectene. To je prave trochu problem teto knihy. Je to osobni vypoved nekoho, Janicka, kdo byl na cestach a popisoval, co videl a zazil v USA a v Kanade. Proto se to rychle cte. Neni to zadna studie, popis, referat, pojednani apod. Kratke texty strida mnoho kreseb a sem tam nejaka komiksova strana s trochou textu pod panely - takovych stran je tam asi 5. Proto to neni komiks v pravem slova smyslu, a proto to ani nema moc komiksove parametry, navic je to obsahove docela plytke. Proste popis mist z vlastniho pohledu, s vlastnimi myslenkami a pohnutkami, a minimem realii, protoze on jen komentuje, co u toho zazil a sem tam neco popise mimo osobni rovinu. Za zminku stoji snad jen Twin Peaks, coz me velmi potesilo. Kresba je pekna, osobita, proti ni nic, jen mi to vlastne moc nedalo. Ja se vlastne nudil u teto knihy, a jen u nekterych veci jsem si neco i pripomnel, a sem tam neco dozvedel. Davam tri, k cemuz dopomohla i kresba. Konecne ma Janicek neco kompaktniho na druhou stranu, a ne ty divnokomiksy a pokusy o cosi.
 • Sagikkun
  Sagikkun26.12.2022 15:16Zaslíbená Země Nezemě #13
  Uf, tak tohle byla bída. Po silně nepřehledném akčním úvodu následuje cosi, co ani nevím, jestli můžu nazvat dějem. Jakoby 12. díl posunul celý příběh až moc, tak zřejmě musel 13. díl fungovat jako brzda, a to pořádná - je to nehorázně natažené a ukecané. Jedna informace se rozprostře asi na 10 stran, aby se jak u dementů mohla zopakovat nejmíň pětkrát, a k tomu je to kolikrát informace pro děj naprosto zbytečná a nezáživná - a takhle to jede celý svazek, takže je to kompilace nějakých situací, které tam prostě jsou pro zaplnění stránek. Vata vata vata, tuna vaty. Vyřadit z tohohle svazku asi 3/4 celkového počtu stran, tak se vůbec nic nestane. Prostě návrat toho, co jsem vytýkal už v předchozích dílech a co jsem jaksi naivně doufal, že se od minulého dílu změní. Autor má sice narozdíl od jiných manga tvůrců pro děj od začátku alespoň nějaký pevný cíl, a skutečně se k němu posouváme, ale je tam příliš mnoho pasáží a stran, které nejsou důležité ani zajímavé, a už tak relativně krátká (na poměry mangy) série klidně mohla mít ještě o pár svazků míň, vážně by se nic nestalo.

  Dalším kamenem úrazu této série je tuna postav na neskutečně malém prostoru. "Teprve" 13. díl (opět, na poměry mangy), a nám už se OPĚT představuje ne jedna, ne dvě, ale hned celá skupina nových postav. Proč...? To je nějakým pravidlem, že jednu mrtvou postavu musí nahradit dvě nové? Unavující.

  No a aby byl zážitek ultimátní, tak se opět vyznamenala překladatelka. V jedné části někdo řekne, že ho něco štve, přičemž druhý mu odvětí, jestli by se místo "štve" nedal použít jiný výraz. Docela zvláštní vzhledem k tomu, že je to naprosto normální a nijak vulgární slovo. Samozřejmě, že aby tahle konverzace dávala smysl, tak tam mělo být např. "sere mě to" - což samozřejmě např. v anglickém překladu je - a samozřejmě že do češtiny to nepřekládal nikdo jiný než Křivánková.
  Jo, série ve které se brutálními způsoby vraždí malé děti, ale nedej bože aby někdo řekl sprosté slovo, a aby tím pak třeba i daná konverzace zněla přirozeně a dávala smysl. Ať už vedení Crwe nebo Křivánková (která u nás musí překládat každou mangu a každá má přesně tenhle stejný problém), jděte někam.
 • tom99
  Příběh, který jsem nevěděl, že potřebuji, dokud jsem ho nedostal. Jak Vader klesl v očích císaře, když selhal a nezabránil zničení Hvězdy smrti? Jak se dozvěděl o mladém pilotovi Luku Skywalkerovi? A jak si ověřil, že se jedná o jeho syna? Otázky, které jsme posledních pár let považovali za zbytečné. Nutně nebylo třeba na ně znát odpověď, protože jsme si vše tak nějak laicky domysleli. Příběh ovšem jde do hloubky a pomáhá nám rozkrýt Vaderovo vyšetřování. A já jsem si ho užil. Představení nové postavy (Doktorka Aphra) bylo také příjemném zpestřením. Někdy byl děj až moc zamotaný a těch loupeží tam mohlo být méně, jinak ovšem nemám co vytknout.
 • hroubek
  Sežeňte mi někdo ty drogy, které Morrison bere, abych zvládl pochopit jeho myšlenkové pochody. Morrisonovi to v jeho hlavě dává naprostý smysl, ale já občas některé věci nepobírám, nechápu ty dialogy a celkově to jeho chaotické vyprávění mi nesedí. Tady jsou super momenty ale jako celek mě to nebaví.
 • faster86
  faster8625.12.2022 11:36Naposled
  Ono už tu bylo asi všechno řečeno, můžete v komiksu najít jak smysl života, tak vám může přijít že jde o nic neříkající blábol. S komiksovou formou se tu pracuje dobře (rozdělení panelu na dva, čímž dosáhne autor zpomalení času a zároveň navodí tíživost situace když se poprvé potká Nitnit s expřítelem je super). Každopádně po dočtení ve mě nezůstala žádná emoce která by stála za zmínku, nic proč bych na dílo nadával nebo ho chválil. Jako zbytek věcí od trystera a Meanderu se to hodí do pražské hipsterské kavárny kam si zajdete na brunch v podobě předraženého vejce Benedikt, ke kávě vám přinesou eco bio raw vegan cokoladový brownie a ve stínu jilmu si budete pod natupírovabý knír mumlat jak čtete dílo, které ukazuje surovou nevyhnutelnost bytí.
 • Fort
  Fort25.12.2022 10:52Tokijský ghúl #02
  Jestli se hlavní hrdina bude učit boj stejně pomalu jako je tempo této knihy, tak se bojovat naučí na konci série. Ovšem pořád jde děj pomaloučku kupředu, tak zatím spokojenost.
 • instageek_cz
  instageek_cz25.12.2022 10:24Simpsonovi 02/2022
  Druhý díl téhle sešitové série je opět výborná simpsonovská zábava, kterou fanouškům seriálu vřele doporučuji.

  Frajer Bart
  V hlavním příběhu se nechává Bart ředitelem Skinnerem nalákat do pasti, kvůli čemuž skončí v nápravném programu pro prevenci kriminality. V jeho rámci musí spolu s dalšími sígry (a s Milhousem) strávit nějaký čas ve vězení. Ze známých postav si užijete ještě Wigguma, Haďáka (v komiksu bohužel zůstává jako „Snake“) a hlavně Leváka Boba! Ten chce v kulisách parodujících slavný film Frajer Luke zrealizovat plán pomsty vůči Bartovi... Co myslíte, bude úspěšný?;)

  Zajímavost: Odhalí se, že je Skinner plešatý a nosí tupé! Ale jestli je tohle součástí simpsonovského kánonu, to netuším.

  Moje sestra rozvratitelka
  Dosti překvapivý a bizarní kratší příběh, kde Marge vypráví o hrůzné chvíli, kdy načapala Homera se svou sestrou Selmou, jak se vášnivě líbají! Své k tomu řekne také klasik z počátků žluté rodinky, dr. Marvin Monroe alias Minda Mour:)) A musím dodat, že pohled na duo Homer + Selma byl šokující i pro mě, protože na něco takového bych nikdy ani nepomyslel:))
 • trudoš
  trudoš editor25.12.2022 08:32Zen žen - Jednou se tomu zasmějem
  „Tady píšou, že čím jsou manželé dýl spolu, tím víc se muž bojí cokoliv říct a ke konci už jen mlčí… To je blbost co?“
  „…“
  Prakticky stejně nadšené dojmy, jako u prvního souborného vydání z roku 2017. Některé stripy doslova odzbrojí svou upřímností, kterou ocení především ti, co žijí ve vztahu a ještě k tomu mají na starosti smečku malých křiklounů, jindy si na své přijdou samotáři, věčně uražení na celý svět. Jednou perlí ženská stránka, podruhé zase ta mužská; v tomhle ohledu se Lela Geislerová a Martin Mach Ondřej perfektně doplňují. Humor je jednoduchý, nesofistikovaný a velmi, velmi lidský. Tohle je čtení, ke kterému se budete opakovaně rádi vracet, protože uvnitř pokaždé najdete nějaký skeč, který dokonale vystihne vaše aktuální společenské rozpoložení.
  Škoda jen, že uspořádání je nahodilé, kdy nejde o souhrn všech stripů za určité období, ale o výběr toho nejlepšího dle vkusu tvůrců či redakce. Navíc seřazeného podle jakéhosi tematického klíče, který přeskakuje v letech tam a zpět.
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš25.12.2022 06:56Lucky Luke: Bratranci Daltonovi
  „Nejspíš spadnul. To se mu stává, když nasadí ostřejší tempo.“ Joe, William, Jack a Avarell Daltonovci nie sú nikto iní/menší, než bratranci (prekvapivo) bratov Daltonovcov, ktorí sa v sérii objavili na začiatku, žiaľ nemali to šťastie prežiť ju. Tvorcovia série neskoro pochopili ich potenciál, napokon sa im dané postavy ale predsa len podarilo vrátiť späť do hry a to spôsobom, ktorý je taký jednoduchý, až je geniálny: na scénu priviedli proste ich rodinných príbuzných, ktorí vyzerajú rovnako, len sa inak volajú! Na začiatku zošitu sú strašne nešikovní, čo je veľmi vtipné a následne podstúpia výcvik a stanú sa rovnocennými (!) súpermi pre muža, ktorý strieľa rýchlejšie, ako jeho tieň a to je taktiež veľmi vtipné. Do toho slovné hračky a pôvabné vizuálne vtipy, nejeden raz na hranici povšimnutia. Určite z toho dôvodu odporúčam čítať minimálne dvakrát. Skvelý (hravý) český preklad. Fakt ma to baví a podotýkam, že zo mňa nehovorí nostalgia, keďže v r. 1958, kedy tento komiks vznikol, som nielenže nebol na svete, ale zostávalo ešte pekných zopár desaťročí do môjho narodenia. Ani mnohé súčasné komiksy nefungujú tak dobre, ako tento pamätník. Som rád, že sa CREW do série pustila, ale mrzí ma, že sa v každom zošite neobjaví aspoň krátky informačný text o zákulisí toho-ktorého príbehu. Lucky Luke je nepochybne totálna legenda európskeho komiksu, ale nalejme si čistého vína, občas vie svojou miernou arogantnosťou (prameniacou z jeho talentu riešiť problémy a strieľať skôr, než súperi) mierne štvať. Musím sa priznať, že som si naopak okamžite obľúbil Daltonovcov. Istým spôsobom sú v tomto dobrodružstve sympatickejší, než ústredný hrdina. Všetko si musia vydobyť, tvrdo na sebe makajú a viditeľne sa zlepšujú. Ich problém je „len“ v tom, že tieto svoje ušľachtilé vlastnosti následne zneužívajú na páchanie zla. A vtedy na scénu prichádza Lucky ako správňak nad správňákov. No možno kdesi v kútiku duše budete tušiť, že tu niečo nie je správne, že pravými hrdinami sú oni štyria, aj keď nahlas sa to budete hanbiť skonštatovať. V druhej polovici zošitu získal rovnocenných súperov, z ktorých mu nie je všetko jedno, čo je príjemné osvieženie.
 • Norri
  Norri mecenáš25.12.2022 01:46Humr Johnson #02: Klepeto spravedlnosti
  Je to taková blbina. Tento díl je více noirový a je plný gangsterů, detektivů a kanibalů z kanálů. Hlavním mysteriózním prvkem je v této knize Černý plamen a Kamala. Ale něco tomu chybí. Dobře se na to dívá, ale je to prázdné, nemá žádnou hloubku. Černý plamen a Kamala nemají vlastně ani žádnou motivaci. V první knize se mi líbilo, jak se pomocí vložených novinových článku pracovalo s fabulací kolem historie příběhů a filmů Humra Johnsona. To zde není a celá kniha na mě působí trošku jinak. Kresba k době, ve které se příběh odehrává, dokonale sedne.
 • faster86
  faster8624.12.2022 00:40Balada pro Sofii
  Ke koupi mě přemluvila ukázka z katalogu edičáku cc. Hudbě nerozumím ani za mák, tak jsem měl lehce obavy, ale ...... je to boží. Tím jak všechno krásně zapadá, plynulost čtení, kresba, barvy všechno je to v krásné symbióze. Velká pecka.
 • Sagikkun
  Už tak hutné atmosféře, jenž doprovází celou sérii, dopomůže v tomto díle tajemné a tísnivé podzemí, které navíc celé Prašině dodává nový rozměr. Zároveň je to první díl, kde jsem opravdu cítil silnou potřebu přečíst si knižní trilogii, aby mi všechno dávalo smysl (knihy jsem si ale chtěl přečíst tak jako tak, protože mě Prašina fakt chytla). Nejedná se o nic rušivého nebo pro komiksový příběh omezujícího, naopak to zde funguje jako dobré navnadění/odkaz na původní příběh.
  Souhlas s Ivanem pode mnou, už teď se dá říct, že série nemá zrovna ten nejkomplexnější scénář, ale jakožto následovník Foglarových dobrodružstvích to funguje, baví mě to a doufám, že se Prašina bude o další příběhy jenom rozrůstat, protože ten potenciál tam opravdu je.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš23.12.2022 11:54Sweet Tooth - Mlsoun #02
  Porad skvele a dobre napsane. Lemire umi a krasne svymi story arcy udrzuje ctenare v neklidu, ktery chce prozkoumavat vic a vic. Parada.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš23.12.2022 11:53Sweet Tooth - Mlsoun #03
  Epicke zakonceni skveleho pribehu. I to vysvetlovani a pozadi za tim vsim bylo jine nez bych cekal, a presto mi to sedlo. Vynikajici funkcni svet se skvelym koncem, az se bojim miniserie The Return.
 • jh666
  Části s Brucem a Selinou fantastické, dění v Gothamu už tolik ne.
 • faster86
  faster8622.12.2022 23:18Neviditelné království
  Eisner za barvu - proti tomu nic nemám, ale Eisner za nejlepší novou sérii... to fakt NE. Příběh lásky, která si najde cestu skrze překážky. A to je problém protože v tomto bodě jsem se nachytal, čekal jsem sci-fi se zajímavým námětem a dostal jsem nesourodý blábol plný scénaristyckých děr. Zadání asi znělo jasně: finančně úspěšné dílo se šancí na Eisnera. Co k tomu potřebujeme: situaci ze současnosti, multipohlavní lásku, nějakou akci, happyend, prázdné hesla. Tohle všechno dáte dohromady a dostanete guláš který na sílu sníte, ale chutě tam k sobě neladí a chvílemi máte pocit, že jíte vzduch. Ale zase je fajn, že CC se rozhodlo, po Buffy, vydat něco pro náctileté dívky.
 • Norri
  Norri mecenáš22.12.2022 16:51Generace nula: Český komiks 2000 - 2010
  Moc pěkný sborník, který ukazuje žánrovou a výtvarnou pestrost českého komiksu. Nestává se mi často, aby se mi líbil skoro celý sborník. Geniální je už jeho obálka. Jsou tu kuriozity, které vzdávají hold historii českého komiksu, jsou tu humory, reportáže a sociální dokumenty, ale také příběhy obyčejného života. Někde je povedenější výtvarná stránka, jinde scénář, a občas jsem byl v úžasu nad tím, jak forma, kterou bych normálně nemusel, funguje naprosto dokonale se scénářem a příběhem.
 • Spike
  Spike22.12.2022 15:13Rorschach (pevná vazba)
  Na cokoli týkajícího se Watchmenů se vždy neskutečně těším. A to navzdory tomu, že původní grafický román je nepřekonatelné geniální dílo a dost možná nejlepší comics všech dob, který si prostě krásně vystačí sám o sobě a nepotřebuje žádné prequely, sequely, spin-offy ani nic podobného. Ačkoli většinu příběhů ze série Před Strážci i Hodiny posledního soudu jsem si dokázal užít, oboje z odlišných důvodů, tak i přes veškerou snahu nic z toho neberu jako kanonické, oficiální doplnění světa Strážců, ale jako takové what if, fanfikce různých tvůrců kteří se do toho světa snaží přispět nebo ho něčím obohatit, ale vždy mi tam něco nesedí, narušuje původní myšlenky nebo to prostě není tak dobré, abych to sám za sebe, v mém osobním tzv 'headkánonu' (tedy že člověk si sám za sebe navzdory oficiálním prohlášením prostě sám vybere co bude brát jako kánon a co ne) jsou stále pouze a jen původní Watchmen. A přesně tak je třeba přistupovat k Rorschachovi.

  Tom King je scénárista kterého já osobně mám docela rád. Jeho Vision byl úžasný, a jeho Batman série je plná jak příběhů které miluju, tak i těch které jsou v podstatě do sebe zahleděná vata. Nicméně i ta vata, byť leckdy zbytečná a natahovaná, je pořád dobře napsaná, tedy i když mi občas nesedí CO King vypráví, povětšinou alespoň ocením JAK to vypráví. Přesně takový je Rorschach. Zpočátku mi nepřišlo, že když už od prvních stránek víme jak naše titulní postava (či prostě člověk v její masce) se svým komplicem dopadnou, tak pouhé zpětné vyšetřování a zjišťování toho co, jak, a proč je nosné téma pro celou 300stránkovou knihu. Nicméně i když hlavní postava vyšetřovatele je (záměrně?) nezajímavá (pokud tam vůbec padlo jeho jméno tak si ho nepamatuju a to jsem dočetl včera) a vlastně tam není ŽÁDNÁ postava které by člověk mohl fandit či se s ní identifikovat, tak prostě je to Tom King, a ten psát umí, takže i přes mou nedůvěru v hlavní zápletku a nulové sympatie k hlavní postavě, četlo se to prostě krásně a samo. Též se přiznám že svět politiky, natož americké, je mi dost cizí, takže zápletky vycházející velkou mírou z ní mi nejsou úplně blízké. I když tahle politika a americká historie je samozřejmě z velké části alternativní, založená na tom co bylo řečeno a stalo se v původních Watchmen, stejně si myslím že naplno si to vychutnají teprve lidé, kteří nějaký ten větší rozhled mají, ale není to nic co by nějak výrazně kazilo můj čtenářský zážitek.
  Jak už jsem psal, King vyprávět umí, takže po chvíli jsem se začetl, příběh místy uměl strhnout, místy byl napínavý, sem tam nějaký překvapivý zvrat a vůbec mě to celé začínalo zajímat tak nějak čím dál víc. Každá kapitola je tématicky i stylisticky trošku jiná - zaměřená na určité místo, postavu či situaci. Chytré, vynalézavé a přehledné prolínání různých dějů i časových rovin. Což by nebylo možné bez dle mě naprosto přesně sednoucí kresby Jorge Fornése a jeho kooperace s koloristou Davem Stewartem, takže minimálně se na vše krásně dívá. Jsou tu například scény výpravné třemi různými postavami a čtenář se mezi nimi orientuje čistě díky barevnému tónování kde každé vyprávění má jiný odstín barevné palety. Souhra mezi scénáristou, kreslířem a koloristou je zde zkrátka na té nejvyšší úrovni, a je to pastva pro oči. King umí výborně pracovat s comicsovým médiem, ví to a rád to dává na odiv, a místy úplně vidíte jak sám nad sebou onanuje a je štěstím bez sebe že nám může ukázat kdo že je tu ten velký Pan scénárista. Místy by se dalo mluvit i o samoúčelnosti, ale máte li načteno a víte tak nějak jak comics jako médium funguje a jak se dá ohýbat a využívat, rádi mu to odpustíte, protože oproti jiným kteří volí pouze ty skrz naskrz tradiční a standardní postupy, tady je vidět že autor si s tím vyhrává a přemýšlí nad tím. Občas do toho vstoupí ukázka z nějakého fiktivního pirátského či hrdinského comicsu, jelikož jedna z hlavních postav tu je comicsový tvůrce. A objeví se tu i TEN Frank Miller, respektive jeho alternativní verze zde, a ti co se trochu vyznají v historii comicsu si budou užívat hledání vtipných rozdílů mezi naší realitou a tou fikční, co je zde. V těchto pasážích to celé působí takové meta, a jakože King zároveň rýpe do vlastních řad, vzdává hold a poctu, a snaží se prostřednictvím svého comicsu říci něco o něm samém, sobě, ostatních tvůrcích, médiu jako takovém i o světě jako celku… Máme tu konspirační teorie různých postav, které sem tam můžou dávat smysl vzhledem k tomu v jakém světě se příběh odehrává a co se stalo respektive si lidé myslí že se stalo, sem tam víme že jsou šílené, a občas i čtenář zapochybuje jestli na tomhle něco není. Je tu kapitola celá vyprávěná v dopisech dvou postav. Je tu běžné když postavy mluví s těmi které už jsou dávno mrtvé, a přesto to zapadá úplně přirozeně. Prostě - je tu toho spoustu, a jako milovník comicsového média i vyprávění příběhů jako takových, jsem si čtení neskutečně užíval.
  Jenže.
  Pak přišel závěr.
  Nemůžu říct že by mě vyloženě naštval, nebo zklamal, nebo jsem ho přímo nepochopil… Možná jsem čekal něco víc, něco jiného? Nejspíš… Shrňme to tak že cesta k cíli byla super a opravdu mě čtení Rorschacha bavilo, ale samotný závěr, cíl, vyústění - nic to ve mě nezanechalo. Bohužel. Rorschach je pro mě comics úžasný tím JAK je vyprávěný, ale ve výsledku mi na konci bylo ukradené O ČEM vyprávěl.

  Hodnocení téhle knihy je strašně složité, protože se dá hodnotit z několika různých pohledů a v každém si vede jinak.
  Začnu tím nejpozitivnějším: kniha je krásná. Jednoduchá, ale přesně sedící kresba, ve spojení s vždy naprosto akurátním koloringem - vizuálně paráda. Pevná vazba s pěkným papírem, přebalem a záložkou - krása. Plus nepochybně kvalitní scénárista, který zná a ovládá médium i řemeslo, čím víc jste četli tím větší radost je číst si tohle. Z hlediska toho JAK to vypadá a JAK se to čte - 9,5/10
  Pak tu máme příběh jako takový, který je sice napsaný dobře, ale na tak relativně tlustou knihu je tam toho děje přeci jen trochu málo. Forma to sice často vynahrazuje, ale pořád tu máme absenci zajímavějších postav skrz které bychom ten příběh mohli nějak prožívat. Navíc ten závěr pro mě tak trochu vyšuměl. Možná je to jen mnou že mi nesedl, něco mi uniklo, něco jsem nepochopil, vše je možné, ale prostě po dočtení se cítím jak se cítím. Z hlediska příběhu jako takového tedy 7/10
  A pak tu je poslední úhel pohledu, pro leckoho rozhodující - má cenu Rorschacha číst a bude se mi líbit, pokud si ho chci koupit protože jsem fanoušek Watchmen? Ne. Nějaká lehčí návaznost tu sice je, ale máme tu úplně nové postavy, ty známé se tu mihnou max ve flashbacku či představě (děj se odehrává 35 let po původních Strážcích). Nějakou myšlenkovou nadstavbu originálu tu taky nevidím, jiný úhel pohledu na milované dílo, ne. Úplně mi tenhle comics do toho světa nezapadá, respektive nevím proč by tam vůbec měl patřit když ho nikterak neobohacuje a vychází z něj jen velmi volně? Před Strážci se dívali na minulost známých a milovaných postav, záleží na vkusu jak se nám to zpracování líbí a jak moc ho bereme v potaz ve vztahu k originálu, ale dává aspoň smysl proč to vzniklo a jaký účel to má mít. Hodiny posledního soudu bylo zase přímé pokračování a zároveň crossover s DC univerzem, opět - může se líbit nebo ne, ignorujte to či chcete, ale ten komiks má svůj důvod, využívá plně postavy a témata z originálu, chápete proč vznikl. Rorschach vznikl zjevně proto že Tom King si chtěl napsat politický thriller, zjevně z trošku alternativní reality, ale nechápu úplně proč je naroubovaný na Watchmen. Stačilo by poupravit pár jmen a reálií, a tenhle comics by krásně fungoval naprosto samostatně. Což není něco co by mě extra štvalo, ale proč sakra cpát něco k Watchmenům, když už ten svět nechci nějak plně využívat? Kam to povede? To si každý známý scénárista prostě bude moci udělat svůj vlastní libovolný comics, jen jako pozlátko přidá pár reálií ze Strážců aby to vypadalo že zrovna tohle nějak rozšiřuje ten svět a lidi byli zvědaví a kupovali to? Neříkám že z toho co k Watchmen vzniklo je Rorschach vysloveně to nejhorší (to je seriál), ale rozhodně to nejzbytečnější (spolu se seriálem). Neříkám nekupujte to - pokud máte rádi Toma Kinga, nebo prostě rádi inteligentně psané comicsy co kreativně a chytře pracují s médiem, rádi detektivky či politické thrillery, tento comics pro vás má cenu a nejspíš se vám bude i líbit. Pokud vám nic z toho moc neříká a chcete se prostě vrátit do světa Watchmen a doufáte že Rorschach je nějaké plnohodnotné pokračování, že uvidíte známé postavy - tak ne, nemá cenu kupovat. 3/10

  Vezměte si z mého komentáře/hodnocení co chcete - buď si to vyprůměrujte, nebo se prostě v jedné z těch tří hodnotících kategorií najděte… Já sám pořádně nemůžu říct jestli se mi celkově Rorschach líbil nebo jestli mám spíše pozitivní dojmy, těch proměnných je tentokrát poněkud více než by bylo záhodno.
 • Liborius
  Liborius22.12.2022 15:04Superman: V každé roční době
  I když nešlo o žádné velkolepé dobrodružství, ale o pouhý příběh hledání svého místa pod Sluncem mě příjemně překvapilo, jak civilní komiks dokáže čtenáře zaujmout a vtáhnout. Jeph Loeb zkušeně vystavěl scénář, který je ve své jednoduchosti vlastně krásný a V každé roční době můžu doporučit nejen všem Supermanovým fanouškům, ale naopak i těm, kteří synovi z Kryptonu běžně neholdují. 9/10 Více na https://nerdopolis.cz/2022/12/22/recenze-superman-v-kazde-rocni-dobe-jeph-loeb/
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš22.12.2022 06:25Rahan #01
  Ak by som to chcel odľahčiť, tak napíšem, že Rahan je síce strašne nemtavý (neustále mu padá nôž), napriek tomu je to absolútna frankofónna klasika a legenda európskeho dobrodružného komiksu. Na trh prvý raz zavítal koncom 60. rokov 20. storočia, kedy sa to len tak hemžilo podobnými svalovcami. Počiatkom 70. rokov sa zjavili na scéne nielen marvelácki svalovci Conan a Killraven, ale tiež Kubertov Tarzan a osobne nemám problém radiť sem Kruana pána Tomana. Rahan zažil vo svojej domovskej vlasti premiéru v časopise Pif Gadget (pôvodne Vaillant, ale bol premenovaný práve na Pifa) a napriek komunizmu sa prekvapivo dostal v 70. rokoch aj k nám; zopár príbehov mu vyšlo v časopise Sedmička pionýrů. Poriadny boom však zaznamenal až v 90. rokoch, keď jeho praveké akcie vychádzali na pokračovanie v obľúbenom magazíne Pif, ktorý v tom období vychádzal v slovenskej, aj českej mutácii. Jeho súčasťou boli tiež prílohy, vrátane Rahanovho náhrdelníka a dokonca noža (hoc tentokrát nie slonovinového, ale gumového, no garantujem vám, že ani tým by ste nechceli dostať do oka). Samozrejme by to neboli statoční Slováci, aby Rahana v 90. rokoch neopajcovali a neprišli s komiksom o Conanovom synovi (!) Hoganovi (!!), ktorý vychádzal v časopise Comics Flex. V r. 2022 sa Josef Vybíral odhodlal ku chvályhodnému kroku: postupne skompletizovať celú sériu. Dúfam, že mu to vyjde, mohla by to byť fakt krásna zbierka. V prvom zväzku sa objavujú historicky prvé tri čísla slávneho dua Lécureux/Chéret: Tajemství slunce, Bláznivá tlupa a Past na ryby. Medzi prvé dva dodatočne pribudol krátky jednostranový dejový mostík spájajúci prvé s druhým Rahanovým dobrodružstvom; toto tam pôvodne nebolo, do univerza to bolo umelo pridané spätne práve z dôvodu lepšej nadväznosti. Rahan u nás po r. 2000 vyšiel v r. 2003 v temer 200-stranovom zväzku obsahujúcom 8 čísel a následne v r. 2012 vyšli tri samostatné zošitovky, Rahan a Sluneční doupě, Rahan a Rozpolcená hora a Rahan a jeho synové (dnes všetko nekompromisne vypredané). Prečo to spomínam? Lebo je to zvláštne, ale keď som tieto zošitovky pred rokmi čítal, až tak ma Rahan nenadchol, ale asi naozaj záleží aj od formy, pretože akonáhle synovi zaviatych časov Josef Vybíral doprial tvrdú väzbu, kriedový papier a textové bonusy, užil som si to bez toho, aby ma rušil prehnane džentlmenský svet, ktorý Rahan obýva a logické chaosy (Rahan dlhodobo používa nôž a nikdy mu nenapadlo ho hodiť?). Dokonca mi neprekážal ani úsmevný výchovno-morálny aspekt, takže sa tu odsudzuje alkoholizmus (ožratí praľudia, to chcete vidieť), nechuť učiť sa nové veci a vinou toho zotrvávať v starých a pohodlných, ale k postupnej degenerácii vedúcich šľapajach. Úsmevne (ale rozkošným spôsobom) pôsobí tiež to, ako hrdina neustále čosi objavuje: tu sa naučí plávať, tamto potápať, inokedy zas chytať ryby. Takýmto tempom by o 20 rokov objavil lietadlo.
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš22.12.2022 05:57Chci sníst tvoji slinivku
  „17 let jsem čekala, až mně budeš potřebovat. Jako když sakura čeká na jaro.“ Ach bože. Ach bože. Ach bože. Toto vám roztrhne srdce. Tvorcovia si vás okamžite zaháčkujú silným príbehom a sympatickými postavami v čele s rozkošnou a statočnou, žiaľ predčasne múdrou Sakurou. Nechcete to čítať, lebo viete, ako to dopadne. Napriek tomu je to celé trochu inak, než budete čakať. Niekedy môže ale mať happyend rôzne podoby, čo poviete? Vravel som si, že koniec je jedným slovom strašný, ale zároveň vo mne čoraz viac ožívalo presvedčenie, že nie je strašný, že je prekrásny. A každým ďalším dňom vo mne toto sprvoti pochybné presvedčenie viac a viac rástlo, stupňovalo sa. Dnes som si istý, že áno, je to nádherný záver, lebo niekedy to takto v živote proste chodí. Aby som aj skritizoval, občas tempo stagnuje, viď. scény z hotela, žiarlivým rovesníkom alebo s drsnou spolužiačkou, ale ako sa ukáže na konci, všetko malo svoj zmysel, takže vlastne naozaj niet čo kritizovať. Jedna z najsilnejších vecí, aké som v živote čítal a to čítam od konca 80. rokov. Toto je proste perla, škoda o tom čokoľvek písať, okamžite kupujte, už včera bolo neskoro. „Chci sníst tvoji slinivku.“