• Tyfus
  Pro mě byl tento příběh velkým překvapením. Po dlouhé době jednoduchý a přímočarý příběh s Batmanem, bez zbytečně hlubokého příběhu. Více podobných věcí.
 • instageek_cz
  instageek_cz13.10. 21:58Batman v černé a bílé
  Vynikající omnibus pro fanoušky temného rytíře!

  Ačkoliv je celá kniha opravdu „jen“ v černých a bílých barvách, jedná se o neskutečně pestrou sbírku komiksových povídek. Je jich celkem 40, každá má plus/mínus 10 stran a nikdy nevíte, co přijde příště. Jestli to bude epizoda ponurá nebo humorná, kreslená klasicky nebo experimentálně.

  Na jednotlivých kouscích je znát, že pro autory (většinou velikány v oboru) šlo často o osobní záležitost, o jejich vlastní malý příběh, který si s Batmanem v hlavní roli přáli odvyprávět. Samozřejmě ne všechno jsou to úplné skvosty a některé povídky vyzní do ztracena. Jenže jiné ve vás budou rezonovat ještě dlouho.

  V mém případě to tak bylo např. hned u té úplně první, nazvané Věčné truchlení, kde Batman na pitevně odhaluje smutný osud jedné zavražděné ženy... V knize zkrátka najdete momenty bláznivě ujeté i bolestivě realistické. Celkově jde o úžasnou přehlídku nadání mnoha komiksových tvůrců a já jsem se těšil na každou další povídku, v očekávání, že to bude zase něco úplně jiného, nového.

  Parádním bonusem jsou i galerie překrásných obálek, které k těmhle Black nad White sešitům zřejmě původně byly. Takže ono není moc co vytýkat, pro fandy Batmana se jedná o vydatnou nálož gothamské temnoty, a někdy i jejích jasnějších odstínů!

  Hodnocení: 10/10

  PS: Další nejen komiksové tipy a recenze čtěte na Instagramu, profil instageek_cz , díky!:)
 • Palebras
  Temný rytíř - Historie Batmana a zrod nerdů je velice dobře provedená kniha mapující bohatou historii Batmana. Já osobně jsem jeho fanouškem, dost informací z jeho historie znám, ale rozhodně nejsem žádný odborník či znalec. To v žádném případě. Čtu pouze česká komiksová vydání, rád se podívám na jeho filmy a doma se mi válí spoustu věcí s jeho tématikou. Když měla tahle kniha u nás vyjít, měl jsem velkou radost, protože pokud se nepletu v našich končinách zatím žádná podobná kniha takového rozsahu o historii Temného rytíře nevyšla. Po přečtení mám jako ,,Batmanův fanoušek - amatér´´ z knihy opravdu dobrý pocit a jsem rád, že jsem si rozšířil obzory. Kniha se čte naprosto skvěle. Není to jen pouhá snůška faktů a historických reálií, ale vše je napsáno velice čtivě a po celou dobu jsem se nejen vzdělával v oblasti historie Batmana, ale hlavně jsem se skvěle bavil. Otázkou zůstává jestli kniha dokáže zaujmout někoho, kdo má historii Batmana v malíku, protože ač obsahuje velké množství informací, jedná se spíše o informace obecné a nejde se příliš do hloubky. Kniha taky mimo historické informace jak k Batmanově zrodu, tak například k různým filmovým zpracováním obsahuje pár stránek s ukázkami ze starších komiksů a jsou zde spíše pouze na ukázku a nic zásadního nepřináší. Knihu určitě doporučuju spíše čtenářům kteří mají Batmana v oblibě, ale co se jeho historie týče nejsou úplně znalí a rádi by se dozvěděli něco nového. Starým matadorům kteří mají historii Batmana nabiflovanou, kniha asi moc nenabídne. Já jsem rozhodně rád, že kniha u nás vyšla a mohl jsem se takhle souborně začíst do historie Temného rytíře. Glen Weldon rozhodně odvedl dobrou práci.
 • MindReader
  MindReader13.10. 18:11One-Punch Man #01: Jednou ranou
  Strašná pecka :D
 • Good Games
  Good Games12.10. 23:09Batman: Černé zrcadlo
  Batman: Černé zrcadlo je poriadne temný až hororový detektívny príbeh v hlavnej úlohe s Batmanom, za ktorého je prezlečený celý čas Dick Grayson (Robin). Príbeh je prepracovaný a na Scottovi Snyderovi vidno, že má bohaté skúsenosti s hororovými komiksami, čo už vidno hneď na prvej scéne, kde zmutované decko odhryzne staršiemu dieťaťu ruku. Drsný príbeh v ktorom je síce málo akcie, no na druhú stranu to má perfektnú temnú atmosféru. =►Celá recenzia◄=
 • Good Games
  Good Games12.10. 21:56Paper Girls #01
  Paper Girls 1 nám predstavuje 4 hlavné sympatické hrdinky a úvod má veľmi vydarenú nostalgickú atmosféru. Po nájdení stroja času to začne byť ale riadne bizarná divočina a občas budete neveriacky pozerať a pýtať sa, čo sa vlastne deje? Scenárista Brian K. Vaughan rozhodne dokáže prekvapovať svojimi nápadmi, čo dokázal už aj v sérii Sága a celé to síce nedáva v prvom diely poriadne zmysel, no pútavosť tomu nechýba a aj dialógy sú veľmi dobre napísané. Naozaj je to také dievčenské Stranger Things a ak máte radi sci-fi príbehy a nevadia vám dievčatá v hlavnej úlohe, určite sa budete baviť. =►Celá recenzia◄=
 • Good Games
  Nesnáším Pohádkov 4: Nešťastně až do smrti je posledným dielom série a musím povedať, že mi bude tento odľahčený svet plný čierneho humoru na našom trhu chýbať. Ako sa však hovorí? V najlepšom treba prestať a platí to aj tu. Už bolo cítiť, že postupne mal autor Scottie Young menej a menej sviežich a hravých nápadov a niektoré veci sa už začínali opakovať. Aj napriek tomu však spokojnosť a patrí to k tým najzábavnejším sériám, aké tu u nás kedy vyšli. =►Celá recenzia◄=
 • Good Games
  Kůstek 07: Přízračné kruhy je síce najslabším dielom série, naozaj je to tentokrát až príliš ukecané a príliš veľa sa tu putuje prázdnou krajinou, no aj napriek tomu je to stále dostatočne pútavé. Hlavní hrdinovia sú natoľko sympatickí, že to je jednoducho stále zaujímavé a zábavné čítanie. =►Celá recenzia◄=
 • karl173
  karl173 mecenáš12.10. 19:57Spider-Man / Deadpool #04: Žádná sranda
  Celkem nuda. Myslel jsem si, že po takové pauze s Deadpool/Spider-Manem jakou jsem měl, by to mohla být fajn oddychovka, ale místo toho to byla spíš zívačka u které jsem párkrát usnul. Ale nakreslené to bylo celkem hezky. 2*
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin12.10. 16:2312 Comic Pilgrims
  Tož Broumovsko a Wambierzyce mám více než velmi rád, Wambierzyce byly dokonce mou první zahraniční destinací v životě. Nedávno jsem se tam vrátil během mých neustálých polsko-českých cest znovu. Teď se do tohoto kraje podívalo i pár mladých Evropanů za evropské peníze:)) Téma pouti je také nesporně zajímavé a Folettiho předmluva mě na nějakou nalákala.

  Příběhy zdají se být občas zajímavé, někdy svým obsahem, někdy spíše výtvarnou formou. Ale v hlavě mi zbyde asi jen pár střípků a zajímavostí, stejně jako chuť navštívit Ticháčkovu kapli.

  Celkový dojem: 50%
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin12.10. 13:45Paper Girls #01
  "Ultimátní WTF" - Lenny

  Oukééééj... takže tu máme takový fialový vizuál, ve kterém se střetávají přemoudřelé zástupkyně young adult, kterým pomáhají zjizvení adolescenti, s boomerama, co létají na dinosaurech a vypadají jako paladinové. Do toho slátaniny s cestováním čase a pár hlášek o přátelství a dospělosti. Hanussenovy komentáře a hodnocení mám rád, ale tady se asi trochu rozcházíme. Právě ono napětí, že člověk vlastně neví, o co tu jako jde, na mě absolutně nefunguje. Když se něco po deseti sešitech tváří jako ptákovina, asi se nenechám přesvědčit později...

  Celkový dojem: 30%
 • choze
  choze12.10. 11:57Smrtihlav #06
  Dohrání akce ve skladišti, které opět trpí natahováním, dějovým vakuem a slabými dialogy (nejen štěkání se Vávry s Majkým). Taky mě štvalo, že hrdina v jednu chvíli div neoplakává smrt gaunera, který po něm před chvilkou šel s nožem.
 • choze
  choze12.10. 11:37Smrtihlav #05
  Tentokrát celý díl zabírá Smrtihlavova akce ve skladišti a to se ani nestihne celá. I proto, jak je to zase roztahané - třeba úvodní třístránkový telefonát (ze kterého se stejně nic nedovíme) se dal zkrátit na třetinu, respektive na jednu stranu, taky - jak píše Sagikkun - je toho Smrtihlavova poskakování po střechách zbytečně moc, i ta závěrečná scéna s Majkým je jen prázdné kecání dokola. Taky dialogy gaunerů jsou úplně banální, s těmi se dalo vyhrát. Pár panelů moc pěkných, třeba Smrtihlav natahující před sebe při skoku ruku s rozevřenými prsty nebo kopačka do dveří auta, za kterými stojí gauneři. Ale ty máznuté panely bych si příště odpustil.
 • choze
  choze12.10. 11:18Smrtihlav #04
  Smrtihlav s detektivem Vávrou se poznávají a vyměňují si informace - Smrtihlav se dozvídá, kdo je jeho hlavním protivníkem v podsvětí a vyráží po stopě, skeptický Vávra vzápětí dostává ke své nelibosti nového policejního parťáka na Smrtihlavově případu. Děj je zaměřený hlavně na Vávru, ale žádný ponor do jeho duše nás nečeká, nedočkáme se pro jednou žádné akční scény a hlavní záporák i nadále jen posiluje v pozadí, místo aby se pořádně uvedl na scénu.
 • choze
  choze12.10. 09:30Smrtihlav #03
  Smrtihlav zajme a vyslýchá brutálního gaunera, kterého se ale marně snaží vystrašit, aby mu prozradil, kdo je hlavou pražského podsvětí. Hrdina tak naráží na svoje limity a rozhodne se získat informaci jinak - setká se mezi čtyřma očima s detektivem Vávrou. I ve třetím svazku Smrtihlav zůstává jen nadšenou a snaživou domácí hrou začínajícího autora na superhrdinský komiks, která až příliš okatě opisuje od svých vzorů, viz. batmanovské setkání hrdiny a policisty na střeše policejní budovy. A je která je plná klišé (přistání na střeše auta, vyhrožování zločinci shozením), i když věřím, že si je autor užívá. Také stále platí, že děje je tu mnohem méně než v běžné superhrdinské sešitovce - třetí sešit si vystačí jen se třemi, čtyřmi scénami. V reálu by první tři svazky Smrtihlava daly dějově dohromady tak akorát jeden sešit. Posun v příběhu tu ale je, hrdina naráží na svoje limity a spojuje se s detektivem. K těm limitům bych jen podotkl, že kdybych si dělal svou verzi Batmana, využil bych tvůrčí svobody, co mám, a nechal hrdinu, aby zločince zabíjel. Autor se drží tradiční neposkvrněné superhrdinské morálky a vznešeně tragického superhrdiny, což je podle mě škoda. Celkově by se totiž mohl mnohem víc odvázat a vykompenzovat tím, že zatím jen klouže po povrchu.
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš12.10. 07:04Spirála
  „Roztomilost je vlastní všem dětem savců. Je to zbraň mláďat. Pomocí ní ovplivňují nás dospělé, protože nás potřebují pro vlastní přežití.“ Začnem negatívami. Niektoré veci absurdné: postavy sa správajú normálne v nenormálnych situáciách (akoby od detstva vídali ožívať mŕtvoly alebo to, ako ľudské vlasy narastú do niekoľkometrovej dĺžky a začnú zápasiť s inými niekoľkometrovými vlasmi), hrdinke niekoľkokrát zachráni život vyslovená náhoda a zomrie kvôli nej veľa nevinných postáv. Tým by sme ale mínusmi skončili. Spirála je kultová pecka za 100%. V češtine už v minulosti vyšla, ale toto je prvý raz, čo vychádza v jednom masívnom (650 strán!) zväzku a okorenená o jeden bonusový príbeh. Džundži Itó ma dostal už Rybami a Balónkami oběšenců a síce som vedel, čo do neho môžem očakávať (všetko), ale pri čítaní Spirály som napriek tomu zostal prekvapený, zaskočený a ku koncu už vyložene šokovaný a zhnusený (ale v dobrom, ak je teda niečo také vôbec možné, ale v hororoch asi je). Niektoré veci síce podľa mňa nedoriešil (prečo sa niektorí menia na slimákov a iní nie?), ale sú to detaily a napokon príbeh dokázal patrične ukočírovať do uspokojivého finále. Viac v mojej recenzii: https://www.fandom.sk/clanok/recenzia-spirala-manga
 • louza
  Dobré. Žoldnéř je zase o kousek příběhovější. Nezdolný padouch Klaus se tentokrát v červeném santově vohozu vydá najít zbraň hromadného ničení a nejde jí. Je na žoldnéřově umu aby ho zastavil a zachránil svět. Zní to sice dementně, ale mě to bavilo a fakt jsem čekal co se z toho vyvine. Stejně tak jako obyčejně uhranula Segrellova malba jemně obalující něco jako egyptské reálie. Žoldnéřův fantaskní svět má mnohé rozměry a tahle kniha poodhaluje další z nich.
 • Norri
  Skvěle zpracovaný biblický příběh. Je to o něco větší fantasy než Bible, ale to tomu příběhu jenom prospělo. Je to strhující, má to obrovský spád, je to krvavá řež a při čtení mi vůbec nevadilo, že jsem už viděl film, který podle tohoto komiksu natočili. Má to i skvělou kresbu, která funguje jako celek - epické scény a velkolepé bitvy. Když ale došlo na detaily, třeba na obličeje, tak už jsem pokaždé tak spokojený nebyl. Je to úžasný komiks, který má jedno velké ALE. V češtině ho vydávala Mladá fronta, která se dopustila “zločinu” jak na tomto komiksu, tak na všech jeho čtenářích - vydala jenom 3 díly ze 4...
 • Norri
  Norri mecenáš11.10. 21:00NOE #02: Vše, co se plazí po zemi
  Skvěle zpracovaný biblický příběh. Je to o něco větší fantasy než Bible, ale to tomu příběhu jenom prospělo. Je to strhující, má to obrovský spád, je to krvavá řež a při čtení mi vůbec nevadilo, že jsem už viděl film, který podle tohoto komiksu natočili. Má to i skvělou kresbu, která funguje jako celek - epické scény a velkolepé bitvy. Když ale došlo na detaily, třeba na obličeje, tak už jsem pokaždé tak spokojený nebyl. Je to úžasný komiks, který má jedno velké ALE. V češtině ho vydávala Mladá fronta, která se dopustila “zločinu” jak na tomto komiksu, tak na všech jeho čtenářích - vydala jenom 3 díly ze 4...
 • Norri
  Norri mecenáš11.10. 21:00NOE #01: Trest za krutost
  Skvěle zpracovaný biblický příběh. Je to o něco větší fantasy než Bible, ale to tomu příběhu jenom prospělo. Je to strhující, má to obrovský spád, je to krvavá řež a při čtení mi vůbec nevadilo, že jsem už viděl film, který podle tohoto komiksu natočili. Má to i skvělou kresbu, která funguje jako celek - epické scény a velkolepé bitvy. Když ale došlo na detaily, třeba na obličeje, tak už jsem pokaždé tak spokojený nebyl. Je to úžasný komiks, který má jedno velké ALE. V češtině ho vydávala Mladá fronta, která se dopustila “zločinu” jak na tomto komiksu, tak na všech jeho čtenářích - vydala jenom 3 díly ze 4...
 • Fry
  Fry admin11.10. 19:59Ú.P.V.O. #14: Král strachu
  Ú.P.V.O. #14: Král strachu - Něco končí, něco naopak začíná... Vrcholná trilogie 'Spálené země' je vlastně takovou vhozenou rukavicí na čtenáře, jelikož přicházejí velké změny a autoři tak postupně uvozují sérii 'Peklo na zemi'. Přitom všechno co se zde děje připomíná spíše střípky nějaké mozaiky stylem „viděli jste…“ a samotný příběh je okleštěn pouze na story board ... Za mě 3*!
 • choze
  choze11.10. 16:29Smrtihlav #02
  Druhý sešit už je dějovější a víc nám představuje hrdinu a přivádí na scénu vedlejší postavy - policajta, kterého bude mít hrdina v patách, a kámoše-tech guye, který hrdinovi pomáhá. A nějaké ty další gaunery na rychlé ztlučení. Hrdina vytrvale vnitřně monologuje, monology jsou ale v lepším případě nic moc, v horším silně patetické (hlavně ty batmanovsky zdůrazňující jeho vztah k městu) a stále chybí nějaké šťavnatější hlášky. A nějaké nápady. Taky nějaká ženská postava by byla fajn. A pořádný záporák. Kresba kolísává, má svoje momenty. Celkově o fous lepší než minule.
 • choze
  choze11.10. 14:32Smrtihlav #01
  Souhlas se Sagikkunem. Batman meets Sin City v alternativní Praze, přičemž to nepřichází s ničím originálním, ale je to atmosférické a není to vyložený trapas, byť to millerovské filozofování a drsné vnitřní monology při bitkách autorovi nežeru. Tu alternativní Prahu první sešit nijak neprodává a dějově je dost dietní - hrdina si jen trochu zafilozofuje v metru, převlékne se do kostýmu a zmlátí dva gaunery. Zatím tomu chybí něco osobitého, čím by to zaujalo, takhle to jen z dálky fandovsky pokukuje po Millerovi. Ale výtvarně je to snaživé a obálka se mi líbí moc. Tak snad to postupně nabere nějaký zajímavý směr.
 • hroubek
  Dost povedený komiks. Tento díl má v sobě dva příběhy od dvou různých autorů a kreslířů. A každý je hodně specifický a jiný. Mě osobně to hodně sedlo a bylo to zajímavé čtení. První příběh se týká Petera a Normana Osborna. Řeší se zde jejich vztah, vnímání jejich rivality a kam až se to může posouvat. Je to velmi zajímavé čtení a navíc se ukáže, jak moc je Norman Osborn jako postava důležitá pro Petera/Spider-mana. Paul Jenkins tady po dialogové stránce úřaduje a Humberto Ramos má zajímavý styl kresby. Druhý příběh je kratší a hlavní postavou je Sandman. Zde dostává netradiční kresbu od Sam Kietha a scénář od Zeba Wellse, jenž se trochu utrhl ze řetězu a vymyslel zajímavou zápletku. Tento příběh každému nesedne, ale z mého pohledu se dost povedl. Smrt v rodině je povedený komiks a udělá radost každému fandovi stěnolezce.
 • Palebras
  Palebras11.10. 10:28Zatmívačka
  Brubaker a Phillips. Dvojice, která je naprostou zárukou kvality a já jim ty jich výtvory jednoduše neskutečně žeru. Zatmívačka je naprosto grandiózní a já se nechal vtáhnout do děje plný očekávání a byl jsem vyhozen na úplném konci s pocitem, že jsem přečetl další mistrovský počin. Miluju období ve kterém se Zatmívačka odehrává, společně se zasazením do Hollywoodu plného krásných žen, uhlazených frajírků, naleštěných bouráků a zářících neonů. Brubaker má dokonalý cit pro vykreslení dobové atmosféry, takže máte pocit, že jste přímo v centru dění. Že cítíte přítomný cigaretový dým vznášející se všude kolem, cítíte jemnou vůni dobré whiskey mixnutou drahým dámským parfémem, která prostupuje stylovou párty někde na terasách v kopcích Beverly Hills. Obálka je v tomto případě mírně zavádějící, protože kdo očekává akčněji laděnou noirovku bude lehce zklamán. Brubaker vše dávkuje velice pomalu, pracuje s postavami a akčních pasáží se čtenář dočká opravdu minimálně. Celý příběh je postaven převážně na pomalém rozplétání dávných tajemství, hříchů a starých křivd, než na vyřizování si účtů pomocí zbraní a podobě. Ale i na tohle v menší míře dojde. Já jsem si celý příběh neskutečně užíval, protože celé je to přesně ten styl který mi neskutečně sedí a chci určitě více takových. Kresba Phillipse je famózní a k Brubakerovi sedí ještě lépe než prdel na hrnec. Naprostá dokonalost. Zatmívačka je skvělá záležitost, která dokáže uhranout díky skvělému příběhu, který však svým pomalým tempem nemusí sednout každému a vyznavači akčnějších příběhů nemusí být zcela spokojeni. Ten, který však přistoupí na Brubakerovu cestu napříč Hollywoodským pozlátkem, bude odměněn naprosto brilantní exkurzí do života tamních hvězdiček, se všemi jejich démony, strastmi a slastmi. Nekompromisní plná palba.
 • perak
  Po několika slabších kouscích Modré Crwe zase jednou trefa do černého. Tak trochu mi to připomínalo Conana. Samotný příběh možná jednodušší, ale přesto originálně pojatý, plný akce, bojů na život a na smrt, krásných a odhalených žen, zrady. atd. Několik kmenů spojených do jednoho nesourodéh svazku bojuje proti expandujícímu protivníkovi, který je ochoten se spolčit s kýmkoliv, aby dosáhnul svého. Hodně se mi líbilo využití zvířat v příběhu, a to těch, které známe (sloni, divoká prasata, ..), ale i těch dalších (gryfové, ...). A samozřejmě krásná kresba, ta vše podtrhuje a bez ní by určitě kniha nevyzněla tak dobře, jak vyzněla. Doufám, že druhá kniha udrží nastvavenou laťku.
 • Palebras
  Palebras11.10. 08:57Walitaka
  Jelikož jsem se o indiány nikdy nezajímal a vlastně o nich příliš nevím, byl jsem zvědav co Walitaka přinese. A upřímně musím říct, že tohle se mi do vkusu moc netrefilo. Ač mám tyhle starší komiky strašně rád a vždycky se na ně vyloženě těším, zde se opravdu jednalo pouze o průměrné příběhy, které jaksi postrádaly onu dobrodružnost a celkově mi to přišlo poněkud slabší. Jednotlivé příběhy byly doplněny o různé zajímavosti ze života indiánů, kdy některé z nich byly zajímavé a rozhodně poučné, avšak různé návody byly spíše rozptylující a tříštily už tak nepříliš dobrodružné výpravy. Ale chápu, že v době vydání se jednalo o velice kladně přijaté návody jak si zhotovit různá kempovací lehátka, týpí a další indiánské náčiní. Kdybych se v životě více zajímal o indiány, určitě by mi Walitaka učarovala, ale i tak jsem rozhodně rád, že tohle vyšlo a mám to ve své knihovně.
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin10.10. 21:49Odsunuté děti
  Pomsta často zasáhne nevinného.

  Velmi silné a dojemné příběhy jedinců, které dokládají, k jakým (a neojedinělým) excesům a vraždám po válce docházelo. Děti zde skutečně nefigurují jako nějaká citově vydírající "propaganda", nýbrž jako očití svědci a poslední pamětníci doby, neboť na těchto principech orální historie aktivita Post Bellum a Paměti národa spočívá. Je to obraz aplikace kolektivní viny a české krvežíznivé touhy po pomstě, kdy i sovětští vojáci působí lidštěji než vražedná chátra z Revolučních gard. Je to ale zároveň i obraz snahy o konečné usmíření v kontrastu s nesmyslnými nacionalistickými vášněmi, které cloumají mnohými dodnes a které jsou právě vždy onou příčinou zla. Ale oplácet zlo, stejně jako se to dělo po roce 1945, násilnými odsuny, krádežemi, šikanou, lágry, vizuálním označováním lidí podle etnika, vraždami nevinných... to skutečně není ospravedlnitelné ničím. Někdo odpustil, někdo možná úplně ne, ale ve všech pamětnících to stále silně žije. Stejně jako vzpomínky na dobu, kdy si v klidu - a tento motiv se u tohoto tématu objevuje často - hrály v Sudetech vedle sebe děti české, německé i židovské.

  Důležitá publikace, na jejíž poselství by se nemělo zapomínat. Příběh kreslený Janíčkem (v jeden den na něj narazím hned dvakrát) zaujme výrazně i svou uměleckou "vizáží".

  Celkový dojem: 90%
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin10.10. 18:40B jako běžec
  Jindřich Janíček je tak trochu grafický génius, jeho ilustrace mám strašně rád, takže i když tato kniha vypráví o běhu, což mě de facto příliš nezajímá, s chutí jsem se do příběhů začetl. A úplně jsem nelitoval, protože byly místy i dosti zajímavé. Škoda jen minimálně dvou nezachycených chyb v textu v příběhu Na hraně. Stejně jako pár podivných levicových komentářů autora u mě vzbudily pozvednuté obočí.

  Celkový dojem: 70%
 • Skot
  Skot mecenáš10.10. 17:42Měsíční tvář (paperback)
  Klasický Jodorowsky útočící na podvědomí a používající všechny archetypální zbraně. V tomto díle s obvylým mesiášem outsiderem se mu to dle mého podařilo lépe než obvykle. Vynikající je Boucqova kresba . Pro mě v té záplavě Jodorowského děl nadprůměr.
 • Norri
  Krásně nakreslená a lehce erotická zábava, odehrávající se ve fašistické společnosti, která chce rozhodovat o životě každého jedince. Tedy alespoň ze začátku, protože potom se to změnilo z lehtivé na spíše akčnější záležitost. To je trošku škoda, ale jsem zvědavý, jak to bude pokračovat.
 • Norri
  Norri mecenáš10.10. 14:16Bomba
  Obrovská a krásně udělaná kniha. Úžasná černobílá kresba, která naprosto čistou linkou dokáže věrně zobrazit obličeje a zároveň precizně a zajímavě zobrazit techniku i procesy na úrovni neutronů. Obličeje i atomy jsou zde skutečně nádherné a bavilo mě si je prohlížet.

  Bomba je další komiks vydány Argem, který má edukativní rozměr. V roli marnivého vypravěče je zde chemický prvek uran coby klíčový hráč celého příběhu. Je to zajímavý nápad a zároveň to knize umožňuje zůstat politicky nestranná.

  Co se týká samotné atomové bomby, nikdy jsem se o to nezajímal nad nějaký běžný rámec. Pokud tedy pominu Feynmana, který se v tomto komiksu nevyskytuje, a jeho vzpomínky na Projekt Manhattan. Proto pro mě bylo zajímavé číst, jak se v celém světě postupně k atomovce směřovalo a jaká kde byla vědecká a politická motivace. Za scénářem je vidět obrovská práce na nastudování všemožných informací. Scénář se občas nimrá v až možná nedůležitých informacích, ale to jej činí živým a uvěřitelným. I přes tuto detailnost mi však ve scénáři chyběl třeba vznik zařízení v Los Alamos. Prostě scénář poskočil trošku více. Ale to je jenom drobnost, protože jinak je ta kniha úžasná. Je skvělé mít možnost nahlédnout na ten brutální čin, jakým použití atomovky je, tehdejší optikou a mít možnost sledovat všechna vědecká, vojenská a politická rozhodnutí, které k němu vedly.

  Konec knihy je naprosto děsivý a dává do kontrastu naprostou apokalypsu, smrt a zmar na jedné straně s oslavami úspěchu při svržení první atomové bomby na straně druhé. Ačkoliv každý ví, jak to dopadlo, tak přesto je tohle komiksové ztvárnění hodně silné. Kéž by Little Boy a Fat Man byly poslední atomové zbraně, které byly použité proti životu.
 • trudoš
  trudoš admin10.10. 13:28Král, jenž byl a bude #02: Béowulf
  Krasojízda anglickou mytologií pokračuje – poté, co se ukázalo, že král Artuš má krapet pifku na všechny Sasy světa a Merlin má blíže k ďáblovi, než k dobrému staříkovi, co to s národem myslí upřímně, před naší nesourodou dvojicí hrdinů vyvstává další problém. Někdo doslova oživil legendu o Béowulfovi, takže proslulými mokřady se začne potloukat monstrum, jež rádo lidské masíčko. A kdo jiný si s ním má poradit, než Bridgette s Duncanem? Tedy hned poté, co dořeší své vlastní rodinné neshody…
  Král, jenž byl a bude není právě sérií, která by hýřila originalitou, ale staré osvědčené motivy zpracovává neortodoxním způsobem, přičemž neváhá sem tam sáhnout po důmyslných vtípcích pro fanoušky filmového či literárního braku. Ostatně, scéna s Jednotkou příliš rychlého nasazení je toho jasným důkazem. Naneštěstí se po vzoru úspěšných cyklů i Kieron Gillen snaží konec oddálit na maximum, a tak se zápletka spíš tříští, než že by nabírala směr ke konkrétnímu cíli. Ještě ale není všem dnům konec.
 • choze
  I druhý svazek servíruje scenáristicky i kresebně suverénní road western a přidává to jediné, co chybělo k dokonalosti poprvé - silného záporáka. Touha postav ho zabít je přímo hmatatelná a přenáší se i na čtenáře, záporák ji ale brzdí tím, že postavám i čtenářům připravuje morální dilemata, která jim brání provést okamžitou spravedlnost/pomstu a vedou je k pochybnostem. Hranice mezi tím, co je správné a co ne, se tak stírají, a v postavách i čtenáři se to krásně sváří. Akce si moc neužijeme, zato se dovídáme víc jak o hrobaři, tak o Lin.
 • Ivan Kucera
  „Možná právě o tom Batman musí být. Ne o vítězství, ale o prohře a opětovném návratu do boje.“ Rok nula 1 nebol dokonalý, ale 4* si s prižmúreným netopierom zaslúžil. Rok nula 2 si ich nezaslúži. Hádankár nie je zlý záporák. Vlastne škoda, že v ČR s ním vyšlo tak (relatívne) málo komiksov. Red Hood (resp. Joker?) v Roku nula 2 už nevystupuje a všetko zlo si vyzobal práve Hádankár (a čiastočne Doktor Smrť, u toho je ale vidno, že scenárista príliš nevedel, čo si s ním počať... a čitateľ tým pádom tiež nie). Síce sa v Roku nula 2 formuje priateľstvo medzi Batmanom a Gordonom, ale podobných plusov by sme našli už len málo (ďalej napr. dojemné Alfredove koncové predstavy súvisiace s doživotným Bruceovým prekliatím). Zarazilo ma, že od „pádu mesta“ ubehlo iba 27 dní a už to v Gothame vyzerá ako v Som legenda s Willom Smithom. To som skutočne nepochopil. Nebola to chyba v preklade? Nemysleli skôr 27 rokov? Je to vysvetlené špeciálnymi semenami od Poison Ivy (?!?), ale toto mi ako vysvetlenie totálne spustošeného mesta nestačilo. Takisto sa Snyder márne snaží vysvetliť, prečo dal svet od Gothamu ruky preč. Pri čítaní niektorých zvláštnych pasáží z jednotky (Nigéria) som sa upokojoval tým, že budú vysvetlené v dvojke, ale mýlil som sa. Pravdupovediac mi spätne nedáva zmysel ani postapokalyptický úvod jednotky, ktorý netuším, kam časovo zaradiť. Odfláknutých bolo viacero momentov (strašne samoúčelný náhodný spôsob, akým sa Gordon rozhovorí pred Batmanom o kabáte). Scenár je v prvej polovici výborný (mesto ponorené do chaosu vytvoreného blížiacou sa superbúrkou René). V druhej sa však rozpadne a už ho nikto do pôvodného stavu nepostaví. Ilustrátor Capullo si vychutnáva Gotham bičovaný dažďom (úžasný panel s Batmanom na elektrickom kábli číhajúcim pri rozsvietenom okne Gordonovej dcéry). I Gotham ponorený do divočiny. Ale scenár skrátka pácha priveľké škody na to, aby to kresba dokázala zachrániť. Hodnotím Legenda o Batmanovi: Batman – Rok nula, kniha druhá (prvý raz v ČR však vyšlo už v roku 2016 v rámci New52 pod názvom Batman: Rok nula – Temné město).
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš9.10. 20:09Kometa #20
  No... nebavilo ma to. Čítal som už oveľa horšie komiksy, ale Kometa č. 20 fakt nie je žiadny zázrak. Pre mňa osobne predstavuje víťazstvo kresby nad scenármi. Ilustrácie sú fakt skvelé, ale s príbehmi to značným spôsobom hapruje.
 • mAGiic
  mAGiic9.10. 14:36Indiana Jones Omnibus 2
  Příběhy z Omnibusu Indiana Jones 2 působí jako sinusoida, některé vyloženě bad, jiné celkem solidní.
  Prvním z nich je Indiana Jones a Zlaté rouno - dvousešitový příběh, který napsal Pat McGreal a Dave Rawson a kreslil Ken Hooper, což jsou vcelku neznámá jména. Story je o hledání zlatého rouna Indym v Řecku během počínající německé invaze. Záporáci jsou nacisté a šílený kult bohyně Hekaté, který chce získat rouno. Konec je celkem fantasy, jež úplně nezapadá do loru Indyho. 2*
  Indiana Jones a Svatyně mořského ďábla je druhým z kratších příběhů obsažených v tomto Omnibusu, odehrává se v roce 1935 a je komplet na moři, kde posádka hledá poklad mořského ďábla. Scénář i kresbu měl na starosti Gary Gianni (art povídky Heroes oceňěnou Eisner cenou z Batman: Black and White). Právě kresba Gianniho se mi moc nelíbila a po příběhové stránce je to sice na moři, ale script je stále stejný, záporáci chtějí poklad, jsou poraženi a poklad zůstává dál mimo zrak lidské civilizace, akorát je v příběhu jako bonus mořský ďábel. 2*
  Indiana Jones a Železný fénix - první celkem zajímavý příběh, kde Indy a sovětská armáda dva roky po WW2 pátrají po Kameni mudrců. Prahne po něm i malá frakce nacistů vedená alchymistou Dr. Jägerem. Scénář napsala Lee Marrs a nakreslil ho mnou nepříliš neoblíbený Leo Duranona (oba spolu již pracovali na Indiana Jones and the Arms of Gold). Příběh střídá několik žánrů, místy působí jako pohádká (zkoušky morálky, převtělování duchovního ochránce kamene), jindy jako špionážní thriller (boj s nacisty i Rudou armádou) nebo jako bondovka (všechny rozhovory Indyho se sovětskou majorkou). Kdyby to kreslil někdo jiný než Duranona, dal bych o hvězdu víc, takhle pouze 3*.
  Indiana Jones a Kopí osudu je volně navazující sequel na Poslední křížovou výpravu, vystupuje zde kromě Indyho i jeho otec a ukecaný Irčan O'Neill. Celý příběh se odehrává v Irsku a Walesu, kde Indymu zatápí banda nacistů, sídlících v Irsku. Příběh psala Elaine Lee (autorka Starstruck) a art zajistili Will Simpson (Aliens: Rogue) a Dan Spiegle (spolupodílel se na kresbě Indiana Jones: Thunder in the Orient #1-6). Určitě jeden ze slabších příběhů, kopírující stejný script, kdy Indy pátrá, po krku mu jdou záporáci, final showdown v místě, kde je artefakt, villaini zemřou, artefakt zmizí). Největším plusem kresba, mínusem příběh. 2*.
  Indiana Jones a piráti Sargasového moře je poslední příběhem tohoto Omnibusu. Jde asi o nejlepší příběh v knize, protože je celý o pomstě jednonohého piráta Billyho Lawtona Indymu. V příběhu se objeví několik dalších zajímavých postav (podvodníček New Jersey Jones, femme fatale Káhira nebo mořská čarodějnice) a čtenář spolu s Indym zažívá vzestupy a pády a netrpělivě čeká, jak to vlastně celé dopadne. Příběh napsal Karl Kesel (Harley Quinn #1-7, u nás vyšlo v rámci DC kompletu jako Harley Quinn: Preludia a nokurňa) a s kresbou Keselovi pomáhal Pauil Guinan (one shoty Aliens: Advent/Terminus nebo Aliens: The Alien) a Eduardo Barreto (Aliens vs. Predator: Deadliest of the Species ). Příběh mě hrozně bavil, protože byl v rámci Indyho příběhu jako takové zjevení, které má úplně jinou dějovou konstrukci a zcela se vymyká obvyklým Indyho příběhům. 4*.

  Celkově je druhý Indyho omnibus o prsa lepší než ten první. 3*
 • karl173
  Závěr Zdarskyho runu přišel moc brzy. Je to zcela evidentní v rychlosti zvratů a téměř až přeplácanosti v ději. Alespoň tak to na mě působilo. Přesto si to stále uchovává zábavnost a čitelnost.

  Kresba za mě v pohodě. Zajímavý byl dvojsešit od Bachala. Kdybych ale s tímto kreslířem neměl zkušenost z Doctora Strange, asi bych na tak velkou změnu reagoval hůře. Na co jsem ale doopravdy nereagoval zrovna nejlépe, jsou zběsile měnící se úhly panelů ze začátku komiksu. To se mi opravdu nezamlouvalo.

  Celkově mám z poslední knihy vcelku rozpačité pocity a čekal jsem více. I tak se ale stále jedná o dobrý superhrdinský komiks, který ovšem nevybočuje téměř ničím z řady, byť poslední sešit byl fajn. I tak spíše 3*
 • Hanussen
  Ale jo, celkem dobrý závěr s konečnou dekonstrukcí pohádkového světa.
 • faster86
  Až na ty chyby tisku... dějově o chlup lepší než předešlé dvě. On příběh jako takový je ok, ale prostě z toho komiksu nejde vidět žádná emoce, je vám jedno jak která postava dopadne to je škoda.
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš8.10. 19:14Kometa #18
  Prekvapivo kanibalistické (resp. ľudožrútske) číslo! Na Komete č. 18 je zaujímavé, že obsahuje komiksy, ktoré ma po výtvarnej stránke odpudzovali (Guláš, , Poklad Gibbelinu), ale po scenáristickej stránke boli skvelé a komiksy, ktoré boli fantasticky nakreslené (Křižáci), ale ich scenáre ma neoslovili. Jedinou výnimkou sú Tři kluci a šifra (ktorí vyšli v roku 2013 v Rower Hogan / Tři kluci), ku ktorým mám nostalgické spomienky vďaka príbehu s krokodílom, takže som ochotný im čo-to odpustiť. Každopádne na najlepšie Komety osemnástka v mojich očiach (napriek snahe) nemá.
 • trudoš
  trudoš admin8.10. 17:01Batman: Černé zrcadlo
  Hned zkraje by bylo vhodné říct, že Černé zrcadlo není klasické album po vzoru Návratu Temného rytíře, ale že jde o souborné vydání čísel Detective Comics 871-881, přičemž přidanou hodnotou je skutečnost, že přímým pokračováním jsou tituly z edice New 52, Tvářemi smrti počínaje a Gordonem ve válce konče.
  Scenárista Scott Snyder bez skrupulí rozjíždí kriminálku, za kterou by se nemusel stydět žádný spisovatel thrillerů, a jak je u něj zvykem, hýří nápady i neokoukanými zvraty. Zároveň se však drží při zemi, díky čemuž příběh působí nezvykle civilně. Vůbec přitom nevadí, že Batmana tentokrát nehraje sám neohrožený Bruce Wayne a že největší tíha osudu leží především na bedrech komisaře Gordona, jehož rodinné peripetie bych nepřál ani největšímu nepříteli. Výhodou je pak skutečnost, že vyprávění funguje samostatně, jen člověk nesmí očekávat nějakou velkou událost napříč univerzem. Tohle je o malých hříšcích minulosti, jež dokážou postupem času rozpoutat peklo i v těch nejlepších rodinách.
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin8.10. 10:20Mezi řádky #11: Apokalypsa
  Ale jo, celkem ucházející závěr velezajímavé série, u které jsem velmi rád, že ji Crew vydala. Díky! Ona série, u které jsem všechny své výtky mnohokrát zopakoval v předchozích dílech, totiž není jen velezajímavá, ona je prostě dobrá. Jen je to celé takové... mno... postmoderní až trochu na sílu... :-)

  Celkový dojem: 80%
 • Hanussen
  Hanussen mecenáš8.10. 09:31Paper Girls #01
  Měl jsem jistá očekávání, ale že to bude takováhle jízda, jsem nečekal :D Paper girls začnou jako klasická dospívačka, ale po pár stranách se z nich stane šílená sci-fi plná cestování časem, kde pomalu každá druhá stránka vyvolává další sadu otázek. Doufám, že další díl vyjde co nejdřív.
 • Ivan Kucera
  Tento príbeh v ČR nevyšiel len v roku 2021 v komplete Legenda o Batmanovi pod názvom Rok nula, ale tiež v roku 2015 v New 52 pod názvom Rok nula – Tajné město. Po ukončení príbehu o tajomnom Sovom tribunáli sa Snyder s ilustrátorom Gregom Capullom rozhodol vrátiť v čase a vyrozprávať nám počiatky Brucea Waynea v Gothame. Zase. Opäť sa tak stávame svedkami, ako sa vracia do opusteného sídla Wayneovcov, kde čaká len verný Alfred (na rozdiel od zvyšku mesta do poslednej chvíle veriaci, že „mladý pán Bruce“ žije). Znova vidíme, ako Bruce dospeje k záveru, že musí vziať spravodlivosť do vlastných rúk, keďže korupciou prehnitá polícia to neurobí. Znova raz sa stávame svedkami jeho prvých stretnutí s budúcimi ikonickými nepriateľmi. Do pozornosti dávam skvelého Red Hooda (čo je vlastne origin Jokera... možno), kde sa Snyder hrá s kultovým Kameňákom Alana Moorea. Zase je nám ukázané, ako vznikol kostým; pripomenulo mi to Millerovu klasiku Batman: Rok jedna (1987), kde Wayne sedí v kresle, do izby vletí netopier a v nasledujúcej scéne je kostým na svete (správne, v mojom hlase počujete iróniu). Snyder Batmana reštartoval a napriek pár zakopnutiam to zvládol so cťou a mňa to strašne bavilo čítať, hoci som si uvedomoval nedostatky (šialené skoky v čase: pred 6. rokmi, o 5 mesiacov neskôr, detstvo). Moderne a osviežujúco dej zasadil do širšieho kontextu (Nigéria, hoci práve ona šumí do prázdna, keďže čitateľ netuší, prečo tu je a bohužiaľ to nie je dostatočne resp. skoro nijako vysvetlené ani v Roku nula 2). Snyderov Batman je začiatočník, policajný zbor ho pokladá za nepriateľa č. 1 (to sa ostatne nikdy úplne nezmení). Je divoký, nepredvídateľný, nevie domyslieť plány do konca (alebo vie, ale niečo sa pokazí, čo sa mu neskôr ako expertovi na vytváranie „plánov v plánoch“ nezvyklo stávať). Niekedy živelným prístupom prekvapuje aj sám seba. Hľadá si štýl. Má ďaleko ku geniálnemu detektívovi, akým sa neskôr stane, ale ešte to nie je ani temný bojovník ukrývajúci sa v tieňoch. Je to skôr drzý, neotesaný mladý floutek s vojenským zostrihom, ktorý tri rany rozdá a štyri prijme a potom štyri rozdá a jednu prijme a nakoniec všetci ležia na zemi v krvi a nie je jasné, kto vyhral (a či vôbec niekto). Rád používa staré dobré masky, čo je vec, ktorá mi pravdupovediac v nových komiksoch o Netopierovi chýba. Jeho vzťahy s Alfredom, Foxom a Gordonom sa ešte len formujú a sú neotesané. Kresba je v jednej chvíli prísne realistická, potom úžasne noirová, následne neskutočne vynaliezavá („kolesový“ rozhovor Brucea a Nygmu alebo stret malého Brucea s kŕdľom netopierov) a napokon do toho vpadne batmobil vyzerajúci ako zväčšená hračka z Dráčika. Obloha je absurdne sfarbená (vyzdvihujem inkerstvo Dannyho Mikiho, no chápem, že mnohým nesadne) a lieta po nej bizarná flotila vzducholodí (!) pripomínajúca vedecko-fantastický európsky film z 30. rokov 20. storočia. Podobné výhrady by som mal k scenáru, ktorý je v jednej chvíli realistický a hneď nato tam kydnú auto, ktoré sa vie prilepiť kolesami o strop tunela, prípadne sa dočkáme cenzurovaného prostredníka, čo je zábavné, ale v konečnom efekte to z komiksu robí čudný hybrid. Zarazilo ma, že na to, na aký obrovský origin sa tu všetci hrajú, totálne ignorujú zásadné veci. Kde Wayne celé roky bol? V úvodnom slove (hodnotím verziu z 2021) padne zmienka o afrických kočovníkoch, čo znie geniálne, ale v samotnom komikse o tom nie je skoro žiadna zmienka. Nebavili ma lacné cliffhangery, z ktorých nič nevyplýva a sú vyriešené behom pár panelov (explózia, injekcia). Naopak, potešilo ma zaangažovanie do deja Bruceovho strýka Philipa Kanea. Tie 4* sú trochu prižmúrené, ale tri by boli málo. Tie si nechávam pre pokračovanie, ktoré je slabšie.
 • Norri
  Kdybych se rozhodoval na základě anotace, nebo dokonce snad na základě obálky, tak jsem tuto knihu nikdy nekoupil. Ono to totiž zní jako hrozná blbost. Ke koupi mě přesvědčilo hodnocení a já musím říct, že koupě nelituji.
  Kniha začíná sešitem Spider-mana, ve kterém se Cloak a Dagger poprvé objevili. Tématem drog a únosů dětí je tento sešit docela temný, Spider-manovsky zábavný, ale zároveň naivní. Následují čtyři sešity samostatné řady nás s C&D blíže seznamují. Je to stále retro, ale kresba je propracovaná a musím říct, že mě bavila. Zpočátku se dokonce zdálo, že si užiju i nápadité panelování, ale byla to bohužel ta jedna vlaštovka, která jaro nedělá. Příběh těchto čtyřech sešitů je temný a plný kriminality. V momentech, kdy Cloakův plášť požírá kriminálníky bych dokonce řekl, že to má až hororový nádech. Okousané kosti z něj bohužel nikdy nevypadly :-). Celé to má zvláštní atmosféru a já jsem se u toho bavil.
 • Fort
  Začátek je chaos, v kratších úsecích se velice rychle střídají různé dějové linky. Moc se toho neděje, proč to ještě narušovat. Očekávaný boj naznačený z předešlého svazku pokračuje až na straně 32. Ovšem dále už spokojenost, stále se to vleče, ale děj jde kupředu.
 • VanTom
  Zatímco první polovina ve 3 samostatných sešitech představuje další zajímavé i (smutně) závažné aspekty barvité společnosti budoucnosti (přičemž ubírá na sprostotě i úchylnosti), 3dílný finální příběh naopak spouští ze řetězu utržený, vykolejený brajgl bláznivých nápadů v akčním balení. Na obojí se kouká skvěle (tím chci pochválit Robertsonovu kresbu), ale lépe se mi přece jenom četly ty civilnější (či citlivější – viz vynikající reportáž o osudu jedné Navrátilkyně) „sloupky“.
 • VanTom
  Samotné zápletky nepředstavují nic světoborného, ale napsané jsou velmi dobře (opravdu moderně, nebál bych se říct, bez zbytečné popisnosti a na hraně drsného krimi), nakreslené pak ještě lépe (Frank Miller pokládá základy svému stylu). Daredevilovi tato poloha dokonale sedí a vůbec se nedivím, že tyto sešity redefinovaly pohled, jakým je od té doby vnímán.
 • VanTom
  VanTom7.10. 12:39Svět Edeny
  Pomalu každé album v této masivní knize přináší jiný zážitek. Putování malebnou rajskou planetou, odpoutávání se od technologie a pociťování vlastní lidskosti/animozity jsem vyloženě hltal. Podrývání nesvobodné, technokratické společnosti uctívající falešné božstvo mohl v klidu napsat Jodorowsky. A na závěrečné spirituální hledání a psycho souboj ve snové realitě na halucinačních drogách se spoustou mimózních replik jsem se už nenaladil. Vyvíjí se i Moebiova kresba, od detailně propracované po lehkou zjednodušenou linku, vždy však fantastická (zde vítězí dva poslední bezeslovné kraťasy; žel někde docela hapruje dobový koloring). Takže jsem se sice stihl posunout od nadšení k nechápavě pozdviženému obočí, ale to na inspirativnosti a kvalitě komiksu (stejně jako rozměrného českého vydání, i když pár chybek se vloudilo) nic nemění.