• Alfi
  Alfi21.12.2022 23:48Země potomků
  Ultradrsné postapo začína mužom, ktorý osamote pri jazere vychováva dvoch chlapcov, zrejme svojich synov. Idylka s pečeným psom na večeru ale netrvá dlho a každá z postáv zažije peklo. Kresebne skvelý čiernobiely komiks, atmosféra zmaru a rozkladu priam dýcha svojím plesnivým dychom na čiateľa. Rozhodne jeden z naj počinov roku. Aspoň pre 18+
 • Norri
  Norri mecenáš21.12.2022 17:21Joe Bar Team #2
  Ten humor je pořád stejný a pořád bezvadně funguje. Příběhy v této knize se odehrávají 20 let po prvním dílu. Divočáci z první knihy jsou už staří pardi, stěžující si, že dnešní mladí už neumí jezdit. Do Joeova baru ale začíná chodit omladina s mopedy a skútry, která sní o větších objemech. Přijmou je ostřílení piráti silnic do svého teamu? Seženou junioři své vysněné mašiny? Kresba je stále prvotřídní a Joe Bar Team se neomrzel ani ve druhé knize.
 • Saiffer
  Saiffer mecenáš21.12.2022 14:45Zaklínač #01: Skleněný dům
  Komiks veľmi príjemne prekvapil. Scénarista vie podať povahu Zaklínača aj atmosféru sveta veľmi dobre.
 • hypermlok
  Toto byla jízda, která nenechá čtenáře na chvilku vydechnout, což spolu s výbornou kresbou i coloringem nedává jinou možnost, než dát 5*.
 • hypermlok
  Toto byla jízda, která nenechá čtenáře na chvilku vydechnout, což spolu s výbornou kresbou i coloringem nedává jinou možnost, než dát 5*.
 • Alfi
  Origin najväčšieho superhrdinu v 4 kapitolách, sentimentálny príbeh a staromilská kresba. Komiks sa dejom drží pri moci a miesto akcie čakajte skôr blízky pohľad na utváranie charakteru najväčšieho klaďasa.
 • VanTom
  VanTom21.12.2022 12:27Transmetropolitan #10: Naposled
  Spider aktivuje všechny své docházející síly a do kouta zahnanému Fešákovi, který ve Městě vyhlašuje stanné právo a povolává armádu, uštědřuje finální rány. Také ovládané a zastrašované, ale nezávislé liberální zpravodajství se nenechá zahanbit a přes veškeré překážky splní svou novinářskou povinnost. Ach jo, je až naivně zřejmé, jak si Warren Ellis a Darick Robertson nedokázali ani představit, že by někdo mohl v moderním civilizovaném státě získat absolutní moc a kontrolu nad médii, aby mu něco takového prošlo. Ups, a jen o dvacet let později… Závěrečné sešity nicméně odsýpají v parádním tempu a Spider se vyjevuje jako muž na správném místě (přestože nakonec zůstává starým špatným, nezralým křivákem :-)). Dlouhé bonusové dva sešity jeho sloupků (s ilustracemi desítek slavných kreslířů) pak zpětně shrnují počátky série a propagují jeho názory na zrůdně svůdné Město a úpadkovou, přesto elektrizující a povznášející společnost budoucnosti často velice trefně.
 • VanTom
  Přestože Alpha Flight představuje první čistě kanadský tým, víceméně se ničím (kromě sněhu, nějakých folklórních legend nebo úsměvného kanadského patriotismu) neodlišuje od klasických, národnostně bohatých a různorodých X-Menů a z fleku by mohl zastávat jejich pobočku (přestože nikdo zde není mutant). Scénáře ani postavy tedy žádnou velkou originalitu v té záplavě textů nepobraly, rozhodně však nezklamala Byrneova klasická kresba. NHM přináší 6 prvních sešitů / bitek samostatné řady a v dalších krátkých "zvláštních přílohách" dokončuje zkratkovitý úplný původ Alpha Flight; druhou část (ze 2) jejich prvního objevení v The Uncanny X-Men #120 si naštěstí můžeme dočíst v Comicsových legendách #16.
 • VanTom
  Neúmyslně se cestuje časem, takže je nezbytné hodně, hodně (vědecky) vysvětlovat, nechceme přece způsobit paradoxy. Nicméně i bez válečné akce si komiks udržuje slušný spád a poutavost, jen občasné topornosti dialogů ani charakterů se nezbavil.
 • VanTom
  VanTom21.12.2022 12:14Zaslíbená Země Nezemě #10
  Prvotní zběsilé tempo útoku na démonické lovce, kdy se je dařilo zaskočit a likvidovat, se bohužel postupně rozmělní, jak plán přestává vycházet. Autoři sami si jej zamotali postupnými zvraty, neustálými odbočkami či osvětlováním průběžných detailů.
 • VanTom
  VanTom21.12.2022 12:10Zaslíbená Země Nezemě #09
  Důležitá pravda o panu Minervovi znásobuje odhodlání opustit Goldy Pond, což znamená postavit se pytlákům čelem (a s plánem). Je osvěžující vidět tentokrát útočit děti proti ohavným démonům, jejichž lovecká hra se obrací proti nim. Protože ošklivou smrt jim přát budete. Po podstatném posunu příběhu tak kniha nabírá šílený akční spád; přičemž další zásadní odhalení čtenářům ohledně jedné mrtvé postavy si autoři nenačasovali úplně nejlépe, vždyť úplně zapadlo.
 • perak
  perak21.12.2022 08:57Azimut II.
  Nečekal jsem, že se vše vysvětlí, ani, že vše bude dávat smysl, ale i tak jsem doufal v nějaký komplexnější závěr, kterým by tu jízdu, na kterou čtenář naskočí v první knize, navedl na nějaký cíl. A toho jsem se nedočkal. Celkově druhá kniha vyznívá hůře. Namísto fantaskních orgií s přehršlí nápadů a s laskavým humorem z první části tady máme zrychlenou cestu do hlubin duší některých hrdinů, která má ukázat důvody jejich jednání. Vše je najednou takové vážné, v okolí číhá válka a málokterá postava může říst, že je šťastná. Pořád to bylo fajn, kresba nádherná, ale po tom minulém namlsání to je prostě slabší odvar. I tak jsem moc rád, že u nás Azimut vyšel a mohu jen doporučit.
 • Lenny
  Lenny mecenáš20.12.2022 22:30Bludiště
  Lemirovy autorský věci miluju. Tohle je pocitovka a pořádnej špalek - zlomený otec se nedokáže přenést přes smrt dcery, která ráda luštila bludiště. Znělo to skvěle.

  Jenže... na ten rozsah je to děsně plytké a předvídatelné. Hlavní hrdina si neprochází žádným vývojem ani katarzí. Prostě jen čekáte, co najde na konci bludiště, a to je na 256stránkový komiks málo. Nápad s členěním panelů je moc pěkný, ale emoční ždímačka se nedostavila.

  2,5*
 • Good Games
  Good Games mecenáš20.12.2022 21:35Sweet Tooth - Mlsoun #03
  Máme tu vďaka Crew ukončenú ďalšiu celosvetovo obľúbenú, oceňovanú a uznávanú sériu. Klobúk dole, že to celé vydali v peknom a kvalitnom spracovaní v tvrdej väzbe s prebalom. Samotné finále je poriadne napínavé a o svoje obľúbené postavy sa budete naozaj báť. Jeff Lemire to ukončil bravúrne a bolo vidieť, že mal samotný koniec premyslený už dávno dopredu. Skvelé čítanie a ak sa tak nad tým zamyslím, tak je to jeden z najsilnejších komiksových zážitkov vôbec. =►Celá recenzia◄=
 • MEGA
  MEGA20.12.2022 17:47Sága #09
  Žádný jiný komiks si nezískal moje srdce tak jako Sága. Zároveň mi žádný jiný komiks nezlobil srdce tak jako Sága. Vaughan je nemilosrdný vypravěč a osudové střetnutí v této knize bylo něco neuvěřitelného. Nikdy jsem komiks nečetl s takovým zápalem a strachem o postavy jako u poslední kapitoly. Přesto kniha obsahuje i humor a momenty, které dokáží pohladit po srdci. To vše díky precizně vybudovaným postavám, které jakoby vypadly ze skutečného světa (až na rohy a křídla). Tomu všemu dodává život úchvatná kresba. Exprese postav jsou vždy na místě a designy postav si udržují tu nejvyšší laťku už od první knihy. Sága je jednoduše excelentní
 • martin28
  martin2820.12.2022 16:35Lucifer #06: Domy ticha
  Dobrodružná vzduchoplavba skrze Domy ticha zdánlivě připomíná onu verzi s Prášilem, či tu s piráty z Hvězdného prachu. Pocitově se dostaví určité deja vu. Celý příběh je vlastně taková fantasy road story, na jejímž konci nejvíce vynikl padlý bůh Cuki - Jomi. Ten si libuje v dekoracích a celou svoji zahradu "vyzdobil" lampiony z lidských duší. Čekal jsem trošku epičtější finále, přesto se zklamání nedostavilo. Druhý příběh pohladí na duši, na něco takového v této sérii nejsme zvyklí. 85%
 • Good Games
  Good Games mecenáš20.12.2022 15:59Velký vezír Iznougud je zpět (paperback)
  Aj druhá kniha humorných príbehov o Velkom vezírovi Iznougudovi, ktorý sa chce stať kalifom miesto kalifa je nápaditá, hravá a vtipná. Samozrejme nie je všetkých 17 príbehov tak kvalitných, ale Goscinny aj v tomto diele dokazuje, že bol jednoducho majster v písaní humorných scenárov. Aj keď má v každom príbehu Iznougud ten istý motív, spôsob je vždy iný a niektoré sú naozaj veľmi vydarené. =►Celá recenzia◄=
 • hroubek
  hroubek20.12.2022 15:33Flash: Znovuzrození
  Skoro žádný hrdina nemá, tak komplikovanou historii jako Flash. Už jen to, že jméno Flash nese více hrdinů napříč časem a mnohovesmírem. Barry Allen se kdysi obětoval, aby zachránil celý mnohovesmír a teď je zpět a nechápe, jak se to stalo. Scénárista Geoff Johnse miluje komiksy a staré příběhy ze zlatého a stříbrného věku. Proto se rozhodl vrátit Barryho Allena mezi živé, stejně jako to udělal s Halem Jordanem. Johns nevypraví nějak zbytečně zběsilé, spíše si dává na čas a připravuje si půdu pro hlavní akt příběhu. Díky tomu je komiks ze začátku lehce pomalejší a ukecanější. Pak se to naštěstí rozjede a Johns ukáže, že má hodně načteno a rozhodne se některé věci vysvětlit a zasadit je do nějakého bodu. Finální konfrontace funguje moc dobře a je to hezky odvyprávěné. Moc se mi líbila kresba a barvy, protože kreslit Flashe není úplně jednoduché. Flash: Znovuzrození není bezchybný, ale Johns do toho dal srdíčko, takže mu něco odpustím.
 • Good Games
  Good Games mecenáš20.12.2022 11:47Morčata v akci
  Morčata v akci sú vyslovene detský komiks. Pestrofarebný, roztomilý a aj príjemnou formou poučný. Dospelému čitateľovi však predsa len nemajú čo ponúknuť, tie príbehy sú až príliš jednoduché a chýbajú im zaujímavejšie a premyslenejšie pointy. Pre menšie deti ale určite fajn, len im nejak vysvetlite aby sa nesnažili aj v reálnom živote spraviť z morského prasiatka a pytóna kamarátov, z výsledku by mali šok na celý život. =►Celá recenzia◄=
 • tom173
  Já se s Brubakerem dlouhodobě míjím. Tam kde mi první díl ještě přišel zajímavý, tady jsem se chvílemi nudil a temné rozervané postavy píchající si heroin ve špinavých hotelech jsou prostě k smíchu. Nechápejte mě špatně, přečíst se to dá, ale já prostě nejsem na noir, který mi přijde jako směs největších klišé co se dá v komiksu najít. Nějakou kvalitu to vzhledem ke zdejšímu hodnocení ale asi má.
 • MEGA
  MEGA20.12.2022 00:41Sága #08
  Tento díl jsem si zase neskutečně užil. Jak je u Ságy zvykem, je plný emocí, humoru a napětí. Opět se zde objevují těžká témata, ale jsou zpracována s jemnosti a citem, který jsem nikde jinde neviděl. Nechápu jak si tato série dokáže stále udržet tak vysokou laťku. Sága je prostě speciální.
 • Norri
  Norri mecenáš19.12.2022 23:02ABC speciál - podzim 2008
  Dvě legendy komiksové, dvě legendy scénáristické a jeden kreslířský bůh. Těch komiksových legend z časopisu ABC je samozřejmě více, ale první trilogie ze Žluté planety a Vzpoura mozků patří bezesporu k těm nejlepším. Tahle komiksová lahůdka za 89,- Kč nemá žádnou slabinu.
 • MEGA
  MEGA19.12.2022 21:11Sága #07
  Obdivuji, jak autoři dokáží vytvořit nové postavy, ke kterým si rychle vybudujete pouto. Tento díl je zatím možná nejvíce srdcervoucí. Ale nikdy jsem neměl pocit, že by se moc tlačilo na pilu. Vše je stále poctivě odvyprávěné a postavy působí opravdově jako vždy. Tato kapitola mě prostě dostala.
 • martin28
  martin2819.12.2022 17:21Lucifer #05: Peklo
  Tady ani není potřeba sáhodlouhých komentářů. Bylo by to nošení dříví do jötunheimského lesa. Ten pocit, kdy si říkáte: "Tvl pátá kniha, Luciho už mám trocha načtenýho a už mě jen tak něco nepřekvapí..."
  Křišťálově, jak jitřní hvězda zářících 100%
 • Karel Sec
  Začíná mě to nebavit. Na každý je Neil Gaiman a tady je toho už moc a asi nejsem dostatečně vzdělán v mytologických dějinách Anglie
 • instageek_cz
  instageek_cz19.12.2022 12:12Simpsonovi 01/2022
  První sešit simpsonovské série od Crwe vyšel v originále roku 1993, tzn. na přelomu čtvrté a páté řady TV seriálu. Obsahuje dva příběhy a listárnu. Do ní posílají obrázky malé děti, což může být pro drsného dospělého čtenáře komiksů poněkud znejišťující:)) Ale žádný strach, opravdu jde o čtivo určené pro všechny věkové kategorie, takže pokud jste fanoušek, doporučuji vyzkoušet.

  Ohromný kolosální Homer
  Tenhle příběh by měl být označený jako halloweenský. Pan Burns touží po nesmrtelnosti, proto hledá dobrovolníka, na kterém by vyzkoušel nové sérum. „Hledá“ v uvozovkách. Prostě přímo ze směny ukradne Homera, kterého pak zřejmě ex-nacistický vědec dr. Olberman zasáhne ne tak docela neškodným laserovým paprskem. Po něm se Homer zvětší do gigantických rozměrů a vydá se na demoliční procházku Springfieldem!:) Dost vtipná epizoda, kde má výraznou roli i starosta Quimby. Mihnou se také stálice z počátku Simpsonových, jako byl Troy McClure, Lionel Hutz, či psycholog Marvin Monroe (česky Minda Mour).

  Sběratel
  Tentokrát už oficiální halloweenský příběh, kde Bart vypráví strašidelnou historku o hrůzném osudu jednoho sběratele komiksů, který vypadá jako Homer. Tohle je kratší příběh (většinu sešitu zabírá Obří kolosální Homer) s velmi chytrou a zároveň zatraceně děsivou pointou!:)

  První sešit je až překvapivě obsáhlý, má hodně textu, čili to není nic, co byste měli za 5 minut hotové. Taky se dozvíte pár upřesňujících čísel – např., že Homer váží 120 kilo, a že má pan Burns jmění v hodnotě 2,6 miliardy dolarů!:)) Dr. Olberman už se myslím nikde znovu neobjevil. Celkově jsem byl velmi spokojený a přesně tohle bych od komiksu se Simpsonovými chtěl - aby kvalitně doplňoval TV seriál a přinášel různé zajímavé detaily či postavy, na které v hlavní show není čas.
 • faster86
  faster8619.12.2022 10:11Sweet Tooth - Mlsoun #03
  Hostující kreslíř, rozuzlení zápletky, pohled do budoucnosti, pohled do minulosti, rozhovor s autorem, to všechno je v poslední knize Sweet tootha. Moc se mi líbí jak Lemire ukočíroval konec, jeden z nej zakončení série co jsem četl. Jako velké plus se mu musí nechat, že jsem až do konce nevěděl jak všechno skončí.
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš19.12.2022 07:55Podivné nebe nad východním Berlínem
  Relatívne náročný komiks, ale pravdupovediac čakal som ho ešte „ťažší“. Užil som si zvláštnu jazdu na zvláštnom koni. Som nadšený, že sa český komiksový trh dostal na úroveň, že bez problémov zvláda takéto kusy, teda kusy, ktoré by ešte pár rokov dozadu boli označené za nepredajné a teda „nevydateľné“. Comics Centrum je odvážne vydavateľstvo, ale toto je odvážne aj na nich. Scenár Jeffa Lovenessa je skvelý, originálny, živý a nepredvídateľný. Je to niečo iné (po príbehovej stránke), než sme bežne zvyknutí. Výborné sú i farby Patricia Delpechea a samozrejme vskutku úchvatná, nezameniteľná kresba jedinečného Lisandra Estherrea (pre všetkých troch pánov ide v našich končinách o debut). Tento komiks je skôr o pocitoch, než o zápletke. Ponúka vskutku širokú paletu podmanivých emócií a námetov na myšlienky. Bonusy sa rozprestierajú na cca desiatich stranách a sú pomerne chudobné (galéria obálok, medailóniky autorov), ale lepšie ako nič a k tomu tvrdá väzba, prebal, skvelý papier a fajnová (fialová!) lacetka.
 • Norri
  Norri mecenáš18.12.2022 21:56Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana
  Když už jsem tuto knihu vytáhl v knihovny, abych ji srovnal s novým vydáním Kruana, tak jsem si ji rovnou přečetl znova celou. Přece jenom bylo potřeba doplnit komentář…

  Největší část knihy zabírají příběhy Kruana a Malého boha. Tyto příběhy patří bezesporu mezi největší československé komiksové legendy. Vlastislav Toman vzal dänikenovské téma a otočil ho naruby. Výsledný střet pravěkého společenství na Žluté planetě se sci-fi technologiemi ze Země je dodnes kouzelný. Užívám si hlavně části, kde vystupují pozemšťané. V těchto pasážích je cítit obrovská úcta Gron-c-chů k Zářícím a zároveň obrovské nadšení pozemšťanů. Úžasná je i kresba Františka Kobíka. Je to poctivá ruční práce. Občas hrubší a jindy detailní kombinace hrubých a tenkých linek tuší je vybarvená vodovými barvami. To se mi opravdu líbí. Doba vzniku se v tom nezapře, ale pořád to vypadá dobře. Hodně by mě zajímalo, jak by se to ve své době chytlo na frankofonním trhu.
  Kniha obsahuje všech šest původních příběhů, obě takzvané Kruanovské trilogie, které v této knize vyšly poprvé kompletní. Obsahuje také dvě Tomanovy povídky, ze kterých komiks vychází. Celkově jsem už Krunana vychválil, zmínit musím výjimku. Tou je šestý příběh s názvem Kruan a Služebníci zla. Zde je autorem kresby Michal Kocián. Kresba působí dynamicky a na svou dobu i moderně. A tomuto stylu je přizpůsoben i scénář. Jenomže se to vůbec nehodí v předchozím příběhům. Všichni jsou zde děsně sexy, bojují akčně jako Van Damme a mají cool hlášky. Po úctě Gron-c-chů k Zářícím už tu skoro není ani památky a Kruan tu Artovi juniorovi na pohodu řekne “Nevěděl jsem, že jsi tak dobrý”. O tom, že se v bublině mihne i slovo “děvka”, ani nemluvě. V novém souborném vydání Kruan ze Žluté planety je tento šestý příběh kompletně nově zpracovaný pod názvem Kruan a návrat Zářících.

  Druhá velká část knihy patří výpravám do Ztraceného světa. Mám je rád stejně jako Kruana. První výpravě, která je adaptací románu Artura C. Doyla, se dá vytknout spousta věcí. Kresba Jiřího Veškrny mi úplně nesedí, přesto jsou jeho panely pro mě nezapomenutelné. Komiks je také plný textu a popisných rámečků, přesto jsem si ani jednou neřekl, že je jich moc a že je jejich čtení únavné. Ten příběh zkrátka dokonale funguje, a to i přesto, že je trošku zkratkovitý. Druhá výprava je nakreslená Františkem Kobíkem a to je pro mě to pravé. Scénář už není adaptací, ale je to původní Tomanův příběh a je to znát. Krásně plynule navazuje na První výpravu, ale je techničtější a dějově rozvětvenější. Třetí výprava už je jen takový dodatek nakreslený Jiřím Petráčkem. Není to ani pořádný komiks. Je to jen pár stránek s rozhovorem v pokoji jakéhosi blázince. Je tvořený obrázky, kolážemi a texty. Ve scénáři jsou navíc občas chyby, takže například stránky s dialogem na sebe špatně navazují.

  Zbytek knihy pak tvoří tři krátké sci-fi povídky. Ty jsou spíše zajímavostí, než že by byly zajímavé.
 • MEGA
  MEGA18.12.2022 19:45Sága #06
  Sága pokračuje ce svém nesmírně citlivém vyprávění o této milované rodince. Přes všechny kreativní nápady a šílené vizuály postavy působí uvěřitelně a autenticky. Zejména Vůle mě v tomto dílu přišel nejzajímavější. Jeho vnitřní konflikt a psychologie je fascinující. Postava učitelky byla velmi příjemným překvapením, jak po charakterové stránce, tak po vizuální.
 • martin28
  martin2818.12.2022 16:54Lucifer #04: Božská komedie
  Luciferův nově stvořený svět je v ohrožení. Basanos jej nekompromisně obsadí a veřejně se prohlásí za bohy. Pekelný kníže se jim bude muset postavit v nerovném boji. Napínavý příběh o třech, či čtyřech liniích, jakoby je utkal sám Sen. Některé životy zhasnou a jiné se rozsvítí. Luciferova pýcha i vypočítavost tvrdě narazí, jako kosa na kámen. Nutno dodat, že Lucifera zcela zastínily postavy jako ukecaný Gaudium, sympoška Smrt, chladná a přesto věrná Mazikeen a hlavně karty! Opět výborné. 90%
 • Lenny
  Lenny mecenáš18.12.2022 16:51Šangri-La
  Země je neobyvatelná, lidstvo přežívá na vesmírné stanici pod nadvládou korporace Tianzhu. Dystopická společnost stojí na konzumu, kde demonstrace spolehlivě uklidní slevy nebo ohlášení nového mobilu.

  Hlavní postavou je Scott, kterej dělá pro korporaci podivnou práci, ale drží hubu a v systému je spokojen. Jenže brzo se zaplete s revolucionáři a musí si vybrat, na čí straně stojí. Je lepší funkční nedemokratický režim nebo idealistická víra v lepší zítřky? Do toho se tu řeší bratrský vztah nebo vývoj umělého člověka, ale gró celého komiksu je (za mě) v téhle společenské rovině.

  Šangri-Lu napsal a nakreslil Francouz Mathieu Bablet a… páni. Ta výtvarná stránka je neskutečná. Centrale patří velký dík, že tu nechala velký formát. Bablet exceluje hlavně v naprosto detailních pozadích a lodních interiérech a i v přeplněné stanici mistrovsky zobrauje pocity vzájemného odcizení nebo samoty. Na 224 stránkách se nikam nespěchá, a tak autor často zpomaluje jen proto, aby pohledem “do prázdna” navodil správnou náladu či atmosféru. A já mu tohle naprosto žeru.

  Tempo vyprávění je pomalé, smršť akce úplně nečekejte (když ale přijde, stojí za to). Mínusem pro někoho může být lehce matoucí a mysteriózní konec.

  Všechny postavy tu mají svoje motivace i cíle a líbí se mi, že rozjímání nad společností není černobílé. I když se autor nimrá v docela provařeném formátu dystopie, dělá to strašně dobře a ve své společnosti má celou řadu skvělých nápadů i postřehů. Hrozně se mi líbí třeba důvod, proč na stanici existují humanoidní psi, ale nechci spoilerovat.

  V prvních kapitolách jsem narazil na pár zbytečných překlepů (zdvojené slabiky), ale naštěstí brzo zmizely. Překlad je jinak fajn a velký formát jsem už chválil.

  Takže Šangri-La. Přemýšlivá, nádherně kreslená, atmosférická a místy cynická. Za mě adept do komiksové TOPky letošního roku.

  4,5
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš18.12.2022 15:48Petr Pan (Integrál)
  Líbila se mi jen kresba s výjimkou znázornění Petra, ten jeho pizizub nedávám. Dějově mě to absolutně ničím neuchvátilo, a nijak nemusím to "dojít ke stejnému výsledku jinou cestou". Ztracené dívky se mi v tomto ohledu líbily více. Tohle byla divnovariace, která rozehrává více partií, ale žádnou nijak zvlášť nedokončuje. Postavy se nakousnou ve svém vývoji v průběhu děje, ale opět se k nim autor nevrací. Pak mé oko zbystřilo, když došlo k navázání na rozparovačovský mýtus a ejhle zase nic pořádného, zase jen nástin. Tahle kniha je plná nástinů, ale to je tak vše.
 • Fort
  Podobný Tomie, různorodá kvalita povídek, tentokrát dějově zcela samostatné a vždy končící stejně, smrtí.
 • MEGA
  MEGA17.12.2022 23:35Sága #05
  Vaughan se v tomto dílu s ničím nepáře a čtenář si nemůže být nikdy jistý, co stane na příští stránce. Postavy jsou postaveny do nepříjemných situací a my je začínáme poznávat ještě hlouběji než předtím. Každá postava dostane v komiksu svůj moment a s každou se precizně pracuje do posledního momentu. Konec této knihy byl nesmírně uspokojující. Kresba zůstává jednoduše perfektní. Sága valí.
 • Good Games
  Good Games mecenáš17.12.2022 22:04Modrá Crew #25 - Universal War One #5, 6
  Universal War One má síce až 6 dielov, ale Crew sa podarilo vydať celú sériu iba za 4 mesiace v edícii Modrá Crew! Bolo to naozaj nezvyčajne rýchle (aj vďaka zrýchleniu vydávania edície) a človek tak aspoň nestihol na príbeh zabudnúť. Ten hrá v celej sérii veľmi silnú úlohu, je prepracovaný, premyslený a vidno, že si na ňom dal Denis Bajram záležať a poriadne si ho celý pripravil. Kvalitné sci-fi s príjemnou kresbou. =►Celá recenzia◄=
 • perak
  perak17.12.2022 21:14Azimut I.
  Tohle bylo hodně povedené. Je to plné fantastických nápadů, kde na první pohled neplatí žádné zákonitosti, ale přesto vše drží pohromadě a přes několik dějových linií a celkem dost postav nepůsobí příběh nesrozumitelně. Každá stránka může překvapit něčím zcela novým, co příběh posune úplně jinam, a ještě nechává na čtenářově fantazii, aby si občas část mezipříběhu domyslel. Pracuje se s napětím, humorem, kupou nadsázky tajemnem.
  Jen doufám, že na takto širokém hřišti autoři dokážou ukočírovat zakončení. Vedle toho ještě potřeba vyzdvihnout krásnou kresbu, která na velkém formátu knihy o to více vvyniká.
 • MEGA
  MEGA17.12.2022 17:14Sága #04
  Sága mě nepřestává ohromovat svižným dějem a precizně napsanými postavami. Tento díl byl napínavý, vtipný i srdcervoucí. Sága je prostě novodobý klenot ve všech stránkách
 • perak
  perak17.12.2022 15:57Palestina
  Je dobře, když vyjde takovéto dílo ukazující pohled na izraelsko-palestinský konflikt z druhé strany, než je ten mainstreamový v našich končinách. Sice vyprávění působí trochu jednostranně, ale aby tomu tak nebylo se myslím autor ani nesnažil. Jeho cílem bylo podívat se na věc z pohledu Palestinců, a to se mu povedlo. Přesto na mne kniha nepůsobila tak sugestivně jako Goražde
 • Denis
  Denis17.12.2022 15:46Paper Girls, kniha třetí
  Od paper girl som toho veľa nečakal, ale ALE ALE toto bola jazda neskutočne mi to sadlo. Tato séria ma za mňa len plusy. Štyri hlavné postavy skvelo napísane. Mál som pocit že každá vedľajšia postava tam niečo znamená, každý chcel dosiahnuť svoj ciel. Výborne nakreslená, kresba mi úplne sadla. V deji som sa vôbec nestrácal netreba sa toho báť v poslednej knihe je to zložitejšie ale chápem prečo to tak autor spravil chcel podtrhnúť že sa to deje zároveň. Mňa koniec ako dostal. Kto miluje cestovanie časom MUST HAVE. 5/5 (Hodnotím ako celok lebo je to jedna veľká jazda)
 • Denis
  Denis17.12.2022 15:46Paper Girls, kniha druhá
  Od paper girl som toho veľa nečakal, ale ALE ALE toto bola jazda neskutočne mi to sadlo. Tato séria ma za mňa len plusy. Štyri hlavné postavy skvelo napísane. Mál som pocit že každá vedľajšia postava tam niečo znamená, každý chcel dosiahnuť svoj ciel. Výborne nakreslená, kresba mi úplne sadla. V deji som sa vôbec nestrácal netreba sa toho báť v poslednej knihe je to zložitejšie ale chápem prečo to tak autor spravil chcel podtrhnúť že sa to deje zároveň. Mňa koniec ako dostal. Kto miluje cestovanie časom MUST HAVE. 5/5 (Hodnotím ako celok lebo je to jedna veľká jazda)
 • Denis
  Denis17.12.2022 15:46Paper Girls, kniha první
  Od paper girl som toho veľa nečakal, ale ALE ALE toto bola jazda neskutočne mi to sadlo. Tato séria ma za mňa len plusy. Štyri hlavné postavy skvelo napísane. Mál som pocit že každá vedľajšia postava tam niečo znamená, každý chcel dosiahnuť svoj ciel. Výborne nakreslená, kresba mi úplne sadla. V deji som sa vôbec nestrácal netreba sa toho báť v poslednej knihe je to zložitejšie ale chápem prečo to tak autor spravil chcel podtrhnúť že sa to deje zároveň. Mňa koniec ako dostal. Kto miluje cestovanie časom MUST HAVE. 5/5 (Hodnotím ako celok lebo je to jedna veľká jazda)
 • Spike
  Supermanů u nás mnoho nevychází, minimálně ne v posledních letech. Bylo by však lehce nefér to nějak moc vyčítat nakladatelům, jestliže, jak tvrdí, se u nás Superman prostě neprodává tak dobře jako jiní hrdinové. Pro někoho možná překvapení, jelikož spolu s Batmanem a Spider-Manem patří k těm postavám, které zná snad opravdu každý. Někdo argumentuje tím že "Superman prostě nemá tak dobré příběhy" nebo "To není tak zajímavá postava". Obojí je chybné tvrzení, způsobené jak tím že lidé co se tímto ohání moc komiksů se Supermanem beztak nečetli, tak tím že téhle postavě nedali, ani nechtějí dát šanci. Ono se na jednu stranu není čemu divit, když my jakožto čeští comicsoví čtenáři jsme vyrostli na drsných antihrdinech typu Loba a toho nejlepšího z Gartha Ennise, což mnohým formovalo čtenářský vkus. Oproti tomu Superman je esencí toho klasického, idealistického superhrdinského žánru, ze kterého sice vycházelo vše ostatní, ale tyto samotné základy už mnozí považují za zastaralé a překonané.

  To vše je samozřejmě otázka úhlu pohledu a osobních preferencí každého jednoho čtenáře, a jakákoli tvrzení co je nebo není lepší než to a tamto, jsou vždy jen subjektivní názory se kterými se někdo ztotožní, jiný ne, ale samy o sobě mají výpovědní hodnotu pramalou. Já se vždy považoval za čtenáře všestranného, který nemá nějaké konkrétní zaměření, a minimálně co se týče superhrdinského žánru, mám své favority ve všech spektrech - jak civilnějšího Spider-Mana, temného Batmana, noirového Daredevila, tak právě idealistického Supermana. Proč právě i jeho, to je vlastně jednoduché - ať už se každý z nás do superhrdinů zamiloval z jakéhokoli důvodu (a ano, můžeme se teď tvářit jak jsme nad věcí a jak to bereme s nadhledem, ale pořád ty komiksy kupujeme a čteme, takže do jisté míry jsme pořád těmi zasněnými dětmi) tak ta podstata toho proč jsme si superhrdinský žánr tak oblíbili, leží v postavě Supermana. Někdy zkrátka dostanu náladu oprostit se od vší té ironie, temnoty a cynismu jak dnešní doby jako takové, tak většiny moderních komiksů, a přečíst si něco kde je trochu té naděje, upřímnosti a idealismu. Což mě (konečně, ale ten dlouhý úvod byl pro správný kontext nutný) přivádí k samotné knize Superman v každé roční době.

  Abych to ještě trochu natáhnul, svěřím se že má cesta než jsem se dostal k této knize, byla relativně dlouhá a zapeklitá. Je zřejmě - právem - dosti populární a prodejná, takže dostat se v originále za nějakou rozumnou cenu ať už alespoň k paperbacku, tak k Deluxe edici, bylo takřka nemožné. Smířil jsem se prostě s tím že budu muset pár let počkat na nové vydání, a pak jako blesk z čistého nebe Crew oznámila vydání v cz, dokonce v pevné vazbě v edici Legendy DC! Příjemnější překvapení co se česky vydaných comicsů jsem dlouho nezažil. Bez nějakého mlžení rovnou řeknu, že mé čekání za to stálo.
  V každé roční době je za mě opravdu jeden z nejlepších Supermanovských comicsů a své místo v Legendách si bez diskuze zaslouží. Jak scénárista Jeph Loeb, tak kreslíř Tim Sale byli v době tvoření tohoto příběhu oba ve vrcholné formě, a správně odhadli že po všech těch šílenostech co ostatní se Supermanem prováděli v 90. letech (smrt, zmrtvýchvstání, ztráta schopností, dlouhé háro, rozdělení na modrého a rudého…) je na místě postavu vrátit trochu na zem, ke kořenům, k civilnějšímu a osobnějšímu pojetí, byť jen v rámci této minisérie. Tak jako v případě Batmana v Dlouhém Halloweenu a Temném vítězství, i zde se vrací do počátků postavy, k základům, aby ji znovu definovali. Ano, dnes máme k dispozici mnoho verzí Supermanova originu (jen tak z hlavy - Muž z oceli od Johna Byrnea, Utajený počátek, Odkaz, Superman a lidé z oceli, Země jedna, Secret identity, Man and Superman, American alien, Year one…) ale tehdy ještě zdaleka takový výběr nebyl a tak se to zdálo jako čerstvý nápad. A vlastně i dnes. V každé roční době totiž není typickým originem, který nám převypráví zkázu Kryptonu, dětství, objevování schopností atd. Místo na monumentální akci a mimozemské bitvy se soustředí na postavy. Takhle to zní jednoduše a ohání se tím každý druhý comics, ale u většiny jde jen o promo řeči a stejně nakonec skončí hlavně u té akce. Tahle kniha nelže - akce je tu minimum a opravdu je to hlavně o charakterech. Pokud chcete akční comics, tady nepochodíte. Pokud vás však Superman dosud míjel především proto že většinou skončí u velkolepé rubačky a vy máte radši osobnější příběhy, zde je ideální příležitost k tomu dát postavě šanci. Loeb a Sale jsou mistři ve vracení se do minulosti postav a jejich polidšťováním, což ukázali jak u Batmana, tak třeba v knize Spider-Man: Smutek. Stejně jako rok a jeho roční období, i tato kniha je rozdělena na 4 části nazvané příznačně Jaro, Léto, Podzim a Zima. Každou kapitolou nás provází monolog z perspektivy jiné postavy (Jonathan Kent, Lois Laneová, Lex Luthor, Lana Langová) a my tak můžeme sledovat, z jak moc rozdílných úhlů pohledu každý vidí Clarka Kenta/Supermana. Sledujeme tak sice události které už jsme v nějaké formě mohli vidět/číst několikrát, jako je odchod ze Smallville, první objevení se v Metropolis, začínání v redakci Daily Planet atd, s tím ale Loeb počítá a nevěnuje hlavní pozornost těmto událostem jako takovým, ale spíš tomu jak je která postava vnímá svýma očima. Ani ty postavy se nám nějak polopaticky nepředstavují, předpokládá se že alespoň letmo tušíte kdo je nějaká Lois nebo Lex. Pro naprosté nováčky to jako prvotní seznámení sice postačí, ale ti co mají načteno se nemusí bát že by ten samý pořád stejný příběh museli louskat už poněkolikáté.
  Tím se dostáváme k jádru věci. Tentokrát to není o tom "jak a proč se Superman poprvé setkal či bojoval s tou a tím" ale o tom "jak a proč se Clark Kent, farmářský kluk co chtěl jen prožít prostý venkovský život a randit s holkou od vedle, rozhodl že místo toho oblékne kostým a bude pomáhat lidem". Zní to jednoduše a vskutku nás žádný spletitý děj nečeká, ani odpovědi na otázku výše nejsou nikterak šokující. Ale člověk to tu alespoň uvidí a prožije to při čtení spolu s postavami. Je rozdíl v tom zkrátka vědět, že tahle postava je taková jaká je prostě proto a proto, nebo místo suchých faktů její podstatu a rozhodnutí skutečně POCHOPIT. Není pro to třeba žádné extra hluboké psychologické sondy, ani do nejmenších detailů propracovaných charakterů, ani filozofických úvah - bohatě stačí prostý lidský příběh a uvěřitelné postavy s pochopitelnými názory či motivacemi. A to je to co mě na Supermanovi a jeho koutku DC světa vždy přitahovalo - jeho lidskost a vztahy s rodinou, přáteli a samozřejmě i láskami. Pokud je pro vás Superman zaškatulkovaný jako nudný skoro neporazitelný skautík co se epicky rube s obřími emzáky nebo roboty, tahle kniha vás možná překvapí. Pokud se na tuhle postavu zkusíte přestat dívat jako na supermocného mimozemšťana a zkusíte v ní vidět obyčejného venkovského kluka co chce prostě dělat něco správného, možná potom budete jinak vnímat a víc si užívat i ty typičtější, spíše akčnější příběhy, podobně jako já. Postavě Supermana možná není zpočátku nejjednodušší dostat se do hlavy a pod kůži, vzhledem k nevelkému množství zde vydaných comicsů s ním k tomu asi ani není nějak extra moc příležitostí, ale V každé roční době je rozhodně jednou z těch nejlepších.

  Pár vět musím věnovat i výtvarné stránce. Přiznám se, že k Supermanovi mi nejvíce sedí taková ta tradiční, detailní vypracovaná mainstreamová superhero kresba, typu Gary Frank apod. Styl jakým postavu kreslí Tim Sale možná na první pohled nemusí být úplně líbivý, ale k tomuto pojetí to prostě sedí a člověk si po chvíli zvykne. Přesto, ač jeho styl je pořád snadno rozpoznatelný, není to ten samý Tim Sale na jakého jsme zvyklí třeba právě z Batmana. Logicky. Noirovou atmosféru a ve stínech goticky temného města utopené postavy vystřídala sluncem zalitá krajina a od pohledu pozitivnější vizuál, který sem však nádherně zapadá. Čemuž velkým dílem dopomáhají barvy Bjarne Hansena. Asi i - nejen - kvůli tomu považuji za nejlepší i nejlépe vypadající první a čtvrtou část comicsu, které se z větší části odehrávají ve venkovském Smallville. S atmosférou pohodového, klidného maloměsta si totiž výtvarníci mohli vyhrát pochopitelně více než s klasicky velkoměstským Metropolis. Zároveň tyto kapitoly vypráví postavy které znají Clarka Kenta, ne Supermana, jsou tedy mnohem osobnější (ačkoli i ty části zaměřené na Supermana v Metropolis mají pochopitelně své místo a opodstatnění). Když člověk vidí Clarka s Lanou, skoro si přeje aby zůstal s ní ve Smallville - i když ví že ho čeká Metropolis a Lois. Prostě první, mladická láska… V těchto chvílích kdy se čtenář do vyprávění skutečně dostane a zainvestuje, k tomu se nechá pohltit atmosférou kresby a barev (jo, ta část v zimě je prostě nejlepší), pak ví že to co drží v ruce možná není nejkompaktnější a nejgeniálnější comics co kdy četl, ale je to zkrátka srdcovka. A to někdy stačí a někdy to znamená dokonce víc. Tři krátké bonusové příběhy na konci toto tvrzení pouze podtrhávají.

  Pokud to někdo dočetl až sem, asi je mu jasné že budu hodnotit vysoce pozitivně, ale nemohu jinak. Kniha je poutavě napsaná, krásně nakreslená i kolorovaná a především má něco, co se nevidí tak často - má srdce. Miluju temné noiry, krimi, thrillery, spletitá vyprávění, horory i drsné krváky, i akční monumentální záležitosti (ty povedené samozřejmě), ale někdy prostě přijde čas a nálada na klasiku a esenci superhero žánru, která je v jádru o tom že jsou tu tací co používají své schopnosti nesobecky k pomoci druhým, ač jim to mnohdy komplikuje vlastní život. Zní to klišoidně, ohraně, jednoduše či zastarale? Možná. Ale pokud člověk není zarputilý cynik či zapřísáhlý nihilista, trochu toho naivního idealismu a víry v lidi a dobro není nikdy na škodu. Zvlášť před Vánoci. A kdyby všechny comicsy z tohohle ranku byly na stejné kvalitativní úrovni jako tento, pak by asi přišla razantní přestavba knihovny.
  Abych se vrátil k myšlence výše - nepokouším se tu prosazovat žádnou absolutní pravdu a každý má právo na jiný názor, někomu se tahle kniha líbit nemusí ač já jsem z ní nadšený, to je naprosto v pořádku. Ale pokud někdo neoblomně tvrdí jak je Superman nudná a nezajímavá postava, a vlastně i všechny ostatní postavy okolo něj, a jak je to vždycky pořád jen o té samé akci a mlátičkách, buď nečetl nebo záměrně ignoruje tuhle knihu. Někdo prostě nemá a nebude mít rád Supermana - to respektuju. Ale pokud si k němu někdo dosud jen nenašel cestu protože ještě nenatrefil na vhodný nástupní bod kde by si postavu oblíbil, pak Superman V každé roční době by byl jeden z prvních comicsů, které bych mu na seznámení doporučil. 10/10
 • louza
  louza16.12.2022 22:26Ostrov Dr. Moreaua
  Spíš než komiks je tohle Rodrigezovo protfolio. Pokud čtete komiksy na metry a vizuální stránku berete jen jako zkratku v honbě, či snad přesněji řečeno honitbě, za dokonalým příběhem (který neexistuje, protože si to všechno stejně jenom někdo vymyslel). Tak tuhle knihu radši neberte do ruky. A pokud si chcete užít čistokrevnou staletím prověřenou klasiku, tak radši taky ne. Z rozsahu sto dvaceti stran je totiž asi jen polovina relevantní, druhá půlka je tužko kresba bez bublin, nezastírající nic z výtečného rukopisu páně umělce a povinné obálky a rozhovor. Vizuálně určitě krásná věc v pro CC netypicky velkém formátu. Špičkový výkon produkovatele i nakladatele bohužel znatelně do země zaráží Adamsův scénář. Protože tohle rozhodně není Ostrov Dr.Moreaua. To, že se autor věrně nedrží předlohy bych u tak notoricky známé knihy až tak nezazlíval. Ale to, že z hlavního hrdiny udělá hrdinku, což mu do příběhu nacpe spoustu motivací, které tam být nemají, zatím co originální děj chvílemi bere šmahem či místy úplně vypouští a ještě navíc totálně změní vyznění originálního příběhu, to mě tedy jako zavilého Wellsova fanouška docela nepotěšilo. Pokud chcete Wellse, zapátrajte raději v produkci Insight Comics, které má čtyři opravdu pěkné eurodiní adaptace jimž by to v integrále dost slušelo. Novátoři z IDW mě svým progresívem úplně na sto procent neuctili.
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš16.12.2022 17:26Růžový a černý
  Reč Tonyho Sandovala je uhrančivá (Vodní had) a hoc mi nie vždy sadne stopercentne (Doomboy), nakoniec musím dať 4*, pretože je to naozaj špecifické, iné, proste unikátne. A dám ich aj teraz. Jeho práca má srdce, aj keď tej reči sem-tam nerozumiem a strácam sa v nej. Ale je to krásne strácanie. Nalejme si čistého vína: mnohých z nás pri čítaní jeho starších komiksov napadlo, že by Sandovalove unikátnym vzhľadom vybavené postavičky radi videli v porne. Nuž, sen sa splnil. Naštudujte si niektorí základné slová, erotika je erotika a porno je porno a toto fakt erotika nie je. Výsledok napokon nie je až taký poburujúci, ako by sa mohlo zdať v zmysle, že napr. ja osobne (a mám pocit, že nie som sám) som čakal v podstate nonstop porno a ono tu nejaké porno samozrejme je, ale komiks vážne nie je len o nahých telách a o tom, čo spolu stvárajú, keď sa nikto nepozerá. Opäť sa tak dostávame k tomu, že Tony tvorí originálne veci a je úžasné, že ich vydáva Comics Centrum, pretože do tohto by veru len tak hocijaké vydavateľstvo určite nešlo. Explicitné a pritom poetické a istým spôsobom krásne, nežné, jemné a úprimné, čo asi znie ako divoká a nereálna kombinácia, lež je to tak, funguje to, drží to pokope. Páči sa mi atmosféra, ktorá sa stáva Tonyho podpisom: atmosféra horúceho leta, kedy unudení puberťáci bez zmyslu života (a nejeden raz sa nachádzajúci na okraji spoločnosti, či už vinou chudoby alebo rodičov, ktorí sú alebo rozvedení, alebo sú im ich potomkovia v podstate ukradnutí, čo je smutné) zažívajú na tichej mestskej periférii (alebo rovno na vyľudnenom vidieku) bizarné príhody a všade naokolo sa povaľuje neznesiteľne dusné, sparné ovzdušie, vzduch sa lenivo vlní a nikomu sa nič nechce. Napriek tomu sa dejú veci, ktoré navždy ovplyvnia životy daných postáv. Ani po druhom prečítaní som niektoré momenty nepochopil (napr. to s otcom), ale tak nejak mi to nevadilo, bavilo ma nechať sa voľne unášať, ako list vo vetre. Skvelý je aj „zvyšok“ tvrdá väzba s lacetkou, krásne veľké rozmery a bonusy (úvodné slovo vydavateľky, galéria atď.).
 • Good Games
  Good Games mecenáš16.12.2022 13:02Venom #03: Nespoutaný
  Tretí diel Venoma prináša 4 kratšie príbehy a viacero rozdielnych kresličov. Priznám sa, že podobné komiksy neobľubujem, vadí mi, keď sa často mení štýl kresby a hlavne keď si ma séria získala perfektnou kresbou ako v tomto prípade od Ryana Stegmana v prvých dvoch dieloch. Jednotlivé príbehy majú kolísavú kvalitu a výrazne nad nimi vyčnieva hlavne prvý z Vietnamu, kde vystupuje aj Fury a Logan (Wolverine).Ten je vážne veľmi dobrý a hlavne kvôli nemu sa oplatí tento komiks prečítať. Zaujal ešte aj príbeh ktorý je takmer celý bez slov, v ktorom má Venom podobu psa a chráni Eddieho pred nepriateľmi. Ostatné sú čistý priemer. =►Celá recenzia◄=
 • Sagikkun
  Chemie postav je jako vždy fajn, Joker mě tu netradičně docela (po)bavil, souboje jsou taky dobré a často i s hutnou atmosférou, a celé je to klasicky Morrisonovsky šílené. Tentokrát to však ve mně nezanechalo ten wow efekt, jako jeho předchozí sešity. Příběh plyne, něco se uzavře (a i tohle jakože "finále" je takové... nijaké), něco nového začne, a… to je všechno. Prostě to je, jenom další dílek větší skládačky. Všechny ty věci, co jsem vypsal na začátku komentáře, mě pochopitelně bavily, zároveň tu ale nebylo nic, co by mě posadilo na zadek nebo donutilo uvažovat o čtvrté hvězdě. Takže čistý průměr, četlo se to fajn, ale v paměti mi to nezůstane ani omylem.
 • Good Games
  Good Games mecenáš15.12.2022 22:19Akira #04
  Stále ma udivuje, že aká je táto manga séria prepracovaná po všetkých stránkach. Prvotriedna kresba, ktorá vôbec nezostarla a aj príbeh, ktorý je aktuálny ešte aj dnes. Úplne chápem, že je to pre Japoncov národný poklad a že to ovplyvnilo stovky tvorcov na celom svete. Štvrtý diel sa odohráva po obrovskom výbuchu, ktorý zničil celé Neo-Tokio a celý diel je výrazne postapokalyptický. Aj tempo je tentokrát oproti predošlým dynamickým akčným dielom výrazne pomalšie a povedal by som, že je aj značne nevyrovnané. Zatiaľ síce najslabší diel, no aj napriek tomu skvelé čítanie. =►Celá recenzia◄=
 • Good Games
  Good Games mecenáš15.12.2022 19:15Idea. Lid
  Idea. Lid má zaujímavé myšlienky a na niektorých stránkach aj nápaditý a pekný vizuál. Trpí však značnou neotesanosťou. Dej je totiž zbrklý a chýba mu jasnejšie smerovanie. Podobne je na tom aj vizuál, ktorý je občas neprehľadný a príliš tmavý. Autorom však do budúcna fandím a dúfam, že na tomto komikse nabrali dostatok skúseností na to, aby avizované pokračovanie alebo iný komiksový projekt posunuli na vyšší level. =►Celá recenzia◄=
 • Fort
  Fort15.12.2022 17:25Paper Girls, kniha třetí
  Sestupná tendence zábavnosti, asi jsem od toho čekal více. Jsem rád, že už je konec, pokračovaní už bych vážně nechtěl.