• Norri
  Sentry je neuvěřitelně dobrý komiks. A to hned z několika důvodů. V prvé řadě je to skvěle vyprávěný příběh. Ten začíná velmi pomalu a zmateně a čtenář vůbec netuší, co se děje. Sám hlavní hrdina je velmi dezorientovaný a zpočátku to působí spíše jako příběh o alkoholikovi než o superhrdinech. Jenže pak se v příběhu začínají objevovat superhrdinové a vy se společně s nimi zjišťujete, že existuje nějaké obrovské a děsivé tajemství, na které měli všichni zapomenout. Ten příběh a jeho vyprávění je naprosto pohlcující.

  Je to pohlcující o to více, že je to podpořeno výjimečným výtvarným stylem a panelováním. To vše má svůj počátek už ve způsobu, jakým se autoři tohoto komiksu rozhodli zařadit novou postavu, tedy Sentryho, do vesmíru Marvelu. Autoři se totiž inspirovali tehdy úspěšným filmem Záhada Blair Witch, který je údajně sestříhán z videokazety ztracených dětí. Vymysleli fiktivního autora zapomenutých komiksů a do této “konspirace” zatáhli i Stana Leeho. Komiks tvrdí, že Sentry je ve vesmíru Marvelu už desítky let a jen se na něj zapomnělo. Dokládají to do děje vloženými retro obálkami a panely z retro komiksů, které vypráví vzpomínky jednotlivých postav. Ve výsledku tedy dostáváte stránky, na kterých se střídají panely s moderní kresbou a panely s retro kresbou a přitom to všechno funguje. Je to prostě geniální!

  Výjimečná je i ta moderní kresba. Kniha obsahuje celkem 10 sešitů. Šest z nich nakreslil Jae Lee a vodovkami vybarvil José Villarrubia a je to naprostá pecka. Lehce mi to připomínalo styl, jakým kreslí Jeff Lemire. Jeden sešit nakreslil Mark Texeira a opět jej vybarvil José Villarrubia, ale tentokrát olejovými barvami, ve kterých jsou vidět jednotlivé tahy štětce. A do třetice musím zmínit ještě jeden sešit a to asi ten nejlepší - sešit se vzpomínkami Hulka. Nakreslil jej Bill Sienkiewicz a opět jej vodovkami vybarvil José Villarrubia. Ty úžasné panely mi v hlavě zůstanou dlouho.
 • hroubek
  Tento komiks má parádní obálku. Hned upoutá naší pozornost a my jako čtenáři chceme vědět hned více. Komiks obsahuje dva uzavřené příběhy. Oba mají spoustu kladů, nicméně obsahují i pár neduhů, což mě ve výsledku trochu zamrzelo. Kreslíř a scénárista Tony S. Daniel je rozjede zajímavé a drsné příběhy s Gotham City. Děj má spád, krásnou kresbu a velmi nekompromisního Batmana. Čte se to velmi dobře, až na jednu nepříjemnou věc. Příběhy v komiksu jsou zbytečně překombinované, rychlé a mnohdy nedávají tak úplně smysl. A to je velká škoda, protože jinak by tento komiks byl velkou peckou. Takhle jde o hodně dobrý komiks s Batmanem.
 • deefha
  deefha6.10. 20:05Safari pláž
  Je to pěkňoučké, příjemně se to čte a trvá to asi pět minut - takže samá pozitiva :-)
 • trudoš
  trudoš admin6.10. 19:55Shi #1, 2
  Nejlépe chutná za studena. Alespoň tak se to o pomstě, živené nenávistí, říká. A třebaže se mnozí snaží tohle „rčení“ popřít, skutečností zůstává, že když už nic jiného, po završení odplaty má člověk pocit, že boží mlýny nemelou naprázdno. To, že každá akce vyvolá reakci a brzy se tak emoce motají v kruhu jak perpetuum mobile, je věc už jiná.
  Komiksový tvůrci Zidrou a Homs rozehráli napínavé drama o dvojici žen, jež se odhodlaly vzít spravedlnost do vlastních rukou, protože ta světská se roztříštila o zeď postavenou z třídních rozdílů. Je to nerovný boj, o to komplikovanější, že se odehrává v době, kdy projev nevole mohl pro něžné pohlaví skončit jedině výletem do blázince. Druhá dějová linka je morálně krapet komplikovanější, protože pravidlo, že účel světí prostředky, má mnoho nepříjemných skulin a je těžké určit, kde stojí hranice zadostiučinění. Obě zápletky však fungují perfektně, přičemž člověku ani nevadí jejich střídání bez jakýchkoli přechodů.
  Pomsta je zázrak, kámo, zázrak.
 • trudoš
  trudoš admin6.10. 19:55Spider-Man a Venom: Trable na druhou
  Vypadá to právě tak sympaticky, jak to ve skutečnosti sympatické je. A to po stránce scenáristické i grafické. Samozřejmě nesmíte čekat přelomové dílo, ani originální satiru. Talentovaná spisovatelka Mariko Tamaki dává pouze dohromady dvě znepřátelené ikony marvelovského univerza, aby jim uchystala dobrodružnou estrádu plnou šprýmů a karambolů. Nehraje se přitom na nějaká pravidla kánonu a v rámci cílové skupiny čtenářů – tedy dětí od cirka sedmi let – se překvapivě nesklouzává k pohádkové lascivitě. Zároveň jde o uzavřený příběh, takže se člověk snadno orientuje ve vývoji událostí, aniž by lítal v postavách, souvislostech či chronologii.
  Třebaže zápletka není nijak komplikovaná, zábavná rozhodně je, což ještě umocňuje výtvarné zpracování připomínající animované grotesky. Ostatně sledovat Spider-Mana uvězněného v těle veverky a Venoma zas v těle tlustého kocoura, to jsou momenty, pro které stojí za to číst i komiksy primárně určené dětem. U téhle série by mi vůbec nevadilo pokračování.
 • karl173
  karl173 mecenáš6.10. 17:38Paper Girls #01
  Je to svižné, má to zajímavý děj a napínavé zápletky, a sympatické postavy. Jmenuje se to Paper Girls.
  Tedy alespoň tento první díl na mě zatím tak působí.
  Za mě velmi příjemné čtení, které jak už jsme u Vaughana zvyklí, funguje především na bázi cliffhangerů, což čtenáře automaticky nabádá k dalšímu čtení, a tady to zatím funguje skvěle.
  Snad se pokračování dočkáme co nejdřív. Za mě silné 4*.
 • Fort
  Úvodní rozmluva mi dala naději, autorka si je vědoma přešlapování na místě, snad se to projeví už v tomhle svazku. V první půlce zjišťuji úbytek vaty a nějaký nový směr příběhu. Objevují se jasně patrné obavy o vysvětlení Edwardovy snahy získání těla pro bratra, tak snad se to rozjede. Jedno je jisté, příště se bude bojovat.
 • Norri
  Dva retro sešity příběhu "Smrt života" mě mile překvapily. Kresba je sice retro, ale bavila mě. Ororo je tam fakt kočka. Bavil mě i příběh. Je docela komorní a filosofuje nad smyslem života. Na konci je scéna z domorodé vesnice v Africe, ve které vesničané tančí kolem ohně a Storm se snaží zachránit dítě při porodu. Těch pár stránek je udělaných fantasticky. Zajímalo by mě, jak ten příběh potom pokračuje.
  Hlavní moderní příběh s názvem "Dva lidé z cizích světů" sice není vyloženě nudný, ale zápletka je tuctová. Navíc je příběh vyprávěn nehezkou počítačovou kresbou. Sice se i zde našlo pár stránek, které se mi líbily, ale to je tak všechno.
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš5.10. 07:00Modrá Crew #19 - Dobyvatelé #1, 2
  Krásne nakreslená historická záležitosť s jemnými fantasy prvkami (monštruózne zvery, čarodejníci, veštci, proroctvá), ktorá by si zaslúžila väčší formát, i tak je to ale za 4*. Aj u nás obľúbený belgický scenárista Sylvain Runberg (Orbital, Conan z Cimmerie, Zarov) síce v mojich očiach opäť neprekročil svoj vlastný tieň (jednoduchý príbeh skomplikoval množstvom postáv s miestami nejasnou motiváciou), ale (zase raz) mu kožu zachraňuje výnimočný ilustrátor. Tentokrát je ním François Miville-Deschênes, s ktorým spolupracoval už na Zarovovi. Výtvarná stránka je nádherná, nebudete sa vedieť vynadívať. Realistické postavy, bojové výjavy, zvery, nahé telá. Scenár je na prvé prečítanie náročný na pochopenie; postáv, národov, motivácií a histórie je tam skrátka dosť. Ale to, že je niečo náročné, ešte neznamená, že je to zlé; len si to proste vyžaduje vašu pozornosť. Na prvý raz som bol scenárom rozladený, ale po druhom čítaní už som sa orientoval. Každopádne za najväčší plus scenára považujem jeho chladnokrvnosť – azda sa ani nesnaží, aby sme si k niektorej postave vytvorili bližší vzťah, je to skôr komiksový dokument, ktorý sa nikomu nesnaží lacno nadržiavať. Viac v mojej recenzii: https://www.fandom.sk/clanok/recenzia-dobyvatele-1-2-komiks
 • Palebras
  Ve své podstatě má pokračování všechny pozitiva svého předchůdce a opět se jedná o hodně povedenou záležitost. Tentokrát se přesuneme z Gothamu do New Yorku, kde si začne přívržence do své armády verbovat sám Bane, kterému se ve své nařachanosti vyrovná pouze samotný Batman. Ale bez debat k tomu bude potřebovat celou želví partu a několik dalších přívrženců. Příběhově je to velice podobné prvnímu dílu, ale proč měnit něco co fungovalo poměrně hodně dobře. Proti předchůdci ovšem výrazně přibylo akce, které na můj vkus možná bylo až příliš, ale je pravdou, že na druhou stranu byla vyvážena relativně hodně ukecanými pasážemi, takže ve finále byl poměr vah mezi akcí a klidnějšími částmi vyrovnán. Kresba opět skvělá, tady se není o čem bavit. Také jako velké plus vnímám vynechání Batmobilu, který v prvním díle jasně aspiroval na titul největšího paskvilu v dějinách Batmanova vozového parku. Batman a Želvy nindža jsou hodně povedenou záležitostí se kterou rozhodně nešlápnete vedle.
 • baatcha
  baatcha4.10. 19:49Ledová sfinga
  Ledovou sfingu mám v knihovničce po strýcovi, ale nikdy jsem ji nečetl. Stejně tak jsem nečetl Poeovy Příběhy Arthura Gordona Pyma. Ale četl jsem Lovecrafta, a "tekeli-li, tekeli-li," kterým vás tahle adaptace uvítá už na první stránce, proto bylo tím, co mě přimělo ke koupi. A nebyl jsem zklamaný, ale zato ani nijak extra nadšený. Výtvarno Karla Zemana si pamatuji ještě z komiksů v Kometě, kde mě jeho zkušený realistický přístup dokázal v záplavě často amatérských komiksových výtvarníků nadchnout. Nicméně od té doby se ve svém výtvarnu nikam neposunul a jeho styl dnes působí poměrně archaicky (rozuměj toporně a málo dynamicky). Větší problém jsem měl se scénářem. Chápu, že 36 stran je sakra malý prostor k adaptaci románu, nicméně příběh celou dobu tak nějak jednotvárně plyne vpřed, aniž by děj někde zpomalil nebo zrychlil, a navzdory mnohým příběhovým zvratům je jeho vyprávění překvapivě prosto dramatu. Nechci psát, že je přímo nudné, ale v půlce mi došlo, že čtu vlastně ze setrvačnosti, než že by mě opravdu zajímalo, jak to bude pokračovat. Hlavní postava za celou dobu neudělá vůbec nic, jen se veze. Možná proto to ve mně nevzbudilo žádné emoce a vlastně si ani nepamatuji, jak se hlavní hrdina jmenoval. Za což ale, soudě podle recenzí pode mnou, může spíš Verneova předloha.
  Co musím ocenit, je jednak mapka na konci příběhu, ale hlavně výtvarníkův smysl pro humor. Na obálce totiž malíř Karel Zeman cituje filmaře Karla Zemana a jeho Vynález zkázy, a samotný Arthur Gordon Pym má v příběhu tvář E. A. Poea. Kdyby bylo takových odlehčení v příběhu víc, působil by tenhle komiks mnohem živěji.
 • SickNail
  SickNail4.10. 16:37Kytice
  Hnus velebnosti.
 • Kapis
  Kapis mecenáš4.10. 14:23NANITS chronicles
  Věc v našich luzích a hájích nevídaná!

  Mám k tomu sice své lehké subjektivní výhrady, být to z anglosaského světa, tak dávám 3,5 hvězdy, protože by to nebylo nijak extra výjimečné, že ale i u nás mohou vznikat tak zajímavé a dobře kreslené věci jednoznačně plná palba.

  Ty drobné výhrady spočívají v přílišné akčnosti, různé souboje zabírají až moc místa, trochu více mluvení v konspiračním a zkorumpovaném prostředí bych ocenil více. Jak mi vadil otevřený konec prvního příběhu a dočkal jsem se ho i u druhého, pochopil jsem, že to je záměr a v rámci celé knihy mi to ve finále nevadilo. No a samosebou nejvíc mě vždy nebaví, když padouch má našeho hrdinu na mušce, ale místo toho, aby ho hned odpráskl, tak se vykecává a vykecává, aby dal hrdinovi čas a skončí to jako vždycky. U toho ještě samozřejmě napráší všechny, kdo ho platí a kdo je do toho namočen.

  Obzvlášť bych si to rozmyslel, pokud hrdina právě vyvraždil celou továrnu zabijáků, včetně toho nejkrutopřísnějšího drtiče lebek, kterému prorazí rambonožem hlavu skrznaskrz. Pak se asi sebevědomě nevykecávám, ale snažím se toho hajzla sejmout co nejrychleji, ne? Vylít si srdíčko můžu pak nad jeho mrtvolou:))

  Ale to jsou takové drobnosti, které k akčnímu dílu tohoto ražení holt patří a já jsem nadmíru spokojen, artbook taky moc pěkný, pokud budou další díly, které budou rozpracovávat ty useknuté konce, tak do nich určitě půjdu.
 • Azalin
  Azalin mecenáš4.10. 14:18Mýty #18: Mláďata v Zemi hraček
  Další skvělý díl!
 • adevr
  Kresba místy dobrá, místy strašná, celkově dost podprůměr, barvy v celé knize hovínkovošušňové. Scénář , no jakési letmé seznámení s historií, pro ty co absolutně nic o té době neví, se dá předpokládat... ale dialogy a vyjadřování se postav na úrovni pubertální mládeže, tak z toho se mi, při čtení, kouřilo z očí.
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin4.10. 11:27Batman: Svět
  Námět této antologie je fajn, ale všichni víme, jak to chodí - kvalita kolísá. Největší škoda je, že český příběh patří de facto k tomu nejslabšímu z celé knihy, ale aspoň nám zůstala celkem hezká obálka s Johánkem z Pomuku a současnou rezidencí senilního zapšklého alkoholika. Mezi nejlepší příběh bych podobně jako Lenny řadil ten z Ruska, nezajímaví nejsou ani Japonci, Němci; Francie má vtipnou pointu...

  Celkový dojem: 50%
 • Palebras
  Spojení Batmana s Želvami nindža může evokovat poměrně slušnou volovinu, ale ono to ve finále opravdu funguje velmi dobře a dokonce musím říct, že je to lepší než jsem původně očekával. Dlouho mi oba díly ležely v knihovně a pořád jsem se tomuto crossoveru vyhýbal, ale konečně jsem se odhodlal přečíst alespoň první díl a opravdu jsem se bavil. Scénář není příliš rafinovaný, ale to by asi nikdo v tomto případě nečekal. Prim zde hrají souboje jak fyzické tak slovní plné různých hlášek, které vůbec nejsou nijak trapné či dětinské a rozhodně jsou příjemným osvěžením. Celé je to nakresleno skvěle, akce je dynamická, Batman je nařachaný jako blázen, ale například Batmobil, tak ten k designovým skvostům rozhodně nepatří. Celé to dohromady ale funguje více než dobře a jedná se o nadprůměrnou záležitost, která rozhodně potěší fanoušky jak Batmana, tak celé želví party.
 • sedw
  Ač mě hodnocení tady varovalo, takový sešup v kvalitě jsem opravdu nečekal. Dějové zvraty byly divné, mnohdy nepochopitelné, pro mě velký guláš a zklamání dobře rozjetého příběhu.
 • sedw
  Velmi zajímavý pohled na Supermana, originální příběh, velmi dobré zapracování postavy kněze, příjemná kresba. Nadprůměr.
 • sedw
  S ohledem na tvůrčí duo i na hodnocení zde jsem čekal kvalitní počtení, ale byl jsem poměrně hodně zklamán. Děj byl nezajímavý, předvídatelný a velmi zkratkovitý. Prostě jsem nějak nebyl schopen se vžít do utrpení, které Oliver prožíval. Znovu se k tomu už nevrátím.
 • sedw
  Na Spider-Mana poměrně temný příběh. První část mě bavila velmi a dal bych jí i plný počet, příběh byl zajímavý a napínavý. Druhá část však byla čistý průměr, celkově tedy poctivé 4*.
 • Palebras
  Na časopisu Kačer Donald jsem v devadesátých letech prakticky vyrůstal, takže každý další příběh téhle kačeří party mi zavání těžkou nostalgií a rozhodně mu neodolám. V tomto případě se však bohužel opravdu jedná pouze o průměrnou záležitost, která příliš neoslní a nenadchne. Osobně jsem měl vždycky raději příběhy, které se držely spíše při zemi a popřípadě se odehrávaly přímo v Kačerově, avšak v případě těchto příběhů se co chvíli skáče hlava nehlava po celém světě, takže než se kačeři stihnout ohřát po jednom dobrodružství, už se skáče do dalšího. Kdyby alespoň ono dobrodružství bylo něčím zajímavé či vtipné a poutavé, ale bohužel i v tomto směru se jedná o průměr. Kresba se mi hodně líbila a rozhodně patří k tomu lepšímu co kniha nabízí. Mladšího čtenáře to asi ničím neurazí a dokonce si dovedu představit, že bude spokojen, avšak v mém případě se jedná pouze o lehce zapomenutelný příběh, kterých kačeři prožili nespočet a rozhodně mají za sebou i daleko lepší. Rozhodně jsem však zvědav na druhý díl.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš3.10. 19:01Čtyřka z Baker Street #05: Moriartyho nástupci
  Trochu slabší než čtvrtý díl, ale pořád je dost silný a i když už se nám Sherlock vrátil, není to úplný návrat. Takže aspoň něco. Dějová linka je v podstatě jednoduchá, ale o to víc dostává pozadí Moriartyho bandy větší prostor a je naprosto evidentní, že se zde rozehrává větší událost. Snad se to všechno bude propojovat a nepůjde o jednorázovku, která skončí dílem 6, a pak se nabízí, jestli to unese celý ten děj až do 9. alba. Čtvrtým dílem mi tvůrci potvrdili, že psát umí.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš3.10. 18:58Čtyřka z Baker Street #04: Londýnští sirotci
  Rozhodně nejsilnější díl celé dosavadní série. Holt tam, kde není Sherlock Holmes dokáže z příběhu vykřesat maximum a tady je to víc než znát. Postavy dostávají na frak a o to víc vyniknou jejich charaktery. Je to místy docela drsné a postavy navíc dobře pracují s vlastními schopnostmi a umem, který mají. Watson tam má také dobrou pozici a líbí se mi, že do dění až tak moc nezasahuje. Prostě dobrý a temný díl.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš3.10. 18:55Danthrakon #01: Nenasytný grimoár
  Dobrý a slušný fantasy příběh. Je to trochu urychlené, ale ten děj to naštěstí unese. Vysvětluje se uměřeně s rychlostí děje. Líbí se mi, že to má i drsné momenty. Není to žádné terno, ale pohromadě to drží. Místy mi to připomínalo Ptáka času. Jsem moc a moc rád, že tohle je jen na 3 alba a ne víc. Ideální a je jenom škoda, že to nevyšlo v jednom integrálu.
 • perak
  Líbilo se mi více než první díl. Děj byl plynulejší a akčnější, k tomu celkem dobře budované napětí. Šrouby v republice se utahují a StB je čím dál více na koni. Je dobré si připomínat tyto časy i v dnešní době. Černobílá kresba mi k tomuto vyprávění přijde příhodná. Těším se na závěrečný díl.
 • Skot
  Výborný komiks, škoda jen že nevychází celá trilogie najednou . Kresa nemá chybu, realistické zobrazení Ruska je rovněž výborné . Vše již řekli předchozí kolegové. Mystikanevadí , jen ten závěr mohl být trochu propracovanější a v pomaleším tempu . A také obálka prodává , což v tomto případě úplně neplatí . Jen více takových evropských komiksů a ve větším formátu.
 • RadimNemec
  RadimNemec mecenáš3.10. 12:44Tichošlap
  Překvapení. Způsob vyprávění mi seděl. Scénář zajímavý, na kresbu jsem si zvykl. Jediné. co zpracování dle mého soudu sráželo byla přílišná barevnost / příliš "ostré"barvy.
  O autorce jsem nevěděl, ale určitě si něco od ní přečtu.
 • RadimNemec
  RadimNemec mecenáš3.10. 12:36Archkomix, vol. I
  Nahlíženo okem poučeného čtenáře to je přesně to, co by to mělo být - vypravování studentů VUT Brno dle zadání: "Musíte vše nakreslit rukou, příběhy mohou být i částečně smyšlené." Asi primárně nešlo o to vytvořit komiks, spíše puožít při výuce neotřelé postupy . No a celé se to pak někomu natolik zalíbilo, že si řekl, ze by se to mělo vydat.
  V těchto souvislostech je pro mě zajímavé, jak někdo bez "komiksové průpravy" uchopí daný žánr. Většinou to vyšlo. Některé z příběhů by se daly unístit do sborníku //Malebné mordy//, což je ovšem produkt ateliéru Komiks a ilustrace pro děti ZČU. Světčí to buďto o vysoké úrovni komiksové tvorby na VUT Brno, anebo naopak.
  Hodnotím s ohledem na původní "profesi" tvůrců.
 • trudoš
  trudoš admin3.10. 08:45Negalyod: Božský had
  Napadlo vás někdy, jak by vypadala Dinotopie, kdyby se jí ujala ruka Moebiova? Na to vám odpoví francouzský komiksový umělec Vincent Perriot prostřednictvím komiksu Negalyod.
  První, čím příběh zaujme, je bezbřehá fantazie s jakou autor kombinuje neobvyklé motivy, počínaje ochočenými dinosaury a konče mrakodrapy obrácenými vzhůru nohama. S logikou si tady jednoduše na své nepřijdete, přesto tvůrčí nápady fungují naprosto precizně, přičemž jejich osobitému kouzlu se jen těžko odolává. Zdrojem inspirace jsou přitom často zapomenuté či přehlížené kultury, díky čemuž modely strojů či budov působí o to uhrančivěji.
  Krapet horší je to pouze s dějem. Vincent Perriot si extra nepotrpí na textové vysvětlování a tak spoustu informací si čtenář musí odvodit z obrázků beze slov. Pomalu také graduje nápaditá zápletka plná tajemství a překvapení, ovšem jakmile přijde ke slovu bouřlivé crescendo, přišly mi některé nitky příběhu buď neuzavřené, nebo zcela opomenuté. Nezbývá než doufat v pokračování.
 • Norri
  Norri mecenáš3.10. 00:45Tankerka: Dvě holky, jeden tank
  Jsem překvapený, zklamaný a rozčarovaný. Od Tank Girl v barvě jsem čekal ještě lepší vizuální zážitek než v první knize a stejně ujeté a zábavné vtipy. Dostal jsem však jen vykastrované něco, co se kresbou i úrovní humoru podobá spíše dětským animákům. V první knize se mi sice kresba zdála přeplácaná, ale tady se mi naopak zdá vyprázdněná. Barevná plocha zkrátka nenahradí kupu černobílých detailů. Ani ty vulgarity tady nefungují jako v první knize. Tam působily přirozeně a člověk se tomu zasmál, zatímco tady v té animákové kresbě to působí jako pěst na oko. Je to hrozně na sílu a je to jenom vulgární. Tahle Tankerka je trapná…
 • trudoš
  trudoš admin2.10. 19:25Paper Girls #01
  Po zkušenostech se Ságou a Y: Poslední z mužů jsem očekával další nekonečnou sérii a překvapilo mě, že Brian K. Vaughan tentokrát zvolil hodně ostré tempo, nabité jedním šíleným zvratem za druhým. A že se vůbec nedrží zkrátka – zmutovaní teenageři, dinosauři poletující oblohou, cestování časem a despotický hipík dohlížející na spořádanost reality. Tohle všechno je přitom jen střípek nápadů, jimiž Paper Girls hýří, přičemž celek dýchá fantastickou atmosférou končících osmdesátek, kterou Cliff Chiang dokonale vystihl. Ostatně jeho styl kresby dává vyprávění neskutečný švih, především pak díky nevyřčeným emocím, jež dokáže vystihnou několika zdánlivě jednoduchými tahy.
  Jak se však děj řítí ozlomkrk vpřed, s každým dalším sešitem jen stoupá počet otázek, které se šikují ve čtenářově mysli. Což byl v mém případě největší kámen úrazu, tohoto jinak sympaticky střeleného dobrodružství. Chci další díly a chci je pokud možno hned. Každý další den odkladu pouze tlumí mé momentální nadšení pro věc.
 • trudoš
  trudoš admin2.10. 19:25Počítání mrtvých
  Akční jízda, která si prostě na nic nehraje. Jak přiznávají sami tvůrci v závěru, původním úmyslem bylo vytvořit nejdelší přestřelku v dějinách komiksu a podle mě se jim to bezpochyby podařilo. Nemůžu ovšem říct, že by scénář hýřil přehledností, Kevin Eastman se motá v jakémsi prapodivném motivu o znovuzrození, který mi ve výsledku přišel naprosto zbytečný. Nadstavbu tomu dává až výtvarník Simon Bisley, který tentokrát odvedl doslova kulervoucí práci. Jak je u něj zvykem, je to vždy celá jedna detailní stránka na několik nepřehledných čmáranic, ale k tomuhle druhu úchyláren se to hodí maximálně. Jistě, nejde o víc než o létající oční bulvy, cákance krve a nějakou tu krční páteř na kapotě volkswagenu, jakmile však na tuhle hru přistoupíte, musíte se zákonitě bavit. Na druhou stranu, postpubertální výkřiky vprostřed masakrování vyžadují jistou hladinu alkoholu v krvi, aby si člověk tenhle druh rádoby drsné poetiky vychutnal. Lepší se soustředit na kresbu a text i zápletku hodit za hlavu.
 • trudoš
  „Proč ztrácíte čas čtením knih?“
  „Protože si četbou rozšiřuji své vědomosti a vědět znamená mít moc.“
  „Ale moc korumpuje... A korupce je zločin... A za zločin musí každý zaplatit. Když nepřestanete číst, skončíte na mizině!!!“
  „A sakra! Vždycky to vypadalo tak... tak... nevinně.“
  Bavil jsem se náramně. A to jsem měl vždycky pocit, že Dilbert je komiks čistě o kancelářských krysách, ovšem Scott Adams mě rychle vyvedl z omylu. O kancelářské krysy tu sice nouze není, ovšem dojde i na dinosaury skrývající se ve stínech, Smrtku snažící se urychlit si práci a nezbytné mimozemšťany, nabízející mír, spásu a hojnost... pročež jsou odkázání tam, kam slunce nesvítí. Přitom rozhodnout se, kdo je mi milejší; zdali kravaťácký lúzr Dilbert, nebo jeho cynismem hýřící pes Dogbert, jednoduše nedokážu. Asi jsem se zamiloval do obou.
  PS - Vzhledem k tomu, že moje angličtina stojí za nula nula nic, nedostatky v překladu jsem nezaznamenal, stejně jako absence vtipných point. Smál jsem se od začátku do konce.
 • trudoš
  trudoš admin2.10. 19:24Nevyhnutelná opotřebovanost citů
  Laskavá pohádka pro starší a pokročilé, o tom, že po šedesátce život ještě zdaleka nekončí. Nebýt na můj vkus až přeslazeného konce, možná bych dal komiksu ještě o hvězdičku víc, ale jak jsem si jím později několikrát listoval tam a sem, ono v něm kromě té romance a hloubání nad nesnesitelnou těžkostí žití, vlastně nic dalšího není. Prostě nedokážu scénáři odpustit absenci dramatičtější dějové linky, nebo alespoň nějaké katarze, kterou člověk od podobného vyprávění automaticky očekává. Tady jsou dva samotáři, potkají se a pak už sami nejsou, konec příběhu, krásná perlo.
  Ale je to pěkné, ne že ne, Odysseus se tváří jako klasa chlap a moment, kdy si prohlíží hambaté fotky své nové známosti, ještě z dob, kdy byla modelkou, je perfektní. Sympatická je i sama sýrařka Méditerranée, když si nic nedělá z občasného hulvátství chlapů kolem sebe. V obou se přitom kloubí rozdílné samotářské charaktery, jejichž pozadí je jen tak jemně naskicováno, a přesto máte pocit, že jim rozumíte první poslední.
 • trudoš
  trudoš admin2.10. 19:24Gantz #12
  Konečně zas klasická monstr akce, přičemž Hiroya Oku předvádí své největší trumfy. Po masakru na předměstí dostává skupina hrdinů nový úkol a už jen při pohledu na jejich početné řady je naprosto zřejmé, že valná většina z nich je určena do karbanátků. Jako vždy je díky všemu tomu pocení a neartikulovaným výkřikům hrůzy toho ke čtení minimum, ale na to už jsem si tak nějak zvykl a momentálně si skutečně užívám všechna ta krvavá překvapení, která tvůrce tahá z rukávu. O to spíš, že areál plný oživlých dinosaurů nabízí moc zajímavou podívanou a nesourodá grupa rádoby bojovníků taktéž. Škoda, že sympatie aby k nim člověk pohledal, protože namísto toho, aby se dohodli na nějakém společném plánu, jen hystericky ječí, nebo se vzájemně urážejí.
  Zkrátka a dobře, stále platí, co na začátku – tohle je typická provinilá slast, kdy hledat logiku v ději může akorát intelektuálně bolet. Zato zábava je to náramná, třebaže notně zvrácená. Až se skoro stydím přiznat, že nedočkavě vyhlížím pokračování.
 • Norri
  Norri mecenáš2.10. 18:42Tankerka #01
  To jsem si jednou takhle u stánku nakladatelství Dokořán řekl, že PUNK'S NOT DEAD!, a místo abych si propíchl ucho sichrhajskou, tak jsem si koupil Tankerku. Aby bylo jasno, tak Tankerka není nějaká holčina z ropného tankeru, ani v současné době nevytížená pumpařka z UK, ale drsná holka s tankem, která šuká klokany - Tank Girl. Proto ji budu dále familiárně nazývat TG.

  Jednou za čas, z náhlého pohnutí mysli, dám šanci něčemu, co bych si normálně nekoupil, protože se mi to nebude líbit. To byl případ i TG. Nejsem moc na undergroundové komiksy. Pro čtení jsem zvolil ten jediný možný přístup - tlemit se úplně všemu už od prvního panelu. A víte co? Bavil jsem se. Bavil jsem se těmi švihlými nápady, všemi těmi pivními vtípky, pubertálními vulgarismy a parádní kresbou. Ta kresba je vážně pecka. Většinou je sice hodně přeplácaná, ale má naprosto jistou a ladnou linkou. Panely jsou plné vtipných detailů, které se vyplatí hledat. Z tohoto pohledu musel být převod TG do češtiny extra náročný.

  "Koupil si Tankerku v Praze na stánku, myslel si, že je to známka tanku. Ale holky říkaly, že tank je jinde. Ale holky říkaly: no to snad není možný!."
 • Fry
  Fry admin2.10. 14:28Ú.P.V.O. #13: 1947
  Ú.P.V.O. #13: 1947 - Přemýšlím, co mi tímto příběhem chtěl autor říct a jsem tedy vcelku na pochybách. Tohle prakticky nemá nic společného s Ú.P.V.O., možná tak profesora Bruttenholma a (doslova) na pár stránkách také Hellboye. Jinak je tento příběh podán a vyprávěn úplně jinak. Tohle je upírská mystika bez Drákuly, béčkový horor bez křiku a temná povídka beze zmaru ... Za mě 3*!
 • Fimi
  Seriál si pamatuji ze Supermaxu a už tehdy mi přišel řádně stupidní a nechápu tedy ten status kultu. Na čtyřech sešitech se až moc předpokládá, že čtenář zná seriál a navíc je z něj hotovej a bude tedy žrát každou stránku, nestalo se. Buffy je pro mě stejný rank jako Harley, údajně je strašně boží a čupr dupr, ale bohužel, na mě tahle hra neplatí. Kresba je ovšem fajn..
 • perak
  Seriálem jsem nepolíben, takže hodnotím jen na základě těch informací, které jsem dostal z knihy. A těch bylo pomálu. Přišlo mi, že se tak nějak počítá že je čtenář zasvěcen, protože bez nějakého vysvětlování jste vhozenido světa upírů, který vlastně nepřijde nikomu divný. Je tu Buffy, která z nějakého důvodu bojuje s upíry, nějaký její pozorovatel, upíři, kteří ale s Buffy normálně konverzují,... Na mne prostě příiš zkratkovité a s příliš mnoha otázkami, které se bojím, že se nedozvím ani z pokračování. Zachraňoval to až konec, který vypadá, že by další kniha mohla přinést zajímavější děj.
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš2.10. 07:06Druuna (paperback)
  Vôbec nechápem, ako je možné, že mi zlá, skazená (ale nie nakazená!) nemravnica Druuna doteraz unikala. Hrdinka je zaujímavý charakter: nepatrí k najinteligentnejším bytostiam vesmíru, veci sa jej skôr náhodne dejú a ona na ne buď reaguje, alebo aj nie a iba mlčky čaká, čo z toho vylezie (prípadne sa vyzlečie, nechá sa znásilniť a dúfa, že to postačí). Mnohí budú šokovaní, pobúrení a znechutení. Mnohí nie. Komiks okrem prasačiniek obsahuje (najmä v treťom, záverečnom dejstve) množstvo dialógov; ako vraví Stanislav Karlík v záverečnom 3-stranovom slove, je ich toľko, že občas ich má čitateľ chuť preskakovať. To by však urobil chybu, pretože pod prvoplánovou erotickou (s nábehom na porno) pozlátkou sa (aj vďaka nim) ukrýva prepracované, ambiciózne, fascinujúce a kvalitné sci-fíčko. Iste, môžeme scenáristu (a zároveň ilustrátora v jednej osobe) obviniť zo sprostého vykrádania istej slávnej sci-fi knihy (pseudonym jej autora je BWA a kniha sa začína na písmeno N, viac nespoilerujem), ale nevadilo mi to, skôr naopak. Talian Paolo Eleuteri Serpieri (ktorý sem sám seba umiestnil postavou doktora) svoje univerzum prepracoval dostatočne na to, aby to bolo niečo iné. Svet plný mutantov, robotov a divne usporiadanej hierarchie medzi obyvateľmi „sveta“, ukrýva nejedno obludné tajomstvo. Nakreslené je to absolútne skvostne, nezabudnuteľne, famózne, realisticky a dych vyrážajúco. Vidno, že Serpieri nie je len tak nejaký ilustrátor, ale umelec, ktorý v Ríme študoval architektúru a maliarstvo, dostal sa do ateliéru uznávaného maliara Renata Guttusa, vybudoval si špičkové renomé ako rešpektovaný figuralista a za svoj komiksový vzor považoval mená ako Arturo del Castillo alebo Antonio Hernández (stačí si ich tvorbu pozrieť na nete a hneď ste doma). Tínedžerské erotické sny sa čelne zrážajú s bitúnkom a nechutnou post-apokalypsou, čo vytvára pozoruhodný kontrast. Výsledok je znepokojivý, mrazivý a plne funkčný. Neskôr Druunu nenápadne vykradlo viacero filmov, napr. Symptóm Pandorum (bez komentára) alebo Bayov Ostrov („vyžrebovaní“ favoriti sú v skutočnosti príšerne potrestaní, rozhodne nejdú do žiadneho „raja“). Teším sa na ďalšie dobrodružstvá ženskej erotickej jednotky menom Druna. Nie je to síce dokonalé (v treťom príbehu nazvanom Tvor som sa už vyložene strácal vinou časových skokov, snov, predstáv a halucinácií), ale prísnejší budem až pri pokračovaniach. Možno.
 • Gmork
  Tak Mike Carey v závěrečné knize zručně spojil všechny své vypravěčské linky v poměrně originální zakončení. Jako čtenář jsem spokojen, konec nebyl ani laciný, ani překombinovaný, a stojí na myšlence (a faktu), že u příběhu má vždy to hlavní a absolutní slovo jeho autor. Taky díky autorům za ten trochu otevřený konec, velkým příběhům vždycky víc sluší. Je moc fajn, že i přes nepřízeň osudu dotáhla Crew tuto dlouhou sérii do zdárného konce. Jednoznačně jedna z nejzajímavějších komiksových fantasy, která tu v posledních letech vycházela. Nezbývá než otočit poslední stránku příběhu a zvolat "Neplecha ukončena."
 • Palebras
  Palebras1.10. 13:17Parker: Lovec
  Parker je čistokrevný noir ze staré školy a musím říct, že jsem něco tak dobrého ani nečekal. Hned od samého začátku jsem byl překvapen kvalitním zpracováním samotné knihy, který je opravdu na vysoké úrovni a možná drobnou výtku bych měl k papíru, který je dost tvrdý a špatně se jednotlivé stránky otáčí. Jedná se ale prakticky o jedinou drobnost kterou bych vytkl. Po otevření knihy jsem prvotním pohledem na kresbu nabyl přesvědčení, že zvolený styl cartoonové kresby asi nebude pro tento žánr to pravé ořechové. Omyl. Je to přesně ten styl, který celému scénáři přidává na atmosféře, jedinečnosti či stylovosti a je pravdou, že je potřeba pečlivěji sledovat, co že se na jednotlivých panelech odehrává, což mi vůbec nevadilo a samotnou kresbou jsem byl nadšen. Co se scénáře týče, tak ten je ve své podstatě jednoduchý, přímočarý a neobsahuje zbytečné kličky či vytáčky. Jde se rovnou na věc, Parker se s ničím a nikým nepáře a ke všemu potřebuje pouze své dvě splašené kladiva v podobě žilnatých rukou. A to mi na tom všem přišlo skvělé. Celé je to vlastně tak jednoduché až to bylo geniální. Škoda, že nic dalšího zde nevyšlo, protože bych pokračování bral všemi deseti. Tohle je přesně to, co chci číst. Stylová noirová záležitost.
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin1.10. 10:47Přítel indiánů David Zeisberger
  Typická "mrázkovina", tj. zajímavé informace, leč trochu suše edukativní ve stylu vyprávění. Postavy jsou jen takoví panáci, co cosi deklamují, mnohdy se jen objeví a hned zmizí. Tentokrát autor zkusil nový typ kresby, který spolu s tím, že se - jak komiks trochu popisuje - v druhé polovině 18. stol. objevují pro Evropany neznámé americké končiny, působí lehce jako fantasy.

  Celkový dojem: 50%
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš1.10. 08:30Čtyřka z Baker Street #02: Aféra Rabukin
  Prichytil som sa pri tom, že samotný prípad (ani jeho rozuzlenie) ma jednak príliš nezaujíma a vlastne som sa v ňom dosť strácal. Postáv je veľa, majú medzi sebou rôznu dynamiku a situáciu robí neprehľadnejšou politika, ktorá vždy v histórii ľudstva všetko iba komplikovala a inak tomu nie je ani tentokrát. Ako-tak som sa v deji začal chytať až pri druhom čítaní (každý komiks čítam minimálne dva razy). Ale tá kresba, vážení. Tá kresba! Dvorný ilustrátor série, David Etien, odvádza neuveriteľnú robotu. Nielen denný Londýn, ale i nočný a rôzne bočné uličky, zákutia, parky, cintoríny, trhy, obchody a prístavy, nevraviac o postavách a zvieratách, nakreslil tak úžasne, že som sa na jeho úchvatnú prácu nedokázal vynadívať, neustále som sa vracal dozadu a opätovne si vychutnával obrazy, ktoré som už mal za sebou, ale neustále ma niečo lákalo vrátiť sa k nim a znova si ich vychutnať. Štvrtú hviezdu pridávam za to, že scenár dvojice Djian/Legrand ako-taký ma síce nestrhol, zato ma veľmi baví ústredná štvorka, vzťahy medzi nimi a zaujíma ma, s čím prídu nabudúce (a som zvedavý, ako sa bude vydarená francúzska séria s ich narastajúcim vekom vyvíjať). Čiastočne sa mi zdalo, akoby boli tvorcovia veľkí filmoví fanúšikovia a inšpirovali sa pri tvorbe dvojky slávnymi filmovými dvojkami (napr. Krstný otec, Pán prsteňov alebo Hviezdne vojny), ktoré tiež boli oproti pomerne veselým prvým dielom (aj keď teda práve u Puzových mafiánov hovoriť o veselých veciach... no nič) prekvapivo komplikované, ťažké, temné a rapídne spomalili tempo, aby sa drsnejšie zahryzli postavám do krku (a najmä duše). A možno príde aj Jack Rozparovač. Jemne ma sklamala skvelá Káťa, ktorá mala s hrdinami parádnu chémiu; škoda, že nedostala výraznejší priestor.
 • SickNail
  SickNail1.10. 00:39Vodní had
  Tak Agnes mi dala facku a Mila ma posadila na riť. Po dočítaní som tak zostal sedieť s otvorenou hubou a v hlave len WTF? Masív...
 • Norri
  Norri mecenáš30.9. 23:53Trilogie Nikopol
  Čekal jsem náročnou politickou sci-fi, ale začalo to egyptskými bohy hrajícími Monopoly…
  Trilogie Nikopol je kniha podivných a docela praštěných povídek, které jsou absurdní takovým tím správným způsobem. Pobaví a zároveň nechtějí, abyste pátrali po hlubším významu, nebo snad dokonce po nějakém ponaučení. Snad jenom ukazují to, že lidstvo je malé, přízemní a nepoučitelné. Sci-fi a budoucnost jsou zde vlastně jen kulisy, které umožňují tento šílený postapokalyptický svět někam umístit.

  První album "Jarmark nesmrtelných" je jakási politická sci-fi groteska, u které není potřeba se obávat nějakého politizování. Je to akčním, zábavné a vtipné. Druhé album "Volavka" opouští politiku a k již známým hrdinům přibírá modrovlasou holku s krabičkou plnou drog. Je to taková divoká povídka, která hrozně rychle uteče. Má výborné tempo a baví. Když si začnete říkat, že úvod máte za sebou a teď se rozjede hlavní děj, tak to skončí. Třetí album “Chladný rovník” pak pokračuje v podobném tempu jako druhé album, ale situace jsou snad ještě absurdnější a vtipnější. Zároveň uzavírá celou trilogii s mohutnou dávkou ironie. Konec se opravdu povedl.

  Bilalova kresba je silně osobitá a na této trilogii je krásně vidět, jak se v průběhu dvanácti let, po kterou Nikopol vznikal, měnil její styl. I když je ve všech albech nesmírně detailní a má propracovaný koloring, tak teprve až od druhého alba se mi ta kresba začala líbit, přičemž ve třetím albu jsem s ní byl nejspokojenější.
 • louza
  Asi moje nejméně oblíbená kůstkovská kniha. Autorovou reakcí na zásadní průlom v poslední knize, kde se defakto vysvětlilo o co jde, je váhavé utrpení, kterým své postavy Smith protahuje. Situace je vážná, pán kobylek se dere na světlo světa a kůstci sjednocení a znovu nalezení prochází zvláštními kruhy jejichž podstata z logiky tak úplně neplyne. Celou knihu se v podstatě nic neděje a Smith jen šlape vodu. Chápu, že potřeboval získat čas na velkolepé finále, ale takhle...?
 • Lobok257
  Lobok25730.9. 20:17Tankerka #01
  TANK GIRL je komiksová klasika a své místečko v dějinách, malý odstavec, mít navždy bude. Zhulený devadesátky ale už skončily a tahle ujeťárna prostě drhne, nefunguje. Možná bude jednodušší pustit si ten příšernej film z roku 1995 "Pancéřová holka" ČSFD 51%...
 • Tomeek
  Tomeek30.9. 18:08Jak rozumět komiksu
  Řešil se někde český překlad? Knížka výtečná, ovšem (ten) ikon je v sémiotice česky normálně "znak". A překládat "closure" jako "ucelení", když by daleko srozumitelnější bylo "souvislost", "spojitost" nebo konec konců i "smysl" , vyloženě bije do očí.