- S tímhle fakt jděte do háje. Zlatá Čupová oproti tomuto a i na ní jsem nenechal nit suchou. Tohle je ultra komiksový průser a ultra adaptační průser. Tady je blbě všechno. Celý je to prostě nesmysl a ještě k tomu blbě namalovaný.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 22:11R.U.R.
- Tole mi sedlo o poznání lépe než 1 a 2. I to finále bylo zajímavé a ne zcela běžné. Tohle fakt bavilo a díky tomu jsem vzal víc na milost první dva sešity. Uvidím, s čím se vyprsí Prašina dál. Náběh mají dobrý a svou existenci si Prašina v komiksu obhájila na 100 %.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 22:10Prašina: Podivné procházky #3
- O tochu lepší než jednička a funkce spojovníku mezi 1 a 3 tady zafungovala a příjemně to gradovalo. Na kresbu jsem si pořád musel trochu zvykat.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 22:08Prašina: Podivné procházky #2
- O trochu horší než původní komisková série, ale do celého kontextu to docela zapadá a navnadilo mě to, abych četl dál. Nicméně topmu chybí ta údernost a větší tah na brnaku. Tohle na mě působilo stylem, splnili jsme plán a máme něco pořád docela funkčního. Fanatsy prvek vítám a je to další rozměr Prašiny. Proč ne. Jen mi trochu haprovala souslednot časová, kdy se co odehrávalo a před čím spojeno s danými technickými vymoženostmi, no trochu mě v tom připadal zmatek. Jinak ale docela fajn počtení.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 22:08Prašina: Podivné procházky #1
- Prašina by mi víc sedla vcelku než po sešitech, ale pořád v pohodě a finále se dostavilo. Za mě dobrý, otevřenost vítám a zároveň s nějakým funkčním koncem. Kresba pastva pro oči. Klidně by to sneslo i víc stran, i když kdo ví. Takhle to prostě funguje taky.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 22:06Prašina: Křídový panáček #7: Hlas Prašiny
- Prašina mě pořád bavila a líbilo se mi to postupné gradování k finále. Kresba parádní.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 22:05Prašina: Křídový panáček #6: Noční můra
- Kravina úplně ve všech směrech. Doliskaný příběh, zkrácený až na půdu, zbytečně velký formát, kresba průměrná a nudná, edice děsná a předražená. Hlavně, že tam je stejný počet stran příběhu ve skicách, které ale nejsou samostatně čitelné. Fakt pecka. Překvápko roku, bomba.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 22:03Ostrov Dr. Moreaua
- O trochu míň debilní než první kniha, ale jinak nic moc. Adams táhne a díky bohu za něj. On to prostě umí.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 22:02DC Comics - Legenda o Batmanovi #031: Neal Adams, kniha druhá
- Adamse mám moc rád, ale ty příběhy jsou prostě fakt debilní. Nebýt té kresby, tak je to ultra odpad, takhle to povýšil na solidní kvalitu, která ty příběhy dokáže zachránit a zčitelnit.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 22:01DC Comics - Legenda o Batmanovi #025: Neal Adams, kniha první
- No, na doplnění celého Morrisonova runu dobrý, ale jinak průměrná blbost, kterou beru jako výplňovku. Prostě standardní Batman, který i zde místy po tom standardu pokulhával.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 22:00DC komiksový komplet #077: Batman: Černá rukavice
- Hele, dobrý, jako fakt. Nečekal jsem to, ale sedlo mi to. Kresba parádní, duch retra zachován, Kirby náležitě uctěn a de facto i Stan Lee. Fakt to není blbý a ani jsem nepotřeboval nic předtím nebo nic kolem toho - tie-iny apod. Fungovalo to tak, jak to vyšlo. Tohle se vážně povedlo. Příběh místy drhnul svým vyprávěním a byl v podstatě prostinký, nicméně to funguje a je evidnetní, že to táhne art. Jen by si to zasloužilo krapínek větší formát.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 21:59Fantastická čtyřka: Kruh se uzavírá
- Tohle bylo děsný, ale aspoň to nějak ctilo Poea a úplně ho tato adaptace nepokřivila. Kdyby nebylo public domainu, co by asi Krejčí v Dobrovským vydával. Jestli to bude něco na způsob Orwella od Namaie, super, ale jestli to bude něco jako toto, nebo RUR, tak poteškotě. Tohle se moc nepovedlo a když není nutné platit práva autorům předlohy, tak ať to sakra vypadá. Poe není fabrika sakra.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 21:57Jáma a kyvadlo
- Trochu hodně překopaný všem známý syžet, ale jinak docela čitelný komiks. Jen tohle hatla matla patla s předlohou moc nemusím. Do toho zase zvířátka místo lidí - sakra proč, nechápu tu touhu to dělat, hlavně to ale nikam nevede a není v tom žádná přidaná hodnota, prostě místo opičáka je tam tygr, hmm, pěkný. Ale jinak slušný komiks, kresba je vážně pěkná a příběh docela fungoval.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 21:55Jim Hawkins (varianta B)
- Trochu jsem se vzpouzel, ale mé bádání po dalších českých klenotech nakonec na sebe nenechalo dlouho čekat a já spatřil tuhle nádheru v Luxoru za nějakých 79 Kč pouhých. A dobře jsem udělal, krásný vhled do další komiksové historie ČSR. Co mě trochu zamrzelo byla absence určitých komiksů, konkrétně onen klubácký za války, který je tam pouze na jedné straně zmíněn v bonusech. Na to jsem se těšil nejvíc, ale jinak dobrý. Docela zábavné a vtipné. Nečekal jsem to. Fakt slušné retro.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 21:53Karel Franta - Kniha komiksů
- Tohle krásně vystihuje pojem medvědí služba. Vše blbě, taková stravitelná historie pro amíky. Hezky se to poslouchá a čte, skoro každá postava je uvědomělá a suprák. Fajn, ale tohle je na nás moc triviální a pod úroveň. I pro fanoušky urážka. Za mě je toto kravina roku.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 21:51Kingdom Come: Deliverance
- Solidní lehce nadprůměrný DC příběh. Pro mě dost srovnatelné s Marvel Zombies a cliffhanger na konci taky pobavil. Fakt slušná jízda. Bavilo, i když na jedno přečtení.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 21:49Konec liDCtva
- Už mě to neba. Nika mse to neposouvá a jen se plká a furt řeší nějaké vztahovky. To, co dělá Lady Mechaniku Lady Mechanikou, tady už moc není, jen je to hezky okostýmované a namalované. Toť vše. Naprosto triviální a nezapamatovatelná zápletka, která nějak funguje, ale universu nic moc nedává. Pokud se to nehodlá dál posunout, dopadn to jako s Černou palicí od Lemira - zacyklení se ve vlastním světě, který se sám udržuje v chodu á la status quo. Chybí mi ten nářez, steampunk, tajemství, komploty, romantismus á la space opera, začíná to jít do kopru, ale ještě to nějak šlo číst.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 21:48Lady Mechanika 5: Sangre (limitovaná edice)
- Velmi solidní artbook a obzvlášť oceňuji reprinty nevydaných nebo těžko dostupných komiksů - spíš stránek. Tohle mě bavilo a sneslo by to HC vazbu. Nemám, co moc vytknout, líbilo se. Všeho tak akorát a to nejsem úplný echt fanoušek Jerieho, ale tímto si mě určitě naklonil.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 21:46Lovecká sezona
- No tvl... to bylo škaredý a děsný. Nevím, co na tom lidi viděj. První Corto Maltese mě bavil, ale ve své podstatě to bylo hodně romantické a ukecané, přesto něčím zajímavé. Tohle prostě ne, taková zplácanina všeho možného, postavy nelogické i jejich pohnutky a vše mi přišlo jaksi účelové, aby to dalo uzavřený a kompletní příběh. Do toho ten koloring byl děsnej, jako by tam převládaly 3 barvy a hodně červená. Pratt u mě zatím moc neválí, uvidím co najdu dál od něj, ale tohle už prosím nikdy.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 21:43Corto Maltese: Benátská báje (limitovaná edice)
- Tohle snad nikdy neomrzí a jak u Kačeřích příběhů nedávno u Egmontu vydaných, cítil jsem ten seriál na sto honů. Film byl vynikající, ale dal mi něco jiného než jsem původně čekal. Tohle mi vrátilo to, co jsem celé dětství miloval a ač by se nabízel závan nostalgie, ne vše už dnes zvládnu číst. Rychlou rotu ale nemám problém zase vstřebávat. Víc takových komiksů. Vynikající. Ještě tak Gumídky....
Darth Raelchi mecenáš15.9. 21:39Chip a Dale - Rychlá rota: Rychlá rota opět zasahuje
- Tohle nikdy nezklame a i když jsem verzi ze Svorných gambusínů četl nesčetněkrát, tohle zpracování se mi líbilo mnohem víc. Pěkné bonusy, mnoho přidaných hodnot, ať už to je obálka, podpis, kartičky nebo další zářez do Vávrovy kolekce Marka Čermáka. Já si to užíval plnými doušky a skvěle se bavil. Prostě vynikající a ani mi nevadila občasná zaměnitelnost s kresbou RŠ.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 21:37Chata v jezerní kotlině
- Tady jde o obsah a přidanou hodnotu, jinak standardní komiks co se kresby týče. Informativnost hodnotím velmi kladně, jinak ale komiksový průměr, který jsem měl problém číst plynule.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 21:35Čas dluhů, aneb, Co byste měli vědět o penězích
- Hmm tak jsme trochu popojeli, a co z toho. Nevím, co Keanu Reevese vedlo k tomu, aby udělal mix Conana, Nea a Johna Wicka. Tohle se mu vážně honilo v hlavě, aby pak šel za Kindtem a řekl mu hele, víš jak teď dělám toho Wicka, tak mám supr příběh. Faaakt? Na tohle jsme čekali. Nevím, tak si splnil sen, má svůj komiks. Keanu Reevese mám moc rád, tohle mu beru, ale neřeším to. Prostě nudná mlátička, ale kdo ví, třeba se z toho ještě něco vyklube. Aspoň nějakej pokus o přesah tam je, když už nic.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 21:34BRSRKR #02
- Mně se to líbilo, ale jen, co se kresby týče a humoru v určitých stripech. Jinak je to poplatné době a dobově naivní, až to někdy praští. Spíš se mi líbí ten vypravěčský styl, že to na sebe dobře navazuje a jako kus komiksové historie mě to bavilo. Brát to vážně, tak se asi dotyčný zasekl v období kolonialismu. Prostě českej Tintin v Kongu, to už dneska spíš lze brát jen historicky. Ale jinak dobrý, a redakční stránka opět parádní. Chtělo by to nějaký sekorovský kompletek.
Darth Raelchi mecenáš15.9. 16:42Ani Muk v Africe
- Oba příběhy mě chytly za čtenářské srdíčko, ať už jde o zdecimovaného tučňáka vracejícího se pro to, o čem se domnívá, že je jeho, nebo o ve skvělých artových barvách a v typicky nekonvenčním Kingově podání napsaný příběh o hádankářovi, kterému egoisticky šíbe čím dál více. Tam, kde je Cobblepot přes veškerou depku a zločin bez rukaviček dost vtipný a zábavný, tam je Nygma až děsivě mrazivý a bezútěšný. Zároveň je spojuje očividně dost nešťastně dětství produkující pochopitelné trauma a následné těžce psychopatické rysy, které nejsou zase tak nepodobné těm batmanovským. Brutální realita je tu tak zdobena vážnými celospolečenskými otázkami (nejen) Spojených států týkajících se výchovy, školních zařízení, nároků a očekávání, šikany, kompetitivního prostředí apod. Naťuknuta je vtipně i objektivizace žen aj. K udělení pěti hvězdiček mi snad brání jenom lehce ujetě nerealistické scény, ve kterých to Penguinovi a Riddlerovi jde jako po másle, což bych měl superhrdinskému žánru možná odpouštět, ale jsou i komiksy, kde jsem si toho ani nevšiml... Obecně vzato je to ale téměř "luxusní" (viz Walome).
George Walker Bush admin15.9. 15:08Batman - Špatný den: Penguin / Riddler
Celkový dojem: 80% - S kolegou trudošem se mohu shodnout (nejen) na jeho první větě - pro mě taktéž ideální. Napínavý a nic si nehrající kriminální příběh, který se přímočaře a téměř bez možnosti nadechnout se odvíjí, přičemž ke svým třemi dílům neslibuje žádnou klasickou natahovanou manga telenovelu. Možná se jen ke konci knihy se střechovou scénou zbytečně "přiakčnil" a shodil určitou slupku mysteria, dramatické to bylo i bez toho.
George Walker Bush admin15.9. 12:23Muzeum: Sériový vrah se směje mezi kapkami deště #01
Celkový dojem: 80% - Tenhle rok už v češtině nic lepšího nevyjde. Jsem si tím jist - zatím totiž vyšlo jen málo knih srovnatelných s touhle (schválne nepíšu komiksů, ale knih obecně).
nejakdivne mecenáš15.9. 10:22Každý jeden den
Mám sice dávno "absolute" vydání, těší mě ale, že českou verzí budu moct pár lidem darovat. Skvělý vydavatelský počin. - Chladné dny sú super. Prvých cca 66 strán. Z celkového počtu 176. Potom už je to o ničom. Áno, na začiatku síce bohapusto vykrádajú klasiku 12 rozhnevaných mužov, ale robia to tak dobre, že to až tak nevadí. Neprekáža vari dokonca ani to, že čitateľ čaká parádny finálny twist a nakoniec sa vlastne žiadny nekoná (wtf?). Séria tajomných ženských vrážd ešte nepovedala svoje posledné slovo a King sa jej venoval aj v budúcnosti, ale tu teda bolo treba podľa mňa explicitnejšie povedať, že to nie je koniec, ale vlastne len istým spôsobom začiatok, pretože takto je to ako detektívka s vrahom bez odhalenia vrahovej identity, čo nepôsobí dobre. Hoc áno, je to realistické, ale aby to naplno fungovalo, muselo by to byť spracované predsa len iným štýlom. Jasné, je zaujímavé sledovať, ako Wayne obhajuje Mr. Freezea a kritizuje Batmana (bez toho, aby ostatní vedeli, že Batman je Bruce) a Mr. Freeze je tu tým pádom obetný baránok, i tak mi ale proste nesedelo robiť obeť z jedného z najvýznamnejších netopierových protivníkov. Chápem, že Batman je najlepší detektív na svete a fakty a suché, pragmatické dôkazy sú preňho viac, ako osobná, emóciami sfarbená chuť dostať Mr. Freezea za mreže, ale i tak to bolo divné. Tak či onak je to dobrý, pôsobivý a v rámci možností realistický príbeh a v kombinácii s noirovou kresbou a tlmenými farbami mi to pripomenulo Gotham Central. Problém je, že súdny proces s Pánom mrazu tvorí len malú časť knihy a zvyšok dopĺňa... ja vlastne ani poriadne neviem čo. Nerozumiem smeru, akým sa Tom King vydal. Na začiatku série podľa mňa išiel loviť do úplne iných končín, potom akoby si spomenul, že by bolo super poňať sériu ako niečo, čo od začiatku smerovalo k svadbe s Catwoman, avšak po legendárnej Mačacej žene v Chladných dňoch nezostala ani granula a rieši sa niečo úplne iné. Dačo, čo ma nezaujímalo. Páčil sa mi Batmanov návrat k pôvodnému kostýmu, rovnako jeho doberanie sa Dickom, trefné strieľane si do vlastných radov vo forme zľahčovania situácie (ultra trápni céčkarskí záporáci), situáciu oživila bájka a King občas trafí klinec po hlavičke (Bruce dosiahne spravodlivosť svojím členstvom v porote, do ktorej sa paradoxne dostal s pomocou korupcie). Lež ako celok ma to fakt neoslnilo. Je to lepšie, ako predchádzajúci diel Svatba, ale oproti nemu je lepšie skoro všetko. Ešte mi každopádne nedá nepoukázať na krásny detail s parádnou prácou letteringu: Batman sa dostáva do zóny bez signálu a tak komunikácia vypadáva a písmená sú zle vidieť rovnako, ako ich on počuje.
Ivan Kucera mecenáš15.9. 07:51Batman #08: Chladné dny
- Musím pochválit Mighty Boys za zpracování celé té bichle. Nádherná kniha vyjímající se v knihovně. Připravte se na docela hodně stránek a těžkou váhu. Rozhodně to není komiks na cesty, ale musíte číst hezky doma v pohodlí.
Moon14.9. 22:00Dopis 44
Co se týče obsahu. Velice zdařilý sci-fi počin, který dokáže pohltit s udrží si vás až do konce.
Dvě příběhové linky, jedna na zemi a druhá ve vesmíru, které se hezky protínají. Příběh nemá hluchá místa a valí se dopředu velmi svižným tempem. Jedinou malou výtku bych měl ke konci, který nenadchne tolik. Nicméně to může být subjektivní názor.
Co se týče kresby tak to je asi nejslabší část celé knihy. Není nic extra a některé ,,výjevy,, mi přišly i ohyzdné. Nicméně zvyknete si a nakonec to není nijak rušivé. A zápletka, jenž vás pohltí, vás požene v četbě až do samotného konce.
Letos zatím nejlepší počin co jsem měl tu čest si pročíst. - Příjemná civilní jednohubka z Gothamu, kde nevybuchují města a neotevírá se nebe plné emzáků. Místo toho máme pěknou v rámci možností uvěřitelnou detektivku, kde hrají hlavní housle policajti z GPCD. Na psaní se podílel Brubaker a Rucka, takže to má hodně Gotham Central feeling. Za mě spokojenost.
Mleako mecenáš14.9. 19:38DC Comics - Legenda o Batmanovi #032: Policista pod palbou
- Za (podle mě) poměrně odpudivou obálkou připomínající zjednodušenou četbu či učebnice cizojazyčných textů a nehezkým záhlaví a zápatí stránek se skrývá typicky koplovská, tedy dosti zábavná, adaptace Sherlockových příběhů. Mnoho odkazů jsem rozklíčoval, ale určitě ne všechny - ty jsou také příjemným kořením knihy. Stejně jako diskuse nad tím, proč "český král". Načrtnutá hypotéza mě neuspokojuje. Možná proto, že jsem Čech, ale kdoví.
George Walker Bush admin14.9. 16:58Victoria Regina: Sherlock Holmes - Skandál v Čechách
Celkový dojem: 80% - Ona je to taková správná blbost, ale jo, proč ne. Já si ty kraťasy docela užíval a oceňuji právě tu konzistentnost, se kterou jde Dan na trh. Sedí si to a neruší se to navzájem. Za mě povedená sbírka, které bych mohl vytknout malý formát a že tam není úplný plžův komplet. Kresba fenomenální.
Darth Raelchi mecenáš14.9. 16:04Rok plže
- Musím říct, že tady mě to vážně všechno bavilo a sedlo mi to. Občas na Oskara nadávám, že mi buď nesedl, nebo se mi to blbě četlo, ale tady ne.Kresba mi přišla velmi propracovaná, hlavně yt detail vpozadí a mix barev, že to nebylo příliš kontrastní. prostě jako obraz - co panel. Vážně skvělá práce. Občas jsem měl problém se scénáři, že jsem se buď ztrácel, nebo šlo poznat o umělé navázání na předchozí pokračování. Za mě vedly ty sci-fi povídky a příběhy z 2. světové. Co mě zamrzelo, nebylo moc evidentní, že uplynuly tři roky. Na konci to působilo jako zjevení z čista jasna. Ale jinak se tato sbírka povedla.
Darth Raelchi mecenáš14.9. 16:0213 ze Staré čtvrti
- Slabší než předchozí 2 knihy. Rozmělnost v příbězích WITCH škodí a raději mít jeden dlouhý a souvislý příběh, který hrdinky utáhnou. Tady nejsou potřeba epizody, když už tak dovnitř dlouhého příběhu. Jinak první, delší, příběh byl vážně skvostný a příjemně současně pohádkový. Tohle můžu, moderní pojetí pohádek, příběhů pro děti a ctíti nějaké tradice stylu, žánru. Kresba skvělá, fakt.
Darth Raelchi mecenáš14.9. 15:51W.I.T.C.H. Čarodějky Komiks #7-9
- Ještě větší blbost než předchozí cyklus. Přijde mi, že se tam jen mlátí a mlátí hubou. Pseudopokud o oduševnělost současného jako by samuraje s přesahem do svého vlastního světa, hmm, ne. Jediné, co mě bavilo, byla kresba.
Darth Raelchi mecenáš14.9. 15:50Modrá Crew #29 - Okko: Cyklus vzduchu
- Nebavilo, nudné a ucajdané. Lucky Luke a western k tomu prostě nejsou pro mě a já to celé prošoupal. Neviděl jsem tam žádný pověstný Goscinnyho humor. Kresba zaměnitelná s čímkoliv té doby pro děti.
Darth Raelchi mecenáš14.9. 15:48Lucky Luke: Daltonovi ve vánici
- Snad každá věc, co má universe nebo franchise musí mít svého "Conana". Tady tomu není jinak. Diablo jsem poprvé dohrál asi před 2 týdny, první 3 díly, a že bych se nějak zvlášť chytal a musel tohle mít doma, se říct nedá. Tohle je pro mě zbytečná věc, plivnutí do oceánu. Když už to vydat, tak ví v jednom, ať si to fanoušci koupí, přečtou, zaklapnou a vytáhnou při vydání nového dílu hry. Dál bych to nerozváděl.
Darth Raelchi mecenáš14.9. 15:47Diablo - Legendy o barbarovi: Bul-Kathos
- Musím říct, že mi kresba sedla, dobře využitá byla i autorská zkratka a já si dokázal vhodně připomenout Staré pověsti od Jiráska. Za mě v tomhle ohledu funkční. Občas četba drhla, ale jinak to bylo solidně zmáknuté. Bican mi zde sedl a když to srovnám např. s IKS Strážce času, tak tady se fakt předvedl, že umí. Navíc ten čb ráz tomu vážně svědčí a opravdu to vidím jako součást kroniky, což by barva si nedokázala.
Darth Raelchi mecenáš14.9. 15:46Staré pověsti české
- Tenhle díl mi přišel velmi slabý, představa, že by to byl závěr, když by 9 nedokončil, asi bych bouchal do stolu celý večer. Já z této knihy moc nemám, prostě se tam mlelo o tom, kdo co má dělat a proč co kdo dělá. Navíc mám pocit, že onen skok mezi 7 a 8 knihou je jaksi velký a přišlo mi, že jsem na jednou ve víru akce a já už nevím, co bylo předtím. Prostě divný díl, který mi dává smysl s vědomím, že se 9 dočkáme.
Darth Raelchi mecenáš14.9. 15:42Amulet #08: Supernova
- Musím říct, že mi to vážně sedlo a líbí se mi obzvlášť ten historický přesah s autorskou licencí. Do toho narativ tříštěný různými dobovými předěly doprovázené pověstnými hodinkami. Jo, proč ne, takový westernovský metal hurlant. Kresba zúčastněných je na výbornou, každý styl mi sedl. Sceénáristicky už to bylo věru velmi eknomické, ale vzhledem k povaze alba to lze vzít na milost. Výhradu mám snad jednu a to k celkovému kreslířskému rázu. Až tady mi de facto došlo, jak dokáže být místy evropská kresba zaměnitelná. Tady mi kolikrát došlo, že neznat ty kreslíře, prohlásil bych, žese dost často jedná o to samé. Někdy mi to přišlo moc rutinérské, ničím speciální, prostě to namaluj a hotovo. Nicméně, to mi přišlo na mysl tak 2x-3x, ale jinak mi to na celkovém dojmu neubíralo.
Darth Raelchi mecenáš14.9. 15:40Go West Young Man (varianta A)
- Není to McCarthyho Cesta, takové míry bezútěšnosti a zmaru se nepovedlo docílit, i když třeba to ani nebylo záměrem. Stejně tato postapokalyptická Země není místem, kde by jeden chtěl žít. Autor v první knize začíná teprve budovat pozadí katastrofy a jednotlivých postav, které nejsou nikterak plytké a zatím střídmě servíruje jednotlivé střípky tohoto roztříštěného světa. Kresební rozsah Lemireho je taky úctyhodný, takže jsem zvědav, co se bude dít dále. Jedno je jisté, nic hezkého to nebude.
Kapis mecenáš14.9. 08:41Sweet Tooth - Mlsoun #01
- Souboj mezi Fantastic Four a Dr. Doomem neskončil pro nikoho bez vážných následků. Victor von Doom skončil v pekle, království Latvera je bez vládce ohrožováno svými sousedy a Fantastic Four i když navenek stále vypadají jako tým, uvnitř to pořádně skřípe a Reed Richards se pro tuto chvíli rozhodl jet po své vlastní koleji. Problémy se do Latvery hrnou ze všech světových stran a je úžasné, jak mistrně a zkušenou rukou je Mark Waid kočíruje. Příběhová linie je pořádně sevřená a soustředěná na základní reálie, nikam neodbíhá ani se nekroutí po kdejakých odbočkách, nýbrž si jde přímo a neochvějně za svým. Nic to neubírá na působivosti, spíše naopak. Je to komplexní příběh a nápadů mají autoři na rozdávání, jak scénárista Mark Waid, tak oba kreslíři Howard Porter (nakreslil prvních šest sešitů) a Mike Wieringo (nakreslil zbylé tři sešity). Všechny ty temné emoce (protože veselo tu rozhodně není a svůj pověstný humor ztratil snad i modrooký Thing, o Reedově frustraci ani nemluvě) zpod jejich tužek doslova odlétávají a vlévají se do nejúžasnějších panelů, jaké jsme kdy měli možnost v cyklu Fantastic Four vidět. Ostatně i finálové rozuzlení je dostatečně originální a překvapivé, aby člověka povzneslo nad rámec obyčejného vyprávění.
ludek.n13.9. 16:11Ultimátní komiksový komplet #026: Fantastic Four: Rozhodná akce
- Reed „Mr. Fantastic“ Richards si nikdy nepomyslel, že bude-li chtít zvítězit nad protivníkem a zachránit svou rodinu a přátele, bude se muset vzdát svého analytického vědeckého myšlení a věřit na kouzla a čáry. Strašlivý Dr. Doom totiž tentokráte útočí právě jimi a nezastaví se před ničím. Nic mu není svaté a v honbě za úspěchem neváhá vztáhnout ruku ani proti malým dětem. Mark Waid napsal fascinující příběh, který se dokázal v míře více než obvyklé vyhnout většině komiksových klišé. Tím, že do centra bezcitné šarvátky zasadil dětské postavy (navíc ne jen tak ledasjaké, ale hned Valerii a Franklina Richarsovy), vytvořil z nich klíčové elementy a nechal je prožívat všechno okolní běsnění, vnesl do vyprávění lehký závan skřítkovství. Na nějaké cukrbliky a veselé hrátky s čerty ale hned zapomeňte. I přes výše uvedené se tu totiž odehrává jedno z nejtemnějších a nejdrsnějších dobrodružství FF univerza. Připočteme-li exkluzivní, přesnou a ostrou kresbu Mike Wieringa (potažmo Casey Jonese v dvoudílném doplňkovém příběhu Páté kolo), která celému zápasu Fantastic Four s Dr. Doomem dává nezapomenutelnou vizuální podobu, není od věci použít klasické zvolání: „Jen houšť a větší kapky.“
ludek.n13.9. 16:11Ultimátní komiksový komplet #025: Fantastic Four: Nemyslitelné
- Soudný den přímo navazuje na jinou knihu Ultimátního komiksového kompletu, a to Příchod Galactuse. Tam, kde jsme Fantastic Four v posledním sešitě tohoto výběru opustili, tam nyní pokračujeme plynule dalším dobrodružstvím našich čtyř hrdinů. A začínáme pěkně ostře, neboť se nám poprvé v premiéře představuje dědičný náčelník Wakandy T´Challa alias Black Panther, který si členy Fantastic Four spletl s lovnou zvěří. Hned poté, co si obě strany vyjasní své postoje a usmíří se, už na dveře klepe další nebezpečný protivník Klaw - pán zvuků. Trumfnout ho může snad jen vládce království Latvera Dr. Doom, jenž Silver Surferovi uzmul jeho kosmickou sílu a díky tomu má konečně prostředky splnit si svůj sen: ovládnout svět. Kromě toho samozřejmě pokračuje linie s Black Boltovými Nelidmi a svou polívčičku si přihřeje i Sandman s Wizardem. Děje se tu toho opravdu spousta a vyprávění občas připomíná opičí překážkovou dráhu. Jedna sekvence střídá druhou a my mezi nimi skáčeme jako splašené jojo. Sem, tam, jako na střelnici. Přihlaste se, komu se z toho kolotoče nezatočila hlava. Tím spíše, že některé epizody ani nemají završení a jsou tu jen tak pro efekt. Na mou ubohou hlavu bylo toho roztříštěného reje až příliš. Připočteme-li poněkud zkratkovité finále, bouchání zátek šampaňského se odkládá na neurčito.
ludek.n13.9. 16:09Ultimátní komiksový komplet #089: Fantastic Four: Soudný den
- Fantastic Four jsou už více jak půlstoletí jednoznačně a neoddiskutovatelně vlajkovou lodí společnosti Marvel. Možná žádná jiná parta nedala komiksovému světu tolik, co čtyřka hrdinů, vedená Reedem Richardsem. Sešity v tomto kompletu vycházely v letech 1965 a 1966, přičemž na nich pracovali dva nejikoničtější komiksoví tvůrci té doby: scénárista Stan Lee a kreslíř Jack Kirby. Úvod obstarává ročenka se svatbou Reeda a Sue Stormové, která je všechno jiné (jak také jinak) jen ne bezproblémové a romantické dostaveníčko. Poté, co si naši hrdinové řeknou svoje ano, už se naplno rozjíždějí dobrodružství Fantastic Four: napřed s Black Boltem a jeho Nelidmi - Gorgonem, Tritonem, Medúzou, Crystal a dalšími, poté s mocným Galactusem a jeho heroldem Silver Surferem. Na rozdíl od nesmrtelných superhrdinů je základní devízou Fantastic Four skutečnost, že jsou tak lidští, jak jen je to se superschopnostmi možné. Mají emoce, nejrůznější manýry, zlozvyky, zájmy, typickou mluvu, a samozřejmě i chyby. Nejsou neomylní ani dokonalí, dokážou ustoupit (pokud to má smysl) a dokonce se smířit i s prohrou (nebo alespoň remízou). Kromě hlavních dějových linií, je tu i pár odboček a vedlejších zápletek, které (světe div se!) jsou pro příběh stejně důležité a zajímavé jako linie s Black Boltem a Galactusem. Kresba na 60. léta svůdná a virtuózní, příběh hluboký a s přesahy, takže za mě spokojenost…
ludek.n13.9. 16:08Ultimátní komiksový komplet #088: Fantastic Four: Příchod Galactuse
- S tím jak se rozrůstal marvelovský vesmír vyvstala v 70. létech i potřeba nových neohrožených hrdinů. Rostli jako houby po dešti, a tento ultimátní výběr představuje skutečné začátky (nebo chcete-li zrození) několika z nich: Luka Cageho, Ghost Ridera, Iron Fista, Novy, Captaina Britaina a ženských odnoží slavných mužských protějšků Spider-Woman a She-Hulk. Vedle nich se připomene novým dobrodružstvím Warlock a Hulk společně s Wolverinem. Co sešit to jiný scénárista, jiný přístup, jiný námět, jiné grafické zpracování… přesto jedna základní a unikátní „marvelovská“ superhrdinská filozofie. Oproti předchozí dekádě je nicméně vidět posun ve vnímání okolního světa a začleňování jeho stavebních prvků do jednotlivých příběhů. Už to není to naivní a rozevláté opojení tvůrčími možnostmi, ale postupné a cílené budování rozsáhlého univerza, jež žije z odkazu slavné minulosti a nahlíží do oslnivé budoucnosti, v níž nic není nemožné. Jednotlivá vyprávění už mají myšlenkovou hloubku a prozkoumávají nové terény životních zkušeností lidí v extrémních situacích. Snad jediným mínusem tohoto souboru je skutečnost, že k rozuzlení mnoha příběhů dojde až v navazujících sešitech a my jsme tak ochuzeni o pointu.
ludek.n13.9. 16:07Ultimátní komiksový komplet #102: Marvel Počátky - 70. léta
- Začínaly 60. léta a v Marvelu se rodily první čísla speciálních řad superhrdinských komiksů: Fantastic Four, Incredible Hulk, X-Men, Daredevil. Následně se v 39. čísle Tales Of Suspense poprvé objevil Iron Man, ve 27. čísle Tales To Astonish se z Henryho Pyma poprvé stal Ant-Man, aby k sobě o pár čísel dále našel družku Janet van Dyneovou známou jako Wasp, v 15. čísle Amazing Fantasy se představil světu Spider Man a v boji proti Lokimu se poprvé dali dohromady i Avengers, aby tak zahájili sérii, která žije dodnes. Superhrdinové byli tehdy na úplném začátku svých dobrodružství, neznámí, ještě nevyprofilovaní. Příběhy, které prožívají, jsou z dnešního pohledu naivní, upovídané, s minimem grafických efektů (pokud vůbec nějakých) a držících se hodně zpátky. Přesto jsou základem, z něhož všichni hrdinové povstali a k němuž se pozdější autoři v nejrůznějších flashbacích vraceli, vracejí a v budoucnosti pravděpodobně ještě vracet budou. Za mě je asi nejlépe a nejkomplexněji zpracován příběh Daredevilova původu, takže pokud bych si měl vybrat favorita, sázím na něj.
ludek.n13.9. 16:06Ultimátní komiksový komplet #085: Marvel: Počátky - 60. léta
- Moje oblíbená bichle, orientuji se díky ní v nepřehledném, místy až zmateném komiksovém trhu.
Pán rostlin13.9. 12:371001 komiksů, které musíte přečíst, než zemřete
- Jeden z nejlepších grafických románů všech dob (pakli ne ten nej nej, viz 1001 komiksů...) je čtením pro čtenáře se silným žaludkem (což já, při nejlepší vůli, bohužel, nebo naštěstí, nejsem). Sex (ten by zas až tak nevadil, mrk mrk...:) symbolika svobodného, ehm, zednářství (,,Stojíte na čtverci?´´), brutální (jak jinak:() sériové vraždy, snad pro větší slávu impéria, ach jo... Alan Moore je můj oblíbený komiksový scénárista a tímto arcidílem se zapsal zlatým písmem do dějin sekvenčního umění. Umí!
Pán rostlin13.9. 12:28Z pekla (2. vydání)
- Nedočetl jsem, pročež nehodnotím. Nápad vysvětlit adolescentům taje ekologie etc. je jistě bohulibý, ovšem já jakožto typický člověk 21. století (věčně v kalupu) upřednostňuji páně Terence McKennův článek z roku 1989 (!) Plán, rostina, planeta (k přečtení v jeho reprezentativní sbírce esejů Návrat archaismu, vyšlo v češtině péčí nakl. DharmaGaia na konci devadesátek), ve kterém vysvětluje, jak může rostlina zachránit planetu. Cokoliv jiného by byl nemístný antropocentrismus, na změnu přístupu velkých mas obyvatelstva k problematice globálního oteplování, změny klimatu či ekonomie již, bohužel nesázím. Planetu zachrání (nikoliv nutně v tomto pořadí:) psychedelické houby, rostliny a zvířata. Díky za pozornost při přednášce :).
Pán rostlin13.9. 12:22Svět bez konce