Vraťte se v čase do 60. let, objevte první klasická vystoupení nejslavnějších hrdinů Marvelu. Na stránkách této knihy najdete období kreativity, které nemá v americkém komiksu obdoby, kde Stan Lee, Jack Kirby, a celý tým nadšenců Marvelu (Marvel Bullpen, jak mu přezdíval Stan Lee) představili některé z nejznámějších postav v historii komiksu. Doba zázraků a fantastických vynálezů, které se brzy stanou nesmrtelné.

Obsahuje sešity série Amazing Fantasy #15 (červen 1962) a Amazing Spider-Man #1-5 (prosinec 1962 - červenec 1963)

Sešit Amazing Fantasy #15 v ČR vyšel v rámci Ultimátní komiksový komplet #085: Marvel: Počátky - 60. léta, dále v Nejmocnější hrdinové Marvelu #002: Spider-Man (s upraveným koloringem), a také v Komiksový výběr Spider-Man #015: Počátek spolu s Amazing Spider-Man #1-5.


Scénář
Stan Lee
Art
Steve Ditko
Ink
Steve Ditko
Barvy
Stan Goldberg (Stan G)
Obálka
Jack Kirby
Lettering
Rui Alves
Překlad
Changer the Elder, Petr Novotný
Redakce
Rui Alves, Petr Novotný, Martina Zvolská
Žánry
superhrdinský
ISBN/ISSN
ISSN 2974-7635 (Hachette Fascicoli)
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
175 x 263 mm
Tisk
barevný
Stran
144
Cena
69 Kč
Originál
Marvel Masterworks: The Amazing Spider-Man Vol. 1 (Marvel Comics, 1962, 1963)
 • Milo_Harwey
  Milo_Harwey mecenáš28.3. 17:00Marvel Origins #001: Spider-Man 1 (1962)
  Z komentu u Komiksový výběr Spider-Man #015: Počátek:

  Nakonec jsem se rozhodl, že téhle knize dám vzhledem k většímu a lepšímu obsahu 4*, zatímco u MO hvězdu uberu na 3*

  Zajímavost: --------- Tady teď vypíšu, kde se už co objevilo:
  Amazing Fantasy #15:
  Ultimátní komiksový komplet #085: Marvel: Počátky - 60. léta
  Marvel Origins #001: Spider-Man 1 (1962)
  Nejmocnější hrdinové Marvelu #002: Spider-Man
  + zde

  Amazing Spider-Man Annual #1
  Nejmocnější hrdinové Marvelu #002: Spider-Man
  + zde

  Amazing Spider-Man #1-6 = zde
  1-5: Marvel Origins #001: Spider-Man 1 (1962)
  2: Záhadný Spider-Man #02 (z roku 91)
 • Milo_Harwey
  Milo_Harwey mecenáš27.3. 04:01Marvel Origins #001: Spider-Man 1 (1962)
  Zásadní prvotní info je: Tenhle komiks zajisté ocení nejvíc skupina lidí, kteří v sobě mají kousek nostalgie podobně jako já, jelikož jsem začínal u semic slovartu a jejich Spidermana, jenž se mi dřív samozřejmě hodně líbil. Mně se i hodně líbí styl psaní Stana Lee (u Spidermana) a též kresba Steva Ditka (je poměrně detailní, taková dětská, k naivním počátkům spidermana se hodí a každým sešitem se viditelně zlepšuje), což je samozřejmě zásadní prvek vedoucí k líbivosti i počátků spidermana. Pokud nejste stiženi nostalgii, tak je druhá varianta a to, že v sobě máte malé dětské já, malého kluka, který si tyhle přiblblý příběhy prostě užije. Za jiných okolností pryč od této knihy, potažmo od celé série MO.

  Co jsem vytušil z doprovodných textů (stránka fanoušků), tak byl dřív komiks psán pro dospívající čtenáře. Z dnešního úhlu pohledu je psán pro děti, je dětsky psaný i kreslený, není tam nic krutýho, extrémního, nic vyloženě explicintního, nic sprostýho, apod. Všechno je hezky vysvětlený, popsaný... (okem staršího čtenáře = strašně ukecaný, zbytečně moc popisný)

  Kniha na první pohled vypadá stylově, zlaté vytlačené písmo "Marvel Origins" na tmavě modré vypadá dobře, stejně jako celkový vzhled.

  Úvodník píše pan Lupoi, který očividně miluje komiks a rovnou i upozorňuje, že jak se věci s MO reálně mají s tím, že jde prostě
  o naivní příběhy, drama s patosem, apod. a tak k tomu mají lidé i přistupovat. (Když už opět píšu o naivitě, tak nejlepší ukázkou je str. 11+12 u třetího sešitu s Dr. Octopusem, kde jsem se musel fakt smát.)

  Komiks Amazing fantasy číslo 15 je hodně přitroublé, nic extra, ani kresba, skoro až hnusná, text zkratkovitej, tohle se musí přežít. První číslo pak začíná už hodně "zajetě", jakoby byl Spiderman už celosvětově známej, Jonah J. Jameson už brojí proti Spidermanovi, jakoby už delší dobu působil na poli boje proti bezpráví, Spiderman se tak i chová, ač se teda zaučuje ve spoustě věcí (nemá foŤák, dojdou pavučiny, což jsou i schémata, jenž se později opakují v napříč sešity následujících letech, stejně jako třeba: topení se v nějaký nádrži, hlášky typu: teď musím napnout všechny svaly, s vypětím všech sil, všechno závisí na jednom momentu, musím se přesně trefit...). Musím říct, že už od prvního čísla si každej řekne, že je Jameson pěknej sráč (útlocitní si řeknou: božínku, to je ale neřád), zatímco Parkera bude každému líto a tak to jede dodnes. :)

  První dva sešity jsou složeny ze dvou kraťasů, pak už je co sešit, to příběh, každej je ukončenej. V knize se nachází za jednotlivými sešity nahodile cca 4-5 jednostránkových článků věnující se autorům marvelu (stan lee v tomhle čísle), vzniku postav a historii marvelu. V bonusech je pouze jedna kresba první strany Amazing 15 od Ditka s krátkou info a jeho (Ditkova) nevydaná obálka k témuž číslu.

  Já, stižen výše uvedeným, dám s přimhouřenými oči 4*.

  Zajímavosti:
  - Spiderman má nějaký rozšířený pavoučí smysl, že třeba vycítí helikoptéru, co letí bůhvíkde. :)
  - V téhle knize Spiderman pouze v Amazing 15 a v prvním příběhu čísla 1 střílí pavučinu klasicky, jak to každý zná dvěma prostředními prsty, což je fyzicky hodně obtížné, zatímco od sešitu chameleona si udělá z ruky "pistol", kdy ukazováček míří dopředu a on vrhače pavučin zmáčkne třemi prsty. :)
  To si zkuste, je to "normálnější", avšak hezčí je samozřejmě varianta dvou prstů...
  - V úvodu mě hned zaujalo slovo "přizdispáč", kde jsem tedy četl něco jiného na první dobrou... celkem zvláštní slovo.
  - Spiderman má jinou barvu, fialovou (sešit 1-4), v pátém už má zas klasicky modrou.
  - Spiderman vznikl jiným způsobem, než je nyní prezentováno (tj. s větou "S velkou mocí přichází i velká odpovědnost." vyřčenou umírajícím strýčkem Benem), přičemž zmíněná věta je řečena pouze někde v obdélníčku na konci sešitu Amazing 15., zatímco Spiderman reálně začal fungovat kvůli prachům a strejda Ben nic neřekl. :)

  Srovnání s KVS 15 - Počátek:
  - Barvy jsou v KVS sytější, spiderman je modrej, jak má být.
  - Občas se zde nachází prvek vybarvených očí, který se někdy v Marvel origins vytrácí, jakože mají bílé oči. S bílou barvou souvisí i to, že třeba hlava
  chameleona je v KVS bílá, zatímco v MO je nažloutlá a třeba na první straně u sešitu se Sandmanem má v KVS bílej písek, což je divný, zatímco v MO je nažloutlej.
  Celkově má ale KVS sem tam jiný barevný spektrum.
  - Obálka od čísla 4 se sandmanem je v MO remastrovaná, kde jsou vidět jasně "vrásky" u obličeje Sandmana, zatímco v KVS je úplně "vyblitej", ale obsah sešitu je stejnej
  z hlediska "tlustějších" čar.
  - MO má na začátku obsah, takže kniha je číslovaná u daných položek z obsahu a je zde ponecháno číslování jednotlivých sešitu z originálu, v KVS není číslování vůbec.
  - Bonusy v KVS jsou mnohem lepší, týkají se přímo postavy Spidermana jako třeba fungování jeho masky, popis domu, schopností, apod., zatímco v MO jsou řekněme ukázané poslední strany časopisů jako stránka fanoušků nebo osobní zpráva od Spidermana demonstrující, co bude v dalším čísle a něco o listárně, která ale v dalším čísle není, takže nesmysl. :)

  Dodatek na závěr:
  součásti prvního čísla je klasicky velkoformátový karton s různými ukázkami, na němž je kniha vlevo přilepená a vpravo se nachází přilepený plakát s motivem 60.tek (kniha i plakát samozřejmě zatavené :)), cena je 69,-Kč, od dalšího už se jede za dvě kila ;)
 • deefha
  FYI pokud jste někdo ještě nesehnal první číslo Marvel Origins, tak mám aktuálně čyři navíc. Vybral jsem trafiku a měli prázdnou kasu, tak jsem místo peněz vzal tuhle vzácnost :-) Předání v Praze na Vinohradech nebo na Andělu, případně můžu i poslat, ale jen Zásilkovnou. Cena je samozřejmě původní, nejsem žádný překupník.
 • listr
  Dnes koupeno v Praze na Tylově náměstí v trafice u průchodu, docela mě překvapilo, že to tam mají, možná to zas tolik testovací prodej nebude, ty minulý komplety jsem nikdy v testovacím prodeji v Praze neviděl, ale kdo ví... Paní říkala že jich má hodně.
 • valon
  Nejsnazší bude počkat až skončí testovací prodej a půjde to normálně do širokého prodeje :)
 • apollokv
  Zdravím, nikde jsem knížku nedokázal sehnat. jen na dvou eshopech, kde je k tomu drahé poštovné. Máte někdo tip, kde koupit?
 • deefha
  deefha mecenáš28.3. 15:36Marvel Origins #001: Spider-Man 1 (1962)
  @Walome Nedovyšel jen ten Spider-Man, ne? 60 knih místo 100, pokud se nepletu. Všechno ostatní myslím vyšlo v ohlášeném rozsahu, resp. Legenda o Batmanovi už zase a ještě pořád vychází :)
 • Walome
  a některé nedovyšly...
 • baatcha
  roan: Díky, tenhle oldschool mám moc rád a i když třeba Spider-Manovy úplné začátky mě moc nebraly, byť se v nich Ditko postupem času neskutečně odvázal, X-Meni mají ta první čísla naprosto luxusní. Testovacího prodeje bych se nebál, ten probíhal u všech komiksových kompletů a nakonec stejně vyšly všechny.
 • anfrene
  zde polska verze, jak by mohla vypadat kolekce o 100 dilech
  https://origins-kolekcja.pl/
 • royan
  Jinak zatím se jedná o testovací prodej, kdy vyjdou 4 čísla ve vybraných obchodech.
 • royan
  baatcha: pro ilustraci, vychází to z této řady vydávané v Itálii, která tedy jede zatím do nekonečna:

  https://www.comicsbox.it/serie/SUPEROICLA&limite=0

  Ale tato řada by měla by mít " jen " 100 dílů, s tím, že chronologicky se postupuje číslo po číslu, tedy například u Spider-mana by tím pádem vyšlo cca 15 alb s obsahem od č.1 do č. 65 včetně všech speciálů, které vyšly mezi jednotlivými díly.
 • louza
  A komu tim prospějete, co?!
 • Walome
  Ano je to nový komplet.

  "Znáte je z filmů, popkultury nebo počítačových her... ale znáte první příběhy, ve kterých se vaše oblíbené postavy objevily? V roce 1961 vytvořili Stan Lee a Jack Kirby Fantastickou čtyřku. V následujícím, téměř magickém roce se objevují další tři superhrdinové: Spider-Man, Thor a Hulk. V roce 1963 se svět setkává s Iron Manem, X-Meny, Avengers a pak s mnoha dalšími!
  Toto požehnané období amerického komiksu je známé jako "stříbrný věk komiksu".
  SEZNAMTE SE S ÚPLNĚ PRVNÍMI PŘÍBĚHY SVÝCH OBLÍBENÝCH HRDINŮ A SE ZRODEM SUPERHRDINSKÉ MYTOLOGIE MARVELU!"
 • louza
  Tohle zní vyloženě hrozivě. Crew/netopejr dobře věděli proč tyhle starý fláky pčeskočit. Jestli je to celej komplet tak to teda potěš koště. Snad aby se překladatelé vzbouřili a začali to bojkotovat, protože tohle bude učiněné zlo.
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš27.3. 16:22Marvel Origins #001: Spider-Man 1 (1962)
  Čo to je? Nový komplet? Vie niekto niečo viac?
 • jh666
  Zrovna tohle už vyšlo v KVS.
 • baatcha
  Takže další nekonečná série? Vypadá to dobře, jen jsem už ztratil přehled, co z toho a kolikrát už vyšlo jako součást NHM a jiných kompletů.