Darth Raelchi [mecenáš]

Darth Raelchi

Jméno: Karel Chladil
Email: charlie.thejedi@seznam.cz

Rád bych učinil krátké prohlášení. Od doby založení našeho komiksového nakladatelství Mighty Boys s.r.o. nebudu psát komentáře na jednotlivé komiksy od naší konkurence (výhledově i na ty naše). Budu maximálně přispívat do diskusí a fóra, aniž bych se vyjadřoval k vydavatelské činnosti naší konkurence. Děkuji za pochopení.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 17.7.2020 | Mýtus Cthulhu

Ja jsem si taky rikal co to je, protoze to vypada dost blbe a kresbe to opravdu skodi. Koukam na webu a nic takoveho tam neni. Snad to je jen nejaka dalsi verze tiskovych podkladu.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 13.6.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #100: Spider-Gwen

Uz jen aby prisel spider-safespace a spider-snowflake.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 12.6.2020 | A zrodí se hvězdy...

Paradoxně já jsem při možnosti koupi ani neváhal a hned první den jsem koupil a musím říct, že jsem se nemohl víc mýlit. Ony varovné signály, nejen zde na fóru, mi měly bohatě stačit a nebýt tak moc komiksu-chtivý. Tohle bylo fakt jedno velké šlápnutí vedle. Příběh tuctový a vlastně ani nevím co mi tím chtěl JMS říct. Vše je moc idealistické a moc to podporuje jako by naději a že jsou lidi vlastně dobráci a pak se budeme navzájem držet za ruce a zpívat "kumbaya". Nechápu vlastně celý ten smysl toho všeho. Při první zmínce, že má toto vyjít přišly do mé hlavy hned první momenty zbystření, hmm JMS, hmm netradiční pojetí superhrdinů, hmm krásné zpracování, hmm že by další Krajina půlnočních stínů, ale suma sumárum to prostě nedosahuje ani trochu kvalit, které jsem obdivně nacházel v oné Krajině půlnočních stínů. Vím, srovnávat to nelze, ale ať mi nikdo netvrdí, že si neříkal, jo to je ten co napsal Krajinu. Očekávat aspoň do jisté míry stejnou kvalitu není od věci, ale dostali jsme v podstatě průměrný, ale starý, mainstreamový komiks za cenu neodpovídající tomu, co představuje. Jak se pak v tom má člověk orientovat, co je dobré a co ne a do toho cena jak prase... Opravdu se nedivím, že CREW v tom dále nepokračovala, protože opravdu není o co stát. První kniha byla v pohodě, ale ona časová rozmělněnost a touha říct všechno, a vlastně ne pořádně, celý příběh dostaly na nějakou stranu 500+ a najednou happyend a ještě emzáci. To by ještě šlo vzít na milost, ale ten zbytek fakt ne, Bright nějak čitelný byl, ale zbylé dva spin-offy prostě děs a nuda k uzoufání. Než toto, tak radši nic, Fiona Avery mě jako autorka nepřesvědčila ani v Tomb Raiderovi. Navíc samotné spin-offy nijak zvlášť děj neposouvají a nic mu nedávají, a že tam je nějaká reference, je jen pokus, jak to uměle zařadit do hlavního děje. Za přečtení to stálo, ale to vše kolem ne. Nemám vůbec důvod se k tomu vracet. Kreba ála Darknes / Witchblade / Tomb Raider taky žádná hitparáda - prostě zaměnitelné a místy mi to tak i připadalo. Kolosálky prostě budu do budoucna silně zvažovat a raději si to koupím v angličtině, nebo klidně i v polštině, za úplně jiné peníze, kdy mě to nemůže nijak zvlášť naštvat, když šlápnu vedle. Tohle patří do TPB za "pár korun". Opravdu jsem zklamaný. Čekal jsem prostě výkop do vesmíru a on byl jen na konci sešitu č. 24. Když vidím kolosálku u nás na trhu, kde toho tolik nevychází, spíš bych čekal něco hodnotného. Takhle se jen nadhodnocuje něco co na to nemá. Bohužel, pro mě zklamání, které mě stálo tři litry a cca 7 hodin četby.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 23.5.2020 | Papež ukrutný (limitovaná edice)

Co se mi honilo hlavou po celou dobu četby, byla otázka proč to všechno. Ano, někdo by mohl namítat, že něco podobného jak Borgia, jenže Borgiové jsou opředeny pikantostmi obecně a za druhé jednou stačí, tak proč tu mít něco podobného. Navíc, co mi tím chtěl autor říct? Jestli to je o odmítání kultu vyvoleného, nebo smíření se svou podstatou, je opravdu nutné touto formou? To mi právě nedá. Vizuálně je to skvělé, poměr drsných scén mi přijde vyvážený, i když jistá účelovost se nabízí. Do toho to je zase o jiné postavě, historický následující, ale proč to všechno. Proč Della Rovere? Proč ukazovat, že ohnul vše co má pindíka? Proč tam rvát Michelangela, Raphaella. Proč tam ukazovat Macchiavelliho obklopeného macatými ženami? Jestli nám chce Jodo zase ukázat variaci na úpadek a prohnilosti katolické církve a jejího úřadu, tak znovu, už tu byla Borgia a ta byla někde úplně jinde, než toto, tak proč toto a proč teď? Jedná se o poměrně aktuální komiks a to je snad jediné, co v tom vidím. Krásná moderní kresba, velmi zajímavě a poutavě znázorněná dobová Itálie, ale to je všechno. Motivy, děj, téma už je provařené a nezajímá mě to, jak kdysi. Do toho mám pocit, že Jodo už se tu okoukal. Přijde mi, že vše, co poslední dobou od něj vychází má pořád stejný ráz a já se nedovídám nic nového. Plus je, že se obecně obklopuje kvalitními kreslíři a to je snad důvod, proč ho beru. To je asi ta přidaná hodnota. Nicméně dalšího Joda už budu fakt zvažovat. Přesto všechno, dávám 4 hvězdy. Na 5 mi k tomu něco chybí.
PS: nevím, jak je to v jiných zemích, ale přijde mi, že to je asi český monopol, když se u nás něco chytne tak se to sem rve horem spodem, až se to přejí. Takhle dopadl Moore, Miller, Mignola, Moebius, a teď Jodo. Chtělo by to nabízet širší paletu. Na každého Joda se nabízí další zajímavá Francie, např. ta o které tu často píše Gmork.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 23.5.2020 | Velká kniha komiksů z časopisů Větrník a Pionýr

Vcelku jsem spokojený s danou sbírkou, ale je to prostě cílené na děti a mám k tomu už dospěláckou optiku, proto z toho nebudu nikdy nijak zvlášť odvařený, nicméně se mi to coby komiksákovi moc líbí a ta komiksová historie u nás je velmi zajímavá. První tří příběhy mě moc nechytly a opravdu vévodí Nemo, který už je ale novějším čtenářům znám ze sbírky Miloše Nováka a tam je daleko lépe zmáknutá. Kresba mi paradoxně ale zase více sedla od Hrdiny, byla taková čitelnější. Bohužel příběhy dostávají na zadek od textového balastu, nevím doteď proč je to prokládané panely s čistým textem, kresba pak nedostane pořádně vyniknout. Gorgony mi sedl, ale Novák mi tu přijde slabší a navíc nechápu, proč nebyl v nové sbírce. Ty klubácké a dobrodružné dětské komiksy mě vcelku bavily a jednoznačně vévodí Schek. Černý vlk byl zase solidní western, ale kresbou mě nijak zvlášť neoslovil, nicméně je fakt vidět ta Francie. No a nakonec tu máme Sherlocka Holmese. Za mě paráda, i když mi obecně Bornova kresba nesedí, zvlášť v komiksu, ale nějakou záhadou mi to prostě sedlo a já dostal solidní příběhy, zkratkovité, nicméně dostačující. Takže, za mě velká spokojenost, ale není to pro mě totální terno. Proto dávám 4 hvězdy.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 22.5.2020 | Černá palice: Z temných koutů Spiral City

Jednoznačně nejslabší kniha ze série (z těch co vyšly u nás). Příběhy, ač milé a dobře napsané a nakreslené, jsou opravdu zkratkovité a přijde mi to spíš jako rozehrávka na něco většího v dalších knihách - doufám, že se nemýlím. Cthu-lojzička pobavila, ale chtělo by to větší prostor, tak i tady opět doufám ve větší roli v dalších příbězích. Kresbě nemůžu nic vytknout, ale to nestačí na něco pořádného v hodnocení. 76 stran komiksu a zbytek encyklopedie postav, bez které bych se klidně obešel. Nicméně, máme to tu a holt, kdo chce číst Černou palici komplet, musí si projít i těmito kraťasy a antologiemi. S knihou jsem spokojený opravdu napůl.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 20.5.2020 | Papež ukrutný

Nevim nevim, 750-800 mi prijde proste moc. Navic podobne dlouhe od arga staly jeste do nedavna 600. Do toho podle jejich posledni zpravy snizilo argo naklady na polovinu. No nic, takhle se delaji penize. Jeste by to chtelo nejakou chybu at mame za par let raritku. Co to bude letos, zase bez bublin, chybejici stranka, odlepovaci obalka...

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 9.5.2020 | Marvel - Co jste neměli vědět o komiksovém zázraku

Dobrá kniha, určitě nutnost si to přečíst, pokud vás bere mainstream a popkultura. Kdo je na underground a celkově neholduje americkému komiksu, tak mu tohle nic neřekne, spíš ho to ještě víc odradí od jakékoliv četby supráků. Kniha je dobrá v tom, že vám dá nějaký ucelený příběh o Marvelu od A do Z. Chytnete se a dobře vás uvedou do historického kontextu a zlatá éra tu je pěkně vykreslená. Co mi na knize vadí je, že je místy tendenční a o určitých lidech a bodech nemluví, nebo na ně nebere takový zřetel, viz britská invaze a Watchmen. Přijde mi, že se podle daných částí řeší vždycky jedno dané téma, buď je to samý Kirby, Kirby, Kirby, nebo pak zase Ditko a Adams, pak zase Claremont, Englehart a Byrne, pak zase McFarlane, Larsen a Lee - a na to pak nabalují firemní a mimofiremní dění. Kniha má další nevýhodu v podobě nadužívání pojmů a čísel. Kolikrát mi přišlo, že se sice doba měnila, ale jako bych četl něco pořád dokola, akorát v jiné době a s jinými čísly. Celkově mi to občas splývalo a mátlo mě to. Poslední taková věc co mi nesedla byla samotná délka knihy, zkrátit to min. o 150 stran, držet se víc o čem to bylo, než nám předkládat fakta a nudná čísla. Nicméně tato negativa je ta mínus 1 hvězda. Jinak proti knize nic nemám, četlo se to dobře a bavilo mě to, a samozřejmě obohatilo. Stan Lee tam měl poměrně rozporuplnou úlohu a přiznám se, dost těžko ji dokážu pojmout a pochopit, o čem to teda bylo, co teda fakt dělal a jak teda? Pak mě zaujalo, jak to teda bylo s těmi filmy. Ono se tam o něčem psalo, ale ve finále mi přišlo, že to jaksi vyšumělo, a bylo to v knize jen proto, aby to tam bylo. Navíc mi vynechali mé oblíbené 90-ové animáky TAS. Ale jinak jako ok, určitě to stojí za přečtení a došlo mi, že Marvel už je od počátku jedna velká potápějící se loď, kterou už ani Disney nespasí, ale já jsem optimista, a třeba dojde ke změně.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 7.5.2020 | Před Strážci: Ozymandias / Karmínový korzár (pevná vazba)

Tohle mi asi přijde jako nejsilnější kniha ze všech 4 a přitom je vlastně rozmělněná. Ozymandias je klasická série, naštěstí o 6 sešitech, ale Korzár vycházel po 2 stranách v sešitech všech Před Strážců a Dolarový Bill je fakt jednohubka, která zase jen nastřelí něco, ale ve finále nic extra, i co se kresby týče. Přesto všechno mi tato kniha opravdu nejlíp četla. Ozymandias mi je i nejvíc blízká postava a do toho ta úchvatná kresba Jae Leeho. Korzár je sice rozmělněný svým vydávacím stylem, ale nějak to ve finále funguje a je to velmi drsný a hustý příběh. K Dolarovému Bilovi už není co extra dodat, takový ok-příběh se slušnou kresbou. Musím dát přesto 5 hvězd.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 7.5.2020 | Před Strážci: Sůva / Dr. Manhattan (pevná vazba)

Oba příběhy jsou docela silné, ale zase jsou 4 sešity málo na takové silné postavy. Naštěstí u Sůvy to až tak hrozné nebylo a příběh měl dobrý spád a bavilo mě to. Dr. Manhattan mi přišel takový ve stylu, vleče se to, ale vlastně mi to nic nového neřeklo a ve finále je tam toho málo. Kresba u obou příběhů je v pohodě, u Sůvy se mi líbilo to propojení rodiny Kubertových. Moloch mi ale přišel jako totální šlápnutí vedle. Kresba otřes, takový ten moderní komiks hrající si na starý a k tomu se o Molochovi dozvíte vlastně málo a je to nahypováno výseky z jeho života, ale dohromady moc nehrají. Dávám 4 hvězdy.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 5.8.2020 23:56 | Pindárna

Maco: Hlavně dotisky jsou pro nás zatím hudba budoucnosti. Pokud dotisky budou, tak to bude opravdu jen v případě, že bude poptávka. Jak píše můj kolega, tak se bude jednat o běžnou edici dotisků. Určitě plánujeme nějakou limitovanou edici, resp. něco speciálního pro fanoušky (pochopitelně bez dotisků). Proto jsme na našich webovkách spustili soutěžní anketu, abychom si udělali nějakou představu, jaký je na určité věci názor, např. tebou zmiňované bonusy, apod. Nám jde hlavně o celkový čtenářský zážitek. Přečíst si komiks tzv. jedním dechem bez čekání několik měsíců na pokračování. Bonusy se v prvé řadě budou odvíjet od toho, zda-li to knihu nějak obohatí. Z ankety víme, že bonusy jsou vcelku kladně přijímány, ale jsou série, kde jsou bonusy pěkné a obohacující, a zase jsou série, kde jsou bonusy jen aby tam byly a nic extra nepřináší.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 4.8.2020 17:31 | Pindárna

MazeCZ: Vidíme to podobně. Za Vybírala mluví činy a po každé za ním vždy rád zajdu na Světě knih. Hlavně tam má vždy nějakého zajímavého hosta, který mi vždy podepíše nějakou tu knížku. Jen pan Šorel mi jediný pořád uniká (snad je už zdravý).
Každopádně francouzské a jiné evropské komiksy probíráme také, ale momentálně nejsou naší prioritou. Už jen tím, že je tu slušně zastoupena konkurencí, ale hlavně jde i o překlad a délku daných sérií. Jak psal můj kolega, plánujeme cca. 4 tituly ročně, což pro nás znamená vydat něco obsáhlého. Krátké komiksy nebo série neopomíjíme, ale to je další úroveň, kterou budeme řešit až ve správnou dobu. Pro nás je v tuto chvíli důležitý náš kodex, na kterém jsme se jednohlasně usnesli a touto cestou chceme vstoupit na komiksový trh. Bylo to tu několikrát řečeno, našli jsme díru na trhu, kterou chceme využít. Náš záměr je obohatit český knižní / komiksový trh dalšími tituly, které tu prostě chybí. Je to opravdu tak prosté, jak to všude uvádíme. No a lhali bychom, když budeme tvrdit, že si nechceme splnit svůj nerdský sen - vydat komiks.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 4.8.2020 15:55 | Pindárna

No, na Vybíralovy komiksy se moc těším. Vždycky něčím překvapí a jde mi pěkně na ruku :-). Hlavně mám rád ty jeho české reedice. Snad zase něco vydá po těch dvou avizovaných.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 4.8.2020 13:56 | Pindárna

Darker: děkujeme.
Ostatní: děkujeme i vám za podporu a za podnětně příspěvky.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 3.8.2020 18:06 | Pindárna

Walome: děkuji za příspěvek.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 30.7.2020 23:51 | Pindárna

Hawwwran: sešitový, resp. se budeme snažit zachovat takový formát, který je vám z nám z anglických tpb / hc.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 30.7.2020 16:29 | Pindárna

Draco: Je to naše rozhodnutí, ke kterému jsme dospěli po dlouhé úvaze. Ber to tak, jak to je, prosím. Na Facebooku jsi napsala jasně, co si o tom myslíš. Tím, že o tom budeš dokola psát, se to mávnutím proutku nezmění. Prostě to tak je, my to máme jasně nastavené. Tobě přijde kodex dětinský, nám ne. Jsem ale rád, že jsi naše stránky prošla a vyjádřila se k tomu. Můžeš nám věřit, že tomu věnujeme maximální péči a dáváme do toho maximum. Věřím, že Tě nezklameme :-).

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 30.7.2020 14:30 | Pindárna

Je z ceho vybirat, az jsem se divil, kolik veci jsem do te doby neznal, resp my vsichni. Moc se tesim na cely pracovni proces.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 30.7.2020 13:14 | Pindárna

Ano, mame "velmi ostre" diskuse kde se vse dukladne projednava 🙂. Chceme byt vzdy za jedno a vydavat komiksy, na ktere muzeme byt hrdi, jak my a vy ctenari, tak i sami autori.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 30.7.2020 10:38 | Pindárna

Gmork: diky za zajimave tipy. Mame podobny vkus u urcitych serii 😉.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 9.8.2020 00:07
Komentáře u comicsů: 820
Hodnocení comicsů: 823
Příspěvků ve foru: 185

Sbírka (z CDB)

Četl: 1041 (cca 367282 Kč)
Má: 313 (cca 144887 Kč)
Chce: neveřejné
Shání: neveřejné
Nabízí: neveřejné