Darth Raelchi

Darth Raelchi

Jméno: Karel Chladil
Email: charlie.thejedi@seznam.cz

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 15.12.2018 | Šinkl a jeho velká síla

Šinkl je bezvadný komiks a tam, kde to nejdřív působilo jako conanovská verze Pána prstenů, se z toho nakonec vyklubalo něco zcela naprosto odlišného. Ani se nedá říct, zda-li je to fantasy nebo "historický" příběh. Co my víme, jak to bylo tenkrát před "x" lety... Přesah na konci je vynikající a do poslední stránky by mě to nenapadlo. Příběh by byl tuctový, kdyby končil dobře, nebo kdyby to Šinkl přežil (sorry za spoiler). Jenže takhle to dostává úplně jiný rozměr a díky tomu je to nadčasový příběh k zamyšlení a hlavně na přemýšlení. Spousta lidí považuje Thorgala za pilíř Rosińského tvorby, díky Šinklovi si ale nejsem zcela jist. Kresba je mnohem propracovanější a možná za to může černobílá, díky které se kreslíř musel "víc snažit" - ne, že by to u jiných děl nedělal, ale asi mě chápete. Četl jsem i jeho rané příběhy z Relaxu a ten vývoj je až neuvěřitelný. Rosiński je jeden z mála kreslířů, u kterých vidíte vývoj a změnu stylu v průběhu jeho života. Klobou dolů.

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 11.12.2018 | Pochmurný kraj #02: Zrcadlení

Velmi zajímavé, velmi dobré, velmi napínavé a velmi přímočaré. Jedničku jsem dal znovu a je to fakt rychlost při četbě. Tak zajímavě dávkované napětí a v takovém sledu, přitom vnímáte i tu kresbu. To umí málokterý komiks. Dvojka není o nic horší, ba naopak. Naprosto jiné pozadí a tématika a z hlavní hrdinky se v podstatě stává vedlejší postava do doby, než... No přečtěte si to. Horor nebo pohádka - to ať každý posoudí sám. Každopádně přituhuje a běsů přibývá. Drsnější a epičtější. Více se nám poodkrývá a více se dozvídáme, kolik tam toho je a kolik toho vlastně (ne)víme. Najednou to není tak jednoznačné a vše je malinko jinak. Naprosto nemám páru, kdo Ema je a jak se bude nadále ubírat. V Knize 1 to šlo odhadnout, tady nikoliv. Jsem zvědav, jak to bude dál. Knížek není málo a celý vesmír Harrow County mě začíná moc a moc brát + Harrow County nápis na začátku každé kapitoly ve dvojstraně je prostě boží.

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 10.12.2018 | Poslední Incal (paperback)

Fakt bída. Přijde mi to koncepčně jako Incal, ale jakoby / rádoby v novém hávu pro nové čtenáře - prostě moderně. To, co fungovalo v Incalu, tady nefunguje. Přidat logiku věcem a postavám v Incalu precizně funguje, tady je to nedotažené a nedopracované, zkrátka nárys a nástřel čehosi, ale pak chybí ona pomyslná koncovka. V podstatě nevím o čem to je. Z ničeho nic jakýsi virus, to ještě chápu, ale pobírat logiku věcí v ději po mě chce Jodorowsky nějak moc rychle. Přitom se tam pomalu nic neděje a spousta sekvencí je mezi sebou propletena jen, abychom věděli, že tam nějaká je. Po Incalu je příběhově docela dobře rozjetá, ale konec prostě chybí a je to teda jeden z mnoha vesmírů - budiž. Kresba se mi ale fakt nelíbila. Moebius to je, ale ten koloring je fakt děsnej a upírá mí od zážitku. Jakoby někdo vyfotil nebo nakreslil, že vidí plátno s pozadím a dalšími věcmi a postavy jsou jakoby před tím plátnem v 3D. Strašně nepřirozeně to působí. Poslední Incal, pravda, má lepší kresbu a daleko více propracovanou a detailnější. Svět se lépe chápe a orientuje v něm, ale stylem, jakým chce Jodo, abychom četli mi nedovolí si to pořádně vychutnat a hází mě z jedné scény do druhé. Nejsem teleman a nepotřebuji to takhle. Chci se nechat lépe vést. Poslední Incal mi nesedl a snad to spraví další čtení a to doufám bude v době, kdy už vyjde i Před Incalem. CRWI děkuji za to, že to nakonec vydali. Do Před Incalu půjdu tak jako tak a ničeho nelituji. Aspoň mám dalšího Ladrönna. Přesto průměr 3 hvězdy.

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 5.12.2018 | Iko #1

A ve slainovi mame jeste ukko a je to komplet

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 4.12.2018 | Asgard

Ja jedu intuitivne a pres dojmy a tri hvezdy je u meproste stred alias prumer a 4 davam kdyz je tam neco co mi nerika jo to je ono a uz sedim na prdeli a 5 mam kdyz jsem proste spokojenej se vsim a prvky mi hraji a souzni

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 2.12.2018 | Krakatit

Tohle je o poznání propracovanější kresba, oproti Válce s mloky aj. Pravda, silně to připomíná film, ale kresba je vyzrálá a dospěláčtější. Daleko méně jsem se ztrácel a paradoxně jsem si to více užil, než když jsem četl předlohu. Dokonce mi i pár věcí víc došlo. V knize to tolik nevyniklo. Kniha jako taková se mi nelíbí, ale komiks to celé napravuje. Nechápejte mě špatně, nápad a myšlenka jsou super, ale kniha se mi blbě četla. Komiks je příjemný, odsýpá a naprosto jasně vystihuje podstatu. Snad jen jediná pasáž mi trochu nedávala smysl a to je střih na ten večírek. Délka komiksu výrazně prospěla a jediné co mi vadí, celkově na komiksech Jana Štěpánka, jsou mizerné informace o něm a jeho tvorbě od vydavatelů. Žádné info, roky vydání, edice, nic. Prostě nuda a opravdu nevím, kdy byl Krakatit vytvořen. Pochopil jsem, že je to asi nová věc, ale fakt nevím. Není to jednoznačné. XYZ, Plus a Josef Vybíral dělají daleko lepší ediční práci a ostatní by se z nich měli poučit! Jinak jsem spokojený a dávám 4 hvězdy.

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 2.12.2018 | Válka s Mloky

Příjemný návrat do mládí. Ještě si pořád pamatuji, jak jsem to občas četl v nějakém časopise, asi Ábíčko, ale už si po těch letech nejsem jist. Tenkrát mi to přišlo senzační, dnes už je to pro mě retro, nota bene že už jsem četl i předlohu. Komiks je příjemně nakreslený, ale přijde mi svou povahou cílený na dětské publikum. Zkratkovité vyznění myšlenek a informací, kresba má ráz karikatury, přitom to tak nevyznívá - což je samozřejmě dobře. Jako dítě se s tím člověk vhodně seznámí a navnadí ho to číst předlohu. Pro mě je to dobrá připomínka - shrnutí. Je vidět, že pan Štěpánek rovněž zápasil s prostorem, kterého se mu nedostávalo při tvorbě. Omezený počet stran holt vydá za své a dnes by mu určitě dali mnohem víc prostoru. V tom jsme trochu pokročili za ta komiksová léta. Za mě příjemné na 4 hvězdy.

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 1.12.2018 | Tomb Raider Archivy S.4

Asi nejslabší ze všech Archivů, ale pořád na vysoké kvalitě a způsob vydání z toho nedělá průměr. Tady díky Dark Horse Comics a samozřejmě pak i naším v Comics Centrum. Hlavní série Journeys není vyloženě blbá, ale dost blbě se chápe hlavní dějová linie natáhla přes oněch 12 sešitů, až někde za půlkou jsem nějak začal vnímat "vocogou". CHtělo by to více dotáhnout pozadí a reálie příběhu. Navíc, kresba není můj šálek, ale dalo se to a bylo to docela příjemné počteníčko ve finále, taková oddychovka. U hlavní série jsem se občas zapotil více (na poměry Tomb Raideru). Dílčí speciály a oneshoty už jsou kolísavé kvality a první sešity jsou dobré pro připomenutí si krásných 51 sešitů od Top Cow - příjemný a slušně odvedený návrat. Oneshoty už jsou tak někde napůl, některé dobré, některé nic moc, přesto je to Tomb Raider a čte se to dobře a od čtenáře to nechce nic náročného, prostě se pobavit. Joe Jusko a jeho příběh má velmi zajímavou a netypickou kresbu a svým způsobem mi připomíná Alexe Rosse a někdy i Dell'Otta, akorát že není tak statický a více znázorňuje akci - celkově dobré, ale jinak nic extra. Zachraňuje to humor mezi Chasem a Larou a kresba (je pěkná, ale...). Šeherezáda je opravdu asi nejzajímavější. Svou povahou, příběhem a vyzněním je paradoxně nejméně nereálná. Když si pomyslím svět tam někde mezi, tak ta logika tam je a sedí to, a že je to Billy Tan bych skoro vůbec neřekl! Příběh je zajímavý, takový mix moderní a středověké fikce - střet civilizací, střet epoch, střed starého a nového. Vše zapadá, akorát to nemá takovou údernost, možná to roztáhnout na víc sešitů a trochu se věnovat reáliím světa démona. Další příběhy už jsou příjemná zpestření a fungují. V Přepadení je to takové tuctové a kresba není vždy dobře povedená, nicméně určité záběry na Laru a její bujné poprsí potěší kolikrát víc než dost. Celkově jsem spokojen s celou edicí a dávám 4 hvězdy.

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 1.12.2018 | Znovuzrození hrdinů DC: Aquaman #01: Pád do hlubin (paperback)

Konečně nějaká zajímavá změna na poli DC superhrdinů. Už jenom tím, že to je postava, která u nás samostatně ještě nevyšla a vždy spíš hrála druhé housle v JLA, pro mě znamená, že si zaslouží speciální pozornost. A hele, ono to nedopadlo blbě. Příběh je příjemně akční a vtrhnete s nádechem prvních stran hned do víru vášní a událostí. Proč ne. Rebirth Special jako jeden z mála nevyžaduje až tak zvýšenou pozornost nad starými story arcy a samotný 6-sešitový příběh má logiku a odsýpá příjemně. Black Manta na pohled poražený vystrkuje své další drápky a opět, zase to funguje. Imigrační politika a proti-imigrační tendence z příběhu jenom číší a narážka na aktuální dění v geopolitice je víc než evidentní (Dan Abnett se příjemně rozjel a ještě jsem se nepodíval, zda-li u této série vydržel nějakou řádku sešitů...). Jeden z mála příběhů, kde hlavní superhrdina dostává na frak nejen od superzáporáků, opravdu se člověk zamyslí nad jeho úmysly. Ke kresbě mám bohužel jisté výhrady a obtočení kreslířů skoro na sešit této sérii moc neprospělo, resp. Brad Walker fajn (leeovská kresba styl, proč ne), Scot Eaton je znám z Marvelu a funguje, Oscar Jimenez taky jde, ale ten poslední Philippe Briones je fakt děs na něj čumět. Kresba je jak Lee mixlý Francií a nefunguje to. Obličeje jak z modelíny, proporce těla, hlavně Mery, jak kdyby měly vlastní fyzikální zákony. Naprosto disproporční. Tenhle komiks (story arc) si zaslouží pořádného kreslíře a ne stádo urvané ze řetězu! Jeden z těch tří kdyby to byl, tak to bohatě stačí. Nechápu tuhle politiku a smysl. Kdyby to bylo co story arc, to kreslíř, budiž, ale takhle, mi to jen kazí příjemný zážitek z četby. K samotné edici, musím vychválit práci BBartu, za prvé vydali komiks před uvedení filmu do kin, dále opravdu oceňuji číslování stránek, a za třetí, bonusy jsou príma a jsem rád, že je tam BBart nechal. Za mě dobrá práce, akorát kresba to sráží dolů.

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 26.11.2018 | Legendy o Myší hlídce #02

Měl jsem tu čest napsat prvních pár řádek na tuto knihu v rámci Fanoušci fanouškům a nebudu se zde opakovat. Vše si lze přečíst na Facebooku nakladatelství. S odstupem času tuto antologii pořád vnímám kladně a jak se mi tak hezky uležela, přijde mi daleko vyzrálejší než první Legendy. Petersen si je více jist, jakým směrem se budou ubírat jeho myšičky a myslím si, že o nich ještě uslyšíme. Série je to opravdu pěkná a není to typická polidštěná myš. Je to myš se vším co k tomu patří. Já jsem nadšený pořád a líbí se mi na této sérii všechno. Jen tak dál a vydávejte ji prosím. A taky pište a kreslete pane Petersene.
PS: všechny příběhy stojí za to, ale u mě opravdu vedou zároveň ty, které vychválila i Rudolfa ;-)

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 16.11.2018 12:41 | Slevy, výprodeje, bazary

Sbírá někdo komiksy HALO? Chci je prodat - mám skoro všechny

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 17.10.2018 20:21 | * Připomínky a návrhy

zdravím, budete dávat i do databáze komiks Odysseus od Šorela a Petráčka? http://www.albatrosmedia.cz/tituly/37604153/vzpoura-mozku-3-odysseus-komiks/

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 30.9.2018 12:58 | * Připomínky a návrhy

Malá poznámka k DCKK Wonder Woman: oči Gorgony. Ten bonusový sešit není z Volume 1 - to by byl z 50. let. Je to z Volume 2. Šlo by to poupravit? http://dc.wikia.com/wiki/Wonder_Woman_Vol_2_92

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 30.8.2018 07:41 | * Připomínky a návrhy

Podařilo se mi zkompletovat roky vydání komiksů Jana Štěpánka, možná někde bude chybka, u některých komiksů je někdy nejasnost, ale řádově se jedná o 1 rok, snad to pomůže.
Ostrov pokladů (1996-1998)
Bezhlavý jezdec (1989-1990)
Prečo (1991)
Cesta kolem světa za 80 dní (1991)
Vetřelci (1996)
Strašidlo Cantervillské (1991)
Poslední vůle (1997)
Hadí rod (1991)
Akce Darwin (1994)
Výkupné za rudého náčelníka (1990)
Tulácká pohádka (1989)
K. O. (1992)
Osobní magnetismus (1998)
Čas na útěk (2003)

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 18.6.2018 21:47 | * Připomínky a návrhy

To Fry: jéé sorry, už jsem to poslal tobě. Pošlu i blackJagovi. Díky za tip

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 18.6.2018 21:10 | * Připomínky a návrhy

To Zack: je to to druhý. Jeho komiksy vycházely různé po časopisech, které jsem zmiňoval a jeho kamarád Jóna (Avalon) to vydal na vlastní náklady, ale jak se s tím dál naložilo, to ví jen sám autor a vydavatel. ISBN to nemá, ale edičně je to srovnatelné s Ryvolovým SNEM a jinými komiksy tohoto typu. Každopádně je to "známá" věc a jak jsem psal, zmínka je o něm i v té encyklopedii českého komiksu. Opravdu to není nějaká kravina nebo něco takového. Na jeho webovkách toho je docela dost. Rád bych ho dostal do povědomí, protože jeho komiksy jsou fakt skvělé a vtipné. Kam mám poslat skeny? Děkuji pánové.

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 17.6.2018 05:31 | * Připomínky a návrhy

Měl bych dotaz na admina. Je možné, aby do této databáze byla přidána sbírka Šeré zjevy (http://www.zjev.cz/obr/kniha.jpg) českého kreslíře Bilíčka (Jaromír Frič)? České DIY vydání mám doma a je to opravdu kus české komiksové historie. Jeho komiksy vycházely v různých trampských a zahrádkářských časopisech aj. a je to opravdu krásné a vtipné. Podklady bych dodal, včetně skenů, ale nemám profi vybavení. Tady je jeho webová stránka: http://www.zjev.cz, jsou tam i komiksy ve sbírce nevydané. Dokonce by se i měl objevovat ve sbírce Dějiny československého komiksu 20. století. Děkuji

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 5.5.2018 07:33 | * Připomínky a návrhy

Fry: tomu rozumím, ale opravdu jsou tam 3 příběhy.

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 4.5.2018 21:32 | * Připomínky a návrhy

K Mývalovi Rocketovi v NHM je uváděno, že obsahuje tyto příběhy.... jsou tam dva, ale v knize jsou tři, tady je přesný název toho třetího: The Incredible Hulk vol 1 issue 271 - Kdesi v černých dírách Siria Major žil mladík jménem Rocket! (asi píšete jen ten název, ale jen pro přesnost). Děkuji, Darth Raelchi

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 19.4.2018 18:48 | * Připomínky a návrhy

Nová Modrá Crew má špatné číslování. Jedná se o 7. díl ne 6. Děkuji, Darth Raelchi

Aktivita

Naposledy přihlášen: 15.12.2018 18:57
Komentáře u comicsů: 501
Hodnocení comicsů: 503
Příspěvků ve foru: 18

Sbírka (z CDB)

Četl: 747 (cca 239537 Kč)
Má: 391 (cca 138947 Kč)
Chce: neveřejné
Shání: neveřejné
Nabízí: neveřejné