Darth Raelchi [mecenáš]

Darth Raelchi

Jméno: Karel Chladil
Email: charlie.thejedi@seznam.cz

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 23.5.2020 | Papež ukrutný (limitovaná edice)

Co se mi honilo hlavou po celou dobu četby, byla otázka proč to všechno. Ano, někdo by mohl namítat, že něco podobného jak Borgia, jenže Borgiové jsou opředeny pikantostmi obecně a za druhé jednou stačí, tak proč tu mít něco podobného. Navíc, co mi tím chtěl autor říct? Jestli to je o odmítání kultu vyvoleného, nebo smíření se svou podstatou, je opravdu nutné touto formou? To mi právě nedá. Vizuálně je to skvělé, poměr drsných scén mi přijde vyvážený, i když jistá účelovost se nabízí. Do toho to je zase o jiné postavě, historický následující, ale proč to všechno. Proč Della Rovere? Proč ukazovat, že ohnul vše co má pindíka? Proč tam rvát Michelangela, Raphaella. Proč tam ukazovat Macchiavelliho obklopeného macatými ženami? Jestli nám chce Jodo zase ukázat variaci na úpadek a prohnilosti katolické církve a jejího úřadu, tak znovu, už tu byla Borgia a ta byla někde úplně jinde, než toto, tak proč toto a proč teď? Jedná se o poměrně aktuální komiks a to je snad jediné, co v tom vidím. Krásná moderní kresba, velmi zajímavě a poutavě znázorněná dobová Itálie, ale to je všechno. Motivy, děj, téma už je provařené a nezajímá mě to, jak kdysi. Do toho mám pocit, že Jodo už se tu okoukal. Přijde mi, že vše, co poslední dobou od něj vychází má pořád stejný ráz a já se nedovídám nic nového. Plus je, že se obecně obklopuje kvalitními kreslíři a to je snad důvod, proč ho beru. To je asi ta přidaná hodnota. Nicméně dalšího Joda už budu fakt zvažovat. Přesto všechno, dávám 4 hvězdy. Na 5 mi k tomu něco chybí.
PS: nevím, jak je to v jiných zemích, ale přijde mi, že to je asi český monopol, když se u nás něco chytne tak se to sem rve horem spodem, až se to přejí. Takhle dopadl Moore, Miller, Mignola, Moebius, a teď Jodo. Chtělo by to nabízet širší paletu. Na každého Joda se nabízí další zajímavá Francie, např. ta o které tu často píše Gmork.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 23.5.2020 | Velká kniha komiksů z časopisů Větrník a Pionýr

Vcelku jsem spokojený s danou sbírkou, ale je to prostě cílené na děti a mám k tomu už dospěláckou optiku, proto z toho nebudu nikdy nijak zvlášť odvařený, nicméně se mi to coby komiksákovi moc líbí a ta komiksová historie u nás je velmi zajímavá. První tří příběhy mě moc nechytly a opravdu vévodí Nemo, který už je ale novějším čtenářům znám ze sbírky Miloše Nováka a tam je daleko lépe zmáknutá. Kresba mi paradoxně ale zase více sedla od Hrdiny, byla taková čitelnější. Bohužel příběhy dostávají na zadek od textového balastu, nevím doteď proč je to prokládané panely s čistým textem, kresba pak nedostane pořádně vyniknout. Gorgony mi sedl, ale Novák mi tu přijde slabší a navíc nechápu, proč nebyl v nové sbírce. Ty klubácké a dobrodružné dětské komiksy mě vcelku bavily a jednoznačně vévodí Schek. Černý vlk byl zase solidní western, ale kresbou mě nijak zvlášť neoslovil, nicméně je fakt vidět ta Francie. No a nakonec tu máme Sherlocka Holmese. Za mě paráda, i když mi obecně Bornova kresba nesedí, zvlášť v komiksu, ale nějakou záhadou mi to prostě sedlo a já dostal solidní příběhy, zkratkovité, nicméně dostačující. Takže, za mě velká spokojenost, ale není to pro mě totální terno. Proto dávám 4 hvězdy.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 22.5.2020 | Černá palice: Z temných koutů Spiral City

Jednoznačně nejslabší kniha ze série (z těch co vyšly u nás). Příběhy, ač milé a dobře napsané a nakreslené, jsou opravdu zkratkovité a přijde mi to spíš jako rozehrávka na něco většího v dalších knihách - doufám, že se nemýlím. Cthu-lojzička pobavila, ale chtělo by to větší prostor, tak i tady opět doufám ve větší roli v dalších příbězích. Kresbě nemůžu nic vytknout, ale to nestačí na něco pořádného v hodnocení. 76 stran komiksu a zbytek encyklopedie postav, bez které bych se klidně obešel. Nicméně, máme to tu a holt, kdo chce číst Černou palici komplet, musí si projít i těmito kraťasy a antologiemi. S knihou jsem spokojený opravdu napůl.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 20.5.2020 | Papež ukrutný

Nevim nevim, 750-800 mi prijde proste moc. Navic podobne dlouhe od arga staly jeste do nedavna 600. Do toho podle jejich posledni zpravy snizilo argo naklady na polovinu. No nic, takhle se delaji penize. Jeste by to chtelo nejakou chybu at mame za par let raritku. Co to bude letos, zase bez bublin, chybejici stranka, odlepovaci obalka...

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 9.5.2020 | Marvel - Co jste neměli vědět o komiksovém zázraku

Dobrá kniha, určitě nutnost si to přečíst, pokud vás bere mainstream a popkultura. Kdo je na underground a celkově neholduje americkému komiksu, tak mu tohle nic neřekne, spíš ho to ještě víc odradí od jakékoliv četby supráků. Kniha je dobrá v tom, že vám dá nějaký ucelený příběh o Marvelu od A do Z. Chytnete se a dobře vás uvedou do historického kontextu a zlatá éra tu je pěkně vykreslená. Co mi na knize vadí je, že je místy tendenční a o určitých lidech a bodech nemluví, nebo na ně nebere takový zřetel, viz britská invaze a Watchmen. Přijde mi, že se podle daných částí řeší vždycky jedno dané téma, buď je to samý Kirby, Kirby, Kirby, nebo pak zase Ditko a Adams, pak zase Claremont, Englehart a Byrne, pak zase McFarlane, Larsen a Lee - a na to pak nabalují firemní a mimofiremní dění. Kniha má další nevýhodu v podobě nadužívání pojmů a čísel. Kolikrát mi přišlo, že se sice doba měnila, ale jako bych četl něco pořád dokola, akorát v jiné době a s jinými čísly. Celkově mi to občas splývalo a mátlo mě to. Poslední taková věc co mi nesedla byla samotná délka knihy, zkrátit to min. o 150 stran, držet se víc o čem to bylo, než nám předkládat fakta a nudná čísla. Nicméně tato negativa je ta mínus 1 hvězda. Jinak proti knize nic nemám, četlo se to dobře a bavilo mě to, a samozřejmě obohatilo. Stan Lee tam měl poměrně rozporuplnou úlohu a přiznám se, dost těžko ji dokážu pojmout a pochopit, o čem to teda bylo, co teda fakt dělal a jak teda? Pak mě zaujalo, jak to teda bylo s těmi filmy. Ono se tam o něčem psalo, ale ve finále mi přišlo, že to jaksi vyšumělo, a bylo to v knize jen proto, aby to tam bylo. Navíc mi vynechali mé oblíbené 90-ové animáky TAS. Ale jinak jako ok, určitě to stojí za přečtení a došlo mi, že Marvel už je od počátku jedna velká potápějící se loď, kterou už ani Disney nespasí, ale já jsem optimista, a třeba dojde ke změně.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 7.5.2020 | Před Strážci: Ozymandias / Karmínový korzár (pevná vazba)

Tohle mi asi přijde jako nejsilnější kniha ze všech 4 a přitom je vlastně rozmělněná. Ozymandias je klasická série, naštěstí o 6 sešitech, ale Korzár vycházel po 2 stranách v sešitech všech Před Strážců a Dolarový Bill je fakt jednohubka, která zase jen nastřelí něco, ale ve finále nic extra, i co se kresby týče. Přesto všechno mi tato kniha opravdu nejlíp četla. Ozymandias mi je i nejvíc blízká postava a do toho ta úchvatná kresba Jae Leeho. Korzár je sice rozmělněný svým vydávacím stylem, ale nějak to ve finále funguje a je to velmi drsný a hustý příběh. K Dolarovému Bilovi už není co extra dodat, takový ok-příběh se slušnou kresbou. Musím dát přesto 5 hvězd.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 7.5.2020 | Před Strážci: Sůva / Dr. Manhattan (pevná vazba)

Oba příběhy jsou docela silné, ale zase jsou 4 sešity málo na takové silné postavy. Naštěstí u Sůvy to až tak hrozné nebylo a příběh měl dobrý spád a bavilo mě to. Dr. Manhattan mi přišel takový ve stylu, vleče se to, ale vlastně mi to nic nového neřeklo a ve finále je tam toho málo. Kresba u obou příběhů je v pohodě, u Sůvy se mi líbilo to propojení rodiny Kubertových. Moloch mi ale přišel jako totální šlápnutí vedle. Kresba otřes, takový ten moderní komiks hrající si na starý a k tomu se o Molochovi dozvíte vlastně málo a je to nahypováno výseky z jeho života, ale dohromady moc nehrají. Dávám 4 hvězdy.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 7.5.2020 | Před strážci: Minutemani / Hedvábný přízrak (pevná vazba)

Tohle byla moje první knížka z univerza Před Strážců a už tenkrát jsem s ní měl problém a i proto jsem se do dalších knih nehrnul. Minutemani jsou sice dobří, a i když dobře propojují moderní komiks se zlatým a stříbrným věkem, těžko si zvykám na Darwyna Cooka. Mám s jeho kresbou opravdu problém - vadí mi vážný tón a tématika v kresbě pro děti. Amanda Conner už je uchopitelnější, ale zase nemusím moc hipíky a do toho je její příběh vlastně jeden drogový úlet náctiletky a to je málo na silný příběh. Je to taková lepší 3-hvězda.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 7.5.2020 | Před strážci: Komediant / Rorschach (pevná vazba)

Nejsou to Strážci a nikdy nebudou - to je důležité si to uvědomit. S tímhle vědomím se do toho musí jít a nechat se unášet zajímavými příběhy. Opravdu se jedná v rámci celé série o zajímavý projekt, byť s ním Moore nesouhlasí, a když už rozšíření univerza, tak určitě takhle. Co je nevýhodou, ale zároveň vlastně příjemným zpestřením, je její autorská rozprostřenost. Každý autor a kreslíř přinesl něco svého do jednotlivé postavy. Tyhle dvě postavy jsou obě moc povedené a drží se ducha postav nastaveného od Moore/Gibbons. Nemám co tomu vytknout, prostě příjemné počtení, akorát na tak malém prostoru to někdy působí až moc zkratkovitě, aspoň u Rorschacha to nejvíc bije do očí. Dávám 4 hvězdy.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 7.5.2020 | Watchmen - Strážci (3. vydání)

Četl jsem to s nějakým odstupem a zjišťuji, že už mě to tak nebere, jak tenkrát. Jestli za to může fakt, že už jsem to teď četl asi po páté, nebo je to mým vývojem a růstem? Toť otázka. Každopádně se mi to pořád líbí, ale už to nemá ten wow efekt. Dám si to radši repete, ale v angličtině :-). Určitě je to nutnost si to přečíst, to mi včera došlo. Je to opravdu komiksový základ pro pochopení, resp. pro nastavení se do moderního komiksu. Ten začátek je tady. Když srovnám mladého a starého Moore, tak tady vše hraje a je čitelné. V těch nových věcech se podle mě moc plácá a točí v kruhu. Chce toho říct přehnaně moc, což u jeho starých děl neplatí.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 27.5.2020 11:40 | Srazy, cony, festivaly

Hele vážně, počítalo se sobotou, je to navíc přijatelnější i pro dojíždějící. Do toho v pondělí se jde do práce a blbě se pije, když člověk ví, že má jít druhý den do práce. Původně padla sobota a většina souhlasila, kdo nemůže, bohužel příště.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 27.5.2020 11:21 | Srazy, cony, festivaly

Já jsem pro sobotu, ale pokud to nijak nejde, neděle by také šla.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 26.5.2020 07:58 | Srazy, cony, festivaly

Ja se tez tesim

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 23.5.2020 12:04 | Srazy, cony, festivaly

I ja jako ucitel ti doporucuji sraz. U nas se naucis vic a pro zivot. 😉

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 22.5.2020 12:42 | Slevy, výprodeje, bazary

Ascender vychazi z descendera, neni to direct sequel ale operuje s vecmi a udalostmi z descendera, takze by ses mohl blbe chytat. Descender je parada.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 13.5.2020 13:41 | Slevy, výprodeje, bazary

Cp by jeste mohlo mit, slevy na omnibusy porad jsou

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 10.5.2020 06:38 | * Připomínky a návrhy

trudoš: dík, já už si to nepamatuji, mně ty řady splývají

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 9.5.2020 18:32 | * Připomínky a návrhy

25 tam není a nikdy nebyla, protože to je crossover s Darkness (tuším) a na ten Dark Horse práva nemá u těchto omnibusů. V rámci kontinuality o nic nepřijdete.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 7.5.2020 15:20 | Srazy, cony, festivaly

Pravda. To musíme domazlit.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 7.5.2020 14:55 | Srazy, cony, festivaly

A pokud budeme na zahradce u crossu, nejspis, tak koupime basu ne?

Aktivita

Naposledy přihlášen: 29.5.2020 19:32
Komentáře u comicsů: 819
Hodnocení comicsů: 822
Příspěvků ve foru: 142

Sbírka (z CDB)

Četl: 1020 (cca 356593 Kč)
Má: 375 (cca 170894 Kč)
Chce: neveřejné
Shání: neveřejné
Nabízí: neveřejné