Darth Raelchi [mecenáš]

Darth Raelchi

Jméno: Karel Chladil
Email: charlie.thejedi@seznam.cz

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 6.12.2019 | Providence

Dalamar: já to myslel ironicky s tou změnou a zákazníkem. Hon na čarodějnice samozřejmě nechci :-), tos mě špatně pochopil, ale opravdu mě fascinuje, že to nikomu nevadí, že nikdo neřekne na Argo fb, jak to není ok. Přijde mi to jako lezení do zadku. Snad se z tohohle řešení nestane precedent pro další vydavatele.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 5.12.2019 | Providence

No, koukal jsem na FB Argomiksu a nepřesvědčilo mě to ani za mák a docela koukám, jak jsou lidé klidní a ještě jsou ochotni si to i vlepovat - do komiksu za 1300!!! Doba se asi změnila a zákazník s ním. Asi nepatřím do této doby, když tvrdím, že je něco špatně. Dál už se ke kauze Argo a zmrvená Providence vyjadřovat nebudu. Kupovat to nebudu a pokud, tak v originále i s The Courtyard a Neonomicon. Mezitím snad stihnu aspoň přečíst pár lovecrafťáren - Louza v tomhle trochu pravdu. Pokud z toho něco mám mít, tak pořádně.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 5.12.2019 | James Bond - Agent 007 #01: Casino Royale

GWB: do mě "hustil" taky! :-D - ale ne, sranda, o tomhle si myslím, že bude pecka a těším se na to. Díky za supr komentář!

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 2.12.2019 | Generace 89

Další sbírka, která se špatně hodnotí. Z hlediska edice samotné a způsobu její prezentace je samozřejmě na výbornou. Prokůpek dělá čest českému komiksu. A to věřím, že tuto sbírku sestavil podle nejlepšího vědomí a svědomí. Přesto je to takové divné. Když srovnám komiksy vznikající v době socialismu, potažmo ještě před (že Vpřed), tak se nedokážu zbavit dojmu, že je doba (těsně) po revoluci naprosto neuchopitelná a rozstřelená na všechny světové strany. Kometa, Aréna, aj. - znám, ale nikdy jsem se k tomu nijak zvlášť nedostal, takže je toto v podstatě moje premiéra a už asi i chápu, proč mě to minulo. Je to dnes už prostě staré, ale i na tu dobu to zase bylo přehnaně nové, resp. snaha o to být brutálně originální a vybočovat se konvencím asi bylo heslem doby po roce '89. Naprosto neuchopitelné komiksy. Opravdu co mě bere je kresba, konkrétně- Krásný, Broschardt, Zeman, Grbavčic, Bratský, Hlavsa, Schönberg a Hanuš. Zbytek mě kresbou neuchvátil nijak významně a např. jsem se moc těšil na Komárkovou, ale z její kresby mám málo a příběh děs. Danglár je Saudek ze Slovenska, a i když je tady v této sbírce nejoriginálnější co ho znám, tak u příběhu jsem prošoupal gatě (co to jako bylo?!). To samé mi přišlo u Hypermana. Sheila je někde na pomezí, ale aspoň je vtipná. Tam spíš mezery mezi kapitolami působily jak pěst na oko a já se tak ztrácel. Bof je docela ok, jen mě nesedlo to médium. V jiných příbězích mi sedí víc. Conan to samé. Na první dobrou to vypadá dobře a conanovsky, ale při bližším čtení mi začala vadit karikaturizace Conana, resp. ty jeho oči a grimasy. Celé to šlo do kopru. Scenáristicky to bylo horší. V podstatě mi hlavu a patu dávaly tyto příběhy- Flip, Kirri, Rocky Raccoon, Mise lásky a Dračí let (Přízrak napůl, je překombinovaný a tudíž mate na tak krátkém prostoru). Zbytek děs a hrůza. Utrpení to číst. Bílá hůl je třeba ok, ale je to všechno tak smrsknuté, že se člověk ztrácí a skáče se z jednoho do druhého. Konec staré struktury a Black Hole jsou příběhy bez textu a jde spíš o proud vědomí, tudíž se o příběhu jako takovém ani nezmiňuji a ty jsou na okraji. Kresba je u obou v cajku, jen z Krásného mám víc, z Komárkové ne (nemluvíme-li o počtu stran, to bych řekl, že v obou případech mám z nich málo). Barbaři a bohové trpí stejnou zkratkovitostí a zase se člověk ztrácí v orientaci při čtení. Přitom ta kresba jede parádně, první stránka dokonce působí epicky, mám pocit, že to je větší formát zmenšený na A4, narozdíl od dalších stran. Asi nej nej je pro mě Dračí let, ale i ten pokulhává na scénáři, který hodně očekává, že si bude čtenář domýšlet. Tohle si zaslouží delší prostor, protože kresba je bomba. Škoda jen, že z dinosaurů máme málo :-(.
Suma sumárum jsem v podstatě spokojen a já jsem moc rád, že se tím někdo zabývá. Jediné co mě mrzí, že si k tomu nemůžu udělat vztah jako v době, kdy to vycházelo. Pro mě je toto pravěk a paradoxně mě víc berou ty příběh před '89 než komiksy v této sbírce. Tam už nějak věděli, tady se hledali. Naštěstí se někteří odpíchli a fungují dnes na výbornou. Určitě si to někdy přečtu znovu, protože to uzraje a některé věci zaberou u mě jinak. Proto dávám 4 hvězdy. Za příběhy 3, ale jako celek si to zaslouží 4.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 1.12.2019 | Úžasný, fantastický, neuvěřitelný Stan Lee

Výborný přehled, resp. shrnutí, vzniku Marvelu. Je to ale i tak docela věcné a do detailu se zachází jen okrajově a to hlavně v případech, kdy se z dnešního pohledu jedná o neškodné události. Je zcela jasné, že to nebylo v některých věcech poklidné. Ať se jedná o vztah mezi šéfem a svými kreslíři, autory apod. Určitě tam bylo hodně nečekaných zvratů a ostrých slov a stopro muselo dojít k mnoha ostrým výměnám názorů za použití nadávek a urážek. Stanův život je tu prostě hezky shrnut i se svými vzestupy a pády, nejen na poli komiksovém. V tomhle je to ok. Ostatní události kolem komiksové práce jsou tu paradoxně shrnuty, aby Stan vypadal hezky. Určitě musel dělat tvrdá a i těžká manažérská rozhodnutí. Vztahy mezi ostatními lidmi byly na můj vkus moc stručné, zase to není jen o těch vztazích a třeba bude něco dalšího o Kirbym :-). Za mě je to prostě povedný komiks, který se dobře čte a dobře využívá prvky, které Colleen Doran nedělala. Ať už je to plakát, novinový výstřižek aj. Stan tam prostě působí jako pohodář a milý člověk a jestli takový byl či nebyl je mi teď jedno. Já z něj mám to dobré a ve mně nechal příjemnou stopu. Odkaz tu nechal a patří mezi velikány komiksového světu - prostě EXCELSIOR!

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 30.11.2019 | Pochmurný kraj #04: Rodokmen

Tady to kliklo a už vím, že Pochmurný kraj jo. Věřím, že další knihy budou taky dobré a že pak bude krásné finále. Fakt se na to těším. Tohle je opravdu příjemné čtení. On to v podstatě není horor, není to ani pohádka. Je to prostě takové temné, ponuré, už vím.... pochmurné. TO je to správné slovo. Samozřejmě, že žánrově by se kdekdo vyřádil a vymýšlel, ale tohle je prostě nadpřirozeno. Je to tak, není to tak? Prostě se mi to líbí a hotovo. Krásná kresba, propracovaný scénář a opravdu mě to navnadilo na další knihy. Ty předtím pobublávaly, ale tahle je jasná.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 30.11.2019 | Komiksový výběr Spider-Man #005: Utrpení

Tohle bylo fakt utrpení. Naprosto chápu některé komentáře typu, proč to tam je apod. Napadá mě jediný důvod a to asi, že se jedná o issue 1 nové série. Jiný důvod mě nenapadá. Jo a to, že redakce KvS miluje McFarlanea. Opět a budu se opakovat - pro mě je to komiksové vzdělání. Něco, co jsem trochu propásl v určitých letech. Už vidím ty vlivy pro Spawna. Je to prostě tam - Pod městem (Sub City) ty prvky má zcela evidentní. Uličky, zákoutí, špína a hnus - to je vše nezbytný amalgám pro Spawna a v podstatě nastartování Image. Přesto mi toto všechno vždycky spíš bude evokovat Krajina půlnočních stínů. Tohle mělo stát 49 kč jako promo, už z logiky věci, že to je od jedničky (nové série). McFarlane má pořád úchvatnou kresbu, ať už to je trochu komiksový dějepis nebo ne, ale scenáristicky je to plytké a nezáživné.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 28.11.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #085: Jean Greyová

Strasne roztristene a rozmelnene. Ve finale je to nejak ctive a nejak to jde, ale je to takove meh meh. Prvni pribeh je ok ale kresba je chaby pokus o rosse a fungoval by kdyby dostal vic prostoru. Naopak by to mozna melo grady, za poznanim jean greyove. Druhy pribeh je vata a jen do komiksoveho vzdelani. Kresba standard 90. Miniserie je lepsi ale porad ne a ne kliknout. Proste je to utahany a dost spatne se mi koncentrovalo a toho textu nekdy bylo az prilis. Do toho ten kontext mimo, neznam veci pred takze jsem se chytal hodne zahy. Neni to vylozene spatne, ale neni to ani na stred v ramci ctivosti.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 27.11.2019 | Rváč

Spokojenost. Je to jiné než Essex County, ale to je samozřejmě dobře. Ani jsem nepředpokládal, že by to mělo být stejné, byť se to jak naschvál nabízí, jelikož vyšly dva jeho velké tituly za sebou. Rváč má tu výhodu, že je to samostatný příběh, který má jednu ústřední dějovou linii s občasnými flashbacky. Essex County má zase prvky bildungsromanu a jede spíš na vlně rodinného dramatu. Tohle je prostě zpověď člověka, který má zašlou slávu. Daleko lépe jsem se chytal při čtení než u Essexu, víc jsem se ztotožňoval s hlavním hrdinou. Daleko lépe jsem mu rozuměl a do toho ta kresba, která už fakt má parametry kvalitního komiksu - až mě láká si přečíst Sweet Tooth. Do toho ty barvy, fakt jsem si původně myslel při letmém zkoumání, že ty kolorované stránky jsou Lemirův omyl a že to dělal, jak mu to přišlo pod ruku. Krásné dny a šťastné dny - barva, radost, bez starostí. Odstíny modré - ponurost, hnus, rutina, nuda a další. Přitom k tomu ledu a Kanadě to jaksi pasuje. Jediné co bych vytkl je závěr, který mi prostě přišel strašně sešupový. Moc rychle to skončilo, na to jak se to napětí průběžně dávkovalo a pak najednou bum a konec. Škoda, postavy na konci mohly dostat víc prostoru a i ten "souboj" mezi dvěma bijci by zvládl větší a dramatičtější entrée a finále. Tohle je fakt škoda. Jinak za mě 5 hvězd.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 27.11.2019 | Providence

TonyT: to nejspis jo.
To all: Ja chapu tu situaci a rozumim ji, ale zakaznik proste neni povinen toto brat v potaz. Dale si myslim ze prece nikdo automaticky nejde do komiksu hlavne kvuli tomu ze mu hrozi raritnost, natoz v CR. U kolosalek to brat jde, ale jsme maly trh. Priznam se ze pokukuji po aj verzi ale u komiksu mi slo vzdy primarne o obsah, coz Argo plni perfektne a merou vrchovatou i na ukor chyb a vad. Tohle uz mi u takoveho titulu prijde proste moc. Bouncer tam ma taky neco v obalce pro cyklus 3. Chtelo by to proste delat tu praci poradne, protoze si myslim, ze to uz neni bezna situace.
Heslo ze fanousci to ustoji, mi nestaci. Jednoho dne nemusi, to riziko na sebe bere firma. Presto mam Argo moc rad a nejdrive se na tu opravu podivam a pak se rozhodnu.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 7.12.2019 15:16 | Slevy, výprodeje, bazary

Hlavně je tam DC a Marvel a i deluxky, i HC. Je to různé. Teď tam mají ovesized absolutku od DC - Superman for Tomorrow, Lex Luthor + Joker ve slipcase absolutce. Black Dossier Ligu výjimečných tam takto mají taky. Příští týden v pondělí jdu kolem z Letňan, tak se tam otočím. Hned na to napíšu!
Draco: Fantagraphics z hlavy nedám - potřeboval bych tituly, ale mají tam dost i ne-DC/Marvel. Dark Horse tam mají málo ale něco mají. Docela tam mají hodně Vertigo.
Fimi: mají tam i omnibusy ale ty jdou rychle pryč. A pro tebe tam zase nabrali dvojku Infinity Watch ;-).

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 6.12.2019 18:17 | Slevy, výprodeje, bazary

Pristi tyden ma prijit velka zasilka komiksu z usa do budget books. Mam potvrzene ze eagle has landed. Jsem zvedavej cim prekvapi.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 6.12.2019 14:09 | * Připomínky a návrhy

Ja to asi blbe napsal jak jsem do toho zamichal ten vitr ve vrbach. Je to jak pise Toe. Prave ze je problem urcit co to presne je. Proste, komiks jako tskovy to neni. Kdyz tak poslu foto az budu doma. Jinak v pohode, ja se fakt jen ptal, uplne na tom nebaziruju 🙂.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 5.12.2019 21:27 | * Připomínky a návrhy

Aha. Už to chápu. Škoda. Mně to právě moc jako beletrie nepřijde, ale chápu ta kritéria. Díky za vysvětlení.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 4.12.2019 23:29 | * Připomínky a návrhy

Chapu chapu. Nic proti nicemu. O petersena mi az tak nejde ale asterix je srdcovka. Respektuju 😉. Chapu spravne ze asterix teda casem bude?

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 4.12.2019 23:25 | Srazy, cony, festivaly

Fry: pecka! Jsem pro. Ale pokud vetsina zvoli jinou moznost, tak nebudu delat vlny. Setkani je to oc mi jde.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 3.12.2019 21:27 | * Připomínky a návrhy

Navazuji na konverzaci se Zackem v hospodě: je možné do databáze dát i knihy jako jsou Vítr ve vrbách, 12 úkolů pro Asterixe, Tajemství kouzelného lektvaru a Jak Obelix spadl do kotle? Vím, je to už beletrie, ale přece jen, je to Asterix a Petersen. Erotický komiks a Comics stručné dějiny tu jsou také. Tak jsem si říkal, proč ne.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 1.12.2019 13:03 | Srazy, cony, festivaly

Souhlas, skvela akce. Rad zase prijdu ale petriny jsou dost z ruky a pak siroko daleko aby clovek pohledal nejakou prijemnou hospudku po 11. Jinak to tam bylo fajn. Zack cosi rikal o miraku, tak warum nicht. Diky bando! Jste skveli.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 24.11.2019 22:52 | Sběratelský klub

Rehashuju svůj vstup z FB stránky "Komiks je pro všechny", abych se podělil o zajímavý komiks, který jsem měl dnes tu čest vidět a kecat o něm:
Krátké info k dnešní akci v Globe Café and Bookstore v Pštrossově ulici (http://globebookstore.cz/event/book-reading-by-chris-jaymes/): Neskutečná pecka je ten komiks Sons of Chaos (viz: http://sonsofchaos.com/). Chris Jaymes je opravdu milý a vřelý chlapík z LA, který svou práci miluje a dělá velmi dobře.
Bohužel zásilka nedorazila na podpisovku, ale budete mít možnost si ji koupit, až dorazí, snad příští týden. Prý jim můžete napsat do kavárny mail a poprosit o rezervaci. Cena by měla být přibližná té, co je na obálce vzadu (čili 40 dolarů +/-), ale bez záruky. Počítal bych s tisícovkou minimálně. Sama kniha je kompletní souborné vydání o nějakých 200 stranách o velikosti vazby, jak známe z 300: Bitva u Thermopyl. Vydavatel je IDW Publishing a je to HC. Komiks má opravdu krásnou kresbu a vypadá celkově velmi impozantně. Byl jsem docela šokován, příjemně, že se nejedná o Antiku, ale o velmi nedávnou historii (1821, abych byl přesný). Opravdu tomu dejte šanci a dovolte dalšímu zajímavému komiksovému tvůrci se usadit u nás v Čechách. Sám jsem ho ještě do nedávna neznal, ale naprosto mě uchvátil. Fakt pecka. Rád bych i poděkoval Václavovi z Komiksových novin, s kterým bylo velmi příjemné se seznámit a který skvěle hájil českou komiksovou standartu. Věřím, že se od nich dočkáme nějakého videa. Tak upalujte nakupovat - jsou přece Vánoce!!!

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 24.11.2019 15:47 | Srazy, cony, festivaly

Jde dneska někdo na pdpisovku Sons of Chaos od Chrise Jaymese od 6? Je to v Globe Bookstore and Café v Pstrossově ulici (kousek od Lazarské a Národky). Link: http://globebookstore.cz/event/book-reading-by-chris-jaymes/ a FB: http://www.facebook.com/events/globe-bookstore-and-cafe-p%C5%A1trossova-19256/chris-jaymes-in-prague/2851340628249374/.
Tak snad tam někoho uvidím.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi KOUPÍM27.8.2018

Sháním Thorgala - Černá galéra (edice Modrá CREW) a V říši stínů (nakl. BB art). Cenu dohodou - učiňte návrh, má představa je od 200 do 400 kč.
pište prosím na: charlie.thejedi@seznam.cz
Výměna za něco je možná - něco bych měl

Aktivita

Naposledy přihlášen: 7.12.2019 21:59
Komentáře u comicsů: 687
Hodnocení comicsů: 689
Příspěvků ve foru: 44

Sbírka (z CDB)

Četl: 954 (cca 330089 Kč)
Má: 368 (cca 163125 Kč)
Chce: neveřejné
Shání: neveřejné
Nabízí: neveřejné