Darth Raelchi [mecenáš]

Darth Raelchi

Jméno: Karel Chladil
Email: charlie.thejedi@seznam.cz

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 1.4.2020 | ZOOOM #04: Hza Bažant

Jak mě nijak zvlášť Hza neoslovil a co jsem od něj četl bylo takové ok, tak tady se to změnilo. Jednak je to pár let co jsem ho četl naposledy a hlavně je tato sbírka dobře koncipovaná. Široká paleta stylů a uměleckých směrů. Opravdu zajímavé, hlavně ty obálky a artwork. Paráda. Vřele doporučuji.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 1.4.2020 | ZOOOM #03: Miloslav Havlíček

Tohle je prostě parádní edice a zaslouží si 5 hvězd. Nemám co dodat, nebýt této knihy, úplně mě mine souborné vydání od Vybírala. Tady mě Havlíček uchvátil a strašně mě to chytlo. Jen je velká škoda, že tam toho není víc, protože pan Havlíček prý má hodně co nabídnout - takže Toužimský a Moravec - tady máte další tip na artbook. I ty komiksy byly super a škoda, že se do Vybíralovy verze nedostaly. Každopádně vřele doporučuji.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 1.4.2020 | MY3

Jediné co mi vadilo bylo tempo. Strašně rychle se to četlo a tudíž to člověka nutí moc nevnímat realitu kolem sebe (myslím tím kresbu). Jinak ale je to dobrý a zajímavý počin a co mu ještě chybí je nějaké zasazení do univerza. Tři sešity s nějakým stručným vysvětlením je na tak dobře nastavený příběh málo a je to opravdu škoda. Tohle si zaslouží komplexnost a prohloubenost. Kresba je skvělá a vystihuje to tempo a myšlenku příběhu. Nápad samotný je velmi originální a dost hraje na reálnou notu a i provedení a reálie mi sedly. Za mě 4 hvězdy.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 28.3.2020 | Baltimore #06: Kult Rudého krále

Mám to dost podobně jako kluci dole, měl jsem problém se chytnout co předcházelo, resp. mi přišlo, že nás hodili do nějakého děje, který už ale dávno začal. Postupně nám sice odkrývá co vedlo obě expedice na cestu, ale to mi právě bránilo se do toho příběhu víc ponořit a užít si to, jak dřív. Kresba je dobrá, dokonce detailnější a prokreslenější, ale Stenbeck mi tam sedí víc, protože byla taková představivost podněcující. Navíc mi přišlo, že má Baltimore v menších záběrech jako by dělící čáru na obličeji. Nakonec jsem se tím krásně prokousal, četlo se to pořád dobře a ke konci mi to secvaklo víc a je evidentní, že je to rozjezd nového story arcu.
Proč Bergting nahradil Stenbecka se asi nedozvíme, možná to někdo vyštrachá, ale pro nový story arc to zase logiku má. Vizuálně je komiks pořád povedený a hltal jsem ty detaily kolem toho světa, ty mýty, legendy a tajné spolky. Kniha 6 je dobrá, ale asi mi to zapadne až vcelku nebo až to dám celé komplet rázem, přesto je to ale pořád poctivý, dobrý komiks, který stojí za to číst.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 24.3.2020 | Pochmurný kraj #05: Znjetvořec

Pořád dobré čtení. Pochmurný kraj se dobře etabloval a rozjíždí svou dráhu do prostoru. Lineární příběh zde nehledejte. Série ho patrně má, ale snad se ho dozvíme na konci. Tohle je prostě dobrá série, která každou knihou ukazuje, co všechno se děje v Harrow County. Prohlubuje se mytologie univerza a dostáváme se víc pod povrch. Co kniha to další část mozaiky. Reálie a vše s nimi související jsou temnější a pochmurnější. Hlavně se to dobře čte, až mi vadí, že jsem s každou knihou "hned" hotov a už vyhlížím další. Musím rovněž pochválit překladatelku, která si opravdu dala práci s jazykem Znjetvořce. Originál neznám, a i když mě to láká si to přečíst, dost si vystačím s českou verzí. Jedná se o vysokou kvalitu a péči, kterou CC ke svým titulům chová a je to sakra znát. Kdo s touto sérií chce začít, rozhodně by se do toho měl ponořit po hlavě a neřešit nic, nechat se prostě unášet a plout na vlnách pochmurna. Mě to zkrátka baví a je to příjemné zpestření mého komiksového bádání. Za mě 5 plných.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 21.3.2020 | Babylon Berlín

Pár německých komiksů jsem již četl, ale tohle patří do těch lepších. Nicméně mi vadila jistá dávka nepřehlednosti - kdo s kým a jak. Ztrácel jsem se občas, hlavně ve 3. kapitole. Každopádně je to ale dobrý detektivní příběh, velmi netradiční a jede na vlně doby, která byla dosti dekadentní. Jen mě mrzí, že z té dekadence tam toho moc nebylo. Kdyby toto byla jako série a měly následovat další příběhy, je toto velmi dobrý start. Celý svět i detektiv Gere je v této knize dost v kostce. Kresba je pěkná a čtivá, filmový střih se nezapře a dokáže upoutat čtenářovu pozornost. Pěkné 4 hvězdy.
PS: škoda, že u nás nevyšly tyto německé komiksy, které bych tu rád doporučil: Vasmers Bruder, Wilsberg, Kupfenhertz, Seelenfresser, a v neposlední řadě i Rohrkrepierer. První a poslední jsou velmi dobré.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 19.3.2020 | Magic The Gathering: Chandra

Karl173: ja to cetl ale to je jako plivnuti do more. To stejne nikomu nic nerekne o deji. A to ze tam napisou ze to souvisi s hernim svetem je malo a stejne nedavam. Proste mi nejde do hlavy vytvorit pribeh ktery neni schopen fungovat sam za sebe a potrebuje k tomu karticky aby to pobral. Tohle je proste velky spatny. Mam skvelej priklad: nectu a nezajima me warhammer, dostal jsem na doporuceni darkblade a ten komiks je proste super. Nepotrebuji k tomu nic, pribeh funguje i sam za sebe ale mel bych z to asi vic znat ten svet. Takze darkblade doporucuji. 😀

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 18.3.2020 | Magic The Gathering: Chandra

Tohle jako fakt ne. Kdo je cílová skupina? Proč to vlastně vyšlo, ne jen u nás? K čemu to celé je? Není tam žádná anotace, nevím jestli je to začátek příběhu nebo něčeho, nebo jestli je to příběh již v zaběhlém příběhu. Pochybuji, že se všichni chytnou. Fakt chybí anotace, nebo prostě něco, ale tohle není vina CRWE. Jen nechápu, proč to vlastně vydali. To je naprosto zbytečný komiks. Klasická fantasy mlátička s rádoby sociálním podtextem. Naprosto nevím, o čem to bylo. Furt se mlelo a mlátilo a pak zase mlelo. Divný a ujetý. Kresba obyč, mainstream. Tohle fakt ne. Asi pro skalní Magic fans.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 18.3.2020 | The Amazing Spider-Man #07: Hříchy minulosti

Tohle už bylo lepší, ale jen nemusím ty vratky starých věcí. Prostě, pořád ti kostlivci a recykláty. Každopádně se to aspoň lépe četlo a provedení bylo aspoň na velmi dobré úrovni. Jen už fakt moc nemusím ty vratky starých postav a že to nějak ovlivňuje přítomnost, retconning není vždy ideální, ale tady to ještě šlo. Naprosto parádní byla kresba. To už bylo jinde a mnohem víc mi to sedělo, než Romita ml. Dynamičnost, akce, emoce, vše ta kresba zachytila. Tady dávám 4 hvězdy.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 1.4.2020 20:04 | Sběratelský klub

Zkuste fakt ten komiks od straczynskeho Ten Grand, dve volumka a uzavrene.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 1.4.2020 16:26 | Pindárna

Ještě přidám svůj komiksový začátek. U mě to odstartovaly tyto sešity: Thorgal: Dítě hvězd, Funky Koval, pak ještě Čtyřlístek a kouzelná lampa, Ztracený svět: Jurský park #1, Pocahontas adaptace, Méďa Pusík, Mickey Mouse, Kačer Donald, Ábíčko a sem tam nějaká Mateřídouška a Ohníček. Pak na to navázaly Rychlé šípy a Svorní gambusíni a průběžně jsem si v knihovně půjčoval Želvy ninja, Asterixe, Tintina a další sešitovky co vycházely: Akta X, Spider-man a od Semicu. Takhle jsem si s tím nějak vystačil a dokompletovával Tintina a Asterixe a sem tam jsem četl nějakého Batmana, než přišel 3 a 4 ročník na gymplu, kdy jsem začal pokukovat po něčem jiném. Pak přišly Strážci a Návrat Temného rytíře, ABC speciál s Tomanem a omnibusy od BBartu a v průběhu jsem pak bral další Batmany: Rok jedna, 10 nocí KGBeasta a Dlouhý Halloween a sem tam jsem něco někde objevil, třeba magazín Crew, Modrá Crew, Thorgal, Sláine a další. Závěr mého rozšíření zavinila kniha Comics: Stručné dějiny. To mě hodně nakoplo. To jsem začal brát komiks úplně jinak a můj zájem o něj už přestal byl nadšenecký, ale jaksi profesionální. Už jsem to začal brát vážně a hodně jsem nabral z různých koutů světa. Poslední střípek mozaiky už mi pak dalo přestěhování se do Prahy, tady to komiksově mnohem více žije než u nás. Holt jsem doma. Díky Karlovi za možnost se vyjádřit.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 1.4.2020 16:12 | Sběratelský klub

Já nevím jak to brát, na jednu stranu máte pravdu a na druhou stranu... Ano, pravda je, že crwácké Hvězdy moc nešly a sám jsem na to skočil, když jsem byl rozmlsaný z Krajiny půlnočních stínů, jinak doporučuji Ten Grand. Faktem je, že kdyby se teď někdo rozhodl vydat Hvězdy po volumkách, tak by se to asi neprodávalo. Průměrný český čtenář či komiksák Straczynského spíš znát nebude a pokud ano, tak mu stejně všichni doporučí Krajinu, která je ale vyprodaná a ve finále si takový člověk řekne, že to má aspoň v ukk a nhm. Ale zase je tu přidaná hodnota, kterou máme od CC. Já prostě věřím tomu, že až si to přečtu celé, budu naprosto spokojen. Dostaneme celý příběh i se spinoffy a oneshoty, nový překlad a celkově CC dělá krásné knihy. V nejhorším, jak tu padlo, je to cenná věc, která se dá aspoň prodat za pořizovací cenu nebo i víc. V nejlepším nás to příjemně uspokojí nebo i víc. Krajina to asi nebude, ale takhle vcelku to bude prostě paráda. Proto si myslím, že neprohloupíte, když si Rising Stars koupíte. Já tomu věřím, že to bude super, a od CC nemám vůbec pochyb.
Jinak co se týče toho "kompletní dílo" apod., tak to bude vždycky oříšek. I Krajina měla být původně začátek série, která ale byla propadák a nám tak zůstal Graphic Novel a většina z nás je z toho vyřízená, ale kdyby to bylo součástí běžící série, bůhví jaké by to bylo i s Krajinou. Svého času jsem si říkal, že chci prostě uzavřený příběh bez rušení, ale když pak vidím, jak to blbě vypadá u dckk, tak jsem rád za hodně komiksů, kde ctí obálky a číslování. Působí to kompaktněji a přehledněji - aspoň mně. Navíc mě rozčiluje, že se nečíslují stránky. Takže co to teda je ten komiks, že... kam ho zařadit. USA jede na sešitech z tradičních důvodů a co jsem slyšel, tak by sami autoři nejraději tvořili kompaktní díla a v jiné velikosti. Toho se ale v mainstreamu nedočkáme a samotné sešity vždy na konci uvozují konec, takže mi nevadí, že je to v tpb odděleno obálkou sešitu a číslováním. Navíc, jak je zvykem populární věci táhnou a jede se dál. Kdejaký autor nebo vydavatel rozšiřuje svá díla o další nadstaveniny. Dobře nebo špatně? Mignola zde zmíněný je toho jasným důkazem. Sám jsem si vystačil nejprve s Hellboyem sémě zkázy, nakonec mám i komplet Hellboye a už teď pokukuji po ÚPVO. Kdyby nebylo, asi bych se nezbláznil, ale jeho existence nám zase dává víc čtiva a prohlubuje univerzum. Holt každý má své chutě a preference a podle toho čte a nakupuje. Dnes je prostě jiná doba a hodně se pracuje i s fanouškem a jak ho nejlépe uspokojit a hlavně jak nejlépe uspokojit tržby. Když to srovnám se stripovými komiksy, viz Flash Gordon, Prince Valiant anebo Little Nemo, tak tam je vidět, jak to vycházelo po týdnech bez nějaké promyšlené koncepce, až třeba po čase tam dali nějaký story arc nebo vývoj, ale dlouho nic, jen příběhy jedoucí na stejné vlně. Když to teď mám možnost číst vcelku, tak v tom vidím ten nedostatek. Je zase dobře, že se s médiem pracuje a někdo to má v hlavě srovnané, je ve finále jedno, jak moc v tom velkou roli hrají peníze nebo touha předávat, popř. mix obého. Prostě si to svou cestu najde a kvalita se po čase prověří, mezitím i to méně kvalitní obohatilo mnoho čtenářů a spousta "blbin" nás zase někam posunula. I v Francii je těžké odhadnout, kdy se jedná o celkové dílo, např. Výprava za ptákem času je ukončená ale pak stejně přišly další. Nebo jsem si teď koupil Jodorowského Sons of El Topo, už to samotné je sequel k El Topo a je to zatím ve dvou albech. Tváří se to uzavřeně, ale je dost možné, že to zase nějak doplní. Stejně jsem si to myslel o Královské krvi, a bum máme další.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 28.3.2020 12:46 | Slevy, výprodeje, bazary

Zanir nabizi na svem eshopu cestu mece 3 se 40% slevou v predobjednavce

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 28.3.2020 07:14 | Pindárna

No, já bych se o CC tak moc nebál :-), oni určitě zase s něčím přijdou. Kolikrát jsem si říkal, jo tak budou hlavně dojíždět již zaběhlé série a najednou konec roku a bum, najednou beru 75% edičáku - v podstatě vyjma mignolaverse a prosincových kolosálek. Mignola má hlavně ještě Joe Golema a teď novou sérii Mr. Higgins Comes Home, tak třeba to vydají. Hlavně mají hodně rozjetých sérií, které mají dost knih.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 27.3.2020 20:43 | Pindárna

Ja mysle darkhorse porad: conan the avenger, conan the slayer a conan: road of kings, vse ma 25 sesitu

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 27.3.2020 19:59 | Pindárna

Jeste je jeden omnibus s conanem, the conan reader. Navic neni vyloucene ze nevydaji conana v kolosalce z dalsich rad, conan slayer, road of kings, conan avenger. Nerikam ze to bude, treba to budou vydavat jenom v klasickych knizkach, ale nevyloucil bych to, hellboy kniznice 1 je taky slozena ze dvou library edition. Cc si umi vyjednat podminky, ale stejne by to bylo za dlouho. Po conan serii vydaji aaronova conana a pak jsem zvedavy jake budou dalsi knihy.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 27.3.2020 11:39 | Pindárna

JA: bez do toho, je to straczynski se svou poetikou, spis nez marvel a dc si radeji precti Krajinu pulnocnich stinu nebo Ten grand. Ano jsou tam lide se schopnostmi, ale je to specificke. Z nize vyjmenovanych je hvezdam blizsi palice, ale je to jine. Hlavne CC to vyda komplet a za slusnou cenu.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 23.3.2020 06:43 | Pindárna

Norri: bavil jsem se s panem Dortem na Black Friday, a plánují to prý vydat. Kdy, to už neříkal, ale fanoušci asi tuší.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 22.3.2020 19:38 | Pindárna

Matio: zkus ten savage sword, mne to prijde lepsi nez conan the barbarian. Jinak ma vyit u CC berserker unbound, to by mohlo uspokojit tve choutky 😉

Aktivita

Naposledy přihlášen: 4.4.2020 04:01
Komentáře u comicsů: 795
Hodnocení comicsů: 798
Příspěvků ve foru: 107

Sbírka (z CDB)

Četl: 1001 (cca 347816 Kč)
Má: 373 (cca 168666 Kč)
Chce: neveřejné
Shání: neveřejné
Nabízí: neveřejné