louza

louza
louza | 19.2.2019 | Batman: Temné vítězství #2

Dokončení příběhu o vrahovi policistů rozvíjející původní myšlenku dlouhého helloweenu, který vede do opravdu zajímavých konsekvencí, kde vrahem může být kromě původních podezřelých defakto kdokoli, kdo v Gothamu něco znamená. Nebyla vynechána jediná zásadní postava a příběh víc zapadá do klasických DC kontur. Přestože Loeb hází v jedné chvíli čtenáři celkem jasnou vějičku, přesto není do poslední chvíle jasné kdo je zahradník. Temné vítězství je v očích fanoušků ve stínu Halloweenu, ale podle mého názoru jde o hodnotnější knihu, kdy muselo být mnohem náročnější napsat ten samý příběh, jehož pointu všichni znají, úplně jiným způsobem, při zachování všech mechanismů, které původně fungovaly a překvapit čtenáře úplně stejnou fintou z naprosto jiné strany. Temné vítězství je triumf Loeba nad sebou samým.

louza
louza | 19.2.2019 | Batman: Temné vítězství #1

Příběh přímo navazující na Dlouhý Halloween stejného autora je celkem zajímavou ukázkou jak se dá vstoupit do jedné řeky dvakrát. Původní takřka čistá kriminálka jen náhodou v intencích super hrdinského střihu je tady přetavená do klasického Batmanovského kánonu a ačkoli jde o reminiscenci původní premisy, je to celé pojaté úplně jinak. Dlouhé gangsterské noir vsuvky z Halloweenu jsou tu nahrazeny klasickými baťovskými záporáky, z nichž vrah může být kdokoli...

louza
louza | 19.2.2019 | DC komiksový komplet #035: Batgirl: Rok jedna

První rok Batgirl zastihuje Batmana s už etablovaným Robinem po boku. Zajeté duo původně nechce novou společnici přijmout, ta se ale ve své přesvědčovací taktice nenechá jen tak odradit. Na rozdíl od prvního Robinova roku stejných autorů je tahle kniha stylizovaná v trošku jiném půltónu. Jde defakto o omnibus nasekaný na části po devíti sešitech, kde se Barbara Gordon postupně staví na cestu proti zločinu. Příběh není tak poplatný Batmanovskému kánonu a spíš než klasiku připomíná moderní pojetí batmanovek Jepha Loeba. Mimo jiné i velmi svérázným humorem, který zajišťuje zejména ústřední záporák Killer Moth. Autoři se s tím nepářou a je s podivem, že se něco takového dostalo do hlavní řady DCčka. Fakt jsem měl chvílemi pocit, že čtu Ennisova Hitmana. Postrach všech fastfoodů - Král ochucovač, který paralyzuje oběti svojí smrtící dijonskou omáčkou dokáže čtenáře naprosto odrovnat. Oproti očekávání zábavné perfektně odvyprávěné řemeslo. Kniha šlape ještě lépe než předchozí Robin. Fakt skvělá věc. 95%

louza
louza | 19.2.2019 | DC komiksový komplet #024: Robin: Rok jedna

Robinův moderní origin zapadá do formátu roku jedna podle Franka Millera, protože jde o čtyři delší sešity tvořící dohromady homegení příběh, který jako by z oka vypadl opěvovanému Darwynu Cookeovi. Příběh je vzhledem k podstatě postavy správně oldschoolový a je kreslený klasickou Cookeovskou cartoon kresbou. Na druhou stranu řeší opravu zásadní otázky z Robinovy a Batmanovy podstaty. A samozřejmě se do toho zamíchají klasičtí záporáci. Napsané je to parádně a čte se to perfektně. Výtečná kniha. 85%

louza
louza | 16.2.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #064: Red Hulk

Jeph Loeb je machr. Napsat zdánlivou stostránkovou marveloidní ultra fackovačku plně dostávající všem atributům fackoidní demence (přesvalení v hulky přeměnění Avengers mluvící v infinitivech jsou opravdu nápad při němž čtenáři-začátečníku nadšením popraskají uhry) a na jejím pozadí vyprávět naprosto perfektně pojatý origin Red Hulka, který má hlavu a patu a ještě se s tou přiblblou fackovačkou na popředí v kresbě ve styčných bodech prolíná, je dokonalá fucka všem facek a svalnatých koz chtivých fanouškům fádního Marvelu. Facka o které ani nebudou tušit, že přilítla. To začátek arabského Hulka je podstatně tvrdší oříšek, protože tam je to všechno myšleno vážně. Ale po dvou sešitech se situace s příchodem výborného Machine Mana stabilizuje a i Hulk ke konci celkem vtipně hláškuje, takže nakonec celkem dobrá kniha. 70%

louza
louza | 16.2.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #065: Runaways

Vaughan je komiksový G.R.R.Martin. Je mistr postav i mistr zvratů, ale taky mistr ploužení v ději. I přes perfektní premisu je to celé jen elegantně napsaná navoněná soap opera pro čtenáře co chtějí číst, aby četli. Není divu, že na to pak už nikdo nedokázal navázat. Kniha si jede hodně po své koleji a do Marvelu patří jen omylem. Vaughan pro mě nebude nikdy víc, než osmičková záležitost. Na špek mu neskáču a stejně jako u ságy mi první kniha pro představu celkem stačí, protože tohle je navržené tak, že se to může tempem postřelené invalidní stařeny vléci až do nekonečna (když se to bude prodávat). Dokonalý konzumní produkt.

louza
louza | 3.2.2019 | Modrá Crew #06 - Thorgal #09: Lukostřelci

Ze všech fajn Thorgalů je tenhle poněkud méně fajn. Jde o Thorgalovskou povídku, jejíž přínos je hlavně v tom, že přivádí na plátno nové postavy z nichž Kriss se ukáže být Thorgalovou nemesis a hybnou silou mnoha pozdějších událostí, ale to čtenář nemůže tušit. Takže si myslí, že tahle kniha je v podstatě jen o jediném dobře odvyprávěném turnaji v lukostřelbě. V rámci úvodní kapitoly většího celku by to bylo asi v pohodě, ale jako samostatný sešit je to jen plácnutí do vody. Právě kvůli takovýto knihám razím tezi, že Thorgal jedině v integrálech. Jinak to nemá fazónu.

louza
louza | 2.2.2019 | Modrá Crew #10 - Thorgal #04: Černá galéra

Čtvrtá Thorgalovská kniha jde ve šlépějích trojky ve smyslu rytmiky. Protože jde tuším o poslední dílo, které bylo vydáno po částech časopisecky. Díky tomu má podobně chytlavou strukturu, jako Nad jezerem beze dna. Na rozdíl od něj je ale o poznání méně pohádkovější, zato však velmi naturalistické a syrové. Ze slunné idilky se děj rychle převrací v závažné drama s naprosto banální premisou v jádru a ačkoli je částečně ukončené, je jasně zřetelné, že Van Hamme přechází od povídkového schématu do formátu epické ságy. A to beze ztráty kvality.

louza
louza | 2.2.2019 | Modrá Crew #09 - Thorgal #03: Nad jezerem beze dna

Thorgal s Aaricií doputují do podivného města pod správou jakýchsi ochránců, kteří Aarici unesou a udělají svou královnou. Thorgal se kterým se tak nějak nepočítá si jí musí vybojovat zpět. Původně sešitový příběh, udržuje z definice pozornost po několika stránkách povinnými zvraty, je ukončený, má hlavu a patu a je hezky nakreslený. Na rozdíl od prvních dvou knih, kde se tvůrci ještě hledali je tohle první Thorgal tak jak ho máme rádi i když jde spíše o povídku, než o pozdější epické pětiknižní okruhy. Už tady jsou ale vidět hrátky s časem, které autoři později použili v mnohem větší míře sem tam i pro udržení série v mantinelech. Fajn kniha i dnes. Tehdy to musela být pecka.

louza
louza | 31.1.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #059: Winter Soldier

Hodně slušná kniha. První sešit je jen nezbytným úvodem vystřiženým z Brubakerova eposu, takže bohužel nepokryje celou problematiku, ale to tolik nevadí, protože český čtenář zná z omnibusů. Minisérie Hořký marš je super. Remender se s tím nemaže a celý děj i pointa knihy je na Marvel nezvykle drsná a krutá. Rozhodně nejde o klasickou marvelovskou fackovačku, kdy se všichni nakonec zvednou, oklepou a jdou domů. Jde o mrazivý velmi akční sci-fi thriller, který se jen náhodou odehrává v kulisách marvelího vesmíru. Bravo. Víc takových.

louza
louza | 30.11.2018 12:06 | Slevy, výprodeje, bazary

Tak to je fajn, že si rozumíme.

louza
louza | 30.11.2018 11:33 | Slevy, výprodeje, bazary

Fimi : v pohodě, já chápu tvůj dnešní úhel pohledu. Když Buchal oznámil, že to bude vydávat, taky mi to přišlo deset let po novém miléniu jako zcestný. Jen jsem chtěl ukázat, že komiksy se nějak vyvíjí a že tohle jako evoluční mezistupěň mělo svojí váhu. Je fakt, že dneska se k tomu už taky nevracim.

Walome : jasně, pro člověka kterej komiksy nějakou dobu sleduje, má načteno a jde napříč mezi žánry, tak kouká spíš dopředu. Ale když jsi relativně nováček a líbí se ti třeby ty Skalpy, tak hledáš přirozeně něco podobnýho a ten Hitman by tě třeba mohl uspokojit. Je sice krásný, že toho vychází mraky, ale to ještě neznamená, že všichni čtou všechno a baví je to. Já Skalpy žeru, ale je mi jasný že bude trvat možná dalších dvacet let, než přijde něco podobně kvalitního. Proto nevidím nic špatnýho na tom pohrabat se trochu v minulosti. Podle mě je dobře, že lidi Hitmana díky tý akci zkouší. Ta série si zaslouží být čtená.

louza
louza | 30.11.2018 11:19 | Slevy, výprodeje, bazary

Fimi : no ono je to relativní. Ne všechno přežije. Říkáš hnůj.... A já ti řeknu, že když se někdy kolem roku 1991 v PNSkách objevila Stezka (tehdy tuším čerstvě pokrácená o přízvisko pionýrů) s predátorem rozkročeným nad zmláceným Shafferem na obálce, tak to byla vedle čtyřlístku a začínajícího Médi pusíka PECKA na kterou se stály fronty. A to vyšlo jen asi prvních dvacet stránek v utlradebilním překladu, kterej občas ani neseděl do bublin. O tom bílým hnoji, kterýho ses tak s odporem zbavil jsme si mohli nechat jen zdát.

Co se týče Hitmana, ano je to letitá klasika, ale nějaký Walomeho rozumy bych nebral vůbec vážně. Svojí kvalitu to má narozdíl od jiných Ennisovek (a třeba i toho predátora) i s odstupem času a je to bezezbytku čitelné i dneska. Užij si že máš možnost přístupu ke kvalitní ucelené sérii za takhle malou cenu. Ono v tom roce 2004, když jsme to původně kupovali, byly ty čtyři stovky co to stálo taky trochu jiný čtyři stovky než dnes...

louza
louza | 30.11.2018 11:06 | Slevy, výprodeje, bazary

Ale tady se nebavíme o stovkách ani desítkách prodaných komiksů. Bavíme se o kusech vydražených fanšmejrky a sběrateli. Sběratelé jsou lidi padlí na hlavu, kteří většinou ty komisky ani nevyndavaj z igelitu, natož aby je četli. Těm je nějaká kvalita příběhu úplně šumák... Kvalita (která je navíc v našem případě silně subjektivní) rozhodně neodráží cenu. Tu odráží jen pocit lidí, že to tu cenu má, nebo bude mít. Pro sběratele je mnohem víc než obsah důležitější, pocit že on to MÁ a aby se to blejskalo a lícovalo to v knihovně. Opět tedy přihrávám Kapisovi. Osobně jsem po roce 2000 v LK koupil mraky knížek za 29kč, který dřív byly všude a dnes se dnes draží za pět set, tisíc korun... Je to JEN o nákladu a možnosti dotisku. A já vsadím levý varle, že dotisk omnibusů nebude.

louza
louza | 29.11.2018 20:36 | Slevy, výprodeje, bazary

Cenu určuje množství. A jelikož jsem si jist, že dotisk černobílýho Sandmana, ale třeba i černobílého Kůstka, nebo vázaných MDEK jen tak nebude, je to velmi vhodný překupní artikl.

louza
louza | 27.11.2018 13:07 | Pindárna

Walome : promiň, nechtěl jsem se ti smát, baví mě to obecně. Přehlídnu že sugestivně navádíš admina na můj ban negativně pasivní formou výpovědi (neptej se co to je, právě jsem to vymyslel abych vypadal chytřejší). Možná se směju jen svý blbosti a vy ještě víte o čem se bavíte. Ale já se už fakt ztratil.

louza
louza | 27.11.2018 12:57 | Pindárna

Ty jo, já se v tý debatě nějak ztrácím.

Zdá se mi to, nebo se tady politicky neuvědomělý xenofob se sklonem k šikaně mladších Kapis snaží volat po svobodě slova, zatím co politicky korektní, globální mládežník Fry pro něhož všechny názory mají stejnou váhu tady volá po zavedení cenzurního lynče? Hoši, nezdá se vám, že prostředky které vyžadujete jsou trochu proti názorovým proudům k nimž se vzájemně přiřazujete? :-)

Korunu všemu nasazuje dokonale nestranný Walome, který všem na plnou pusu tvrdí, že nic netvrdí a že vlastně o nic nejde :-D Fakt dokonalá diskuse. Možná že Zack má nakonec pravdu :-)

louza
louza | 26.11.2018 20:28 | Srazy, cony, festivaly

Jestli můžu trochu poradit, celkem se nám pro srazy osvědčilo http://doodle.com/

louza
louza | 26.11.2018 20:21 | Pindárna

Zack : Jasně. Je to tvé svrchované právo. Tak uvidíme, jsem celkem zvědav jak to bude fungovat v praxi. Možná si z toho něco ukradnu pro sebe, když to bude dobrý.

Fry : Trochu nerozumím co znamená ohrožovat svým názorem (ale zní to fakt ftipně) :-) Já patrně ohrožuji někoho svým názorem v každém komentáři, pokud si ho někdo svévolně přečte a nechá se jím dobrovolně ohrozit :-) Jestli myslíš takový to "můj názor je nej a všichni kdo nesouhlasí jsou blbové" (a to tisíckrát opakováno), tak to je skutečně problém, zvlášť když se takových lidí sejde víc a utvrzujou se v tom. Ale to se tu myslím neděje, nebo jsem si toho nevšiml. Občas sem tam nějaký exces, jsme přece jen na internetu. I já sám tu určitě párkrát prudil. Ale pořád žiju v domnění, že je to tu celkem zdravý. Osobně pravda některý lidi a jejich postoje nemám moc rád, ale naučil jsem se je tolerovat a trochu i respektovat. Holt tisíc lidí, tisíc chutí.

louza
louza | 26.11.2018 17:17 | Pindárna

Zack : chápu. Je otázka jestli tohle může jedinec subjektivně nějak spravedlivě rozsoudit. Osobně jsem tuhle otázku řešil na jiném webu, kde sedím na tvé sesli a rozhodl jsem se pro naprosto minimální vměšování. Konkrétně Kapise tam mám taky a nikdy jsem mu nemazal jediný příspěvek, byť občas šla diskuse hodně mimo topic. Pokud už bych se k tomu rozhodl, asi bych mu dal bez další následné diskuse echo proč jsem se k tomu rozhodl. Za sebe můžu říct, že se mi tvůj liberální a rozumný přístup doteď líbil, tak věřím, že to vymyslíš nějak chytře.

Fry : Walome má podle mě v tomhle pravdu i když je to možná trochu jinak než to on myslí, lidi to fakt umí i sami a brát do ruky bič málokdy něco vyřeší. Cenzura není nikdy správný řešení. Koncepčnní řešení je jedině systematická výchova. Podle mě je současná situace a úzkoprofilových webech docela fajn díky nástupu facebooku kam se odlili ti největší křiklouni a na žánrově zeměřené stránky chodí už povětšinou jen skuteční fandové. To bahno co bylo po celém internetu v první dekádě už dneska notně prořídlo. Bylo fakt o dost hůř.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 20.2.2019 14:15
Komentáře u comicsů: 371
Hodnocení comicsů: 368
Příspěvků ve foru: 102

Sbírka (z CDB)

Četl: 470 (cca 180749 Kč)
Má: neveřejné
Chce: neveřejné
Shání: neveřejné
Nabízí: neveřejné