louza

louza
louza | 2.10.2019 | Žoldnéř #02: Tajemná formule

Druhá kniha žoldnéře se oproti prvnímu albu snaží stavět na něčem jako příběh což není dobře, protože příběhově zacílené panely odvádějí malíře od dech beroucích celostránkových scenérií a nutí ho dělat zbytečné dějové titěrnosti, které stejně v detailu postrádají noblesu jeho rozmáchlých maleb. Příběh je navíc banální až běda. Segrelles je rozhodně větší mistr ve vyprávění obrazem než textem. Žoldnéř má pořád objektivní kvality, ale směr který nabírá po první knize se mi nelíbí. Nadšení ochabuje.

louza
louza | 1.10.2019 | Černá palice #03: Vzdor osudu - část první

Třetí kniha Black Hammeru přináší konečné rozhřešení situace na farmě a konkrétní vysvětlení více méně všeho. Těžko se však ubránit dojmu, že putování Lucy po snových světech je jen nucené natahování děje. A samotná pointa taky vyloženě nevyráží dech. Kniha je navíc zakončena brutálním cliffhangerem, který může a nemusí být definitivní konec a nic netušící čtenář na něj čumí jak Afgánec na modrý světlo. Zdá se že série začíná kulhat. Pokud začínáte mít pochyby, tak TEĎ je ten pravý okamžik přestat číst sérii a pokračovat v komentáři. Pokud vám na Palici nepřijde nic na palici, ve čtení komentáře nepokračujte.

Čas na spoilerové bilancování. Zneužiji teď znalosti originálu a dopředu prozradím některé rysy série, které český čtenář nemůže zatím ani tušit. Tři dosavadní knihy Black Hammeru totiž tvoří jen polovinu dějového oblouku jehož druhá část byla paradoxně uzavřena právě v době kdy tato kniha vychází česky. A nedá se říct, že by se hlavní linie z vatového plebsu do něhož po skvěle našlápnutých událostí na farmě upadla, nějak výrazně pozvedla. Po dalších knihách se totiž dostaneme pouze tam kde jsme nyní. Do nekonečně zacykleného rebootu. Nezbývá si tedy přiznat, že Lemire se přiblížil k hrdinům svého mládí více a dokonaleji než by alespoň mně bylo milé. Vrcholem je regulérní fůze BH s vesmírem DC, což celou sérii staví do úplně jiného světla. Autor tímto krokem sice zatnul tipec pomlouvačům BH tvrdícím, že jde o žánrovou parodii, ale definitivně tím překročil křehkou rovnováhu série, která měla být v mých očích decentní poklonou žánru, bez toho aby zahučela do jeho splašek. Což se fakt nepovedlo, protože Lemire tam skočil doslova po hlavě.

Na druhou stranu. Tam kde v hlavní řadě BH naráží na mantinely žánru a nedostane se do hloubky, jako ve svých autorských věcech, využívá autor expanze svého vesmíru do šířky k produkci různých spin-offů a příběhů ze světa BH. To supluje právě kouzlo jeho autorské tvorby a těžiště se tak z hlavní linie se pro přesouvá více méně do dodatků, zatím co základní řada je jen povinnost pro udržení kontinuity. Síla série už není v hlavním příběhu, ale jejím záběru. V tomhle kontextu je nakonec dobře, že se BH chytlo právě Comics Centrum, které jako by věštecky tušilo, že se na obzoru rýsuje slibně mignolovsky nekonečná série, jejíž seznam knih bude mít několik metrů (když tomu zpočátku vůbec nic nenasvědčovalo) a v níž se budou moci autor fanoušci i vydavatel moci rochnit celé věky. Já to tedy od dosavadního mistra grafické novely Jeffa Lemirea nečekal. Zatím to celkem baví, ale nemůžu zaručit, že přečtu více než třičtvrtě metru knih.

louza
louza | 18.9.2019 | Usagi Yojimbo #32: Záhady

Sakai opět mate tělem a vyšetřuje s Usagim a Išidou jednu dlouhou detektivní kazu složenou z malých kriminálních případů. Čili vše co už tu bylo opět v trochu novém kabátě. Jediné opravdu progresivní je, že to historicky poprvé nezvládne v jedné knize, takže se rozuzlení dozvíme příště. Ech jo. Vážně uvažuji, že přechod Usagiho k IDW a do barvy oslavím tím, že si ho přestanu kupovat, protože tohle tisíckrát provařený kafe fakt nemá fazónu. Vzpomínám na ostří trav, Gena s Jotarem a pláču steskem.

louza
louza | 12.9.2019 | Baltimore #05: Apoštol a čarodějnice

Historicky první Baltimore, který mi sedl jen z menší části. Příběh o vlku uzavírající události v předchozích povídkách je Baltimorovskou klasikou a je jedním slovem perfektní. Zato vymítání čarodějnice je nudná bída. V podstatě tupá rubačka bez ladu a skladu, která má ukázat, že je náš lord rudému zlosynovi v patách a že si na něj pozval kámoše, které se ale autor nerozpakuje zabít, pokud se mu jen trochu zachce. Trochu málo na tři sešity.

louza
louza | 5.9.2019 | Kůstek #04: Čas zabíjet draky (barevné vydání)

Zhruba v polovině Kůstka už je jasné, že první bezstarostné knihy série vzaly za své a příběh řádně přituhuje. Souboj s Králepsem, nebo situaci všemožně komplikující Podfa, přinutí strachy zatnout zuby nejednoho čtenáře. Jeff si ale i v dobách nejtemnějších uchovává roztomilou hravost a milá lidskost hlavního hrdiny a úsměvná grotesknost dvou smolných krysáků dává čtenáři naději, že snad bude líp. Kůstek v barvách kraluje.

louza
louza | 28.8.2019 | Disney Zlatá klasika #04: Victor Arriagada Ríos

Asi nejklasičtější sbírka kačerů připomínající to nejlepší z kačera Donalda. Vicar si libuje v krátkých, nijak moc epických, ale vcelku úderných a zábavných příbězích z nichž nedýchá jinakost jako u Rosy, nebo letitý odér tak jako u Barkse. Perfektní best of na konec zlatých klasik, který čtenářům připomene, proč mají kačery tak rádi.

louza
louza | 5.8.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #077: Venom (Flash Thompson)

Velmi slušně napsaný origin i návazný příběh, kde se Venom pere se symbiontem, který vypadá jako carnage a ukrývá pod maskou Eddieho Brocka. Docela dobrý i když mám pocit, že už jsem malou část knihy někde četl. Flash je vlastně takový spider man pro hendikepované jehož nemesis mu neustále šlape ehm...na paty. Každopádně je to čtivé, svižné a pěkně napsané.

louza
louza | 30.7.2019 | Modrá Crew #12 - Hrobař #3, 4

Oproti první knize, která byla blíž skutečnému westernem je tohle spíš alá Tarantinovská zápaďácká freska. Na první pohled je to dost dobrý. Problém ale je, když se čtenář trochu zamyslí. Hlavní padouch je i přes svou originalitu neskutečně přepálený a dává všem třem hrdinům i vedlejším postavám pořádně zahulit. A to levou zadní. No ale dočkali jsme se něčeho jako konce, takže snad dobrý. Dalo se to, ale klidně mohlo zůstat při první knize.

louza
louza | 27.6.2019 | Superman: Mír na zemi

Tak je to ale podle mě správně, že se čtenáři nenechají opít rohlíkem.

louza
louza | 25.6.2019 | Superman: Mír na zemi

Superman bojuje s celosvětovým hladem. Mír na zemi má jednoduchý i na tak útlou knihu ne moc dostačující scénář o tom jak Superman páchá nadnárodní dobro a o tom jak jen tento pojem relativní. Dinni dokáže dobře vychytat podstatu věci, takže spíš než o superhrdinský komiks je o filosofický manifest humanismu. Tentokrát ani ne nějak výrazně dobře namalovaný. I když je malířova patina stále zachována, Ross je tu v detailech snad nejhorší za svou éru, což paradoxně velký formát spíše zvýrazní. Kniha je příjemná jednohubka, ale jinak nic výrazně zásadního. 65%

louza
louza | 27.4.2019 21:06 | Sběratelský klub

Ne. Není možná...někoho konečně po dvou dekádách napadlo znovu přeložit a vydat Simmonsův Enydmion... Hlavně nikam nechvátat. Do důchodu času dost... Jak tak koukám na ten argo edičák, tak tohle bude drahý léto...

louza
louza | 26.4.2019 09:34 | Pindárna

Matio : Tohle mám pocit, že jsem někde četl...nevydával tyhle Conany Petřík v komiksových legendách? Pamatuju si, že žádnej hit to teda nebyl, prodejní ani čtenářskej.

louza
louza | 24.4.2019 13:25 | Sběratelský klub

U Boga šlo opravdu jen o to opravený G. Ale kdo stihl koupit neopravenou verzi, má sběratelskou raritku... Fryi, že se nestydíš takhle žebrat, vidím Loba, tak naběhnu do čáslavský, ne... ? :-)

louza
louza | 4.4.2019 22:33 | Pindárna

Fimi : hm, Marvel asi ne. Tam byla tehdy (jako by to bylo včera) kauza kolem Zázraků, ještě když CC fungovalo pod jménem Calibre. Vydavatelství tenkrát zmástrovalo původní podklady a když to viděl Marvel ve schvalovačce, chtěl po nich ať jim ty podklady pošlou. Oni jim to ale nechtěli jen tak dát, ale chtěli to odprodat zpátky. Asi se nedohodli, protože od tý doby byl pohádky marvelu konec. Ne že by to nějak vadilo...

louza
louza | 30.11.2018 12:06 | Slevy, výprodeje, bazary

Tak to je fajn, že si rozumíme.

louza
louza | 30.11.2018 11:33 | Slevy, výprodeje, bazary

Fimi : v pohodě, já chápu tvůj dnešní úhel pohledu. Když Buchal oznámil, že to bude vydávat, taky mi to přišlo deset let po novém miléniu jako zcestný. Jen jsem chtěl ukázat, že komiksy se nějak vyvíjí a že tohle jako evoluční mezistupěň mělo svojí váhu. Je fakt, že dneska se k tomu už taky nevracim.

Walome : jasně, pro člověka kterej komiksy nějakou dobu sleduje, má načteno a jde napříč mezi žánry, tak kouká spíš dopředu. Ale když jsi relativně nováček a líbí se ti třeby ty Skalpy, tak hledáš přirozeně něco podobnýho a ten Hitman by tě třeba mohl uspokojit. Je sice krásný, že toho vychází mraky, ale to ještě neznamená, že všichni čtou všechno a baví je to. Já Skalpy žeru, ale je mi jasný že bude trvat možná dalších dvacet let, než přijde něco podobně kvalitního. Proto nevidím nic špatnýho na tom pohrabat se trochu v minulosti. Podle mě je dobře, že lidi Hitmana díky tý akci zkouší. Ta série si zaslouží být čtená.

louza
louza | 30.11.2018 11:19 | Slevy, výprodeje, bazary

Fimi : no ono je to relativní. Ne všechno přežije. Říkáš hnůj.... A já ti řeknu, že když se někdy kolem roku 1991 v PNSkách objevila Stezka (tehdy tuším čerstvě pokrácená o přízvisko pionýrů) s predátorem rozkročeným nad zmláceným Shafferem na obálce, tak to byla vedle čtyřlístku a začínajícího Médi pusíka PECKA na kterou se stály fronty. A to vyšlo jen asi prvních dvacet stránek v utlradebilním překladu, kterej občas ani neseděl do bublin. O tom bílým hnoji, kterýho ses tak s odporem zbavil jsme si mohli nechat jen zdát.

Co se týče Hitmana, ano je to letitá klasika, ale nějaký Walomeho rozumy bych nebral vůbec vážně. Svojí kvalitu to má narozdíl od jiných Ennisovek (a třeba i toho predátora) i s odstupem času a je to bezezbytku čitelné i dneska. Užij si že máš možnost přístupu ke kvalitní ucelené sérii za takhle malou cenu. Ono v tom roce 2004, když jsme to původně kupovali, byly ty čtyři stovky co to stálo taky trochu jiný čtyři stovky než dnes...

louza
louza | 30.11.2018 11:06 | Slevy, výprodeje, bazary

Ale tady se nebavíme o stovkách ani desítkách prodaných komiksů. Bavíme se o kusech vydražených fanšmejrky a sběrateli. Sběratelé jsou lidi padlí na hlavu, kteří většinou ty komisky ani nevyndavaj z igelitu, natož aby je četli. Těm je nějaká kvalita příběhu úplně šumák... Kvalita (která je navíc v našem případě silně subjektivní) rozhodně neodráží cenu. Tu odráží jen pocit lidí, že to tu cenu má, nebo bude mít. Pro sběratele je mnohem víc než obsah důležitější, pocit že on to MÁ a aby se to blejskalo a lícovalo to v knihovně. Opět tedy přihrávám Kapisovi. Osobně jsem po roce 2000 v LK koupil mraky knížek za 29kč, který dřív byly všude a dnes se dnes draží za pět set, tisíc korun... Je to JEN o nákladu a možnosti dotisku. A já vsadím levý varle, že dotisk omnibusů nebude.

louza
louza | 29.11.2018 20:36 | Slevy, výprodeje, bazary

Cenu určuje množství. A jelikož jsem si jist, že dotisk černobílýho Sandmana, ale třeba i černobílého Kůstka, nebo vázaných MDEK jen tak nebude, je to velmi vhodný překupní artikl.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 7.10.2019 14:36
Komentáře u comicsů: 403
Hodnocení comicsů: 401
Příspěvků ve foru: 107

Sbírka (z CDB)

Četl: 526 (cca 199249 Kč)
Má: neveřejné
Chce: neveřejné
Shání: neveřejné
Nabízí: neveřejné