louza

louza
louza | 30.11.2019 | Providence

Hawwwran : Ne to jsem nevěděl :-) Věřil jsem naivně, že to přetiskli. Samolepka je podvod. V tom případě už chápu tvůj dotaz. Poznám, že je to rarita prostě tak, že vím, že jsem to kupoval v den vydání ;-)

louza
louza | 28.11.2019 | Providence

Dalamar : je to tak. Ať před nebo po, tahle kniha čtenáře k Lovecraftovi prostě dotlačí.

louza
louza | 27.11.2019 | Providence

Hawwwran : snadno. Podívám se na obálku. Na raritce v nadpisu chybí velké černé G, které má překrýt původní h. Najdi si tady v databázi všechny tři vydání a tam to uvidíš.

louza
louza | 27.11.2019 | Providence

Providence. Kniha, která vám vyrazí dech hned několikrát. Poprvé už od pohledu svým megavzhledem, podruhé až jí potáhnete z knihkupectví domů a potřetí při čtení. Legendární Alan Moore tu zpracovává ucelené dílo neméně legendárního H.P.Lovecrafta. A tento střet géniů nemůže skončit jinak než výtryskem čirého génia (a protože je to Moore a Avatar, tak někdy i doslova - pokud jste homofobové, tak knihu raději ani neberte do ruky). I když to tak pro mnoho nahodilých čtenářů na první pohled vůbec nemusí vypadat. Kniha má totiž dva zásadní háčky. Moore se tentokrát totiž neomezil "jen" na práci s literárními postavami jako třeba v případě Ligy, jejíž děj si mohli užít i čtenáři, kteří jen lehce tušili na co se Moore odkazuje. Ale svůj jinak v jádru celkem jednoduchý děj, popisující pátrání zvídavého novináře po odvrácené straně Ameriky, o dílo svého předchůdce opravdu mohutně opřel. Pokud nemáte podrobně načteno CELÉHO Lovecrafta a četli jste třeba jen pár povídek, nebo vůbec nic, nebudete mít v případě Providence nejmenší šanci a celý příběh vám před očima zdegeneruje do triviální detektivní linky protkané zmateným sledem podivných nic neříkajících dialogů a příhod nedávajících valného smyslu. Ještě horší je, že se Moore v závěru odkazuje i na svoji vlastní H.P práci Neonomicon, který sice MdS představoval už takřka před dekádou na Crweconu ve svém TOPu, ale nebyl vydavateli vyslyšen a skvělý Neonomicon tak česky bohužel nikdy nevyšel.

Pokud však máte načteno, čeká vás temný trip napříč Amerikou, na než vás může vzít jen nemnoho soudobých spisovatelů. Úplně vidím specialistu převypravěče Gaimana, jak rve svou kštici závistí. Místy je pravda skoro až úsměvné jak moc Moore tlačí na pilu, protože hrdina Robert Black během svého putování v drtivé většině potkává a konverzuje pouze s původními Lovecraftovými postavami a místo bez referencí aby čtenář hledal pod lupou. Čímž se dostáváme k druhému háčku. Příběh má sice své hororové a brutální momenty, ale na takhle opulentní epický kus je jich překvapivě málo. Moore ve většině případů spoléhá na to, že straší strýček H.P a on sám se věnuje spíše ucelené literaturizaci jeho vesmíru a dělá tak z knihy celkem čistokrevnou konverzačku s hodně znepokojivým podtónem. S gustem fůzuje prvky H.P vesmíru do jediného mega opusu a jak už to v jeho případě bývá, nenechá se poutat jen komiksovými panely. Kniha je nacpaná velkou spoustou dobře a čtivě napsaného doprovodného textu, který sice dílčí kapitoly pro nechápavé trochu přisvětluje, ale nezasvěceným nic zadarmo nedává. Text tak posouvá knihu od komiksu do beletrie tím spíš, že Moorův příběh nakonec nepojme jen Lovecraftovy postavy, ale po Simmonsově vzoru i Lovecrafta samého. Přes všechny Moorovské komplikace a nestandardnosti však musí informovaný čtenář uznat, že jde asi o Moorovo nejzásadnější dílo od Z pekla a po paskvilech jako Ztracené dívky bych nečekal, že z něj ještě někdy vypadne něco tak kvalitního a propracovaného jako Providence.

PS : gratulace Argu (Richardu Klíčníkovi), že se nenechali svést k lacinému raciem řízenému rozdělení knihy na dvě stejnoměrné části, ale vydávají ji v jediném impozantním svazku, který mohou čtenáři, v nepravděpodobném případě, že by se jim snad kniha nelíbila, použít k velmi stylové popravě běžného domácího zvířectva až do velikosti koně

PPS : problém chybějících bublin v obrázkově bohaté kapitole o Kadathu jsem pochopil jako Moorův záměr dát kreslířovi více prostoru a odlehčit jinak brutální konverzačku. Tenhle surreálný bug beru jako průsak vesmírného zla do naší reality a užívám si ho se vším všudy :-) Ať už záměrně nebo omylem tahle kniha budí vášně a je to tak dobře.

louza
louza | 27.11.2019 | Providence

Doppelganger : to bezpochyby platí. Ale při pohledu na výsledky aukcí s chybovými výtisky se to málokdy stane. Osobně si držím první verze zprasenýho Temnýho rytíře, Kontrakt na Boha, nebo právě Providence, kde je velká pravděpodobnost, že právě tenhle průser vejde do legend :-) A jakmile to Argo stáhne a opraví, tak tím tu krásnou chybovku zničí. Tím spíš, že s tou chybou funguje možná i líp než bez ní.

Jediné co jsem si kdy nechal vyměnit, byly downscalované Skalpy, protože tam to nebyla chyba, ale čiré lamerství.

louza
louza | 27.11.2019 | Providence

farnhajt : tak, tak. Realita je taková, že chybové verze mají mnohem větší cenu než kdejaká limitka.

louza
louza | 25.11.2019 | Requiem: Upíří rytíř #01

Kniha hodně matoucí tělem. Pokud vám někdo popíše co v ní je, tak vás asi rovnou vomejou, protože je už z kraje jasné, že takhle příšerný galymatiáš všech možných klišé musí nutně být absolutní nesmysl. Najdete tu vše od upírů přes zombíky, vlkodlaky, pirátky, nácky, kozatý emařky, lepé rytíře, Draculu, matku Terezu (která se jmenuje Terorza), Hitlera, oceány krve... vše je korunováno jedním z nejděsivějších upírů vůbec, který vypadá jak mistr Yoda, je téměř nemluvně, nechá se vozit v černém kočáře a má dudlík ve tvaru lebky.

Nic se nezlepší ani pokud knihou zalistujete, protože je doslova narvaná bijci v efektních bijeckých pozicích, lepými děvami v eroticky lepých pozicích, příšerami příšerujících nezřídka přes celou stránku a absurdními technickými vynálezy většinou na bázi ostnu a lebky. O to větší je potom šok, když se do knihy začtete a zjistíte, že celý tenhle ujetý koncept pekla je nějakým zvráceným způsobem zcela funkční a že kniha v bublinách mezi meči a bradavkami vypráví vcelku zajímavý příběh (na to jaká to mohla bejt volovina), který ruší jen to co jsem dosud vyjmenoval :-) Proto nemůžu hodnotit naplno. Ale pokud si rádi hýčkáte některé ze svých úchylek, tak za pozornost Requiem určitě stojí.

louza
louza | 22.11.2019 | Bouncer

Soutisk. Tak to hodně vysvětluje. Bylo mi divný, že by Argo vydalo takovou mega knihu jako Providence a pak hned přešlo na jiný formát.

Taky doufám, že se Providence prosadí. Ta kniha je impozantní a věřím, že každý pochopí, že jste zrovna tohle nenaházeli do stoupy a nenechali to tisknout znova. Za pár dotisků se o dnešní kousky budou šmelináři prát na aukcích. Spíš mám trochu obavu, že čtenáři knihu nepochopí, ani ne tak kvůli chybějícím textům, kterých je jen promile, ale kvůli znalostem, protože na tohle je třeba mít Lovecrafta fakt dobře načteného a to komplet.

Kniha má navíc dva konce. Jeden ze základní line, který dáte i jen na základě obsahu Providence a druhý trochu víc wtf, který je vlastně zakončením Moorova Neonomiconu a ten tady tuším nikdy nevyšel. V porovnáním s tím co kniha vyžaduje je to co v ní kvůli technické chybě chybí zanedbatelné.

louza
louza | 22.11.2019 | Bouncer

Předem se omlouvám za offtopic. Ale teprve před chvílí jsem si přečetl vyjádření Arga ohledně problémů s Providence, takže můj předchozí komentář může vyznít úplně jinak, což bych velmi nerad. Myslel jsem to opravdu obdivně, že se do něčeho takového Argo pustilo a protože jsem nečetl originál, netušil jsem, že došlo k tak masivnímu výpadku bublin.

Asi se budete smát, ale výpadek bublin zrovna v kapitole, týkající se snového Kadathu jsem, díky tomu, že Moore celou kapitolu dodatečně rekapituluje v textu, bral jako umělecký záměr dát kreslířovi co nejvíce prostoru ve snových světech a přišlo mi to jako opravdu perfektní nápad jak tuhle jinak brutální konverzačku odlehčit :-) Knihu jsem si skvěle užil i ve stávající formě a věřím, že jestli něco opravdu chybělo, tak je to detailnější znalost díla Lovecrafta, kterou Moore předpokládá a ne nějaký cancy v obrázkách.

Každopádně přeji Richardovi i Argu ať problémy s Providence ustojí a nenechají se znechutit zapšklými komentáři FB komentáři (k nimž se v neznalosti situace omylem připojil i můj předchozí). Věřím, že opravdoví fanoušci ví jaké, že Argo dělá kvalitní tituly a nezlomí nad vámi hůl. Držte se!

louza
louza | 21.11.2019 | Bouncer

Ta knížka je nějaká malá :-) Vypadá to jak čtyři svázaný modrý Crwe v pevný vazbě. Už jsem chtěl Richardu Klíčníkovi hodit na podium svoje spodky k nohám za to jak se vytáhl s Providence a hned rána do vazu. Za tohle moje slipy nedostane.

louza
louza | 27.4.2019 21:06 | Sběratelský klub

Ne. Není možná...někoho konečně po dvou dekádách napadlo znovu přeložit a vydat Simmonsův Enydmion... Hlavně nikam nechvátat. Do důchodu času dost... Jak tak koukám na ten argo edičák, tak tohle bude drahý léto...

louza
louza | 26.4.2019 09:34 | Pindárna

Matio : Tohle mám pocit, že jsem někde četl...nevydával tyhle Conany Petřík v komiksových legendách? Pamatuju si, že žádnej hit to teda nebyl, prodejní ani čtenářskej.

louza
louza | 24.4.2019 13:25 | Sběratelský klub

U Boga šlo opravdu jen o to opravený G. Ale kdo stihl koupit neopravenou verzi, má sběratelskou raritku... Fryi, že se nestydíš takhle žebrat, vidím Loba, tak naběhnu do čáslavský, ne... ? :-)

louza
louza | 4.4.2019 22:33 | Pindárna

Fimi : hm, Marvel asi ne. Tam byla tehdy (jako by to bylo včera) kauza kolem Zázraků, ještě když CC fungovalo pod jménem Calibre. Vydavatelství tenkrát zmástrovalo původní podklady a když to viděl Marvel ve schvalovačce, chtěl po nich ať jim ty podklady pošlou. Oni jim to ale nechtěli jen tak dát, ale chtěli to odprodat zpátky. Asi se nedohodli, protože od tý doby byl pohádky marvelu konec. Ne že by to nějak vadilo...

louza
louza | 30.11.2018 12:06 | Slevy, výprodeje, bazary

Tak to je fajn, že si rozumíme.

louza
louza | 30.11.2018 11:33 | Slevy, výprodeje, bazary

Fimi : v pohodě, já chápu tvůj dnešní úhel pohledu. Když Buchal oznámil, že to bude vydávat, taky mi to přišlo deset let po novém miléniu jako zcestný. Jen jsem chtěl ukázat, že komiksy se nějak vyvíjí a že tohle jako evoluční mezistupěň mělo svojí váhu. Je fakt, že dneska se k tomu už taky nevracim.

Walome : jasně, pro člověka kterej komiksy nějakou dobu sleduje, má načteno a jde napříč mezi žánry, tak kouká spíš dopředu. Ale když jsi relativně nováček a líbí se ti třeby ty Skalpy, tak hledáš přirozeně něco podobnýho a ten Hitman by tě třeba mohl uspokojit. Je sice krásný, že toho vychází mraky, ale to ještě neznamená, že všichni čtou všechno a baví je to. Já Skalpy žeru, ale je mi jasný že bude trvat možná dalších dvacet let, než přijde něco podobně kvalitního. Proto nevidím nic špatnýho na tom pohrabat se trochu v minulosti. Podle mě je dobře, že lidi Hitmana díky tý akci zkouší. Ta série si zaslouží být čtená.

louza
louza | 30.11.2018 11:19 | Slevy, výprodeje, bazary

Fimi : no ono je to relativní. Ne všechno přežije. Říkáš hnůj.... A já ti řeknu, že když se někdy kolem roku 1991 v PNSkách objevila Stezka (tehdy tuším čerstvě pokrácená o přízvisko pionýrů) s predátorem rozkročeným nad zmláceným Shafferem na obálce, tak to byla vedle čtyřlístku a začínajícího Médi pusíka PECKA na kterou se stály fronty. A to vyšlo jen asi prvních dvacet stránek v utlradebilním překladu, kterej občas ani neseděl do bublin. O tom bílým hnoji, kterýho ses tak s odporem zbavil jsme si mohli nechat jen zdát.

Co se týče Hitmana, ano je to letitá klasika, ale nějaký Walomeho rozumy bych nebral vůbec vážně. Svojí kvalitu to má narozdíl od jiných Ennisovek (a třeba i toho predátora) i s odstupem času a je to bezezbytku čitelné i dneska. Užij si že máš možnost přístupu ke kvalitní ucelené sérii za takhle malou cenu. Ono v tom roce 2004, když jsme to původně kupovali, byly ty čtyři stovky co to stálo taky trochu jiný čtyři stovky než dnes...

louza
louza | 30.11.2018 11:06 | Slevy, výprodeje, bazary

Ale tady se nebavíme o stovkách ani desítkách prodaných komiksů. Bavíme se o kusech vydražených fanšmejrky a sběrateli. Sběratelé jsou lidi padlí na hlavu, kteří většinou ty komisky ani nevyndavaj z igelitu, natož aby je četli. Těm je nějaká kvalita příběhu úplně šumák... Kvalita (která je navíc v našem případě silně subjektivní) rozhodně neodráží cenu. Tu odráží jen pocit lidí, že to tu cenu má, nebo bude mít. Pro sběratele je mnohem víc než obsah důležitější, pocit že on to MÁ a aby se to blejskalo a lícovalo to v knihovně. Opět tedy přihrávám Kapisovi. Osobně jsem po roce 2000 v LK koupil mraky knížek za 29kč, který dřív byly všude a dnes se dnes draží za pět set, tisíc korun... Je to JEN o nákladu a možnosti dotisku. A já vsadím levý varle, že dotisk omnibusů nebude.

louza
louza | 29.11.2018 20:36 | Slevy, výprodeje, bazary

Cenu určuje množství. A jelikož jsem si jist, že dotisk černobílýho Sandmana, ale třeba i černobílého Kůstka, nebo vázaných MDEK jen tak nebude, je to velmi vhodný překupní artikl.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 1.12.2019 22:14
Komentáře u comicsů: 413
Hodnocení comicsů: 411
Příspěvků ve foru: 107

Sbírka (z CDB)

Četl: 536 (cca 203518 Kč)
Má: neveřejné
Chce: neveřejné
Shání: neveřejné
Nabízí: neveřejné