louza

louza
louza | 8.1.2020 | Komiksový výběr Spider-Man #008: Mutantský faktor

Nebudu hodnotit protože, jsem to jen prolistoval a odmítám si zaplevelovat hlavu tím co jsem viděl. Viděl jsem toho ale dost na to, aby mě šokovalo jak špatná kresba na McFarlena je. Nápad s Juggernautem kresleným naležato je jen třešničkou na dortu demence. Odpad.

louza
louza | 7.1.2020 | Lips Tullian: Další dobrodružství

Téměř 50. let uplynulo a nikdo se k metě, kterou Saudek v Mladém světě v roce 72 dosáhl, nedokázal přiblížit. Ani on sám. Už v navazujícím černém Filipovi v minulé knize bylo znát, že Lips v roli čeledína scenáristicky slábne. V případě dvou rozmáchlejších příběhů ze začátku 80. let, z nichž jeden je zde poprvé prezentován barevně, se Weigel vrátil příběhově do starých kolejí, ale příběhy mají na rozdíl od jedno stran z MF trochu volnější dynamiku a nepůsobí tak našlapaně. Což by nevadilo, pokud by Saudek stejně jako v případě Muriel využil plochu ke kreslířské virtuozitě. To se bohužel nestalo. Řemeslně jde stále o pěkný a svébytný komiks, ale zápal a dokonalá forma se bohužel už v počátku 80.let začala rozplývat. Což je tím spíš vidět na posledním pokusu Lipsovy reinkarnace, který v Mladé frontě udělali v roce 94. Ten zde vychází v plné nahotě nebarven a definitivně odhaluje jaké torzo ze Saudkovy komiksové geniality v 90. letech zůstalo. Pokud dáte k sobě strany ze původního Lipse a tohle - zůstanou jen oči pro pláč. Publikaci tak táhnou hlavně první dva ještě ujdoucí příběhy a plejáda skvěle zpracovaného archivního materiálu, který dokresluje hlavní poselství této knihy ukazující po(s)tupnou Saudkovu komiksovou evoluci. Tvrdý pád člověka, který miloval komiks a dosáhl v něm i z dnešního pohledu nezpochybnitelné maximum. Ostuda doby a okolností, které umlčely muže, jež mohl být evropským Disneyem pro dospělé.

louza
louza | 7.1.2020 | Lips Tullian

Nejsem fanatickým fanouškem Saudka, ani jsem na Lips Tullianovi nevyrůstal (ne na tomhle), ale pokud bych měl volit nejlepší český původní komiks všech dob. Byla by to tato kniha. Dokonalá synergie, kterou předvádí duo milovníků pulpu, skrze vkusné cimrmanovské aranžmá mistra Weigela prostupuje jinak naprosto šíleným brakem, který Sudek opentlil svojí vrozenou ironií. Ale jak opentlil! Kniha je doslova nacpaná žertíky, šloufky, eventuelně špásky. Na každé stránce perlí hromadami nápadů, čítající pop kulturní odkazy, ale i odhalenou feminí a maskulinní touhu v podobě vyvalených koz a naběhlých bicáků, jejichž politická (a rasová - cikáni jsou zločinci obchodující s bílým masem a v knize není ani jeden černoch, či homosexuál!) nekorektnost je dnes už takřka stejně alarmující jako v době svého vzniku. Sudek se ale neomezuje jen na dobré nápady faktické, ale drtí čtenáře i po stránce grafické. Přehršel různých perspektiv, elegantní posouvání a porušování komiksových pravidel, střídání barevnosti od čistých pérovek přes coloring až po něco připomínající kvaš podtrhuje jeho až nelidsky přesná a vycízlovaná linka nad níž svého času asi musel uznale pokývat i Burian. Z celé knihy je znát naprostá oddanost a láska ke komiksu a všeho co s ním souvisí. Kája Saudek tímhle půl stoletím starým dílem dokonale redefinoval tvář komiksu a to i v celosvětovém měřítku. 50 let a nikdo se k tomu čeho v mladém světě dosáhl nedokázal přiblížit. Mistrovské dílo.

louza
louza | 1.1.2020 | Komiksový výběr Spider-Man #003: Zlo v lidských srdcích

Až na opravdu šíleně mainstreamovou a podbízivou kresbu opravdu hodně slušná kniha. Detektivní příběhy mi ke Spideymu obyčejně sedí jen málo, ale tady je příběh a práce s charaktery i celková pointa tak bravurně zvládnutá, že se prostě nedá jinak. Pokud by to kreslil Maleev, dalo by se to i tesat do kamene.

louza
louza | 1.1.2020 | Komiksový výběr Spider-Man #006: Smrt Jean DeWolffové

Retro toho střihu mám moc rád, ale nemůžu říct, že by mě právě tato kniha od začátku nějak výrazněji rozsekala. Hlavní problém je, že nahláškovaný Spider-Man se prostě nehodí k tak dramatickému příběhu, který lépe sedne sekundujícím Daredevilovi. Závěr prvního příběhu byl celkem fajn. Druhý, kde Petr rozjíždí své sebemrskačství do nejvyšších obrátek a autor opět perlí sociální kritikou v New Yorském prostředí je už poměrně k nepřežití. Ještě větší šok je výstup Sala Buscemy, kterému se graficky opravdu nedaří. Kniha má rozhodně mnoho pozitiv a chápu proč se mnohým líbí, ale pro mě jako celek moc optimálně nefunguje.

louza
louza | 1.1.2020 | Žoldnéř #03: Zkoušky

Segrelles zdá se našel správný poměr mezi malbou a vyprávěním příběhu. Na rozdíl od předchozí knihy tady čtenář dostane obojí ve vyváženém poměru, čímž sérii opět sympaticky pozvedá. Hodnotit toto dílo jako takové je vlastně trochu nefér. Protože jde o hodnocení jednotlivých kapitol příběhu. Čtenář se neubrání myšlence, jak by to vypadalo celé rozdělené do pouhých dvou knih.

louza
louza | 1.1.2020 | Vei #02

Druhá kniha Vei je organická část celku, který tady ale jako celek trochu upadá. Tajemno spočívající v horské pevnosti obrů i předurčení Vei se odhalí už v první půli a druhá už je jen velká rubanice s povinnými zvraty a monstrózním epickým soubojem na konci, jež si zkušenější čtenář jen odnudí. Zažitá šablona je zažehlena až téměř Lemireovským závěrem, kde tvůrci své dílko jen přece jen výrazněji pozvednou. Jako celek se ale kniha už nejeví tak skvěle jak to na počátku vypadalo.

louza
louza | 1.1.2020 | Komiksový výběr Spider-Man #008: Mutantský faktor

Tyfus : to je ale dobře, že čtenáři rozvojové komiksové země dospívají a nežerou všechno i s navijákem, ne?

louza
louza | 23.12.2019 | Providence

Přiznám se, že ač jsem původně knihu hájil, řešení, které Argo zvolilo jako opravu mi připadá snad nejhorší možné. Už to vlepování sešitu se mi moc nelíbilo. Ale dobře, pokud to jde pořídit separátně, beru. Bohužel se ale jako sběratel sešitovek s realizátory rozcházím v názoru na to co je to "sešit". Celá Providence původně vycházela sešitově. Po kapitolách. Takže jsem naivně předpoládal, že Argo natiskne sešit právě v tomto formátu. Mylně. Takhle ty opravé sešity FAKT nevypadají. Spíš připomínají nátisk pro korektora, kterými bych tipoval, že i jsou. Ach jo.

louza
louza | 8.12.2019 | Providence

Doppelganger : protože nemají jak jinak si to přečíst. Providence totiž není Lobo a vyžaduje poměrně dost pokročilou znalost jazyka. Běžně čtu komiksy v originále a i tohle jsem zkoušel ale prostě nedal. Proto jsem rád že to vyšlo aspoň takhle.

louza
louza | 27.4.2019 21:06 | Sběratelský klub

Ne. Není možná...někoho konečně po dvou dekádách napadlo znovu přeložit a vydat Simmonsův Enydmion... Hlavně nikam nechvátat. Do důchodu času dost... Jak tak koukám na ten argo edičák, tak tohle bude drahý léto...

louza
louza | 26.4.2019 09:34 | Pindárna

Matio : Tohle mám pocit, že jsem někde četl...nevydával tyhle Conany Petřík v komiksových legendách? Pamatuju si, že žádnej hit to teda nebyl, prodejní ani čtenářskej.

louza
louza | 24.4.2019 13:25 | Sběratelský klub

U Boga šlo opravdu jen o to opravený G. Ale kdo stihl koupit neopravenou verzi, má sběratelskou raritku... Fryi, že se nestydíš takhle žebrat, vidím Loba, tak naběhnu do čáslavský, ne... ? :-)

louza
louza | 4.4.2019 22:33 | Pindárna

Fimi : hm, Marvel asi ne. Tam byla tehdy (jako by to bylo včera) kauza kolem Zázraků, ještě když CC fungovalo pod jménem Calibre. Vydavatelství tenkrát zmástrovalo původní podklady a když to viděl Marvel ve schvalovačce, chtěl po nich ať jim ty podklady pošlou. Oni jim to ale nechtěli jen tak dát, ale chtěli to odprodat zpátky. Asi se nedohodli, protože od tý doby byl pohádky marvelu konec. Ne že by to nějak vadilo...

louza
louza | 30.11.2018 12:06 | Slevy, výprodeje, bazary

Tak to je fajn, že si rozumíme.

louza
louza | 30.11.2018 11:33 | Slevy, výprodeje, bazary

Fimi : v pohodě, já chápu tvůj dnešní úhel pohledu. Když Buchal oznámil, že to bude vydávat, taky mi to přišlo deset let po novém miléniu jako zcestný. Jen jsem chtěl ukázat, že komiksy se nějak vyvíjí a že tohle jako evoluční mezistupěň mělo svojí váhu. Je fakt, že dneska se k tomu už taky nevracim.

Walome : jasně, pro člověka kterej komiksy nějakou dobu sleduje, má načteno a jde napříč mezi žánry, tak kouká spíš dopředu. Ale když jsi relativně nováček a líbí se ti třeby ty Skalpy, tak hledáš přirozeně něco podobnýho a ten Hitman by tě třeba mohl uspokojit. Je sice krásný, že toho vychází mraky, ale to ještě neznamená, že všichni čtou všechno a baví je to. Já Skalpy žeru, ale je mi jasný že bude trvat možná dalších dvacet let, než přijde něco podobně kvalitního. Proto nevidím nic špatnýho na tom pohrabat se trochu v minulosti. Podle mě je dobře, že lidi Hitmana díky tý akci zkouší. Ta série si zaslouží být čtená.

louza
louza | 30.11.2018 11:19 | Slevy, výprodeje, bazary

Fimi : no ono je to relativní. Ne všechno přežije. Říkáš hnůj.... A já ti řeknu, že když se někdy kolem roku 1991 v PNSkách objevila Stezka (tehdy tuším čerstvě pokrácená o přízvisko pionýrů) s predátorem rozkročeným nad zmláceným Shafferem na obálce, tak to byla vedle čtyřlístku a začínajícího Médi pusíka PECKA na kterou se stály fronty. A to vyšlo jen asi prvních dvacet stránek v utlradebilním překladu, kterej občas ani neseděl do bublin. O tom bílým hnoji, kterýho ses tak s odporem zbavil jsme si mohli nechat jen zdát.

Co se týče Hitmana, ano je to letitá klasika, ale nějaký Walomeho rozumy bych nebral vůbec vážně. Svojí kvalitu to má narozdíl od jiných Ennisovek (a třeba i toho predátora) i s odstupem času a je to bezezbytku čitelné i dneska. Užij si že máš možnost přístupu ke kvalitní ucelené sérii za takhle malou cenu. Ono v tom roce 2004, když jsme to původně kupovali, byly ty čtyři stovky co to stálo taky trochu jiný čtyři stovky než dnes...

louza
louza | 30.11.2018 11:06 | Slevy, výprodeje, bazary

Ale tady se nebavíme o stovkách ani desítkách prodaných komiksů. Bavíme se o kusech vydražených fanšmejrky a sběrateli. Sběratelé jsou lidi padlí na hlavu, kteří většinou ty komisky ani nevyndavaj z igelitu, natož aby je četli. Těm je nějaká kvalita příběhu úplně šumák... Kvalita (která je navíc v našem případě silně subjektivní) rozhodně neodráží cenu. Tu odráží jen pocit lidí, že to tu cenu má, nebo bude mít. Pro sběratele je mnohem víc než obsah důležitější, pocit že on to MÁ a aby se to blejskalo a lícovalo to v knihovně. Opět tedy přihrávám Kapisovi. Osobně jsem po roce 2000 v LK koupil mraky knížek za 29kč, který dřív byly všude a dnes se dnes draží za pět set, tisíc korun... Je to JEN o nákladu a možnosti dotisku. A já vsadím levý varle, že dotisk omnibusů nebude.

louza
louza | 29.11.2018 20:36 | Slevy, výprodeje, bazary

Cenu určuje množství. A jelikož jsem si jist, že dotisk černobílýho Sandmana, ale třeba i černobílého Kůstka, nebo vázaných MDEK jen tak nebude, je to velmi vhodný překupní artikl.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 8.1.2020 13:50
Komentáře u comicsů: 420
Hodnocení comicsů: 417
Příspěvků ve foru: 107

Sbírka (z CDB)

Četl: 542 (cca 206262 Kč)
Má: neveřejné
Chce: neveřejné
Shání: neveřejné
Nabízí: neveřejné