Čolák & Doláč: Na stopě
Trnky-brnky1. vydání 1993série Čolák & Doláč 3/6
4.5
...
...
...
...
Bláznivá gagová groteska pro čtenáře od 10 - 100 let o které autor říká: "Při výrobě tohoto díla, se mi na straně 5, narodil syn David. Prochlastaný čas se potom odrazil v kvalitě dalších stránek, páč vydavatel trval na termínu předání díla."

Scénář
Jan Tatarka
Art
Jan Tatarka
Obálka
Jan Tatarka
Žánry
dobrodružný, humorný
ISBN/ISSN
-
Vazba
sešit v měkkých deskách
Formát
225 x 232 mm
Hmotnost
65 g
Tisk
barevný
Stran
32
Původní cena
18 Kč
Po nemastném neslaném prvním dílu se scénáře chopil výtvarník série Jan Tatarka a výsledkem je humorem a absurdními running gagy nacpaná bomba, která mě spolehlivě odpálila i teď, když jsem ji poprvé od základky znovu četl. Tatarka opustil zbytečný koncept planety Lokáturum a záporáka Varaky, z vynálezců Čoláka a Doláče udělal detektivy a i výtvarně se posunul blíž svému vzoru, španělskému Mortadelovi a Filemónovi (viz. ta špagátem svázaná značka na obálce, typický Ibaňézův vtip). Navíc zvolil velice sympatický čtvercový formát. Řádově je to úplně jinde než celý zbytek téhle série.
Perla v mojí sbírce.
Neskutečný kult, miloval jsem to když to vyšlo, směju se tomu i dnes. Paráda.
Zde celé k přečtení na facebooku autora.
Usmálo se na mě štěstí a kde se vzala tu se vzala zázračná osoba a věnovala mi tenhle komiks.
Musím přiznat, že zpracování není tak pěkný, jako u KRÁLE PODZEMÍ, kvalitou papíru a celkovým časopisovým provedením působí poněkud lacině. Jak už bylo řečeno, je nabušenej absurdníma vtípkama, občas až docela přestřelenejma. Je to celkem sranda, trochu dětinská a primitivní, ale v kom se tady neskrejvá děcko, že jo...
Nevíte náhodou někdo, kde tento skvělý komiks ještě dnes sehnat? Jednou jsem ho půjčil a už se mi nevrátil... Chtěl bych si ho trochu připomenout.

Na ceně nezáleží. Díky.
Naprostá klasika, která by se měla dočkat nějaký tý renesance, když teď situace českýmu komiksu tak nějak přeje. Na tomhle jsem vyrůstal a dodneška mám oba Čoláky v knihovně. A ještě donedávna jedna trafika v Ústí n. L. tenhle díl prodávala stále za starou cenu 18,- Kč (a možná ještě prodává)! Tak jsem tam samozřejmě pro jistotu ještě dva kousky koupil, ať se můžou radovat i vnoučata. Jinak tenhle díl je fórama nabušenější než první a co se týče zjevný inspirace Cleverem a Smartem, do vtipnosti Čolákovi a Doláčovi nesahají ani po kotníky.
Jeden z nejlepších českých komixů, ke kterým mám téměř citový vztah. Bohužel se mi ani jeden z obou dílů nedochoval, ale strašně rád bych ho znova viděl. Ty hlášky jsou prostě parádní!
Kult, který v době svého vznikl prošel mimo mě. Kresba i gagy jsou dotažený až do absurdna. Vtípky různé kvality, ale žádné vyložené trapárny, občas si objeví i trefa do černého. Nic při čem bych se za břicho popadal, ale slušný. Před těmi x lety bych se na to asi taky díval jinak.
"NEMUSEL JSI HO HNED HÁZET DO TĚCH KAKTUSů!" "KOHO BY NAPADLO, ŽE NOSÍ PO KAPSÁCH GRANÁTY..."Ibanězem zjevně inspirovaná, ale překonávající ho a pro mě osobně těžce kultovní comicsová groteska ze srandokapsové první poloviny 90. let v produkci "moravského měsíčníku humoru a srandy". Nečetl jsem první díl vydaný tři roky před tím vydavatelstvím Talent s podtitulem KRÁL PODZEMÍ, ale NA STOPĚ je lavina nádherně absurdních a důsledně ždímaných pubertálních gagů a vtipných hlášek (z nichž mnohé používám dodnes) s kouzlem kresbiček z pod školní lavice. Spolu s ARNALEM můj nejoblíbenější český comics. Kromě hlavního příběhu tu najdete ještě dva věnované jen Ufinovi, dva stripy s Obludkem, dvoustranu křížovek, stolní hru a reklamy na jiné produkty Trnek-Brnek. "HEJ! SLYŠEL JSEM, ŽE TU BYDLÍ NĚJAKEJ ZLODĚJ A ..." "COS TO ŘEK? TADY BYDLÍM JÁ! A NEMÁM RÁD, KDYŽ O MNĚ NĚKDO ROZNÁŠÍ PRAVDU!"
No tak z toho jsem si jako děcko uchcával, všichni kámoši si to ode mně půjčovali, což je trochu zázrak, že to furt mám v celkem dobrém stavu. Hlášku "ten to ještě neviděl" mám před očima ještě teď;-) Asi bych se u toho v tomto věku už nudil, ale je to klasika a na základce, kde jsem si podávali německé Clevery a Smarty pod lavicí total nářez dělo. Škoda, že jich nevyšlo více. Tatrka rulezz;-)