trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 17.6.2019 | Skalpy #08: Abys byl spasen, musíš hřešit

Všechno je to o motivacích. I lidé, jejichž skutky veskrze pohrdáme, mají pro své činy jisté pohnutky, které jim přijdou natolik zásadní, že jimi snadno dokážou obhájit zlo, které páchají. Občas je zkrátka všechno o lidských slabostech a niterných přáních. Ale kdo z vás první hodí kamenem, aby ukázal, že jeho osobnost není v poměru s veškerenstvem stejně uboze malá?
Právě tohle dokáže Jason Aaron, ďábel mezi scenáristy, perfektně zachytit. Osmé Skalpy tak opětovně skládají střípky charakterů a zase jednou nutí čtenáře přehodnocovat vše, co dosud považoval za neměnné. Dějově se samozřejmě s hlavní osnovou hne o minimum, ale to neznamená, že by jednotlivé linie stagnovaly. Agent Nitz se znovu dostává do sedla, Rudá vrána hledá cestu ke Zlému koni a Dino zjišťuje, že není všechno láska, co má dlouhé vlasy. Nezapomenutelní jsou pak Volný pád, dosud opomíjený Lawrenc a také Ten, který chytá. Finále je zkrátka na dosah, je však otázkou, zda se ti, co je přežijí, budou moci nazývat vítězi.

trudoš
trudoš | 15.6.2019 | Garfield #45: V čokoládě

„Měl jsem strašné dopoledne... A ty jsi celé dopoledně spal!“
„A jaké z toho plyne ponaučení?“

trudoš
trudoš | 9.6.2019 | DC komiksový komplet #060: JSA: Zlatý věk

Teda, dámy a pánové, klobouk dolů. Myslel jsem, že po Nové hranici Darwyna Cookea mě s hrdiny Zlatého věku už nemůže nic oslovit a ono ejhle, James Robinson mi zasadil čelovku. A nebýt toho Hitlera v závěru, který má sice svoje kouzlo, ale absolutně žádné opodstatnění, bylo by mé nadšení absolutní. Pan scenárista totiž perfektně pracuje s psychologií maskovaných hrdinů, kteří jsou už víceméně za zenitem a teď se musejí vypořádat s poválečnou realitou. Do toho nastupuje antikomunistické šílenství a tak se většina z nich brzy ocitá mezi kladivem a kovadlinou, aniž by přitom chtěla něco jiného, než alespoň špetku ze své bývalé slávy. Pravda, postav je tu jak o posvícení a spousta z nich neřekne nic ani ostřílenému znalci, nedá se však říct, že by se člověk zákonitě musel ztrácet v souvislostech. Samotná zápletka je hodně pozvolná, o nebezpečí víte a je vám jasné, jaký směrem se události budou ubírat, přesto od určitého okamžiku se zaťatými pěstmi čekáte na výsledek souboje. Excelsior!

trudoš
trudoš | 2.6.2019 | Komiksová Kytice

Hodně povedená publikace, jak ve výtvarném ohledu, tak stran celkového zpracování. Provedení jednotlivých příběhů je dosti individuální a porůznu zdařilé, ovšem všechny si drží vysokou úroveň. Zmiňuji to především kvůli tomu, že většina autorů je pro širokou obec čtenářům neznámá (snad až na Kateřinu Bažantovou), takže by jeden čekal nějaký popkulturní underground. Tomu se však tvůrci vyhnuli, pročež jsou balady až na jedinou výjimku snadno uchopitelné. A pro ty nedovtipné, kterým smysluplnost Svatojánské noci unikla podobně jako mně, připojili editoři ke knize i Erbenovy texty a tak se lze snadno dopátrat, co že chtěl Dominik Miklušák obrázky říci. Z ostatních autorů pak překvapil nejvíc Petr Holman, zklamal naopak Vladimír Strejček.
Komiksům navíc předchází zajímavý historicko-literární úvod o baladách a jejich místě v lidovém vypravěčství. Proto nemůžu jinak, než knize přiznat vysokou atraktivitu a skutečně ohleduplnou výpravu. Vlastně se mi četla mnohem lépe, než klasická Kytice.

trudoš
trudoš | 26.5.2019 | Batman Detective Comics #04: Trest (pevná vazba)

Oproti předchozímu albu, které mi přišlo výrazně ucelenější, drobné zklamání. Tady hned na počátku nakrkne rychlokvaška s Man-Baty a Zsaszem, což pak dorazí odbyté finále s Emperor Penguinem. Následuje hodně atraktivní epizoda s Wrathem na vícero sešitů, jenže i tady vyprávění skončí tak nějak neslaně nemastně. Až to skoro vypadá, že se to všechno semlelo jen proto, aby se dva noví super zločinci mohli sejít ve vězení a začít kout další vypečené pikle. No a pak je tu ještě zbytečné intermezzo s Miou a samozřejmě závěr celého alba, jež navnazuje na blížící se peripetie s Baneovou armádou.
Když si to pak člověk všechno takhle sesumíruje, uvědomí si, že i přes celkovou tloušťku je Trest především o slibných začátcích a nepovedených koncích. Ještě k tomu si autoři dávají záležet na komplexní síti vztahů, což ovšem bez znalosti souvislostí příliš neohromí (viz třeba Damianova smrt). Přiznat však musím povedenou atmosféru, díky níž má Batman pořád něco do sebe, ačkoli nejde o víc než průměr.

trudoš
trudoš | 23.5.2019 | Garfield #44: Velevážený

„Garfielde! Chyť tu myš!“
„Jo jo. Ale protože mám sportovního ducha, dám jí náskok. Zhruba dvoutýdenní náskok.“

trudoš
trudoš | 23.5.2019 | DC komiksový komplet #061: Mezinárodní Liga spravedlnosti, kniha první

Trojice Keith Giffen, J. M. DeMatteis a Kevin Maguire si mě už kdysi získala komiksem Dříve známí jako Liga Spravedlnosti, takže jsem se s nadšením pustil do počátků celého toho jejich blázince. A musím říct, že Maxwell Lord IV. zase nezklamal. Sice mi i nadále unikají některé souvislosti v rámci DC univerza, ale na to jsem si už za ta léta zvykl. Důležité je, že humor funguje naprosto precizně, ačkoli se scenáristé ještě drží při zemi, hlavně jde-li o velké šarže jako Batman a Superman. Jakmile však ikony zmizí ze scény, rozjede se mezivztahová komika naplno. Autoři přitom zajímavě balancují na pomezí vážnosti a absurdnosti, protože témata, která si berou na paškál, nejsou právě jednoduchá. Což dokazuje především druhý a třetí sešit tohoto alba, kde se trojice mimozemských bohatýrů rozhodne zlikvidovat všechny atomovky světa. Je to zkrátka úplně jiné pojetí Ligy spravedlnosti, pojetí, jež důstojnost superhrdinské instituce výrazně odlehčuje, ale zároveň ji ještě úplně neparodizuje.

trudoš
trudoš | 16.5.2019 | Zpátky na zem aneb Opravdový život

Roztomilá série stripů, která se mi trefila přesně do vkusu. Má to sympatickou kresbu a mně blízké téma měšťáka, co odjede žít na venkov. Ten se pak nestává jeho krajinou zaslíbenou, ale noční můrou, kde je třeba každý den bojovat o přežití. Nejde o nic hlubokomyslného, ale ani primitivního, přičemž nejpovedenější jsou ty vtipy, které se táhnou napříč vícero stranami. A tak scénka se zvěrolékařem, etuda s kácením kaštanů, nebo cokoliv s paní Zdechláčkovou, to všechno mi rozjasnilo den na několik hodin a moc se těším, že se k tomu jednou vrátím. Jean-Yves Ferri a Manu Larcenet mají dar vytvářet nezapomenutelné figurky, vycházející ze skutečnosti, že stejní lidé se nacházejí ve vašem blízkém okolí nebo že problémy, jež dotyční řeší, nemají daleko k těm, před kterými dennodenně stojíte vy sami. Neříkám, že je to bůhvíjak originální, protože téma je staré stejně jako venkov sám, ale autorská souhra dala vzniknout něčemu, co funguje na té nejbanálnější premise - životních zkušenostech.

trudoš
trudoš | 9.5.2019 | Vrána: Mrtvá doba

Jak mám Vránu v oblibě, tak mě každé další album těžící ze stejných motivů akorát unavuje. Za což v první řadě může fakt - a teď propadnu peklu - že než kultovní komiks Jamese O'Barra mám raději film Alexe Proyase. Jsem holt dost mizerný fanoušek.
Ačkoli John Wagner přichází s atraktivními nápady, je to v důsledku pořád ta samá jízda. Hrdina si projde peklem, aby se vrátil mezi živé a pomstě bylo učiněno zadost. Což o to, poetiky je tu vrchovatě, ale zápletka je tentokrát okořeněna o nesmyslně sofistikovanou časovou prodlevu. Hrdina se tak nemstí mučitelům, ale jejich potomkům ob několik generací. Naneštěstí to příliš nefunguje, protože potomci bezcharakterních gaunerů, jsou na chlup stejní gauneři, co jejich předkové. A tak cesta odplaty nějak ztrácí na smyslu (lépe řečeno, proč nedostali do držky ti původní zločinci?), přičemž její průběh je bez snahy o invenci a navíc postrádá logiku v hlavních bodech. Zkrátka nuda a nebýt atmosférické kresby Alexe Maleeva, letěla by kniha do kouta.

trudoš
trudoš | 1.5.2019 | Garfield #43: Je výlupek

„Jsi v pasti!“
„Jo, v pasti s čokoládovými sušenkami.“
„Taky bych chtěl být v pasti.“

trudoš
trudoš | 27.11.2018 11:47 | Pindárna

Kapis: Fry tou „korektností“ podle mě myslel tendence některých lidí sklouzávat do roviny „mě se to nelíbilo, tím pádem je to kravina a tudíž každý kdo říká něco jiného je dement, feministka, dětina, bukvice, americký řiťolez a jiné“. Zkrátka ignorování faktu, že co se nelíbí jednomu, může se zamlouvat druhému. A nejde o to, že by člověk nechtěl, aby lidé říkali své názory, ale aby zkrátka vnímali fakt, že jsou to jejich názory a nic víc. Samozvaní arbitři kvality mi dokážou akorát hnout žlučí.

trudoš
trudoš | 11.11.2018 22:48 | * Připomínky a návrhy

Toe: Já díky za opravu. A vůbec za všechnu tu práci tady (mířeno na editory všeobecně).

trudoš
trudoš | 10.11.2018 20:06 | * Připomínky a návrhy

Šlo by prosím spojit Kevina O'Neilla (Nemo) s Kevinem O’Neillem (Liga)?

trudoš
trudoš | 10.11.2018 07:14 | Pindárna

Hawwwran: Aby u vás nedošlo k podobnému zklamání, jako u Hvězdného prachu - ne, nejde o komiks.

trudoš
trudoš | 3.11.2018 10:10 | Pindárna

Líbí se mi, jak tady všichni veřejně odhalujete svoje finty, v domnění, že se o tom vaše drahé polovičky nedozví. Tohle já si dovolit fakt nemůžu, takže PŠŠŠT.

trudoš
trudoš | 22.10.2018 12:30 | * Připomínky a návrhy

Kapis: Gratuluju a závidím.

trudoš
trudoš | 22.10.2018 12:29 | Povinná četba

George Walker Bush: U mě doma (4 a 7 let) nejvíc fungují Anča a Pepík, kvůli tajemnu a dobrodružství, pak Semtamťuk pro fantazii, Polda a Olda pro humor a pak Malý vlk a Bystré očko pro indiánskou atmosféru. V důsledku všechno komiksy ze Čtyřlístku. A dobré tři roky se jich drží nadšení z Toma a Jerryho, protože se tam málo mluví a je v tom spousta jednoduchých gagů.

trudoš
trudoš | 11.10.2018 12:15 | Pindárna

Müllerovi díky za ty dary a uznání že to vůbec ještě zkouší. Jak je tahle série dobrá, tak je pro vydávání prokletá. Na rozměry a formát kašlu, s tím jsem se rozloučil už v momentě, kdy to začalo vydávat třetí nakladatelství. Teď jsme u kolikátého, pátého? A vydaných je 18 alb z 36? Přičemž se začalo už v roce 1990. To tu skutečně někdo doufá v kompletní reedici? Já bych teda nerad maloval čerta na zeď, ale v tomhle případě mě spíš nenapadá dostatečně velká zeď, na kterou by šel nakreslit.

trudoš
trudoš | 1.10.2018 16:46 | Pindárna

Hawwwran: Já neříkám, že je špatná, jen mi to nepřijde právě málo. Kvalita holt něco stojí.

trudoš
trudoš | 1.10.2018 14:20 | Pindárna

Fimi: Mě teda 170 stran za 600 Kč nepřijde úplně hodně muziky za málo peněz. Zrovna v tomhle ohledu BB art drží ceny přibližně stejně, ne-li níže. Ale uznávám, že jsem zaujatý, BB art pro mě vždycky bude víc než Argo.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 20.6.2019 19:51
Komentáře u comicsů: 265
Hodnocení comicsů: 1767
Příspěvků ve foru: 85

Sbírka (z CDB)

Četl: 1767 (cca 501261 Kč)
Má: 3314 (cca 747131 Kč)
Chce: 105 (cca 3338 Kč)
Shání: 18 (cca 8663 Kč)
Nabízí: 0