trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 17.9.2019 | Star Wars: Válka na Shu-Torunu, Konec her

to Azalin: Ne, tohle - stejně jako album Darth Maul / Syn Dathomiru - u nás v sešitech nevyšlo.

trudoš
trudoš | 15.9.2019 | O Robůtkovi

Laskavé, hravé a s parádní kresbou. Ale to je tak asi všechno, co na komiksu dokážu vyzdvihnout. Příběh bohužel tuctový, bez výraznějších překvapení a nápadů, ovšem dostatečně zábavný na to, aby pobavil malé děti, což je ještě umocněno minimem slov. V tomhle ohledu klobouk dolů, Ben Hatke jede tu nejvyšší ligu, protože vyprávět pouze pomocí obrázků je kumšt. Ta absence tvůrčí invence mě však mrzí o to víc, že podobných komiksů je vážně pomálu. Třeba takový Prcek Chlupino pracuje s ještě menším počtem stran a přitom dokáže dějově zaskočit i nejednoho dospělého. Každopádně šelmičky se bavily moc a to je asi to nejdůležitější, co je třeba vědět. Postavy jsou veskrze sympatické, rozsah víc než příjemný a navíc nejde o stylizovanou úchylárnu, tyjící z hračkářského průmyslu. Ačkoli „čtení“ zabere všeho všudy deset minut, děti mají pocit, že zvládly pěkného tlouštíka, což je může motivovat k tomu, aby otevřely i něco dalšího. Z kontextu to možná nevyznívá, ale jsem za Robůtka vážně vděčný.

trudoš
trudoš | 12.9.2019 | Živí mrtví #12: Život mezi nimi

Robert Kirkman opětovně zmírnil tempo a poskytl hrdinům maličko oraz, přestože kdesi v zátylku cítíte blížící se hrozbu událostí příštích. Protože stejně jako Rick se zdráháte uvěřit štěstí, jež jeho skupinu potkalo. Tady se perfektně odráží vliv Guvernéra, který z něj udělal paranoika non plus ultra a ačkoliv ještě není totální psychopat s mesiášským komplexem, má k tomu již blizoučko. Právě tenhle podtext je na vyprávění nejsilnější. Ovšem velmi podobně vyznívá i deformace života mezi nemrtvými, kdy náhlé hájemství relativního bezpečí víc strachu vyvolává, než zažehnává. Trochu divoký je pouze fakt, že na nově objevenou kolonii dosud nezaútočilo stádo, přestože je kousek od hlavního města, nebo že starosta považuje Ricka za veterána, co bojuje se zombíky nejdéle - jako by katastrofa nepotkala všechny ve stejný čas. Ale jinak perfektní a jsem moc zvědav, jaké zvraty přijdou příště. A hlavně, nakolik je tentokrát zapříčiní sami hrdinové svou neschopností zapadnout mezi „normální“ lidi.

trudoš
trudoš | 7.9.2019 | Vykopávka

Jak píše anotace, Vykopávka je značně inspirována snovými obrazy a v tomhle ohledu funguje hodně dobře. Holdujete-li tedy příběhům, kde logika nejen že dostává padáka, ale taky přes držku, právě jste našli nového komiksového kamaráda. Ovšem čekáte-li od Maxe Anderssona něco srozumitelného, obávám se, že narazíte. Tvrději než tvrdě.
Ale k ději - no, ten žádný není. Lépe řečeno, je stejně proměnný jako sny samy. Což v praxi znamená, že se ledabyle opouští jedna dějová linie, aby se zvolna mohlo přejít na druhou, která pak přeskočí na třetí, čtvrtou… a tak dál, dokud noční můra prostě neskončí. Jde tedy spíše o sled volných asociací, než plnohodnotný vývoj událostí, a i když je to chvílemi krásně ujeté s občasnými záblesky geniality, stejně často člověk nechápavě kroutí hlavou, když výjevy přesáhnou hranici morální snesitelnosti. Jako celek tak u mě dílko pohořelo, protože pro jeho pochopení jsem příliš příčetný, ale svoje kouzlo bezesporu má. Stejně jako pár skutečně děsivých okamžiků.

trudoš
trudoš | 4.9.2019 | Černá palice #03: Vzdor osudu - část první

A teď vážně, chlapi, můžu to číst hned, nebo si mám raději počkat, až jednou někdy v budoucnu vyjde i Doctor Star, a přečíst si nejdřív ten? Čekání mi nevadí, listovat mám čím na několik desetiletí.

trudoš
trudoš | 4.9.2019 | Ultimátní komiksový komplet #022: Spider-Man: Smutek

Dojemné dílko věnované příznivcům Petera Parkera, kteří jej mají rádi spíše jako lidskou postavu, než jako superhrdinu. Přestože Smutek postrádá výraznější dějový zvrat nebo třeba pointu, nad níž by se tajil dech, jeho emoční náboj je neoddiskutovatelný. Alespoň v případě, že se ve vašem srdci skrývá špetka tichého romantika. Příběh paradoxně nemapuje události již známé (tedy smrt Gwen Stacyové), ale rozehrává Parkerovi první namlouvací úspěchy u dvou osudových dívek, kdy si začíná uvědomovat, že si bude muset vybrat, která z nich bude hrát v jeho životě prim. Takže ve finále minimum akčních konfrontací s excentrickými padouchy, zato spousta monologů o lásce a ztrátě - přesto to k přátelskému pavoukovi ze sousedství sedí jako ulité. Jeph Loeb je jednoduše spektakulární a osobně jsem přesvědčen, že takhle na dřeň se Spider-Manovi doposud dostal akorát J. Michael Straczynski. Celek pak dokonale rámuje melancholická kresba Tima Salea, nad níž zkrátka musí pookřát duše každého fanouška.

trudoš
trudoš | 1.9.2019 | Americký upír #02

Stejně dobrá jízda, jako v předchozím díle, dokonce možná i o chlup lepší, protože tentokrát se zcela stírají hranice mezi dobrými a zlými. Album obsahuje dva příběhy, z nichž každý buď představí nové hráče pro další představení, nebo oživí ty staré, kteří si i přes svůj záporný charakter získají snadno čtenářovy sympatie. Asi tak na vteřinu, než zase odhalí bestii, skrývající se v jejich nitru. Zápletky mají hlavu a patu a konečně zaklapávají souvislosti dříve načrtnuté. Scott Snyder v tomhle ohledu skvěle pracuje s postavami a gradací napětí, přičemž Rafael Albuquerque tomu pak dodává dokonale temnou atmosféru vizuálním pojetím. Zkrátka hororový mainstream jak má být, žádné divoké vymyšlenosti, ale jednoduchá krev a hrůza, přičemž v druhém plánu je znát promyšlená osnova pro celou ságu. Navíc tady jsou upíři nelítostnými lovci a lidé pouhou zvěří, což vyprávění přidává maximálně na atraktivnosti. Alespoň pro všechny ty, kteří mají až po krk emočně rozervaných nemrtvých à la Stmívání.

trudoš
trudoš | 27.8.2019 | Kid Paddle #01: Ďábelské hry

Vlastně docela zklamání, vizuálně i obsahově jsem čekal něco mnohem legračnějšího. Ne že by Kid Paddle byl špatný nebo nevtipný, jen to rozhodně není nic ve stylu Snoopyho či Calvina a Hobbese. Nejblíže mají Ďábelské hry ke komiksům jako Titeuf nebo Bart Simpson, ovšem zdejší hrdina, a vlastně celé osazenstvo, se zaměřují čistě na konzolové hry. Neříkám, že to nemá svoje kouzlo, ale žádná velká taškařice se bohužel nekoná. O to spíš, když jste na herních automatech nevyrůstali a tak jsou pro vás jejich zákonitosti velkou neznámou. Jistě, mnoho situací lze promítnout na modernější Xboxy, Playstationy, nebo rovnou na PC, ale polovina kouzla je s věkem zkrátka pryč. Navíc je Midamův styl humoru dost jednoduchý, stačí někoho majznout po hlavě a pěkný gag je za námi. Na druhou stranu, nemá tendenci moralizovat, poučovat nebo rovnou kritizovat, což je milá změna v době všeobecného odporu k dětem, pařícím na počítači. Ale Liga uvědomělých matek to svým montessori stoupenkyním asi nedoporučí.

trudoš
trudoš | 25.8.2019 | Garfield #48: Pupek ze zlata

„Potěšte své blízké tímto mimořádným dárkem, který jim zůstane navždy. Poskytujeme 30-denní záruku.“
„Navždy už není, co bývalo.“

trudoš
trudoš | 3.12.2018 15:55 | Pindárna

Franta z Čokolády: Výborně, díky za každý další komiks, který si nemusím koupit. Vypadá to, že příští rok konečně maličko ušetřím.

trudoš
trudoš | 3.12.2018 11:02 | Pindárna

Zdravím,
měl bych dotázek na znalce zahraniční produkce. Crew na příští rok chystá komiks Stranger Things a mě by zajímalo, nakolik do něj můžu naskočit, neznám-li televizní seriál (a ani nikdy nepoznám, mám seriály zakázaný - sebou samým).

díky moc za info
wojta

trudoš
trudoš | 1.12.2018 17:04 | Sběratelský klub

Unesená je akční - horor - detektivka, Rytíři zas fantasy - dobrodružné - pro mládež. Oboje samozřejmě gamebook a kompletně v komiksu.

trudoš
trudoš | 1.12.2018 17:02 | Sběratelský klub

Ono je to vlastně jednoduché - z nějakého mě záhadného důvodu chybí v knize jakékoliv údaje o tvůrcích nebo originálu, takže přepisuji pouze stručnou tiráž:

Unesená
Autoři: na obálce uvedeny pouze jména MC & Manuro
Originál: uvedeny pouze odkazy na původního vydavatele www.makaka-editions.com a www.blueorangegames.com
Překlad: Barbora Müllerová, David Müller
Grafická úprava: Hanka Picková, Black Light Studio
Jazyková úprava: Eliška Pospíšilová
Redakce překlad: Jan Březina, Vladimír Smolík, Martin Hrabálek, Kamil Smola, Michal Požárek
Vydal: Rexhry

Rytíři
Autoři: na obálce uvedeny pouze jména Shuky, Waltch a Novy
Originál: uvedeny pouze odkazy na původního vydavatele www.makaka-editions.com a www.blueorangegames.com
Překlad: Jan Březina
Grafická úprava: Hanka Picková, Black Light Studio
Jazyková úprava: Eliška Pospíšilová
Redakce překlad: Vladimír Smolík, Martin Hrabálek, Kamil Smola, Michal Požárek
Vydal: Rexhry

trudoš
trudoš | 1.12.2018 16:49 | Sběratelský klub

Fry: Mám oboje, co budete potřebovat?

trudoš
trudoš | 27.11.2018 14:25 | Pindárna

Jak jste si ho udělali, takového ho máte.

trudoš
trudoš | 27.11.2018 12:58 | Pindárna

Zack: To mi povídejte... Vždycky jsem byl všude to nejmladší pívo a najednou zjišťuju, že už spadám do kategorie starejch, tlustejch a plešatejch fotrů. Ne že by to hrálo roli, ale do pláče mi malinko je.

trudoš
trudoš | 27.11.2018 12:20 | Pindárna

Walome: Přesně. Když mi někdo řekne, že jsem šovinistický prase, protože Lobo, zaprděnej intelektuál protože Gaiman, zgurvenej nácek protože Miller, nebo aktuálně fanda islámu protože Ms. Marvel, je celé to komiksové fanouškovství docela na prd.
Jako jo, kdyby tady šlo o vytváření nového vládnoucího uskupení, které má na starosti lepší zítřky, neřeknu ani popel. Nebo kdybychom byly ultras satanistická sekta, kde je důležité držet hubu a krok. Ale tohle jsou pouze obrázkové příběhy za spoustu penízek. Nic složitýho, jenom malý sny.

trudoš
trudoš | 27.11.2018 11:47 | Pindárna

Kapis: Fry tou „korektností“ podle mě myslel tendence některých lidí sklouzávat do roviny „mě se to nelíbilo, tím pádem je to kravina a tudíž každý kdo říká něco jiného je dement, feministka, dětina, bukvice, americký řiťolez a jiné“. Zkrátka ignorování faktu, že co se nelíbí jednomu, může se zamlouvat druhému. A nejde o to, že by člověk nechtěl, aby lidé říkali své názory, ale aby zkrátka vnímali fakt, že jsou to jejich názory a nic víc. Samozvaní arbitři kvality mi dokážou akorát hnout žlučí.

trudoš
trudoš | 11.11.2018 22:48 | * Připomínky a návrhy

Toe: Já díky za opravu. A vůbec za všechnu tu práci tady (mířeno na editory všeobecně).

Aktivita

Naposledy přihlášen: 19.9.2019 06:37
Komentáře u comicsů: 291
Hodnocení comicsů: 1859
Příspěvků ve foru: 93

Sbírka (z CDB)

Četl: 1859 (cca 532702 Kč)
Má: 3407 (cca 780023 Kč)
Chce: 104 (cca 2789 Kč)
Shání: 0
Nabízí: 0