Třetí svazek úspěšných francouzských adaptací děl R. E. Howarda přináší povídky Rudé hřeby, Lidé černého kruhu a Zamboulské stíny, tedy vesměs povídky dýchající tropickým dusnem a zasazené do exotických východních končin Howardova světa, kde za každým rohem číhají prastará božstva, děsivá magie a nemilosrdný boj.
Svazek je jako vždy opatřen zasvěceným doslovem a řadou bonusů a výtvarných poct postavě cimmerského bojovníka.
Obsahuje původní tři alba série Conan le Cimmérien, vydané nakladatelstvím Glénat:
Conan z Cimmerie #07: Rudé hřeby (Conan le Cimmérien #07: Les Clous rouges, 2019)
Conan z Cimmerie #08: Lidé černého kruhu (Conan le Cimmérien #08: Le Peuple du cercle noir, 2019)
Conan z Cimmerie #09: Zamboulské stíny (Conan le Cimmérien #09: Les Mangeurs d'hommes de Zamboula, 2020)
Vyšlo jako 24. svazek velké řady edice Argomiks- Scénář
- Stéphane Girard (Gess), Régis Hautière, Sylvain Runberg, Olivier Vatine
- Předloha
- Robert Ervin Howard
- Art
- Didier Cassegrain, Stéphane Girard (Gess), Jae Kwang Park
- Ink
- Didier Cassegrain, Stéphane Girard (Gess), Jae Kwang Park
- Barvy
- Didier Cassegrain, Éloïse De la Maison, Stéphane Girard (Gess), Alessia Nocera, Hiroyuki Ooshima
- Obálka
- Didier Cassegrain
- Lettering
- Alena Tejnická (Sarah)
- Překlad
- Richard Podaný
- Redakce
- Hana Gelnarová, Erik Lukavský
- CdbID
- 8684
- Žánry
- dobrodružný, fantasy
- ISBN/ISSN
- 978-80-257-3481-0
- Vazba
- šitá v tvrdých deskách
- Formát
- 228 x 320 x 21 mm
- Hmotnost
- 1140 g
- Tisk
- barevný
- Stran
- 208
- Původní cena
- 598 Kč
- Originál
- Conan le Cimmérien #07: Les Clous rouges, Conan le Cimmérien #08: Le Peuple du cercle noir, Conan le Cimmérien #09: Les Mangeurs d'hommes de Zamboula (Glénat, 2019, 2020)
- Varianty
- Conan z Cimmerie, svazek III. (varianta A) (2021)
Conan z Cimmerie, svazek III. (varianta B) (2021)
Conan z Cimmerie, svazek III. (varianta C) (2021)
Conan z Cimmerie, svazek III. je svojou kvalitou poviedok podobný predošlým knihám. Tu sa mi páčila hlavne tá prvá s názvom Rudé Hřeby, ktorá bola vážne veľmi dobrá a patrí celkovo k tým najlepším komiksovým výtvorom s Conanom, aké som kedy čítal. Ďalšie dve sú už slabšie, ale rozhodne nie sú zlé. U tejto francúzskej série poviedok si nikdy nemôžete byť istý, či vám sadnú všetky alebo len niektoré. V každom prípade je však tento štýl spracovania – čo poviedka to iný autor veľmi fajn. =►Celá recenzia◄=
U první povídky “Rudé hřeby” jsem už od první stránky jsem věděl, že mě kresba a panelování bude bavit. Brzy se sice ukázalo, že kresba obličejů a postav je docela hrubá a panelování se drží stále stejného vzoru, ale díky povedeným barvám, jsem si tu kresbu užil. Je to parádní krvavá řezničina a Conanova parťačka Valerie je moc pěkně rostlá. Takže jsem se ve výsledku dobře bavil. Je to sice ukecané, ale ne tak jako další povídka.
Druhou povídkou jsou “Lidé Černého kruhu” a tam bylo špatně skoro všechno. V prvé řadě se mi nelíbila kresba. Přílišné šrafování ji zabilo i s barvami. Navíc to obličeji i zobrazením akce více připomínalo mangu, než francouzský komiks. Nebavil mě ani scénář. Možná i proto, že je tam zpočátku příliš mnoho politiky a přespříliš krkolomných jmen, které se vzájemně pletou.
Závěrečná povídka “Zambulské stíny” klame obálkou. To že obálky komiksů často lžou, to ví každý. Málokdy ale komiksu škodí jako v tomto případě. Podle obálky jsem čekal příšernou kresbu, ale ve skutečnosti je ta kresba nejpěknější a nejdetailnější v celé knize. Celý děj se odehrává za soumraku a v noci, takže barvy jsou hodně tlumené a stíny hluboké. Příběh je zábavný, má vysoké tempo, jde z akce do akce a Conanovi skoro celou dobu běhá po boku nahatá ženská. Co více chcete? :-)
Další kvalitní nášup evropského Conana, a to především v případě první a třetí povídky. Klasika v podání Rudých hřebů nezklamala, a to jak sénáristicky, tak kresbou. Dobrodružství začínajííc bojem s veleještěrem a končící v kulisách uzavřeného města/domu, v němž spolu bojuje několik kmenů a do toho ještě magie a krásné ženy - prostě Conan, jak má být. Druhá povídka Lidé černého kruhu mne nezaujala, kresba šmrcnutá mangou se prostě ke Conanovi nehodí a tentokráte to nezachránil ani příběh, který byl díky velkému počtu postav trošku zmatečný a celkově spíše nudný. Za to Zamboulské stíny byly super. Povídka je spíše taková jednodušší, ale k neohroženému Conanovi se skvěle hodí, takže tam máme lidojedy, opičí monstrum, hady, trochu kouzel, utajené identity a samozřejmě nahé ženy (i když zrovna zde jde v případě výrazu hlavní hrdinky o možná nejslabší atribut povídky). A čtenář se baví.
Trojka mi přišla malinko slabší než předchozí dvě knihy, i na kresbu jsem si musel déle zvykat, o to ale zase má epičtěji podané příběhy. Suma sumárum jsem se pořád bavil a musím uznat, že tyto adaptace jsou velmi podařené. Zase krásná 4.
Standardní Conan, ke kterému už jsem si dávno našel cestu a jeho komiksové adaptace, ať už evropské či americké, nevynechávám, protože mě prostě a jednoduše baví. Snad jen druhá povídka byla trochu překombinovaná a bylo tam na můj vkus více "sorcery", které bylo stejně záhadně sekáno na kusy "swordem"; a prvoplánovitá nahota v povídce třetí byla lehce úsměvná a naivnější, než je i u Conana zvykem.
Celkový dojem: 70%
Tentokrát se tvůrci pustili do méně známých příběhů neohroženého Conana, nepočítám-li tedy slavné Rudé hřeby, jejichž adaptaci zvládli pánové Régis Hautière a Didier Cassegrain na jedničku. Až se přiznám, že jejich verze mě oslovila mnohem více, než původní text Roberta Ervina Howarda. Kombinace hrdinské fantasy a plíživé hrůzy v pseudoaztéckých kulisách tu funguje skvěle.
U Lidí černého kruhu už jsem ale trochu bojoval se scénářem Sylvaina Runberga i s kresbou, jíž se zhostil Jae Kwang Park. Vyprávění především zpočátku působí lehce zmateně a „manga obličeje“ mi po celou dobu výrazně kazily toliko potřebnou atmosféru heroického dobrodružství.
V závěru naopak příjemně překvapil Stéphane Girard (alias Gess), od jehož podání Zambulských stínů jsem příliš nečekal, hlavně kvůli nepříliš líbivému vizuálnímu zpracování. Dějově si ovšem umělec s povídkou poradil náramně a nebýt vychrtlé krasavice, co vypadala jak vyzobaná slunečnice, považoval bych dost možná právě tenhle příběh za nejlepší.
Další nášup Conanovské klasiky o jejíž literární formě se nepochybuje. Kniha tak stojí hlavně na výtvarnících. Cassegrainova kresba Rudých hřebů stylizovaná až na hranici karikatury vypadá jednoduše, ale zdání klame. Kresba je dynamická, nápaditá a proporce všech postav jsou překvapivě správné (v případě Conanovy kámošky Valerie dokonce VELMI správné). Citlivý coloring. Příběh krásně šlape a ohromí stylově zpracovaným prostředím. Nádhera. To Lidem z černého kruhu Hiroyukiho kresba se znatelným asijským dialektem sedí o mnoho méně. Stejně jako přepálená videoherní dynamika upomínající na prince z Persie někdy v období Warrior Within. Není to vyloženě špatné, ale v případě Conana už moc alternativní. Závěrečné Zamboludské stíny od Gesse jsou jiná káva. Sice stylizovaná, ale dokonale detailní a čistá kresba s pěkně zpracovaným fibigerovsky výrazným coloringem je pravou třešničkou na dortu knihy. Příběhově plošší povídka je tady scenáristicky dobře zvládnutá a autor se pouští do opravdu velkých akcí co se perspektivy a detailu prostředí týče. Paráda. V životě bych neřekl, že to řeknu, ale po všech těch Linech Carterech, Spraguí DeCampech a Vlado Ríšech, je Conan v mých očích zase na koni a tyhle autorské trojboje začínají mít těžce gurmánský charakter. Dva a půl špičkového Conana a ani jeden z nich není John Buscema? Neuvěřitelné.
Tři různé knihy dané dohromady, každá kreslená úplně jinou technikou. Troje naprosto odlišné podklady. Měl bych dotaz k téhle knize, nejspíš na Richarda. Proč je první příběh barevně tak neskutečně vyblitý, druhý tak na půl ale znatelně lepší než první a třetí úplně dokonale colorovaný? Nejdřív jsem myslel, že je to chybou kusu, ale evidentně to mají všchny knihy stejné. Jsou podklady z nichž jste to tiskli validní, nebo byly trochu invalidní?
- Četl/a (23)
- 2scha, Const.ex, Darker, farnhajt, flipflop, foudy, Glumal, Good Games, house192, invape, Jabba, Killingjoke, lantan1, monte walsh, mstefl, NecRoman, Norri, Ozymandias, Paldini, start05, tacmud, trudoš, zlejzmrd
- Má (45)
- 2scha, Alfi, blackJag, Bob, burzum, Caylen-Tor, Const.ex, CSE_AC/DC, Darker, davidek, DracoAn, farnhajt, filemon, flipflop, Glumal, herbert, house192, invape, Jabba, James, jjjirik, kapicka, Karel Sec, lantan1, Lojza, Matio, Mikei, Mr. Bobeček, Mr.Plysh, mstefl, NecRoman, Noci, Norri, Paldini, pechna, RadimNemec, Skot, start05, tacmud, trudoš, VasaX, vranakx, Wiw, xintax, zlejzmrd
- Chce (7)
- delsemela, Fida, goldschmidchen, Keno, Maty48, monty.cl, psramek
- Koupí (2)
- mineralk, Šedo