Světla Amalu jsou příběhem o bratrovražedné nenávisti dvou kmenů, které se kdesi v zapomenutém koutě našeho světa rozpomínají na svou minulost. Ačkoli žijí jako psanci v opuštěných ruinách lidských domů a svou vlastní historii považují za pohádku, jsou stále svázáni se světem, odkud přišli, s tímto Světem Legendy… A co víc, jejich nenávist se fyzicky odráží ve Světě Legendy a může vést až k jeho zániku. Nevědí to, a těm, kteří nenávidí nejvíce, je to stejně jedno. Válka, která mezi nimi postupně vzplane, se odehrává nejprve zde, ve světě lidí, později tam, ve světě, který v důsledku nenávisti zasypal zasypal chladný sníh, kde se rozpadají dávná města a pod ledovým příkrovem žijí obrovští netvoři žrakkové, a kde u jezera s magickou vodou pomalu umírá bájný strom…

Scénář
Christophe Gibelin
Art
Claire Wendlingová
Lettering
Jakub Němeček
Překlad
Soňa Sladká
Žánry
dobrodružný, fantasy
ISBN/ISSN
80-902935-3-0 (Mot (Mot komiks, s.r.o.))
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
230 x 320 mm
Tisk
barevný
Stran
48
Cena
215 Kč
Originál
Les lumières de l'Amalou #01: Théo (Delcourt, 1990)
 • Milo_Harwey
  Milo_Harwey mecenáš4.9.2021 16:41Světla Amalu #01: Theo
  Ke knihám jsem se dostal v podstatě omylem. Netušil jsem, že existují a při online nákupu měli v antikvariátu oba díly za kilo, tak jsem je koupil a po nějaké době zkusil první díl....

  Prusvitnici (lidé, co ve tmě mizí) žijí s fretkami (antopomorfni zvěř) v jednom baráku na jednom ostrově obklopeným řekou, z něhož se "nemůžou" dostat. Na ostrov ztroskotají s letadlem jiné fretky skrz ně poté sledujeme příběh odhalující spiknutí fretek, v pozadí je nastíněna mytologie...

  Kniha má pěknou pohádkovou kresbu doplňující příběh, co se hezky čte.. pomalu plyne. Objevuje se několik nelogických chyb, které díky poutavosti příběhu přejdete...

  Byl jsem překvapený, zaujalo...

  Ke komentum pode mnou: Pozor na koment Kocoura, ten je k oběma dílům, co u nás vyšly. + Ostatní se dají stáhnout, takže info o tom, že se závěr nikdy nedozvim, jsou mylné.
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin23.2.2021 10:01Světla Amalu #01: Theo
  Čím člověk může být sjetý, aby vymyslel svět, ve kterém v jednom domě na ostrově obklopené divokou řekou žijí spolu lidé (respektive Průsvitníci) a fretky? Dělám si samozřejmě trochu srandu, imaginace mi je více než blízká. Škoda jen, že mě přes veškerý originální fantaskní svět a roztomilost postav příběh příliš nezaujal. Takže se do druhého dílu pouštět nebudu... přesto želím, že u nás některé série prostě nedovyjdou. Což je jeden z dalších důvodů, proč si druhý díl Strašák odpustím. Asi už nikdy nezjistím, že je celá série třeba nakonec super.

  Celkový dojem: 50%
 • trudoš
  trudoš editor14.1.2021 19:34Světla Amalu #01: Theo
  Když u nás v roce 2001 vyšel první díl Světel Amalu, zcela mě pohltil svébytnou imaginací a nápaditou mytologií. Teď, o dvacet let později, jsem zkusil album znovu - a to kouzlo tam pořád je, třebaže ne už tak originální. Kresbě Claire Wendlingové nelze vytknout prakticky nic, ta dáma jednoduše umí s tužkou jako ďábel. Jednoduchost, propracovanost, poetika i dramatičnost, to všechno v jejích obrázcích je a člověk ani nemusí číst scénář. Ten samozřejmě má v komiksu své zastoupení. Christophe Gibelin nic příliš nevysvětluje, přesto se člověk ve vztazích a souvislostech bez problémů orientuje, ačkoli smysl některých momentů mu úplně jasný není – třeba existence mluvících fretek z Londýnské ulice, nebo sexuální vztahy mezi Průsvitníky. Nejde však o nic, nad čím by se člověk pozastavoval natolik, že by odmítl číst dál. Tahounem vyprávění je pak jednoznačně dvojice sympatických dobrodruhů, lorda a jeho sluhy, kteří by kovbojku udělali i z Večerníčku. Těším se, co se z příběhu vyklube příště.
 • Kocour
  Kocour5.6.2010 12:24Světla Amalu #01: Theo
  Mám podobné pocity jako většina komentující pode mnou. Z pětidílné série "Světla Amalu" vyšly v ČR dva díly, zbylých tří už se asi nikdy nedočkáme. Příběh tudíž moc komentovat nejde. V komiksu jde ale stejně hlavně o vykreslení atmosféry a fikčního světa. Celá mytologie je ale poměrně složitá a z těch dvou dílů se v ní nelze uspokojivě zorientovat. Svět svou atmosférou připomíná steampunková díla (ale nejsou zde žádné parní stroje), jedná se zde o zvláštní kombinaci prvků z našeho skutečného světa a světem, ve kterém existují fretky, lidé a průsvitníci - bytosti podobné lidem, kteří ve tmě zprůhlední a jsou tedy neviditelní. Tato prapodivná kombinace funguje jen tak tak, nějakým zázrakem. Mnoho věcí jsem naprosto nepochopil (ale možná jsou vysvětleny v některém z dalších dílů, které samozřejmě neznám). Například proč některé postavy používají letadlo na šlapací pohon a v zápětí kolem proletí prodouvá stíhačka T-33. Vypadá to, že svět není propracovaný, ale spíš překombinovaný, až přeplácaný. Celkově se mi obě knihy spíše líbily, ale nemohu se zbavit dojmu, že autor Christophe Gibelin měl velké množství nápadů, které nebyl schopen pořádně využít.
 • massilia
  massilia26.3.2010 11:01Světla Amalu #01: Theo
  Pro mě velké zklamání: pravda má to příjemnou kresbu, ale hlavní potíž je v chabém příběhu, který plyne odnikud nikam a je plný nelogičností. Přišlo mi to, jakoby se autoři rozhodli udělat komiks, ale celou dobu nevěděli, o čem to má být.
 • Dr_Bilo
  Dr_Bilo12.3.2008 21:39Světla Amalu #01: Theo
  Komiks s obrovským potenciálem, jak je to dobré, se ale už asi bohužel nikdy nedozvíme...
 • Wiruss
  Wiruss3.2.2008 15:50Světla Amalu #01: Theo
  Zajímavej komiks s příjemnou kresbou jak řekl Willis: "Je to třeba přečíst." Škoda dalších dílů...
 • Spacecore
  Spacecore27.12.2007 16:11Světla Amalu #01: Theo
  Hezká kresba,hezkej příběh...na večerní čtení u lampičky s šálkem čaje v ruce jako stvořené...
 • namathur
  namathur25.5.2007 16:41Světla Amalu #01: Theo
  Claire se trefila
 • willis
  willis25.4.2007 11:33Světla Amalu #01: Theo
  těžko k tomuhle něco napsat. musí se to přečíst a vidět, protože popsat děj nestačí. Ale je to určitě netuctový komiks s pěknou jemnou kresbou. problém je že vyšly jenom 2 díly, takže příběh není uzavřený a 5 let je už ticho.
 • czina
  czina11.3.2007 17:28Světla Amalu #01: Theo
  libi se mi ta kresba
 • vifi
  vifi3.1.2007 22:58Světla Amalu #01: Theo
  Zajimave, tajemne, snove s krasnou hrdinkou. Podivny a pomalu se linouci dej plny zvl. postav mi trosku pripomona naladou filmy andreje tarkovskeho. Dej nikam nepadi, ale chytne vas a nepousti.
 • mára
  mára mecenáš4.11.2006 19:27Světla Amalu #01: Theo
  Moc se toho nestane, to je pravda. Pravda je, ze to je proto, ze se autorka nevenuje ani tak vykreslovani pribehu, jako vykreslovani atmosfery. Krehke atmosfery. Je tam spousta panelu, ktere nemaji vubec zadnou informacni hodnotu, pokud nepovazujete za informaci to, ze se jeden tlusty stary prislusnik rodu fretek usmal pri vzpomince na jednu mladou netlustou prislusnici rodu prusvitniku... ktera je fakt sexy jako. A je na titulce, taky.
 • Neutrino
  Neutrino2.11.2006 20:18Světla Amalu #01: Theo
  Zajímavý nápad a pěkná kresba, i když se toho opravdu zatím moc nedozvíme.
 • Michal Opitz
  Michal Opitz mecenáš21.11.2005 13:27Světla Amalu #01: Theo
  Krasna kresba a zvlastni retro pribeh...
 • sammpa lajunen
  sammpa lajunen19.6.2004 01:27Světla Amalu #01: Theo
  toto je na tom blbé, že treba čakať na ďalšie diely
 • DEmnoG
  DEmnoG mecenáš18.6.2004 11:33Světla Amalu #01: Theo
  Jemnoucka francouzska kresba. Potencial na zajimavy v pribeh, ale s jednicky se toho moc nedozvite.
13156