Usagi Yojimbo #39: Led a sníh
CREW1. vydáníduben 2025série Usagi Yojimbo 47/50
4.3
...
...
...
...
+ 6 dalších ukázek
Koupit
USAGI A YUKICHI MUSEJÍ ČELIT SNĚHOVÉ VÁNICI – S NESTVŮRNÝM PŘEKVAPENÍM!

V této knize zastihujeme Usagiho a Yukichiho těsně po událostech z knihy „Zelený drak“, stále ještě v zasněžených horách severního Japonska. Narazí v nich na chatku, ve které žije poustevnickým životem podivná žena. Zmrzlí samurajové u ní naleznou přístřeší, jenže to ještě netuší, že je jim na stopě démonický Jei se svou svěřenkyní Keiko! A k tomu všemu je tu ještě banda ničeho se neštítících gaunerů a hrdlořezů...

Finální obálka se od press kit liší drobně upravenými prvky viz náhledy v ukázkách.

Scénář
Stan Sakai
Art
Stan Sakai
Barvy
Hi-Fi (Wifi Design)
Obálka
Stan Sakai
Lettering
Jakub D. Kočí, Lenka Kočí
Překlad
Ľudovít Plata (Turlogh)
Redakce
Filip Gotfrid, Jiří Pavlovský
CdbID
11511
Žánry
akční, dobrodružný, fantasy, historický
ISBN/ISSN
978-80-7679-754-3
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
168 x 258 x 11 mm
Hmotnost
450 g
Tisk
barevný
Stran
164
Původní cena
399 Kč
Orig. soubory
Usagi Yojimbo #39: Ice and Snow (Dark Horse Comics, 2024)
Orig. sešity
Usagi Yojimbo #270: Ice and Snow #1 – Part 1 (Dark Horse Comics, 2023)
Usagi Yojimbo #271: Ice and Snow #2 – Part 2 (Dark Horse Comics, 2023)
Usagi Yojimbo #272: Ice and Snow #3 – Part 3 (Dark Horse Comics, 2023)
Usagi Yojimbo #273: Ice and Snow #4 – Part 4 (Dark Horse Comics, 2024)
Usagi Yojimbo #274: Ice and Snow #5 – Part 5: The Village (Dark Horse Comics, 2024)
Nevěřil jsem, že to někdy napíšu, ale Usagi by měl už skončit. Posledních cca 15 dílů je v podstatě stále to stejné dokola, hlavní příběh stagnuje a pochybuji, že kdy bude dokončen. Z Usagiho se stává generátor příběhů na jedno brdo, které nemají žádný vliv na celkové směřování série (s výjimkou dílu 35, což byl svěží závan minulosti) a začíná to být únavné. Se slzou vzpomínám na emoce a naléhavost v příbězích Gena či Tomoe, nebo na ultimátní rozuzlení kontinuální zápletky v Souboji v Kitanoji. Sakai to ale očividně bude dojít, dokud udrží tužku v ruce.
Usagiho budu číst do konce svých či jeho dní, ale začínám mít čím dál více neodbytný pocit, že se nám trošičku opakuje a že už ani Sakai neví, kam směřuje. Nic proti tomu, rád si přečtu drobné příběhy, o to více, když se odehrávají v zasněžených horách Japonska. Ale poučení čtenáři přece dávno vědí, že nemají přespávat v osamocených chýších s podezřelými obyvatelkami. A druhý příběh využívá už naprosto stejného principu jako příběh první, který nebudu ale hlouběji rozebírat, abych nespoiloval...

Celkový dojem: 60%
Příběh přímo navazuje na předchozí knihu. Takže nejen , že je Usagimu a Yukichimu v patách démonický Jei, ale navíc se musejí utkat i s nástrahy studených hor. Nejen s bandity, ale i jedním s mocných yokai, sněžnou paní Yuki Onna. A aby toho nebylo málo, i s vesnicí plnou kočičích lidí Nekomata. Autor nás tak znovu seznamuje s dalšími a dalšími střípky z japonské mytologie. Co se týče zpracování, po šesti knihách se větší formát a hlavně barva (která na mě nejdřív působila trochu rušivě) stal nedílnou a přirozenou součástí série.
Stále nevím, jak mi barevný Usagi sedí. Na jednu stranu je moc zajímavé vidět, jak barevné staré Japonsko bylo a celé je to líbivější, ale na straně druhé mi chybí ta syrovost, kterou ČB kresba dodávala cartoonovým postavám. Možná si nyní příběhy méně užívám (rychleji přelétnu stránky) protože podvědomě již tolik nestuduji každý panel na stránce, neboť barva mi vnímání usnadňuje. Což je škoda, protože sotva do Usagiho světa zavítám, tak už je opět po knize. Což mě mrzí, rád bych v něm strávil času více. Takže tak.
Za mě trochu zklamání. Sakai si pořád drží vysokou úroveň, ale při přechodu na barvu byly nějaké záchvěvy toho, že by se příběh dál vyvinul. V tomto díle láka znovusetkání s Jeiem, ale reálně to na celkový příběh žádný vliv nemá.