Alexandr / 1992 / Olomouc

Komiksy čtu od doby, co čtu, ale od sedmi let tak nějak cíleně vyhledávám superhrdiny. Rád čtu US mainstream i underground, Evropu i Asii. Jako dítě jsem upřednostňoval nejvíce Marvel, v současnosti DC, nebráním se ale ničemu. Míval jsem dost komiksů, prodal jsem je abych měl na drogy. Po zvládnutí drogové závislosti jsem se vrátil ke čtení a sporadickému nakupování komiksů. Jelikož jsou dost drahé a já pracuji pouze jako recepční, tak hojně využívám knihovnu a úplně nejvíce rád čtu amatérské komiksové překlady, kterým fandím více než deset let! Také se nově pokouším číst komiksy anglicky.

Mezi mé zájmy patří rap, nahrál jsem téměř pět tisíc skladeb ve dvou stech albech, v underground hip hopové sféře jsem známý. S rapem však končím a chci se věnovat hraní na trubku. Také píšu poezii a baví mě filmy + seriály. Miluju svojí manželku a kocoura.
[url=https://linktr.ee/taoquit[/url]
  • Spacecore
    Tak tahle kniha je pro mě možná až moc "osobní". Jsem ukrajinec narozený v Donbasu, čili etnicky ruso-ukrajinec, moje prababička přežila holodomor, prarodiče druhou světovou, švára je čečenec, co utekl před válkou. Celá širší rodina je rozlítaná po celém světě, aby z té díry utekly, někteří utekli právě z Ukrajiny do Ruska, je to složitý. Samozřejmě, že je půda bývalého SSSR pokropená hektolitry krví a prokletá utrpením. Samozřejmě, že za to může režim, ale hlavně "východní mentalita". Nemohu knihu brát jinak, než osobně. Je v ní mnoho utrpení. V podstatě utrpení za utrpením. A to je trochu stereotypní. Pro mě, který o tom všem četl a slyšel z vyprávění (a zároveň nepatřím úplně k rodině, která by byla takle na mizině, jako většina postav) je to trochu suché a únavné. Navíc.. Za prvé jde většinou o subjektivní vyprávění postav co potkal a já jako znalý místních poměrů úplně nejsem 100% nakloněn jim všem věřit. Např. jak máme mít jistotu, že lidé, co tvrdí, že přežili holodomor tím, že ukrývali kukuřici nebyli ti co se stali kanibaly? A tak to funguje v celé post-sovětské zemi. Nejsou tam dobří a zlí, jen lidé zkorumpovaní mocí nebo utrpením. Proto nelze věřit nikomu. Je to celé příliš jednostranné a tendenční a to je obzvlášť v době Rusko-Ukrajinského konfliktu dost jedovaté.
  • Spacecore
    Hroznej šunt. Bál jsem se, že je chyba jen na mé straně a že jsou tyhle mainstreamové marvelovky pro děcka, co baští filmy, třeba fakt dobrý, ale zdejší hodnocení mě uklidnilo.

    Fakt je, že jsem nic moc nového od Bendise nečetl. A dřív (díky Alias a Ultimate Spider-Manovi) patřil k mýmu TOP 10, ale teď je očividně hodně někde. I Morrison si ho dobíral v novém Green Lanternovi. Co jsem slyšel, tak většina jeho posledních věcí jsou průser. Nevím, jestli tohle psal z donucení, ale i když dělá komiksy z donucení, dají se taky udělat dobře. Tohle bylo velké NIC a celkem nuda. Akční scény byly za mě dost nepřehledné (ale já mám obecně horší udržení pozornosti u akčních scén jak ve filmech, tak i komiksech) a zkrátka byla otrava to číst. Ne, že bych od toho ale něco čekal, taky jsem to vyfasoval jako přílohu Pevnosti, kteoru jsem si pořídil jako čtení na dovču.
  • Spacecore
    Morrisonův styl buď milujete, nebo nenávidíte. Vzhledem k jeho vlivu na celý komiksový průmysl můžeme být rádi, že převládá to první. Jak jsem psal v komentáři na "Návrat Bruce Wayna", tak je dobře, že nám pomalu vychází Morrisonův run, ovšem je to páté přes deváté a zrovna u tohohle runu je to naprosto stěžejní, číst v pořadí a i tak to může být těžce pochopitelné / vstřebatelné. Batmanův run to jsou stovky stránek, teoreticky tisíce, když se to zahrne do celé Morrisonovy "Hyperkrize" a tak je opravdu nesmysl tohle číst samostatně. Cokoliv z Morrisonova Batmana nelze vytrhnout z konextu, naopak i k tomu celku je třeba načíst nějaké věci z minulosti.

    Samostatně vytrhnuté z kontextu je to tedy k ničemu, to je chyba obecně všech, co tu vydávali na přeskáčku Batmana, ale postupně se ta série dovydává, akorát přeházeně. Dejte si to v tomto pořadí: Batman a Syn, Černá Rukavice, Batman R.I.P., Čas a Batman, Batman a Robin a Návrat Bruce Wayna. Mezitím to chce ještě vstěsnat aspoň Final Crisis a Batman Inc. na konec, ale to zatím v češtině nemáme.

    Jinak jde o naprostý klenot a to nejlepší, co kdo kdy s Batmanem provedl v jakémkoliv médiu, pokud jde o celý run.
  • Spacecore
    Jako veliký Morrisonolog jsem dnes utíkal do trafiky pro "Návrat Bruce Wayna", stejně jako před dvěma týdny pro "Batman a čas". Konečně totiž po letech máme poslední dílky skládačky toho nejlepšího batmanovského runu všech dob. Je ostuda, že to vycházelo / vychází napříč různými edicemi a vydavatelstvími, totálně ve špatném pořadí a v různé doby, ale pomalu se mi v knihovně formuje celý run. Chybí ještě Batman Inc. a kdyby ještě vyšla Final Crisis, Seven Soldiers a Multiversity, měli bychom Morrisonovu Hyperkrizi v celku. Ale to asi za dalších deset let.

    Každopádně jsem Návrat četl 3x anglicky a patří k tomu nejsložitějšímu, co v celém runu je. Strašně se teda těším na přečtení v češtině, protože všechno, co Morrison v rámci Hyperkrize sepsal (pro zájemce: publikoval jsem o tom kdysi článek na jeden web a mám ho v pdf) je náročné a potřebuje to nejen víceropřečtení a správné pořadí knih, ale mít něco nastudováno z Batmana zlatého a stříbrného věku. Nicméně, když dáme dokupy Batmana a Syna, Černou Rukavici, Batman R.I.P., Čas a Batman a Batman a Robin 3 knihy a Návrat Bruce Wayna, měli bychom mít jakž takž ucelenou kolekci. Chybí teda ještě celkem zásadně Final Crisis, ale budiž. Apeluju teda na čtení v pořádném sledu, jinak nemáte šanci pochytit celkovou krásu Morrisonovy tapisérie. Ale i když něčemu nerozumíte, nevadí, i to je součástí celku.

    Každopádně Návrat je stylový, je to nejen sci-fi jízda napříč časoprostorem, ale i velká pocta Batmanovskému odkazu a faktu, že jeho symbol je tak nadčasový, že ho lze začlenit do jakýchkoliv kulis a bude fungovat.
  • Spacecore
    Spacecore30.4.2023 11:05Konec liDCtva
    -Spoilers-

    T3ss: Ono s tím infikováním nešlo nic moc dělat, protože to vychází přímo z celkového konceptu Rovnice anti-života (kterou původně přinesl do hry už kdysi Jack Kirby) a stejným způsobem to bylo použito např. ve Final Crisis, akorát to z lidí nedělalo zombies. Tady je naopak super, že byla propojená rovnice se zombíkama.

    Po přečtení jsem si okamžitě musel vygooglit jaké komiksy s Batmanem píše Tom Taylor, protože zde je Batman největší badass i když umřel hned na začátku. Takže si musím dát nějaké komiksy s Batmanem právě od něj. Jinak rovnice anti-života coby původce viru byl super, ačkoliv už jsme to viděli ve Final Crisis a celkově kniha nešetřila drobnými nápady a detaily. Jinak celkový rámec příběhu byl podobný jako Marvel Zombies a další příběhy, nicméně zde to mělo suprový postapo temný háv, který tomu DCčku sluší.
  • Spacecore
    Spacecore14.2.2023 15:35Warhammer 40,000: Sestry bitvy
    Škoda, že série nepokračovala Marneus Calgarem, ten mě bavil o poznání víc. Sice jsem se na Adepta Sororitas těšil více (zejména na zjevení Saint Celestine, které se -pochopitelně- nekonalo), tak mi to přišlo takové moc "Marvelovské". Zkrátka, chybí mi tam větší warhammerovský šmrnc. Chápu, že série má fungovat jako lákadlo na warhammerem netknuté a zároveň i potěšit fandy, ale čekal jsem trošku lepší příběh. Každopádně i tak super, že u nás Crew Warhammer vydává a dalšímu kousku opět neodolám.
  • Spacecore
    Spacecore12.9.2022 04:54Immortal Hulk #01: Nebo je obojím?
    Začátek nejlepší Hulkovy série ever. Perfektní práce s mytologií, bravúrní napojení na kosmický aspekt Marveláckého mnohovesmíru. Funguje zde chemie mezi Bannerem a Hulk(y) a místy je to enormně epické, místy komorní. Možná nejvíc horrorový Hulk, co ještě politika vydavatelství dovoluje. Teď mluvím o celé sérii, ale první kniha je parádní start.
  • Spacecore
    Tohle jsem si šetřil na dobu kdy to vydá Crew, zatímco jsem louskal Snyderův JLA run. Ten byl fenomenální a tohle úplně ne. Super nápad, dobré překlenutí mezi eventy, ale příliš uspěchané a generické. Kdyby to využil přímo v té sérii, udělal by líp.
  • Spacecore
    Spacecore12.9.2022 04:01Krize identity
    Opět novodobá klasika. Četl jsem to už jako puberťák, pak ještě dvakrát a pokaždý mám pocit, že na mě ten komiks víc a víc dozrává. Na tehdejší poměry zásadní myšlenky, dnes již mnohokrát recyklované, ale i tak je komiks krásným příkladem toho, že se dají superhrdinové brát dospěle i dávno po Millerovi, Moorovi a dalších revolučních autorech. I v 21. století, kde už jsme přetočení těma komiskovýma revolucema několikrát a vše se zdá opět spěje k (dětinskému) konzumerismu. Každopádně Krize identity je zároveň důležitým stavebním kamenem k dalším událostem v DC co následovaly. Nejsou úplně nezbytné pro pochopení a uchopení, ale platí spíše za duchovní odstartování mnoha věcí. V podstatě tehdy možná odstartovali jakési DCčkovské momentum.
  • Spacecore
    Spacecore12.9.2022 03:58Nejtemnější noc
    Novodobá klasika. Samozřejmě je potřeba číst spolu se všemi ostatními tie-in sériemi, nebo alespoň s některými významnějšími. Jde zde o velký, hutný a originální event, kde Johns zanechal duši, protože tohle očividně strašně moc chtěl udělat už dlouho a taky k tomu pár let směřoval a i dozvuk celé události je patrný si myslím až do dnešních dní.
  • Spacecore
    Morrison je to nejlepší, co kdy Batmana potkalo v tomto století a u Batmana a Robina mu trošku dochází dech po báječném Batman R.I.P. Nicméně Batman vs Robin patří do celého Final Crisis kánonu a jako takový je ho potřeba brát. Což v českém vydání není možné, protože jsou to tisíce stran komiksů, které u nás nevyšly a tak musí být pouze tato kniha pro neznalé čtenáře značně matoucí. A i při čtení Final Crisis to patří spíše k těm doplňujícím knihám, takže nejde jít do plnejch.
  • Spacecore
    Spacecore14.4.2022 01:46Krize identity
    Je fakt skvělé, že Crew vydala Krizi Identity, chystá se na Blackest Night a to už by snad mohlo znamenat, že se ukáže i Final Crisis a to by moje srdéčko opravdu plesalo radostí a Finální krizi bych koupil do knihovny tak třikrát. Krize identity je zásadní moment v kontinuitě DCčka nového milénia. Dějou se tam zásadní věci a i když už komiks dnes nemusí působit takovým šok dojmem, tehdy působil. A síla jeho odkazu spočívá i v tom, že na něj plynule navazovalo mnoho dalších komiksů a dodnes řada z nich odkazuje na krizi identity. Must have!
  • Spacecore
    Celá tato fresh série Doctora Strange je nadpůrměrně dobrá. Není to žádný přelomový dílo, ale uděje se v něm spoustu zajímavého. Primárně tam jde teda jen o jednu věc, která se rozjede asi až ve třetí knize, nebo tak, ale i první book s cestou do vesmíru má spád a nápady. Je to taky zajímavé vidět Strange ve vesmíru. Ono to propojení magie a energie (kdybych tam pojmenoval zdroj síly části marveláckých superhrdinů) je zásadním motivem komiksu. Já si to užil každopádně.
  • Spacecore
    Spacecore14.4.2022 01:38Immortal Hulk #01: Nebo je obojím?
    No, neměl jsem ještě českou verzi v ruce, ale určitě opatřím, protože celá Immortal Hulk série je bravúrní. Práce s Hulkovou mytologii je Ewingovo eso a napojení na kosmický aspekt marveláckých entit je parádní! Za mě naprostá bomba!
  • Spacecore
    Spacecore5.2.2022 03:28Warhammer 40,000: Marneus Calgar
    Už víc jak před rokem jsem omezil čtení komiksů na úkor knih a nejvíce právě kvůli Warhammeru 40 000. Četl jsem sice hned několik starších Wh40k komiksů online i přeložených, ale držet v rukou fyzicky nový komiks ze světa, kde není nic než válka, je vskutku příjemné! Jsem nadšený, že to Crew vydala, můžu tedy spojit alespoň pro tento okamžik svoje čtení Warhammeru se čtením komiksu a doufám, že bude Crew pokračovat.

    Games Workshop se zaměřuje v poslední době dost na dětštější publikum (což je vzhledem k velmi hororovému grim dark světu minimálně na pováženou) a tak se vesmírní mariňáci dostali i do Marvelu! Komiks je tedy velice přístupný, přesto baví i znalce. Marneus Calgar hláškuje, je vtipnej a upřímně mě humor v tomto světě nevadí a tady funguje. Kresba je sice mainstreamovější, ale přehledná a je opravdu super vidět všechny ty věci, co známe z knih pořádně na panelech. Všudepřítomné encyklopedické vysvětlivky jsou fajn. Myslím si, že na to jak je lore Warhammeru rozsáhlý, monstrózní a obtížný je tohle právě akurátní start do světa.

    Takže sázím pětku, mám radost, že to vyšlo a jen houšť a větší kapky (Crwe)!
  • Spacecore
    Spacecore4.2.2022 21:33Berserk #01
    Tohle mi dost připomínalo Devilmana, který vznikl dřív a který mi teda přišel lepší. Čili koncept super drsného zabíječe démonů, který je (asi teda) něco jako démon sám. Spoustu goru. Tady se mi líbila kresba, která se střídala vcelku často stylem. Líbil se mi i humor. Jinak ale zrovna nic pro mě v tuto chvíli. Přečetl jsem to, protože mi kámoš daroval Pevnost s přílohou, jinak bych po tom asi nesáhl, ale věřím, že když má člověk zrovna chuť na tohle, tak je to epesní, takže nemám problém vysolit 4*, ale do dalších dílů nepůjdu.
  • Spacecore
    John Romita Jr. je můj oblíbený kreslíř Spider-Mana. Pravděpodobně za to může fakt, že jeho kresba byla první, se kterou jsem se setkal u "dospělého komiksu" v roce 1999 sešitem Spider-Man č. 6, který tehdy vydávala Crew. Jeho kresba je tedy pro mě taková definice komiksového umění a které je měřítkem čehokoliv dalšího. Mimoto jeho kresbu můžu kdykoliv a kdekoliv. A to zdůrazňuji hlavně proto, že je jeho kresba často (podobně jako Dillonova) kritizována.

    No a Straczynski je zase člověk, který (hned po Stanu Leem) předvedl nejúžasnější Spider-Manův (a také Peter Parkerův) run v historii. Tudíž cokoliv z tohoto runu vzešlo je ryzí zlato. Nečetl jsem ho celý, nýbrž po kouskách, ale mám dojem, že po tomhle už to mám skoro komplet. Zde se věnujeme uzavření Ezekielova oblouku, který byl započat v geniálním Návratu, který řadím do svého TOP 10 komiksů vůbec. Linka je uzavřena solidně. Nemá to takové grády jako na počátku runu, ale to vůbec nevadí, Straczynskiho scénář je sympatický, lidský a ta mytologie zde rozvíjená, je působivá. Příběh s Lokim taky nebyl vůbec špatný. Objektivně bych dal 4, ale ze sympatií a za to, že jsem četl komiks s opravdovou radostí musím přidat.
  • Spacecore
    Hezky nakreslené, solidně vystavěný scénář, dobrý mainstream. Rozhodně neurazí a věřím, že to jako série pokračuje dobře, ale momentálně mě to nenavnadilo na další díly. To je ale otázka preferencí, co se týče Guardians, tak si fandové přijdou na své a i přesto, že jsem četl předchozí volumes, nepřišlo mi tohle o nic horší (ale ani lepší). Takže za mě solidní příloha Pevnosti, dobrá Marvelovka.
  • Spacecore
    Spacecore15.10.2021 05:14Sherlock #01: Studie v růžové
    Sherlocka jsem nikdy nečetl, neviděl film ani seriál. Chystám se na to, je to klasická postava, o které povědomí mám. Mangu jsem si pořídil jen díky příloze v Pevnosti a nadšený z toho nejsem. Na mě to bylo příliš "moderní". Samé pípání telefonů, nic moc humor a Sherlock je navíc přiteplený (ne že by to vadilo, ale tady se to vnucuje až moc okatě a otravně). Zkrátka nic pro mě.
  • Spacecore
    Spacecore3.3.2021 15:12Astonishing X-Men #01: Nadaní
    Koupil jsem si novou Pevnost s přílohou, abych měl nějaké X-Meny do sbírky a absolutně jsem zapomněl, že jsem to četl před víc jak deseti lety. Vzpomínky mi najeli až když začaly padat první hlášky, které jsem si moc dobře vybavoval a komiks je jima doslova protkán (Emma perlí o stošest!). Mám holt mizernou paměť. Každopádně jsem si čtení rád zopakoval, jak Whedona, tak Cassadaye mám moc rád a tady to byl celkem fresh start a téhle sestavě to vyloženě fungovalo a dnes už je to téměř kultovní. O čemž svědčí i různé motivy komiksu, které prosákly až do nejnovějších filmových adaptací.
  • Spacecore
    Celý Rebirth Hitchův run je slabý odvar mnohokrát viděného a v podstatě ho čtu jen ze setrvačnosti. Je fakt, že tenhle díl mě vyloženě neiritoval, chvílema i bavil, ale pořád jde o průměr a generický superhrdinský mainstream. Což je škoda, že to vzalo DCčko za tenhle konec, protože New 52 i Post-Crisis kontinuity se zrovna u Ligy četly mnohem mnohem líp.
  • Spacecore
    Ale jo, příjemná oddychovka a něco trochu jiného. Na jednu stranu mě iritovalo "dívčí" pojetí a infantilnost příběhu, na druhou stranu to vybalancovávalo prolomení čtvrté zdi i obecná zajímavost Gwenpool jako postavy. Její působení v Marvel Universe je i přes její praštěnost vlastně vcelku ojedinělé (jako když nepočítám Deadpoola, 1985 od Millara apod.) a spolu s cameama dalších zajímavých alternativních verzí Marveláckých superhrdinů, céčkových padouchů a klasických postav to tuhle knížku katapultuje do příjemného průměru.
  • Spacecore
    Spacecore11.2.2021 18:32Neonomicon
    Za mě je Neonomicon to nejlepší díl trilogie. Tam kde je Dvorek sice atmosférický, ale pouze navnazující a kde je Providence geniální, ale těžkopádné.. tak přesně mezitím balancuje Neonomicon, který je neuvěřitelně čtivý, zábavný a nejhororovější, pokud porovnáme zlo, které postavám skutečně zjevuje a ne na ně jen číhá. Nechybí humor a kvalitní porce Moorovy literární práce a Burrowsovy perfektně sedící kresby. Konečně to u nás vyšlo, spolu s Dvotkem, tak bude Providence dávat konečně ucelený smysl.
  • Spacecore
    Jack Kirby zanechal pro DC a Marvel svoje osobité ságy o hrdinech a obě dvě se liší stejnou měrou jakou si jsou podobné. Pro DC vytvořil Foruth World a pro Marvel Eternals. Obě tyto látky mají silný sci-fi přesah a filozofické prvky. V obou případech jde o zlat fond obou vydavatelství a k jako takovým se rádi v průběhu let vracejí. S Eternals jsem se dřív setkal, v této reinkarnaci poprvé (hodnotím anglický originál, české vydání jsem nečetl, ale rád bych jej vlastnil!) a líbilo se mi to! Romita Jr. je jeden z mých oblíbených kreslířů (jeden z prvních "dospěláckých" komiksů ke kterým jsem se dostal byl Spider-Man právě od něj, tudíž je jeho kresba pro mě vštěpená coby ryzí ztělesnění komiksu), takže tam je spokojenost. Gaiman je samozřejmě jeden z nejlepších scenáristů, ale tady právě pokulhával. Sám o sobě je vynikající a jeho civilní i superhrdinské pojetí Eternals je napsané perfektně, ale uchopení látky mu zde nevyšlo tak dobře, jako např. Morrisonovi, který podobně nakládal v DC s Fourth World v rámci své Hyperkrize. Gaimanovi to skřípalo, není to prostě jeho šálek kávy a nepopral se s tím tak, jak se od něj dle jména očekávalo. Nicméně partii uhrál a celkově se mi to líbilo. Dokonce jsem se ihned po přečtení pustil do pokračování z roku 2008, kde jsou zde načrtnuté motivy více dotáhnuté. Pokud jste blázni do kosmických entit, jako např. Celestials, je tohle to pravé!
  • Spacecore
    Spacecore30.11.2020 15:22Superman: Rudá hvězda
    Geniální komiks! Po letech jsem si ho zopáknul ve formě záchodového čtení a bavilo mě to ještě víc! Vše promakané, základní premisa je dotáhnutá, politický kontext zde hraje zásadní roli a vypovídá dost i o nás jako společnosti a Millar to celý píše s láskou. Baví mě i konec, ten má grády a dodává tomu všemu větší univerzální rozsah. Baví mě kresba, ta k tomu všemu sedí.
  • Spacecore
    Spacecore1.11.2020 16:30Superman: Mír na Zemi
    Toto jsem četl před víc než deseti lety prvně a nedávno když jsem měl nějaké peníze a byl jsem v knihkupectví, nemohl jsem odolat! Tohle je must have co se týče komiksové knihovničky. Alex Ross je pán malíř a v takovém formátu to vynikne. Neznám živější malbu / kresbu a ponořit se zrovna do týhle knížky s čajem a dekou někdy v zimě vydá ze všechny prachy (a že tahle publikace zrovna stojí přijatelný peníze!). Paul Dini je zase mistr old fashioned atmosféry, ke které zde přidal (větší) špetku sociálního komentáře, který je dnes možná ještě zvučnější, než před dvaceti lety v době vydání. Rozhodně tohle dílo přesně ví, co dělá a co nám chce sdělit, bez jakýchkoli postraních úmyslů.
  • Spacecore
    Spacecore31.10.2020 17:58Metabaron (paperback)
    Kastu metabaronů řadím k nejlepším deseti komiksům všech dob. Technokněží se taky propasujou do první padesátky s přehledem. Takže u pokračování Metabarona z pera někoho jiného jsem se trochu obával, zda to bude ono. Ale od třetí stránky jsem pochopil, že je to ono! Jak kdyby to psal mladý Jodo, zároveň je to svěží, prohlubuje to mytologii světa Incalu, dodává mu nový rozměr a drží se zajetých pravidel! Dokonce jsem si posledního Metabarona oblíbil, z Kasty a Incalu jsem ho měl totiž za toho nejméně oblíbeného. Mimoto kresba je taky na vysoké úrovni a celou ságu doplňuje. Takže pět hvězd, tohle mělo punc klasiky!
  • Spacecore
    Super doplnění (pokračování) Forever Evil crossoveru. Jednotlivé originy Crime Syndicatu byly dobrý, nic nečekaného, ale fungovalo to, šel z nich respekt. Vrcholem knihy je samozřejmě ale představení Metal Menů a nejsem si jistý, ale myslím, že v takovém rozsahu je to pro českého čtenáře poprvé. Kovoví lidé jsou strašně fajn, neuškodilo by více komiksů s nimi. Každopádně celou New 52 mám hrozně rád a mrzí mě, že se s nimi nepokračovalo místo Rebirthu, protože naopak Rebirth mě vyloženě nebaví. Takže si užívám každý book Ligy od BB Artu a doufám, že jich bude víc. Darkseid War je skvělá, těším se na ní.
  • Spacecore
    Spacecore23.10.2020 17:21Věčné zlo (paperback)
    Zločinecký syndikát byl převyprávěn už mnohokrát, každopádně mu to v New 52 slušelo! A velkou měrou za to může jak Johns, který je mistrem psaní eventů s velikým množstvím postav (no vážně, kdo jiný se v tom vyžívá jako on a hlavně to zvládne ukočírovat?) a Finch, který je mi opravdu moc sympatický svým příjemným mainstream projevem. Padouši zachraňující svět tu již taky byly, ale ne takle sympaticky! Celé to nemá chybičku ve vyprávění, šlape to, i velký prostor je zde vkusně zvládnut, že se nestačíte nudit a jediné, co bych vytknul je absence fragmentů příběhu, které jisto jistě budou následovat ve Věčných hrdinech!
  • Spacecore
    Doomsday Clock jsem četl jak vycházel v US a ty proluky byly strašný, tak váhám, jestli napsat komentář teď, kdy už si vybavuju pouze dojmy, nebo až si to pořídím / půjčím z knihovny (tohle ale rozhodně pořídím, když o tom tak uvažuju :-)). No co, při nejhorším přidělám druhý komentář a hlavně ten výblitek od PKD se nedá brát vážně, tak bych sem rád napsal něco normálního, byť se stejným hodnocením. Očekávání byla veliká vzhledem k celému startu Rebirthu, který mě (až na výjimky) fakt nebavil (výjimky jsou Superman, Batmaní svatba a právě Doomsday Clock, zbytek mě fakt nenadchnul) a světě div se, i přes chybičky jsem si celý Watchmánky vs DCčka užil. Nečetl jsem dosud Before Watchmen a tak byl tohle můj první návrat do světa Watchmenů a líbilo se mi to moc! Johns píše skvěle a postavy uchopil naprosto parádně, dodal jim pokračování, hloubku a držel se mantinelů předlohy. Dokonce si dovolil vytvořit funkční nové postavy a zasadit je. Což je fascinující. Věřím, že i Moore u toho tolik neskuhral. Jediný co pokulhává je množství a směr děje v poměru na délku celého komiksu (možná mi to zkreslovaly ty obří delaye vydávání jednotlivých kapitol). Jenže zase chápu Johnse, který si nemohl úplně dělat co chce, s natolik svatou látkou jako Strážci beze sporu jsou. Zároveň má zmáknutý DC multi-svět a propojení provedl rafinovaně a fikaně, byť s celkem chabým rozuzlením. Ono to ale ve výsledku nevadí, protože tady došlo ke kompromisu a balanci mezi oběma světy a už za to si zaslouží Geoff chválu. Frank je vynikající! To je lahoda! Celkově se jedná o zábavné čtení, politická linka tu je, ale ne tak onanistická jak jí popisuje PKD, prostě to jen k Watchmenům patří a ta politika je žhavé téma vždycky. Kdyby to bylo psáno dnes, celý dílo by to překopalo od základu. Takže nehodlám masturbovat nad politikou v Doomsday Clock, obecně když se řeší politika v komiksech, je to nutné zlo a jediný, kdo to zvládl je právě Moore a Johns se o to pokusil taky. Nevadí to, ale není to ryze politický dílo (a už vůbec ne, že je to anti-liberální nebo něco, lol). Především je to zábavné, DC fanservis tu funguje (obzvlášť na konci), objeví se tu jedno zásadní zjištění o fungování multiversa a celkově je to must have / must read čtení, ale klasikou jako Watchmen se to nestane. Dávám 5 ze sympatií, regulérně je to ale příjemných 4,5*.
  • Spacecore
    Celkem brutální a syrový příběh z mé oblíbené pre-New 52 éry.
  • Spacecore
    Tohle je celkem obstojný komiks, jenže funguje ryze jako podpůrný tie-in k The return of Bruce Wayne a obávám se, že čtením tohoto, bez přečtení (komplikovaného, ale parádního) návratu Bruce Wayna mezi živé, přijde český čtenář o komplexní zážitek. + se to dost hrabe v životě Rip Huntera a k tomu by bylo dobrý si načíst 52. No nevím no, to je průser celé edice. Na všem tom papíře by šlo vydat takových různorodých sérií, navzájem propojených, v krásných posloupnostech (Infinity crisis, Final Crisis, 52, cokoli..) a místo toho je v tom maglajz a potenciál nějaké DC osvěty je úplně pryč. Ale to my dávno víme samozřejmě.
  • Spacecore
    Spacecore11.9.2020 14:26Klik
    Vše již bylo řečeno. Já se ke Kliku dostal v kreslené podobě až nyní, nicméně jsem kdysi viděl filmové zpracování v mladoboleslavském kině na jakýmsi festivalu erotiky ve filmech podle komiksu. A komiks je samozřejmě úplně jinde :-) Kresba je famózní, ačkoli jsem se po letech Manary trochu přejedl. On kreslí jediný typ (podle něj) dokonale ženské dokola! I xichty mají podobné... no ne? Rozmanitost sexuálních praktik je široká, ale chybí mi i rozmanitost ženských postav, to je furt jedna jako druhá, přitom takový Saudek uměl zachytit neuvěřitelnou variaci ženských tvarů a záhybů! U tohohle mě Manara po letech trochu zklamává. Jinak příběhy jsou občas humorné, občas nudné (4. album), ale ve finále jsem se bavil!
  • Spacecore
    Spacecore9.9.2020 14:01Gulliveriana. Zlatý osel
    Toto jsem zopáknul po nějakých 13ti letech a je to taková rozverná ptákovina, překrásně nakreslená. Co k tomu říct. V pubertě mě to jako panice asi bavilo víc, ale z jiných důvodů :-)
  • Spacecore
    Spacecore8.9.2020 14:42Providence
    Podobně jako Robert Black, i já provedu spíš takový deníkový zápis. Na Providence jsem se těšil a čekal nějakou dobu, protože jsem byl namlsaný Courtyyardem a Neonomiconem, které jsou neoficiálně přeložené Transcomxem a které jsou absolutně nepochopitelně nevydané u nás! Je to možná ještě větší kiks, než zmršené bubliny (k čemuž jsem se vyjádřil v diskuzi a nebýt toho, že jsem si knihu vypůjčil z knihovny, musel bych strhat bod/y za vydání). Každopádně bez znalosti Dvorečku a Neonomiconu bych byl ztracenej, vůbec bych se neorientoval (zejména v závěru). Pokud máte možnost, tak si Dvoreček a Neonomicon určitě načtěte před samotným Providence. Obojí jsou to kratší, a ne až tak složitá dílka. No a ke všemu jsem nikdy nečetl Lovecraftovu jedinou povídku. A ani nehodlám, ale k tomu se ještě dostanu dále.
    Jak jsem říkal, s Lovecraftem jsem se setkal pouze v několika filmových adaptacích a taky jsem četl pár komiksů na jeho motivy (všechny u nás vydané a pár dosud nevydaných) takže jsem tak nějak povrchně věděl co mě čeká. Já mám slabost pro horor už od svého útlého dětství (chyba rodičů), ale v literatuře se mu dosud vyhýbám. Faktem je, že podobně jako Z Pekla, nebo Ztracené dívky je tohle hodně pečlivá a detaily prošpikovaná "studie" Lovecraftova díla. Moore -jak říkám pokaždý- je génius a neváhá nám to dávat najevo s každou další věcí, co udělá. I ty deníkové záznamy jsou místy pomrkávání na čtenáře typu "čumíš co, jaký jsem šibalský ušák" a mě na jeho hru nevadí nikdy přistoupit. A opět tu máme vrstvy. Moore nikdy nedělá nic jednoduchého, protože ví, že stejně jako život sám i literatura, komiks i cokoli jinýho je složitý a Loveraftovo dílo do této škatulky spadá možná nejvíc.
    Obsahově je to nadupaný, musel jsem se opírat o berličku v podobě zahraniční stránky s referencemi a vysvětlivkami každého panelu a odkazů v něm schovaných, takže to šlo, ale je fakt, že jako neznalec Lovecrafta mi toho hodně uniklo. Přesto jsem se bavil celou dobu, prožíval veškeré dusno, napětí, chytal všechny myšlenky a troufnu si tvrdit, že chápu, co tím vším básník chtěl říct.
    Vlastně mě na tom všem nejvíce děsí jak moc reálné a metatextuální ta Moorova zpráva je! Máme tu příběh muže, který v 20. století jako první popsal nepopsatelný děs a ten se skrz jeho slova šíří až doposud jako virus, až ke mně do mého domu v podobě Providence. Tím myslím Lovecrafta, ne Blacka. Chápejte, já tohle beru vážně. Okultismus a magie jsou pro mě reálné věci (jak říká Grant Morrison – každý druhý se setkal s něčím „nadpřirozeným“, každý druhá tetka z vesnice Vám poví nějakou strašidelnou duchařskou historku) a sám jsem se v životě setkal s ledasčím a mám k tomu všemu respekt. Potkal jsem se s léčiteli, wiccami, čarodějkami. Však mezi námi tady nějací určitě jsou. Taky jsem bral dost let ze svého života narkotika, psychedelika a prošel si např. toxickou psychózou, takže stav šílenství je mi důvěrně znám a spoustu těch Moorových (Lovecraftových) myšlenek jsou založeny na skutečně hmatatelných (a děsivých) základech.
    Abych dokončil popis mojí osobní perspektivy k tomu dílu, tak se zároveň (a nejspíš i pokrytecky) považuju i přes to všechno za křesťana (bez příslušnosti k církvi) takže tím se můj respekt k supernaturálním věcem ještě prohlubuje. A Providence bych ani neměl číst, abych řekl pravdu, ta kniha je nasáklá skrz na skrz magickým odkazem Lovecrafta, který je skutečně nebezpečný, když se vezme v potaz spirituální dávka pomyslného zla v ní a přesto to čtu a baví mě to! A to je bravúrní ukázka absurdního šílenství, jaké nám tu otevírá bradatý čaroděj Moore a jeho pramentor Lovecraft. Vše je propojené, vše souvisí se vším a realita může být pouhý sen. A ano, v blázinci jsem byl, nemusíte se ptát 😊
    Takže abych to shrnul. Knihu jsem si užil velice. Dovršil jsem tím poslední rest z Moorovy tvorby, kerý mi zbýval na seznamu a přesvědčil jsem se, že mi toto bohatě stačí i co se týče Lovecrafta, pouštět se do něj definitivně nebudu, ale věřím, že je to mistr hororu a v jeho věcech je víc autentičnosti, než možná kdo z nás umí připustit. A moje psyché je příliš citlivé na literaturu tohoto typu. Takže se spokojím s tímto „shrnutím“ kterou nám přinesl v Blackově odysei po Nové Anglii.

    Kresba byla skvělá, Burrowse miluju (Scars, Wormwood etc.) takže jsem si to vychutnával. Deníkové zápisky jsou občas too much, ale krásně přidávají na čtenářově nervozitě, která je potřeba pro celkové vykreslení některých děsivých situací. Časová smyčka byla naprosto luxusní! Nemá cenu jakkoli rozebírat kvalitu samotného scénáře / kresby, tam není jediné slabé místo, to by si pánové nedovolili. Pět z pěti, a skláním klobouk před Moorem (ale ne před Argem, těm hanba).

  • Spacecore
    Spacecore6.9.2020 15:46Diosamante
    Je to klasický Jodorowsky a ne ten nejlepší. Vykrádá různé své tradiční motivy a míchá je se svými vlastními vykradenými nápady. Trefilo se mi to ale do nálady, protože jsem chtěl něco fakt jednoduchýho (na čtení do práce) a tohle je taková přímočará klasická Jodovina… Kresba je ale úplně jiný kafe, to je fakt extrémně dobrý! I ve srovnání s různými dalšími evropskými klasiky má tohle v sobě něco extra, vyzařuje z toho komplexní um a možná je tak dobře, že příběh ustupuje na vedlejší kolej. Taky si myslím, že kdyby to pokračovalo, rozjelo by se to do úplně jiných scenáristických rovin. Škoda.
  • Spacecore
    DKR jsem četl někdy ve 14 letech během roku 2007. Líbilo se mi to moc, ale přece jen jsem na to byl ještě trochu mál - zdálo se mi to ukecané. Ale chápal jsem, proč je to kult! Nyní jsem si to přečetl celé znovu a musím vytknout vynikající vlastnosti tohoto nadčasového díla. Přes všechnu tu temnotu, realističnost, brutalitu, sociální podtext a bombastičnost, která je zřejmá, vnímám hodnotu tohohle komiksu v jeho autorství! Je to originální pojetí Batmana jeho velikým fanouškem, nerdem, který je bystrý a talentovaný. A hladový! Frank Miller to píše a kreslí přesně tak, jak si přál Batman číst a to já moc oceňuju. Má to atmosféru, má to hloubku a je to stejnou mírou náročné, jako zábavné. Za neduhy by se dalo považovat stáří komiksu, kdy pro dnešního čtenáře jsou věci jako studená válka, absence počítačů apod. naprostým sci-fi, ale to je fakt maličkost, i přes občasnou naivitu to celé funguje i dnes. A společenský kontext nebyl snad nikdy opět aktuálnější. Pět z pěti, klasický dílo. Osobně se dále chci pustit do dalších pokračování, i přes to, že vím jak jsou strašné, protože tvoří malý Millerverse a patří k tomu nejujetějšímu a právě díky Návratu, i k tomu nejlepšímu, co nám kdy mainstreamový komiks naservíroval.
  • Spacecore
    Uff, no tak jsem nakonec rád, že jsem to nevzdal a dosáhl svého. Tohle je přesně to, co já chtěl číst. Něco, co jsem dosud nečetl, něco nového, nápaditého, emotivního, krásného. Bravo! Trvalo to pět knih a přitom se stačilo jen zaměřit na Selinu a Bruce! Ale samozřejmě chápu jak fungují editorialy a že prostě ty série musí jet s BUM BUM RAM TAM TAM, každopádně já jsem telenovelovej typ člověka a tohle se mi líbilo! Setkání s bejvalkou, setkání s nejlepším kámošem a sladké něžnůstky se špetkou sentimentu na konci. Párkrát jsem se pousmál a vůbec mi nechyběla absence větší akce, či padouchů. Akorát mi přijde, že to má Cat až moc podezřele lehký a jsem zvědavý jaké peripetie se jim vkloubí do cesty a jak bude vypadat obřad.. Těším se a jsem napjatý!
  • Spacecore
    Tady vidím velký špatný. Koncept, nebo nápad války Riddlera s Jokerem je fajn a pár věcí tu stojí za vypíchnutí, ale celé je to hrozně zbytečně rozmáchlé a hlavně nedává to smysl. Joker se nechová jak Joker, Riddler se nehcová jak Riddler a Batman je úplně nebatmanovskej. Všechno se děje proto, aby to udrželo hlavní dějovou linku, ale celkově to působí spíš jako nějaký alternativní stupidní Batman. Ne, prostě tohle bylo špatně.
  • Spacecore
    První dva díly mě nebavily a ke čtení dalších jsem se vrátil z jediného důvodu - Batmanovy zásnuby a svatba! To mě zajímá a to já můžu a na to se všechno těším! Jinak by se třetí díl dal shrnout jako další moderní parafráze na Knightfall. Naštěstí se to dobře čte jako celek, odsýpá to a vypadá to všechno cool a dobře (mám rád Finche), ale chybí tomu nějaká hloubka. Nezapamatovatelné. Každopádně mě bavily jednotlivé prvky celé knihy - Bat burgrárna, Bažináč, pes a hlavně jak se Batman vyslovil, to bylo super!
  • Spacecore
    Když jsem se prodíral Infinity krizí a všema tie-inama s ní souvisejícíma, přesně tohle jsem vynechal. Protože jsem to četl anglicky a tohle mi přišlo až moc komplikované abych tomu věnoval svůj čas a energii. Navíc už jsem se chtěl pustit přímo na Infinity Crisis a tenhle book tomu přímo předcházel. No a pořídil jsem si to nyní v češtině a nelituju, že jsem se tomu vyhnul :D Příběh je fakt zamotanej, klišoidní a nudnej. Zachraňuje to pouze kresba, která je tak příjemně přeplácaná a je na co se dívat. Ale scénář je slabota no. Restart samotné Donny a její umístění do tehdejší podoby DC vesmíru funguje, ale jen chvíli, protože je to natolik nevýrazná a nezajímavá postava, že jí už v dalších krizích a eventech nikdo moc nebral. Tady je dá se říci její pomyslný vrchol v důležitosti, což je fajn, ale jinak je to fakt podprůměr. 2,5
  • Spacecore
    Spacecore26.8.2020 18:44Mýty #16: Supertým
    Po přečtení patnáctého dílu jsem celé Mýty přelouskal v originále a rád si je celé ještě jednou dám přeložené, nicméně nemohu než celou sérii jako komplet, i díl po dílu hodnotit pěti hvězdami. Tady se mi líbil supertým, líbilo se mi i finální rozuzlení s panem Temným. Ano, Willingham dělá přesně to, že nás napíná a dlouze vede k očekávanému konfliktu, který je nakonec vyřešen "až příliš" jednoduše (a bude to dělat i nadále), jenže tím vždy připraví půdu pro další děj, který je ještě osudovější, než předchozí. Osobně mám slabost pro OP postavy v jakýchkoli komiksech a tady se mi toho taky dostává hojně. A takové OP postavy nemůžou jinak, než bojovat rychle a definitivně. Každopádně, co všechno se stalo odtud do konce bylo -teď už- pro mě nostalgické a sentimentální. Krásná série, skvělý díl!
  • Spacecore
    Já ten komiks v době vydání dost hejtoval a už se nikdy posléze ke Spider-Manově nevrátil (možná právě kvůli One More Day), protože Straczynskiho run řadím spolu s Morrisonovým Batmanem mezi nejlepší runy vůbec a One More Day bylo něco naprosto odporného. Každopádně po letech (přesně 12) kdy se na to dívám dospělýma očima, tak už vnímám One More Day jako nevyhnutelnost. Stejně jako smrt. Nedá se nic dělat. Takto skvělý run s naprosto zlomovým chodem Peterova života by nemohl jít do nekonečna. Bylo to krásné a skvělé, ale nešlo by to držet pořád. Dřív nebo později by to skončilo. Skončilo to hnusně, utnutím, nelogickým deus ex machine zásahem a Spider-Man byl v podstatě retconován na osobním životě bez přihlédnutí k Občanské válce a událostem tehdejšího Marvelu. Ale taková je podstata superhrdinských seriálových komiksů - status quo musí být zachován a čím větší progres postavy, tím bolestivější je jeho restart. Bohužel. Takže jsem se s tím smířil, že výborný run nemohl být ukončen jinak, než naprostým fuck upem, protože cokoli jiného by možná celou tu Straczynskiho jízdu postupem času oslabilo. Doufám, že chápete, co tím myslím.
  • Spacecore
    Spacecore24.8.2020 18:12Oči kočky
    Tohle jsem "četl" před více než deseti lety digitálně. Takže jsem naštěstí zapomněl o čem to je, protože mě to asi moc nezaujalo. Nyní ale, když jsem to četl (či spíš prohlížel) v takto krásném provedení, je to něco jiného! Skvělá věc.
  • Spacecore
    Spacecore18.8.2020 16:48Thanos #03: Thanos vítězí
    SPOILERY. Papírově je tohle přesně moje krevní skupina! Thanos na vrcholu moci, masakruje všechny včetně kosmických entit, Frank Castle se sílou Ghost Ridera coby Galactův herald nebo Silver Surfer s Thorovým kladivem - to jsou famózní nápady! Jenže psaní je tady trochu nezkušené, takové lehkovážné. Chyběla mi tomu větší váha, větší tíha na to o jakou látku se jedná. Možná mi vadil hláškující a vtipkující Ghost Raider... Nevím, každopádně nechávám 4 hvězdičky, jsem spokojený, ale brzo na to zapomenu a moc mě to nenalákalo, abych si vyhledal Ghostovu sólo řadu. Škoda.
  • Spacecore
    Spacecore17.8.2020 18:24Thanos #02: Lom bohů
    Nikdo neumí Thanose líp, než jeho stvořitel a duchovní otec Jim Starlin, nicméně Aaron a Lemire se připojili k lidem, kteří Thanosovi rozumí a snaží se být věrní jeho podstatě a zároveň přinést do jeho mýtu něco nového. Je to prosté. Thanos vždy usiluje o moc. Co největší a co nejultimátnější podobu moci. Vždy k ní dojde, načež jí ztratí, aby se poučil a šel do toho znovu. A u toho je ryze nihilistický. Vždy je to velká kosmická soap opera s filozofickým přesahem. Vždy se kolem něj motají staré známé tváře jako Mistress Death, Eros, Adam Warlock, Avengers, Strážci Galaxie, Gamora, Nebula, trol Pip a další velmi důležité figurky na šachovnici aktuální vesmírné hry. Tady to vše funguje a je to čerstvé. Bavil mě Thanosův vzestup ze samotného dna, bavily mě čarodějnice a bavilo mě, že to odsejpalo a za půl hodinku a něco málo k tomu, jsem to měl zfouknuté. Hvězdičku ubírám za jednu trochu odfláklou a zkratkovitou scénu, nicméně jsem už zapomněl jakou. Jinak to bylo parádní!
  • Spacecore
    Legendy jsem měl zařazené dlouho do reading listu zkrátka proto, že si přeju jednou přečíst všechny větší crossovery DCčka. A i přes naivitu, zastaralost a fádnost toho scénáře jsem velice rád, že to mám v knihovně, třeba i proto, že si v budoucnu dovedu přestavit, že bych tohle dal přečíst svému dítěti a jemu by se to líbilo! Samozřejmě je komiks starší, ale v té době to mohl být hádám takový lehký nadpůrměr. Děj má poklidné tempo, všechno je nalinkované a u čtení jsem v podstatě vypnul. Bavil mě Darkseid tahající v pozadí za linky, bavila mě přítomnost Phantoma Strangera a představení moderní verze Suicide Squad! Kresba byla pak taky senzační, John Byrne je třída a jeho věci jsou pro mě nadčasové. Ovšem příběh zábavný nebyl. Ale neurazil, jak píše Lenny.
  • Spacecore
    Ach jo, tohle mě nebavilo. Není to špatné, ale nedokázalo si to udržet mojí pozornost. Příběh je celkem klišé, padouch je slabý a je zde moc nezajímavých postav, ale v rámci rozšíření Flashova mýtu a úvodu do Speed force to samozřejmě funguje. Jinak ale slabota, nečetlo se mi to příliš dobře.
  • Spacecore
    Je to typický restart superhrdinského týmu, kdy nějaká událost spojí hrdiny dohromady, přijde padouch nebo krize, kterou vyřeší a na základě toho se rozhodnou obnovit tým. Nic extra, ale žádnej průser, bylo to důstojný. Děj se motal okolo Dr. Fatea, což je jeden z nejzajímavějších členů JSA a obecně DC univerza, takže tam je to spokojenost. Přítomnost Mordru a Wotana ve starém komiksu na konci potěšila taky.
  • Spacecore
    Spacecore1.8.2020 14:23Thanos #01: Thanos se vrací
    Luxusní scénář! Kresba samozřejmě taky, ale scénář je krásně decentní, plynulý a člověk to zblajzne s chutí! Takže jsem spíš přemýšlel, co mi chybělo k plnému počtu a ve finále nechci dát plný počet na začátku série, kdy cítím, že to pravý ořechový nás ještě čeká, nicméně parádně zvládnutý start! Šachovnice rozestavěná, děj je jasný, postavy povědomé, ale ne nutně očekávané, předchozí události narýsovány.. vše funguje! Těším se na další.
  • Spacecore
    Tak jsem dostal od BB Artu odpověď na svůj dotaz, že Batman Inc. Vol. 1 výjde v roce 2024 ve svazcích 62 a 64. Takže pořadí je tedy špatně, ale vcelku všechno výjde!
  • Spacecore
    Doppelganger: Ono je to totiž prokletý už od začátku a vychází to cik cak napříč edicemi. Tak pokud výjde i Vol. 1, tak dobrý. Vím, že jsem před nějakou dobou študoval ten edičák a nevím ale který to vol. tam bylo a všiml jsem si, že jen jedno, tak jsem to psal právě na DeAgostini, že by měli vydat i druhý. Mám pocit, že jsem si psal o toto, ale zase pokud mě poslechli, tak to vydali ve špatné pořadí. No škoda, ta série je dost komplexní a jen to ubližuje tomu správnému uchopení celé ságy, která se tady konečně dokončí. A Vol. 1 mi taky přijde v něčem o chlup lepší.
  • Spacecore
    Zde musím dát upozornění. Opět je vydávání Morrisonova Batmanova runu u nás prokleté a zase vychází na přeskáčku. Batman Inc. je v podstatě třetí a poslední dějství započaté Batmanem a Synem. Batman Inc. obsahuje 4 knihy ve 2 volumech, protože během vydávání došlo k restartu DC vesmíru a přišlo New 52. Čili je Kniha č. 1 a kniha č. 2 od Vol. 1 a kniha č. 1 a kniha č. 2 od Vol. 2. Toto je bohužel Vol. 2. A i když je koncipováno v rámci změn v New 52 vesmíru a je stavěno na nové čtenáře, v rámci Morrisonova Batmana jde o pokračování předešlých dvou knih. Až tedy De Agostini vydají toto Vol. 2, budou chybět dvě předchozí knihy jako jediné. To je opět smůla a čtenáři opět budou zmatení. Velká škoda. Psal jsem jim na zákaznické centrum ohledně tohoto lapsu (ono i v originále je matoucí zjistit, jak to s těma volumíčkama je) a budu muset napsat ještě jednou.
  • Spacecore
    Upozorňuji, že po dvou kapitolách této knihy, je potřeba číst Návrat Bruce Wayna a až potom dočíst zbytek knihy, to je správné čtecí pořadí.
  • Spacecore
    No on Čas a Batman fungoval spíše jako výplň mezitím, co Morrison psal Batmanovu "skutečnou smrt" ve Final Crisis. Je fakt, že Gaimanova část je spíš takovou okrasou, každopádně Čas a Batman je spíše doplnění Final Crisis, než samotnýho Batman R.I.P. Já je mám dokonce i v souhrném vydání Final Crisis, takže je fakt, že ty události nedávají smysl, pokud nečtete zároveň FC.
  • Spacecore
    Btw, k tomu pořadí, co patří k Morrisonově runu je super publikace "Batman - Black Casebook". To je antologie složená Morrisonem právě z těch starých komiksů stříbrného věku, které ho inspirovaly a na které přímo navazuje. Není teda třeba pro plné pochopení a vychutnání přečíst celý silver age, ale bohatě stačí tahle antologie.
  • Spacecore
    Spacecore11.2.2021 18:33Neonomicon
    Courtyard - Neonomicon - Providence
  • Spacecore
    Spacecore8.10.2020 15:44Providence
    Milo_Harwey: Tak rodiče zanedbávali mojí výchovu v raném dětství a směl jsem se dívat na televizi klidně do noci, což jsem taky dělal a koukal jsem na všechny možný horory, gore anime a takový věci od útlého dětství. Takže je můj vztah k hororům dost sofistikovaný. :-)
  • Spacecore
    Každopádně je to excelentně creepy! On by stačil už samotný Bat-Mite a ten gremlinek na zádech tomu dává úplně jiný rozměr a tón. Miluju to!
  • Spacecore
    Aha, tohle vysvětlení jsem nečetl, ale je to možný (y) každopádně je skvělý jak ještě nechává tunu místa pro vlastní interpretace, v podstatě si za to můžeš dosadit různé věci. :-)
  • Spacecore
    baatcha: ah, I see you are the man of culture as well! :-) Pokud je Bat-Mite ztělesněním Batmanova podvědomí, tak by ta chapadla měla zdůrazňovat to, že byla jeho psychika napadena a to je ultra hustý. A mrazí z toho. A Zur-En-Arrh je regulérně hned na druhý nebo třetí straně v Batman a Syn poprvé, což je taky super. A nejlepší je, že po třetím, nebo čtvrtým čtení ten příběh neztrácí na kvalitě, netuším kolikrát to ještě budu číst, aby mě to omrzelo.
  • Spacecore
    Spacecore26.12.2019 13:21Providence
    rajot: Jo, tak omlouvám se, když jsem mimo, celou tu diskuzi jsem nečetl :-) No jasně, bojkotovat vydavatelství není třeba, ale servilita není na místě, ono vlastně Argo z toho vyvázlo (ani nechci říct vybrousilo) úplně čistě a mají důvod cítit úlevu, možná bych se na jejich místě i pochechtával, protože jestli tady Jezevec je největším nespokojencem, tak si můžou oddechnout :) Chci říct, že když uděláš takovýto kiks, můžeš očekávat, že ti lidi budou házet vejce na budovu vydavatelství, čmárat ti sprosťárny na auto, ale ve skutečnosti jste si to všichni koupili a hádáte se tu s nespokojeným Jezevcem, to se snažím říct :-) Když uděláš TAKOVOUHLE botu (kdy šlo reagovat mnoha jinými způsoby) jako Argo, tak můžeš zákonitě očekávat davový lynč, což tady nehrozí a já úplně nevím, jestli to v týhle malý "rockový komunitě" je správná cesta, když to vydavatelství bude vědět, že mu projde všechno beztrestně, včetně kálení na zákazníky. Berte s nadhledem :-)
  • Spacecore
    Spacecore26.12.2019 07:29Providence
    Jako ale je to skutečně průser, že v podstatě jediný odpor proti takovému zacházení se zákazníky probíhá právě tady na popud naštvaného Jezevce :-) Jinak se to přejde, Argo se víceméně polituje, pár lidí nadá na internetu a tím to hasne. Podle toho, kdo všechno má Providence už doma, soudím, že ani moc neprodělaj a vesele se jede dál, dokud nepřijde další kiks a zase jim to projde :-) Já si myslím, že bojkot takového výrobku v civilizované společnosti je celkem normální. Podívejte na Ježka Sonica ve filmu, na jacky v iphonu (nemám iphona, nevím, jestli to napravili) atd. prostě vlna nepokojů vůči paskvilům je v kapitalistické společnosti normální, takže na jednu stranu Jezevce chápu, na druhou chápu i to, že když už bych to měl doma, asi bych neutrácel energii na protest a vztek, jen bych to v sobě zadusil a přešel, takže to je střet dvou myšlenkových pochodů, jak to tak vidím :-)
  • Spacecore
    Spacecore25.12.2019 13:02Providence
    Můj názor je, že cena je přemrštěná, mělo by se to prodávat za min. 50% ceny nehledě na ztrátu u vydavatele. Já nejsem primárně, ani sekundárně sběratel, takže mě to netankuje, jelikož si to půjčím z knihovny, nebo stáhnu nebo něco, ale i kdyby se mi to po čtení líbilo dost na koupi, tak v tomto případě samozřejmě nekoupím. Ne za plnou cenu. Kdybych to však koupil, nevím, zda bych byl jako Jezevec a cítil bych se jako zákazník ukřivděn, nebo bych si namlouval, že mi to nevadí, protože už jsem za to utratil třináct set a plná náhrada škod nehrozí. Když se to objeví v Levných knihách, tak beru, ale ne za víc jak 300.
  • Spacecore
    Spacecore25.12.2019 07:06Providence
    Aha. No já se chtěl vrhnout na Providence anglicky (i přes nejspíš náročnou angličtinu) a zastavily mě právě plány na vydání, takže jsem už déle zvědav jak to celé dopadne, protože myslím, že linky Neonomiconu jsou velice pěkně otevřené.
  • Spacecore
    Spacecore24.12.2019 16:58Providence
    Já akorát nechápu jednu věc. Četl jsem Courtyard a Neonomicon a tohle by mělo navazovat ne? I podle ukázek tady v náhledech. Oni chtějí vydat Neonomicon následně? Funguje to i bez znalosti Neonomiconu? To mě zajímá.
  • Spacecore
    Returun of Bruce Wayne je super, ale navazuje přímo na Final Crisis a když jsem to četl poprvý, tak jsem absolutně netušil, o co tam jde. Je to ještě komplikovanější a složitější, než RIP, ale dá se a po druhém přečtení mě to celkem bavilo. A jo, jsou to různé variace Batmanů z různých dob a časů :-))
  • Spacecore
    Víceméně ano, funguje to jak komplet. Mezitím je ještě Zmrtvýchvstání Ra´s Al Ghula, ale nepsal to Morrison a naprosto to funguje i s vynecháním. Po Batman R.I.P. pak následuje Final Crisis, chybějící kapitoly z Final Crisis a Return of Bruce Wayne, ale opět, je to nadstavba, na kterou se pak vážou další nadstavby (včetně u nás vydaného Batman a Robin), Morrison to psal roky, každopádně Syn, Rukavice, Předehra a RIP funguje jako jeden celek a absolutně se nedá vynechat jediný kus pro pochopení. Tady ještě předkládám odkaz na zajímavý článek s referencemi na které se během celého runu odkazuje: http://www.comicmix.com/2008/11/26/the-stories-that-informed-batman-r-i-p/?fbclid=IwAR0Jsy0GgpULVg-ADFmwo2O2E77g3qUe9xCawLrg9Fo9__jVoYQf2L1qWdQ

    A dokonce vyšla i kniha sebraných old school příběhů, na které Morrison odkazuje a sám to kompletoval: http://www.dccomics.com/graphic-novels/batman-1940/batman-the-black-casebook

    A tohle je úplně kompletní reading order včetně tie-inů, který nepsal: http://thegothamarchives.com/grant-morrisons-batman-reading-order/
  • Spacecore
    Spacecore9.12.2019 07:33Providence
    Já si to hezky půjčím z knihovny a rád přečtu. Dlouho mi to leží stažený ve skenech, ale po zkouknutí jsem se do toho nepouštěl právě kvůli jazyku a čekání na vydání od Arga.
  • Spacecore
    Tady se mi líbí jak před komiksovým boomem v prehistorických dobách vydávali všichni všechno kvůli osvětě komiksů u nás, teď se trh řídí filmama a seriálama, ale tak to bohužel je a asi musí být aby to jelo a časem se zas trh pohne jiným směrem. Každopádně rebirth řady vydávané u nás jsou skutečně slabé a je toho hodně, co by šlo vydávat mimo ně, kvalitativně. Alespoň je tu ten DC komplet jako alternativa, já osobně mám radši post-crisis DC éru, než NEW 52 a Rebirthovou.
  • Spacecore
    Spacecore9.11.2019 15:56Temné noci - Metal: Temní rytíři
    No jo, Bažináč 52 je od Snydera vlastně.. taky dobrý (y)
  • Spacecore
    Spacecore9.11.2019 07:31Temné noci - Metal: Temní rytíři
    Ono se v Lize restartuje úplně všechno asi, jak nikdy předtím, to se nebojte. Právě vyšlo číslo 35 a chýlí se nám to ke konci celé a je to fakt velká událost epicko galakticko multiversální úrovně. Jinak souhlasím, že se mi od Snydera líbila jen ta New 52 řada Batmana a pak nová Liga, jinak jsem mu v ničem na chuť nepřišel. A na Metal se teprv chystám.
  • Spacecore
    Spacecore29.10.2019 21:35Temné noci - Metal
    Martian mi taky moc chyběl v new 52 i rebirthu, je to moje oblíbená postava.. Tady má docela stěžejní roli v celé sérii
  • Spacecore
    Spacecore29.10.2019 19:13Temné noci - Metal
    Fimi: Tak to netuším, čtu to online na netu...

    Krizí je dost no :D Ona ale asi žádná nepříjde, jelikož už to, co se děje v řadě je krize sama o sobě, respektive má veškeré parametry krize (chybí (zatím) akorát účast Specreho).

    Co je 5G nevím, podívám se.
  • Spacecore
    Spacecore28.10.2019 19:16Temné noci - Metal
    Sixth dimension je super, tam je ve hře můj oblíbený Mxyzptlk a objevuje se nově šestá dimenze (wow efekt jako kráva) a Doom war vychází právě teď, to je pořádná řežba. Jsme asi v půlce booku a už se to blíží ke konci nejspíš no, ten děj vrcholí a potom by měl přijít nějaký velký Dc restart, nebo krize a mělo by se to urovnat spolu s Doomsday clock, který má delaye ve vydávání nejspíš právě proto, aby se seřadily obě série. Jako to co příjde bude taky megalomanský a skončí to buď naprostou peckou nebo propadákem, uvidíme.
  • Spacecore
    Spacecore28.10.2019 10:19Temné noci - Metal
    Fimi: Já to čtu jak to vychází online, každopádně počítej s tím, že se to ještě brutálně rozjede a bude to epické, napříč prostory, časy, multivesmíry a vším možným. Je to určitě brutálně spjaté s DC vesmírem, ale myslím si, že vše není třeba znát, prostě to ber jak to přichází. Je tam i spoustu prvků, které se těžko chápou a Snyder se je ani nesnaží racionálně vysvětlit, tak to prostě musíš brát jak to je a jen užívat. Myslím, že je to víc zábavný, než vážný komiks.
  • Spacecore
    Spacecore27.10.2019 19:09Temné noci - Metal
    Fimi: Co říkáš na Ligu? Já jsem nadšený, připomíná mi to hodně Morrisonovy runy (tam je to i daný tím, že Morrison přímo pomáhal Snyderovi) a je to taková epická jízda na steroidech pro už dospělé fandy animáče Justice League. Já si to užívám, jsem zvědavý kam to celý dospěje.
  • Spacecore
    Spacecore14.10.2019 20:31Mezi řádky #09: Mýty mezi řádky
    podle googlu je to zcela mimo kánon. Četl jsem tu 16 knihu a je to tak, že otázka Temného pána je tam vyřešena a vypadá to, že to skutečně nesouvisí s touto knihou.
  • Spacecore
    Spacecore23.9.2019 18:23Mezi řádky #09: Mýty mezi řádky
    To mě taky zajímá, kdy mám tohle číst, pokud jsem čtenářem obojího?
  • Spacecore
    Darth Raelchi: Rozhodně jsem nežádal soupis doporučené komiksové literatury, mám vlastní, i tak ale děkuju. Spoustu jsem toho četl buď anglicky, nebo digitálně přeložené, něco z toho znám a nemám zájem, něco mám na seznamu, něco neznám a podívám se na to, ještě jednou díky.

    Každopádně nebylo mým úmyslem začínat analytickou nerdí debatu, kde si tu budeme psát seznamy komiksů, které vyvracují nebo potvrzují moje tvrzení, ani jsem nechtěl rozpoutat Marvel vs. DC flame, ač se trochu stalo, zkrátka jenom tvrdím, že mám DOJEM, že jsou DC komiksy generálně a průměrně brány dospělejší, na můj vkus, imho a můžete to dávat za vinu tomu, že jsem veliký fanda DC odkojený Marvelem, takže je to subjektivní. Nesleduju kontinuálně současnost, nebo jednu odnož, spíš dvacet let hltám, co se zrovna namane, proto si nedovedu tvrdit, že mám pravdu, dojem ale přetrává. Díky
  • Spacecore
    neberu, však v pohodě :-) Vašemu přehledu nemůžu úplně konkurovat, já to čtu horem dolem všechno a nesleduju úplně co je aktuálně, říkám jaký mám pocit k tomu, čemu se dostanu. Prostě posledních deset u nás vydaných marvelů, ke kterým jsem se dostal byly do jednoho dětinské, možná jsem jen vybíral špatně.
  • Spacecore
    Fimi: Tak ty jsi dost neutrální, já to hodnotím fakt subjektivně. Preferoval jsem Marvel od dětství až po pubertu a DC mi přišlo komplikovaný. Teď jsem DCčkář a Marvel si přečtu sporadicky. Jasně, bylo tu Marvel MAX, Marvel zombies, 80s a 90s Marvelovky měli dospělejší tóny (McFarlanův Spider-man etc), ale když bych se oprostil od speciálních řad, tak superhrdinský DC bylo vždy o kus vyzrálejší. Už jen z principu toho, že tu byli první a v 60s to Marvel refreshnul a dal těm komiksům lehčí, víc nadhledovější a možná zajímavější kontrast.

    Každopádně New 52 je podle mě dost dospělý (Batman, Superman, Wonder Woman). Rebirth ne no, tam to tlačej všelijak a nejsem vůbec s výsledkem spokojenej, ale zase to vyvažujou nový řady Justice league, Doomsday clock apod. Kdykoli si ale v knihovně půjčím nový Marvel (Avengers, Spider-Man cokoli), tak je to prostě dost teenagerovský, užvaněný, chce to být vtipný a prostě i to Marvel NOW je celý ovlivněný filmama a mířící na dětský mainstream publikum, zatímco DC tlačí další krize a ty věci jsou dost složitý někdy.

    Nevím no, o nic jako nejde, vše se odvíjí od trhu a ty dvě nakladatelství se musejí lišit a vidíš to i na filmech (tam je DC zas temný a vážný až moc) a animáčích (tam je Marvel striktně pro děti, zatímco DC dává rating 18+ a mimoto vydává různý lego, teen titans a dc super holky věci). Musíš uznat, že nejsem jedinej, kdo to takle vidí.
  • Spacecore
    Fimi: hele, rval jsem si do hlavy deset let Marvel komiksy, deset let DC, můj dojem je, že DC je dospělejší (už jen když si k tomu připočteš Vertigo), je to dojem. Když teď čtu nový Marvelovky, přijde mi, že cílí hlavně na mladší publikum, zatímco nový DC cílí na starý fandy a dospělý. Je to jen můj dojem, absolutně neanalytickej jo? Proto říkám vibe, vibe cítíš.

    O Valiantu vím, něco jsem četl a udělali nedávno jakýsi restart, tak jsem si to dal do seznamu věcí, do kterých se určitě pustím. Jednou.

    Mluvil jsem spíš o tom, že mě mrzí, že tak skvělej komiks jako tenhle má tady 2.8 hodnocení a pak důzní Deadpoolové, Spider-mani, Rocketové, Thanosové pro děti etc mají mnohem víc, přesto, že na mě působí příliš infantilně. Dávám to za vinu tomu, že je Marvel obecně populárnější a tedy stravitelnější pro většinu.
  • Spacecore
    Geoff JE jeden z nejlepších mainstreamových autorů posledních pětadvaceti let a právě proto dostal takový post v DC. To, že jeho nejlepší věci u nás doposud vydané nebyly, to není jeho chyba. A nečetl jsem od něj nikdy nic slabýho. Něco, co by šlo zaměnit s někým jiným jo, ale nikdy nepadá pod průměr.
  • Spacecore
    Spacecore11.6.2019 09:21Avengers #01: Poslední návštěva
    a proč je She-Hulk vůbec hloupá teď? A proč není Thor hoden Mjolniru?
  • Spacecore
    Ondra Kenway: Není špatná, ta hlavní řada je OK, ale Action Comics je naprosto famózní, to jsem slintal blahem. Mě úplně všechny řady New 52 přišly dobrý, narozdíl od Rebirthu, tam mě právě vyloženě bavil snad jen ten Superman :-/
  • Spacecore
    Superman má prostě smůlu, že je to Superman no. Já mám v poličce skoro všechny New 52 od BB Artu a Supermana v první řadě, páč ho žeru. Ale to jsem asi jeden z pěti lidí v ČR možná. Ale třeba takový All Star Superman by tady měl být vydaný, páč je to nadčasová klasika, to že Rebirth je rizikový a volí se tedy řady, které jsou provozuschopné je samozřejmě jasné, jen by v tom panteonu vypadal Superman dobře.
  • Spacecore
    k Doomsday Clock si myslím je potřeba fakt jen znalost Watchmenů a věci jako The Button, Superman:Reborn nebo The Oz effect jen zpříjemní čtení. Každopádně Supermanova řada z rebirthu je docela ok (nechápu, že u nás nevychází) a obzvlášť Reborn je super.
  • Spacecore
    Spacecore31.1.2008 22:12Za pět minut dvanáct
    nenaskenuje to někdo? já nemám takovej majlant na pořízení tohoto skvostu :(
  • Spacecore
    Spacecore22.1.2008 15:19Za pět minut dvanáct
    24 stran za 148 korun českých?????
  • Spacecore
    Spacecore15.12.2007 12:15Maxx #1
    erik: jo,to na tom auditku sem psal já, ale to bylo předtím, než sem přečet úchvatný wolverine vs hulk,takže si to přece jen koupím :) i když ta obálka je hnusná, za tím si stojím furt .
  • Spacecore
    Spacecore29.8.2023 17:16Pindárna
    Zdravím, snad nebudu příliš obtěžovat svým lehkým spamem.

    Založil jsem si youtube kanál, kde budu probírat komiksy a tak podobně, kdyby to někoho zajímalo, zde je odkaz: klik
  • Spacecore
    Spacecore15.11.2020 15:00Povinná četba
    Lenny: Tak určitě do toho, konec si myslím úplně překopává celou mytologii o vzniku Marvelu a zapracovává do toho úplně všechno.
  • Spacecore
    Spacecore15.11.2020 10:39Povinná četba
    Můj FB post o čtení Ultimates 2 (spoilery):

    Dovolím si, rozepsat se sem o dalším skvělém komiksu, co jsem četl! Po minulém Hickmanově runu zemřel Marvelovský mutlivesmír a byl znovustvořen, ovšem jinak (s názvem All-New All-Different). Marvel tak spustil nové série s hrdiny v nových kabátcích a mezi nimi odstartovala výtečná Ultimates 2 (a posléze pokračování Ultimates2 jakože na druhou), což je série těžící právě z restartu multivesmíru jako takového, protože se to tam kosmickými entitami a multientitami jen hemží a to já na komiksech miluju nejvíc! Čím víc OP, tím víc bludišťáků.
    Ultimates je tým složen z Ms. Marvel, Black Panthera, Blue Marvela, Spectrum a Ms. Americy. Je to v podstatě tým složen z menšin, jediná bílá je Carol Denversová. Což je super, takový tým tu dlouho nebyl a krom toho, že jsou barevní, tak jsou i extrémně silní. Většinu toho týmu jsem vůbec před čtením neznal, jsou to nějaké vedlejší postavy z jiných vesmírů, co se v primárním vesmíru sešli po událostech v Secret Wars, o kterých jsem právě minule psal. Každopádně jim to spolu funguje a jsou nadupaní.
    Jejich náplní práce jsou „nemožné“ skutky, zkrátka chtějí řešit problémy kosmických proporcí dříve, než se stanou problémy. Jejich prvním úkolem tedy je to, že vyhledají Galactuse, požírače planet. Díky vědeckému přístupu se jim podaří přeměnit ho do jeho původně předpokladané a zcela opačné formy, do Galactuse Lifebringera. Čili Galactus dostane nový zlatý gear, nový superschopnosti a tak nějak povýší, upgraduje se a začne dělat to, co bylo jeho původním záměrem – vytvářet na planetách život místo toho, aby ho požíral.
    Tím paralelně k supertýmu Ultiamates startuje rozsáhlý kosmický příběh v čele s Galactusem, zahrnující i samotné Ultimates, kteří ale souběžně řeší spíš pozemské (a ne tak zajímavé, ale stále dobré) záležitosti. Celá zápletka totiž spočívá ve skutečnosti v tom, že Galactus a Ultimates zjistí, že kdosi (cosi), jakýsi žalářník spoutal Eternity. Multieternity. Eternity je jedna z nemocnějších bytostí v Marvelu a je to avatar samotného multivesmíru, neboli prostoru dejme tomu. Celý vesmír, ve kterém se odehrávají příběhy Marvelu, je jakoby „tělem“ Eternity a více Eternit dává dohromady jednu velkou. A tu někdo spoutal do řetězů a ta trpí. Takže je očividné, že se jedná o velkého protivníka a my ještě nevíme o koho!
    Hrdinové se to tedy vydávají zjistit. Primárně teda Galactus, který je pověřen tímto úkolem a do cesty se mu staví Master Order a Lord Chaos, kterým se nelíbí, že Galactus už nepožírá planety, ale buduje je, což narušuje přirozený balanc věcí. Zaútočí tedy na Galactuse a ten jim dá řádně do huby. Což by bylo v předchozím (sedmém) multivesmíru Marvelu nemyslitelné. Galactus platí za nejmocnější postavy panteonu, ale vždy byl pod Chaosem a Řádem. Souboje abstraktních entit jsou spíše teda metaforickým soubojem konceptů, než jako takovým, ale o pěsti není nouze i v abstraktní rovině. Každopádně Lord Chaos a Master Order nabonzují Galactuse Living Tribunalovi, ten se rozhodne Galactuse nesoudit a nechat ho žít jeho novým životem s tím, že jsou novým vesmírem a jako takový si zasluhuje nový řád.
    A odtud se začínají dít věci! Abstraktní entity spolu válčí, přeměňuje se hierarchie Marvelu, entity se mísí a upgradují do nových a celé to má takový nabouchaný až trochu manga styl. Je to epické až na půdu. Objevují se Celestialové a Never-Queen, mocná královna toho, co není, ale mohlo by být. Molecule Man coby tvůrce nového vesmíru nesmí chybět. Je to fakt úlet. Pokud chcete vidět, jak si obstojí lidé ve světě mocných entit, nebo jak se spolu perou vesmíry, pak je to přesně to pravé ořechové!
    Celé to píše Al Ewing, který nešetří nápady a dovoluje si rozjet neuvěřitelný spektákl s nejmocnějšími entitami Marvelu, zamávat s mytologií a vytvořit úplně novou. K tomu ale bohatě ukazuje, že zvládá i lidskou úroveň, kdy chemie týmu funguje na jedničku a samotným Ultimates nechybí parádní scény a nářezové akce. Vybavuje se mi například scéna, kdy se dvě postavy propojí v jednu, aby zesílili, nebo například výborný „souboj myšlenek“.
    Ewinga jsem do této doby neznal, ale všude je vychvalován do nebes, hlavně teda za jeho sérii „Immortal Hulk“ na kterou se taky chystám. Každopádně je to řízek, píše dobře! Kreslíři jsou tu v pohodě, někdy ale opravdu žabaři. Při scénách v abstraktních světech divná kresba funguje, ale jak dojde na postavy a kreslí to nějaký ponocný, tak to ztrácí na kvalitě. Jediné, co bych sérii vytkl je to, že na relativně malém prostoru nějakých 22 čísel se dost prostoru věnuje probíhajícícm Marvelovským eventům jako Civil War II a Secret Empire, který mě fakt netankujou, nečetl jsem to kvůli nim. Ale to je jako výtka vyloženě na něco, co se v komiksech děje naprosto pořád, všechny série jsou navzájem propojené a nejde tomu uniknout. Jinak vynikající komiks!
  • Spacecore
    Spacecore23.10.2020 13:55Povinná četba
    jj, to jsem si teď stáhl taky a chystám se spolu se Secret Warriors a Avengers World.. a pak se mkrnu na ten Manhattan a Black monday
  • Spacecore
    Spacecore22.10.2020 17:14Povinná četba
    na East of West a jeho F4 se ještě chystám no :-)
  • Spacecore
    Spacecore22.10.2020 12:57Povinná četba
    Nevím, kam jinam to plácnout, tak se případně omlouvám. Je to můj status na Facebooku s mým shrnutím a pohledem na Hickmanův Avengers run. Kdyby to někoho zajímalo.

    Jak jsem slíbil, tak činím – zde jsou moje dojmy z Hickmanova Avengers runu. Ono to sice v mý bublině asi úplně nikoho nezajímá, ale pro mě je to spíš takovej zápis v čtenářském deníku, dejme tomu. Spoilery jsou, ale ne nijak zásadní.
    Pročetl jsem hlavní linii tohoto oslavovaného runu, čili sérii Avengers, New Avengers a minisérie Infinity a Secret Wars. Zabralo mi to dost času, je to několik tisíc stran, nicméně k tomu lze ještě přidat sérii Fantastic Four, Secret Warriors, Avengers World a bůhví co ještě, co s tím souvisí, ale to už je vyloženě tak robustní dějový proud, že mi bohatě stačila hlavní linie.
    Je to teda nejlepší komiksový run všech dob? Není, ale chápu, proč se o něm říká, že je. Nejlepší komiksový run je samozřejmě Morrisonova Hyperkrize a Hickman se u něj očividně rád inspiroval, nebo respektive (a to je čistě moje doměnka) se Marvel nebál nechat Hickmana udělat něco takle gigalomanského po tom, co viděli, že to jde a funguje u konkurence.
    Takže. Nastíním děj. Je to opravdu gigantická, epická, košatá sága, kde je tisíc postav, tisíc zápletek a nejde to všechno shrnout (jenom Robův rozbor děje má na Cmics Explained kanále na Youtube přes šest hodin), ale tak zhruba. Marvel měl v roce 2013-2015 rozjetou kontinuitu jejich hlavního vesmíru netknutou již od roku 1961 nebo tak nějak a jejich alternativní verze Ultimate zase jela nepřetržitě od roku 2000. Marvel se rozhodl oba vesmíry restartovat, protože tak to funguje v komiksových vydavatelstvích – nemůžete mít nepřetržitý měsíční seriál propojeného (multi)vesmíru, co jede desítky let a postavy se v něm neustále vyvíjí. Po čase musí vydavatelství přijít s restartem a tím se pokusit i nabrat nové čtenáře apod. To se teda týká převážně DC, kteří jsou mistři v restartování svého vesmíru a nyní se k nim přidává i Marvel, kde se tak rozhodli udělat prostřednictvím obří komiksové události Secret Wars (původní Secret Wars vyšly v roce 1985 a posléze měly i pokračování a toto třetí pokračování vlastně na události navazuje, nebo je rebootuje, těžko říct) a obřího crossoveru „Time Runs Out“ která k tomu celému kráčela. To vše dali na starost Johnatanu Hickmanovi a on z toho udělal masivní run propojující několik řad a let.
    Jelikož je popis příběhu komplikovaný, musím uvést, že Marvel je sestaven z vesmírů. Máme tu hlavní 616 vesmír, to je hlavní kánon, modernější 1610 vesmír, kde je např. černý Nick Fury a inspirovalo se jim MCU, máme tu zombie vesmír, existuje zem, kde jsou superhrdinové zasazeni ve středověku apod. Prakticky to slouží k tomu, aby vydavatelství mohlo vydávat více příběhů a nemuselo být svázáno jedním vesmírem a jeho kontinuitou. Tak tedy.
    Příběh startuje tím, že je Black Panther ve Wakandě svědkem tzv. inkluze světů. To znamená, že se k Zemi přiblížila další Země z paralelního vesmíru. Záhy se dozvídáme, od postavy jménem Black Swan, která před očima T´Chally zničila svůj svět a zůstala na našem, že kvůli události kdesi v minulosti, která se stala na alternativní Zemi, došlo ke zničení celého dotyčného vesmíru a jelikož po něm vzniklo prázdné místo – začaly do sebe vesmíry narážet a bodem nárazu se stala právě inkluze, která je patrná po dobu osmi hodin na jednom místě u obou planet Zemí. Během inkluze se stává buď to, že do sebe dvě Země automaticky narazí a tím se zničí oba vesmíry, nebo je jedna ze zemí schválně někým, nebo něčím zničena a tím se odstraní jeden vesmír a zachová se druhý. Je to dost komplikované, fakt nevím, jak to vysvětlit jednodušeji, ale má to svoje logická pravidla. Ale i drobné díry.
    O tom, co se děje s vesmíry a že to kráčí ke zničení veškeré reality, se jako první na naší hlavní Zemi dozvídají Illumináti. Což je tým složený z Mr. Fantastica, Iron Mana, Black Bolta, Namora, Black Panthera a Captaina Americy, kteří se vždy formují za účelem, aby tajně ovlivňovali běh dějin bez vědomosti veřejnosti, či ostatních superhrdinů. První inkluzi zvládli pomocí Infinity stones, které se při tom zničili. Illumináti si následně uvědomili, že jediným způsobem, jak odvrátit další inkluzi je zničit druhou Zemi a s ní celý vesmír který se k nim přiblíží. Jinak budou zničeni sami. A zničit biliony životů je něco, co Kapitánovi Amerikovi nevoní, tak mu ostatní vymažou paměť a pokračují. Jsou to největší géniové planety, takže se snaží vymyslet způsob, jak to odvrátit bez zabití sta miliard nevinných lidí, ale zároveň se připravují, že budou muset ničit nekonečný množství přicházejících vesmírů, aniž by to kdokoli z veřejnosti tušil.
    Takže proces zničení mutlivesmíru je zahájen, hrdinové tomu čelí a u toho přicházejí o svoje hrdinství a čtenář nejednou žasne kam se jeho oblíbený hrdinové morálně dostali. Smozřejmě pod nátlakem totální destrukce. Kdyby jste si měli vybrat, jestli zničit 7 miliard lidí, nebo dopustit aby zemřelo 14 miliard, co byste si zvolili? A tady jde o mnohem víc, o celé osídlené vesmíry. Vyplouvá tu na povrch i dost složitých dilemat a filozofických otázek. Do toho tu máme hlavní tým Avengers, který má momentálně nejsilnější sestavu (je jich asi 20 včetně např. Captain Universe + se Hickman nebojí přijít s novými, extrémně mocnými postavami – Nightmask, Starbrand, Ex Nihilo, Abyss atd.) a čelí různým záležitostem z nichž nejzásadnější byla asi gigantická bitva s rasou Builderů v minisérii Infinity. Buildeři obývají prostor mezi vesmíry, platí za jakési architekty živoucích bytostí (čímž Hickman asi popírá význam Celestialů, ale čert to vem) a rozhodli se v zájmu zachování multiversa zlikvidovat příčinu – hlavní Zemi. Infinity je taky minisérie, kterou se do značné míry inspirovala Infinity War v MCU, ale opravdu spíš jen stylisticky. Jedná se např. o scény, kdy Thanos okupuje různá místa na Zemi aby nalezl Kameny nekonečna. To se objevilo právě v tomhle komiksu.
    Takže tu máme dvě hlavní dějové linie – Illumináti bojující s inkluzemi a Avengers, kteří (do jisté doby) o ničem netuší, ale zabývají se mnohými dalšími nebezpečími napříč vesmírem a časem. Postupně se tyto dějové linie spojí, dojde na souboje mezi těmito dvěma frakcemi, přijdou MNOHÉ další týmy Avengerů (Multiversal Avengers, Mighty Avengers, Shiled Avengers, stínoví Avengers atd.), padouši zformují skupinu Cabal a celkově se tam toho děje habaděj!
    Celé to pomalu doputuje až k Beyonderům, což je rasa stojící za svořením multi-vesmíru, která se rozhodla jej zničit různými nástroji – pomocí Molecule Mana, rasou Mapmakerů a Sidera Maris a nakonec se do toho vloží sami a epicky rozdrtí úplně všechny kosmické entity Marvelu napříč všemi vesmíry. Zastaví je až Doctor Doom, který se do toho vloží a s pomocí Dr. Strange a Molecule Mana vytvoří plán na jejich zničení. Dojde ke zničení všeho, Doom se zmocní síly Beyonderů a postaví díky ní novou realitu zvanou Battleworld, kde se korunuje králem - bohem. Hrstka hrdinů ale přežije pád multiversa a zabrání mu v tom. Realita se restartuje.
    Je to strašně složité, takhle na papíře to zní fakt jak maglajz, ale je to dlouhý run, kde Hickman od první stránky všechno plánuje jako velkou dlouhou epickou tapisérii. Pravděpodobně to vše sepsal jako jednu obří knihu textu a následně z toho někdo vytvořil scénář a panely, protože z celého toho runu je cítit obrovská literární stylizace. Čímž se dostávám ke slabinám a silným stránkám celého runu.
    Je to obří, je to rozmáchlé a za mě by tomu slušelo méně stránek. O několik set méně. Např. Infinity crossover byl příliš dlouhý a fakt mě nebavil. Byli to takové Marvelovké Star Wars, prostě spolu válčily všechny kosmické rasy Marvelu, do toho to bylo strašně galakticko politický, všude létaly flotily a už jsem toho měl plný zuby. Ovšem je to dost oslavovaná část celého runu, ale mě tohle prostě nesedlo. Na druhou stranu má Hickman spoustu nápadů. Přehazuje je vidlema. Jsou velkolepé, jsou vědecko fantastické jak svině. Planeta vystřelená coby kulka napříč vesmírem, rasa evolučních zahrádkářů, rasa Black Priests ničíci světy pomocí slov, je toho tuna!
    Je to strašně cool, epické a není o to nouze, téměř v každém sešitě na vás vybafne nějaká převratná idea a kolikrát jsou tak složité, že se jimi nemůžete ani zabývat, protože jsou natolik náročné. Přesně jako to dělá Morrison, který ale dle mýho názoru lépe píše!
    Je to tak, samotné psaní Hickmana není tak smooth a zábavné, jak by mělo! Přišel jsem si celou dobu jako kdybych četl spíš obří sci-fi bichli a chyběla mi tomu taková ta třeskutá komiksovost, kterou oplývá Morrison, když chrlí svoje pseudo ujeté sci-fi nápady. Tady to bylo takové moc vážné (ona látka zničení multivesmíru samozřejmě vážná je), ale např. když srovnám toto s Multiversity od Morrisona, která přišla dřív a v podstatě na mnohem kratším prostoru dealuje přesně s těmito tématy a lépe, tak nemám na výběr než konstatovat, že Hickman se lehce přeceňuje. Postavy Avengerů jsou často jen figurky a ty, které procházejí velkým vývojem zase příliš nejednají jak by „měly“. Je fajn, když postava šokuje svým chováním, ale často mi připadalo, že postavy nejsou těmi, kým celou dobu jsou. Prostě Iron Man často nepůsobil, jak jsme u něj za ty roky zvyklí apod. Ale jsou to víceméně drobnosti, který bych vytknul, celkově vzato jsem si to přečetl rád a mohu jenom doporučit. Je to nabouchané a skutečně je to nejlepší Marvelovský run, který dlouho nebude překonán a je nabitý úplně vším. Splňuje důvod, proč miluju komiksy – má to všechno. Všechny žánry, veškerou škálu emocí, rozsáhlý propojený svět s postavami, které dávno mám pod kůží. Jenom doporučím se před čtením obrnit trpělivostí a případně si předtím přečíst asi i Fantastic Four apod. Rozhodně nebudete litovat.
  • Spacecore
    Spacecore8.3.2020 18:23Publicistika
    Rád bych si tu udělal trochu zadarmo promo a budu samozřejmě rád, pokud by někoho toto téma zajímalo, jinými slovy sdílím svůj první článek o Morrisonově Hypercrisis: http://plotpoint.sk/hyperkrize-granta-morrisona-1-cast-opus-jmenem-52/
  • Spacecore
    Spacecore24.12.2019 07:27Pindárna
    tak to je komplikovaný i v češtině celkem :D já čtu anglicky něco přes rok teprv a zlepšuju se, každopádně některý Morrisonovky mi dělali problémy, ale to si myslím, že i angličtinářům :D
  • Spacecore
    Spacecore19.12.2019 22:05Pindárna
    Já už dvanáctku četl online. Můj názor: Aniž bych výrazně spoileroval, tak podotknu, že jsem čekal maličko víc, ale zklamaný nejsem. Spíš než o vytvoření nového statusu quo šlo o to přinést to staré. Také tu máme pár velice zajímavých záblesků věcí budoucích, tak jsem zvědav. Ještě nám zbývá lednové zakončení Snyderovy Ligy, která číslem 39 skončí a pravděpodobně výrazně restartuje DC vesmír. Už se mluví o Earth 5G, tak uvidíme, jsem zvědavý. Každopádně celý Doomsday Clock byla výborná, nad očekávání, podle mě to ani neuškodilo Watchmenům, DCU už vůbec a Johns tady předváděl jedno ze svých nejlepších psaní. A kresba Garyho Franka je bravissimo!
  • Spacecore
    Spacecore14.12.2019 23:06Pindárna
    Walome: Co je to cloud?
  • Spacecore
    Spacecore11.12.2019 15:04Filmový a hudební klub
    Snyder cut nebude, Warneři už nechtěj o lize ani slyšet a zepomenout, podle mě.. ale to hnutí kolem jeho vypuštění asi jen tak nezanikne.
  • Spacecore
    Spacecore11.12.2019 13:00Filmový a hudební klub
    Tak to bylo v Ms. Marvel a nepřišlo mi to zas tak cool. Jakože devadesátky považuju za nejlepší dekádu kulturně, ale v tom filmu to bylo taky meh
  • Spacecore
    Spacecore11.12.2019 12:20Filmový a hudební klub
    Já jsem nadšenej z Wonder Woman, Black Widow byla meh
  • Spacecore
    Spacecore11.12.2019 10:52Filmový a hudební klub
  • Spacecore
    Spacecore14.11.2019 13:24Slevy, výprodeje, bazary
    tuhle jsem tam byl a viděl jsem jen asi tunu malého prince a světové komiksové dějiny dvojku.. jsem z Olomouce
  • Spacecore
    Spacecore4.11.2019 19:36Sběratelský klub
    k tomu, aby se stará věc prodala znovu. Původní verze je rozhodně lepší, ale barevná nevypadá zle, ty barvy jsou zajímavý a ze zajímavosti jsem si to prohlédl, ale originál je originál.. Minimálně tam vyniklo pár věcí, který normálně v tý směti nebyly vidět.
  • Spacecore
    Spacecore4.11.2019 19:05Sběratelský klub
    BTW, právě vyšel, (nebo vychází, nejsem si jistej) nový barevný vydání Z pekla.. co jsem koukal, nevypadá to zle.
  • Spacecore
    Spacecore31.10.2019 16:02Povinná četba
    mearez: Flinch, Neonomicon, Pátek 13., Black Gas, Texaský masakr, Army of darkness ...
  • Spacecore
    Spacecore25.10.2019 09:45Povinná četba
    Pro zítřek byl skutečně slabý, ale zase ta kresba šla. Jinak nemám výhrad k jedinému u nás vydanému muži z ocele
  • Spacecore
    Spacecore25.10.2019 09:41Povinná četba
    Já si dělám srandu jen :-) Můj avatar mi nedovoluje jinak než chránit čest Supermanových komiksů, protože to tu nikdo jiný neudělá :-) no offense
  • Spacecore
    Spacecore25.10.2019 07:42Povinná četba
    Úplně každý jednotlivý Superman u nás je skvělý, při nejhorším pouze průměrný. Že nerozumíte Supermanovi, není Clarkova chyba. :-)))
  • Spacecore
    Spacecore9.10.2019 20:23Stripy, jouky, fejky :)
    lol :D :D má příšernej přízvuk no :D ha ha
  • Spacecore
    Spacecore9.10.2019 15:35Stripy, jouky, fejky :)
  • Spacecore
    Spacecore9.10.2019 07:37Filmový a hudební klub
    George Walker Bush: Toto můžu zcela potvrdit z vlastních zkušeností :-)))
  • Spacecore
    Spacecore7.10.2019 11:31Filmový a hudební klub
    George Walker Bush: První díl (Mexican Joker) je fajn, ale druhej je fakt bombastickej. Jak z pohledu satiry, humoru i brutality.
  • Spacecore
    Spacecore7.10.2019 07:38Stripy, jouky, fejky :)
  • Spacecore
    Spacecore7.10.2019 07:26Filmový a hudební klub
    Prý ten díl o Číně doslova zabanovali v Číně :-))) Každopádně po posledních slaboučkých řadách ten druhý díl vrátil SP dost do formy.
  • Spacecore
    Spacecore6.10.2019 17:32Filmový a hudební klub
    Co nová sezóna South Parku, sleduje někdo? Za mě bomba, návrat do kondice.
  • Spacecore
    Spacecore5.10.2019 09:31Sběratelský klub
    K Morrisonovu runu se ještě řadí Zmrtvýchvstání Ra´s al Ghula, ale není to tak dobrý.
  • Spacecore
    Spacecore4.11.2009 09:11Filmový a hudební klub
    Wolverine - céčko. Včera sem na to koukal zmaštěnej a myslím, že je to hollywoodská slátanina. Škoda.
  • Spacecore
    Spacecore19.3.2009 17:43Filmový a hudební klub
    Páni, debatoval sem o DK svého času hojně, ale tohle je moc :) Právě, že mi vadí, že se ten film bere šíleně vážně, jako většina zde přítomných tudle debatu. Argumenty o argumentech a diskuzi o diskuzích sem ani nečet, moje pivní mozkový buňky to dnes nedaj. Ten film mě nebavil, to stačí.
    Black Bro: Nn, akční jízdu sem určitě nečekal, obecně si někdy i říkám, že bych u mnoha filmů akci vůbec vystřihl, protože jí u některých snímků ani nevnímám.
  • Spacecore
    Spacecore18.3.2009 18:03Filmový a hudební klub
    Možná jsem byl zklamán i tím, že jde o komiksový film (nechte si prosím žvásty o tom, jak to bylo naschvál natočeno realisticky apod. oká?) a když jde o komiks, čekám víc. Větší zábavu. Větší hloubku, než v masově dostupných odvětvích zábavného průmyslu. Radši si za hodinu přečtu nějaký geniální komiks, napsán kvalitním autorem, než strávit 2 hodiny u průměrného DK. To sem si říkal při koukání, že bych radši čet ňákej komiks.
  • Spacecore
    Spacecore18.3.2009 11:20Filmový a hudební klub
    Zack: No však sem vzteklý děěcko, takže nevidím problém.
  • Spacecore
    Spacecore17.3.2009 21:41Filmový a hudební klub
    Jo a tanker scéna je vykrádačka Saw (což je vykrádačka Sedm (což je vykrádačka....atd.doplňte si)) a navíc trapně sladce natočená..
  • Spacecore
    Spacecore17.3.2009 21:37Filmový a hudební klub
    Nemluvě o pár menších trapnostech jako Batmanův hlas, Batmanova motorka u zdi apod.
  • Spacecore
    Spacecore17.3.2009 21:36Filmový a hudební klub
    Nečet sem všecko, tak jen stručně. Jediný, co drží Dark Kngihta nad statusem sople je Joker. Ten byl geniální, uznávám. Ale celkově film... Tolik nudných, prázdných scén, tolik klišé hollywood dialogů o dobru, zlu, hrdinství a tohovšeho, tolik snahy narvat do toho všechno najednou a tím udělat dojem megabombapropracovanýho filmu, tolik nehodících se postav (Brucova holka, Batman (ale to je jen moje averze, toho herce jako Batmana nesnáším, nehodí se na Batmana imho), Harvey Dent mě nebavil, apod.) tolik nevyrovnaností (vždyť sem tam Batmana sotva zaznamenal, byl ten film vůbec o něm?) a celkově... Průměrnej groove táhnoucí se celým filmem... vše už bylo stokrát naspaný, stokrát zahraný (exept joker), stokrát natočený. Na ten film sem nasranej, ale jak říkám... Hlavně kvůli masivnímu promu.
  • Spacecore
    Spacecore16.3.2009 11:22Filmový a hudební klub
    Vasek: Díky, myslel sem, že sem jediný na planetě... Tedy, ohledně Dark Knighta. Nebyl ybch na něj tak alergický, nebýt masivního proma před premiérou a masírování dicka o "nejlepším filmu všech dob"
  • Spacecore
    Spacecore15.1.2009 13:38Filmový a hudební klub
    Liga Výjmenčných mě po prvním zkouknutí ve dvanácti letech bavila.Pak už ne.
    Z Pekla sem nečet,ale film je výborný.
  • Spacecore
    Spacecore23.7.2008 00:43Pindárna
    Komiksy nemůžete rozdělit na dobré-špatné,ale pouze na líbí-nelíbí..
  • Spacecore
    Spacecore18.7.2008 22:51Filmový a hudební klub
    Skvělej trailer...A myslím,že to bude nejlepší film podle komiksu co byl zatím natočen..A i pokud tam něco zmrvěj,tak to zas nebude tak strašný,aby z toho byl bullshit..
  • Spacecore
    Spacecore11.7.2008 22:27Filmový a hudební klub
    Já viděl nějaký porno se Sylviou...ale nebavilo mě to..ležela tam jak leklá ryba a občas hekla..
  • Spacecore
    Spacecore10.7.2008 17:09Filmový a hudební klub
    Sylviu bych klátil...
  • Spacecore
    Spacecore10.6.2008 15:46Pindárna
    Egostrip
  • Spacecore
    Spacecore1.6.2008 22:22Filmový a hudební klub
    Aloise nečtu,časem snad ano,ale teaser se mi celkem líbil...
  • Spacecore
    Spacecore17.4.2008 16:13Stripy, jouky, fejky :)
    Přesně to vystihuje naší školní výtvarku!!!
  • Spacecore
    Spacecore21.3.2008 17:05Pindárna
    Malý Nemo?
  • Spacecore
    Spacecore21.3.2008 16:54Pindárna
    Dám další

  • Spacecore
    Spacecore21.3.2008 15:40Pindárna
    Lobster Johnson teda :)
  • Spacecore
    Spacecore21.3.2008 15:39Pindárna
    Rak Johnson
  • Spacecore
    Spacecore15.3.2008 20:36Pindárna
    vyklop to
Sbírka z comicsů na CDB
Četl/a: 871 (cca 273227 Kč)
Mám: 232 (cca 62080 Kč)
Chci: 5 (cca 2375 Kč)
Sháním: 0
Nabízím: 1 (cca 499 Kč)
Osobní: 5 (cca 3391 Kč)
Sbírka mimo CDB
Četl/a: 0
Mám: 0
Chci: 0
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0