Howard Phillips Lovecraft, tvůrce mýtu Cthulhu, Arkhama a zlověstného Necronomiconu, je jedním z nejvlivnějších hororových spisovatelů. Komiks francouzského spisovatele Alexe Nikolavitche a týmu argentinských výtvarníků Gervasio-Aon-Lee přináší čtyři kapitoly z Lovecraftova života z let 1925 až 1937, kdy se Lovecraft snažil stát spisovatelem, jak ho známe dnes. Znalci jeho díla v nich najdou motivy známé z jeho povídek a románů. Nakolik jsou tyto povídky autobiografické? Prožil je jejich autor? Nebo se vše odehrálo jen v jeho temné fantazii? Lovecraft v tomto komiksu překračuje hranice prostoru a času a před očima se nám objevuje s jeho finančními problémy, sklony, zálibou ve zmrzlině, kočkách a mládí.
- Scénář
- Alex Nikolavitch
- Art
- Carlos Aón, Gervasio Benítez (Gervasio), Lara Lee
- Lettering
- Michael Romanovský
- Překlad
- Tomáš Kybal
- Redakce
- Terezie Houšková, Michal Hrubý, Patrik Linhart
- CdbID
- 7937
- Žánry
- životopisný
- ISBN/ISSN
- 978-80-7511-500-3
- Vazba
- šitá v tvrdých deskách
- Formát
- 178 x 270 mm
- Hmotnost
- 400 g
- Tisk
- černobílý
- Stran
- 112
- Původní cena
- 369 Kč
- Originál
- Howard P. Lovecraft, Celui qui écrivait dans les ténébres (Blue Lotus Prod, 2017)
Velice příjemný komiks, popisující několik etap v životě H. P. Lovecrafta. Určitě si tuhle knihu dovedu lépe představit v rukou čtenáře, který nemá s Lovecraftem moc zkušeností a chce se dozvědět něco ze života tohoto spisovatele, než v rukou ostříleného znalce, který o tomto horrorovém tvůrci ví první a poslední. Já osobně žádným znalcem nejsem, povídky jsem četl a něco málo o jeho životě vím, ale i přes to jsem se dozvěděl něco nového, což vidím jako velké pozitivum této knihy. Moc fajn jsou lehké skryté i neskryté narážky na Lovecraftovy povídky, kterých zde není příliš, ale rozhodně potěší. V knize se taky vyskytují postavy, které zkřížily cestu s našim hlavním hrdinou a ocenil jsem poznámky na konci knihy, které jednotlivé osobnosti krátce představují. Což ovšem nepotěší jsou drobné chybky našeho vydání jako Arkham ( patrně jméno chlapce, se kterým chodil Lovecraft s dalšími přáteli na zmrzlinu :-D ) , nebo údaj o úmrtí Lovecraftovy manželky, kdy u její vysvětlivky dostáváme informaci, že o smrti Lovecrafta se dozvěděla až v roce 1945, přitom však dle jejího data narození a úmrtí uvedeného v knize, zemřela již v roce 1926. Ovšem, možná se jedná o lehkou skrytou narážku nebo žertík na Lovecraftovy povídky. Kdo ví. Kresba byla příjemná a musím říct, že mi zde seděla více než obstojně. Celkově jsem byl s touto knihou spokojen a rozhodně se jedná o pěkné životopisné setkání s horrorovým velikánem, které jistě potěší každého začínajícího i kovaného fanouška H. P. Lovecrafta.
Nejsem znalec ani fanda Lovecrafta, i když základní povědomí o něm mám, takže mi určitě pár věcí uniklo, ale nijak jsem se v tomhle jeho životopise zhusta odkazujícímu k jeho tvorbě neztrácel. Lovecraftův životní příběh ani jeho osobnost mi ale nepřišly nijak zvlášť zajímavé, stejně jako jejich kresebné ztvárnění. Tady Lovecraftovy povídky nehledejte (i když pár se jich tu mihne a s nimi často i jejich inspirace), tohle je biografický komiks, který nabízí několik epizod z poslední dekády jeho života. Těm, kdo jsou s ním alespoň trochu obeznámeni, je jasné, že to nebude příliš veselé čtení. Autoři se toho nebojí a tak hned od začátku ukazují Lovecraftovu složitou osobnost včetně jeho rasismu a antisemitismu a dnes už samozřejmě neobhajitelných politických názorů (ty je ale potřeba vidět časovém kontextu). Složitý byl i jeho životní úděl, tolik typický pro autory, které svět "objevil" až po jejich smrti. Své sehrála neschopnost přizpůsobit se okolnímu světu, chudoba a v závěru i vleklá nemoc, požírající jej zevnitř. Je to smutné čtení a kromě tragického konce HPL dojde i na smrt R.E. Howarda či Harry Houdiniho. Obě měly na Lovecrafta velký vliv. Kromě nich se setkáme i s celou řadou dalších postav, či odkazů na ně, a člověk neznalý může být chvílemi ztracen. Ale i tak, myslím, že tenhle komiks je víc než pokusem o ucelenou biografii plnou faktů hlavně o atmosféře a pocitech. A to mu jde na výbornou. Kresba je dobrá a prolínání životopisných pasáží s výjevy z povídek je parádní.
Kniha "Howard P. Lovecraft – Ten, kdo psal v temnotách" je takovou lehkou ukázkou toho, kdo byl ten vysoký podivín z Providence. Podařilo se jej vykreslit jako člověka, který mohl skutečně žít, což je na komiksu velmi pozitivní, ale stejně tak se nepodařilo v plném rozsahu zachytit jeho život a specifika jeho osobnosti. Přece jen je komiks "Howard P. Lovecraft – Ten, kdo psal v temnotách" spíše takový povšechný, kdy se mu podařilo zmínit to základní, co se o Lovecraftovi ví, ale do větší hloubky se tu nezachází. Nevadí to tolik, přece jen, pokud chcete o Lovecraftovi vědět víc, asi budete hledat jiný zdroj než právě tento komiks. Obrázek si o autorovi ale rozhodně můžete udělat. A možná vás obrazy z jeho fantazie nalákají na jeho tvorbu anebo alespoň pochopíte, kde se mnozí jiní neustále inspirují, protože Lovecraft asi navždy zůstane nepřebernou studnicí, z které si hororoví tvůrci budou dál a dál brát.
Prakticky naprosty souhlas s baatchou. Jen kvuli te zkratkovitosti nepujdu na plny pocet.
70%
To já naopak znalec Lovecrafta jsem a z komiksu jsem nadšený. Líbila se mi už předmluva a na konci jsem si pobrečel. Autor se toho nebojí a Lovecraftův rasismus vytáhne hned na první stránce, navíc jsem se dozvěděl spoustu nového, třeba o Lovecraftových trablích s Weird Tales. A i když mám načteného R. E. Howarda i C. A. Smithe, byl jsem v závěru knihy vděčný za stručné komentáře k jednotlivým postavám.
Co musím vyzvednout jako velké plus, je kresba. Je i ve své zkratkovitosti plná detailů a je chytrá. Lovecraft cestuje krajinou a pokud znáte jeho tvorbu, vybaví se vám konkrétní povídky, které ta či ona místa inspirovala. Když jde pro dalekohled na půdu, kouká na nás z jedné zaprášené poličky výtisk Krále ve žlutém. A celou knihou se jakoby náhodou procházejí kočky.
Výtvarno a barvy mi hodně připomínaly lovecraftovské komiksové adaptace od I. N. J. Culbarda, které by si taky zasloužily vyjít česky.
Jediné mínus je práce redakce, která si nedala námahu s tím, aby si text po sobě přečetla. Chyb a překlepů je tam víc než dost, například i tady v anotaci ten "tvůrce Arkhama...". A pak ještě jednou ulítl výtvarník, protože mám pocit, že Velcí starci nepoužívali ve svém antarktickém městě schody, ale nakloněné rampy. Ale možná se pletu.
Kolem a kolem, maximální spokojenost. Jen to, jak píše GWB, mohlo být delší.
Stručné i zajímavé seznámení se se slavným klasikem. Autor to byl plodný a myšlenek, obzvlášť těch kontroverzních (rasismus), měl plno, ale k těm se člověk dostane až při hlubším zkoumání jeho osobnosti - v komiksu na ně není pochopitelně tolik místa. Neřadím se mezi velké znalce Lovecrafta, proto nedokážu tento komiks objektivně posoudit. Já se něco dozvěděl.
Celkový dojem: 60%
To vypadá zajímavě, jsem zvědavý na ohlasy.
- Četl/a (25)
- Benji, choze, cyboy, desto, Dezodoo, flipflop, hellblazer, Ianus, jiskra, kaylin, Keno, Lobok257, Mrlah, mstefl, NecRoman, Palebras, pechna, Poseidon1978, SNUFKIN, Spike, Stlucius, tacmud, trudoš, vranakx, Zdendy
- Má (35)
- BadBoy, Benji, blackJag, CSE_AC/DC, cyboy, desto, Dezodoo, disclose, flipflop, invape, jiskra, Kapis, Keno, Lobok257, Marvin, merhyx, MIKER65, Mrlah, mstefl, NecRoman, Netorack, Palebras, pechna, pk123x, Poseidon1978, Skot, SNUFKIN, Spike, Stlucius, suricattaontheway, tacmud, trudoš, vranakx, yogi, Zdendy
- Chce (11)
- Blacklarch, delsemela, Draco nobilis, Glumal, HevyEli, James, kadas97, monty.cl, Nightmare, Sebastian the wise, sleepless
- Koupí (3)
- GeorgeeW, HevyEli, Nightmare
- Prodá (1)
- flipflop