Str. 07
Str. 08
Str. 09

+ 5 dalších ukázek

V mrazivém příběhu komiksového velmistra Richarda Corbena se v lesích za Arkhamem potulují strašlivé věci! V díle, které kombinuje lovecraftovské prvky s indiánskými legendami, s námi můžete sledovat arogantního měšťáka, jenž se vydává odhalit původ tajemné dívky ze zapadákova. Ke svému zděšení nalézá město plné netušené a nevídané hrůzy.

Obsahuje sešity série Rat God #1-5 (únor 2015 - červen 2015)

Scénář
Richard Corben
Art
Richard Corben
Obálka
Richard Corben
Lettering
Alena Tejnická (Sarah)
Překlad
Richard Klíčník
Redakce
Eva Brucknerová, Milan Dorazil, Richard Podaný, Martin Šust
Žánry
horor
ISBN/ISSN
978-80-257-3642-5 (Argo)
Vazba
šitá v tvrdých deskách s přebalem
Formát
165 × 260 mm
Tisk
barevný
Stran
144
Cena
548 Kč
Originál
Rat God (Dark Horse Books, 2015)
Varianty
Bůh krys (2021)
Bůh krys (limitovaná edice) (2021)
 • karl173
  karl173 mecenáš7.11. 10:46Bůh krys
  Nedá se popřít, že příběh si bere hodně od H.P. Lovecrafta a že příliš origanility nepobral.
  Ale já si říkám ,, a není to jedno? ".
  Corbenovi tento ,, jednoduchý " příběh o záchraně ženy zamilovaným dobrodruhem funguje dobře. Výprava, zápletka, záhada a atmosféra tu je a funguje dobře. Takže i když se nejedná o něco převratného, mne osobně se tento výlet do zapomenutého místa jméno Lame Dog líbil.

  Co se týče kresby, tak tam je to jednoduché. Kdo nemá rád Corbena, tak ten by měl komiks rovnou vynechat a kdo to má naopak, tak ten už bude na Corbenovu undegroundovou kresbu připravený.
 • trudoš
  trudoš admin3.11. 20:54Bůh krys (limitovaná edice)
  Richard Corben u mne tentokrát úspěšně přesáhl hranici srozumitelnosti, kdy jsem si sice užil atmosféru vyprávění a jednotlivé nápady, ale příběh jako takový mi nedával smysl a zvraty postrádaly logiku. Přiznám se, že k pochopení Boha krys bych potřeboval autorské vysvětlivky, což může být stejnou měrou chyba mých šedých buněk mozkových, jako tvůrčího přecenění běžného čtenářského intelektu.
  Premisa je po všech stránkách atraktivní, notně šmrncnutá přímými i nepřímými odkazy na díla starých žánrových klasiků, jakými byli například Howard P. Lovecraft či Robert E. Howard. Naneštěstí to chvílemi působí spíš jako nanicovatý kýč, protože všechna pocta vyznívá úplně do ztracena a pro zápletku nemá ani pořádný význam. Graficky je to samozřejmě dost specifická podívaná a sešit od sešitu je znát, jak si výtvarník pohrával se stylem i detaily. V tomhle ohledu Richard Corben své fanoušky rozhodně nezklame, jenže ke štěstí mi tentokrát punc strašidelné historky a pěkné obrázky zdaleka nestačily.
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš2.11. 07:32Bůh krys
  „Zlověstná entita se kradla prehistorickou, do nekonečna sa táhnoucí tajgou.“ S Richardom Corbenom som sa prvý raz stretol na začiatku 90. rokov, keď sa ku mne ako k malému dostal kultový poľský komiksový časopis s prozaickým názvom KOMIKS. Uverejnil Corbenov legendárny Svet mutantov. Odvtedy mi desuplné obrazy nahoty, apokalypsy, násilia a devastácie nešli z hlavy. Takže keď v roku 2021 Argo vydalo Corbenov grafický román Bůh krys (inšpirovaný jedným z mojich najvyhľadávanejších hororových spisovateľov H.P. Lovecraftom + čiastočne R.E. Howardom, páni písali relatívne podobný druh hororov), okamžite som objednával. Mimochodom, Corben (bohužiaľ) zomrel 2. 12. 2020, čo je (2. 12.) dátum môjho narodenia, čím sa kruh uzavrel. I po desaťročiach je neuveriteľné, že bol Corben Američan; jeho štýl mi pripadá príliš „iný“, rozhodne nie americký. Zhltol som to ako malinu. Uctievanie zla, ohavné prastaré božstvá, Arkham, psychedelické akcie zhýralej a skazenej a šialenej aristokracie, mystické indiánske mýty, odľahlé začarované údolie, pohanské symboly, svojrázne starobylé (pseudo?) náboženské rituály, tajuplné obrady, kostry, múmie a parožia na každom kroku a ako bonus primitívne obetovania, krvavé ceremoniály a uprostred toho polorozpadnuté, od civilizácie izolované zabudnuté mestečko v temných lesoch so zdegenerovaným obyvateľstvom, ktoré sa generácie množilo medzi sebou a je to vidieť. Bůh krys zahral presne na moju strunu. Niektorí obyvatelia údolia pripomínajú niečo z Ostrova Dr. Moreaua. Daktoré panely boli síce občas ako keby jemne odlfáknuté, ale je to Corben, možno také boli naschvál, z nejakého dôvodu, na ktorý ešte len v budúcnosti prídeme. Kresba je skutočne zvláštna, špecifická a nejaký čas trvá, kým si Corbenom nepobozkaný čitateľ zvykne. Ale práve preto, že bol sám sebou, je kultový, nemám pravdu? Hoci sa komiks dá prečítať „na počkanie“, nejaký čas potrvá, kým ho spracujete. Je síce priamočiary, ale zároveň plný nových vnemov, pocitov, inšpirácií, myšlienok, zážitkov. K tomu skvelý prebal (resp. dva, komiks vyšiel aj v limitovanej verzii), parádny obal, fajnový voňavý papier, tvrdá väzba , látková záložka, atraktívny formát 165 x 260 mm a štipka výtvarných bonusov (+ textových: autorov medailónik, vyjadrenia komiksových legiend na jeho adresu). Viac Corbena v češtine!
 • Fry
  Fry admin28.10. 16:41Bůh krys
  Bůh krys - Velká paráda a po delší době jedna z mála věcí, jenž mě donutila pořídit si obě verze obálek. Patřím sice do skupiny která si ke Corbenovi hledala cestu trochu déle, avšak 'Bůh krys' nebo 'Shadows On The Grave' z jeho pozdního životního období dokážu dost dobře ocenit. Asi to není úplně pro každého, ale jenom kvůli kresbě bych tohle dílo asi neodsuzoval ... Za mě 4*!
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš25.10. 01:12Bůh krys
  Obával jsem se toho horšího a bohužel se mi to splnilo. "Nový", chápej současný, Corben mě prostě nebaví. Jeho starší díla jsou někde úplně jinde, jak kresbou, tak i příběhem. Tohle je prostě nějak rozehrátý příběh, aby to fungovalo a nějak do sebe zapadalo. K postavám, aby člověk hledal cestu skrz mapu a celkově je to prostě takové hladké a po povrchu klouzající. Hmm, Lovecraft, než dělat poctu, nebo narážky, radši přijít s něčím vlastním, vyloženě to tomu škodí. Nejen, že to každý hledá, ale zbytečně si autor ubírá kus své kreativity, jen aby Lovecraft. Prostě to celkově moc nehraje a i když je to všechno moc hezké, zkrátka, jak to říct, chci víc. Corben udělal opravdu málo a je to nedotažené, až plytké. Já z toho příběhu prostě nic nemám a jo, málem bych zapomněl, hlavní postava byla vyloženě protivná. Takže suma sumárum dávám 3 hvězdy. Pro mě je to jasný střed.
 • Palebras
  Palebras19.10. 09:27Bůh krys (limitovaná edice)
  S Corbenem nemám zatím žádné zkušenosti, takže nemám srovnání jestli se jedná o jeho lepší či horší počin, ale ve své podstatě se mi Bůh krys líbil. Lovecrafta mám načteného, takže potěšily různé větší či menší narážky a pomrkávání směrem k tomuto autorovi a vlastně celková atmosféra byla velice dobrá. 144 stran uteče velmi rychle, takže příběhově je Bůh krys svižné počtení, které nemá hluchá místa a čte se velice dobře. Přiznám se, že po dočtení jsem docela dlouze přemýšlel nad některými událostmi, které mi nepřišly v první chvíli dost dobře očividné a vlastně jsem se možná lehce ztrácel v souvislostech. Následně jsem se však dobral k nějakému vysvětlení, více či méně smysluplnému, takže ve finále vše dobře dopadlo. Co se kresby týče, tak tady jsem problém prakticky nezaznamenal a neměl jsem sebemenší problém. Jednoduše mě bavila právě svou jednoduchostí. Bohužel se však neubráním lehkému zklamání, protože jsem očekával něco trochu více hororovějšího, nebo možná spíše šokujícího a drsnějšího. I tak se ale jedná o nadprůměrnou záležitost říznutou Lovecraftem, která rozhodně není k zahození.
 • Norri
  Norri mecenáš18.10. 23:35Bůh krys (limitovaná edice)
  K Corbenovi si stále ještě hledám cestu. Myslím si ale, že směr mám správný. Rozhodně nemám problém s jeho scénáři. Ty mají vždy svoji velmi specifickou atmosféru. Scénář “Boha krys” mě chytil prakticky už od začátku. Je příjemně odlehčený a jeho děj odsýpá velmi rychle. Těch 144 stran uteče jako nic, jako by to byla krátká povídka. Jedna věc mi však neseděla. Jak se hlavní hrdina, bílý árijský aristokrat lovecraftovskými hrůzami dosud nepolíbený, může už od začátku při klení dovolávat starých božstev a Cthulhu? Navíc když později odsuzuje rouhačské, krvežíznivé a pohanské divochy. Ale to je jen drobnost. Jinak scénář funguje.

  To, s čím mám stále trošku problém, je Corbenova kresba. Hlavně tedy jeho kresba obličejů. Možná mám problém s tím, že je často hutný hororový děj vyprávěn směšně až hloupě působícími obličeji. Ale protože zde je ten děj trošku odlehčen humorem, tak to pro mě bylo celé mnohem stravitelnější. Ba co víc, když jsem si na ten styl zvyknul, tak mě ta kresba docela bavila.
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin17.10. 17:19Bůh krys (limitovaná edice)
  Musím se přiznat, že jsem komiksem nakonec celkem zklamán. Na mého oblíbence Corbena jsem se převelice těšil a on mě jako kreslíř samozřejmě nezklamal. Nezklamala mě ani strašidelná atmosféra, lehce surreálně laděná, stejně jako náznaky humoru, které se zčistajasna zjevovaly. Ale celkové vyznění této lovecraftovské jednorázovky mě trochu minulo...

  Celkový dojem: 60%
 • MindReader
  MindReader14.10. 16:04Bůh krys (limitovaná edice)
  Ke Corbenově stylu musíte dozrát. Jako malej jsem ho nesnášel a teď je to nejspíš můj nejoblíbenější komiksový umělec.
4931