Znovuzrození hrdinů DC: Batman #04: Válka vtipů a hádanek (Jiří Grus)

3.8 (3.9) | Crew | akční, superhrdinský | série Batman (Znovuzrození hrdinů DC)

Přežije Gotham válčení Jokera s Riddlerem, nebo se stane vedlejší ztrátou?

Zdálo by se, že Joker s Riddlerem jsou přirozenými spojenci. V počátcích působení Temného rytíře si ale každý z nich usmyslel, že to právě on zabije Batmana... A raději nechají Gotham lehnout popelem, než aby jeden druhému ustoupili.

V dosud nevyprávěném příběhu jedné z nejtemnějších kapitol Batmanovy minulosti se všichni gothamští padouši musejí rozhodnout, na čí stranu se v chystaném boji přidají. Z počáteční šarvátky se vyvine válka se vším všudy, včetně ztrát. Vítězství ve Válce vtipů a hádanek si může nárokovat jen jedna strana... ale jizvy, které po sobě boj zanechá, výrazně ovlivní Batmanovu budoucnost a Temný rytíř učiní nejdůležitější rozhodnutí svého života.

Scénář:
Tom King
Kresba:
Mikel Janin, Clay Mann
Ink:
Mikel Janin, John Livesay, Clay Mann, Seth Mann, Danny Miki, Hugo Petrus
Lettering:
Petr Schwarz
Barvy:
Jordie Bellaire, June Chungová, Gabriel A. Eltaeb (Gabe)
Překlad:
Petr Zenkl
Redakce:
Jana Balharová, Filip Gotfrid
Obálka:
Jiří Grus

Varianty:
Znovuzrození hrdinů DC: Batman #04: Válka vtipů a hádanek (Black edice)
Znovuzrození hrdinů DC: Batman #04: Válka vtipů a hádanek (Jiří Grus)
Znovuzrození hrdinů DC: Batman #04: Válka vtipů a hádanek (paperback)

Obsahuje sešity série Batman (Rebirth) #25-32

Vyšlo v standardní brožované verzi, limitovanější brožované s černou variantou obálky (knihkupectví Luxor) a speciální alternativní verzi s českou verzí obálky - v tomto případě od Jiřího Gruse.

Rok a měsíc vydání: září 2019 | ISBN: 978-80-7449-751-3 | Vydání: 1. | Vazba: lepená v měkkých deskách | Formát: 170 x 260 mm | Počet stran: 200 | Tisk: barevný | Náklad: 500 ks | Cena v době vydání: 299 Kč | Název originálu: Batman #04: The War of Jokes and Riddles | Vydavatel originálu: DC Comics, 2017

Obálka (1/9)
Ukázka (2/9)
Ukázka (3/9)
Ukázka (4/9)

+ dalších 5


Koupit

Spike
Spike | 17.10.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: Batman #04: Válka vtipů a hádanek (paperback) |

Tak tohle bylo hodně příjemné překvapení. Kingovi Batmani, i přes výhrady, mě dosud bavili a na každý další díl jsem se docela těšil. Tohle je ale první, který mě opravdu dostal a přesvědčil o schopnostech autora. Ne tedy že by se dostavil úplný WOW efekt s otevřenou pusou, ale uznalé pokývání hlavou. V čem to je, že je tento díl z dosud vydaných (pro mě) dosud nejlepší?
Rád bych věřil že to není jen tím že se neodehrává v současnosti, ale faktem rozhodně je že retrospektivní vyprávění tomu pomáhá. Kingův styl psaní už mi tu málokdy přijde takový násilný a na efekt jako dřív, udržuje napětí po celou dobu, opravdu mě zajímalo co a jak bude dál a se zájmem jsem obracel každou další stránku. Budovaná hrozba, její průběh i následky jsou tu podány výborně. Postavy Riddlera (jeden z nejlepších současných Batmanovských záporáků) a Jokera (po delší době ho vidíme znovu, i když jen v retrospektivě, ale jeho zdejší verze je zajímavá a vlastně i trochu jiná než co známe, přesto se to netluče) jsou napsány velmi dobře a je vidět, že když King chce, s postavami opravdu pracovat umí. I přes hrozbu a konflikt je tenhle díl vůbec takový komornější a o postavy tu jde především, velkolepé akce nebo rubaček se tu moc nedočkáme a rozhodně to ničemu nevadí, naopak. Emoce tu fungují, a i když 95% děje je situováno do minulosti, přeci jen se tu dočkáme vývoje Bruce a Seliny/Batmana a Catwoman, a tenhle jejich osobní vztah je podle mě středem a hnacím motorem celé téhle série a ať už jsem v minulosti měl proti Kingovým cokoli, tohle mu vždycky fungovalo. I samotná postava Batmana mě tu překvapivě baví. Nevím jestli se s ním King naučil lépe pracovat nebo je to jen tím že se příběh odehrává někdy první rok jeho působení a proto ho tu ještě nedělá tak OP, ale až na pár vyjímek (Batman pár ranami složí Deadshota i Deathstroka (!) naráz) je tu Batman podán uvěřitelně a civilně. Prostě tak jak jsem ho míval rád. I (pro mě nová) postava Kite Mana je povedená a zajímavá, další palec nahoru. Zvraty tu docela fungují, a i když to závěrečné odhalení co Batmana soužilo s čím se chtěl svěřit a k čemu vlastně celý příběh směřoval nebylo tak silné jak jsem čekal a doufal, nevadí to, dobrý dojem to nepokazí. Dialogy a monology netahaly za oči/uši už skoro nikde, King tu, zdá se mi, svůj styl už vybalancoval skoro do té podoby, která by mi bez výhrad sedla. Vtipný postřeh: nevím jak je to v originále nebo jestli je to překladem, ale když se postavy nazývají "ty dylino" musel jsem se nahlas smát, to mi přišlo přinejmenším... trochu zvláštní a mimo :D Kresba je ok, byl bych samozřejmě radši za Finche protože ten je top, na druhou stranu jeho doménou je akce a řekněme epičtější příběhy a zde by se nevyřádil asi jako třeba v předchozím díle, a rozhodně kresba Mikela Janína i Claye Manna je povedená a zážitek nekazí, jen to není Finch u kterého bych se vyloženě kochal.
Takže nakonec všechny výhrady jsou jen detaily a já tentokrát musím jít s hodnocením opravdu vysoko, protože jsem nečekal že budu až takto spokojen. Ale pořád jsem opatrný, protože tohle byl díl trochu stranou, a v tom dalším, který už naplno pokračuje v současnosti, se teprv ukáže zda se Tom King vyprofiloval do autora jehož příběhy budu opravdu hltat jako kdysi začátek Snyderova runu. Ať tak či tak, kvalitám Války vtipů a hádanek to nikterak ubrat nemůže, tento komiks prostě JE dobrý, ba až skvělý. A ačkoli tu není žádný velký cliffhanger, na další příběh se velmi těším už jen kvůli kvalitě tohoto, což je ta nejlepší vizitka. Nepokaž to Tome, nepokaž to... Opravdu stabilně kvalitní současnou Batmanovskou sérii tu potřebujeme jako sůl.

rewkon
rewkon | 7.10.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: Batman #04: Válka vtipů a hádanek (paperback) |

Jo tenhle díl mně bavil i Joker se mi líbil ,ale dokážu pochopit ,že Kingův styl nesedne každému zde nejde ani tak o akci a napětí, ale postavy jako takové.

SomeOne
SomeOne | 5.10.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: Batman #04: Válka vtipů a hádanek (Jiří Grus) |

Je škoda, že už od druhého dílu této série to celé King píše z toho psychologického hlediska, jak se musí všem vrtat v hlavě. Podle mě to je plýtvání potenciálem této postavy. Mnohem víc bych ocenil, kdyby všechny díly byly napsané stylem prvního dílu, ten byl výborný. Ovšem tento styl psaní je naštěstí ještě docela dobrý, mohlo by to být i horší.
Zápletka této knihy je zajímavá, respektive je zajímavý způsob, jakým to King podává. O kresbu se opět jako u druhého dílu postaral Mikel Janín. Jeho práce není vyloženě špatná, jen se mi u tohoto Batmana více líbí kresba Davida Finche.
Celkově mi to přišlo nepatrně lepší než předchozí dva díly.

George Walker Bush
A George Walker Bush | 24.9.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: Batman #04: Válka vtipů a hádanek (paperback) |

Tom King je blázen a úplně se utrhl z řetězu. Mrtvoly, brutalita. Někdy bych snad i ocenil, kdyby si zase Joker jako ve 40. letech jenom mnul ruce nad dobře vykradenou bankou. Ale King píše fakt zajímavě, originálně, "sype nám to po špetkách" jako Hugo Toxxx. Někdy to zase hraničí až s komiksovou "pseudointelektuálštinou" či jak to nazvat. Nedává čtenáři nic zadarmo. Někdy mě to baví velice, jindy bych ty stránky vzteky roztrhal a zahodil - jakože cože, Kingu?

Jinak námět a děj tohoto komiksu je výborný. Jako by latentně aspiroval na zařazení mezi klasické batmanovské příběhy. Ovšem celkovému zpracování a finálnímu dojmu něco chybí. Nebo možná přebývá.

Celkový dojem: 60%

karl173
karl173 | 21.9.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: Batman #04: Válka vtipů a hádanek (Jiří Grus) |

Tom King mi tak trochu připomíná Jepha Loeba. Jeho příběhy jsou více komorní a nesnaží se nutně o pompéznost. To je rozdíl mezi Kingem a Snyderem. Ovšem to co uměl Snyder bylo to, že dokázal filozofické myšlenky a pompézní akci smíchat dohromady. Tom KIng je naopak právě více komorní a snaží se více rozebírat psychologii postav. Jasně, gothamské figurky si tak trochu upravuje k obrazu svému, ale pokud je čtenář ochoten na to přistoupit, tak bude spokojený.
Kresba Janina je vlastně na tom dost podobně, akorát se liší jména v porovnání. Tady to je Finch nebo Janin. Finch je silný v akci. Kdežto Janin se více soustředí na zachycení emocí. A rozhodně se mu to daří. Emoce jsou celkově v tomto komiksu velice důležité, jelikož pokud k tomuto komiksu přistoupíte jako k oddychovému čtivu, tak z toho dostanete komiks průměrný. Ovšem pokud se budete soustředit právě na emoce postav, tak dostanete od komiksu o něco více.
Je pravda, že to pořád není úplně špičkový Batman, ale Kingův run se zatím drží bezpečně daleko od průměru a mám pocit, že stále má co nabídnout což je pro mě důležité. 4*

Mleako
M Mleako | 17.9.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: Batman #04: Válka vtipů a hádanek (Jiří Grus) |

O něco zajímavější než předchozí booky, ale pořád to není žádné terno a stále čekám, jestli teda z Kinga vypadne něco kulervoucího. Tentokrát jsem měl místy problém se orientovat v časových liniích, protože třeba ve třetím sešitu s Kite Manem se skákalo mezi tolika časy, že jsem v tom měl totální chaos. Přitom to šlo vyřešit elegantním předtím/potom/nyní někde do rožku a hned by bylo všechno jasné.

Komiksum
Komiksum | 14.9.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: Batman #04: Válka vtipů a hádanek (paperback) |

Čistej průměr, krásná kresba ale slabší scénář. Motivace padouchů je komická až debilní ale nevadí to, příběh nakonec vygraduje do docela dobrého finále Takže o takový průser jako s předchozím bookem nakonec nejde. Obří plus je Kite Man.

cyboy
M cyboy | 9.9.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: Batman #04: Válka vtipů a hádanek (Jiří Grus) |

Tentokrat se mi to prekvapive celkem libilo. Jasne, ze to neni nejlepsi Batmanuv pribeh, ale taky neni nejhorsi.
70%

Fimi
Fimi | 9.9.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: Batman #04: Válka vtipů a hádanek (paperback) |

Tohle už není ten Batman, po žalostném bum bác Já jsem Bane přichází přehlídka bum bác všech Gothamskych padouchů, kreslíř se skutečně vyřadil a není to špatné. Batmanovske gro a kouzlo je zcela vytraceno, konflikt dvou padouchů působí groteskně a jejich motivace směšně. Upřímně jsem se tím pronudil a po tomto díle jsem se sérií mám pocit skončil.

Čteno v originále

Cinema Ranger
Cinema Ranger | 9.9.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: Batman #04: Válka vtipů a hádanek (paperback) |

Po minulém díle tu máme konečně něco čtivého a něco, co není doslova sra*ka. Válka vtipů a hádanek je celkem fajn komiks. Není to nic, co by znamenitě vystupovalo z řady Rebirthu, ale až na kresbu Clay Manna a se mi to líbilo. 70%

(Četl jsem v angličtině)

baatcha
baatcha | 10.9.2019 |

Cinema Ranger: Já s Kingovým Batmanem skončil minulým bookem, ovšem shrnutí stylem "konečně tu máme něco, co není doslova sra*ka" je pro tuhle řadu naprosto výstižné! :D