Američtí bohové #01: Stíny (limitovaná edice)

4.3 (4.2) | Crew | adaptace, drama, fantasy, mytologický, postapokalyptický, válečný | série Američtí bohové

Tato americká road trip fantasy s prvky nadpřirozena vypráví příběh války mezi starými a moderními bohy.

Stína Moona právě pustili z vězení – jen proto, aby zjistil, že jeho žena je mrtvá. Poražený, zlomený a nejistý, kam jít, potká záhadného pana Středu, který ho zaměstná jako svého budyguarda - a vrhne Stína do smrtícího světa, kde se duchové minulosti vracejí z říše mrtvých a válka bohů je nevyhnutelná.

Román Neila Gaimana, který získal ceny Hugo, Locus, World Fantasy, Nebula a cenu Brama Stokera, a vznikl podle něj seriál, který se stal hitem televize Starz, je poprvé adaptován jako grafický román!

Scénář:
Neil Gaiman, Philip Craig Russell
Kresba:
Colleen Doranová, Scott Hampton, Philip Craig Russell, Walter Simonson
Lettering:
Josef Sládek
Barvy:
Adam Brown, Glenn Fabry, Scott Hampton
Překlad:
Ladislava Vojtková
Redakce:
Jiří Pavlovský, Kateřina Skokanová
Obálka:
Scott Hampton
Námět:
Neil Gaiman

Varianty:
Američtí bohové #01: Stíny
Američtí bohové #01: Stíny (limitovaná edice)

Obsahuje sešity série American Gods: Shadows #1-9

Rok a měsíc vydání: červen 2018 | ISBN: 978-80-7449-562-5 | Vydání: 1. | Vazba: šitá v tvrdých deskách s přebalem | Formát: 170 × 260 mm | Počet stran: 264 | Tisk: barevný | Náklad: 200 ks | Cena v době vydání: 749 Kč | Název originálu: American Gods: Shadows | Vydavatel originálu: Dark Horse Comics, 2018

Obálka (1/7)
Ukázka (2/7)
Ukázka (3/7)
Ukázka (4/7)

+ další 3


Koupit

trudoš
trudoš | 14.9.2020 | Američtí bohové #01: Stíny |

Asi nejlepší adaptace Gaimanovy tvorby, jaká se mi prozatím dostala do rukou. Je otázkou, zda za to může rozsah, jenž není omezen menším počtem stran, nebo volba výtvarníka Scotta Hamptona, který dokáže autorovu imaginaci přenést na papír střízlivě a srozumitelně. Nebo je to možná tím, že už si Americké bohy příliš nepamatuji, a tak pro mě Russellovo převyprávění bylo jako čtení originálu, okořeněné spoustou detailů navíc. Co přitom bravurně funguje, jsou scény zachycující snové kouzlo okamžiku, jež třebaže častokrát zažíváme, s citem jej popsat umí pouze Neil Gaiman.
Jde ovšem čistě o úvod. A přestože tvůrci do prvního alba natřískali devět sešitů, vlastně toho moc nerozjeli. Potkáváme se pouze s množstvím různorodých postav, božských i lidských, které následně vedou řeči o víře, životě, vesmíru a jiných podivnostech. Ale bavil jsem se, což je dost s podivem, vzhledem k tomu, že se pořádně nic nerozehraje. Jindy bych nad tím hořekoval, tentokrát však pomalou gradaci kvituji s povděkem.

perak
perak | 24.1.2020 | Američtí bohové #01: Stíny |

Nečetl jsem původní knihu, neviděl jsem seriál. Takže má očekávání se odvíjela spíše od znalosti Gaimanova stylu psaní. První kniha má pomalejší tempo, s mnohými odbočkami do historie a kromě příběhu hlavních protagonistů je zde spousta postav, které se zatím jen mihly dějem. Vyprávění má atmosféru, ale zatím je to spíše rozehrání určité hry, u níž dosud nebyla plně vysvětlena pravidla a nebyli představeni všichni hráči, tak uvidíme, co přinese pokračování.

Spike
Spike | 9.9.2019 | Američtí bohové #01: Stíny |

Tak... další Russellem adaptovaný Gaiman do komiksového média. Tady lze hodnotit dvěma způsoby - samotný příběh, a provedení adaptace. Ale popořadě. Je vidět, že adaptace je to dost doslovná. Na to jaký je Russell profík, je tu dost "začátečnických" chyb, tedy v dnešní době už takřka nepoužívané myšlenkové bubliny, přehršel popisného textu který by bylo lépe vyprávět obrazem, někdy dokonce úplně zbytečného, kdy nám popisuje to co stejně vidíme. Oceňuji za každou cenu věrnost předloze, ale Russell by si měl občas uvědomit, že nedělá bohatě ilustrovaný doprovod ke knize, ale komiks, a měl by více využít možností tohoto média. Divím se že zrovna takovému starému komiksovému harcovníkovi toto musím vytýkat, ale bohužel, adaptovat do komiksu se dá i plynuleji a přesvědčivěji. Tady to chtělo trochu krátit, některé nedůležité popisy přeskočit, trochu se odchýlit od předlohy, trochu zvednout tempo... určitě chápete co tím myslím.
Napříč výtkám, ono se to čte dobře, a na nějakou tu chvíli vám komiks opravdu vydrží...Příběh samotný plyne pozvolna, takový road trip, kde cestou potkáváme spoustu postav, a o co že přesně půjde, se dozvídáme velice postupně. Právě proto že tempo příběhu je pomalejší, přišel by vhod, řekněme, dynamičtější převod do komiksu, méně textu, více vyprávění obrazem a dialogy, čímž by i pomalejší děj nabral trochu tempo a dynamiku. Jinak hlavní i vedlejší postavy, jak je u Gaimana zvykem, jsou vykreslené dobře a zajímají nás, ačkoli o nich nic moc nevíme. Setkávání s nimi, to jsou jedny z nejlepších částí, vždy něčím upoutají a čtou se samy. Každé setkání s (ex)manželkou Laurou taktéž patří k vrcholům, zde atmosféra i dialogy šlapou jak mají. Dalším vítaným oživením jsou i epizodky s příchody jiných postav a bohů do Ameriky v průběhu věků, už jen proto že každý má úplně jinou kresbu.
Tím se dostáváme ke kreslíři Scottu Hamptonovi, zodpovědnému za 90% knihy. Jako nevím... v Knihách Hřbitovních mi přišel spíše rušivý, zde máme možnost nechat se jím provázet celým příběhem. A ano, člověk si zvykne. Vše působí všedně, reálně, člověk nemá možnost se moc kresbou kochat a proto se kniha i přes množství textu čte celkem rychle. Neříkám že je to nepovedené nebo odfláklé, ale... prostě to není typ kresby kterou bych si vyloženě užíval, nicméně k vyprávění příběhu a provedení dějem stačí. O to více aspoň vyniknou a osvěží vstupy jiných kreslířů. Jen občasné epické výjevy které se zde objeví v Hamptonově kresbě taky vypadají tak nějak všedně, což ten pocit úžasu a velkoleposti trochu sráží..
Díky tomu jak moc zevrubně detailně převedená kniha do komiksu je, tak i přestože je to celkem špalek, po dočtení si uvědomuji že jsem vlastně pořád ještě na začátku příběhu a nic extra se tu nestalo. Což není výtka příběhu, který prostě pozvolný je, ale spíš bych byl pro to, aby se děj knihy trochu zhustil a zrychlil do dvou komiksových knih, než roztáhl do třech. Takhle je to za hodně peněz málo muziky. Vypadá to že jen prskám, ale ten příběh, ta atmosféra, ty postavy, opravdu mě to vtáhlo, baví mě to, jen to naráží na úskalí toho převodu z jednoho média do druhého. Občas i dost zbytečně. Možná bylo lepší to prostě vydat pak jako celek, pořádně tlustý omnibus, moci to přečíst hezky vcelku, dojem by byl asi lepší. I tak - děj samotný hodnotím vysoko, kresbu a převedení tak nějak průměrně, takže ve výsledku takových 7/10, ne úplně čisté ****. Uvidíme co další díl.

Tomket.Tom
Tomket.Tom | 6.9.2019 | Američtí bohové #01: Stíny (limitovaná edice) |

Kresba mi nepřijde nakonec vůbec špatná, ale co mi hrozně nesedí je coloring. Knižní předlohu jsem nečetl, ale třeba se seriálem je to podobné jako vejce vejci, ale tady sem se necítil zmatenej jako několikrát v seriálu. Tempo je pomalé a nic moc se tam vlastně neděje, ale stejně mě to nakonec bavilo.

mearez
mearez | 2.9.2019 | Američtí bohové #01: Stíny |

Long time no see, you dirty Gaiman. Dal jsem si od Gaimana pauzu, protože Sandman mě moc nenadchl, no a po nějáké té době jsem sáhl po komiksu Američtí Bohové, no a asi můžu říct, že s tímto autorem končím. Kniha má skvělou kresbu, obálky jsou taky skvělý a to je tak něják všechno. Jinak jsou Američtí Bohové nudný příběh o podivných lidech z různých koutů USA, jejichž příběhy na sebe v ideálním případě jen volně navazují, a ve finále se jedná o jeden velkej clusterfuck, kterej pomalu ani nedává smysl. Tento komiks z roku 2017(!) dost připomíná retro, protože popisných rámečků je tam tolik, že se čtenář cítí, jako by četl knihu, potažmo je zde prostě ignorováno pravidlo ,,show, don't tell'', což se může chvíli zdát celkem příjmené, ovšem v druhém sešitě už komiks začíná být celkem nuda, a už jsem se nutil komiks dočíst. Toto by tolik nebylo do očí, kdyby prvních pár sešitů nebylo prakticky o ničem. A pokud někdo, kdo tento komentář čte, chce začít být salty, tak věz, že se jedná o můj naprosto subjektivní názor. Za mě 1*, Gaimana na dlouhou dobu vysazuju.

George Walker Bush
A George Walker Bush | 9.5.2019 | Američtí bohové #01: Stíny |

Námět mě nikdy nelákal a asi i proto jsem nikdy nečetl románovou předlohu. Asi ji i nikdy číst nebudu, neb život je příliš krátký. Nicméně podcenil jsem to, podcenil! Gaiman je bůh a každý rozumný člověk (parafrázuji Klause) to ví! Nehledě na tyhlety eriky a další... vy jste kdo? Falešná a prázdná hvězdička... Zrušte to!

Super kniha, respektive super komiks. A Russella nějak můžu stabilně a snad i čím dál více.

Celkový dojem: 100%

faster86
faster86 | 9.8.2018 | Američtí bohové #01: Stíny |

Není to první Russellova adaptace Gaimanovi knihy a jde to znat. Vymazlené do posledního detailu. On už samotný nápad novíXstaří bohové je perfektní. Nejvíc se mi asi líbila ta část s džinem.

erik
erik | 29.6.2018 | Američtí bohové #01: Stíny |

Rovnako nudné ako najhoršia Gaimanová kniha. Komiks bez vzruchu, ruchu, ničoho, čo by z neho robilo zmysluplný počin. Ešte aj kresba je suchá ako mníška na dôchodku. Pre mňa sklamanie a to som dúfal, že z mizernej predlohy komiks vytlčie aspoň nejakú iskru. Nestalo sa.

cyboy
M cyboy | 12.6.2018 | Američtí bohové #01: Stíny (limitovaná edice) |

Americti bohove jsou podle me nejlepsi Gaimanova kniha, kterou uz nicim neprekonal a tohle komiksove zpracovani je skvele.
95%

Američtí bohové #01: Stíny

lacoste
lacoste 8.7.2020

mcleek
mcleek 26.2.2020

perak
perak 24.1.2020

Zbysek2410
Zbysek2410 2.1.2020

willis
willis 25.10.2019

Spike
Spike 9.9.2019

mearez
mearez 2.9.2019

lantan1
lantan1 20.7.2019

Benny
Benny 30.6.2019

charvos
charvos 4.4.2019

AxusNalim
AxusNalim 3.2.2019

kinak
kinak 1.1.2019

kaylin
kaylin 20.9.2018

trudoš
trudoš 25.8.2018

dajik
dajik 17.8.2018

Olesh
Olesh 12.8.2018

faster86
faster86 9.8.2018

invape
invape 8.8.2018

flipflop
flipflop 27.7.2018

Black Bro, yo
Black Bro, yo 29.6.2018

erik
erik 29.6.2018

Lachvos
Lachvos 27.6.2018

Grrr
Grrr 18.6.2018

Aldo26
Aldo26 14.6.2018

Američtí bohové #01: Stíny (limitovaná edice)

Ozymandias
Ozymandias 6.6.2020

Maty48
Maty48 25.9.2019

Tomket.Tom
Tomket.Tom 6.9.2019

roswelll
roswelll 21.7.2019

invape
invape 8.8.2018

MonsterGyre
MonsterGyre 8.8.2018

Destiny666
Destiny666 5.8.2018

blackJag
blackJag 31.7.2018

filemon
filemon 2.7.2018

cyboy
cyboy 12.6.2018