Divočina II.: Exodus

4.3 | Argo | sci-fi | série Divočina

Děj se, stejně jako v první části, odehrává v daleké budoucnosti, kde se věčný konflikt mezi zvěří – Divočinou a lidmi dostává do kritického bodu. Monstrum z pustiny vtrhlo se záměrem naplnit svůj žaludek do lidského megaměsta. Nerozumě tak upozornilo na přítomnost zvířat žijících v jeho zapomenutých a dávno neobývaných částech. Všechny plány na tajné poražení lidstva a navrácení slávy Divočině se zdají být pro inteligentní zvířata ztracené. Jedinou šancí na záchranu je útěk – exodus – a živoření v pustině. Bez boje se ale nechtějí vzdát všichni. Nový konflikt se tak rozhoří přímo mezi zvířaty. Zůstat, či utéct? To je oč tu běží. Mají zvířata vůbec nějakou šanci proti postupující lidské armádě? Kolik „Divočiny“ je ukryto přímo v lidech? Může ji zvěř využít ve svůj prospěch?

Scénář:
Mikuláš Podprocký
Kresba:
Mikuláš Podprocký
Překlad:
Richard Klíčník
Redakce:
Milan Dorazil, Hana Gelnarová, Martin Šust
Grafické úpravy:
Pavel Růt

Rok a měsíc vydání: leden 2018 | ISBN: 978-80-257-2339-5 | Vydání: 1. | Vazba: brožovaná | Formát: 160 x 230 mm | Počet stran: 320 | Tisk: barevný | Cena v době vydání: 498 Kč

Obálka
Ukázka
Ukázka
Ukázka
Norri
Norri | 13.5.2018 |

Jsem nadšený! Ta kniha mě donutila přečíst ji na jeden zátah. V tom komiksu všechno funguje - příběh, vyprávění, vtípky, fantastická kresba se spoustou nápadů... Skvěle je popsaná postapo dystopie u lidí i totalitní praktiky u inteligentních zvířat. A ten konec! Čekání na pokračování bude předlouhé...

Kazumaki
M Kazumaki | 17.3.2018 |

Druhá Divočina pokračuje v místě, kde se uzavřela jednička. Přidává na obsahu, na postavách i na zvířecích pudech. Tady zvířata konečně dostanou víc prostoru a jsem za to rád. Zároveň je milé, když Mikuláš rozšířil příběh i za hranice Divočiny samotné, a tak si můžeme pročíst obsáhlý spin-off o Kelvinovi v Aarghu 17 (doporučuji).
Druhý svazek se nese v duchu střídmé jednoduché barevnosti. Důležitou úlohu zde hrají i postavy z minula – Černý, komisař a Jehla. Bestie dospívá, a tak potřebuje ukojit i další fyziologické potřeby kromě bezedného žaludku. Nově se dostávají na scénu i Zill, vědkyně, jíž společnost lidí pohrdá, a hermafrodit Aurora, snažící se odvrátit zvířecí hrozbu. A pak zástupy lidí, nacistických opů a dalších zvířat jdoucích na porážku. To vše ve stínu zuřící bestie. Některé motivy mi připomínají Farmu zvířat, ale nijak moc okatě. Musím také ocenit vypravěčův literární styl v hranatých bublinách.
Obvykle mě v komiksech nebaví číst, ale tady mi to zas moc nevadilo. Pak většinou nevím, komu mám vlastně fandit. Asi Kelvinovi nebo Černému, jenž si z minula možná vylepšil reputaci.
Doufám, že třetí díl bude co nejdřív.

koudy
M koudy | 28.2.2018 |

Na čem jsem si opravdu "ulítával" je kresba, trochu připomíná Saudka, ale rozhodně v ní najdeme i autorův vlastní přístup, vybral bych si pár stránek, který bych doma pověsil jako obraz.
Příběh je zajímavý a udrží nás v pozoru a napětí, jsem zvědavý co nás čeká dále, jen doufám, že na 3. díl zase narazím úplně náhodně jako na 2. (vůbec jsem netušil, že se další díl plánoval)
To bylo radosti na "Starém Bělidle".
Občas nějaké nepatrné "takhle by se to asi nestalo" mi přelétlo v hlavě, ale na druhou stranu ta společnost je tak jiná od té naší, že moje normy se asi těžko aplikují na jejich život. Dobré pokračování, pokud vlastníte a líbil se 1. díl, 2. mohu jen doporučit.

George Walker Bush
A George Walker Bush | 12.2.2018 |

"To vážně chcete, aby lidé začali zase šukat?"

Problémem tohoto komiksu - nebo alespoň klasicky pro mě - je ten, že celkový námět je de facto pohádkový: mluvící zvířátka se vzepřou lidské nadvládě. Všudypřítomná nadsázka a humor pak spolu s tímto námětem naráží na velmi vážná témata ohledně klasického sci-fi, (anti)utopického uspořádání společnosti, ekologie, biologie, konspiračních teorií, totality, propagandy nebo třeba genderu, a to v mnoha případech s aktuálním přesahem. Je to všechno fajn, některé vtipy jsou výborné, ale ten kontrast mě opět trochu ruší. Také se musím přiznat, že nemám rád, když (kdekoli a kdykoli) umírají zvířátka, to mám trochu na krajíčku. Zde se konají celé masakry. Také mě zaráží, že nejhloupějšími zvířaty jsou zde, oproti všem ostatním inteligentně ztvárněným zvířatům, opice, které rozhodně nepůsobí jako nejvyvinutější zvířata nejbližší lidem, ale spíše jako elektorát Strany přímé demokracie. Když nad tím ale déle přemýšlím, možná to dává smysl.

Jinak obdivuji tu práci, kterou musel autor do celého komiksu vložit. Scénář je také celkem zajímavý, ale hlavně ta kresba, těch okýnek! Inu, přejme Mikulášovi, aby na své kreslení nezanevřel a dílo nějak uzavřel. Já se na třetí díl (stejně jako jsem psal u prvního o druhém) těším.

Celkový dojem: 70%

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 24.1.2018 |

No, tak to už je jiná. tady se autor opravdu vyřádil a je vidět, jak si je jistý v kramflecích. Působí to celé uceleně a kresba se scénářem působí k tomu i sebevědoměji. Větší proce stran, barevná kresba, prostě výborně to odsýpá a je to další skvělá akční jízda říznutá něčím na zamyšlení. Ten filosofický přesah je nejen evidentní, ale i rafinovaně do očí bijící. Kolikrát jsem už počítal, na co všechno je to narážka v našem světě. Opravdu chytré a podařené. I humor mi sedl, který v jedničce nebyl moc k "vidění". Nedokážu říct, zda-li je to lepší než jednička, je to jiné a přitom se jedná o stejný svět. Více se prohlubuje mytologie tohoto světa, který mi přijde velmi reálný a až alarmující. Podprocký mě přesvědčil, že to s námi myslí vážně a já ho už považuji za etablovaného. Jak u jedničky, zvířátka v komiksu už po té masáži v popkultuře míjím, ale tady jsem rád za dobře utracené peníze. Výtku k absentující slovenštině tu nebudu nadále rozvádět, viz komentář k jedničce. Jinak v podstatě žádnou výtku nemám. Co nejvíce oceňuji, je ještě dodržený styl tónování barev. Opravdu se mi líbí, jak jsou barvy v podstatě v pevně daném odstínu a neskáčeme z odstínu do odstínu, vše se drží jednoho spektra a tím to celé působí daleko uvěřitelněji a kompaktněji. Nevím, zda-li to popisuji správně, nejsem Pijoan a kunsthistorik, ale takhle to na mě působí, žádné křiklavé barvy, vše má jeden stejný ponurý nádech. Za mě dobrá práce a těším se na 3. díl. Už aby to bylo, 4 roky asi nevydržím.

cyboy
M cyboy | 11.1.2018 |

Libila se mi jednicka a rikal jsem, ze Mikulas Podprocky je jeden z mala autoru z naseho maleho rybnicku (do ktereho pocitam i slovaky), ktery je schopen obstat minimalne v evropskem meritku. Pokracovani Divociny to jednoznacne dokazuje. Neni to na nobelovu cenu za literaturu, ale to ani nema byt. Je to dobry pribeh, ktery zajimave graduje a na jehoz treti dil se tesim.
85%

trudoš
trudoš 13.5.2018

Norri
Norri 13.5.2018

Kazumaki
Kazumaki 17.3.2018

koudy
koudy 28.2.2018

Grrr
Grrr 27.2.2018

invape
invape 14.2.2018

Tormentr
Tormentr 28.1.2018

Darth Raelchi
Darth Raelchi 24.1.2018

cyboy
cyboy 11.1.2018

George Walker Bush
A George Walker Bush | 9.1.2018 |

Tormentr: Zrovna dnes jsem to dostal do ruky a děkujeme za připomínku - komiks je skutečně barevný, tedy opraveno. A s tím překladem je to možná velmi prosté, Watsone - autor se narodil v Košicích. Ale kdoví, jestli originál nebyl třeba v angličtině nebo klingonštině, v tiráži se o tom nic nepíše :-)

BadoXXII: Je to celé barevné.

Tormentr
M Tormentr | 9.1.2018 |

Že tu máte uvedeno černobílý tisk, je asi z kopie jedničky, která byla černobílá, ale co mě dojímá je Richard Klíčník jako překladatel... pan Podprocký není Čech? Ono se to fakt překládalo?

BadoXXII
BadoXXII | 8.1.2018 |

je to vážne čiernobiele? Prečo je potom ukážka farebná? Ako to vlastne teda s komiksom je? Len pár strán farebných?