Pandemonium aneb Dějiny sousedství
Tichý syndikát 2008
4.6
...
Seriál Pandemonium vycházel v roce 2007 jako komiks na pokračování v časopisu Reflex. V nově vydávané knize nalezne čtenářská obec kromě všech jednapadesáti návštěv malého Janíka Štulce u svých sousedů a přátel manželů Kokešových i další materiály jako například vzácné ilustrace z Janíkova tajného deníku nebo technické nákresy několika vynálezů Vládi Kokeše.
Sešit je uveden fundovanou a zanícenou předmluvou odborníka na slovo vzatého, přeborníka v oboru dějin sousedství, sociologa, ekonoma a sociolibristy známého z mnoha televizních a rozhlasových soutěží, Doc. ing. Jána Bryndy, CSc.

Scénář
Džian Baban, Vojtěch Mašek
Art
Vojtěch Mašek
Redakce
Karolina Voňková
Žánry
ze života
ISBN/ISSN
978-80-254-3061-3
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
165 x 245 mm
Tisk
černobílý
Stran
60
Původní cena
199 Kč
Přečteno na jedno poležení v hamace. Už dlouho jsem se u něčeho takhle nezasmál. Pandemonium mám půjčené z knihovny, ale hned si ho koupím, nemá chybu.
I když se z Reflexu stala zahnívajíci bulvární žumpa, z které i Šibík utekl a jedinou radost může mít člověk z výblitků zfetovaného nácka s perníkem zničenými zuby, jejich podpora komiksu se jim musí nechat. Když jsem sem tam viděl a četl jednotlivé epizody Pandemonia, moc smyslu to nedávalo, ale takhle pěkně v jedné knize, když má člověk přečten Monstrkabaret, to je jiná káva. Tato absurdní a mystifikačně mimózní bláznivina opravdu stojí za to. Mašek a Babán to umí skvěle roztočit. A ten prchavý dojem ničeho, který z toho mám, je silně naplňující:-)
Tohle mě nějak neoslovilo...ani mě to moc nebavilo...a provedení se mi nelíbilo.....asi si to budu muset přečíst ještě jednou, když vidím, v jakejch superlativech tady píšete...zatím nechávám bez hodnocení...
Tenhle komiks byl pro mě velkým překvapením. Těšil jsem se na každou další stránku.
Ani jedno dílo tvůrčího dua jsem zatím nečetl. Dost mě odrazoval vzhled. Na mě působí dost složitě a strach, že "nezvládnu" (nepochopim) byl obrovský. Po přečtení Pandemonia strach znatelně ustoupil a objevuje se zvědavost až těšení:) .... Ačkoli vědom fikce a absurdity, několikrát jsem se přistihl, jak vážne dumám nad danou scénou. Tento přístup je mi normálně dost cizí:) ..... Takže tak.
Knížku jsem přečetl najednou, dost mě pobavila, styl humoru je mi blízký, přesto si nejsem jist, kolik mi toho z Janíkových návštěv u Kokešů zůstane v paměti. Je pravda, že to rozhodně není pro každého, ale mě se Pandemonium líbilo. Jenže jsem v tom nenašel nic hlubšího, jen příjemnou jednohubku na jeden večer, která rozesměje, ale neuchvátí. Někdy si to ale určitě zopakuju.
Nemohu se zbavit pocitu, že běžný komiksový konzument nějak k tomuhle typu komiksu nemá co říct. Hodnotit scénář? Hodnotit kresbu? Tvrdý toť oříšek. Každopádně když si člověk na styl vyprávění dvojice B+M zvykne, je to opravdu královská zábava. Krátké stripy mě od nich bavily vždycky, už Hovory z rezidence Schlechtfreund jsem si oblíbil, a tady je jich hned celá kniha. Je docela příjemné, že autoři se pro změnu v druhé části knihy již více odvázali a začali kombinovat již více než jeden obrázek, ale první část je taky super.
Co bych této publikaci ale vytknul, je koncepce. Každá stránka se totiž skládá z jednoho krátkého prozaického odstavce a jednoho (nesouvisejícího) stripu. Tyto dvě části mají sice podobná témata, ale každá působí na člověka trochu jinak, takže se musí neustále přelaďovat y jednoho druhu humoru na jiný a zpátky. Možná je lepší si nejdřív přečíst všechny texty a pak všechny komiksy. To je ale spíš detail, který mi drobně narušoval zážitek ze čtení.
Inteligentní humor, moc pěkné zpracování, navíc Kokeš je mé oblíbené jméno:)) Četl jsem Pandemonium už dříve v přílohách Reflexu a je super, že vyšlo i samostatně. Jakou oblibu si ale získá u příznivců 'klasičtějšího' komiksového stylu, si fakt netroufnu odhadnout.
Já jsem u Kokešů jako doma. Střídám ty návštěvy s mejdany u Monty Pythonů nebo s posezením s Woody Allenem, a žije se mi v tom mým Absurdistánu blaze. Pravda ale - není to tu pro každýho...
Není to určitě pro každého ale kdo má rád dvojku Baban x Mašek a jejich předchozí dílka tak neudělá chybu. "Nálada" z těchto komiksů se přelila i do kraťasů, takže komu sedí jejich druh humoru tak se bude bavit. Ostatní raději ruce pryč.:)
Tohle je paráda....a vždycky byla....je to geniálně bizardní a absurdní....
20611