Brodeckova zpráva limitovaná edice - rozložená obálka kartonového boxu
Ukázka
Ukázka

+ 4 další ukázky

Do horské vesnice krátce po válce přijde záhadný cizinec – a místním se nelíbí, že odhaluje jejich černé svědomí. Když je nato zavražděn, pověří úřady jednoho z místních, Brodecka, navrátilce z koncentračního tábora, aby celou věc vyšetřil. Takový je v nejvyšší stručnosti a největším zjednodušení námět světově proslulého románu Philippa Claudela.
Jeden z nejlepších a nejsvéráznějších francouzských komiksových tvůrců Manu Larcenet opatřil tuto předlohu stejně strhující výtvarnou podobou.

Vyšlo jako 40. svazek velké řady edice Argomiks.
Obsahuje původní dvě alba série Le rapport de Brodeck, vydané nakladatelstvím Dargaud:
Brodeckova zpráva 1/2 (Le rapport de Brodeck Tome 1/2: L'autre, voile blanc, 2015)
Brodeckova zpráva 2/2 (Le rapport de Brodeck Tome 2/2: L'indicible, 2016)

Kniha má vertikální obálku na přebalu/pouzdře, ale čte se horizontálně.
Limitovaná edice s odlišnou variantou obálky s otevřeným hřbetem na plátnu (švýcarská vazba), jednotlivé kusy číslovány v dolním rohu, jak na boxu, tak na samotné knize.


Scénář
Manu Larcenet
Předloha
Philippe Claudel
Art
Manu Larcenet
Obálka
Manu Larcenet
Lettering
Alena Tejnická (Sarah)
Překlad
Richard Podaný, Kateřina Vinšová
Redakce
Eva Brucknerová, Milan Dorazil, Richard Klíčník, Erik Lukavský
Žánry
adaptace, existenciální, psychologický, společenský
ISBN/ISSN
978-80-257-4255-6 (Argo)
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
300 x 220 x 35 mm
Tisk
černobílý
Váha
1650 g
Stran
328
Náklad
100ks
Cena
1888 Kč
Originál
Le rapport de Brodeck (Barbier & Mathon, 2017)
Varianty
Brodeckova zpráva (limitovaná edice) (2023)
Brodeckova zpráva (2023)
 • Django
  Django28.1. 12:51Brodeckova zpráva
  Velmi podmanivá kresba, s silnou atmosférou. Příběh naprosto lidský, odhalující všechny stránky člověka jako i kolektivů. Klenot mezi komiksy, neváhejte a běžte do toho.
 • faster86
  faster8617.1. 21:23Brodeckova zpráva
  Výborná, atmosférická, krásně nakreslená věc. Tady se krásně hodí říct, že cesta je důležitější jak cíl
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin12.1. 09:56Brodeckova zpráva
  Už téměř kafkovský a velice znepokojivý námět je výborný, ale až ve spojení s úžasnou kresbou se z toho všeho stává naprostý komiksový poklad a skvost, který u nás vyjde jen jednou za čas.

  Celkový dojem: 100%
 • louza
  louza31.12.2023 21:21Brodeckova zpráva
  Grafická novela v pravém slova smyslu. Příběh o stigmatech války, kolektivní vinně i prostém nepřijetí jinakého, byť je to něco, co vás může posunout, je tu perfektně vystihnut až v téměř filmové fazóně. Larcenet plně využívá možnosti komiksového média. Chápe, že bubliny nejsou nutnou podmínkou a plnohodnotně se dá vyprávět i obrazem, což podporuje geniální perokresbou, která je z části stylizovaná, z části reálná, ale vždy autentická a plně sloužící neopakovatelné atmosféře příběhu. Tu podtrhuje perfektní technické provedení celé knihy. Zahoďte už konečně Mause a salónním takykomiksákům ordinujte Brodecka, ať aspoň vidí, jak vypadá po všech stránkách špičková forma grafického vyprávění.
 • trudoš
  trudoš editor13.12.2023 13:45Brodeckova zpráva
  Jednoznačně opus magnum Manua Larceneta. Dílo, které je sice adaptací, ale je natolik osobité, že znalost předlohy v tomto případě není podmínkou. Největší síla komiksu totiž spočívá v atmosférické kresbě, která celému vyprávění dává svérázný punc psychologického hororu a plnohodnotné ruské klasiky à la Zločin a trest. Ve svém důsledku by tak příběh mohl zůstat beze slov a stejně by vám svou krásou bral dech. Tím ovšem nijak nesnižuji sílu a hodnotu původního díla Philippe Claudela. Protože Brodeckova zpráva není vůbec jednoduchým čtením, ovšem ani ne tak pro složitost textu, ale pro jeho neoddiskutovatelnou tíhu, jež se jako obří balvan tlačí na lidské svědomí.
  Ostatně, s příběhy o důsledcích válečných zvěrstev na civilistech – ať už těch okamžitých nebo naopak dlouhodobých – se to má tak, že zasáhnou na tom nejcitlivějším místě. Člověk si totiž až moc dobře uvědomuje, jak snadno by se mohl podobného vyprávění stát součástí a vůbec by přitom nemusel stát na straně hlavního hrdiny.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš5.12.2023 16:48Brodeckova zpráva
  Jako bych četl příběhy typu Adelheid a cokoliv od Körnera. Drsné a tvrdé. Komiks se s ničím nemaže, ale přitom to dávkuje poměrně umně. Líbí se mi to znázornění zmanipulovatelnosti lidí a po válce to muselo jít sakra snadno. Příběh je vlastně smutný a dojemný, přitom je temný a drsný. Není to lehké čtení a je potřeba si všímat všech detailů v kresbě. Další skvělý Argo zářez, který bohužel pro ně znám už z dřívějška v polštině. Kdo by to byl býval tušil, že to někdo u nás vydá, že... Kresba je exkluzivní a Larcenet si nás dává. Ten poválečný hnus k té kresbě skvěle sedí a jeden by řekl, že až mrazí. Paráda do chladných zimních nocí.
 • Killingjoke
  Killingjoke mecenáš2.12.2023 19:11Brodeckova zpráva
  Píše se pár let po 2.SV a do vesničky kdesi v horách přijíždí tajemný cizinec Anderer, doprovázen pouze koněm a oslem. Od prvopočátku se stává trnem v oku starousedlíků, kteří absolutně netuší, kdo to je a o co mu jde až do dne… kdy ho hromadně zavraždí v jeho pokoji v hostinci. Jeden z mála mužů, který u události nebyl je Brodeck, jenž je však paradoxně pověřen sepsáním zprávy o celé události… protože je stejně jako chudák Anderer „jiný“ než ti ostatní. Brodeck zpočátku nechápe, následně se však do psaní pustí a mimoto se rozhodne popsat svůj dosavadní život a válečné útrapy ve své vlastní, tajné zprávě…

  Opravdu silný příběh! V každém ohledu, ať to berete z pohledu tématu, formy zpracovaní, či poselství které se snaží sdělit. Poválečné podobenství zakleté kdesi v neurčitém čase a místě, které si bude muset pozorný čtenář vydedukovat sám. Je to příběh o lidském strachu z neznámého a jeho pudové obraně. Příběh o síle fanatismu a davového šílenství, které i v srdcích jedinců probouzí bestii. Na každé stránce cítíte strach hlavního hrdiny, který se jednak bojí svých spoluobčanů a jednak sám skrývá temná tajemství z válečných let, kdy několikrát vyměnil svou důstojnost a lidskost za jednu prostinkou věc… vlastní život!

  Je to pár let, co jsem četl románovou předlohu Philippa Claudela. Tehdy mě příběh absolutně odrovnal, ale přišel mi nepřevoditelný do jiného média. Manu Larcenet však svou pochmurnou perokresbou dokazuje, že spousta sdělení lze pomocí správně nakreslených obrázků vyprávět i beze slov. Také jsem rád, že se překladu chopil pan Richard Podaný a rovněž, že přihlédl k neuvěřitelnému románovému překladu paní Kateřiny Vinšové. Pro mě je tohle nejspíš překladový comics roku. Všem moc doporučuji. Nebude to čtení pro každého, ale garantuji vám, že i hejno lučních motýlu budete pak vnímat jinýma očima…
2671