Sběratelský klub

Diskuze kolem sbírek, kolektování, aukcí, prodejů a nákupů.

Zack
A Zack | 19.10.2020 18:46 | Sběratelský klub

Nakonec pokud nekdo citi, ze to je jasny vejvar, tak mu nic nebrani MB napsat, ze si jich par stovek navic veme (samozrejme s nejakou peknou slevickou, kdyz jim pomaha srazit naklady). MB budou jedine radi a nebudou davat hlavu do opratky hned v prvnich tydnech sve existence, zkuseny byznysmen vydela dceri na druhyho ponika/plastiku a ve svete bude zas o neco vic comicsu. Win win, jak rikame my korporatni delnicka trida.

SlouzimStarymPsum
SlouzimStarymPsum | 19.10.2020 18:14 | Sběratelský klub

radek: Ohledně přihazování ze strany MB někdo na FB asi před deseti dny nahodil dotaz Kolik už jste si sami předplatili knih? Během pár hodin zmizel. Asi to přišlo autorovi hloupé, tak to smáznul.

esoes: Do běžného prodeje půjde těžko, knihkupci (většina) si ji nevezmou. Aby nakladatelství své knihy mohlo vystavit, tak za to platí (distribuce). Ale podstatné je spíš to, že ty na to koukáš teoreticky z pohledu běžného podnikání, jak by to třeba mohlo být, ale ne z pohledu jejich. Pokud nemají zájem dělat cokoliv víc, než ty knihy rozeslat nebo předat osobně (a i to je docela fuška a zloděj času), což se dá pochopit, když normálně pracují, tak prostě cokoliv z toho, co by mohli dělat navíc, ale nemusí, dělat nebudou. Nemají zájem to někde skladovat, nechtějí i po rozeslání hlavní várky zasílat zájemcům dál, navíc nepravidelně podle toho, jak jim budou chodit objednávky, nechtějí odpovídat na maily, jestli to ještě mají, nechtějí na to dělat reklamy, když se bude zájem snižovat a jim to bude hnít doma, nechtějí to či ono, což je zásadní pro úvahu, jestli by toho mohli vydat víc. Práce navíc, risk navíc, proč něco takového podstupovat? Chtěli vydat komiks, toho dosáhli, po předání zájemcům je prakticky po všem a mají čistou hlavu a nemusí se zabývat desítkou hovadin, které by vydání další stovky kusů nebo i více stovek obnášelo.

radek: Ona by byla riskem i sázka na to, že časem bude mít komiks jako sběratelský kousek (ať už z jakéhokoliv důvodu) vyšší cenu a vytisknutí dvaceti třicet kusů pro sebe (nepočítm rezervu pro případně výměny apod.), aby to pak průběžně během dalších let nabízeli a tím si trošku přilepšili. Oni netuší, jaký to bude mít ohlas, jak to vlastně bude vypadat (překlad třeba) a jestli po vydání lidi začnou komiks chtít nebo si oddychnou, že jim ty peníze nedali. Taky netuší, jestli si někdo neobjednal pár kusů právě pro tento účetl, aby na tom pak vydělal, a kolik lidí to je. Předpokládám, že to někteří spekulanti dělali přes různé účty, přes známé apod. Takže už jenom pár desítek kousků může být šlápnutím vedle, natožpak aby mysleli v řádech stovek. Ale konec konců, tohle je čistě jejich věc a kdokoliv, kdo teď má zájem, může ten komiks mít. Kdo o tom neví, tak má holt smůlu. Ale tak to v životě chodí a kdo to bude brát jako největší chybu života, může se sprovodit ze světa kdykoliv a jakkoliv, život v tomto nabízí opravdu mnoho možností a můžeme děkovat přírodě, že to tak krásně zařídíla.

Zack
A Zack | 19.10.2020 13:08 | Sběratelský klub

Ja mam trochu pocit, ze esoes nevidel to video, takze nevi, ze jasne rekli, ze nepujdou do siroke distribuce, ale budou si vybirat, komu sve comicsy daji. Ze v distribuci bude kniha drazsi. Ostatne "kupte ted na hithitu, budete to mit levnejsi" bylo i soucasti kampane. Ze z HitHitu nic nemaj, maximalne na pivo. Jako boutique nakladatel stejne nechtej jet na mnozstvi uz kvuli logistice, to si muze dovolit Crew, ne parta kamosu, co to dela vecer po praci, chcej si proste ten comics vydat, prodat lidem a jit makat na dalsim comicsu, ne resit, ze ti to nekde za Prahou oziraj potkani a na Levny knihy je jeste brzo.

radek
radek | 19.10.2020 12:53 | Sběratelský klub

esoes: Proč nemá smysl tuto akademickou debatu vést? Jak jsem psal, MB jasně uvedli, že cena bude vyšší. Kdyby se ukázalo, že lhali, je to sebevražda a příště už je asi moc z těch lidí, co je podpořili teď, znovu nepodpoří. Takže jaká neviditelná ruka trhu? Maloobchodní cena je maloobchodní cena. A ta je vždy vyšší, protože si na tom chce maloobchod něco přisadit. Pokud se budeme bavit o slevě, tak ta maloobchodní cenu nemění... Sleva je sleva, maloobchodní cena je maloobchodní cena. A co se tedy může stát s tou tvojí neviditelnou rukou trhu? Leda to, že se z knihy stane ležák a nebude ji nikdo kupovat. Pokud by pak chtěli získat nějaké náklady za knihy zpět (protože v tom nechtějí mít vázané peníze), dává se sleva. Jenže tohle je tak nějak ten černý scénář, kdy se vlastně s knihou nedaří prorazit. Takže je trochu zvláštní, že to mícháš dohromady s dobrými prodeji a větším nákladem... No a další varianta je, že se kniha bude postupně vyprodávat a pak bude cena růst. A to je scénář, když půjde vše dobře. A tam opravdu není důvod, aby se dávala sleva (to je tak nějak proti principům fungování trhu)...
Tak a teď k tomu uvědomění si, že jsme si zaplatili jistotu. Ne. Žádnou jistotu jsme si nezaplatili. Uvědom si, že podporou projektu na HitHitu jsme jen poskytli peníze MB na to, aby zkusili udělat to, co slibují. Ale nemáme žádnou jistotu v tom, že to dostaneme. Pokud se stane nějaká chyba na straně MB, tak nakonec nemusíme dostat nic, nebo jen nějaký paskvil. Nemáme ani jistoty ve výsledné kvalitě. Je to jen o té důvěře. Až čas ukáže, co budeme držet v rukou (a je to něco, co ovlivní další projekty MB). Ale jistota v tom teď není opravdu žádná. Proto je svým způsobem škoda, že šli na HitHit, protože tím nějaké peníze skončí tam a vlastně tím HitHit knihu zdražuje. Ale samozřejmě pozitivem byla reklama, což se asi za ty peníze vyplatí.
Kosmeticky okleštěná verze knihy? To je co? MB jasně definovali, čím se bude kniha v dalším prodeji lišit. A ne, není to nic, co by ji nějak zlevnilo. A ty že se nebavíš o slevě 500,-? Vždyť jsi uvedl, že cena může být 1400-1600,-. A vzhledem k tomu, že cena v obchodech by měla být minimálně 1900,-, tak ano, bavíš se o slevě 500,-. Uvědom si to prosím :)
Byla by škoda neudělat minimálně 500/600 knih? Zmiňoval jsi i 800. Tohle je jednoduchá matematika. Na výrobu těch knih budou nějaké náklady. MB celou dobu jasně ukazují, že v tom nechtějí mít uloženo příliš mnoho vlastních peněz a chtějí minimalizovat riziko ohledně financí. Což je logické, asi by nikdo nechtěl začínat další projekty s velkým dluhem, to je cesta do pekel a potřebují se držet tak nějak v plusu, nebo přinejhorším na nule. Je pak otázka, kolik peněz jim bude viset v těch knihách a na jakou částku budou ochotní přistoupit. Protože tam je právě to riziko, že se těch knih jen tak nezbaví a tedy peníze budou lítat v luftu. Dopředu se počítá s tím, že se nakonec vyprodají a že dotisk nebude. Vzhledem k tomu, že se dosud mezi fanoušky neprodalo ani 300 knih, na našem trhu se nedají čekat další velké prodeje. To můžeš vidět i u řady knih, co u nás již vyšly a měly podobně náročný start. Tam může být klidně problém za rok prodat dalších 100 knih (obzvlášť za takovou cenu). A nezapomínej, že někteří podporovatelé můžou knihu poslat dál, čímž zbrzdí prodej nových knih. Takže těch tvých 600-800 je opravdu dost velký risk. Je prostě otázka, kolik knih si můžou dovolit vydat navíc z těch peněz přispěvatelů a případně kolik v těch knihách chtějí mít uloženo peněz. Bohužel nevíme (nebo to zatím nikdo z oboru neprozradil), jaké jsou reálné náklady na výrobu takové knihy. Třeba jim ten HitHit zaplatí i vydání 100 dalších knih. Nevím. Kdybychom věděli reálné náklady, šel by udělat lepší odhad.

Zack
A Zack | 19.10.2020 11:58 | Sběratelský klub

esoes: Opet nula argumentace, jen sis trochu zafabuloval pro zmenu o mne. Nejak ti ta diskuze nejde, clovece.

esoes
esoes | 19.10.2020 11:41 | Sběratelský klub

Radek
Tak ještě pro tebe, než poběžím do terénu. Uvědom si, že jedna věc je, co chtěli ze startu Mighty a další , co udělá neviditelná ruka trhu, respektive nějaké další prodeje mimo HIT HIT.. Dál nemá smysl tuhle akademickou debatu vést, protože to ukáže teprve čas. Netvrdím, že mám úplně ve všem pravdu, jen jsem nastínil pár dalších možností, jak to taky může vypadat a celé to bude vycházet z toho jaký knižní náklad bude věc zásadní. Dle toho bych volil nějakou další prodejní strategii a ta nemusí být nutně podstřelování ceny po proběhlé akci na HIT HITU, takhle jste si to vyložili vy. Zároveň si někteří uvědomte, že dík podpoře na HIT HITu jste si zaplatili především jistotu, že tu knihu budete mít v ruce a dokonce v nějaké originální úpravě. Proč by pak do běžného prodeje nemohla jít (kosmeticky) okleštěná verze knihy za trošku (kosmeticky) upravenou cenu a já se přece nabavím o slevě minus pět set (tak to podáváte vy, někteří) to je zkrátka hloupost vyloučit.. Myslím si jedno, když už něco takového udělám byla by škoda neudělat minimálně 500/600knih, dost možná víc. Je to jejich první projekt, ikdybych měl být na nule... snažil bych se dodržet něteré zásadní věci. Tím je především kvalita (forma) knihy a pokud možno její co nejlepší dosah, tak aby to dávalo smysl samozřejmě.
Držím jim moc palce, našlápnuto mají dobře a to mohla ta prezentace okolo toho vypadat ještě lépe, aniž by to stálo třeba peníze. Přesto to oslovilo hodně lidí to nemůže nikdo zpochybnit. Samozřejmě remcalů, skeptiků se najde vždycky dost, kor v tom našem pepíkově. Věřím, že to zdárně dotáhnou a vlije to další entuziasmus do jejich žil:-)) Tímto se loučím

esoes
esoes | 19.10.2020 11:26 | Sběratelský klub

Zack
Nejlepší jsou lidi, co v reálu nechtějí diskutovat a jsou osobní, byť mě neviděli ani z vlaku, natož že by mi podali ruku. Jestli máš špatný den, tak si přešlápni je připitomělé léčit si to na jiných...Pěkný den všem bez vyjímky

Zack
A Zack | 19.10.2020 11:22 | Sběratelský klub

Nejlepsi jsou lidi, co nemaj cas argumentoval, ale zato maj dost casu vygenerovat odstavec o sobe :)

radek
radek | 19.10.2020 11:14 | Sběratelský klub

esoes: No pokud tvrdíš, že maloobchodní cena může být 1400-1600,-, tak podle mě spíš ukazuješ, že tomu vůbec nerozumíš :)

esoes
esoes | 19.10.2020 11:10 | Sběratelský klub

Je třeba pochopit širší kontext ne vytrhávat věty z kontextu. Diskuzi vzdávám nemám zas tolika času jako jiní, ukáže vše čas. Mě se stává obvykle, že jdu proti davu a obvykle na má slova dojde. Byznys dělám dvacet let věc další, tím se nikterak rozhodně nepovyšuji, ale tohle zkrátka není o nějakém kaleidoskopickém myšlení, jako u jiných, vidím to docela jasně. Je tu jedna neznámá stále, sice jak to chlapi z Mighty uchopí a když správně, prodají rozhodně více, jak 300-400 knih tomu věřte.
Já si myslím, že na to, že (narozdíl od Arga apod.) o nich a panu Kaplanovi pomalu nikdo nic neví vybrat skoro 700 tisíc docela dobrý start, sranda. Nemyslíte:-)?

radek
radek | 19.10.2020 11:06 | Sběratelský klub

esos: "Může to být o něco málo přívětivější cena, řekněme 1400-1600kč?" jako tohle je popravdě velmi naivní názor. Na základě čeho tak usuzuješ? MB napsali: "Kniha se následně dostane do běžné distribuce ve velmi omezeném nákladu, ale za vyšší cenu a bez sběratelské obálky a přebalu."
Tak chceš říct, že by změnili názor a dobrovolně ze sebe udělali lháře? Jakou myslíš, že by jim to přineslo do budoucna podporu lidí? Jasně tvrdí, že to bude víc, takže logicky se nabízí cena nejméně 1899,- a možná i ty dva tisíce. A třeba prostě i víc.
Když to tak sleduješ, mohlo by jich být klidně 600/800 ks? Co sleduješ? Že si ti největší fanoušci stále ještě nekoupili ani 300 kusů, a tedy ti přijde logické vytisknout víc jak dvojnásobek? Za jak dlouho myslíš, že by se to prodalo? Navíc tak si "omezený" náklad nepředstavuji (tak vnímám něco do 50 % toho, co se prodá během kampaně). A opravdu není moc lidí, kteří dají dva tisíce za knihu, pokud něčím opravdu nevyniká...
Ano, Providence je zmršená a prodává se. Ale řada lidí o žádném problému v knize ani neví, plus tu máš známého autora, známé nakladatelství a viditelné umístění v knihkupectvích. Nic z toho MB mít nebudou. A výsledný produkt ještě nikdo neviděl, tak ani nemůžeme vědět, jakými problémy bude trpět :)

Zack
A Zack | 19.10.2020 10:56 | Sběratelský klub

esoes: Srovnavat Providence (Lovecrafta, Moore, Argo, marketingovy oddeleni, siroka distribuce) se scifi (tradicne absolutne minoritni zanr) od neznameho autora, neznameho nakladatele, se zanedbatelnym marketingem a bez velke distribuce, neni na nalepkovani, to je na odebrani obcanky :)

Milo_Harwey
Milo_Harwey | 19.10.2020 10:53 | Sběratelský klub

SOS - kolik lidí vědělo, že je providence zmrseny titul a kolik knih se prodalo? Jaka je prodejní strategie Arga? Jak prodává? Jakou formou? Jak je Argo známé, zavedené a kolik toho vydá ročně? A jak se to prodává?

esoes
esoes | 19.10.2020 10:31 | Sběratelský klub

Darker
Netřeba mě jakkoliv nálepkovat to bych si vyprosil, ale že jsem naivní to mi dlouho nikdo vlastně neřekl, tak dík :-))
Víš mám v knihách malé jmění, už před lety jsem začal sbírat určité starší, cenné kousky. Postupně přišli i nové věci a konkrétně tedy komiksy ty přišli na řadu vpravdě, až naposled.. Takové moje knižní zakončení musím říct. Je to jakýsi můj návrat, protože na komiksech jsem jako menší/dospívající začínal a je to koneckonců fajn relax. Zkrátka něco málo o těch knihách vím. Jednak, jak vůbec něco vydat, co vše to obnáší..
Jednu věc Mighty ve videu zmínili, sice čím větší náklad tím lepší výsledná cena za knihu směrem z tiskárny.. Víš ty co? Já si dokonce myslím, když to tak sleduji, že by jich mohlo být klidně 600/800ks:-) A ještě něco maloobchodní cena nakonec nemusí být - dvojka - jak píšeš. Může to být o něco málo přívětivější cena, řekněme 1400-1600kč?
Uvědom si, že za těch 1700kč a víc si na HIT HITU zaplatíš jistou exkluzivitu v podobě jiné obálky apod. Zkrátka nejen případná další poptávka (pokud ohlas na knihu bude dobrý) napomůže dalšímu úspěšnému prodeji, ale kupříkladu menší kosmetika u ceny, která prolomí další psychologické bariéry potenciálních zájemců o knihu, chceš li kupců. Ale to už si musí spočítat Mighty. Jiná věc je, že z druhé ruky si to pak bude třeba žít vlastním životem a někteří si budou za knihu říkat víc za čas sám víš, že u žádaných titulů to tak je.

Jako upřímně, pokud se prodává zmršený titul Providence (mám na mysli formu, ne obsah) kdy je navíc pro řadu lidí mnohem hůř uchopitelný (nemyslím kvůli rozměrům, ale obsah:) pak nevidím jeden jediný důvod, proč by mnohem větší řadu lidí neoslovil pěkný a snad originální scifi příběh, vlastně hned dva...Tak uvidíme.

charvos
charvos | 19.10.2020 08:47 | Sběratelský klub

co resite, vsak kolosalky od CC taky kupuji knihkupci po desitkach

radek
radek | 19.10.2020 07:14 | Sběratelský klub

Mikei: Ano, fakta jsou jasná, někdo dal ke konci kampaně injekci přes 100 tisíc :D (A určité věci se tam holt nabízejí). Je jedno, že špekulujeme, týká se to té naivity, kterou napadáš. A navíc pokud se tu řeší, jak je o to mezi lidmi zájem, tohle je právě argument, který by ti měl napovědět, že čistě mezi fanoušky se neprodalo ani 300 knih... Což ve finále není zase takové překvapení s danou cenou.

Mikei
Mikei | 19.10.2020 05:13 | Sběratelský klub

radek: Teď už ale špekulujeme, protože fakta jsou jasná; splněno je, bez ohledu na průběh.

radek
radek | 19.10.2020 00:35 | Sběratelský klub

Mikey: Jako dle vývoje kampaně to nevypadalo rozhodně dobře. Naštěstí se před pár dny objevil někdo anonymní, kdo zakoupil 30 (nebo 40?) Double Mighty (myslím, že vždy 10 během jednoho dne a vždy najednou), čímž kampani dodal injekci přes 100 tisíc (buď nějaký knihkupec nebo velký kšeftař nebo si to tam přihodili sami...). Bez toho by teď ještě nebylo ani 100 % a to je konec kampaně za necelé dva dny...
Tedy s tou naivitou bych se neukvapoval :D Ten projekt by zatím samotní fanoušci svou podporou neutáhli...

Mikei
Mikei | 18.10.2020 22:28 | Sběratelský klub

Darker: ohledně naivity bych byl soudný...sám jsi prorokoval, že to nevyjde. A ejhle. 111% :)

Hawwwran
M Hawwwran | 18.10.2020 22:12 | Sběratelský klub

MBoys maji 111%

Darker
M Darker | 18.10.2020 18:16 | Sběratelský klub

esoes: Jsi naivní, jestli si myslíš, že kniha za cca 2000 se bude prodávat jak housky na krámě :)

esoes
esoes | 18.10.2020 11:31 | Sběratelský klub

Já si myslím, že i z hlediska nákladů na tisk apod. by minimálně těch 500 knih od Mighty mělo být, ale nechci za ně mluvit:-)) Rozprodá se to dobře si myslím. Do roka to zmízí spíš dřív to je bez diskuze. Udělat 300 knih by bylo vážně málo, spousta lidí o tom projektu, knize ještě ani neví...

SlouzimStarymPsum
SlouzimStarymPsum | 17.10.2020 00:19 | Sběratelský klub

Milo_Harwey: Co zmiňuje lantan1 se pak ještě propojuje s Komiksovým výběrem. A vyšlo to už kdysi v Crwi. V nakladatelství, ne v časopisu. S tím, že v crewním vydání jsou tři sešity, které v UKK, NHM nebo v KV nevyšly a nevyjdou (aspoň podle české wiki).

Darker
M Darker | 16.10.2020 18:30 | Sběratelský klub

Tak teďka je to už 240, ale zase musíte počítat Double Mighty dvakrát, protože si někteří vzali výhodně dvě knihy za nižší cenu, takže celkem už to skoro 300 knih bude.

lantan1
lantan1 | 16.10.2020 14:12 | Sběratelský klub

mcleek a Fimi počítájí každého kdo si vzal s poštovným 2x ...

radek
radek | 16.10.2020 13:56 | Sběratelský klub

Fimi: předplatitelů je zhruba 220, tak nevím, kde jste byli na 350 :D

Fimi
M Fimi | 16.10.2020 13:45 | Sběratelský klub

Už je to víc než 350, naplnilo se to o 5 dní dřív a pořád to roste. Paráda

mcleek
mcleek | 16.10.2020 13:37 | Sběratelský klub

Gmork: Ano, jsem taky zvědavý... a s námi dalších 350 předplatitelů. :-)

charvos
charvos | 16.10.2020 10:53 | Sběratelský klub

gratuluju kluci ;)

Gmork
E Gmork | 16.10.2020 08:45 | Sběratelský klub

Jsem na tuhle knihu strašně zvědavý... a asi nejsem sám.:)

Hawwwran
M Hawwwran | 15.10.2020 22:23 | Sběratelský klub

Tak pánové z Mighty boys mají 100%.
Teď ať se děje vůle boží :-)
Důvěru jste dostali, tak šup, přesvědčte nás že si jí zasloužíte. Hodně štěstí ;-)

lantan1
lantan1 | 15.10.2020 19:02 | Sběratelský klub

Milo: Spider-man z NHM obsahuje část runu Straczinskeho, v UKK měl první dva díly. Jinak myslím, že by se z UKK/NHM dalo dát dokupy docela dost ze starších X-menů. Dál mě nic moc nenapadá.

Milo_Harwey
Milo_Harwey | 15.10.2020 18:10 | Sběratelský klub

Je ještě nějaká série, co se takhle propojuje v rámci nhm / ukk? Tím myslím vyloženě navazující řada ;)

lantan1
lantan1 | 15.10.2020 16:22 | Sběratelský klub

Fimi: Tahle vychází jako Mr. Fantastic. V NHM tímpádem mají/budou mít 5 komiksů. 1 jako týmovka a 4 za každého člena. Podobně to udělali s x-meny, Avengery nebo jinými velkými týmy.

Fimi
M Fimi | 15.10.2020 15:33 | Sběratelský klub

Fry díky...

Fry
A Fry | 15.10.2020 15:13 | Sběratelský klub

Fimi: Byla, ale většina z toho co bylo v NMH bylo ze sedmdesátých/osmdesátých let + nějaké ty minisérie stojící úplně mimo. Z toho novějšího vyšly pouze ty dva díly Waidovy FF v UKK.

Fimi
M Fimi | 15.10.2020 15:05 | Sběratelský klub

Fry a vůbec, nebyla už nějaká F4 v nhm?

Fimi
M Fimi | 15.10.2020 15:03 | Sběratelský klub

Fry děkuji, F4 mám hodně rad, hakvne tu Hickmanovu

Fry
A Fry | 15.10.2020 14:58 | Sběratelský klub

Pozor, pozor !!! v těchto dnech vychází v NMH začátek Waidova runu Fantastic Four, což je za jedno jedna z nejlepších sérií FF vůbec a za druhé také povinný kousek do sbírky, pokud se vám líbily (následující) dva díly FF, jenž kdysi dávno vyšly v první řadě UKK - Fantastic Four: Nemyslitelné a Fantastic Four: Rozhodná akce.

radek
radek | 15.10.2020 13:32 | Sběratelský klub

MaF: A já bych to klidně míchal. Ty u textů nepotřebuješ kontrolovat slovo od slova překlad, to je zbytečná práce. Navíc tam narazíš na problém, že co překladatel, to jiný názor a jiný styl. Zlaté pravidlo překládání je, že všechno musí dávat smysl. A většina slušných překladatelů si tohle hlídá. Když ne, vznikají překladatelské chyby. A ty odhalíš pouhým čtením českého textu. Překlad nemusí být do puntíku přesný, překlad musí dávat smysl a musí být čtivý. Takže ty potřebuješ inteligentního korektora, který dokáže vnímat čtený text a dávat si ho do logických souvislostí. To, co je potřeba kontrolovat s originálem, jsou faktické údaje (protože pokud tam udělal překladatel chybu, nikdo ji jen tak neodhalí) a věci, které ti nedávají při korekci smysl. Třeba tohle je z knihy Outsider od Stephnea Kinga: "Myslíš, že jeho rodiče nechají toho hlodavce na pokoji...", "Její tvář se rozlila uprostřed shnilé tykve." Člověk nemusí vidět anglický text, aby mu došlo, že tady udělal překladatel v obou větách chybu. Tedy ten prvotní signál kontroly s angickým textem a opravou vychází po tom přečtení. A na tohle ti stačí dobrý korektor, který je schopný takové chyby poznat. Plus samozřejmě aby zkontroloval i další náležitosti textu.
A ano, každá chyba a blbá čárka bude bolet, když nemá být dotisk a tak, jak to vyjde, to bude prostě finální podoba.

Fimi
M Fimi | 15.10.2020 12:35 | Sběratelský klub

Norri on ten Valiant prostě není samostatná věc...začni bloodshotem ale k němu potřebuješ Harbinger, doporučuji toto http://www.bookdepository.com/Harbinger-Wars-Compendium-Joshua-Dysart-Duane-Swierczynski-Clayton-Henry-Khari-Evans-Manuel-Garcia-Barry-Kitson-Pere-Perez/9781682152614 je to výborná věc. První tři čísla Bloodshota a Harbinger které se následně spojí v Harbinger wars, dále jsou série už odděleně po svém.

MaF
M MaF | 15.10.2020 12:24 | Sběratelský klub

radek: no, nemíchal bych korektury (překlepy, vyšinutí apod.) a redakci překladů... u korektur mě ani nenapadlo, že by je Mighty Boys neměli (takže se nebudeme děsit! ;-)
ale z té ukázky je myslím zřejmé (leccos tu už padlo), že redakce by tomu prospěla...
a je jasné, že u knihy za bezmála dva tisíce bude každý ten překlep bolet víc než u sešitu za dvě stovky... jiné nedokonalosti překladu o to víc.

Norri
M Norri | 15.10.2020 12:01 | Sběratelský klub

Fimi: dík. Když k tomu přidám hodnocení z goodreads, tak si tohle asi odpustím :-D

Fimi
M Fimi | 15.10.2020 11:53 | Sběratelský klub

Na the Valiant je dobré znát Bloodshota. Je to tak že Bloodshot skončil šestým Volumkem čímž se uzavřel story ark a další začíná Lemirem a The Valiant je takové číslo 0 od kterého se odpichne víc sérií a následně začíná série Bloodshot Reborn a poté Bloodshot Salvation od Lemira.. Jako takhle samostatně ti to moc neřekne když neznáš ty postavy..

Norri
M Norri | 15.10.2020 11:29 | Sběratelský klub

Ještě se na chvíli vrátím k Lemirovi. Jaký je jeho The Valiant?
http://www.bookdepository.com/Valiant-Deluxe-Edition-Jeff-Lemire/9781939346919

Walome
Walome | 15.10.2020 10:34 | Sběratelský klub

radek: jojo crewní překlady jsou srandovní, proto jsem ani moc neryl do ukázky Mighty Boys. Prostě komu se nelíbí překlad, ať si to koupí v eng a neřešil bych.

Hawwwran
M Hawwwran | 15.10.2020 07:41 | Sběratelský klub

Podle zkušeností kolegy který překládá pro dabing a titulky (TBBT, nové Star Trek filmy, Shrek, X-men filmy od druhého dílu, a spousta dalšího) není dobrý nápad překládat bez korektora. V tomhle mu věřím. Ono se to může zdát snadné, ale někdy se udělá semantická nebo faktická chyba dost lehce.

Hawwwran
M Hawwwran | 15.10.2020 07:36 | Sběratelský klub

Tak už 95%

radek
radek | 15.10.2020 00:52 | Sběratelský klub

MaF: Hele to není podle mě vůbec potřeba. Zrovna čtu Třetí zákon od Crwe (překlad Richard Podaný - jaká náhoda :) ) a hned první strana představení autorů: "do řady Tomb Rider", "knížka je sice zaměřené". A i v samotném komiksu jsou chyby (hned první bublina na druhé straně), a dokonce jsem viděl i hrubku: "Poslal jsem dva svoje muže do Skotska... Měly by dorazit co nevidět." Au :) . S originálem jsem nesrovnával, ale pak tam třeba honí jednoho člověka a mluví o něm v množném čísle, to prostě nesedí: "Nenechte je... Už je máme!" - a tam nahánějí jednoho)... Překlad se dá nějak zvládnout, pokud člověk není opravdu tupej. Důležitý je někdo s dobrou znalostí českého jazyka a někdo, kdo to má v oku, aby se ten text učesal a vychytaly se chyby (které se dají poznat pouhým čtením českého textu) - protože i zanesením toho textu do bublin můžou nějaké vzniknout. Tohle je něco, co se dost podceňuje (viz prakticky cokoli od Crwe) a jsou to naprosto zbytečný chyby. A jak vidíš, ani Podaný není zárukou toho, že tam nebudou chyby...

MaF
M MaF | 15.10.2020 00:29 | Sběratelský klub

Tak snad to Mighty Boys povzbudí a najmou si nějakého profíka, aby ten jejich překlad zredigoval.
(Tak mě napadá, že pana Podaného by mohlo i žánrově bavit...)

Hawwwran
M Hawwwran | 13.10.2020 21:43 | Sběratelský klub

Zrovna jsem to sel napsat. 499k. Uz se to blizi.

Fimi
M Fimi | 13.10.2020 20:16 | Sběratelský klub

Kaplanův komplet má 90%

Gmork
E Gmork | 13.10.2020 18:16 | Sběratelský klub

seneke: Copak komiksy, s beletrií mám problém, už jsem zcela přestal kupovat detektivky, thrillery apod. Jen fantastiku a to jen tu nejlepší, u průměrných knih to řeší knihovna. Člověk ty police nemá nafukovací. Ale je fakt, že třeba ve Francii si už dnes nemám co koupit, staré resty mám dokoupené a většina nových věcí mě nezajímá. Třeba nakl. Soleil a Delcourt poslední dobou hodně spadlo, co se kvality komiksů týče. Za letošní rok vyšlo ve Francii tak do dvaceti komiksů, co mě zaujalo. Dnes si z Francie přivezu více CD s hudbou než komiksů.

seneke
E seneke | 13.10.2020 17:58 | Sběratelský klub

A Gmork zase potvrzuje fakt, že je Doctor Who v utajení. Jinak fakt nechápu, jak se ti všechny ty nákupy vejdou do baráku.

Gmork
E Gmork | 13.10.2020 17:20 | Sběratelský klub

Dnešní komiksový nákup, musím Baobabu kocoura pochválit, kniha se jim povedla. Snad se brzy dočkáme dalších dílů, ve Francii vyšel loni už devátý.
http://imgup.cz/images/2020/10/13/kocour.jpg

seneke
E seneke | 13.10.2020 13:16 | Sběratelský klub

Fimi: Morrison.

Gmork
E Gmork | 13.10.2020 13:06 | Sběratelský klub

Od Morrisona jsem kdysi přečetl cca deset sešitů (amatérský český překlad) a líbilo, tak do toho půjdu, když to bude takhle všechno pohromadě. Ten od Lemira neznám, budu si muset pár sešitů stáhnout a vyzkoušet.

Fimi
M Fimi | 13.10.2020 12:58 | Sběratelský klub

Který animal man je lepší, Morrison nebo Lemire?

Gmork
E Gmork | 13.10.2020 12:54 | Sběratelský klub

Do toho Moon Knighta chci taky jít, stačí mi to v té polštině. Koukám, že polský Egmont si už troufá do opravdu velkých věcí, viz Animal Man od Morrisona - omnibus o 712 stranách. Taky si od nich pořídím Hellblazera od Warrena Ellise, doufám, že tam vydají Hellblazera celého. Kupuji si od nich Sandman Universe 2018 a má to tu nejlepší péči.
http://www.gildia.pl/komiksy/442758-animal-man-omnibus

Fimi
M Fimi | 13.10.2020 12:27 | Sběratelský klub

Norri pěkné... Já i toho remendera prodávám.. Teď jsem to stáhnul, takže to mám i v digi